RynekInstalacyjny.pl

Zredukuj straty ciepła dzięki kurtynom powietrznym Alfa-Therm

Alfako Sp. z o.o. | 2022-10-11

Nasza firma od lat zajmuje się przygotowaniem rozwiązań mających na celu zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego magazynów, warsztatów, centrów logistycznych oraz hal produkcyjnych. Doświadczenie, jakie zbudowaliśmy przez ten czas, pozwala nam odpowiednio reagować na bieżącą sytuację i oczekiwania klientów.

treść sponsorowana

Wychodząc naprzeciw aktualnym warunkom, w jakich znaleźli się wszyscy przedsiębiorcy, którzy muszą mierzyć się z kilkuset procentowym wzrostem cen energii i szukającym w związku z tym oszczędności, przedstawiamy elektryczne kurtyny powietrzne serii IAC. Zostały one zaprojektowane i są produkowane w Polsce, co gwarantuje ich wysoką jakość i funkcjonalność.

Przemysłowe kurtyny powietrzne IAC są wyjątkowo ekonomicznym rozwiązaniem pozwalającym stosunkowo szybko i w znacznym stopniu zredukować straty ciepła, a co za tym idzie zmniejszyć koszty energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń, w których odbywa się produkcja, lub magazynowanie różnego rodzaju dóbr.

Przemysłowe kurtyny powietrzne to urządzenia stosowane do zabezpieczania przede wszystkim bram i doków przed wnikaniem powietrza z zewnątrz i ucieczką ciepłego powietrza z wewnątrz, poprzez wytworzenie powietrznej bariery ochronnej. Urządzenie może zostać zamontowane nad lub z boku bramy – w zależności od możliwości technicznych. Wnętrze budynku zyskuję ochronę przed wnikaniem powietrza z zewnątrz, a co za tym idzie – samymi stratami ciepła. Kurtyny idealnie sprawdzają się w miejscach narażonych na częste otwieranie bram, a konieczne przy tym jest utrzymanie stałej, pożądanej temperatury. Dowiedz się więcej >>

1. Budowa i zasada działania

Kurtyna powietrzna wyróżnia się estetycznym wyglądem i atrakcyjnym designem. Po zamontowaniu stanowi integralną część bramy, nie rzucając się w oczy. Nie zajmuje ona dużo miejsca, nie wymaga również konieczności modyfikacji bramy, czy przestrzeni wokół niej.

Typoszereg IAC (Industrial Air Curtain) składa się z dwóch urządzeń różniących się wymiarami i wydajnością:

 • IAC 1.5 – o długości 1,5 m
 • IAC 2 – o długości 2 m

Kurtyna składa się z – obudowy (1), wentylatora (2), regulowanej dyszy wylotu powietrza (3) oraz uchwytu do zawieszania (4).

Powietrze zasysane przez wentylatory wylatuje dyszami, tworząc powietrzną barierę wzdłuż płaszczyzny otworu bramowego. Dzięki temu wnętrze budynku zabezpieczone jest przed wnikaniem powietrza z zewnątrz, a tym samym stratami ciepła. W momencie rozpoczęcia otwierania bramy następuje włączenie wentylatorów kurtyny (2), które zasysają powietrze z otoczenia (1). Wewnątrz obudowy (3) strumień zmienia swój profil oraz zmniejsza przekrój, w wyniku czego wzrasta jego prędkość. Powietrze przepływa przez regulowane dysze (4), które kierują strumień w ustawionym kierunku. Wylatujący z urządzenia spłaszczony strumień powietrza (5) tworzy barierę ochronną.

Ogromną zaletą jest fakt, że kurtyna powietrzna nie musi być włączona cały czas. Automatyczny włącznik uruchamia ją w momencie podnoszenia bramy, dzięki czemu zaoszczędzimy na energii elektrycznej. Kurtyny są odporne na warunki atmosferyczne, niskie  i wysokie temperatury, mają również odporną na zniszczenia konstrukcje, co jest szczególnie ważne w przypadku hal magazynowych. Sprawdź >>

2. Montaż

Kurtyny IAC są przystosowane do montażu w pionie i poziomie. Niezależnie od tego, czy posiadamy bramy podnoszone, rolowane, czy składane, kurtyny powietrzne elektryczne dostosowane są do każdego rodzaju bram. Kurtyny można ze sobą łączyć, dzięki czemu nawet w przypadku bardzo szerokich czy wysokich bram, będą miały swoje zastosowanie.

Przy wariancie poziomym, urządzenie podwiesza się poziomo, na uchwytach z wylotami powietrza skierowanymi w dół, możliwie najbliżej otworu bramy. Zaleca się podwieszanie na prętach gwintowanych do sufitu lub przygotowanych wsporników. W przypadku montażu kilku kurtyn obok siebie, zaleca się łączyć urządzenia dedykowanymi łącznikami.

Przy montażu pionowym – urządzenie montuje się pionowo uchwytami podłogowymi do posadzki możliwie najbliżej bramy. Możliwy jest montaż z prawej i/lub lewej strony bramy. Montaż obustronny znacznie zwiększa efektywność działania. W razie potrzeby możliwy jest montaż dwóch połączonych ze sobą kurtyn. W takim przypadku kurtyny należy połączyć łącznikami, które znajdują się w zestawie. Dodatkowo dla zwiększenia stabilności kurtynę umieszczoną wyżej, należy przymocować do ściany dedykowanymi kątownikami.

Po zamontowaniu kurtyn konieczne jest przeprowadzenie regulacji kierunku i prędkości powietrza przy otwartej bramie. W przypadku znacznej różnicy pomiędzy temperaturą wewnątrz budynku, a temperaturą zewnętrzną powstaje podciśnienie powodujące napływ powietrza do budynku. Skierowanie strumienia powietrza na zewnątrz umożliwia zwiększenie oporu stawianego strumieniowi powietrza z zewnątrz. Dla zwiększenia skuteczności działania kurtyny IAC mają regulowane dysze wylotowe, umożliwiające zmianę kierunku strumienia powietrza. Konstrukcja dysz umożliwia ich obrót w zakresie ±10˚. W celu przeprowadzenia regulacji należy poluzować śruby mocujące dysze, obrócić dysze w żądanym kierunku, dokręcić śruby.

Kurtyny IAC są przystosowane do pracy z regulatorami obniżającymi prędkości wentylatorów przez zmniejszanie napięcia zasilania. Kurtyny mogą być zasilane napięciem od 80 do 230 V. Zaleca się stosowanie dedykowanego regulatora, stanowiącego wyposażenie opcjonalne. Typ regulatora zależny jest od liczby oraz wielkości kurtyn, które ma zasilać. Oprócz samych kurtyn oferujemy kompleksową usługę wraz z montażem. Mamy za sobą wiele udanych realizacji w całej Polsce – w zakładach przemysłowych, ale również usługowych, kosmetycznych oraz mięsnych. W galerii zamieściliśmy wyłącznie część z nich. Istnieje również możliwość zobaczenia na żywo pracy kurtyn w naszym zakładzie w Wielkopolsce. 

3. Główne zalety

 • ochrona budynku przed utratą ciepła/zimna
 • ochrona przed niskimi temperaturami w zimie i wysokimi w lecie
 • ochrona przed zanieczyszczeniami, kurzem, spalinami, niepożądanymi zapachami i insektami
 • wysoka wydajność i zasięg (faktycznie przekraczający 8 m)
 • atrakcyjne koszty zakupu i eksploatacji
 • wysokiej jakości wentylatory
 • dedykowany system łączników i uchwytów
 • atrakcyjny design
 • możliwość łączenia urządzeń
 • możliwość stosowania regulatorów przepływu
 • możliwość zakupu wraz z montażem

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie?

Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie? Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie?

Dołącz do grona elektro - wykonawców

Dołącz do grona elektro - wykonawców Dołącz do grona elektro - wykonawców

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Jak uprościć pomiary stężenia spalin?

Jak uprościć pomiary stężenia spalin? Jak uprościć pomiary stężenia spalin?

Jak zapewnić komfort cieplny »

Jak zapewnić komfort cieplny » Jak zapewnić komfort cieplny »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym » Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” " Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego? Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Jak układać maty grzewcze pod panele

Jak układać maty grzewcze pod panele Jak układać maty grzewcze pod panele

Najnowsze produkty i technologie

TIM Przewody instalacyjne i sposoby ich łączenia: szybkie, bezpieczne i trwałe

Przewody instalacyjne i sposoby ich łączenia: szybkie, bezpieczne i trwałe Przewody instalacyjne i sposoby ich łączenia: szybkie, bezpieczne i trwałe

Czasem zdarza się, że wybrany przez Ciebie przewód elektryczny okazuje się zbyt krótki. Co robić w takiej sytuacji? Przewody instalacyjne możesz ze sobą połączyć, łatwo je w ten sposób wydłużając. Zainwestuj...

Czasem zdarza się, że wybrany przez Ciebie przewód elektryczny okazuje się zbyt krótki. Co robić w takiej sytuacji? Przewody instalacyjne możesz ze sobą połączyć, łatwo je w ten sposób wydłużając. Zainwestuj w podstawowe narzędzia i zrób to samodzielnie!

e-instalator.pl Gdzie kupić pompę ciepła i urządzenia do jej instalacji? Nowy e-sklep dla instalatorów

Gdzie kupić pompę ciepła i urządzenia do jej instalacji? Nowy e-sklep dla instalatorów Gdzie kupić pompę ciepła i urządzenia do jej instalacji? Nowy e-sklep dla instalatorów

Pompa ciepła to coraz bardziej popularny na polskim rynku wydajny sposób zarządzania i kontrolowania temperatury w pomieszczeniach i systemie wodnym. Jest to jednak stosunkowo nowy system w branży ogrzewania,...

Pompa ciepła to coraz bardziej popularny na polskim rynku wydajny sposób zarządzania i kontrolowania temperatury w pomieszczeniach i systemie wodnym. Jest to jednak stosunkowo nowy system w branży ogrzewania, dlatego może być trudno dostępny. Gdzie można kupić pompę ciepła w Internecie i urządzenia do instalacji całego systemu?

Bricoman Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu

Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu

Od kilku lat rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Instalacje fotowoltaiczne są nie tylko ekologicznym źródłem energii elektrycznej, ale stanowią również sposób na ograniczenie rachunków za prąd....

Od kilku lat rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Instalacje fotowoltaiczne są nie tylko ekologicznym źródłem energii elektrycznej, ale stanowią również sposób na ograniczenie rachunków za prąd. Rosnące ceny energii elektrycznej stanowią jeden z powodów, dla których inwestycja w tego typu technologie staje się coraz bardziej atrakcyjna. Nowy system rozliczeń instalacji fotowoltaicznych stwarza kolejne możliwości. W jaki sposób właściciel instalacji rozlicza się z nadwyżki produkcji? Czym jest...

BH-Res Mędrek i Wspólnicy Sp. J. Nowe tłumiki SILENTVER z płyt Climaver

Nowe tłumiki SILENTVER z płyt Climaver Nowe tłumiki SILENTVER z płyt Climaver

Kolejne badania naukowe dowodzą negatywnego wpływu hałasu na ludzki organizm. Regularne wystawianie się na działanie tego czynnika prowadzi do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, powoduje rozdrażnienie,...

Kolejne badania naukowe dowodzą negatywnego wpływu hałasu na ludzki organizm. Regularne wystawianie się na działanie tego czynnika prowadzi do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, powoduje rozdrażnienie, zdenerwowanie, agresję, a nawet zaburzenia psychiczne, dlatego coraz więcej uwagi przykłada się do ochrony mieszkań, domów i miejsc pracy właśnie przed hałasem. W rozporządzeniach i normach wprowadzane są coraz niższe dopuszczalne poziomy dźwięku dla budynków w zależności od ich przeznaczenia.

Sposób na szczelność systemu wentylacji

Sposób na szczelność systemu wentylacji Sposób na szczelność systemu wentylacji

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to pewny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. To, czy system będzie wydajny i skuteczny, jest jednak uzależnione od szczelności połączeń...

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to pewny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. To, czy system będzie wydajny i skuteczny, jest jednak uzależnione od szczelności połączeń przewodów rozprowadzających powietrze do pomieszczeń.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Wentylatory osiowe i promieniowe

Wentylatory osiowe i promieniowe Wentylatory osiowe i promieniowe

Wentylatory można podzielić na kilka sposobów: ze względu na miejsce montażu, np. kanałowe, ścienne, dachowe; przeznaczenie, np. do odciągów z kuchni, chemoodporne, oddymiające; budowę wirnika, np. osiowe,...

Wentylatory można podzielić na kilka sposobów: ze względu na miejsce montażu, np. kanałowe, ścienne, dachowe; przeznaczenie, np. do odciągów z kuchni, chemoodporne, oddymiające; budowę wirnika, np. osiowe, promieniowe. W artykule przedstawiamy najważniejsze cechy wentylatorów kanałowych oraz osiowych ściennych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.