RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Systemy hydrofitowe do oczyszczania ścieków bytowych. Projektowanie według zasad francuskich

Treatment wetlands for domestic wastewater sizing according to French guidelines

Systemy hydrofitowe do oczyszczania ścieków bytowych, Fot. freeimages.com

Systemy hydrofitowe do oczyszczania ścieków bytowych, Fot. freeimages.com

Oczyszczalnie hydrofitowe to technologia, która spełnia wymagania zrównoważonego rozwoju oraz zarządzania środowiskiem z uwzględnieniem oceny czasu życia produktu.

W ostatnich latach technologia ta została znacznie rozwinięta, jednak w Polsce brakuje wytycznych uwzględniających aktualny stan wiedzy na jej temat. Oczyszczalnie hydrofitowe – jak wszystkie urządzenia techniczne – wymagają starannego zaprojektowania i poprawnej eksploatacji.

Zobacz także

Wilo Polska Sp. z o.o., mgr inż. Filip Pogorzelski Specjalista ds. technicznych Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych,...

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych, niższe posadowienie wyjścia kanalizacji w stosunku do kolektora sieci kanalizacji lub znaczne oddalenie od miejsca zrzutu ścieków.

Dräger Safety Polska Sp. z o.o. Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków

Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków

Uzdatnianie wody: Dräger zapewnia rozwiązania w ramach poszczególnych etapów uzdatniania wody, czyli oczyszczania, usuwania osadów, filtracji, dezynfekcji i dystrybucji na potrzeby komunalne oraz przemysłowe....

Uzdatnianie wody: Dräger zapewnia rozwiązania w ramach poszczególnych etapów uzdatniania wody, czyli oczyszczania, usuwania osadów, filtracji, dezynfekcji i dystrybucji na potrzeby komunalne oraz przemysłowe. Oczyszczanie ścieków: Dräger wspiera cały cykl pracy systemów kanalizacji oraz oczyszczalni ścieków, które zbierają, oczyszczają, transportują i usuwają ścieki komunalne oraz przemysłowe. Odsalanie: to różnego rodzaju metody wykorzystywane do usuwania soli oraz innych minerałów ze słonej...

ROTH POLSKA Sp. z o.o. Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej...

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej oczyszczalni ścieków lub koszty inwestycji sieci kanalizacyjnej na terenach oddalonych od aglomeracji miejskich są zbyt wysokie.

Złoża hydrofitowe to jedno z wielu rozwiązań oczyszczalni ścieków na terenach niezurbanizowanych, które może zostać zastosowane w gminach, szkołach, na kempingach, a nawet w pojedynczych domach. Systemy te są wydajne, proste i niezbyt kosztowne, mają estetyczny wygląd, dzięki czemu wkomponowują się w wiejski krajobraz, a także walory edukacyjne [11].

Dotychczas uważano, że wadami tych systemów są: duże zapotrzebowanie na powierzchnię jednostkową przypadającą na mieszkańca i długi czas wypracowania złóż związany z rozwojem roślin.

Obecnie rośliny, najczęściej trzcina pospolita, kupowane są w specjalistycznych hodowlach, np. roślin do oczek wodnych, co znacznie skraca czas ich adaptacji. Natomiast najnowsza wiedza na temat pracy tych obiektów pozwala na zmniejszenie jednostkowej powierzchni niezbędnej do czyszczenia ścieków odprowadzanych przez jednego mieszkańca (RLM) z dotychczas przyjmowanych 7 m2/RLM do zaledwie 2,5 m2/RLM [9, 11].

W Polsce metoda ta ciągle jest jeszcze mało popularna, ponieważ nie ma wytycznych do projektowania takich oczyszczalni, a stosowane rozwiązania techniczne często bazują na wiedzy sprzed dwóch dziesięcioleci, która jest już nieaktualna. Z tego powodu w artykule szczegółowo przedstawiono rozwiązania technologiczne stosowane z powodzeniem od lat we Francji, gdzie zrezygnowano z osadnika wstępnego, a zamiast pomp zamontowano syfony samozasysające. Pozwoliło to dodatkowo uniknąć powstawania osadów wstępnych.

Wypracowana we Francji metoda projektowania i eksploatacji złóż hydrofitowych pozwala oczyszczać ścieki do wymaganego poziomu bez jednoczesnego powstawania jakichkolwiek osadów ściekowych [3, 9, 12].

Podstawy metody hydrofitowej – charakterystyka złóż z pionowym przepływem ścieków

Oczyszczalnia hydrofitowa z podpowierzchniowym przepływem ścieków składa się z filtru gruntowego, do którego doprowadzane są ścieki, gdzie zachodzą procesy biologiczne z udziałem roślin wodnych lub wodolubnych oraz szeregu mikroorganizmów (najważniejsze z nich to bakterie). Zaprojektowane obiekty, takie jak stawy lub filtry gruntowe, mogą być okresowo lub stale zalewane ściekami [7].

W gruntach nasyconych wodą występuje ograniczona dyfuzja tlenu z atmosfery i w konsekwencji tworzą się warunki beztlenowe [8]. Dopływ tlenu do korzeni i kłączy roślin zasiedlających takie gleby następuje dzięki częściom nadziemnym tych roślin, które przystosowały się do bytowania w takich warunkach i mają tkanki umożliwiające transport gazów (odpowiednio tlenu do podziemnych części i CO2 do atmosfery). Rozbudowany system korzeni i kłączy pozwala na rozwój dużej grupy mikroorganizmów o różnych upodobaniach zarówno troficznych, jak i tlenowych [7, 6].

W zależności od sposobu przepływu ścieków przez oczyszczalnie hydrofitowe dzielimy je na:

a. oczyszczalnie z przepływem podpowierzchniowym (Subsurface Flow):
- z przepływem poziomym (HSSF – Horizontal Subsurface Flow),
- z przepływem pionowym (VSSF – Vertical Subsurface Flow);
b. oczyszczalnie z przepływem powierzchniowym (Surface Flow);
c. oczyszczalnie wielostopniowe z przepływem kombinowanym [11].

Na rys. 1 przestawiono różnorodne procesy zachodzące jednocześnie w oczyszczalniach hydrofitowych.

mechanizmy usuwania zanieczyszczeń

Rys. 1. Schemat mechanizmów usuwania zanieczyszczeń
Źródło: Oprac. na podst. [9, 12]

Zanieczyszczenia doprowadzane do oczyszczalni usuwane są bądź retencjonowane dzięki różnorodnym procesom fizycznym, chemicznym i biologicznym. Do najważniejszych należy zaliczyć: sedymentację, filtrację, adsorpcję, ulatnianie, redukcję, strącanie, pobieranie związków biogennych i metali ciężkich przez rośliny, niszczenie organizmów patogennych dzięki działaniom promieniowania UV lub oddziaływaniu mikroflory [7, 11].

Złoża o przepływie pionowym

Złoże z pionowym przepływem ścieków (VSSF) zbudowane jest w postaci filtru z warstw piasku lub żwiru (rys. 2). Ścieki doprowadza się od góry, a następnie grawitacyjnie przenikają one w dół i są gromadzone i odprowadzane ze złoża przez drenaż odprowadzający.

filtr gruntowo-roślinny

Rys. 2. Przekrój przez filtr gruntowo-roślinny z podpowierzchniowym pionowym przepływem ścieków
Źródło: Oprac. na podst. [14]

Istotą pracy tego złoża jest okresowe doprowadzanie ścieków za pomocą pompy lub syfonu. Drenaż odprowadzający ma wywietrzniki, które napowietrzają złoże, co dodatkowo dostarcza tlen do procesów mikrobiologicznych (np. nitryfikacji). Dyfuzja tlenu dzięki wywietrznikom i sekwencyjnemu dostarczaniu ścieków znacznie bardziej przyczynia się do natleniania złoża filtracyjnego w porównaniu do transportu tlenu tylko przez rośliny, jak to ma miejsce w złożach typu HSSF [10].

Sposób zasilania złóż VSSF ma zdolność potencjalnego dostarczania tlenu od 23 do 64 g  O2/m2d, podczas gdy zaopatrywanie złoża HSSF w tlen tylko dzięki roślinom (trzcinie pospolitej) pozwala dostarczyć jedynie 2 g  O2/m2d [13, 6].

Na rosnące zainteresowanie złożami VSSF wpływa znacznie większa zdolność przenoszenia tlenu i w konsekwencji bardziej skuteczne usuwanie BZT5, ChZT i patogenów przy jednocześnie dużo mniejszych rozmiarach złoża VSSF w porównaniu do HSSF, mających zapewnić taki sam efekt oczyszczania [5].

Oczyszczalnia typu Macrophyltres® (wariant 1)

Od 1997 r. ponad 130 oczyszczalni ścieków zaprojektowała i wykonała na bazie tego samego projektu firma Jean Voisin. Na początku układu technologicznego występują kraty/sito w celu zatrzymania grubych cząstek (> 32 mm). Następnie montowany jest zbiornik z syfonem samozasysającym, który dawkuje ścieki na złoże. Gdy teren nie ma odpowiedniego spadku, zamiast syfonu montowana jest pompa.

Złoże hydrofitowe I stopnia obsadzone trzciną zostało nazwane Macrophyltres® i opatentowane. Powierzchnia tego złoża przypadająca na jednego mieszkańca wynosi ok. 1,2 m2/RLM i podzielona została na trzy lub sześć kwater. Natomiast powierzchnia złoża piaskowego II stopnia wynosi 0,8 m2/RLM i podzielona została na dwie lub trzy kwatery [12]. Stąd pole powierzchni przypadające na jednego mieszkańca wynosi zaledwie 2,0 m2/RLM. Schemat zastosowanego rozwiązania przedstawiono na rys. 3.

 Schemat oczyszczalni hydrofitowej

Rys. 3. Schemat oczyszczalni hydrofitowej z pionowym przepływem ścieków typu Macrophyltres® [12]

Monitorowano pracę 19 oczyszczalni wykonanych w tej technologii, a analizę i pobór próbek wykonały lokalne instytucje rządowe, zwane departamentami. Badania rozpoczęto po 4 miesiącach od rozruchu każdej z analizowanych oczyszczalni. W pobieranych próbkach ścieków oznaczono: azot ogólny, azot Kiejdahla (TKN), zawiesinę ogólną, BZT5, ChZT, fosfor ogólny (P). W tabeli 1 przedstawiono wyniki badań jakości ścieków doprowadzonych i odprowadzonych z monitorowanych systemów.

Monitoring oczyszczalni

Tabela 1. Monitoring oczyszczalni z różnych miast we Francji, mg/l [12]

Stężenia zanieczyszczeń w odpływie z pierwszego złoża uległy znacznemu obniżeniu (zawiesina ogólna 30 mg/d3, BZT5 40 mg/d3, ChZT 130 mg/d3, skuteczność usuwania TKN > 40%). Mimo bardzo dobrej sprawności oczyszczalni nie we wszystkich przypadkach stężenia spełniły francuskie normy (BZT5 < 25 mg/d3, ChZT < 125 mg/d3) [2].

Drugi stopień oczyszczania w złożu z wypełnieniem piaskowym z łatwością osiągnął wymaganą jakość oczyszczonych ścieków: zawiesina ogólna < 15 mg/d3, BZT5 < 15 mg/d3, COD < 90 mg/d3, a TKN < 10 mg/d3.

Usuwanie fosforu było niskie i wynosiło ok. 40%. W ten sposób drugi etap zapewnił odpowiednie usuwanie zawiesiny ogólnej i związków organicznych oraz nitryfikację (proces ten rozpoczyna się w I stopniu, ale z powodu rygorystycznych wymagań co do jakości ścieków oczyszczonych konieczna jest jego kontynuacja w II stopniu).

Skuteczność usuwania zanieczyszczeń

Tabela 2. Skuteczność usuwania zanieczyszczeń, % [12]

Procentową efektywność usuwania zanieczyszczeń przedstawiono w tabeli 2. Złoże VSSF I osiągnęło wysoki stopień usuwania zawiesiny ogólnej (86–99%) dzięki filtracji przez żwir wzmocnionej działaniem warstwy osadów organicznych skumulowanych na powierzchni złoża.

Wysoka skuteczność usuwania BZT5 i ChZT (odpowiednio 87–99% i 80–97%) była spowodowana retencją cząstek stałych związków organicznych, ale także działaniem biomasy znajdującej się w materiale filtracyjnym. Skuteczność usuwania azotu Kiejdahla (N-NH4 + Norg) wynosiła od 44 do 84% i była wynikiem retencji i amonifikacji azotu organicznego oraz częściowej nitryfikacji.

Badania te wykazały, że nie ma istotnych różnic w jakości ścieków w odpływie z całego systemu, nawet gdy następują bardzo duże wahania obciążenia hydraulicznego (między 19 a 320% pojemności projektowej) lub obciążenia ładunkiem organicznym (między 19 a 96%) [12].

Dodatkowo nie stwierdzono istotnych różnic między efektywnością oczyszczalni obserwowaną w sezonie letnim a zimowym, ani dla lokalizacji w północnej, ani w południowej części Francji, mimo znacznych różnic temperatury [12].

Autorzy sugerują jednak, że do uzyskania optymalnej skuteczności w oczyszczaniu niezbędna jest rygorystyczna obsługa i konserwacja systemu. Aby obniżyć stężenie azotanów w ściekach oczyszczonych, pionowe złoże II stopnia (VSSF) należy zastąpić w ciągu technologicznym złożem poziomym (HSSF).

Oczyszczalnia z przepływem pionowym (wariant 2)

Kolejnym interesującym rozwiązaniem okazało się dawkowanie ścieków surowych za pomocą pompy z młynkiem bezpośrednio na złoże VSSF I stopnia. Rozwiązało to problem zarządzania osadami wstępnymi, które w tym przypadku sukcesywnie gromadzą się na złożu i ulegają mineralizacji w pierwszym etapie oczyszczania.

System ten został opracowany przez Cemagref (National Centre of Agricultural Mechanisation, Agricultural Engineering, Water and Forests, aktualnie występujące pod nazwą Irstea – National Institute for Environmental and Agricultural Science and Research). Dobór i eksploatacja systemu oparte zostały na odpowiednim obciążeniu ładunkiem hydraulicznym i organicznym poszczególnych kwater złóż VSSF I i VSSF II [3].

Charakterystyka warstw złoża

Tabela 3. Charakterystyka warstw złoża I stopnia [9]

Charakterystyka warstw złoża

Tabela 4. Charakterystyka warstw złoża II stopnia [9]

Podobnie jak w pierwszym przypadku, złoże hydrofitowe I stopnia podzielone zostało na trzy kwatery, powierzchnia jednostkowa wynosi 1,2 m2/RLM, a złoże hydrofitowe II stopnia o powierzchni jednostkowej 0,8 m2/RLM na dwie kwatery. Rodzaj stosowanych warstw wypełnienia przedstawiono w tabeli 3 i 4. Ścieki dawkowane są naprzemiennie na każdą z kwater za pomocą pompy z nożem tnącym.

Gdy jedna z kwater jest w pełni obciążana, tzn. tylko ona otrzymuje ścieki (przez ok. 3–4 dni), pozostałe „odpoczywają”. Proces ten pozwala kontrolować wzrost biomasy na złożu oraz utrzymać warunki tlenowe, które sprzyjają mineralizacji zawiesiny zawartej w ściekach surowych [9].

Podczas powadzonego monitoringu na złożu VSSF I stopnia zaobserwowano duże różnice obciążenia hydraulicznego (średnio HL = 0,37 m/d, min–max = 0,03–3,9 m/d) i obciążenia organicznego (średnio HChZT = 223 g/m2, min–max = 17–1680 g/m2) wynikające między innymi z nierównomierności dopływu (tabela 5).

Stężenia zanieczyszczeń

Tabela 5. Stężenia zanieczyszczeń oraz skuteczność ich usuwania dla złoża VSSF I stopnia przy HL < 0,6 m/d w zależności od stężenia ChZT [9]

W konsekwencji efektywność oczyszczania ulegała zmianie w zależności od stopnia obciążenia. Innym czynnikiem mającym wpływ na efektywność usuwania zanieczyszczeń jest wiek oczyszczalni. Zauważono, że poprawa skuteczności oczyszczania ścieków na złożu VSSF I stopnia uzależniona jest od rozwoju błony tworzącej się na jej powierzchni. W pierwszej fazie oczyszczania usuwamy głównie zawiesinę ogólną i ChZT [9].

W drugiej fazie oczyszczania zachodzącej w złożu VSSF II dominuje proces nitryfikacji. Dzięki niskim stężeniom ChZT i zawiesiny ogólnej (odpowiednio ok. 140 mg/l i 40 mg/l) (tabela 6) złoże VSSF II stopnia zapewnia bardzo efektywne doczyszczenie ścieków do parametrów wymaganych we Francji [2].

Stężenia zanieczyszczeń

Tabela 6. Stężenia zanieczyszczeń oraz skuteczność ich usuwania dla złoża VSSF II stopnia przy HL<0,6 m/d w zależności od stężenia ChZT [9]

W złożu VSSF II stopnia nie zauważono znacznej różnicy w poprawie efektywności oczyszczania w zależności od wieku oczyszczalni lub wraz ze zwiększeniem powierzchni złoża. Zaobserwowano natomiast spadek efektywności dla obciążenia hydraulicznego HL > 0,4 m/d [9].

W tabeli 7 przedstawiono efektywność usuwania zanieczyszczeń ze średnimi stężeniami w odpływie z oczyszczalni (po złożu I i II stopnia) dla obciążenia hydraulicznego < 0,75 m/d.

Stężenie zanieczyszczeń

Tabela 7. Stężenie zanieczyszczeń oraz skuteczność ich usuwania dla oczyszczalni przy HL < 0,75 m/d w zależności od wieku oczyszczalni [9]

Jak dotychczas tylko w przypadku jednego obiektu pracującego we Francji zaistniała potrzeba częściowego usunięcia osadu nagromadzonego na powierzchni jednej z kwater. Cały obiekt zaprojektowano na 1600 RLM, składa się on z ośmiu złóż o przepływie pionowym i został oddany do eksploatacji w 1987 r. W 1996 r. należało usunąć część osadu z niektórych poletek ze względu na nierównomierne nagromadzenie się go na powierzchni złoża, co mogło spowodować rozlanie ścieków wokół kwater. Średnia wysokość osadu wynosiła 13 cm (min. 6 cm, maks. 27 cm).

W pozostałych obiektach wybudowanych w 1987 r. warstwa osadu w marcu 2001 r. wynosiła średnio 22,5 cm. Warstwa ta zapobiega procesowi zbyt szybkiej infiltracji do gruntu i wpływa na równomierne rozprowadzenie ścieków po całej powierzchni.

Na podstawie badań oszacowano roczny przyrost biomasy na poziomie ok. 1,5 cm/rok [9]. Osad ten powinno się usuwać co 10–15 lat w zależności od charakteru dopływających ścieków. Może on zostać wykorzystany do celów rolniczych, o ile ścieki nie miały domieszek ścieków przemysłowych.

Podsumowanie

Na terenach o rozproszonej zabudowie oczyszczanie ścieków może się odbywać z zastosowaniem metody hydrofitowej, która od lat stosowana jest na całym świecie. W artykule zaproponowano i porównano dwa rodzaje oczyszczalni ścieków stosowanych we Francji (tabela 8).

rozwiązania projektowe oczyszczalni

Tabela 8. Porównanie rozwiązań projektowych oczyszczalni dla wariantu 1 i 2

System francuski polega na usuwaniu zanieczyszczeń ze ścieków w sekwencyjnie pracujących złożach z pionowym przepływem ścieków (VSSF I i VSSF II). Zaletami tego rozwiązania są: brak powstawania wstępnych osadów ściekowych (dla wariantu 2), których zagospodarowanie jest kosztowne i uciążliwe, brak osadnika wstępnego, wysoka skuteczność usuwania zanieczyszczeń i niskie koszty inwestycji. Jedną z wad jest konieczność instalowania pompy/syfonu przed złożem I stopnia.

Oczyszczalnie hydrofitowe często nazywane są „zieloną technologią”, zarówno z powodu niskiego zapotrzebowania na energię elektryczną, jak i naturalnego wyglądu, który zwiększa walory krajobrazu.

Dodatkowo technologia ta spełnia wszystkie wymagania zrównoważonego rozwoju, a przy zastosowaniu żwiru jako materiału wypełniającego złoża spełnia również najnowsze wymogi zarządzania środowiskiem z zastosowaniem oceny czasu życia produktu. Należy jednak pamiętać o tym, że są to urządzenia techniczne, które muszą zostać zaprojektowane, wykonane i eksploatowane zgodnie z zasadami.

Literatura

  1. A Guide to Creating Wetlands for Agricultural Wastewater, Domestic Wastewater, Coal Mine Drainage and Stormwater in the Mid-Atlantic Region, Constructed Wetlands Handbooks (Volumes 1–5), 1993–2000.
  2. Arrêté du 22 juin 2007 relatif à la collecte, au transport et au traitement des eaux usées des agglomérations d’assainissement ainsi qu’à la surveillance de leur fonctionnement et de leur efficacité, et aux dispositifs d’assainissement non collectif recevant une charge brute de pollution organique supérieure à 1,2 kg/j de DBO5.
  3. Boutin C., Lienard A., Constructed wetlands for wastewater treatment: French experience, 1st International Seminar on „The use of aquatic macrophytes for wastewater treatment in contructed wetlands”, Portugal, 2003.
  4. Brix H., Arias C., The use of vertical flow constructed wetlands for on-site treatment of domestic wastewater: New Danish guidelines, „Ecological Engineering” Vol. 25, 2005.
  5. Gajewska M., Obarska-Pempkowiak H., Efficiency of pollutant removal by five multistage constructed wetlands in a temperate climate, „Environ. Protect. Engin.” Vol. 37 No. 3/2011.
  6. Gajewska M., Wpływ składu chemicznego ścieków i odcieków na specjację, konwersje i usuwanie azotu w oczyszczalniach hydrofitowych, Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, 2013.
  7. Kadlec R.H., Wallace S., Treatment wetlands. Second edition, CRC Press Taylor&Francis Group, Boca Raton: London, New York, 2009.
  8. Kowalik P., Ochrona środowiska glebowego, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001.
  9. Molle P., Lienard A., Boutin C., Merlin G., Iwema A., How to treat raw sewage with constructed wetlands: an overview of the French systems, „Wat. Sci. Tech.” Vol. 51 No. 9/2005.
  10. Obarska-Pempkowiak H., Gajewska M., Dopływ tlenu i jego konsumpcja w systemach hydrofitowych, „Wiadomości Melioracyjne i Łąkarskie” r. 41 nr 3/1998.
  11. Obarska-Pempkowiak H., Gajewska M., Wojciechowska E., Hydrofitowe oczyszczanie wód i ścieków, PWN, Warszawa 2010.
  12. Paing J., Voisin J., Vertical flow constructed wetlands for municipal wastewater and septage treatment in French rural area, „Wat. Sci. Tech.” Vol. 51 No. 9/2005.
  13. UN-HABITAT, Constructed Wetlands Manual, Water for Asian Cities Programme Nepal, Kathmandu, 2008.
  14. The use of constructed wetlands for wastewater treatment, Wetlands International – Malaysia Office.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news 200 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową poza granicami aglomeracji ujętych w KPOŚK

200 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową poza granicami aglomeracji ujętych w KPOŚK 200 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową poza granicami aglomeracji ujętych w KPOŚK

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprze inwestycje związane z zaopatrzeniem w wodę oraz odprowadzeniem i oczyszczeniem ścieków – obsługujące gospodarstwa domowe lub agroturystyczne...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprze inwestycje związane z zaopatrzeniem w wodę oraz odprowadzeniem i oczyszczeniem ścieków – obsługujące gospodarstwa domowe lub agroturystyczne oraz obiekty użyteczności publicznej – na obszarach poza granicami aglomeracji wymienionych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK). Nabór wniosków rozpocznie się już 17 czerwca, a budżet wynosi 200 mln zł.

Redakcja RI news Problemy wodno-kanalizacyjne mniejszych miast

Problemy wodno-kanalizacyjne mniejszych miast Problemy wodno-kanalizacyjne mniejszych miast

Coraz więcej osób mieszkających w dużych miastach przenosi się na ich obrzeża. Wówczas te gminy muszą zmierzyć się z zapewnieniem nowym mieszkańcom wysokiego poziomu usług wodociągowo-kanalizacyjnych....

Coraz więcej osób mieszkających w dużych miastach przenosi się na ich obrzeża. Wówczas te gminy muszą zmierzyć się z zapewnieniem nowym mieszkańcom wysokiego poziomu usług wodociągowo-kanalizacyjnych. Nie jest to proste, jednak realizując projekty inwestycyjne i rozwojowe w zakresie gospodarki wodno-ściekowej jest to możliwe. Przykładem może być gmina Marki pod Warszawą.

Waldemar Joniec news VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja

VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne  – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja

W dniach 8 i 9 maja 2019 r. w Zegrzu odbyła się VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytułem: „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja”. Organizatorem konferencji...

W dniach 8 i 9 maja 2019 r. w Zegrzu odbyła się VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytułem: „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja”. Organizatorem konferencji był Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Politechniki Warszawskiej.

Redakcja RI news Geberit SuperTube

Geberit SuperTube Geberit SuperTube

Ciągły słup powietrza ma kluczowe znaczenie dla uzyskania dodatkowego miejsca i uproszczenia planowania instalacji kanalizacyjnych w wysokich budynkach.

Ciągły słup powietrza ma kluczowe znaczenie dla uzyskania dodatkowego miejsca i uproszczenia planowania instalacji kanalizacyjnych w wysokich budynkach.

wj news Gospodarka obiegu zamkniętego w branży wod-kan

Gospodarka obiegu zamkniętego w branży wod-kan Gospodarka obiegu zamkniętego w branży wod-kan

Już po raz siódmy przedstawiciele branży wod-kan z całej Polski spotkali się na dorocznej konferencji „Efektywne ograniczanie strat wody w systemach wodociągowych”. Mottem tegorocznego spotkania, które...

Już po raz siódmy przedstawiciele branży wod-kan z całej Polski spotkali się na dorocznej konferencji „Efektywne ograniczanie strat wody w systemach wodociągowych”. Mottem tegorocznego spotkania, które odbyło się w Lipowym Moście k. Supraśla 8–10 maja, były „Innowacje, rozwiązania, wdrożenia”. Stali uczestnicy tej konferencji cenią sobie bowiem dostęp do nowinek technologicznych i interesują ich przede wszystkim praktyczne zastosowania. Dlatego w tym roku podawano dużo przykładów wdrożeń konkretnych...

Krystyna Nowotczyńska, Jerzy Nowotczyński news Zestawienie aktualnych norm - stan na kwiecień 2019

Zestawienie aktualnych norm - stan na kwiecień 2019 Zestawienie aktualnych norm - stan na kwiecień 2019

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Redakcja RI news PZITS apeluje do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju o przygotowanie zawodowe dla stanowisk technicznych w budownictwie

PZITS apeluje do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju o przygotowanie zawodowe dla stanowisk technicznych w budownictwie PZITS apeluje do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju o przygotowanie zawodowe dla stanowisk technicznych w budownictwie

Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych wystosowało pismo do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w sprawie konsultacji publicznych projektu rozporządzenia przygotowania zawodowego do wykonywania...

Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych wystosowało pismo do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w sprawie konsultacji publicznych projektu rozporządzenia przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Według PZITS najważniejsza jest potrzeba odbycia rzetelnej praktyki zawodowej.

Redakcja RI news Jak usunąć leki ze ścieków? Wystarczy użyć aerożele

Jak usunąć leki ze ścieków? Wystarczy użyć aerożele Jak usunąć leki ze ścieków? Wystarczy użyć aerożele

Estońscy naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Tallinnie opracowali metodę, która skutecznie pozwala usunąć pozostałości leków ze ścieków. Wszystko dzięki aerożelom organicznym.

Estońscy naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Tallinnie opracowali metodę, która skutecznie pozwala usunąć pozostałości leków ze ścieków. Wszystko dzięki aerożelom organicznym.

Redakcja RI news Konkurs PZITS na najlepszą pracę dyplomową

Konkurs PZITS na najlepszą pracę dyplomową Konkurs PZITS na najlepszą pracę dyplomową

PZITS zaprasza studentów i absolwentów uczelni technicznych do udziału w konkursie na najlepszą pracę dyplomową, który towarzyszy drugiej edycji „Warsztatów pracy projektanta i rzeczoznawcy instalacji...

PZITS zaprasza studentów i absolwentów uczelni technicznych do udziału w konkursie na najlepszą pracę dyplomową, który towarzyszy drugiej edycji „Warsztatów pracy projektanta i rzeczoznawcy instalacji i sieci sanitarnych”.

Redakcja RI news Ząbki będą działać w celu poprawy efektywności energetycznej

Ząbki będą działać w celu poprawy efektywności energetycznej Ząbki będą działać w celu poprawy efektywności energetycznej

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ząbkach otrzyma ponad 2,3 mln zł dofinansowania na budowę budynku administracyjno-gospodarczego na obszarze stacji uzdatniania wody w Ząbkach – Drewnicy. Nowoczesna...

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ząbkach otrzyma ponad 2,3 mln zł dofinansowania na budowę budynku administracyjno-gospodarczego na obszarze stacji uzdatniania wody w Ząbkach – Drewnicy. Nowoczesna konstrukcja zabudowań, opierająca się na proekologicznych rozwiązaniach, powoli zadbać o efektywność energetyczną, a co za tym idzie o czyste powietrze.

Redakcja RI VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja"

VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja" VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja"

W dniach 9-10 maja 2019 roku w ośrodku konferencyjnym k/Warszawy odbędzie się VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt.: Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo,...

W dniach 9-10 maja 2019 roku w ośrodku konferencyjnym k/Warszawy odbędzie się VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt.: Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja. Wydarzenie organizuje Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Redakcja RI 10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych

10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych 10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Redakcja RI Wodociągi Białostockie inwestują w fotowoltaikę

Wodociągi Białostockie inwestują w fotowoltaikę Wodociągi Białostockie inwestują w fotowoltaikę

236 paneli fotowoltaicznych będzie zamontowanych w stacji uzdatniania wody w Jurowcach w ramach projektu gminnej spółki Wodociągi Białostockie. Powstaną tam też dwie małe elektrownie słoneczne - poinformowała...

236 paneli fotowoltaicznych będzie zamontowanych w stacji uzdatniania wody w Jurowcach w ramach projektu gminnej spółki Wodociągi Białostockie. Powstaną tam też dwie małe elektrownie słoneczne - poinformowała PAP spółka.

Redakcja RI Nanomateriały będą wspierać mikroorganizmy oczyszczające ścieki

Nanomateriały będą wspierać mikroorganizmy oczyszczające ścieki Nanomateriały będą wspierać mikroorganizmy oczyszczające ścieki

Doktorant Politechniki Śląskiej Mariusz Tomaszewski pracuje nad wykorzystaniem nanomateriałów do wspomagania bakterii w efektywnym oczyszczaniu ścieków.

Doktorant Politechniki Śląskiej Mariusz Tomaszewski pracuje nad wykorzystaniem nanomateriałów do wspomagania bakterii w efektywnym oczyszczaniu ścieków.

Redakcja RI Nowa przepompownia ścieków w Elblągu

Nowa przepompownia ścieków w Elblągu Nowa przepompownia ścieków w Elblągu

Kolejna ważna dla miasta inwestycja zrealizowana. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zakończyło budowę nowej przepompowni ścieków P-8. Zastąpiła ona mocno wyeksploatowaną przepompownię...

Kolejna ważna dla miasta inwestycja zrealizowana. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zakończyło budowę nowej przepompowni ścieków P-8. Zastąpiła ona mocno wyeksploatowaną przepompownię z lat 70-tych ubiegłego wieku.

Redakcja RI Poznań szuka wykonawcy ścieżki rowerowej, kanalizacji i wodociągów

Poznań szuka wykonawcy ścieżki rowerowej, kanalizacji i wodociągów Poznań szuka wykonawcy ścieżki rowerowej, kanalizacji i wodociągów

Jeszcze przez niecały miesiąc firmy budowlane mogą składać oferty w przetargu na budowę ul. Folwarcznej w Poznaniu. Nowe rozwiązanie komunikacyjne ma uspokoić ruch na ul. Folwarcznej, Browarnej i Dymka...

Jeszcze przez niecały miesiąc firmy budowlane mogą składać oferty w przetargu na budowę ul. Folwarcznej w Poznaniu. Nowe rozwiązanie komunikacyjne ma uspokoić ruch na ul. Folwarcznej, Browarnej i Dymka oraz połączyć osiedle PTBS z pętlą tramwajową. Dzięki przebudowie ulicy mieszkańcy będą mogli w kilkanaście minut dotrzeć do centrum miasta.

Redakcja RI Kolejnych osiem inwestycji wod-kan otrzyma dotacje unijne

Kolejnych osiem inwestycji wod-kan otrzyma dotacje unijne Kolejnych osiem inwestycji wod-kan otrzyma dotacje unijne

Mieszkańcy następnych ośmiu miejscowości w Polsce będą korzystać z nowoczesnych systemów wodno-kanalizacyjnych, których rozbudowę lub modernizację dofinansuje ze środków unijnych Narodowy Fundusz Ochrony...

Mieszkańcy następnych ośmiu miejscowości w Polsce będą korzystać z nowoczesnych systemów wodno-kanalizacyjnych, których rozbudowę lub modernizację dofinansuje ze środków unijnych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze z Funduszu Spójności – łącznie ponad 197 mln zł – trafią do: Celestynowa, Chełmży, Chojnic, Łodzi, Pruszcza Gdańskiego, Skawiny, Strzelec Opolskich i Tarnowa Podgórnego.

Redakcja RI Ponad 60 mln zł dla Wielkopolski na gospodarkę wodno-ściekową

Ponad 60 mln zł dla Wielkopolski na gospodarkę wodno-ściekową Ponad 60 mln zł dla Wielkopolski na gospodarkę wodno-ściekową

26 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak podpisał umowy o dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) inwestycji z obszaru...

26 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak podpisał umowy o dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) inwestycji z obszaru gospodarki wodno – ściekowej. Siedem wielkopolskich gmin - Krzykosy, Osieczna, Kłecko, Chocz, Łobżenica, Kuślin i Wijewo zrealizują projekty warte w sumie ponad 116 mln zł.

Redakcja RI Bakterie, które walczą o czystą wodę

Bakterie, które walczą o czystą wodę Bakterie, które walczą o czystą wodę

Bakterie kojarzą nam się z czymś niedobrym. Zazwyczaj myślimy o nich jako coś, co trzeba zwalczyć. Jednak bakterie to cudowne stworzenia, jednokomórkowe zakłady przetwórcze, które w biologicznych oczyszczalniach...

Bakterie kojarzą nam się z czymś niedobrym. Zazwyczaj myślimy o nich jako coś, co trzeba zwalczyć. Jednak bakterie to cudowne stworzenia, jednokomórkowe zakłady przetwórcze, które w biologicznych oczyszczalniach ścieków mogą utylizować każdy rodzaj odpadów, jeśli tylko odpowiednio je do tego przystosujemy. Wśród nich są niezwykłe pod względem budowy komórkowej bakterie, prowadzące beztlenowe utlenianie amoniaku - anammox.

Redakcja RI Wody Polskie wczesną jesienią mają zakończyć zatwierdzanie taryf

Wody Polskie wczesną jesienią mają zakończyć zatwierdzanie taryf Wody Polskie wczesną jesienią mają zakończyć zatwierdzanie taryf

Wody Polskie wczesną jesienią mają ostatecznie zakończyć proces zatwierdzania taryf za wodę i ścieki - oceniają władze firmy. Do tej pory większość zatwierdzonych taryf przewiduje obniżki opłat, utrzymanie...

Wody Polskie wczesną jesienią mają ostatecznie zakończyć proces zatwierdzania taryf za wodę i ścieki - oceniają władze firmy. Do tej pory większość zatwierdzonych taryf przewiduje obniżki opłat, utrzymanie cen bądź lekkie podwyżki wynikające np. z inflacji.

Redakcja RI Rynek wodno-kanalizacyjny i jego prawa

Rynek wodno-kanalizacyjny i jego prawa Rynek wodno-kanalizacyjny i jego prawa

Czy cena za wodę niskiej jakości powinna być obniżona? Podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej, czy trzeba zapłacić? W jakiej sytuacji można odciąć dostawę wody i rozwiązać umowę? Na te i inne pytania...

Czy cena za wodę niskiej jakości powinna być obniżona? Podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej, czy trzeba zapłacić? W jakiej sytuacji można odciąć dostawę wody i rozwiązać umowę? Na te i inne pytania odpowiada poradnik, który przygotował UOKiK.

Redakcja RI Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej

Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał kolejne umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy i modernizacji lokalnych sieci wodno-kanalizacyjnych. Wsparcie w łącznej wysokości...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał kolejne umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy i modernizacji lokalnych sieci wodno-kanalizacyjnych. Wsparcie w łącznej wysokości ponad 36 mln zł otrzymają tym razem inwestycje w gminach: Kozy (województwo śląskie) i Śmigiel (województwo wielkopolskie).

Redakcja RI Zaproszenie na Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną w Nowym Sączu

Zaproszenie na Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną w Nowym Sączu Zaproszenie na Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną w Nowym Sączu

W dniach 24 - 26 października 2018 roku w Nowym Sączu odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. Infrastruktura krytyczna miast. Tematem przewodnim konferencji będzie bezpieczeństwo...

W dniach 24 - 26 października 2018 roku w Nowym Sączu odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. Infrastruktura krytyczna miast. Tematem przewodnim konferencji będzie bezpieczeństwo funkcjonowania infrastruktury komunalnej: wodociągów, kanalizacji, energetyki i teleinformatyki.

Redakcja RI NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie

NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie

Środki z unijnego Funduszu Spójności przekazane przez NFOŚiGW wesprą rozbudowę i modernizację systemów wodno-kanalizacyjnych w Krynicy Morskiej (woj. pomorskie) i Bystrzycy Kłodzkiej (woj. dolnośląskie)...

Środki z unijnego Funduszu Spójności przekazane przez NFOŚiGW wesprą rozbudowę i modernizację systemów wodno-kanalizacyjnych w Krynicy Morskiej (woj. pomorskie) i Bystrzycy Kłodzkiej (woj. dolnośląskie) – ośrodkach licznie uczęszczanych przez turystów, a także w Głogowie na Dolnym Śląsku, leżącym nad Odrą. Dotacje dla tych trzech miast wyniosą razem ok. 30 mln zł.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.