RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Technologie bezwykopowe budowy i odnowy sieci podziemnych

Metoda wykopowa budowy sieci podziemnych

Metoda wykopowa budowy sieci podziemnych

Przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu technologii budowy lub odnowy przewodów infrastruktury podziemnej nie zawsze uwzględniane są wszystkie zalety technologii bezwykopowych, dlatego ich zestawienie i uporządkowanie może w dużym stopniu przyczynić się do częstszego stosowania tych technologii.

Zobacz także

HP - Hydraulika Siłowa i Mechanika Maszyn S.C. Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych

Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych

Przewody hydrauliczne są bardzo ważnymi elementami, które znaleźć można w maszynach rolniczych, sprzętach budowlanych i różnego rodzaju urządzeniach, korzystających ze sterowania lub napędu hydraulicznego....

Przewody hydrauliczne są bardzo ważnymi elementami, które znaleźć można w maszynach rolniczych, sprzętach budowlanych i różnego rodzaju urządzeniach, korzystających ze sterowania lub napędu hydraulicznego. Są one wykorzystywane w wielu branżach, między innymi w transporcie, budownictwie, rolnictwie, motoryzacji, leśnictwie itp. Ich zadaniem jest przetłaczanie olejów oraz innych substancji pochodnych, zasilających układy hydrauliczne w maszynach rolniczych, a także wielu urządzeń. Węże hydrauliczne,...

Wilo Polska Sp. z o.o. Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Nowy hydrofor Wilo-Isar BOOST5 nadaje się do uniwersalnego zastosowania w domowym systemie zaopatrzenia w wodę i zapewnia w każdym czasie i w każdym punkcie czerpalnym stałe ciśnienie wody.

Nowy hydrofor Wilo-Isar BOOST5 nadaje się do uniwersalnego zastosowania w domowym systemie zaopatrzenia w wodę i zapewnia w każdym czasie i w każdym punkcie czerpalnym stałe ciśnienie wody.

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

Technologie wykopowe i bezwykopowe w ulicach o dużym natężeniu ruchu

W ciągach lub na skrzyżowaniach ulic miejskich o dużym natężeniu ruchu ulicznego trudno wyobrazić sobie budowę lub odnowę sieci podziemnych wykonywaną metodą tradycyjną w wykopach (rys. 1). Realizacja taka byłaby dużym utrudnieniem zarówno dla pieszych, jak i ruchu ulicznego. Czynnikiem przemawiającym za stosowaniem technologii bezwykopowych jest również gęsta sieć różnych przewodów podziemnych wraz z ich przyłączami i przykanalikami (rys. 2).

W ulicy o dużym natężeniu ruchu zastosowanie technologii bezwykopowych jest szczególnie korzystne (por. rys. 3), gdyż wiąże się jedynie z niewielkimi utrudnieniami komunikacyjnymi w obszarze wykopów (początkowego, pośrednich i końcowego) lub, w przypadku sieci kanalizacyjnych, przy studzienkach kanalizacyjnych.

 

Tradycyjna metoda

Rys. 1. Tradycyjna metoda (wykopowa) budowy lub odnowy sieci podziemnych [1]


Źródło: arch. autora

Wizualizacja różnych sieci

Rys. 2. Wizualizacja różnych sieci podziemnych na skrzyżowaniu ulic [1]


Źródło: arch. autora

Bezwykopowa budowa

Rys. 3. Bezwykopowa budowa lub odnowa sieci podziemnych [1]


Źródło: arch. autora

Zalety technologii  bezwykopowych

Główną zaletą bezwykopowej budowy i odnowy przewodów infrastruktury podziemnej jest brak robót ziemnych lub ich minimalizacja. Podczas budowy nowych przewodów wywożony jest grunt o objętości równej kubaturze wbudowywanych bezwykopowo rur. Natomiast przy odnawianiu przewodów kanalizacyjnych zwykle nie wykonuje się żadnych robót ziemnych, korzystając z dostępu poprzez studzienki kanalizacyjne. Jedynie niektóre technologie odnowy, stosowane głównie w rurociągach ciśnieniowych, wymagają wykonania wykopu początkowego i końcowego, a czasami także wykopów pośrednich w miejscach występowania przyłączy.  

Stosowanie technologii bezwykopowej odnowy poniżej zwierciadła wody gruntowej nie wymaga wykonania robót odwodnieniowych. Prace te, szczególnie przy gruntach o niskim współczynniku filtracji, są bardzo kosztowne i czasochłonne. Również w większości przypadków budowy (dziesięciuspośród trzynastu [6]) roboty odwodnieniowe nie są konieczne.

Przy zastosowaniu tych technologii nie trzeba wykonywać również innych czynności koniecznych przy wykopowej budowie lub wymianie przewodów, takich jak:

  • deskowanie ścian wykopów,
  • wykonywanie podłoża gruntowego lub betonowego pod przewodami, co zwiększa oszczędność piasku i żwiru, gdy planowane było stosowanie podłoża gruntowego, a w obrębie wykopu znajdowały się inne grunty niż piasek i żwir, lub piasku, kruszywa, cementu i wody, gdy planowano wykonanie podłoża betonowego,
  • zasypywanie i zagęszczanie gruntu w wykopie, rozbiórka deskowania ścian wykopów,
  • wywożenie przewodów wymienianych na nowe.

Nie trzeba również rozbierać nawierzchni ulicznych, a następnie ich odtwarzać, gdyż jak już wspomniano, większość technologii wymaga jedynie wykonania wykopów początkowych i końcowych, a niektóre nie wymagają żadnych wykopów. Przyczynia się to do zmniejszenia obszaru nawierzchni zagrożonej w przyszłości ryzykiem osiadania czy innych uszkodzeń.

Z uwagi na zmniejszenie zakresu niektórych robót lub ich eliminację ograniczeniu ulega też transport. Oprócz oszczędności kosztów uzyskuje się istotną redukcję uciążliwości środowiskowych związanych z ograniczeniem ilości wytwarzanych spalin, hałasu, kurzu oraz zanieczyszczeń, które pojawiają się w przypadku stosowania robót wykopowych. W trakcie realizacji robót bezwykopowych nie są zanieczyszczane wody gruntowe ani nie ma zagrożenia dla zieleni miejskiej – podczas robót wykopowych uszkodzone korzenie drzew i krzewów są często przyczyną ich wysychania.

Nie występują również uszkodzenia budowli znajdujących się w sąsiedztwie budowanych lub odnawianych przewodów. Podczas robót wykopowych często ma miejsce przesuszenie terenów znajdujących się w sąsiedztwie budynków, co może powodować ryzyko wystąpienia zarysowań ich konstrukcji. Niekorzystne mogą być również drgania spowodowane np. wbijaniem w grunt stalowych deskowań czy osuwania się gruntu spoza wykopu do wykopu.

Technologie bezwykopowe eliminują ryzyko uszkodzenia innych sieci lub kabli znajdujących się w pobliżu planowanych wykopów lub ułożonych w ich poprzek albo wzdłuż, szczególnie przewodów niezinwentaryzowanych lub ułożonych inaczej, niż zaznaczono na planie sytuacyjnym, nieuwzględniającym dokumentacji powykonawczej.

Niezakłócona jest również jakość urbanistyczna obszarów w obrębie wykonywanych robót. Technologie bezwykopowe nie są uciążliwe dla osób mieszkających w sąsiedztwie wykonywanych robót oraz klientów znajdujących się tam sklepów czy urzędów. Nie ma konieczności wykonywania kładek dla pojazdów i pieszych umieszczanych w poprzek wykopów.

Ograniczone są do minimum,  o ile w ogóle występują, uciążliwości związane z koniecznością wykonywania objazdów [4] dla osób poruszających się pojazdami w trakcie trwania robót wykonywanych metodą wykopową oraz ponoszenia kosztów związanych ze:

  • wzrostem kosztów eksploatacyjnych pojazdów wskutek wydłużenia drogi ich przejazdu objazdem oraz powstania utrudnień na trasie przejazdu,
  • stratą czasu kierowców i podróżnych,
  • zwiększeniem się liczby wypadków (na skutek wydłużenia drogi przejazdu i spowodowanych utrudnieniami w ruchu),
  • zmianą organizacji ruchu (brak kosztów wykonania, umieszczenia, a następnie usunięcia nowych znaków drogowych i tablic informacyjnych).

Metodykę obliczania wyżej wymienionych kosztów podano w [4], a opisano m.in. w [2] i [3].

Technologie bezwykopowe pozwalają również znacznie, nieraz wielokrotne, skrócić czas robót. Zwiększają gwarancję dotrzymania zaplanowanego terminu realizacji z uwagi na ograniczenie czynności współtworzących zakres robót oraz ich uniezależnienie od warunków atmosferycznych i pór roku.

Nie bez znaczenia jest także wzrost efektywności kosztowej robót bezwykopowych w przypadku rurociągów lub kanałów głęboko posadowionych w gruncie, z uwagi na całkowitą lub bardzo dużą niezależność tych kosztów od głębokości, na której stosowane są technologie bezwykopowe, także w przypadku ich stosowania poniżej zwierciadła wód gruntowych w obszarach pod ulepszonymi nawierzchniami ulicznymi.

Propozycja klasyfikacji zalet technologii bezwykopowych

Bardzo często przy prezentacji określonych technologii bezwykopowej budowy lub odnowy sieci podziemnych wymieniane są niektóre z powyższych zalet, charakterystyczne również dla innych technologii. Stąd dla prezentacji zalet określonej technologii, aby uniknąć powtórzeń, istotny jest podział według kryterium uwzględniającego ich powszechność.

Według tego kryterium zalety technologii można podzielić na trzy grupy:

  1. zalety wspólne dla wszystkich technologii, np. związane z brakiem lub minimalizacją robót ziemnych,
  2. zalety wspólne wyłącznie dla pewnej grupy technologii, np. technologie odnowy ciasnopasowane, bazujące na fabrycznie wykonanych rurach typu Swage-Lining, Roll-Down czy Compact-Pipe [5], w wyniku zastosowania, których nowa powłoka szczelnie dociska do wewnętrznej ściany odnawianego przewodu,
  3. zalety specyficzne tylko dla danej technologii, odróżniające ją od innych, np. jakość parametrów w zastosowanych rurach, tolerancja wymiarowa przy uzyskiwaniu profilu podłużnego układanych rur, określone zalety wykonawcze, np. tempo robót.

Inne przydatne kryterium klasyfikacji zalet technologii bezwykopowych budowy i odnowy sieci uwzględnia wymiar kosztowy. Dla tak sformułowanego kryterium zalety te można ująć w następujących grupach:

  1. zalety, które mają bezpośredni wymiar kosztowy i związane są z poszczególnymi czynnościami współtworzącymi proces technologii budowy lub odnowy przewodu w wykopie, np. niestosowanie robót odwodnieniowych (o ile zwierciadło wody gruntowej znajduje się nad wierzchołkiem przewodu) – w zależności od przyjętej techniki odwodnieniowej, istniejących warunków hydrogeologicznych, czasu odwadniania i innych czynników istnieje możliwość wyliczenia oszczędności uzyskiwanych dzięki niestosowaniu określonej techniki,
  2. zalety, których wymiar kosztowy odnoszony jest do tzw. kosztów społecznych [2–4], ponoszonych nie przez inwestora czy wykonawcę, ale np. prywatnych użytkowników samochodów przemieszczających się wolniej, po dłuższej trasie, objazdami oraz w warunkach zwiększających ryzyko wypadkowości,
  3. zalety, których wymiar kosztowy jest trudny lub niemożliwy do oszacowania, np. eliminacja ryzyka uszkodzenia sąsiadujących budowli, niezanieczyszczanie wód gruntowych czy niezakłócanie jakości urbanistycznej.

Powyższe kryteria mogą już obecnie znaleźć zastosowanie przy zestawianiu zalet określonych technologii bezwykopowych, a także przy analizie ekonomicznej efektywności ich stosowania.

Można również zastosować kryterium uwzględniające rodzaj zalet, z ich podziałem na trzy grupy: techniczne, ekonomiczne i ekologiczne, oraz kryterium biorące pod uwagę specyfikę użytkowania terenu na trasie stosowania określonej technologii bezwykopowej, uwzględniające zalety typowe dla obszarów: niezainwestowanych (np. terenów zielonych), specjalnych (np. parki, lasy, rzeki, strefy ujęć wody itp.) i zurbanizowanych (np. inwestycji realizowanych w warunkach miejskich).

W zależności od przyjętych priorytetów uwzględnić można także inne kryteria, np. uzyskiwane efekty ekologiczne czy tempo realizacji prac bezwykopowych.

Podsumowanie

Liczne zalety technologii bezwykopowych, zarówno o wymiarze technicznym, jak i ekonomicznym czy ekologicznym, przyczyniają się do ich dynamicznego rozwoju. W tym przypadku nie potwierdza się zasada, że ekologia kosztuje. Technologie bezwykopowe, będące ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych technologii wykopowych, są w wielu przypadkach tańsze, a czasami, np. przy bezwykopowej renowacji zaprawą cementową dużych magistral wodociągowych, ich koszt to zaledwie kilkanaście procent kosztów rozwiązania alternatywnego, jakim byłaby wymiana przewodu na nowy.

W wielu wypadkach technologie bezwykopowe są jedynymi możliwymi technicznie rozwiązaniami, np. przy budowie rurociągu pod przeszkodami terenowymi, np. rzekami, torami kolejowymi, autostradami czy lotniskami. Obecnie umożliwiają pokonywanie bez wykopów pośrednich odległości wynoszących ok. 2 km. Trudno wyobrazić sobie również tradycyjną wymianę rur w wykopie w śródmieściach dużych miast, szczególnie ułożonych pod ulicami o dużym natężeniu ruchu ulicznego lub w wąskich uliczkach miejskich starówek.

Zaproponowane zestawienie i uporządkowanie zalet, o ile zostanie uwzględnione w kompleksowej analizie rozstrzygającej, jaką technologię zastosować dla określonej inwestycji, z pewnością przyczyni się do częstszego wyboru technologii bezwykopowych – przyjaznych dla środowiska, mających liczne zalety techniczne, a w wielu przypadkach będących również bardziej efektywnymi ekonomicznie.

Literatura

  1. ISTT, Prospekt informacyjny o zaletach technik bezwykopowych.
  2. Kuliczkowski A., Koszty objazdów a tempo budowy obiektów inżynierskich w warunkach miejskich, Zeszyty Naukowe Politechniki Świętokrzyskiej nr 24, Seria Budownictwo, Kielce 1987.
  3. Kuliczkowski A., Kryteria wyboru metody bezodkrywkowej dla kanałów budowanych w warunkach miejskich, „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” nr 11/1979.
  4. Kuliczkowski A., Możliwości optymalizacji przebudowy magistralnej sieci kanalizacyjnej na przykładzie kanalizacji lewobrzeżnego Wrocławia, praca doktorska, Instytut Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1978.
  5. Kuliczkowski A., Problemy bezodkrywkowej odnowy przewodów kanalizacyjnych, monografia nr 13, Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej, Kielce 2004.
  6. Zwierzchowska A., Optymalizacja doboru metod bezwykopowej budowy rurociągów podziemnych, monografia nr 38, Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej, Kielce 2003.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła...

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

prof. dr hab. inż. Andrzej Kuliczkowski, mgr inż. Dominika Lichosik Sposoby utwardzania „in situ” powłok żywicznych w odnowie przewodów instalacji wewnętrznych

Sposoby utwardzania „in situ” powłok żywicznych w odnowie przewodów instalacji wewnętrznych Sposoby utwardzania „in situ” powłok żywicznych w odnowie przewodów instalacji wewnętrznych

Technologia CIPP (ang. cured-in-place pipe) – utwardzanych „in situ” powłok żywicznych – wykorzystywana jest do odnowy przewodów kanalizacyjnych, w tym przewodów instalacji wewnętrznych. Stosuje się ją...

Technologia CIPP (ang. cured-in-place pipe) – utwardzanych „in situ” powłok żywicznych – wykorzystywana jest do odnowy przewodów kanalizacyjnych, w tym przewodów instalacji wewnętrznych. Stosuje się ją między innymi do odnowy przykanalików, pionów kanalizacyjnych, pionów deszczowych, przewodów wentylacyjnych i kominowych.

dr inż. Emilia Kuliczkowska, Jerzy Kuliczkowski Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2

Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2 Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2

W artykule porównano tradycyjne technologie wykopowe stosowane do budowy nowych przewodów infrastruktury podziemnej z technologiami ich bezwykopowej budowy i odnowy, wskazując na ważny czynnik istotnie...

W artykule porównano tradycyjne technologie wykopowe stosowane do budowy nowych przewodów infrastruktury podziemnej z technologiami ich bezwykopowej budowy i odnowy, wskazując na ważny czynnik istotnie różniący te technologie, jakim jest emisja CO2 do atmosfery.

Redakcja RI news Konferencja „Inżynieria sanitarna w budownictwie i infrastrukturze”

Konferencja „Inżynieria sanitarna w budownictwie i infrastrukturze” Konferencja „Inżynieria sanitarna w budownictwie i infrastrukturze”

20 października 2022 roku Beskidzki Oddział PZITS w Bielsko-Białej zaprasza do udziału w konferencji „Inżynieria sanitarna w budownictwie i infrastrukturze – gospodarka wodociągowo-kanalizacyjna”.

20 października 2022 roku Beskidzki Oddział PZITS w Bielsko-Białej zaprasza do udziału w konferencji „Inżynieria sanitarna w budownictwie i infrastrukturze – gospodarka wodociągowo-kanalizacyjna”.

dr inż. Florian Piechurski, mgr inż. Wojciech Zawiła Analiza porównawcza budowy sieci kanalizacyjnej na terenach wiejskich metodą bezwykopową i wykopową

Analiza porównawcza budowy sieci kanalizacyjnej na terenach wiejskich metodą bezwykopową i wykopową Analiza porównawcza budowy sieci kanalizacyjnej na terenach wiejskich metodą bezwykopową i wykopową

Analiza kosztów wykonania kanalizacji sanitarnej za pomocą różnych technologii pozwala wyłonić najkorzystniejsze warianty budowy sieci w technologii bezwykopowej i wykopowej. Stosowanie technologii bezwykopowych...

Analiza kosztów wykonania kanalizacji sanitarnej za pomocą różnych technologii pozwala wyłonić najkorzystniejsze warianty budowy sieci w technologii bezwykopowej i wykopowej. Stosowanie technologii bezwykopowych jest najkorzystniejsze w miejscach o dużej urbanizacji oraz rozwiniętej infrastrukturze podziemnej. Technologie wykopowe także mają atuty, m.in. ekonomiczne, szczególnie na terenach zielonych. Z kolei technologie bezwykopowe bywają niezastąpione z powodów technicznych, np. na obszarach niezabudowanych,...

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.