RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

BIM potrzebuje unifikacji i przyspieszenia

fot. Unsplash

fot. Unsplash

Znajomość BIM i jego możliwości stale rośnie, nadal jednak wiele barier stoi na drodze do powszechnego wykorzystania tej metodologii w budownictwie i branży HVAC. Dostawcy technologii BIM dla projektantów i wykonawców powinni wnikliwiej przyjrzeć się oczekiwaniom swoich klientów, używanej przez nich terminologii, standardom ich pracy oraz ugruntowanym przyzwyczajeniom i praktykom.

Zobacz także

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Komitet ds. Technologii i Badań REHVA (Federacja Europejskich Stowarzyszeń Ogrzewnictwa, Wentylacji i Klimatyzacji) utworzył nową grupę zadaniową ds. BIM. Jest to finansowany przez UE projekt BIM-SPEED, w ramach którego w okresie od października do grudnia 2020 r. przeprowadzono badania ankietowe obejmujące większość krajów Unii na temat adaptacji i stosowania BIM przez małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP).

Ankietę wypełniło 269 respondentów z 24 krajów europejskich. Poniżej kilka wniosków wynikających z analizy wyników tego badania:

  • wykorzystanie BIM stale rośnie – wyższe wskaźniki implementacji zaobserwowano po 2016 roku;
  • konkurencyjność i zrównoważony rozwój to główne motywacje do korzystania z BIM;
  • doświadczenia osobiste i konferencje są kluczowymi czynnikami napędzającymi wprowadzanie innowacji;
  • mimo że wykorzystanie BIM stale rośnie, prawie 50% respondentów nie używa go samodzielnie;
  • 40,9% respondentów było zaangażowanych w projekty renowacji z zastosowaniem BIM;
  • adaptacja jest najniższa wśród firm budowlanych i operacyjnych;
  • MŚP napotykają więcej barier we wprowadzaniu BIM; główną jest brak umiejętności swobodnego posługiwania się oprogramowaniem i świadomości płynących z tego korzyści. Widać także znaczącą różnicę w postrzeganiu wskaźnika rentowności między MŚP a dużymi firmami;
  • tylko 3,8% respondentów twierdzi, że jest na dobrej drodze do pełnego wykorzystania potencjału BIM.

Wspomniana na wstępie metodologia BIM-SPEED dotyczy całkiem nowego obszaru, dotyczącego prac renowacyjnych w budynkach istniejących. Międzynarodowy zespół opracowuje technologie, które mogą być wykorzystywane do gromadzenia, identyfikowania i prezentowania danych na temat systemów HVAC. Celem jest przedstawienie specyficznych dla tej branży procesów, aby móc zbierać selektywne dane w oparciu o konkretną systematykę i je porządkować dla różnych systemów HVAC. Ma to zaoszczędzić czas i zmniejszyć całkowitą liczbę danych. Metodologia ta koncentruje się na rozwiązaniu następujących kwestii:

  • potencjalne problemy na miejscu podczas zbierania danych;
  • korzyści lub zagrożenia finansowe;
  • kompatybilność formatów zbieranych danych;
  • wykorzystanie odpowiednio uporządkowanych danych podczas procesu sporządzania projektu przewidywanych działań renowacyjnych.

W projekcie biorą udział dwie polskie firmy: gdańska Fasada i Mostostal Warszawa. Projekty pilotażowe obejmują dwurodzinny budynek z roku 1961 w Gdyni oraz blok mieszkalny z 1978 roku wybudowany w Warszawie w technologii wielkiej płyty.

Z dość enigmatycznych informacji wynika, że metodologia BIM-SPEED ułatwia systematyczne kanalizowanie strumieni zbieranych danych, aby zmniejszyć ich sumaryczną ilość do zbioru potrzebnego do podjęcia decyzji i sporządzenia projektu renowacji obiektu. Jest to pewna forma opracowania due diligence w postaci modelu 3D skoncentrowanego na zagadnieniach HVAC.

Nie ulega wątpliwości, że w obliczu dążenia Unii do redukcji zapotrzebowania na energię, zwłaszcza w obliczu „spontanicznego” stylu budowania w państwach byłej sfery wpływów ZSRR, zamysł ten jest ze wszech miar aktualny i pożądany.

Wątpliwości budzi jednak zawężony zakres tych przedsięwzięć. Ideą BIM – fazy 6D – jest stworzenie modelu umożliwiającego późniejsze sprawne zarządzanie obiektem.

Przykładem może być zrealizowany przez zespół młodych polskich inżynierów model dziewięciokilometrowego tunelu instalacyjnego dla miasteczka uniwersyteckiego w Doha w Katarze. Model zawierał wszystkie szczegóły znajdujących się tam instalacji i urządzeń. Sporządzony został w oparciu o dokumentację powykonawczą w 2D i zweryfikowany za pomocą skanu laserowego i dokumentacji zdjęciowej miejsc tego wymagających. W przypadku BIM-SPEED zastanawia, że w opisach nie ma mowy o skanowaniu laserowym, które jest obecnie podstawą sporządzania wiarygodnej geometrii modelu, koniecznej do przeprowadzenia obliczeń technicznych.

Przykładem dotyczącym budynków istniejących może być wizjonerski zamysł, który powstał w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, przewidujący trójwymiarową inwentaryzację budynków zajmowanych przez polskie przedstawicielstwa za granicą. Pilotażowym projektem miała być realizacja modelu na podstawie skanu laserowego ambasady RP w Moskwie łącznie z infrastrukturą, w oparciu o wyniki pomiaru georadarem i monitoringu telewizyjnego stanu kanalizacji. W dalszej kolejności planowane były podobne działania dotyczące ambasady RP w Delhi.

Celem tych przedsięwzięć była nie tylko rewitalizacja pod kątem aktualnych wymagań dotyczących oszczędności energii, ale również objęcie budynków sprawnym i oszczędnym systemem zarządzania. Ten człon metodologii BIM nie trafił jeszcze niestety do świadomości inwestorów użytkujących własne obiekty. Tkwi w nim ogromny potencjał oszczędności, nie tylko energii, ale i pozostałych kosztów związanych z eksploatacją budynków. W pierwszym rzędzie dotyczy to inwestora publicznego, w przypadku którego nadal podstawą podejmowania decyzji są koszty inwestycyjne. Zbyt wolno upowszechnia się świadomość faktu, że, zwłaszcza dla inwestora publicznego, miarodajne są dopiero koszty obejmujące również okres przewidywanej eksploatacji obiektu. Tym samym dobór systemów HVAC umożliwiający analizę energetyczną budynku w całym okresie jego użytkowania musi stać się jednym z decydujących kryteriów przy wyborze kierunku realizacji projektu już na etapie koncepcji.

Należy rozważyć możliwość sporządzenia od razu modelu 6D, zawierającego integralną część dotyczącą HVAC. Oczywiście analizie podlegać musi również pracochłonność wykonania modelu na potrzeby BIM-SPEED oraz kompletnego modelu z całą gamą rozwiązań pośrednich. W publikacji [2] czytamy: Jeśli chodzi o bariery związane ze wdrożeniem BIM, to prawie wszystkie uległy znacznemu spadkowi poza niskim poziomem wiedzy o BIM, który był wymieniany częściej niż 4 lata temu. Może to wynikać ze wzrostu świadomości oraz większej liczby wdrożeń, a co za tym idzie większej potrzeby edukacji wśród kadr. Jako główne kierunki działań badani wskazują budowanie świadomości inwestorów na temat możliwości wykorzystania danych zawartych w modelach BIM (ponad 55%), opracowanie polskich standardów (51%), zmiany w przepisach prawnych (42%) i edukację (36%). Czynnikami, które będą wpływały na polską branżę architektoniczno-budowlaną, są przede wszystkim dostępność funduszy z UE (73%), dostępność wykwalifikowanych kadr (62%) i nowe technologie (59%). Te same czynniki były wymieniane również jako decydujące dla branży w 2015 r., choć obecnie są wskazywane nieznacznie częściej. Szczególnie duża zmiana dotyczy ustawodawstwa w zakresie parametrów energetycznych. Można natomiast zauważyć, że w 2015 r. większe niż obecnie znaczenie przypisywano ustawodawstwu w zakresie BIM.

Perspektywy upoważniają do umiarkowanego optymizmu, jednak obserwacje w praktyce zjawisk związanych z implementacją BIM już ten optymizm studzą. Analizując bieżące publikacje i program konferencji, trudno oprzeć się wrażeniu, że ścieżki zmierzające do wdrożenia BIM w Polsce stopniowo się rozjeżdżają. Firmy oferujące oprogramowanie prześcigają się we wprowadzaniu na rynek coraz doskonalszych narzędzi, mających domyślnie służyć użytkownikom. Na szkoleniach, seminariach i warsztatach prezentowane są wciąż nowe możliwości poszczególnych systemów, a uczestnicy ze zrozumieniem kiwają głowami. Jednak w morzu tabel, wykresów i prezentacyjnych, funkcjonujących bez zarzutu modelików i przykładów toną ich codzienne, konkretne problemy i troski. Ci, którzy z ogólnikowej prezentacji mogą wyłowić coś, z czym już się spotkali w praktyce, notują ten fragment i dalej obserwują sprawną nawigację prelegentów po angielskojęzycznych pojęciach i skrótach, potwierdzaną szybkimi ruchami kursora po słabo widocznych, zmieniających się interfejsach. Na pierwszy plan wysuwa się tu szczególnie odwieczny problem unifikacji języków informatyka i inżyniera.

Problem polega na różnym pojmowaniu domyślności w jednym i drugim przypadku. Dla informatyka BIM pojęcie BEM czy LOD jest zupełnie oczywiste, może mieć on natomiast problem ze skrótem OZC czy ZUD. Zatem bardzo istotną barierą we wzajemnym zrozumieniu jest niepewne poruszanie się po niedostatecznie zrozumiałym polu potencjalnego partnera.

Zrozumiałe, że kreatorzy software starają się zainteresować swoimi produktami jak najszerszą grupę odbiorców. Stąd znów to domyślne spełnianie oczekiwań, które jednak w konkretnym przypadku wymagają dopasowania do indywidualnych potrzeb użytkownika. Założenie, że wybierze on sobie z oferowanej masy możliwości to, co jest mu akurat potrzebne, jest błędne. Przecież o wiele łatwiej przygotować w Excelu poprawnie funkcjonującą tabelkę na codzienne potrzeby niż ryzykować stratę stale brakującego czasu na błądzenie po zakamarkach kompleksowego programu i popełnienie kosztownego błędu po wprowadzeniu jakiegoś parametru w niewłaściwym miejscu. Podobnym problemem w branży HVAC (dla informatyków: Heating, Ventilation, Air Conditioning) była swego czasu komunikacja automatyków z inżynierami i najbardziej poszukiwany był automatyk z wykształceniem sanitarnym albo na odwrót.

Wraz ze wzrostem kompleksowości oferowanych programów, w tym niezwykle istotnych w metodologii BIM banków danych i systemowych wyszukiwarek, pojawi się być może profesja „tropicieli ścieżek” poruszających się pomiędzy obydwoma tokami rozumowania, pełniących funkcję tłumaczy zbliżających do siebie tory myślenia obydwu partnerów, by wspólnie mogli osiągnąć to, do czego zostali powołani.

Literatura

  1. 29 April 2021 RHEVA News, BIM adoption by European SMEs, https://www.rehva.eu/news/article/bim-adoption-by-european-smes (dostęp: 9.08.2021)
  2. Anger Anna, BIM w Polsce, Almanach Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, 2016–2020, https://pzpb.com.pl/almanach-pzpb/ (dostęp: 9.08.2021), artykuł jest fragmentem książki „BIM dla Managerów”, PWN, 2021
  3. Przemysł i budownictwo – na styku światów, konferencja on-line, AEC Design, 29 lipca 2021, http://www.aecdesign.pl/webinaria-na-zadanie

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Super Marka 2024 i Marka XV-lecia dla Buderus

Super Marka 2024 i Marka XV-lecia dla Buderus Super Marka 2024 i Marka XV-lecia dla Buderus

Marka Buderus po raz kolejny została wyróżniona w kategorii: urządzenia i systemy grzewcze i otrzymała godło Super Marka 2024 – Jakość, Zaufanie, Renoma! Jako wielokrotny Laureat tego tytułu została także...

Marka Buderus po raz kolejny została wyróżniona w kategorii: urządzenia i systemy grzewcze i otrzymała godło Super Marka 2024 – Jakość, Zaufanie, Renoma! Jako wielokrotny Laureat tego tytułu została także uhonorowana wyróżnieniem specjalnym: Marka XV-lecia.

mat. pras. news Grupa Klima-Therm ponownie wśród laureatów „Diamentów Forbesa”

Grupa Klima-Therm ponownie wśród laureatów „Diamentów Forbesa” Grupa Klima-Therm ponownie wśród laureatów „Diamentów Forbesa”

Grupa Klima-Therm reprezentowana przez firmy Klima-Therm i Klimor znalazła się w prestiżowym gronie laureatów „Diamentów Forbesa 2024” – 16. edycji rankingu przedsiębiorstw o największej dynamice wartości.

Grupa Klima-Therm reprezentowana przez firmy Klima-Therm i Klimor znalazła się w prestiżowym gronie laureatów „Diamentów Forbesa 2024” – 16. edycji rankingu przedsiębiorstw o największej dynamice wartości.

mat. pras. news Czy warto czekać do kwietnia z zakupem pompy ciepła?

Czy warto czekać do kwietnia z zakupem pompy ciepła? Czy warto czekać do kwietnia z zakupem pompy ciepła?

W kwietniu startuje nowa odsłona programu dofinansowania wymiany źródeł ciepła „Czyste Powietrze”. W tym roku wejdą w życie badania pomp ciepła – wszystkie urządzenia będą weryfikowane wg tych samych standardów....

W kwietniu startuje nowa odsłona programu dofinansowania wymiany źródeł ciepła „Czyste Powietrze”. W tym roku wejdą w życie badania pomp ciepła – wszystkie urządzenia będą weryfikowane wg tych samych standardów. Ma to wyeliminować z rynku produkty niskiej jakości i nieefektywne, które są sprzedawane po zawyżonych cenach. Takie zasady to precedens w Europie. Czy ze złożeniem wniosku warto czekać na nowe warunki?

Redakcja RI news OSFIS członkiem GCP Europe

OSFIS członkiem GCP Europe OSFIS członkiem GCP Europe

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Firm Instalacyjnych i Serwisowych w lutym zostało członkiem GCP Europe – stowarzyszenia zrzeszającego organizacje branżowe działające w szeroko pojętej branży budowlanej.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Firm Instalacyjnych i Serwisowych w lutym zostało członkiem GCP Europe – stowarzyszenia zrzeszającego organizacje branżowe działające w szeroko pojętej branży budowlanej.

mat. pras. news Grupa Lindab przejęła dwie firmy wentylacyjne

Grupa Lindab przejęła dwie firmy wentylacyjne Grupa Lindab przejęła dwie firmy wentylacyjne

Grupa Lindab poinformowała o kolejnych przejęciach dobrze prosperujących firm wentylacyjnych. Mowa o firmie Vicon, czyli amerykańskim producencie maszyn do produkcji kanałów prostokątnych, oraz duńskim...

Grupa Lindab poinformowała o kolejnych przejęciach dobrze prosperujących firm wentylacyjnych. Mowa o firmie Vicon, czyli amerykańskim producencie maszyn do produkcji kanałów prostokątnych, oraz duńskim Airmaster, specjalizującym się w wentylacji zdecentralizowanej.

Janusz Starościk news Czwarty kwartał 2023 w branży instalacyjno-grzewczej

Czwarty kwartał 2023 w branży instalacyjno-grzewczej Czwarty kwartał 2023 w branży instalacyjno-grzewczej

W IV kwartale 2023 roku sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej nie zmieniła się znacząco w porównaniu do poprzedniego kwartału. Rynek w dalszym ciągu wykazuje tendencje spadkowe, pomimo ożywienia w okresie...

W IV kwartale 2023 roku sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej nie zmieniła się znacząco w porównaniu do poprzedniego kwartału. Rynek w dalszym ciągu wykazuje tendencje spadkowe, pomimo ożywienia w okresie sezonu grzewczego. Firmy zaakceptowały tę sytuację i próbują się w różny sposób się do niej dostosować. Widoczne ożywienie spowodowane było głównie wzrostem popytu na kotły gazowe i ustąpieniem obaw o dostępność gazu i jego ceny.

Redakcja RI news Zmiany i nowości w programach wsparcia NFOŚiGW

Zmiany i nowości w programach wsparcia NFOŚiGW Zmiany i nowości w programach wsparcia NFOŚiGW

Nowy program „Moja Elektrownia Wiatrowa” oraz zmiany w dotychczasowych programach NFOŚiGW zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w trakcie konferencji prasowej.

Nowy program „Moja Elektrownia Wiatrowa” oraz zmiany w dotychczasowych programach NFOŚiGW zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w trakcie konferencji prasowej.

Redakcja RI news Trwa nabór na studia podyplomowe na kierunku Geotermia na AGH

Trwa nabór na studia podyplomowe na kierunku Geotermia na AGH Trwa nabór na studia podyplomowe na kierunku Geotermia na AGH

Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu, Laboratorium Geoenergetyki na Akademii Górniczo-Hutniczej zaprasza na studia podyplomowe na kierunku Geotermia. Nabór trwa do 8 marca 2024.

Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu, Laboratorium Geoenergetyki na Akademii Górniczo-Hutniczej zaprasza na studia podyplomowe na kierunku Geotermia. Nabór trwa do 8 marca 2024.

Redakcja RI news Promocja Hisense: jonizator Hi-Nano za 1 zł do zakupu klimatyzatora

Promocja Hisense: jonizator Hi-Nano za 1 zł do zakupu klimatyzatora Promocja Hisense: jonizator Hi-Nano za 1 zł do zakupu klimatyzatora

Do jednostek kasetonowych i kanałowych Hisense dodaje jonizator powietrza za 1 zł.

Do jednostek kasetonowych i kanałowych Hisense dodaje jonizator powietrza za 1 zł.

Redakcja RI news GÜNTNER z nagrodą za innowacyjność

GÜNTNER z nagrodą za innowacyjność GÜNTNER z nagrodą za innowacyjność

Firma Güntner została po raz trzeci z rzędu wyróżniona nagrodą German Innovation Awards, wcześniej w 2020 roku za chłodnicę powietrza DUAL COMPACT, a w 2021 za chłodnicę powietrza Cubic VARIO z UV-C.

Firma Güntner została po raz trzeci z rzędu wyróżniona nagrodą German Innovation Awards, wcześniej w 2020 roku za chłodnicę powietrza DUAL COMPACT, a w 2021 za chłodnicę powietrza Cubic VARIO z UV-C.

Redakcja RI news Mercor po III kwartale 2023/24

Mercor po III kwartale 2023/24 Mercor po III kwartale 2023/24

Grupa „MERCOR” S.A., działająca na europejskim rynku zabezpieczeń przeciwpożarowych, po dziewięciu miesiącach roku obrotowego 2023/2024 (1 kwietnia-31 grudnia 2023 r.) odnotowała przychody ze sprzedaży...

Grupa „MERCOR” S.A., działająca na europejskim rynku zabezpieczeń przeciwpożarowych, po dziewięciu miesiącach roku obrotowego 2023/2024 (1 kwietnia-31 grudnia 2023 r.) odnotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 446,3 mln zł (-4,9% r/r). W tym samym okresie EBIT wyniósł 48,1 mln zł, a EBITDA osiągnęła poziom 62,4 mln zł. Z kolei zysk netto był większy rok do roku aż o 24,9% i wyniósł blisko 46 mln zł. Dynamikę wzrostu zysku netto wsparło otrzymanie przez Spółkę zwrotu zapłaconego podatku dochodowego...

Redakcja RI news Głos młodych w branży energetycznej – program Ambasador_ka Transformacji Energetycznej

Głos młodych w branży energetycznej – program Ambasador_ka Transformacji Energetycznej Głos młodych w branży energetycznej – program Ambasador_ka Transformacji Energetycznej

Ruszył program „Ambasador_ka Transformacji Energetycznej”, inicjatywa towarzysząca II edycji Kongresu Energetyki Rozproszonej, której organizatorami jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica...

Ruszył program „Ambasador_ka Transformacji Energetycznej”, inicjatywa towarzysząca II edycji Kongresu Energetyki Rozproszonej, której organizatorami jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Program skierowany jest do osób w wieku 18–35 lat, które chcą angażować się w działania na rzecz bezpiecznej i sprawiedliwej przyszłości energetycznej Polski i świata.

Redakcja RI news Skuteczna dekarbonizacja w budynkach

Skuteczna dekarbonizacja w budynkach Skuteczna dekarbonizacja w budynkach

Na rynku nieruchomości wyzwaniem staje się duża emisyjność budynków już istniejących. W Polsce stare budynki odpowiadają za 38 proc. całościowych emisji CO2. Coraz ważniejsza staje się nie tylko zmiana...

Na rynku nieruchomości wyzwaniem staje się duża emisyjność budynków już istniejących. W Polsce stare budynki odpowiadają za 38 proc. całościowych emisji CO2. Coraz ważniejsza staje się nie tylko zmiana przeznaczenia budynków, ale i modernizacja istniejących. W różnych sektorach obserwujemy rosnącą rolę właśnie w zakresie modernizacji, jak i w przypadku projektów typu brownfield.

Redakcja RI news Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych” Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

Konferencja odbędzie się 22 marca 2024 online. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja.

Konferencja odbędzie się 22 marca 2024 online. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja.

Redakcja RI news Ruszył nabór wniosków o dotacje na OZE w Warszawie

Ruszył nabór wniosków o dotacje na OZE w Warszawie Ruszył nabór wniosków o dotacje na OZE w Warszawie

1 marca 2024 rusza dodatkowy nabór wniosków o dotacje na odnawialne źródła energii. W tym roku miasto zamierza przeznaczyć na ten cel aż 19 mln zł. W pierwszym naborze, zakończonym w styczniu, mieszkańcy...

1 marca 2024 rusza dodatkowy nabór wniosków o dotacje na odnawialne źródła energii. W tym roku miasto zamierza przeznaczyć na ten cel aż 19 mln zł. W pierwszym naborze, zakończonym w styczniu, mieszkańcy złożyli w sumie 600 wniosków, dla których miasto może przyznać łącznie około 10 mln zł. W budżecie na dotacje na OZE do rozdysponowania pozostaje jeszcze 9 mln zł.

mat. pras. news SolarEdge Roadshow: cykl spotkań dla instalatorów fotowoltaiki

SolarEdge Roadshow: cykl spotkań dla instalatorów fotowoltaiki SolarEdge Roadshow: cykl spotkań dla instalatorów fotowoltaiki

SolarEdge Technologies organizuje serię bezpłatnych spotkań w ramach krajowego roadshow, skierowanego do instalatorów fotowoltaiki. Wydarzenie ma na celu przedstawienie najnowszych rozwiązań SolarEdge...

SolarEdge Technologies organizuje serię bezpłatnych spotkań w ramach krajowego roadshow, skierowanego do instalatorów fotowoltaiki. Wydarzenie ma na celu przedstawienie najnowszych rozwiązań SolarEdge oraz pogłębienie wiedzy uczestników w temacie cyberbezpieczeństwa oraz ESG. Roadshow obejmie pięć polskich miast, dając unikalną okazję do bezpośredniego spotkania z ekspertami firmy oraz do uczestnictwa w szkoleniach technicznych i sprzedażowych.

Redakcja RI news Perspektywy branży pomp ciepła w 2024 roku

Perspektywy branży pomp ciepła w 2024 roku Perspektywy branży pomp ciepła w 2024 roku

W 2023 r. sytuacja na polskim rynku budowlanym nie sprzyjała branży instalacyjno-grzewczej. Był to kolejny rok, w którym wyraźnie słabła koniunktura w budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza indywidualnym....

W 2023 r. sytuacja na polskim rynku budowlanym nie sprzyjała branży instalacyjno-grzewczej. Był to kolejny rok, w którym wyraźnie słabła koniunktura w budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza indywidualnym. 2023 r. przyniósł spadki sprzedaży pomp ciepła sięgające 41% wobec poziomu z 2022 r. W 2023 r. wzrosła tylko sprzedaż gruntowych pomp ciepła − o 12%. Czy w 2024 r. polski rynek pomp ciepła ma szansę na wzrosty jak w 2022 r.? Jakie czynniki mogą determinować jego rozwój, zakładając, że znane dziś...

Redakcja RI news AFRISO głównym importerem SALUS Controls w Polsce

AFRISO głównym importerem SALUS Controls w Polsce AFRISO głównym importerem SALUS Controls w Polsce

Marki AFRISO i SALUS Controls nawiązały partnerstwo handlowe. Dzięki porozumieniu z producentem inteligentnej automatyki sterującej AFRISO poszerzyło portfolio produktów służących poprawie komfortu cieplnego...

Marki AFRISO i SALUS Controls nawiązały partnerstwo handlowe. Dzięki porozumieniu z producentem inteligentnej automatyki sterującej AFRISO poszerzyło portfolio produktów służących poprawie komfortu cieplnego i oszczędnej pracy instalacji grzewczych. Elektroniczne systemy sterowania ogrzewaniem marki SALUS Controls będą dostępne dla polskich klientów za pośrednictwem kanałów dystrybucji AFRISO.

Redakcja RI news Raport roczny Fundacji Carbon Footprint

Raport roczny Fundacji Carbon Footprint Raport roczny Fundacji Carbon Footprint

Raport roczny Fundacji Carbon Footprint przedstawia najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku oraz wyzwania organizacji sektora NGO z obszaru edukacja klimatyczna, ślad węglowy i ESG.

Raport roczny Fundacji Carbon Footprint przedstawia najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku oraz wyzwania organizacji sektora NGO z obszaru edukacja klimatyczna, ślad węglowy i ESG.

Redakcja RI news Konkurs EKOLAURY

Konkurs EKOLAURY Konkurs EKOLAURY

15 marca 2024 r. wystartowała kolejna edycja konkursu EKOLAURY. Konkurs organizuje od 2022 r. Polska Izba Ekologii, promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony...

15 marca 2024 r. wystartowała kolejna edycja konkursu EKOLAURY. Konkurs organizuje od 2022 r. Polska Izba Ekologii, promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych, samorządów, uczelni oraz instytutów.

Redakcja RI news Ciepłownia geotermalna w Kole już działa

Ciepłownia geotermalna w Kole już działa Ciepłownia geotermalna w Kole już działa

Ciepłownia w Kole to ósma tego typu instalacja w Polsce. Inwestycja ta jest częścią szerszego planu rozwoju geotermii w Polsce, którego celem jest uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii, takich...

Ciepłownia w Kole to ósma tego typu instalacja w Polsce. Inwestycja ta jest częścią szerszego planu rozwoju geotermii w Polsce, którego celem jest uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii, takich jak węgiel kamienny i gaz ziemny.

Redakcja RI news X Konferencja „Kliwent Event”

X Konferencja „Kliwent Event” X Konferencja „Kliwent Event”

X edycja konferencji „Kliwent Event” odbywać się będzie w dniach 20-24.05.2024 r. w AGH w Krakowie. To doskonała okazja do spotkania studentów, pracowników naukowych i przedstawicieli firm związanych z...

X edycja konferencji „Kliwent Event” odbywać się będzie w dniach 20-24.05.2024 r. w AGH w Krakowie. To doskonała okazja do spotkania studentów, pracowników naukowych i przedstawicieli firm związanych z wentylacją, klimatyzacją, ogrzewnictwem i ciepłownictwem. Pozwala na wymianę wiedzy i cennych doświadczeń.

AIRCON Sp. z o.o. news Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje

Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje

Nowy klimatyzator FROST debiutuje na rynku HVAC, oferując użytkownikom niezawodne funkcje w atrakcyjnej cenie. To urządzenie stworzone dla wymagających klientów poszukujących prostoty obsługi, ekonomiczności,...

Nowy klimatyzator FROST debiutuje na rynku HVAC, oferując użytkownikom niezawodne funkcje w atrakcyjnej cenie. To urządzenie stworzone dla wymagających klientów poszukujących prostoty obsługi, ekonomiczności, ale również nowoczesnych rozwiązań. Co wyróżnia nowy klimatyzator FROST? Poznaj jego najważniejsze właściwości.

Redakcja RI news Województwo śląskie liderem walki ze smogiem

Województwo śląskie liderem walki ze smogiem Województwo śląskie liderem walki ze smogiem

Polski Alarm Smogowy przygotował raport na temat postępów w wymianie nieekologicznych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019-2022. Zdecydowanym liderem walki ze smogiem...

Polski Alarm Smogowy przygotował raport na temat postępów w wymianie nieekologicznych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019-2022. Zdecydowanym liderem walki ze smogiem okazało się woj. śląskie, gdzie złożono ponad 150 tys. wniosków o wymianę starego kotła. Kiepsko wypadło woj. mazowieckie, w którym liczba wniosków była ponad dwukrotnie niższa i wyniosła zaledwie 64 tysiące. W raporcie widoczna jest coraz większa popularność programu dotacyjnego „Czyste Powietrze”...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.