RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Trzeci kwartał 2021 w branży instalacyjno-grzewczej w Polsce

Ogólna sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej, fot. Unsplash

Ogólna sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej, fot. Unsplash

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych przygotowało kwartalne podsumowanie sytuacji w branży instalacyjno-grzewczej. Producenci, dystrybutorzy, instalatorzy i projektanci branżowi oceniają ten kwartał pozytywnie pomimo rysujących się kilku problemów.

Zobacz także

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pomiary elektryczne z Testo

Pomiary elektryczne z Testo Pomiary elektryczne z Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

Ogólna sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej

Na pierwsze miejsce wysuwają się problemy z dostępnością oraz cenami surowców i podzespołów do produkcji urządzeń grzewczych i elementów instalacji – np. rosnące ceny stali problematyczne dla producentów grzejników czy ceny i dostępność polietylenu i mosiądzu dla segmentu ogrzewania podłogowego i systemów rurowych. Brak surowców ma wpływ na ciągłość produkcji, terminowość dostaw i dostępność produktów oraz wzrost cen produktu końcowego.

Nagromadzenie zamówień, mające być antidotum na prognozowany wzrost cen i braki magazynowe, doprowadziło do wydłużonych terminów dostaw. Wzrost cen materiałów powoduje także wiele napięć w realizacji zadań deweloperskich i problemów dla firm instalacyjno-grzewczych będących podwykonawcami. Niepokoi fakt, że nastąpił lawinowy wzrost niewypłacalności dla wszystkich branż – dla budownictwa, głównie wśród małych firm, było to ok. 91%. Od początku pandemii rośnie dług w branży budowlanej, szczególnie w sektorze robót specjalistycznych – może to wskazywać na tendencję do dalszego wzrostu liczby upadłości.

Natomiast bez większego negatywnego wpływu na branżę budowlaną pozostaje sama pandemia. Wiąże się z nią m.in. boom w budownictwie mieszkaniowym, związany z inwestowaniem środków w nieruchomości, wyposażenie wnętrz itp. Obawa przed przyszłością (m.in. dalszą drożyzną, rosnąca inflacją i wzrostami cen nośników energii) napędza zakupy także w branży budowlanej. Dodatkowo przedsiębiorcy chcą zdążyć z inwestycjami przed spodziewanym wzrostem obciążeń, np. podatków, wynikających z planowanego Polskiego Ładu.

Ważną siłą napędową branży instalacyjno-grzewczej jest rynek wymian. Znaczenie mają tu popularyzatorska działalność samorządów, programy dotacji i wsparcia na poziomie krajowym i gminnym (RPO, PONE, „Czyste Powietrze”, uchwały antysmogowe), ale też powody gospodarcze (obawy inwestorów co do spodziewanych wzrostów kosztów odsuniętej w czasie inwestycji) oraz rosnącą świadomość dotycząca ochrony środowiska i ekonomicznej strony eksploatacji nowoczesnych, efektywnych energetycznie urządzeń i instalacji.

Sytuacja branżowych grup zawodowych

Wartość produkcji budowlano-montażowej w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku dla firm wykonujących roboty specjalistyczne (w tym instalacyjno-grzewcze) wzrosła o 21,7% (10,6% r/r). Wzrost ten wynika nie tylko z rozwoju branży, ale też z rosnących wskaźników cen, związanych z wyższymi kosztami zatrudnienia, drastycznym wzrostem cen materiałów budowlanych, słabnącym kursem złotówki i galopującą inflacją. Instalatorzy mają pełne obłożenie na wiele miesięcy do przodu. Liczne zlecenia napotykają dwa rodzaje barier – dostępność towaru u producentów i w hurtowniach oraz trudność w podpisywaniu umów związana z niepewnością co do cen w przyszłości.

Według sygnałów z rynku instalacyjno-grzewczego wzrost w III kwartale wyniósł 8–10%, a nawet powyżej 10% (zależnie od segmentu i profilu działalności). Dostawcy urządzeń, głównie pomp ciepła, notowali wysoki wzrost sprzedaży – chyba że mieli problemy z dostawami. Wygrywali ci, którzy byli w stanie dostarczyć towar – klienci byli też bardziej otwarci na zamienniki, które po prostu były dostępne.

Natomiast projektanci zaczynają zgłaszać problem z pozyskiwaniem nowych tematów, co jest spowodowane dominacją rynku wymian i modernizacji nad nowymi projektami.

Sytuacja w wybranych grupach produktowych

Sprzedaż urządzeń i elementów instalacji grzewczych w III kwartale 2021 roku oceniana jest przez rynek pozytywnie, z zastrzeżeniem problemów z dostępnością i zjawiskiem wyprzedawania stanów magazynowych. Powodowało to m.in. wzrosty sprzedaży w grupach urządzeń wcześniej zalegających w magazynach i notujących spadki. Dla wielu grup produktowych był to okres niewykorzystanych szans, kiedy popyt przerastał podaż.

Gazowe kotły konwencjonalne nadal (już blisko rok) odnotowywały wzrost. W grupie kotłów wiszących wzrost r/r wyniósł 9%, a stojących 63% (31% dla kotłów o mocy ponad 50 kW). Zjawisko to należy tłumaczyć wzmożeniem rynku wymian. Chodzi o czyszczenie przy okazji braku towaru magazynów, ale także o zbyt duży koszt modernizacji polegającej na wymianie urządzenia konwencjonalnego na kondensacyjne np. w przypadku wspólnot mieszkaniowych, dla których ekonomicznie uzasadniony był zakup nowego urządzenia konwencjonalnego.

Gazowe kotły kondensacyjne stanowiły ponad 95% rynku kotłów gazowych. Sprzedaż zarówno kotłów wiszących, jak i stojących wzrosła o 14% r/r, a kotłów z zabudowanym zasobnikiem ciepła aż o 29%. Dla kotłów o mocy powyżej 50 kW było to ok. 9 i 20% (odpowiednio dla kotłów wiszących i stojących). Sprzedaż kotłów z tzw. wymiennikiem kondensującym wzrosła o ok. 80%.Napędzana była głównie przez rynek wymian i rosnące znaczenie późniejszych kosztów eksploatacji.

Kotły olejowe także sprzedawały się lepiej – wzrost r/r dla kotłów konwencjonalnych wyniósł 15%, a dla kotłów kondensacyjnych 29%. Ponownie można wytłumaczyć ten trend obawą przed przyszłością – zarówno cenami, jak i dostępnością urządzeń.

Kotły na paliwa stałe cechowały się zmieniającą się strukturą sprzedaży – malał udział kotłów węglowych w rynku. Pojawiły się sygnały dot. wzrostu sprzedaży kotłów na ekogroszek – część producentów tych urządzeń wychodzi z rynku, więc pozostałe podmioty pokrywały większe niż dotąd zapotrzebowanie. Co więcej, w 2022 r. kończy się wsparcie dla tych kotłów w programie „Czyste Powietrze”, więc inwestorzy chcą zdążyć przed końcem roku z dofinansowanym zakupem. Oficjalna sprzedaż kotłów na biomasę wzrosła o ponad 30%, co może być jednak wartością niedoszacowaną ze względu na szarą strefę sprzedaży kotłów pozaklasowych. Zwiększył się udział rynkowy kotłów automatycznych na pelet.

Pompy ciepła i ogrzewanie elektryczne utrzymały trend wzrostowy. Dla całej grupy pomp ciepła wzrost wyniósł 24% – może być on jednak niedoszacowany ze względu na import z Chin, który może się w przyszłości stać problemem dla europejskich producentów. Największe wzrosty odnotowano w przypadku pomp ciepła powietrze/woda – rekordzistami są pompy monoblokowe (wzrosty od kilkudziesięciu procent do ponad dwukrotności). Pompy typu split odnotowują wzrosty rzędu kilkudziesięciu procent. Wyższy niż w poprzednich kwartałach wzrost dotyczył gruntowych pomp ciepła (z wyjątkiem pomp ciepła dużej mocy grunt/woda i grunt/powietrze). Około 10-proc. wzrost dotyczył pomp nierewersyjnych do c.o.

Dynamika sprzedaży pomp woda/woda i woda/powietrze o małych mocach wzrosła trzykrotnie. Wynika to po części z konieczności wprowadzenia zamienników – na dostawę pompy ciepła powietrze/woda trzeba było bowiem czekać nawet do miesiąca. Nadal rosło znaczenie pomp ciepła stosowanych w układach hybrydowych z gazowymi kotłami grzewczymi – wzrost wyniósł ponad 26%. Dla kotłów elektrycznych odnotowano zwiększenie sprzedaży o ok. 50%. Dynamika sprzedaży nieco spadła, co wiąże się z dużym wzrostem cen energii elektrycznej oraz niepewnością co do przyszłości wsparcia instalacji fotowoltaicznych. W wypadku przepływowych elektrycznych podgrzewaczy do c.w.u. nastąpił wzrost o 10–15%.

Kolektory słoneczne wróciły do łask inwestorów – zwiększenie sprzedaży r/r wyniosło ok. 17%, a w skali trzech kwartałów ok. 15%. Dominują kolektory płaskie, kolektory próżniowe mają charakter marginalny. Choć rośnie znaczenie sprzedaży detalicznej (a tym samym poprawia się stabilizacja rynku), w dalszym ciągu dominuje rynek projektów przetargowych. Coraz większą popularność zyskują rozwiązania kogeneracyjne (kolektory hybrydowe) oraz układy ogrzewania hybrydowego „kocioł plus kolektor słoneczny”.

Gazowe przepływowe podgrzewacze do c.w.u. odnotowały spadek ok. 13% (w skali 3 kwartałów oznacza to niewielki wzrost sprzedaży). Wiąże się z wypieraniem tej technologii przez inne źródła wytwarzania c.w.u. i ograniczeniem jej sprzedaży do rynku wymian.

Grzejniki i inne elementy instalacyjne odnotowały wzrost 14–15% r/r, mimo kilku podwyżek cen związanych ze wzrostem cen komponentów. Dostępność surowców powoli stabilizuje się, ale wciąż odczuwane są braki, a ceny czeka dalszy wzrost. Sprzedaż grzejników aluminiowych wzrosła o 10%, utrzymywał się też wzrost udziału ogrzewania płaszczyznowego w rynku – w III kwartale, zależnie od segmentu, był to wzrost o 20–50%.

Asortyment uzupełniający – zasobniki, ogrzewacze pojemnościowe oraz przepływowe odnotował niewielki wzrost – ok. 10%. Wiąże się to z większą liczbą modernizacji (ok. 30% inwestycji) w segmencie domów oraz wzrostem zainteresowania kolektorami słonecznymi – dzięki temu zainteresowanie zbiornikami dwuwężownicowymi wzrosło o 15% (wzrost sprzedaży dla buforów bezwężownicowych wyniósł blisko 30%). Sprzedaż innych elementów instalacyjnych wzrosła o 20–40%.

mat. SPIUG

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Webinarium: Zasada „efektywność energetyczna przede wszystkim” (EE1st) w wybranych krajach UE

Webinarium: Zasada „efektywność energetyczna przede wszystkim” (EE1st) w wybranych krajach UE Webinarium: Zasada „efektywność energetyczna przede wszystkim” (EE1st) w wybranych krajach UE

Webinarium odbędzie się 10 kwietnia 2024 r. W trakcie spotkania ekspert omówi, jak w praktyce wygląda zastosowanie zasady „efektywność energetyczna przede wszystkim” w czterech europejskich krajach.

Webinarium odbędzie się 10 kwietnia 2024 r. W trakcie spotkania ekspert omówi, jak w praktyce wygląda zastosowanie zasady „efektywność energetyczna przede wszystkim” w czterech europejskich krajach.

Redakcja RI news Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition

Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition

Rola kobiet w sektorze energetycznym nabiera szczególnego znaczenia, jednak wciąż obserwuje się znaczące nierówności płciowe. Wyłoniono finalistki drugiej edycji Women’s Energy In Transition – konkursu,...

Rola kobiet w sektorze energetycznym nabiera szczególnego znaczenia, jednak wciąż obserwuje się znaczące nierówności płciowe. Wyłoniono finalistki drugiej edycji Women’s Energy In Transition – konkursu, który aktywnie promuje udział kobiet w branży energetycznej.

Redakcja RI news Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach

Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w działaniu 1.1 Efektywność energetyczna programu Fundusze Europejskie...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w działaniu 1.1 Efektywność energetyczna programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. W ramach programu FEnIKS beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej w zabytkowych budynkach użyteczności publicznej.

Redakcja RI news Rola geotermii w transformacji sektora ciepła

Rola geotermii w transformacji sektora ciepła Rola geotermii w transformacji sektora ciepła

Spalanie paliw dla celów grzewczych staje się powoli technologią schyłkową. Sektor ciepła wymaga podjęcia pilnych działań modernizacyjnych. Istnieje cała paleta możliwych do zastosowania rozwiązań. Swoją...

Spalanie paliw dla celów grzewczych staje się powoli technologią schyłkową. Sektor ciepła wymaga podjęcia pilnych działań modernizacyjnych. Istnieje cała paleta możliwych do zastosowania rozwiązań. Swoją rolę do odegrania ma także geotermia. Temat ten omawia nowy raport Forum Energii.

Janusz Starościk news Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBD – co oznacza dla branży instalacyjno-grzewczej?

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBD – co oznacza dla branży instalacyjno-grzewczej? Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBD – co oznacza dla branży instalacyjno-grzewczej?

W dniu 12 marca 2024 dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) została przyjęta przez Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów (370 za, 199 przeciw) w postaci, o której...

W dniu 12 marca 2024 dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) została przyjęta przez Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów (370 za, 199 przeciw) w postaci, o której informowaliśmy pod koniec 2023 roku. Teraz ostatnim krokiem jest oficjalne przyjęcie przez Radę, co powinno nastąpić wkrótce. Następnie tekst zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie dwadzieścia dni później.

Redakcja RI news Konferencja Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0

Konferencja Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0 Konferencja Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0

II edycja konferencji „Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0” odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia 2024, zarówno stacjonarnie, jak i online. Konferencja organizowana jest przez Instytut Nauk Ekonomicznych...

II edycja konferencji „Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0” odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia 2024, zarówno stacjonarnie, jak i online. Konferencja organizowana jest przez Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz-Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.

Nieruchomości Orange news Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja? Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy....

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy. Budowę lub zakup takiej nieruchomości powinny rozważyć osoby, które chcą otworzyć lub rozwinąć działalność gospodarczą. To również ciekawa propozycja dla firm, które chcą ulokować środki w pewnej inwestycji w czasach wysokiej inflacji.

Redakcja RI news Nowe funkcje w c-KOB

Nowe funkcje w c-KOB Nowe funkcje w c-KOB

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego istnieje ponad rok. Aplikacja jest cały czas rozwijana. W ostatnim czasie została zaktualizowana o nowe funkcjonalności, m.in. na bazie uwag użytkowników. Z c-KOB korzysta...

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego istnieje ponad rok. Aplikacja jest cały czas rozwijana. W ostatnim czasie została zaktualizowana o nowe funkcjonalności, m.in. na bazie uwag użytkowników. Z c-KOB korzysta aktualnie prawie 2 tys. pracowników urzędów i ponad 4,5 tys. osób spoza administracji.

Redakcja RI news Zmiany w programie „Czyste Powietrze” od kwietnia 2024 r.

Zmiany w programie „Czyste Powietrze” od kwietnia 2024 r. Zmiany w programie „Czyste Powietrze” od kwietnia 2024 r.

Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego...

Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub jeden lokal mieszkalny w takim budynku – to zmiany w „Czystym Powietrzu”, które zaczną obowiązywać od kwietnia 2024 r.

Redakcja RI news „Ogrzewanie i klimatyzacja budynków wspomagane odnawialną energią elektryczną” Edycja 2024

„Ogrzewanie i klimatyzacja budynków wspomagane odnawialną energią elektryczną” Edycja 2024 „Ogrzewanie i klimatyzacja budynków wspomagane odnawialną energią elektryczną” Edycja 2024

Przedstawiamy drugą edycję bardzo dobrze przyjętego poradnika „Rynku Instalacyjnego”, w którym zwracamy uwagę na postępującą elektryfikację rozwiązań grzewczych i sanitarnych oraz rosnące znaczenie energii...

Przedstawiamy drugą edycję bardzo dobrze przyjętego poradnika „Rynku Instalacyjnego”, w którym zwracamy uwagę na postępującą elektryfikację rozwiązań grzewczych i sanitarnych oraz rosnące znaczenie energii z OZE. Pokazujemy, jak realizować dalekosiężne strategie dekarbonizacji, bezemisyjności i efektywności energetycznej budynków dzięki rozwiązaniom technicznym i wykonawstwu wysokiej jakości.

ZYMETRIC Sp. z o.o. - Midea news Ekologiczny mural z funkcją antysmogową przy Placu Bankowym w Warszawie

Ekologiczny mural z funkcją antysmogową przy Placu Bankowym w Warszawie Ekologiczny mural z funkcją antysmogową przy Placu Bankowym w Warszawie

W samym sercu Warszawy, przy Placu Bankowym można podziwiać wyjątkowy mural, który nie tylko przyciąga wzrok swoją estetyką, ale również działa jak filtr oczyszczający powietrze. To niezwykłe dzieło sztuki...

W samym sercu Warszawy, przy Placu Bankowym można podziwiać wyjątkowy mural, który nie tylko przyciąga wzrok swoją estetyką, ale również działa jak filtr oczyszczający powietrze. To niezwykłe dzieło sztuki ulicznej powstało dzięki zastosowaniu ekologicznych farb KNOxOUT, specjalnie opracowanych do absorpcji tlenków azotu. Na pomysł stworzenia antysmogowego muralu wpadła Midea – globalny lider w dziedzinie rozwiązań HVAC. Realizacji tego innowacyjnego projektu podjęła się grupa RW, działając pod patronatem...

Redakcja RI news TOP 15 artykułów w 2023 za subskrypcję do newslettera

TOP 15 artykułów w 2023 za subskrypcję do newslettera TOP 15 artykułów w 2023 za subskrypcję do newslettera

Zapisz się do newslettera Rynku Instalacyjnego, a w prezencie otrzymasz e-book z najciekawszymi artykułami opublikowanymi w 2023 roku. Nasz e-book to aż 150 stron merytorycznych artykułów o ogrzewaniu,...

Zapisz się do newslettera Rynku Instalacyjnego, a w prezencie otrzymasz e-book z najciekawszymi artykułami opublikowanymi w 2023 roku. Nasz e-book to aż 150 stron merytorycznych artykułów o ogrzewaniu, wentylacji i instalacjach sanitarnych!

Redakcja RI news Już ponad 1,4 mln mikroinstalacji OZE w Polsce

Już ponad 1,4 mln mikroinstalacji OZE w Polsce Już ponad 1,4 mln mikroinstalacji OZE w Polsce

Liczba mikroinstalacji OZE wciąż rośnie – w w 2023 r. było ich już ponad 1,4 mln, a ich moc zainstalowana przekroczyła 11,3 GW. Wśród nich nadal najwięcej jest prosumenckich instalacji fotowoltaicznych....

Liczba mikroinstalacji OZE wciąż rośnie – w w 2023 r. było ich już ponad 1,4 mln, a ich moc zainstalowana przekroczyła 11,3 GW. Wśród nich nadal najwięcej jest prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. W porównaniu do poprzednich lat zmniejszyła się jednak dynamika przyrostu liczby i mocy instalacji tego typu.

mat. pras. news Bezrękawnik w prezencie przy zakupie klimatyzatora Energy SE Hisense

Bezrękawnik w prezencie przy zakupie klimatyzatora Energy SE Hisense Bezrękawnik w prezencie przy zakupie klimatyzatora Energy SE Hisense

Do każdej jednostki ściennej Hisense Energy SE Schiessl dodaje bezrękawnik gratis. Promocja trwa do końca marca 2024.

Do każdej jednostki ściennej Hisense Energy SE Schiessl dodaje bezrękawnik gratis. Promocja trwa do końca marca 2024.

mat. pras. news Pompa ciepła Hisense z dofinansowaniem nawet 800 zł

Pompa ciepła Hisense z dofinansowaniem nawet 800 zł Pompa ciepła Hisense z dofinansowaniem nawet 800 zł

Do każdego zakupu pomp ciepła Hisense SPLIT i MONOBLOK dodawane są bony Pluxee. Promocja trwa do końca marca 2024.

Do każdego zakupu pomp ciepła Hisense SPLIT i MONOBLOK dodawane są bony Pluxee. Promocja trwa do końca marca 2024.

mat. pras. news Konferencja Panasonic podczas Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie

Konferencja Panasonic podczas Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie Konferencja Panasonic podczas Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie

Podczas konferencji prasowej w Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie, Panasonic Heating & Cooling Solutions zaprezentował kolejną fazę swojej długoterminowej wizji, kładąc nacisk na inicjatywy zrównoważonego...

Podczas konferencji prasowej w Mostra Convengno Expocomfort w Mediolanie, Panasonic Heating & Cooling Solutions zaprezentował kolejną fazę swojej długoterminowej wizji, kładąc nacisk na inicjatywy zrównoważonego rozwoju i strategiczną współpracę. Konferencja dotyczyła kwestii tworzenia przyszłości o zerowej emisji dwutlenku węgla netto), a kierownictwo firmy Panasonic nakreśliło strategiczną mapę drogową firmy.

Redakcja RI news Kompaktowe chłodnice GÜNTNER serii GACC i GASC dostępne od ręki

Kompaktowe chłodnice GÜNTNER serii GACC i GASC dostępne od ręki Kompaktowe chłodnice GÜNTNER serii GACC i GASC dostępne od ręki

Linia kompaktowych produktów GÜNTNER to seria chłodnic do standardowych zastosowań, dostępna prosto z magazynu, z korzystną ceną w stosunku do jakości. Przeznaczone są do małych i średnich komór chłodniczych,...

Linia kompaktowych produktów GÜNTNER to seria chłodnic do standardowych zastosowań, dostępna prosto z magazynu, z korzystną ceną w stosunku do jakości. Przeznaczone są do małych i średnich komór chłodniczych, przystosowane do kontaktu z produktami spożywczymi. Zostały wykonane z materiałów, które spełniają surowe wytyczne dotyczące warunków higienicznych. Wyposażone w wentylatory klasy ErP, dostępne w technologii AC (prąd przemienny) lub EC (elektronicznie komutowane).

Redakcja RI news Fortum rezygnuje z budowy elektro­cie­płowni na paliwo z odpadów w Biskupicach

Fortum rezygnuje z budowy elektro­cie­płowni na paliwo z odpadów w Biskupicach Fortum rezygnuje z budowy elektro­cie­płowni na paliwo z odpadów w Biskupicach

Nie powstanie planowana przez Fortum elektrociepłownia zasilana paliwami alternatywnymi w Biskupicach w gminie Wisznia Mała. Decyzja firmy wynika z przedłużającego się procesu administracyjnego.

Nie powstanie planowana przez Fortum elektrociepłownia zasilana paliwami alternatywnymi w Biskupicach w gminie Wisznia Mała. Decyzja firmy wynika z przedłużającego się procesu administracyjnego.

mat. pras. news Dwukrotna złota medalistka olimpijska Hannah Mills w Teamie Panasonic

Dwukrotna złota medalistka olimpijska Hannah Mills w Teamie Panasonic Dwukrotna złota medalistka olimpijska Hannah Mills w Teamie Panasonic

Hannah Mills dołącza do światowej klasy sportowców należących do europejskiego Teamu Panasonic u boku mistrzyni olimpijskiej Malaiki Mihambo oraz mistrzyni paraolimpijskiej Hannah Cockroft. Wykorzystując...

Hannah Mills dołącza do światowej klasy sportowców należących do europejskiego Teamu Panasonic u boku mistrzyni olimpijskiej Malaiki Mihambo oraz mistrzyni paraolimpijskiej Hannah Cockroft. Wykorzystując moc i pasję sportu, mistrzynie wraz z firmą wykorzystają wysokoprofilową platformę sportu, aby zachęcać do działań na rzecz klimatu na całym świecie podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Redakcja RI news Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej

Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej

Firma SMAY wraz z Tomaszem Marczyńskim organizuje I Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej, których celem jest zebranie funduszy na pomoc potrzebujących i wsparcie Fundacji Rodziny...

Firma SMAY wraz z Tomaszem Marczyńskim organizuje I Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Branży Budowlanej, których celem jest zebranie funduszy na pomoc potrzebujących i wsparcie Fundacji Rodziny Maj im. Piotra Maja. W programie wydarzenia m.in. emocjonujący wyścig kolarski, budujący networking oraz wieczorna gala charytatywna.

Redakcja RI news Nowoczesne laboratorium OZE na Politechnice Opolskiej

Nowoczesne laboratorium OZE na Politechnice Opolskiej Nowoczesne laboratorium OZE na Politechnice Opolskiej

Na Politechnice Opolskiej otwarto nowoczesne laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii. W skład laboratorium, wartego ponad pół miliona złotych, wchodzą nowoczesne stanowiska, które umożliwiają eksperymenty...

Na Politechnice Opolskiej otwarto nowoczesne laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii. W skład laboratorium, wartego ponad pół miliona złotych, wchodzą nowoczesne stanowiska, które umożliwiają eksperymenty i badania w zakresie technologii odnawialnych źródeł energii.

mat. pras. news Saint-Gobain Isover inwestuje 70 mln złotych w Gliwicach

Saint-Gobain Isover inwestuje 70 mln złotych w Gliwicach Saint-Gobain Isover inwestuje 70 mln złotych w Gliwicach

Ponad 70 milionów złotych to koszt hybrydyzacji pieca w fabryce wełny szklanej w gliwickim zakładzie Isover, marki należącej do Grupy Saint-Gobain. Inwestycja zwiększa moce produkcyjne zakładu, zmniejszając...

Ponad 70 milionów złotych to koszt hybrydyzacji pieca w fabryce wełny szklanej w gliwickim zakładzie Isover, marki należącej do Grupy Saint-Gobain. Inwestycja zwiększa moce produkcyjne zakładu, zmniejszając jednocześnie emisję dwutlenku węgla. To pierwszy projekt tego typu w ramach Grupy na świecie i najważniejszy od 15 lat w Gliwicach.

Redakcja RI news Stan wód powierzchniowych w Polsce

Stan wód powierzchniowych w Polsce Stan wód powierzchniowych w Polsce

Mimo ogromnych postępów, jakie się dokonały w ciągu kilku dekad, sytuacja polskich wód powierzchniowych jest raczej zła, choć nie odbiegamy w tym względzie od zachodu Europy. Wiele można zmienić prostymi...

Mimo ogromnych postępów, jakie się dokonały w ciągu kilku dekad, sytuacja polskich wód powierzchniowych jest raczej zła, choć nie odbiegamy w tym względzie od zachodu Europy. Wiele można zmienić prostymi metodami - uważa ekohydrolog dr Paweł Jarosiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego.

Redakcja RI news Konferencja „Inżynieria Sanitarna w Budownictwie i Infrastrukturze – Gospodarka Wodociągowa i Kanalizacyjna”

Konferencja „Inżynieria Sanitarna w Budownictwie i Infrastrukturze – Gospodarka Wodociągowa i Kanalizacyjna” Konferencja „Inżynieria Sanitarna w Budownictwie i Infrastrukturze – Gospodarka Wodociągowa i Kanalizacyjna”

Konferencja odbędzie się w dniu 28 listopada 2024 roku w godzinach 10:00-16:00 w hotelu Dębowiec w Bielsku Białej przy ul. Armii Krajowej 220.

Konferencja odbędzie się w dniu 28 listopada 2024 roku w godzinach 10:00-16:00 w hotelu Dębowiec w Bielsku Białej przy ul. Armii Krajowej 220.

Wybrane dla Ciebie

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pomiary elektryczne z Testo

Pomiary elektryczne z Testo Pomiary elektryczne z Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.