RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

FLOP SYSTEM Sp. z o.o. | 2024-02-22

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie dróg oddechowych oraz inne schorzenia o podłożu środowiskowym. Zmieniające sięwarunki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego, smog, hałas miejski) oraz wzrastające oczekiwania użytkowników mieszkań, jakie można zaobserwować w ostatnich latach w Polsce, stawiają przed inwestorami nie lada wyzwania na najbliższe lata.

treść sponsorowana

Rozwiązanie – właściwa wentylacja mieszkań

Mając na uwadze powyższe, zapewnienie wyższego komfortu termicznego i jakości mikroklimatu wewnętrznego mieszkań (w tym wentylacja mieszkań), przy jednoczesnym, relatywnym ograniczaniu kosztów ich budowy i eksploatacji, staje się kluczowa, szczególnie w kontekście zużycia energii, z uwagi na pogłębiający się kryzys paliwowo-energetyczny w naszej części Europy.

 

W tym aspekcie krytyczna staje się możliwość spełnienia tych założeń przy wzajemnie wykluczających się warunkach. W dużej części można je zrealizować poprzez zmianę standardów projektowania, opartą o drobne modyfikacje prawne oraz zastosowanie innowacyjnych technik wentylacyjnych, które przy ich upowszechnieniu niekoniecznie muszą generować wyższe koszty budowy mieszkań i ich eksploatacji, jak ma to miejsce dzisiaj.

 

W tym kontekście, najważniejsza jest rzetelna identyfikacja oraz ocena powielanych, często błędnych z logicznego i technicznego punktu widzenia, standardów projektowania oraz budowania,wymuszanych przez niektóre normy oraz przepisy polskiego prawa budowlanego. Kolejną rzeczą jest zmiana stereotypu marketingowego u deweloperów i przyszłych użytkowników mieszkań, gdzie walor zdrowotny lokalu mieszkalnego będzie przed elementem „wizerunkowym”. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego, wystarczy jedynie chcieć to zmienić. Kto ma to zrobić i kiedy? Każdy w swoim zakresie i jak najszybciej.

 

Niektóre zmiany nie wymagają bowiem modyfikacji prawa, choć inne mogą, ale przy dobrej woli decydentów ich modyfikacja nie musi zająć dłużej niż kilka miesięcy.

 

Wentylacja mieszkań to istotny element budynku

Podwyższenie jakości powietrza wewnętrznego w nowo budowanych budynkach wielorodzinnych, a więc właściwa wentylacja mieszkań, jest akcentowane przez środowiska naukowe w Polsce od wielu lat. Przykład Instytutu Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej organizującej od 30 latkonferencję „Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce” dowodzi, że świadomość wagi mikroklimatu wewnętrznego mieszkań jest znacząca i nie trzeba do niej przekonywać środowisk inżynierskich, które od lat borykają się z często z nienadążającymi za potrzebami rynku budowanego i postępem techniki wentylacyjnej wytycznymi projektowymi oraz innymi regulacjami prawnymi.

 

Przykładowe problemy prawne

Teza – system modulowanej wentylacji mechanicznej mieszkań, oparty o nawiewniki okienne i nawietrzaki ścienne oraz energooszczędne wentylatory wyciągowe, jest optymalnym rozwiązaniem w budownictwie miejskim.

 

Prawo budowlane, w tym norma PN-83/B-03430 wraz ze zmianą PN-83/B-03430/Az3: 2000 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania określa, że strumień powietrza przepływającego przez całkowicie otwarty nawiewnik, przy różnicy ciśnienia po obu jego stronach 10 Pa, powinien mieścić się w granicach od 20 do 50 m³/h, jeżeli zastosowano wentylację grawitacyjną, a od 15 do 30 m³/h, jeżeli zastosowano mechaniczną wentylację wywiewną.

 

W kontekście parametrów przepływów powietrza pojedynczego nawiewnika dopuszczalny (maksymalny) strumień powietrza 30 m³/h w drastyczny sposób podnosi koszty zarówno samego okna, jak i zamontowanych w nim nawiewników, często wymuszając zastosowanie podwójnej ich liczbyw jednym oknie, co skutkuje znaczącym obniżeniem izolacyjności akustycznej okna.

 

Paradoks polega na tym, że w takim samym mieszkaniu, ale wentylowanym grawitacyjnie, można zastosować w oknie jeden nawiewnik o wydajności nawet 50 m³/h, zamiast dwóch urządzeń, których zastosowanie wymusza nieżyciowe prawo w przypadku wentylacji mechanicznej.

 

Pytanie 1. Jakie ma znaczenie dla spełnienia wymogu sanitarnego i komfortu użytkowania to, „co” generuje podciśnienie w nawiewnikach zamontowanych w oknach danego lokalu mieszkalnego?

 

Nawiewnik okienny zawsze dostarcza świeże powietrze zewnętrzne w sposób pasywny, na zasadzie kompensacji ilości powietrza zużytego, usuwanego z mieszkania. Czy, gdy podciśnienie wartości 10 Pa powstaje wskutek grawitacyjnego ciągu kominowego, czyni to nawiewnik „zdrowszym” bądź „cieplejszym” niż w sytuacji, gdy wytwarzane jest ono przez wentylatory umieszczone na wlotach bądź wylotach pionów sanitarnego i kuchennego? Oczywiście, że nie. Dlaczego więc utrzymywać tak archaiczny i nieżyciowy przepis? Pytanie takie powinni stawiać inwestorzy oraz ich klienci (użytkownicy mieszkań), bowiem ci pierwsi od lat ponoszący wyższe niż potrzeba koszty, mogliby zachęcić tych drugich walorami zdrowotnymi mieszkań. W lokalach tych zaoferowaliby dodatkowe korzyści, przy tych samych co dotychczas kosztach, podnoszące walor zdrowotny mieszkań, np. poprzez wyposażenie nawietrzaków ściennych w elektrostatyczne, długotrwałe, antysmogowe i antyalergiczne filtry powietrza. Dowiedz się więcej >>

 

Pytanie 2. Czy podciśnienie wytwarzane grawitacyjnie „ciągiem kominowym” ma wyższą „jakość” niż to wytwarzane przez wentylator zbiorczy zamontowany na wylocie z pionu wentylacyjnego?

 

Oczywiście, że nie. Dodatkowo nawiewnik okienny „napędzany” ciągiem kominowym może doprowadzić do znaczącego (nadmiarowego) nawiewu zimnego powietrza, w przeciwieństwie do zastosowania wentylatora, którego praca sterowana jest poziomem podciśnienia w pionie (obecnie standardowe rozwiązanie w nowoczesnych budynkach wielorodzinnych).

 

Wentylacja mieszkań a straty finansowe

Porównanie strat finansowych wentylacji mechanicznej oraz grawitacyjnej w przypadku jednego mieszkania wyposażonego w trzy okna, przy założeniu strumienia powietrza na poziomie 120 m3/h.

 

Wentylacja mechaniczna

2 nawiewniki akustyczne okienne 20 m³/h (3 okna x 2 szt.): 6 x 100 zł = 600 zł,

okno 130 x 130 cm (3 okna, o 20% wyższa cena): 3 x 1000 zł = 3 000 zł,

razem 3 600 zł,

jeden budynek: 80 mieszkań x 3600 = 288 000 zł,

dodatkowo spadek izolacyjności akustycznej Ra2 okna 2 dB.

 

Wentylacja grawitacyjna

nawiewniki akustyczne okienne 40 m³/h (3 okna x 1 szt.): 3 x 100 zł = 300 zł,

okno 130 x 130 cm (3 okna o 20% niższa cena): 3 x 800 zł = 2 400 zł,

razem 2 700 zł,

jeden budynek: 80 mieszkań x 2700 = 216 000 zł,

dodatkowo wymagana niższa izolacyjność akustyczna Ra2 okna o 2 dB.

 

Strata w przypadku jednego budynku wynosi 288 000 zł – 216 000 zł = 72 000 zł!

Komentarze

Powiązane

FLOP SYSTEM Sp. z o.o. Podest grzewczy AHT – funkcjonalność i styl

Podest grzewczy AHT – funkcjonalność i styl Podest grzewczy AHT – funkcjonalność i styl

• zapewniają ciepłe i komfortowe środowisko grzewcze • działają szybko, skutecznie i bez ryzyka przegrzania • dostępne są w różnych wymiarach i o różnej mocy • dzięki grubości zaledwie 2 cm idealnie...

• zapewniają ciepłe i komfortowe środowisko grzewcze • działają szybko, skutecznie i bez ryzyka przegrzania • dostępne są w różnych wymiarach i o różnej mocy • dzięki grubości zaledwie 2 cm idealnie wpisują się w otoczenie • opatentowany system łączenia gwarantuje najwyższej jakości poziom bezpieczeństwa

SPIDERvent - całkowicie ukryty w stropie i ścianach system rekuperacji

SPIDERvent - całkowicie ukryty w stropie i ścianach system rekuperacji SPIDERvent - całkowicie ukryty w stropie i ścianach system rekuperacji

Rekuperator RekuEKO

Rekuperator RekuEKO Rekuperator RekuEKO

TERMO – nagrzewnica elektryczna (trójfazowa) z timerem

TERMO – nagrzewnica elektryczna (trójfazowa) z timerem TERMO – nagrzewnica elektryczna (trójfazowa) z timerem

FARMER – nagrzewnica olejowa z odprowadzeniem spalin

FARMER – nagrzewnica olejowa z odprowadzeniem spalin FARMER – nagrzewnica olejowa z odprowadzeniem spalin

MULTIBOX – zbiorczy wentylator wyciągowy

MULTIBOX – zbiorczy wentylator wyciągowy MULTIBOX – zbiorczy wentylator wyciągowy

VILPE – wentylator do połaci skośnych

VILPE – wentylator do połaci skośnych VILPE – wentylator do połaci skośnych

SILVER GREEN – przewód wentylacyjny

SILVER GREEN – przewód wentylacyjny SILVER GREEN – przewód wentylacyjny

Wentylacja higrosterowana AERA HY + CE2A (nawiewnik okienny higrosterowany + czerpnia powietrza)

Wentylacja higrosterowana AERA HY + CE2A (nawiewnik okienny higrosterowany + czerpnia powietrza) Wentylacja higrosterowana AERA HY + CE2A (nawiewnik okienny higrosterowany + czerpnia powietrza)

INTELLIVENT – ekstremalnie cichy wentylator łazienkowy

INTELLIVENT – ekstremalnie cichy wentylator łazienkowy INTELLIVENT – ekstremalnie cichy wentylator łazienkowy

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.