Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Sposoby uzdatniania wody

Waldemar Joniec    |  1
Woda z indywidualnych ujęć najczęściej wymaga uzdatniania.
Woda z indywidualnych ujęć najczęściej wymaga uzdatniania.
OPAL

Woda z indywidualnych ujęć zazwyczaj nie nadaje się do picia bez uzdatnienia. Najczęściej wody głębinowe wymagają odżelazienia i odmanganienia oraz zmiękczenia, a wody z ujęć powierzchniowych także usunięcia azotanów i substancji organicznych.

Na rynku oferowanych jest wiele urządzeń do uzdatniania wody z ujęć indywidualnych oraz z sieci wodociągowej. Przy ich wyborze należy uwzględnić renomę producenta, a technologię dobrać optymalnie do parametrów uzdatnianej wody i oczekiwanych efektów. Nawet najwyższej klasy urządzenie nie spełni oczekiwań, jeśli zostanie źle dobrane i zamontowane, nie ma bowiem cudownych urządzeń czy złóż filtracyjnych. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie badań wody przed wyborem technologii.


Odżelaziacze i odmanganiacze

Wody żelaziste charakteryzują się m.in. nieprzyjemnym zapachem i smakiem, wytrąca się z nich szlam w instalacji i grzejnikach, powodują też plamy na pranych tkaninach i ceramice sanitarnej. Stosuje się wiele metod odżelaziania, m.in. napowietrzanie, sedymentację i filtrowanie oraz utlenianie chemiczne i filtrację. Dopuszczalna ilość żelaza w wodzie to 0,2 mg Fe/dm3.

W wodach naturalnych związkom żelaza towarzyszą związki manganu. Mangan może powodować rozwój bakterii manganowych zatykających przewody i psujących smak wody. Sole manganu powodują powstawanie na powierzchni wody brunatnego nalotu. Dopuszczalne stężenie manganu w wodzie do picia i celów gospodarczych nie może przekraczać 0,05 mg Mn/dm3. Na potrzeby domów jednorodzinnych stosuje się najczęściej urządzenia o wydajności 1–3 m3/h.

Dowiedz się więcej: Urządzenia do uzdatniania wody w domu - co wybrać?


Zmiękczacze

Twarda woda powoduje m.in. powstawanie kamienia kotłowego w obiegu c.o. i tworzenie się kamienia na grzałkach pralek i zmywarek do naczyń oraz osadów na ceramice sanitarnej. Na potrzeby urządzeń przeznaczonych do domów jednorodzinnych używa się najczęściej wymiany jonowej. Gdy zdolność jonowymienna złoża zostanie wyczerpana, jest ono regenerowane roztworem soli kuchennej.

Częstość regeneracji zmiękczacza zależy od twardości i ilości uzdatnianej wody. Przed zmiękczaczem należy zainstalować filtr mechaniczny, który zabezpieczy głowicę sterującą zmiękczacza i żywicę jonowymienną przed zanieczyszczeniami mechanicznymi. Woda poddawana zmiękczaniu powinna być również odżelaziona i odmanganiona.

Jakie urządzenie do uzdatniania wody w domu wybrać?
Fakty i mity o czystej wodzie
Poznaj najlepsze sposoby na twardą wodę w domu

Odwrócona osmoza

Pozwala na uzdatnianie wody różnej jakości i ma wysoką skuteczność oczyszczania. Urządzenia składają się z jednej lub kilku membran o coraz mniejszych porach i wstępnego filtru mechanicznego i/lub węglowego. Pory w membranach są tak niewielkie, że przedostają się przez nie praktycznie tylko cząsteczki wody, a inne związki i mikroorganizmy są zatrzymywane. Skuteczność filtracji wynosi 90–95%.

Metoda ta pozbawia wodę wszelkich związków, w tym potrzebnych dla zdrowia, jak np. sole wapnia i magnez. Dlatego nie zaleca się spożywania wody uzdatnionej przez takie urządzenia. Brak soli należy uzupełniać poprzez stosowanie urządzeń wzbogacających wodę w jony wapnia i magnezu.
W przypadku stosowania odwróconej osmozy są to często urządzenia stanowiące ostatni etap uzdatniania wody.

Magnetyzery

Magnesy tworzą pole magnetyczne na dopływie wody do instalacji w domu lub mieszkaniu. Niektóre substancje organiczne rozpuszczone w wodzie pod wpływem pola magnetycznego można wydzielić i odseparować, a następnie usunąć z instalacji.

Przeczytaj też: Uzdatnianie wody w domu

Filtry mechaniczne

Zatrzymanie zanieczyszczeń odbywa się w materiale: włóknistym, ceramicznym lub sitach metalowych i z tworzyw. Skuteczność filtracji zależy od zastosowanego wkładu filtracyjnego, wielkości porów, długości i szybkości przepływu wody. Stosowane są m.in. filtry z możliwością spustu nagromadzonych zanieczyszczeń, filtry z płukaniem przeciwprądowym oraz ochronne z wkładami wymiennymi (automatyczne lub półautomatyczne), a także filtry mechaniczno-węglowe, w których wkład węglowy pozwala na usuwanie zanieczyszczeń organicznych.


Filtry węglowe

Wkłady z węglem aktywnym mają strukturę porowatą i pochłaniają znajdujące się wodzie pestycydy, detergenty, fenole, wirusy, metale ciężkie, związki aromatyczne, związki kancerogenne, a także związki chloru pozostające po uzdatnieniu wody. Skuteczność działania filtrów węglowych zależy od jakości węgla aktywnego i wielkości wkładu i wynosi 40–90% ogólnej zawartości substancji organicznych.


Dezynfekcja wody

Najczęściej stosowane w warunkach domowych urządzenia do dezynfekcji wody wykorzystują lampy UV lub wkłady filtrująco-sorpcyjne z jonami srebra (tylko do niechlorowanej wody). Urządzenia te niszczą bakterie i mikroorganizmy, nie wpływając na skład wody i jej cechy organoleptyczne. Z tego względu stosowane są często jako ostatni etap uzdatniania wody pitnej.

   19.01.2017

Komentarze

(1)
lolo298 | 20.08.2017, 09:56

Nowoczesne systemy uzdatniania wody oferuje GLOBAL CONCEPTS 2000 POLSKA Sp. z o.o. , znacie ich? Mają dużo ciekawych rozwiązań, polecam zaznajomienie sie z ich ofertą.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Czy każdy wentylator dachowy nadaje się do restauracji »

Jak uzyskać pomoc w finansowaniu termomodernizacji »
wentylatory termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »


 Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak sprawnie wyczyścić instalacje? »


 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


Nowoczesna energooszczędność - jak to zrobić? »

pompa ciepła

 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Bezpieczeństwo pożarowe garaży
  • - Budowa kanalizacji deszczowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl