RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

BIM-Hyde Park w UZP

Spotkanie dyskusyjne „BIM-Hyde Park”
Fot. Redakcja RI

Spotkanie dyskusyjne „BIM-Hyde Park”


Fot. Redakcja RI

Pod koniec maja w Urzędzie Zamówień Publicznych odbyło się spotkanie dyskusyjne „BIM-Hyde Park”. Inicjatywa ta wskazuje na tak pożądane zainteresowanie administracji państwowej tematyką BIM i pozwala mieć nadzieję na stopniowy wzrost jej zaangażowania we wdrażanie w polskim budownictwie tej metodologii.

Zobacz także

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news HITEMA Tour Poland 2024

HITEMA Tour Poland 2024 HITEMA Tour Poland 2024

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

Spotkanie miało formę moderowanej dyskusji panelowej – po krótkich wypowiedziach zaproszonych reprezentantów różnych środowisk rozgorzała ożywiona dyskusja. Szczególnie cenny był aktywny udział we wszystkich trzech panelach przedstawiciela UZP, który komentował problematykę wdrażania BIM z punktu widzenia inwestora.

Przeczytaj również: Jakie technologie będą stosowane w budownictwie w 2025 roku?

Pierwsza część, prowadzona przez Dariusza Kasznię (Europejskie Centrum Certyfikacji BIM), poświęcona była oferowanemu na rynku oprogramowaniu i jego dostępności w świetle aspektu konkurencyjności użytkowników. Obok konwencjonalnych wystąpień oferentów software, bardzo istotne było przedstawienie przez dr. inż. Tomasza Piotrowskiego, przewodniczącego Komisji ds. edukacji i wdrożenia BIM Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, nieścisłości znajdujących się w opublikowanym projekcie ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP) z 4 kwietnia 2019 r., który został już poddany uzgodnieniom, opiniowaniu i konsultacjom publicznym [1]. Dotychczasowy art. 10 e został zmieniony w sposób niezgodny z aktualną praktyką.

Stosowanie wymogu przedstawienia oferty lub prac konkursowych z użyciem narzędzi elektronicznego modelowania dotyczy w praktyce branży architektonicznej, która od dawna już prezentuje w tej formie swoje wizualizacje, bez uwzględnienia branż inżynierskich. Oferty oparte na takim modelu są wysoce spekulatywne i bazują na zbyt ogólnikowych wskaźnikach, które ponadto nie uwzględniają nakładów w okresie eksploatacji. Decydenci zdani są w tym przypadku na wiedzę architekta opartą na statystycznej analizie zrealizowanych przez jego pracownię projektach. Siłą rzeczy preferowane są tradycyjne rozwiązania, które eliminują dodatkowe możliwości optymalizacji efektu danego przedsięwzięcia inwestycyjnego w całym okresie użytkowania obiektu wynikające z zastosowania nowoczesnych rozwiązań branż inżynierskich. Złożenie wraz z ofertą trójwymiarowej wizualizacji spełniałoby ten warunek, preferując tym samym architekturę z pominięciem branż inżynierskich.

Nie mniej ważna jest kwestia doprecyzowania pojęcia ogólnodostępności narzędzi cyfrowych i ewentualnej możliwości i zasad partycypowania zamawiającego w pozyskaniu oprogramowania wymaganego w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, jeśli nie zostanie ono uznane za ogólnodostępne. Sformułowanie to odbiega od praktyki rynkowej, gdyż pracownie i biura projektów posługują się z reguły sprawnie tylko jednym oprogramowaniem 3D i wymóg stosowania innego programu realizowany byłby ze szkodą dla projektu. Proces inwestycyjny musi być wyważoną kompozycją architektury i branż inżynierskich. Powinna ona spełniać wymogi estetyczne, jednak nie mniej istotne są funkcjonalność i koszty eksploatacji w okresie istnienia budynku.

Szybki rozwój techniki wymaga odpowiednio wczesnego włączania branż inżynierskich – już na etapie koncepcji, aby racjonalizować ambicje architekta. W tym kierunku idą założenia mozolnie wdrażanej metodologii BIM, która opiera się na harmonijnej współpracy zespołu wielobranżowego i inwestora w celu uzyskania optymalnego efektu. W zespole takim jego członkowie funkcjonują na równych prawach, bez powszechnej w praktyce jeszcze dzisiaj dominacji architektów.

Przy wyborze odpowiedniej koncepcji zamawiający jest jednak zdany na własne doświadczenie lub sugestie architekta, przy czym z reguły decydujące są koszty inwestycyjne. W Niemczech i w Austrii stosowane są symulacje kosztów, np. przez 20 lat, obejmujące nakłady inwestycyjne, pozyskania kapitału oraz kompleksowej eksploatacji w tym okresie. Przedstawiane są rozmaite warianty koncepcji wielobranżowych umożliwiających zamawiającemu świadomy, oparty na kilku konkretnych obliczeniach wybór wersji odpowiadającej jego preferencjom, takim jak komfort, ekologia, łatwość adaptacji, na podstawie przejrzystych i zrozumiałych pozycji kosztowych wyliczonych dla każdego wariantu. Zwłaszcza w przypadku budynków publicznych koszty eksploatacji odgrywają w skali makroekonomicznej zasadniczą rolę.

Wobec coraz większej liczby oprogramowania pojawiającego się na rynku kluczowe jest doskonalenie platformy IFC (Industry Foundation Classes), tak aby stanowiła ona platformę wymiany danych gwarantującą całkowity transfer informacji i elementów pomiędzy programami. W przeciwnym wypadku wizja utraty danych może nadal skłaniać do tworzenia zespołów pracujących w tym samym otoczeniu programowym – ogranicza to konkurencyjność poszczególnych użytkowników.

Należy jeszcze dodać, że w procesie projektowania niezbędna jest pełna wersja oprogramowania 3D. Obsługa modelu w trakcie wykonawstwa, polegająca na przekazywaniu informacji wykonawcom, wprowadzaniu zmian i rzeczywistych parametrów poszczególnych komponentów obiektu, nie wymaga już kwalifikacji projektanta, a jedynie sprawnego posługiwania się oprogramowaniem. Dzięki stopniowemu wprowadzaniu danych unika się spiętrzenia tych czynności na końcu budowy, a rezultatem jest model powykonawczy zawierający nieocenione w okresie eksploatacji dane rzeczywiste. Dla służb inwestorskich zupełnie wystarczające są licznie pojawiające się na rynku przeglądarki.

Drugi panel, prowadzony przez Jacka Magierę (Politechnika Krakowska), poświęcony był standaryzacji niezbędnej do systematycznego uporządkowania procesu wdrażania BIM w naszym kraju. Jeden z prelegentów prezentował sposób kodowania dokumentacji, który w zasadzie niewiele się różnił od stosowanych w Europie systemów kodowania rysunków CAD. Może być on wykorzystywany do dokumentacji widoków czy przekrojów modelu w przypadku konieczności ich archiwizacji w wersji pdf.

Przeczytaj również: Program ArCADia BIM 11

Przedstawiona została również propozycja krajowego standardu BIM, opracowywana przy dużym nakładzie środków na Politechnice Krakowskiej przez branże architektoniczną i konstrukcyjną. Niepokojąca jest nieobecność w tym zespole przedstawicieli branż instalacyjnych. Pozostają one nadal „niechcianym dzieckiem” zarówno architektów, jak i generalnych wykonawców, gdyż ograniczają fantazję tych pierwszych, a według drugich z tytułu technologicznego działania w końcówce inwestycji „ponoszą winę” za opóźnienia, które w rzeczywistości były generowane w początkowych fazach budowy. Ponadto w zastosowaniu narzędzi procesu BIM właśnie branże instalacyjne nastręczają aktualnie najwięcej problemów – branże budowlane są tu znacznie bardziej zaawansowane.

Trudno jest się również zgodzić z twierdzeniem, że systematyka funkcjonująca np. w Wielkiej Brytanii czy Niemczech nie odpowiada naszym warunkom i konieczne jest stworzenie własnego systemu. Systemy te podlegały przez dziesiątki lat racjonalnej ewolucji i optymalizacji. Próby reanimacji archaicznych systemów z minionej epoki, które nie nadążają za radykalną zmianą systemu państwa i gwałtownym rozwojem techniki, pochłaniają środki z perspektywą wątpliwych efektów i nieuniknionego okresu ewolucji, który państwa zachodnie mają już za sobą. Ponadto obecność w Polsce wielu zachodnich inwestorów stosujących własną systematykę stwarza dodatkowe problemy pojęciowe i komunikacyjne. Porównanie bill of quantities czy Leistungsverzeichnis z polskim kosztorysem opartym na KNR nie wymaga komentarza.

Rozumując racjonalnie, należałoby się zastanowić, czy zamiast prób adaptacji standardów z okresu PRL nie byłaby skuteczniejsza wnikliwa analiza struktur anglosaskich czy niemieckich i wybranie z nich rozwiązań obecnie najbardziej skutecznych. Niewątpliwie wiązałoby się to ze zmianą sposobu myślenia projektantów, zwłaszcza starszych roczników, jednak młodzi, konfrontowani na co dzień z projektami zagranicznymi, nie powinni mieć z tym większych trudności. Ułatwiłoby to również w przyszłości wejście na rynki europejskie polskich firm posługujących się kompatybilną strukturą.Truizmem jest twierdzenie, że to właśnie nasi następcy swobodnie posługują się nowoczesnymi narzędziami, które są niezbędne do skutecznego stosowania BIM w praktyce. Byłoby zatem nierozsądne dopasowywanie przyszłych rozwiązań do potrzeb konserwatywnych grup biorących udział w procesie inwestycyjnym.

Podczas spotkania Ireneusz Czmoch z Politechniki Warszawskiej omawiał istniejące normy i standardy w aspekcie możliwości ich adaptacji do metodologii BIM. Należy przy tej okazji podkreślić znaczenie prowadzonej przez niego interdyscyplinarnej grupy studentów z różnych wydziałów budowlanych PW. Studenci uczą się dzięki temu współpracy i dialogu między branżami – architekci rozmawiają na równej płaszczyźnie z inżynierami, konstruktorzy z instalatorami, poznając wzajemne uwarunkowania, co jest niezbędne do zgodnego tworzenia kompozycji obiektu budowlanego.

Osobnym problemem jest standaryzacja materiałów stosowanych w powstającym budynku. Jeden z producentów zaprezentował systematykę stosowaną w jego firmie, jednak był to jedynie przykład małego wycinka całego problemu. I tu znów można przywołać stosowaną w Niemczech normę DIN 276 Koszty budowy, brytyjską Uniclass czy amerykańską OmniClass. Wszystkie te zestawienia regulują szczegółową przynależność elementów obiektu budowlanego do określonej grupy. Według tego schematu klasyfikowane są materiały budowlane i prowadzone szacunki kosztów robót budowlanych. Coraz powszechniej stosowana w Polsce LOD (level of detail) definiuje stopnie dokładności przedstawienia elementów modelu itd., itp. Wszystkie one są już gotowe, wypróbowane i aktualne. Bazują na wiedzy licznych specjalistów, którzy poświęcili wiele czasu na ich opracowanie. Wystarczy je jedynie przetłumaczyć, przeanalizować i oficjalnie wdrożyć, w odpowiedniej formie, do stosowania.

Należy zdecydowanie podkreślić, że w powyższych działaniach powinni brać aktywny i decydujący udział czynni zawodowo branżyści, aby umożliwić racjonalną weryfikację teoretycznych wyobrażeń naukowców, administracji czy członków stowarzyszeń branżowych. Jest to bardzo poważny problem, gdyż obciążenie bieżącą działalnością bardzo ogranicza czas, który mogą oni poświęcić na takie konsultacje. Nierzadko „uzgodnienia” polegają na spotkaniu np. z dużym generalnym wykonawcą, aby móc wykorzystać jego nazwę na okładce opracowania.

Chcąc poważnie myśleć o standaryzacji, należy oczekiwać od administracji państwowej przeznaczenia odpowiednich funduszy w celu stworzenia WIELOBRANŻOWEGO zespołu z zadaniem opracowania w określonym terminie standardów ogólnopolskich. Lokalne inicjatywy są bardzo cenne, ale nie zastąpią skoordynowanego działania instytucji centralnych.

Ostatni panel prowadzony przez Paulinę Magdzicką (Centrum Nauki Kopernik) obejmował wymianę doświadczeń z praktycznego stosowania BIM. Wystąpienia prawników pozwoliły na lepsze zrozumienie problemów implementacji nowej metodologii w świetle obowiązujących przepisów. Szczególnie eksponowany był temat praw autorskich, wywołujący niezmiennie szereg wątpliwości w przypadku zmiany wykonawcy kolejnych faz projektu. Z zadowoleniem należy przyjąć zaangażowanie w dyskusję dużych podmiotów gospodarczych, jak GDKiA, Budimex czy GBPB Projprzem. Wymiana praktycznych doświadczeń ma zasadnicze znaczenie dla przyspieszenia wdrażania BIM w Polsce i weryfikacji teoretycznych prezentacji oferentów oprogramowania, które dotychczas dominowały na tego typu spotkaniach.

Projekty pilotażowe stanowią warunek tworzenia się homogenicznych zespołów mogących z pełną odpowiedzialnością podjąć się wykonywania kompleksowych projektów wielobranżowych. Bardzo istotny jest czynny udział w pracach projektowych przedstawiciela zamawiającego, który ma dostateczną wiedzę w kwestii funkcjonowania BIM. Do tego konieczne są intensywne szkolenia pracowników administracji publicznej i samorządów.

Zatem warunkami przyspieszenia trwającego w Polsce procesu są:

  • tworzenie wielobranżowych zgranych zespołów, zdolnych do podjęcia się realizacji kompleksowych projektów,
  • zaangażowanie państwa w opracowanie obowiązującego systemu standaryzacji,
  • wsparcie władz dla projektów pilotażowych oraz ich monitoring,
  • dopasowanie przepisów do wymagań budownictwa przyszłości,
  • skuteczna kampania informacyjna i szkoleniowa dla zatrudnionych w sektorze zamówień publicznych,
  • wypracowanie systemu odciążającego małe i średnie jednostki projektowe przy zakupie kosztownego oprogramowania do projektowania z użyciem modelu 3D.

Prawdopodobnie to miał na myśli Hubert Nowak, prezes UZP, mówiąc na zakończenie dyskusji o trwającym procesie osiągania „masy krytycznej”, która pozwoli na podjęcie ostatecznych decyzji dotyczących wprowadzenia obowiązku stosowania BIM w zamówieniach publicznych. Deklaracja kontynuacji podobnych spotkań daje nadzieję na przyspieszenie tego procesu.

Literatura

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12320355 (dostęp: 24.06.2019).

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Konkurs EKOLAURY

Konkurs EKOLAURY Konkurs EKOLAURY

15 marca 2024 r. wystartowała kolejna edycja konkursu EKOLAURY. Konkurs organizuje od 2022 r. Polska Izba Ekologii, promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony...

15 marca 2024 r. wystartowała kolejna edycja konkursu EKOLAURY. Konkurs organizuje od 2022 r. Polska Izba Ekologii, promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych, samorządów, uczelni oraz instytutów.

Redakcja RI news Ciepłownia geotermalna w Kole już działa

Ciepłownia geotermalna w Kole już działa Ciepłownia geotermalna w Kole już działa

Ciepłownia w Kole to ósma tego typu instalacja w Polsce. Inwestycja ta jest częścią szerszego planu rozwoju geotermii w Polsce, którego celem jest uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii, takich...

Ciepłownia w Kole to ósma tego typu instalacja w Polsce. Inwestycja ta jest częścią szerszego planu rozwoju geotermii w Polsce, którego celem jest uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii, takich jak węgiel kamienny i gaz ziemny.

Redakcja RI news X Konferencja „Kliwent Event”

X Konferencja „Kliwent Event” X Konferencja „Kliwent Event”

X edycja konferencji „Kliwent Event” odbywać się będzie w dniach 20-24.05.2024 r. w AGH w Krakowie. To doskonała okazja do spotkania studentów, pracowników naukowych i przedstawicieli firm związanych z...

X edycja konferencji „Kliwent Event” odbywać się będzie w dniach 20-24.05.2024 r. w AGH w Krakowie. To doskonała okazja do spotkania studentów, pracowników naukowych i przedstawicieli firm związanych z wentylacją, klimatyzacją, ogrzewnictwem i ciepłownictwem. Pozwala na wymianę wiedzy i cennych doświadczeń.

AIRCON Sp. z o.o. news Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje

Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje

Nowy klimatyzator FROST debiutuje na rynku HVAC, oferując użytkownikom niezawodne funkcje w atrakcyjnej cenie. To urządzenie stworzone dla wymagających klientów poszukujących prostoty obsługi, ekonomiczności,...

Nowy klimatyzator FROST debiutuje na rynku HVAC, oferując użytkownikom niezawodne funkcje w atrakcyjnej cenie. To urządzenie stworzone dla wymagających klientów poszukujących prostoty obsługi, ekonomiczności, ale również nowoczesnych rozwiązań. Co wyróżnia nowy klimatyzator FROST? Poznaj jego najważniejsze właściwości.

Redakcja RI news Województwo śląskie liderem walki ze smogiem

Województwo śląskie liderem walki ze smogiem Województwo śląskie liderem walki ze smogiem

Polski Alarm Smogowy przygotował raport na temat postępów w wymianie nieekologicznych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019-2022. Zdecydowanym liderem walki ze smogiem...

Polski Alarm Smogowy przygotował raport na temat postępów w wymianie nieekologicznych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019-2022. Zdecydowanym liderem walki ze smogiem okazało się woj. śląskie, gdzie złożono ponad 150 tys. wniosków o wymianę starego kotła. Kiepsko wypadło woj. mazowieckie, w którym liczba wniosków była ponad dwukrotnie niższa i wyniosła zaledwie 64 tysiące. W raporcie widoczna jest coraz większa popularność programu dotacyjnego „Czyste Powietrze”...

Redakcja RI news Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad grawitacyjnym magazynowaniem energii

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad grawitacyjnym magazynowaniem energii Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad grawitacyjnym magazynowaniem energii

Rozwój odnawialnych źródeł energii wymusza opracowanie nowych metod jej magazynowania. Nad wykorzystaniem magazynów grawitacyjnych pracuje międzynarodowe konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem...

Rozwój odnawialnych źródeł energii wymusza opracowanie nowych metod jej magazynowania. Nad wykorzystaniem magazynów grawitacyjnych pracuje międzynarodowe konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem jest Politechnika Wrocławska.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Złoty Medal Targów ENEX 2024 dla gruntowej pompy ciepła NIBE S1256

Złoty Medal Targów ENEX 2024 dla gruntowej pompy ciepła NIBE S1256 Złoty Medal Targów ENEX 2024 dla gruntowej pompy ciepła NIBE S1256

Pompa ciepła NIBE S1256 zdobyła Złoty Medal tegorocznej edycji Targów ENEX, najważniejszej imprezy poświęconej odnawialnym źródłom energii. Nagroda została przyznana przez grono profesjonalistów i ekspertów...

Pompa ciepła NIBE S1256 zdobyła Złoty Medal tegorocznej edycji Targów ENEX, najważniejszej imprezy poświęconej odnawialnym źródłom energii. Nagroda została przyznana przez grono profesjonalistów i ekspertów branży OZE za wysoką efektywność i zastosowanie najnowszych osiągnięć technologicznych.

Redakcja RI news II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko

II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko

II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko odbędzie się 10 maja 2024 roku w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Wydarzenie, podobnie jak w zeszłym roku, będzie podzielone na dwie strefy: otwartą –...

II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko odbędzie się 10 maja 2024 roku w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Wydarzenie, podobnie jak w zeszłym roku, będzie podzielone na dwie strefy: otwartą – targową, na parterze budynku BCTW oraz zamkniętą – spotkania branżowego.

Redakcja RI news Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition

Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition

Rola kobiet w sektorze energetycznym nabiera szczególnego znaczenia, jednak wciąż obserwuje się znaczące nierówności płciowe. Wyłoniono finalistki drugiej edycji Women’s Energy In Transition – konkursu,...

Rola kobiet w sektorze energetycznym nabiera szczególnego znaczenia, jednak wciąż obserwuje się znaczące nierówności płciowe. Wyłoniono finalistki drugiej edycji Women’s Energy In Transition – konkursu, który aktywnie promuje udział kobiet w branży energetycznej.

Redakcja RI news Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach

Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w działaniu 1.1 Efektywność energetyczna programu Fundusze Europejskie...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w działaniu 1.1 Efektywność energetyczna programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. W ramach programu FEnIKS beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej w zabytkowych budynkach użyteczności publicznej.

Redakcja RI news Rola geotermii w transformacji sektora ciepła

Rola geotermii w transformacji sektora ciepła Rola geotermii w transformacji sektora ciepła

Spalanie paliw dla celów grzewczych staje się powoli technologią schyłkową. Sektor ciepła wymaga podjęcia pilnych działań modernizacyjnych. Istnieje cała paleta możliwych do zastosowania rozwiązań. Swoją...

Spalanie paliw dla celów grzewczych staje się powoli technologią schyłkową. Sektor ciepła wymaga podjęcia pilnych działań modernizacyjnych. Istnieje cała paleta możliwych do zastosowania rozwiązań. Swoją rolę do odegrania ma także geotermia. Temat ten omawia nowy raport Forum Energii.

Janusz Starościk news Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBD – co oznacza dla branży instalacyjno-grzewczej?

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBD – co oznacza dla branży instalacyjno-grzewczej? Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBD – co oznacza dla branży instalacyjno-grzewczej?

W dniu 12 marca 2024 dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) została przyjęta przez Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów (370 za, 199 przeciw) w postaci, o której...

W dniu 12 marca 2024 dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) została przyjęta przez Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów (370 za, 199 przeciw) w postaci, o której informowaliśmy pod koniec 2023 roku. Teraz ostatnim krokiem jest oficjalne przyjęcie przez Radę, co powinno nastąpić wkrótce. Następnie tekst zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie dwadzieścia dni później.

Redakcja RI news Konferencja Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0

Konferencja Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0 Konferencja Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0

II edycja konferencji „Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0” odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia 2024, zarówno stacjonarnie, jak i online. Konferencja organizowana jest przez Instytut Nauk Ekonomicznych...

II edycja konferencji „Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0” odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia 2024, zarówno stacjonarnie, jak i online. Konferencja organizowana jest przez Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz-Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.

Nieruchomości Orange news Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja? Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy....

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy. Budowę lub zakup takiej nieruchomości powinny rozważyć osoby, które chcą otworzyć lub rozwinąć działalność gospodarczą. To również ciekawa propozycja dla firm, które chcą ulokować środki w pewnej inwestycji w czasach wysokiej inflacji.

Redakcja RI news Nowe funkcje w c-KOB

Nowe funkcje w c-KOB Nowe funkcje w c-KOB

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego istnieje ponad rok. Aplikacja jest cały czas rozwijana. W ostatnim czasie została zaktualizowana o nowe funkcjonalności, m.in. na bazie uwag użytkowników. Z c-KOB korzysta...

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego istnieje ponad rok. Aplikacja jest cały czas rozwijana. W ostatnim czasie została zaktualizowana o nowe funkcjonalności, m.in. na bazie uwag użytkowników. Z c-KOB korzysta aktualnie prawie 2 tys. pracowników urzędów i ponad 4,5 tys. osób spoza administracji.

Redakcja RI news Zmiany w programie „Czyste Powietrze” od kwietnia 2024 r.

Zmiany w programie „Czyste Powietrze” od kwietnia 2024 r. Zmiany w programie „Czyste Powietrze” od kwietnia 2024 r.

Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego...

Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub jeden lokal mieszkalny w takim budynku – to zmiany w „Czystym Powietrzu”, które zaczną obowiązywać od kwietnia 2024 r.

Redakcja RI news „Ogrzewanie i klimatyzacja budynków wspomagane odnawialną energią elektryczną” Edycja 2024

„Ogrzewanie i klimatyzacja budynków wspomagane odnawialną energią elektryczną” Edycja 2024 „Ogrzewanie i klimatyzacja budynków wspomagane odnawialną energią elektryczną” Edycja 2024

Przedstawiamy drugą edycję bardzo dobrze przyjętego poradnika „Rynku Instalacyjnego”, w którym zwracamy uwagę na postępującą elektryfikację rozwiązań grzewczych i sanitarnych oraz rosnące znaczenie energii...

Przedstawiamy drugą edycję bardzo dobrze przyjętego poradnika „Rynku Instalacyjnego”, w którym zwracamy uwagę na postępującą elektryfikację rozwiązań grzewczych i sanitarnych oraz rosnące znaczenie energii z OZE. Pokazujemy, jak realizować dalekosiężne strategie dekarbonizacji, bezemisyjności i efektywności energetycznej budynków dzięki rozwiązaniom technicznym i wykonawstwu wysokiej jakości.

ZYMETRIC Sp. z o.o. - Midea news Ekologiczny mural z funkcją antysmogową przy Placu Bankowym w Warszawie

Ekologiczny mural z funkcją antysmogową przy Placu Bankowym w Warszawie Ekologiczny mural z funkcją antysmogową przy Placu Bankowym w Warszawie

W samym sercu Warszawy, przy Placu Bankowym można podziwiać wyjątkowy mural, który nie tylko przyciąga wzrok swoją estetyką, ale również działa jak filtr oczyszczający powietrze. To niezwykłe dzieło sztuki...

W samym sercu Warszawy, przy Placu Bankowym można podziwiać wyjątkowy mural, który nie tylko przyciąga wzrok swoją estetyką, ale również działa jak filtr oczyszczający powietrze. To niezwykłe dzieło sztuki ulicznej powstało dzięki zastosowaniu ekologicznych farb KNOxOUT, specjalnie opracowanych do absorpcji tlenków azotu. Na pomysł stworzenia antysmogowego muralu wpadła Midea – globalny lider w dziedzinie rozwiązań HVAC. Realizacji tego innowacyjnego projektu podjęła się grupa RW, działając pod patronatem...

Redakcja RI news TOP 15 artykułów w 2023 za subskrypcję do newslettera

TOP 15 artykułów w 2023 za subskrypcję do newslettera TOP 15 artykułów w 2023 za subskrypcję do newslettera

Zapisz się do newslettera Rynku Instalacyjnego, a w prezencie otrzymasz e-book z najciekawszymi artykułami opublikowanymi w 2023 roku. Nasz e-book to aż 150 stron merytorycznych artykułów o ogrzewaniu,...

Zapisz się do newslettera Rynku Instalacyjnego, a w prezencie otrzymasz e-book z najciekawszymi artykułami opublikowanymi w 2023 roku. Nasz e-book to aż 150 stron merytorycznych artykułów o ogrzewaniu, wentylacji i instalacjach sanitarnych!

Redakcja RI news Już ponad 1,4 mln mikroinstalacji OZE w Polsce

Już ponad 1,4 mln mikroinstalacji OZE w Polsce Już ponad 1,4 mln mikroinstalacji OZE w Polsce

Liczba mikroinstalacji OZE wciąż rośnie – w w 2023 r. było ich już ponad 1,4 mln, a ich moc zainstalowana przekroczyła 11,3 GW. Wśród nich nadal najwięcej jest prosumenckich instalacji fotowoltaicznych....

Liczba mikroinstalacji OZE wciąż rośnie – w w 2023 r. było ich już ponad 1,4 mln, a ich moc zainstalowana przekroczyła 11,3 GW. Wśród nich nadal najwięcej jest prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. W porównaniu do poprzednich lat zmniejszyła się jednak dynamika przyrostu liczby i mocy instalacji tego typu.

mat. pras. news Bezrękawnik w prezencie przy zakupie klimatyzatora Energy SE Hisense

Bezrękawnik w prezencie przy zakupie klimatyzatora Energy SE Hisense Bezrękawnik w prezencie przy zakupie klimatyzatora Energy SE Hisense

Do każdej jednostki ściennej Hisense Energy SE Schiessl dodaje bezrękawnik gratis. Promocja trwa do końca marca 2024.

Do każdej jednostki ściennej Hisense Energy SE Schiessl dodaje bezrękawnik gratis. Promocja trwa do końca marca 2024.

mat. pras. news Pompa ciepła Hisense z dofinansowaniem nawet 800 zł

Pompa ciepła Hisense z dofinansowaniem nawet 800 zł Pompa ciepła Hisense z dofinansowaniem nawet 800 zł

Do każdego zakupu pomp ciepła Hisense SPLIT i MONOBLOK dodawane są bony Pluxee. Promocja trwa do końca marca 2024.

Do każdego zakupu pomp ciepła Hisense SPLIT i MONOBLOK dodawane są bony Pluxee. Promocja trwa do końca marca 2024.

mat. pras. news Konferencja Panasonic podczas Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie

Konferencja Panasonic podczas Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie Konferencja Panasonic podczas Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie

Podczas konferencji prasowej w Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie, Panasonic Heating & Cooling Solutions zaprezentował kolejną fazę swojej długoterminowej wizji, kładąc nacisk na inicjatywy zrównoważonego...

Podczas konferencji prasowej w Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie, Panasonic Heating & Cooling Solutions zaprezentował kolejną fazę swojej długoterminowej wizji, kładąc nacisk na inicjatywy zrównoważonego rozwoju i strategiczną współpracę. Konferencja dotyczyła kwestii tworzenia przyszłości o zerowej emisji dwutlenku węgla netto), a kierownictwo firmy Panasonic nakreśliło strategiczną mapę drogową firmy.

Redakcja RI news Kompaktowe chłodnice GÜNTNER serii GACC i GASC dostępne od ręki

Kompaktowe chłodnice GÜNTNER serii GACC i GASC dostępne od ręki Kompaktowe chłodnice GÜNTNER serii GACC i GASC dostępne od ręki

Linia kompaktowych produktów GÜNTNER to seria chłodnic do standardowych zastosowań, dostępna prosto z magazynu, z korzystną ceną w stosunku do jakości. Przeznaczone są do małych i średnich komór chłodniczych,...

Linia kompaktowych produktów GÜNTNER to seria chłodnic do standardowych zastosowań, dostępna prosto z magazynu, z korzystną ceną w stosunku do jakości. Przeznaczone są do małych i średnich komór chłodniczych, przystosowane do kontaktu z produktami spożywczymi. Zostały wykonane z materiałów, które spełniają surowe wytyczne dotyczące warunków higienicznych. Wyposażone w wentylatory klasy ErP, dostępne w technologii AC (prąd przemienny) lub EC (elektronicznie komutowane).

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news HITEMA Tour Poland 2024

HITEMA Tour Poland 2024 HITEMA Tour Poland 2024

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.