RynekInstalacyjny.pl

Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe

Hoval Sp. z o.o. | 2021-10-20
Kotły w obudowach zewnętrznych

Kotły w obudowach zewnętrznych

Na etapie projektowania budynku inwestor we współpracy z architektem i projektantem instalacji sanitarnych musi podjąć decyzję o zlokalizowaniu kotłowni gazowej. Często zdarza się, że z uwagi na moc projektowanej kotłowni oraz ograniczenia przestrzenne – zabronione jest jej wybudowanie w piwnicy i konieczne staje się jej zlokalizowanie na najwyższej kondygnacji budynku.

treść sponsorowana

I tutaj doskonałym rozwiązaniem są kotły Hoval w obudowie zewnętrznej CabinSlim, które zajmują niewiele miejsca, ale również i posiadają łatwy dostęp do wszystkich elementów w celach serwisowych i eksploatacyjnych.

Czym jest wspomniane rozwiązanie oraz jakim przepisom podlega ich budowa? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie Państwo poniżej.

Jakie wymagania musi spełniać kotłownia gazowa?

Spośród wielu wymagań, które muszą spełnić obecnie projektowane kotłownie, są: rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz norma powołana w aktach prawnych PN-B-02431-1: Ogrzewnictwo – Kotłownie wbudowane na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1 – Wymagania. Zgodnie z powyższymi przepisami dotyczącymi lokalizacji kotłowni zabrania się montażu kotłów powyżej 60 kW w piwnicy. Taki zapis w niektórych przypadkach stawa duże ograniczenia incwestorom. 

Dla przykładu, modernizacja i rozbudowa istniejącego budynku często pociąga za sobą konieczność zwiększenia mocy grzewczej kotłowni gazowej, te najczęściej wykonane są w piwnicach. Jeżeli moc źródła ciepła przekroczy 60 kW, nie będzie to zgodne z przepisami – wówczas konieczne będzie wykonanie dodatkowej kotłowni na najniższej nadziemnej lub najwyższej kondygnacji budynku. Wygospodarowanie takiej dodatkowej przestrzeni w istniejącym budynku nie zawsze jest możliwe. Pociąga również za sobą dodatkowe nakłady inwestycje. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie kotłowni zewnętrznej.

Podobny problem spotykany jest w budownictwie mieszkalnym wielorodzinnym. Dlatego wielu inwestorów decyduje się umieścić kotłownię gazową na zewnątrz budynku (np. na dachu). Dzięki temu oszczędzają dodatkową przestrzeń użytkową wewnątrz bloku oraz są zwolnieni z konieczności posadowienia kotłowni gazowej na najwyższym piętrze budynku – który jest najczęściej najdroższą w sprzedaży kondygnacją mieszkalną. Ważną kwestią, która przemawia za taką decyzją, jest fakt, że posadowione na dachu urządzenie grzewcze nie wpływa na maksymalną wysokość budynku, którą zakłada MPZT (miejscowy plan zagospodarowania terenu). Dowiedz się więcej >>

Kotły w obudowach zewnętrznych

Decydując się na wykonanie zewnętrznej kotłowni, inwestor niekoniecznie musi sięgać po rozwiązania kontenerowe, które zajmują dużą powierzchnię terenu i są oddalone od budynków. Alternatywą dla takich kotłowni jest wybór kotłów w obudowach zewnętrznych, które znajdziemy w ofercie firmy HOVAL. Kompaktowe generatory ciepła typu CabinSlim mogą być umieszczone wszędzie: na zewnątrz, w pobliżu inwestycji lub na dachu obiektu. Takie rozwiązanie po pierwsze – zwalnia nas z konieczności wygospodarowania dodatkowego miejsca na kotłownię gazową na kondygnacjach naziemnych, po drugie – nie potrzebujemy wykonywać dodatkowego budynku technicznego ani przeznaczonej do celów grzewczych kontenerowni.

W obudowie zewnętrznej CabinSlim znajduje się w pełni gotowy do pracy zespół urządzeń, którego sercem jest kocioł gazowy, kondensacyjny wykonany ze stali nierdzewnej.  dostarczany wraz z niezbędnymi elementami zabezpieczającymi i przyłączeniowymi (zawór bezpieczeństwa, naczynia wyrównawcze, filtry gazu, zawory odcinające, przewód spalinowy).

CabinSlim może zostać zamontowany bezpośrednio przy ścianie istniejącego budynku, a dodatkowa armatura i regulatory przeznaczone do pracy instalacji wewnętrznej mogą zostać zamontowane w piwnicy. Takie rozwiązanie jest niezwykle atrakcyjne dla inwestorów, ponieważ skraca proces związany z projektowaniem, odstępstwami i otrzymaniem pozwolenia na budowę, przy równoczesnym zagwarantowaniu taniej produkcji ciepła dla mieszkańców – poniżej 2 zł/m2. W przypadku istniejących budynków, wykonanie kompaktowej kotłowni CabinSlim wymaga jedynie projektu wewnętrznej instalacji gazowej.

Wolnostojące kotły w obudowach zewnętrznych CabinSlim firmy Hoval składają się ze wszystkich niezbędnych elementów do wytwarzania ciepła, gotowych do użytku i zamontowanych w już przygotowanej konstrukcji, maksymalnie zabezpieczonej przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz czy śnieg, a nawet duży mróz (kotły przystosowane są do pracy na roztworze glikolu).  Moduły te mogą występować z kotłami UltraGas®2  w wersji z pojedynczej lub podwójnej (jako gotowa kaskada). Można je łatwo ustawić blisko budynku w wyznaczonym obszarze technicznym lub na płaskim dachu. Docelowa moc takich kotłowni może wynosić od 70 do nawet 3 100 kW.

Kotły CabinSlim - główne zalety

Decydując się na wykonanie kotłów w obudowach zewnętrznych, zyskujemy swobodę w ich aranżacji – możemy je umieścić na zewnątrz dosłownie wszędzie – w pobliżu inwestycji lub na dachu obiektu – oszczędzając tym sposobem miejsce wewnątrz budynku (co ma istotne znaczenie zarówno w nowo powstającym budownictwie, jak i istniejącym).

Rozbudowa istniejącej kotłowni gazowej lub dostosowanie kotłowni na paliwa stałe, płynne do wymogów kotłowni gazowej często bywa trudna w wielkokubaturowych obiektach – ze względu na ograniczenia związane z dostępnością, powierzchnią, kubaturą pomieszczenia czy konstrukcją budynku. Z  kolei zakup kotłów w obudowach zewnętrznych pozwala uniknąć wynajmu mobilnej kotłowni, który często jest drogi i mniej opłacalny niż zakup.

kotły w obudowach zewnętrznych

Zdj. 1. Przykład rozwiązania projektowego z wykorzystaniem kotłów w obudowach zewnętrznych

Kotły takie jak CabinSlim możemy zlokalizować blisko fasady budynku, dzięki czemu wyprowadzimy po elewacji budynku komin spalinowy. Obiegi grzewcze między budynkiem a zewnętrznymi kotłami gazowymi mogą zostać wykonane jako sieć cieplna preizolowana wodna lub glikolowa z 30-proc. zawartością czynnika antyzamrożeniowego. Rozdział czynnika grzejnego na poszczególne obiegi pompowe może być realizowany w budynku, w przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu technicznym. Dzięki dużej adaptacyjności, szerokiemu przeznaczeniu oraz prostej obsłudze, rozwiązanie to jest preferowanym wyborem zwłaszcza w budownictwie wielkokubaturowym, usługowym czy przemysłowym. Sprawdź >>

Takie rozwiązanie jest również bardzo bezpieczne, albowiem nie istnieje ryzyko zamarznięcia instalacji grzewczej. Urządzenie nie wymaga zapewnienia minimalnego przepływu, ma dużą pojemość wodną (co wpływa na mniejsze opory hydrauliczne) oraz ma możliwość sterowania urządzeniem za pomocą panelu obsługowego, zainstalowanego w pomieszczeniu technicznym wewnątrz budynku. W przypadku zamontowania urządzenia na dachu, nie ma konieczności prowadzenia instalacji gazowej wewnątrz budynku.

Warto dodać, że w przypadku nowo projektowanych budynków, gdzie wymagane jest spełnienie nieprzekroczenia maksymalnego wskaźnika energii pierwotnej EP, kotły takie jak CabinSlim mogą współpracować z dużymi pompami ciepła w układzie hybrydowym np. z pompami ciepła powietrze/woda typu Hoval Belaria®.

hoval logo

HOVAL SP. Z O.O.

ul. Krzemowa 1, Złotniki
62-002 Suchy Las
tel: 61 659 38 10
faks: 61 659 38 19
e-mail: info@hoval.pl
www.hoval.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Hoval Sp. z o.o. Brak miejsca na kotłownię? Mamy na to rozwiązanie! Kotły w obudowach zewnętrznych

Brak miejsca na kotłownię? Mamy na to rozwiązanie! Kotły w obudowach zewnętrznych Brak miejsca na kotłownię? Mamy na to rozwiązanie! Kotły w obudowach zewnętrznych

Na etapie projektowania budynku inwestor we współpracy z architektem i projektantem instalacji sanitarnych musi podjąć decyzję o zlokalizowaniu kotłowni gazowej. Często zdarza się, że z uwagi na moc...

Na etapie projektowania budynku inwestor we współpracy z architektem i projektantem instalacji sanitarnych musi podjąć decyzję o zlokalizowaniu kotłowni gazowej. Często zdarza się, że z uwagi na moc projektowanej kotłowni oraz ograniczenia przestrzenne zabronione jest jej wybudowanie w piwnicy i konieczne staje się jej zlokalizowanie na najwyższej kondygnacji budynku.

Hoval Sp. z o.o. Ultra cicha pompa ciepła do ogrzewania i chłodzenia domów

Ultra cicha pompa ciepła do ogrzewania i chłodzenia domów Ultra cicha pompa ciepła do ogrzewania i chłodzenia domów

Firma Hoval zainstalowała swoją pierwszą pompę ciepła w 1975 roku. Mając ponad 40-letnie doświadczenie, właśnie wypuściła na rynek najnowszą generację pomp ciepła UltraSource®. Pompa UltraSource została...

Firma Hoval zainstalowała swoją pierwszą pompę ciepła w 1975 roku. Mając ponad 40-letnie doświadczenie, właśnie wypuściła na rynek najnowszą generację pomp ciepła UltraSource®. Pompa UltraSource została zaprojektowana z myślą o budownictwie mieszkaniowym. Jest to bardzo wydajne rozwiązanie, a jednocześnie wyjątkowo ciche o generowanym hałasie wynoszącym zaledwie 28 dB(A) w odległości 3m.

Wybrane dla Ciebie

Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne

Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne

Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych

Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Skuteczna klimatyzacja - co to znaczy?

Skuteczna klimatyzacja - co to znaczy? Skuteczna klimatyzacja - co to znaczy?

Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów

Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów

Jakie może być maksymalne zużycie energii »

Jakie może być maksymalne zużycie energii » Jakie może być maksymalne zużycie energii  »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? » Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

Jak zapewnić komfort cieplny »

Jak zapewnić komfort cieplny » Jak zapewnić komfort cieplny »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym » Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” " Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji

Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »

Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym Jak sterować ogrzewaniem podłogowym

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego? Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła

Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła

Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar w wentylacji

Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar w wentylacji Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar  w wentylacji

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.