RynekInstalacyjny.pl

Antykamienne zawory kulowe Calido S40 PRO

ADEY Innovation SAS | 2021-07-22
Zawory kulowe Calido S40 PRO

Zawory kulowe Calido S40 PRO

Zawory Calido S40 PRO to innowacja na polskim rynku armatury. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości mosiądzu i pokryciu kuli zaworów nanoceramiką umożliwiają one bezpieczną dla zdrowia dystrybucję wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, zachowując przy tym niezbędne właściwości użytkowe i trwałość.

treść sponsorowana

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi musi spełniać szereg szczegółowych wytycznych dotyczących jej składu. Dopuszczalne stężenia konkretnych pierwiastków chemicznych w wodzie regulują zarówno przepisy polskie, jak i unijne. Szczególnie ważna wydaje się w tym kontekście kwestia zawartości niklu oraz chromu. Pierwsza z tych substancji – nikiel – jest dla organizmu człowieka pierwiastkiem śladowym, który w niewielkich ilościach jest niezbędny do prawidłowego zaopatrywania komórek w tlen, przemian składników odżywczych i produkcji hormonów. Niestety jego nadmiar może się okazać bardzo szkodliwy, zwłaszcza dla alergików, których liczba sięga w Polsce nawet 20% dorosłej populacji.

Z kolei chrom wpływa drażniąco na drogi oddechowe, ma negatywny wpływ na smak, powonienie, serce, słuch oraz układ nerwowy. Bezpośredni kontakt z jego związkami powoduje występowanie owrzodzeń i zatruć, dlatego tak jak w przypadku niklu jego zastosowanie w armaturze domowej powinno być ściśle kontrolowane. Dowiedz się więcej >>

kierownik Działu Wdrożeń i Rozwoju ARKA

Tomasz Bamburak – kierownik Działu Wdrożeń i Rozwoju ARKA Sp. z o.o. sp.k.

Klucz to wybór materiału

Zgodnie z wymaganiami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny – nikiel i chrom znalazły się na liście materiałów zakazanych do stosowania w wykończeniu powierzchni armatury mającej bezpośredni kontakt z wodą pitną. O ile eliminacja niklu jest łatwa (w przypadku zaworów producenci po prostu nie niklują wewnętrznych powierzchni korpusów), o tyle wykluczenie chromu wymaga już większych nakładów pracy.

W tradycyjnych i nienadających się do stosowania w instalacjach wody pitnej zaworach chrom pokrywa kule mosiężne zaworów, włącznie z otworem wewnętrznym, przez który woda przepływa, gdy zawór pozostaje otwarty. Dzięki powłoce chromowanej powierzchnia kuli staje się bardziej wytrzymała i odporna na tarcie, a jakość tej powierzchni ma wpływ na parametry ciśnieniowe i szczelność zaworu. Niezależnie od właściwości technicznych chrom nie nadaje się do instalacji stosowanych w wodzie pitnej.

Producenci muszą więc szukać bezpiecznych dla zdrowia zamienników. Lista materiałów, które mogą zostać użyte do produkcji armatury obsługującej wodę pitną, opublikowana została w ramach inicjatywy „4MS”, zapoczątkowanej w roku 2011 przez kilka państw europejskich. Z racji ogólnodostępnego charakteru tej listy większość państw członkowskich UE, w tym Polska, bazuje na zawartych w niej informacjach, a producenci armatury przeznaczonej do wody pitnej muszą korzystać z surowców uwzględnionych w spisie „4MS”. Sprawdź >>

Seria zaworów z najwyżej półki

Nowe zawory Calido S40 PRO spełniają wszystkie wytyczne wskazane w dyrektywie unijnej (Dz.Urz. UE L 330/32) oraz w rozporządzeniu resortu zdrowia w sprawie jakości wody pitnej (DzU 2017, poz. 2294). Co więcej, materiały wykorzystane do ich wykończenia są spójne z listą powstałą w ramach inicjatywy „4MS” zaaprobowaną przez NIZP-PZH. Korpus zaworów Calido S40 PRO wykonany został z wysokiej jakości mosiądzu DZR odpornego na odcynkowanie, a jednocześnie charakteryzującego się niską zawartością szkodliwego ołowiu. Dzięki jego użyciu możliwe stało się całkowite zrezygnowanie z pokrycia korpusu powłoką niklową. Z kolei kula zaworu wykonana została z mosiądzu CW617N i dodatkowo pokryto ją powłoką nanoceramiczną, która poza składem odpowiadającym wymaganiom higienicznym ma także właściwości antykamienne.

Innowacja firmy Arka, obecnie mająca już status zgłoszenia patentowego, polega na zastosowaniu nanoceramicznego pokrycia kuli, czyli materiału bezpiecznego dla zdrowia i chętnie stosowanego w innych branżach. Do grupy tych pokryć należą przykładowo powłoki ceramiczne stosowane w garnkach i patelniach. Powłoka nanoceramiczna jest trwała, odporna na ścieranie i jednocześnie ma własności antykamienne, ale co najważniejsze – w odróżnieniu od chromu jest całkowicie nietoksyczna.

Zawory z serii Calido S40 PRO doskonale sprawdzą się jako armatura domowa. Pozwalają cieszyć się zdatną do spożycia i w pełni bezpieczną dla zdrowia wodą pitną bez rezygnowania z doskonałych właściwości użytkowych i najwyższych parametrów technicznych. Zawory występują w sześciu rozmiarach, dzięki czemu spektrum ich zastosowania jest szerokie. Cechuje je duży zakres temperaturowy (od –20 do 150°C) i wysoka tolerancja ciśnieniowa (do 40 barów). Spełniają wymagania wszelkich niezbędnych norm, posiadają liczne certyfikaty, w tym Krajową Ocenę Techniczną, a 100% ich produkcji jest pneumatycznie testowane pod kątem szczelności.


arka logo

ARKA Sp. z o.o. sp.k.

76-004 Sianów, ul. Ogrodowa 5
tel. +48 94 341 77 19, +48 606 965 600

www.arka-instalacje.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

ADEY Innovation SAS Pełna ochrona systemów grzewczych

Pełna ochrona systemów grzewczych Pełna ochrona systemów grzewczych

Adey Innovation jest liderem wśród producentów separatorów magnetycznych oraz środków chemicznych do uzdatniania wody w systemach grzewczych i chłodniczych.

Adey Innovation jest liderem wśród producentów separatorów magnetycznych oraz środków chemicznych do uzdatniania wody w systemach grzewczych i chłodniczych.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

Wybrane dla Ciebie

Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne

Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne

Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych

Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Skuteczna klimatyzacja - co to znaczy?

Skuteczna klimatyzacja - co to znaczy? Skuteczna klimatyzacja - co to znaczy?

Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów

Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów

Jakie może być maksymalne zużycie energii »

Jakie może być maksymalne zużycie energii » Jakie może być maksymalne zużycie energii  »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? » Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

Jak zapewnić komfort cieplny »

Jak zapewnić komfort cieplny » Jak zapewnić komfort cieplny »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym » Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” " Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji

Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »

Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym Jak sterować ogrzewaniem podłogowym

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego? Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła

Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła

Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar w wentylacji

Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar w wentylacji Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar  w wentylacji

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.