Rola pomp obiegowych i cyrkulacyjnych w energooszczędności budynku

Pompy obiegowe
Pompy obiegowe
Foto: archiwum redakcji RI

Ostatnie miesiące obfitują w informacje nt. inicjatyw wspomagających walkę ze smogiem. Mamy programy gminne, rządowe i międzynarodowe, które mają poprawiać jakość powietrza i zmniejszać zużycie energii. Ogromną rolę odgrywają tu instalacje budowlane, w których do osiągnięcia efektu ekologicznego konieczna jest współpraca i synergia wszystkich, choćby najdrobniejszych elementów. W przypadku instalacji grzewczej istotna jest też rola pomp obiegowych i cyrkulacyjnych.

Polscy inwestorzy – zarówno indywidualni, jak i instytucjonalni – coraz bardziej świadomie angażują się w przedsięwzięcia mające poprawić efektywność energetyczną ich obiektów, zarówno tych dopiero powstających, jak i przeznaczonych do remontu. Sprzyja im europejskie i krajowe otoczenie prawne. Zgodnie z opublikowaną niedawno i przeznaczoną do dalszej debaty strategią „Czysta planeta dla wszystkich” [2] Unia Europejska będzie dążyć do dekarbonizacji gospodarki w 2050 roku. Jednym z filarów tej strategii jest efektywność energetyczna budynków i ich instalacji. 

Z kolei w Polsce powstają instrumenty prawne i finansowe prowadzące do poprawy jakości powietrza. Ostatnie działania rządu sprzyjają właścicielom domów jednorodzinnych – remontowanych i nowych. Dzięki nowelizacji ustawy o podatkach od osób fizycznych [10] i programowi „Czyste Powietrze” mogą oni liczyć na wsparcie zadań termomodernizacyjnych. Ich efektem ma być zarówno eliminacja przestarzałych kotłów na paliwo stałe, jak i zmniejszenie zużycia energii. 

Coraz więcej inwestorów rozumie też, że zadania termomodernizacyjne powinny być kompleksowe i dotyczyć całego systemu, a ograniczenie termomodernizacji do wymiany kotłów i docieplenia budynku jest poważnym błędem. Brak spojrzenia całościowego skutkuje często albo niepowodzeniem termomodernizacji (rachunki za energię są nadal wysokie), albo obniżeniem komfortu życia, kiedy „nowa” instalacja działa nieprawidłowo.

Przykładem urządzeń mających istotne znaczenie dla powodzenia termomodernizacji, a często traktowanych przez inwestorów po macoszemu, są pompy obiegowe i cyrkulacyjne. Ich właściwy dobór, montaż i eksploatacja są niezbędne i dla prawidłowej pracy instalacji, i dla jej energooszczędności.

Czytaj też: Program priorytetowy „Czyste Powietrze” po zmianach >>

Sfinansować pompę obiegową i cyrkulacyjną

„Oszczędności” inwestorów na doborze i zakupie nowych urządzeń – także pomp – wynikają najczęściej z ograniczonego budżetu. W 2018 roku wprowadzono mechanizmy finansowe, które mogą pomóc przygotować i zrealizować termomodernizację w szerszym zakresie.

Przyjęta w listopadzie 2018 nowelizacja ustawy o podatkach od osób fizycznych [10] wprowadza od 2019 roku nową termomodernizacyjną ulgę podatkową. Przez najbliższe 3 lata umożliwi ona odliczenie od dochodu 53 tys. zł wydanych na termomodernizację domu jednorodzinnego. Wedle szacunków Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju taką ulgą mogą być zainteresowane 2 mln osób. 

Zakres wydatków, które można odliczyć od dochodu, określa rozporządzenie [5], w którym wśród rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych wymieniono m.in. węzeł cieplny, kotły, wykonanie instalacji wewnętrznej ogrzewania i c.w.u. Pompy obiegowe i cyrkulacyjne nie zostały wymienione na tej liście wprost, stanowią jednak część osprzętu kotła albo wyposażenia węzła cieplnego.

Właściciele domów jednorodzinnych i osoby posiadające pozwolenie na ich budowę mogą też skorzystać ze wsparcia finansowego w ramach programu „Czyste Powietrze”. Jego efektem mają być: 4 mln domów o poprawionej efektywności energetycznej, 3 mln wymienionych źródeł ciepła, 1 mln nowych źródeł ciepła oraz zmniejszenie zużycia energii końcowej o 21,8 mln MWh/rok. Program obejmuje m.in. wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe), zakup i montaż nowych źródeł ciepła spełniających odpowiednie wymagania oraz montaż lub modernizację instalacji c.o. i c.w.u. ze wsparciem w formie dotacji (do 90% kosztów kwalifikowanych) i pożyczek.

Podobnie jak w przypadku ulgi termomodernizacyjnej, tak określony zakres wydatków pozwala uwzględnić także nowe pompy.

Staranny dobór pomp obiegowej i cyrkulacyjnej do danej instalacji jest jednym z czynników prawdziwie efektywnej termomodernizacji – takiej, po której instalacja pracuje optymalnie, zapewniając komfort cieplny i wykorzystując w pełni potencjał energooszczędności. Co na to wpływa? 

Literatura 

 1. Dyrektywa 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią (Dz.Urz. UE 2009, L 285/10). 
 2. A Clean Planet for all. A European strategic long-term vision for a prosperous, modern, competitive and climate neutral economy, Komisja Europejska, Bruksela, 28.11.2018. 
 3. https://ec.europa.eu/clima/sites/clima/files/docs/pages/com_2018_733_en.pdf (dostęp 1.12.2018). 
 4. Materiały firm DAB, Ferro, Grundfos, Hel-Wita, Wilo. 
 5. Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (DzU 2018, poz. 2489).  
 6. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2906), http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=2906 (dostęp 1.12.2018). 
 7. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 640/2009 z dnia 22 lipca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla silników elektrycznych (Dz.Urz. UE 2009, L 191/26). 
 8. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 641/2009 z dnia 22 lipca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla pomp cyrkulacyjnych bezdławnicowych wolnostojących i pomp cyrkulacyjnych bezdławnicowych zintegrowanych z produktami (Dz.Urz. UE 2009, L 191/35). 
 9. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 622/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 641/2009 w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla pomp cyrkulacyjnych bezdławnicowych wolnostojących i pomp cyrkulacyjnych bezdławnicowych zintegrowanych z produktami (Dz.Urz. UE 2012, L 180/4).
 10. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 547/2012 z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla pomp do wody (Dz.Urz. UE 2012, L 165/28).11. Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU 2018, poz. 2246).

W artykule:

• Sfinansować pompę obiegową i cyrkulacyjną
• Nowoczesna pompa jest energooszczędna
• Jak pompa zwiększa energooszczędność całej instalacji
• Pompa, która się dostosuje
• Energooszczędność – wielkie zadanie dla instalatorów

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[pompy, pompy obiegowe, pompy cyrkulacyjne, instalacje grzewcze, energooszczędność, program czyste powietrze]

   14.02.2019
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z izolacjami i rynkiem budowlanym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl