RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowoczesne rozwiązania dla kotłowni z kotłami na paliwa stałe

Rafał Żytomirski | 2011-08-20
logo ESBE

logo ESBE

Mimo wielu innych dostępnych źródeł energii cieplnej kotły na paliwa stałe wciąż cieszą się dużą popularnością. Jednak od czasów, gdy do ogrzewania używano prostych, często nieekonomicznych kotłów, wiele się zmieniło. Producenci wciąż udoskonalają oferowane urządzenia, umożliwiając kontrolę procesów spalania, poprawiając wydajność i sprawność kotłów oraz zmniejszając emisję do atmosfery szkodliwych produktów spalania.

treść sponsorowana

Zastosowanie kotła zaawansowanego technologicznie nie jest jedynym warunkiem sprawnego, ekonomicznego i bezawaryjnego działania systemu, do tego w minimalnym stopniu obciążającego środowisko. Ważne jest również odpowiednie dostosowanie instalacji, w której urządzenie ma pracować.

kierunek przepływu paliwa

Rys. 1. Schemat przepływu

Jednym z wyzwań, jakim należy sprostać, jest zapewnienie odpowiedniego rozdziału temperatur czynnika grzewczego. W kotłach stałopalnych zasadnicze znaczenie ma temperatura spalania. Zapewniając wysoką temperaturę w palenisku, poprawiamy wydajność procesu spalania i ograniczamy emisję zanieczyszczeń, wydłużamy także żywotność kotła. Jeżeli temperatura wody powracającej do kotła jest zbyt niska, ścianki wymiennika ulegają nadmiernemu wychłodzeniu.

Termoregulator

Termoregulator LTC100

Spaliny zawierają w swym składzie oprócz dwutlenku węgla, tlenu i azotu również parę wodną – jeżeli temperatura spalania nie będzie dostatecznie wysoka, para na skutek wymiany ciepła pomiędzy spalinami i powierzchnią wymiennika ulegnie ochłodzeniu. Gdy temperatura powierzchni wymiennika będzie niższa od punktu rosy, na jego powierzchni zacznie wytrącać się kwaśny kondensat. Skutkiem będzie korozja wymiennika, osadzanie smoły, a w konsekwencji skrócenie żywotności kotła.

Zawór temperaturowy

Zawór temperaturowy VTC500

Problem ten nie występował w starych kotłowniach, mimo że nie były one wyposażane w automatykę i armaturę zapewniające odpowiednie temperatury wody powrotnej. Kotły działały długie lata, a ich wymienniki nie były niszczone przez korozję, gdyż pracowały w systemach bez wymuszonego obiegu wody. Układy z obiegiem grawitacyjnym charakteryzują się znacznie mniejszymi przepływami niż te z pompami obiegowymi, a to właśnie wielkość przepływu, oprócz temperatury na powrocie, ma największe znaczenie dla zjawiska kondensacji na ściankach wymienników.

Zawór temperaturowy

Zawór temperaturowy VTC300

W instalacjach pracujących z pompą obiegową należy zatem zapewnić odpowiednią temperaturę wody powracającej do kotła.

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest potrzeba energooszczędnego ładowania i utrzymania korzystnego układu warstw wody o różnych temperaturach w zasobnikach zasilanych przez kotły. Wpływa to znacząco na energooszczędność całego systemu grzewczego.

Przykładowa instalacja

Rys. 2. Przykładowa instalacja LTC100

Firma ESBE Hydronic Systems ma w swojej ofercie produkty opracowane specjalnie dla kotłowni stałopalnych. Zawory temperaturowe i regulatory sprawiają, że kocioł osiąga wysoką temperaturę spalania dzięki gwarantowanej wysokiej temperaturze wody na powrocie do kotła w całym cyklu spalania. Umożliwiają również wydajniejsze ładowanie zasobników z zachowaniem odpowiedniego uwarstwienia.

Termoregulatory LTC100

Termoregulatory LTC100 przeznaczone są do układów grzewczych z kotłami na paliwo stałe zasilającymi zbiorniki akumulacyjne.

Schemat przepływu

Rys. 3. Schemat przepływu

W skład zestawu wchodzi wbudowana pompa i zawór temperaturowy, które zostały zaprojektowane tak, aby uprościć instalację i obsługę. Termoregulator chroniony jest obudową o właściwościach termoizolacyjnych, wyposażono go także w termometry. Zawór reguluje przepływ na dwóch przyłączach, dzięki czemu jest łatwy w montażu i nie wymaga stosowania zaworu regulacyjnego na obejściu (by-passie).

mieszanie VTC500, VTC300

Rys. 4. Przykładowa instalacja, mieszanie VTC500, VTC300

Termoregulator wyposażony jest w zintegrowaną funkcję autocyrkulacji, dzięki czemu pracuje nawet w razie awarii zasilania lub pompy. W dostarczanym urządzeniu funkcja ta jest zablokowana, ale można ją z łatwością uruchomić. Zawór zawiera termostat, który zaczyna otwierać przyłącze powrotne ze zbiornika akumulacyjnego (A na rys. 1) przy temperaturze zmieszanej wody wychodzącej z zaworu na kocioł (AB): 50, 55, 60, 65, 70 lub 75°C. Przyłącze obejścia mieszającego (B) jest całkowicie zamknięte, jeśli temperatura wody powracającej ze zbiornika akumulacyjnego przekroczy nominalną temperaturę otwarcia o 10°C.

rozdzielanie VTC500, VTC300

Rys. 5. Przykładowa instalacja, rozdzielanie VTC500, VTC300

Wersje termoregulatorów serii LTC100:

  • LTC141 z przyłączami gwintowanymi GW 1" oraz GW 1 ¼",
  • LTC143 z przyłączami zaciskowymi 28 i 32 mm,
  • LTC171 z przyłączami gwintowanymi GW 1 ½" oraz GW 2".

Zawory temperaturowe

Seria VTC500

Trójdrogowy zawór temperaturowy ESBE serii VTC500 przeznaczony jest do pracy w układach grzewczych z kotłami na paliwo stałe o mocy do 150 kW zasilającymi zbiorniki akumulacyjne. Zawór instalowany jest na rurze powrotnej do kotła (temp. 45, 55, 60, 70 lub 80°C) lub na rurze zasilającej zbiornik akumulacyjny (70 lub 80°C).

Miarkownik ciągu

Miarkownik ciągu ATA 200

Zawór zawiera termostat, który zaczyna otwierać przyłącze powrotne ze zbiornika akumulacyjnego (A na rys. 3) przy temperaturze zmieszanej wody wychodzącej w połączeniu z zaworu na kocioł (AB): 50, 55, 60, 65, 70 lub 75°C. Przyłącze obejścia mieszającego (B) jest całkowicie zamknięte, jeśli temperatura w połączeniu A przekroczy nominalną temperaturę otwarcia o 10°C.

Wersje termoregulatorów serii VTC500:

  • VTC511 z przyłączami gwintowanymi GW 1" oraz GW 1 ¼",
  • VTC512 z przyłączami gwintowanymi GZ 1 ¼" oraz GZ 1½",
  • VTC531 z przyłączami gwintowanymi GW 1", GW 1 ¼",
  • GW 1½" oraz GW 2" dostarczane z trzema kulowymi zaworami odcinającymi, adapterem pompy, izolacją termiczną i trzema termometrami.

Seria VTC300

Trójdrogowy zawór temperaturowy ESBE serii VTC300 przeznaczony jest do pracy w układach grzewczych z kotłami na paliwo stałe o mocy do 30 kW zasilającymi zbiorniki akumulacyjne. Zawór instalowany jest na rurze powrotnej do kotła (temp. 50, 55, 60, 65, 70 lub 75°C) lub na rurze zasilającej zbiornik akumulacyjny (70 lub 75°C).

Termostatyczny czujnik temperatury spalin

Termostatyczny czujnik temperatury spalin CTF150

Zawór zawiera termostat, który zaczyna otwierać przyłącze powrotne ze zbiornika akumulacyjnego (A na rys. 4 i 5) przy temperaturze zmieszanej wody wychodzącej w połączeniu z zaworu na kocioł (AB): 45, 55, 60, 70 lub 80°C. Przyłącze obejścia mieszającego (B) jest całkowicie zamknięte, jeśli temperatura w połączeniu A przekroczy nominalną temperaturę otwarcia o 10°C.

Wersje termoregulatorów serii VTC300:

  • VTC311 z przyłączami gwintowanymi GW ¾",
  • VTC312 z przyłączami gwintowanymi GZ ¾" oraz GZ 1",
  • VTC317 z przyłączami pompowymi PF 1 ½" i gwintowanymi GZ 1",
  • VTC318 ze śrubunkiem RN 1" i przyłączami gwintowanymi GZ 1".

Dodatkowe akcesoriaOfertę produktów ESBE przeznaczonych do kotłowni z kotłami na paliwa stałe uzupełniają:

  • miarkowniki ciągu serii ATA 200, których działanie polega na regulacji ilości powietrza dostarczanego do paleniska poprzez zmianę stopnia otwarcia ruchomej klapki w drzwiczkach popielnika,
  • termostatyczny czujnik temperatury spalin ESBE serii CTF150, składający się z czujnika temperatury podłączonego do urządzenia sterującego.
  • Urządzenie sterujące może być wykorzystywane do sterowania zasilaniem elektrycznym pompy cyrkulacyjnej lub termoregulatorem ze zintegrowaną pompą cyrkulacyjną.
esbe logo

ESBE HYDRONIC SYSTEMS Sp. z o.o.

61-758 Poznań, ul. Garbary 56
tel. 61 85 10 728
www.esbe.eu, e-mail: [email protected]

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.