RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Pilotażowa instalacja ogrzewania i ciepłej wody wspomagana przez OZE w budynku zabytkowym

Pilot heating and domestic hot water system supported by renewable energy sources in a historical building

Instalacja fotowoltaiczna na budynku zabytkowym
fot. Autorzy

Instalacja fotowoltaiczna na budynku zabytkowym


fot. Autorzy

W ramach projektu Heat4Cool (2016–2021), finansowanego przez Komisję Europejską i realizowanego przez międzynarodowe konsorcjum, w historycznym budynku mieszkalnym w Chorzowie wdrożone zostały innowacyjne systemy ogrzewania i zarządzania budynkiem. Koncepcja Heat4Cool promuje innowacyjne, wydajne i efektywne kosztowo rozwiązania, które wspierają politykę UE w zakresie efektywności energetycznej poprzez optymalną integrację odpowiednich systemów modernizacyjnych. Projekt rozwija, integruje i demonstruje łatwe do zainstalowania i wysoce energooszczędne rozwiązania do modernizacji budynków. Jednym z innowacyjnych systemów wdrożonych w Chorzowie, jak i w przypadku pozostałych trzech pilotaży (Sofia, Walencja i Budapeszt), jest SCI-BEMS (Self-Correcting Intelligent Building Energy Management System) – Samokorygujący Inteligentny System Zarządzania Energią Budynku.

Zobacz także

ELEKTRA Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały...

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały mróz może negatywnie wpłynąć na instalacje znajdujące się na zewnątrz budynków.

Thermoval Polska S.A. Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z...

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z działaniem tego typu instalacji, warto zabezpieczyć je kablami grzewczymi Thermoval przeznaczonymi do ochrony rur przed skutkami oddziaływania niskich temperatur.

ELEKTRA Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje...

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje zewnętrzne – do bezawaryjnego przetrwania tych warunków.

W artykule:

• Ogrzewanie
• Ciepła woda użytkowa
• Monitoring

streszczenie

W artykule opisano pilotażowe instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej wspomagane przez źródła zasilane energią odnawialną w budynku mieszkalnym w Chorzowie podlegającym ochronie konserwatora zabytków. Dobry wynik osiągnięty po pełnym roku pracy wskazuje, że system centralnego ogrzewania i przygotowania c.w.u. może być wspierany energią odnawialną dostarczaną przez instalację fotowoltaiczną. Układ sprężarkowej powietrznej pompy ciepła wraz z akumulatorami PCM jest w stanie zapewnić energię niezbędną do zaspokojenia zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Tego typu magazyny ciepła zajmują mniej miejsca niż typowe zasobniki c.w.u., co ma znaczenie w przypadku budynków istniejących, zwłaszcza zabytkowych.



abstract

This paper describes a pilot installation of central heating and domestic hot water supported by renewable energy sources in a historic residential building in Chorzow, which is under the protection of the city’s conservation officer. The good result achieved after a full year of operation indicates that the central heating and domestic hot water systems can be supported by renewable energy provided by a photovoltaic installation. A compressor air source heat pump system, together with PCM accumulators, is able to provide the necessary energy to meet the domestic hot water demand. These types of heat storages take up less space than typical hot water storage tanks, which is important in existing buildings, especially historic buildings.

Budynek w Chorzowie to czteropiętrowa kamienica wybudowana w 1902 roku, w której znajduje się 12 lokali mieszkalnych oraz 3 lokale usługowe zlokalizowane na parterze. W ramach projektu modernizowana była instalacja grzewcza 11 lokali mieszkalnych w celu utworzenia centralnego systemu ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Całkowita ogrzewana powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych wynosi 988 m2. Audyt energetyczny wykonany przed modernizacją określił potrzeby energetyczne budynku na cele grzewcze (c.o. i c.w.u.) na energię końcową na poziomie 208 183 kWh/rok, a głównymi nośnikami energii są w tym wypadku gaz i węgiel. Zapotrzebowanie na energię pierwotną wyniosło 229 001 kWh/rok.W chorzowskim budynku wdrożone zostały trzy technologie Heat4Cool:

  • pompa ciepła Veotherm V30 o mocy grzewczej 30 kW – typu powietrze/woda, 3-fazowa, monoblokowa jednostka zewnętrzna;
  • instalacja fotowoltaiczna składająca się z 43 paneli LG 340N1K-V5 na ramie montażowej Renusol i 3-fazowego falownika SolarEdge 15 kW z inteligentnym licznikiem energii SolarEdge;
  • osiem magazynów ciepła brytyjskiej firmy Sunamp Ltd. – model UniQ 12 o pojemności nominalnej 12 kWh każdy, wykorzystujących materiał zmiennofazowy (ang. PCM – phase-change material) do wstępnego podgrzewu wody użytkowej przez pompę ciepła. Całkowita pojemność magazynów wynosi 96 kWh.

Przed modernizacją w lokalach mieszkalnych stosowane były różnego rodzaju systemy ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Większość lokali miała indywidualny kocioł gazowy pracujący na cele c.o. i c.w.u. Innym popularnym systemem było elektryczne ogrzewanie grzejnikowe i podgrzew c.w.u. w zasobniku. Dwa lokale mieszkalne nie były wyposażone w instalację centralnego ogrzewania wodnego – za ich ogrzewanie odpowiadały piece (paleniska) zlokalizowane w pokojach. Ciepła woda użytkowa przygotowywana była najczęściej za pomocą pojemnościowego podgrzewacza elektrycznego lub małych podgrzewaczy elektrycznych zainstalowanych na poszczególnych punktach poboru wody.

Zmodernizowany system zakładał obecność indywidualnych dwufunkcyjnych kotłów gazowych odpowiedzialnych za ogrzewanie i przepływowy podgrzew ciepłej wody w każdym lokalu jako podstawowego źródła ciepła. Tam, gdzie kotły gazowe były przestarzałe lub wadliwe, zostały one wymienione na nowe kotły kondensacyjne. Powietrzna pompa ciepła zainstalowana na zewnątrz budynku, jak również magazyny ciepła składają się na system wspierający indywidualne kotły gazowe.

Projekt zakładał, aby w jak największym stopniu wykorzystać istniejącą w budynku infrastrukturę, dlatego w mieszkaniach zostawiono system ogrzewania gazowego. Dodatkowo w niektórych lokalach temperatury instalacji c.o. zadane na kotłach gazowych wynoszą ponad 70°C przy dużym spadku temperatur, co jest uzależnione od mieszkańców. Podczas przygotowywania projektu wykonywane były symulacje efektywności instalacji. Optymalny scenariusz zakłada, że pompa ciepła dostarcza do instalacji grzewczej temperaturę wody do 60°C przy umiarkowanym zużyciu energii elektrycznej.

Projekty instalacji ogrzewania i ciepłej wody zostały wykonane przy użyciu oprogramowania AutoCAD oraz Audytor CO i Audytor H2O.

Ogrzewanie

Zmodernizowana instalacja ogrzewania składa się z dwóch obiegów: centralnego obiegu budynku i indywidualnych mieszkaniowych instalacji grzewczych. Obieg centralny łączy się z mieszkaniową instalacją ogrzewania przez płytowy wymiennik ciepła zlokalizowany w pobliżu kotła gazowego. W systemie ogrzewania woda z pompy ciepła przepływa systemem centralnym do każdego mieszkania, gdzie poprzez wymiennik dostarcza ciepło do instalacji mieszkaniowej. W instalacji grzewczej w mieszkaniu woda powracająca z grzejników przepływa najpierw przez wymiennik ciepła, gdzie odbiera ciepło z pompy ciepła, a następnie przechodzi przez kocioł gazowy, gdzie jest podgrzewana, jeśli jej temperatura jest niższa od nastawy kotła zadanej przez użytkownika.

Aby zapobiec sytuacji, w której instalacja w mieszkaniu podgrzewa wodę w obiegu pompy ciepła, w każdym mieszkaniu zainstalowany jest zawór 3-drogowy Honeywell, podłączony do sterownika Tech i2 zarządzającego zaworem, kotłem i pompą obiegową. Jeżeli woda dopływająca do wymiennika po stronie pompy ciepła ma niższą temperaturę niż woda powracająca z grzejników, to woda z pompy ciepła powraca poprzez by-pass w danym mieszkaniu, a nie przez wymiennik. Gdy woda na zasilaniu po stronie pompy ciepła osiągnie temperaturę wyższą od temperatury wody powracającej z grzejników, zawór otwiera się na wymiennik ciepła, umożliwiając oddawanie ciepła do mieszkania.

Sterownik Tech i2 obsługujący zawór 3-drogowy umożliwił wykorzystanie niezależnego sterowania pompami obiegowymi w kotłach. Modyfikacja została dokonana w celu zminimalizowania zużycia gazu. Pompa obiegowa w kotle gazowym załącza się na podstawie nastawy termostatu pokojowego. W ten sposób woda grzewcza cyrkuluje wewnątrz instalacji w mieszkaniu, gdy jest taka potrzeba. Jeśli temperatura wody po przejściu przez wymiennik płytowy jest wystarczająca, palnik gazowy w kotle się nie uruchamia.

Pompa obiegowa Grundfos Magna 3 w budynkowej instalacji centralnego ogrzewania (umieszczona w piwnicy) może być sterowana zdalnie na dwa sposoby – włącz/wyłącz lub w zależności od temperatury zewnętrznej. Specjalnie stworzona mała stacja pogodowa dostarcza do platformy monitoringowej dane o temperaturze zewnętrznej i wilgotności względnej powietrza oraz o nasłonecznieniu. Panel kontrolny pompy obiegowej w platformie monitoringowej umożliwia ustawienie granicznej temperatury zewnętrznej, poniżej której pompa ma pracować.

Temperatura wody z pompy ciepła na zasileniu instalacji ogrzewania centralnego wynosi ok. 56°C, a ΔT średnio 3,4°C.

Ciepła woda użytkowa

Instalacja podgrzewu ciepłej wody użytkowej również składa się z dwóch części i zbiegają się one w magazynach ciepła PCM. Pierwszą część stanowi obieg ładowania magazynów ciepłem z pompy ciepła. Za cyrkulację wody w obiegu odpowiada druga pompa obiegowa Grundfos Magna 3 zlokalizowana w piwnicy, sterowana przez kontroler Siemens SIMATIC S7-1200. Kontroler na podstawie danych temperaturowych z czujników umieszczonych w magazynach ciepła (na dole, w połowie wysokości i na górze magazynu) określa stopień naładowania magazynów i gdy spadnie on do zadanego minimum, uruchamia pompę obiegową aż do momentu osiągnięcia zadanej temperatury. ΔT po stronie obiegu ładowania magazynów podczas ich ładowania wynosi 3–5°C.

Magazyny UniQ potrzebują mniej miejsca niż wodny zasobnik. Ich całkowita pojemność zależy od użytego PCM i różnic temperatury. Wykorzystując materiał zmiennofazowy P43, można uzyskać stosunek pojemności ok. 4:1 w porównaniu do zbiornika wodnego używanego w podobnych warunkach pracy.

Takie same rodzaje magazynów ciepła (PCM) znajdują się we wnętrzu pompy ciepła. Ten model pompy ma oddzielne magazyny dla ogrzewania, ciepłej wody oraz chłodzenia (jeśli jest wdrażane). Pompa ciepła ma dwa wewnętrzne obiegi z dwiema sprężarkami – główny i poboczny. Ładują one magazyny ciepła wewnątrz urządzenia do zadanej temperatury, po czym pompa ciepła się wyłącza. Pompa obiegowa w instalacji c.o. budynkowego zapewnia obieg wody w tej instalacji na odcinku pompa ciepła–mieszkaniowy wymiennik płytowy. Pompa obiegowa c.w.u. (obieg ładowania magazynów ciepła) zapewnia obieg wody, która odbiera ciepło z magazynu wewnętrznego pompy ciepła, i gdy temperatura PCM spadnie do minimalnego zadanego poziomu, pompa ciepła ponownie zaczyna ładować swoje magazyny wewnętrzne. Ciepło zgromadzone w wewnętrznych magazynach pompy ciepła wykorzystuje ona również do odszraniania. Rozwiązanie to pozwala zaprogramować pracę pompy ciepła w innym czasie niż samych instalacji grzewczych, np. tylko w ciągu dnia, żeby w pełni wykorzystać energię wyprodukowaną z instalacji fotowoltaicznej, gdyż pompa może być również podłączona bezpośrednio do instalacji i pracować na zasileniu DC. Jednak w przypadku urządzenia w Chorzowie zdecydowano się na tradycyjne podłączenie pompy do sieci budynku, gdyż panele nie dostarczyłyby 26 kW energii potrzebnej przez kilka sekund do uruchomienia pompy. Po uruchomieniu w normalnym trybie moc pobierana z sieci wynosi poniżej 10 kW (wartości dla modelu V30).

W obiegu c.w.u. w normalnym trybie zimna woda z przyłącza wodociągowego płynie do magazynów ciepła znajdujących się w piwnicy, a następnie do każdego z 11 lokali mieszkalnych, gdzie wchodzi do przyłącza zimnej wody dwufunkcyjnego kotła gazowego. Woda do tych kotłów może również płynąć by-passem, omijając magazyny w przypadku awarii lub przeprowadzania serwisu. Należy wtedy przełączyć zawór kulowy na przyłączu wody zimnej w piwnicy. Gdy temperatura c.w.u. z magazynów PCM dobiegającej do kotła jest niższa niż zadana na kotle, kocioł załącza się i dogrzewa ją do temperatury zadanej, jest to jednak podgrzew tylko o kilka stopni, a nie o ponad 30°C, jak to ma miejsce w klasycznych instalacjach po zadaniu temperatury c.w.u. 45°C i dopływie wody o temperaturze 8–10°C bezpośrednio z przyłącza wodociągowego. Temperatura wody wypływającej z magazynów PCM po zakończeniu ich ładowania sięga ok. 53°C i spada wraz z ich rozładowywaniem do ok. 29°C. Średnia temperatura wody w cyklu rozładowywania osiąga zatem temperaturę 41°C. Ładowanie magazynów PCM odbywa się średnio raz na dobę i trwa od 2 do 3 godzin. Jednakże liczba cykli ładowania i ich czas zależy od zużycia c.w.u., co zostało zauważone w czasie pandemii, gdy mieszkańcy większość dnia spędzali w mieszkaniach. Były to wtedy przynajmniej dwa cykle ładowania w ciągu doby.

Zarówno po stronie obiegu ładowania magazynów ciepła, jak i instalacji c.w.u. przy połączeniu z magazynami zastosowano system Tichelmanna, co umożliwiło osiągnięcie równomiernych przepływów przez magazyny ciepła. Na każdym podłączeniu zastosowano jedynie zawory kulowe w celu odłączenia danego magazynu podczas ewentualnego serwisu. Magazyny połączone są w cztery pary – z jednego magazynu w parze woda w obu obiegach przepływa do drugiego magazynu i dopiero wraca do pompy ciepła (obieg ładowania) lub płynie do lokali (instalacja wody podgrzanej).

Monitoring

Do monitoringu efektywności pracy instalacji znajdujących się w piwnicy zainstalowano trzy ciepłomierze Apator INVONIC H – jeden dla obiegu c.o., jeden dla obiegu ładowania magazynów (ciepło dostarczone przez pompę ciepła) oraz jeden dla systemu c.w.u. wychodzącej z magazynów PCM. W mieszkaniach zainstalowano również po trzy ciepłomierze Apator ELF – jeden na instalacji c.o. przed kotłem (ciepło wytworzone przez pompę ciepła i dostarczone przez wymiennik z układu centralnego) i jeden za kotłem w instalacji c.o. na ciepło dostarczone przez kocioł gazowy oraz jeden za kotłem na instalacji c.w.u. na ciepło dostarczone przez kocioł. Wszystkie ciepłomierze zostały wyposażone w moduł bezprzewodowy M-Bus. W piwnicy oraz na klatce schodowej na pierwszym i trzecim piętrze zainstalowane zostały koncentratory M-Bus zbierające dane z ciepłomierzy. W piwnicy zainstalowano również oddzielne liczniki energii elektrycznej dla pompy ciepła i każdej z pomp obiegowych.

W lokalach na każdym grzejniku zainstalowano zawory termostatyczne Danfoss RA-N oraz głowice Fibaro Z-Wave. Głowica informuje o temperaturze wewnętrznej i nastawie. W każdym mieszkaniu w salonie lub sypialni zainstalowano czujnik Aeotec Multisensor dostarczający dane o ruchu w pomieszczeniu (obecność mieszkańców w lokalu), temperaturze i wilgotności powietrza oraz o oświetleniu w pomieszczeniu. Na klatce schodowej umieszczono bramki Z-Wave odczytujące dane z czujników (multisensory i głowice termostatyczne), po jednej na każde piętro. Bramki wysyłają dane do serwera, gdzie są one gromadzone, umożliwiają także zdalną kontrolę głowic. Mieszkańcy mają możliwość kontroli nastawy głowic Fibaro oraz nastaw kotłów. Głowice i multisensory są częścią systemu SCI-BEMS. Trafiające do serwera dane z głowic są przypisane do poszczególnych lokali i pomieszczeń (osobnych stref termicznych lokalu). Są one analizowane przez system uwzgledniający zmiany nastaw dokonane przez mieszkańców i na ich podstawie określana jest najbardziej optymalna pod względem wygody i efektywności energetycznej praca głowic.

Instalacja fotowoltaiczna

Na dachu budynku zainstalowane zostały 43 panele fotowoltaiczne LG340N1K-V5. Wytwarzają one maksymalną moc elektryczną 14,62 kWp. Każdy z paneli został wyposażony w optymalizator SolarEdge P370. Panele umieszczone zostały na ramie montażowej Renusol, ich całkowity kąt nachylenia wynosi 36,6°. Ze względu na wiek budynku i jego historyczną fasadę konieczne było wystąpienie do konserwatora zabytków o pozwolenie i warunki montażu paneli. Jedynym wymaganiem ze strony konserwatora było, żeby zamontowane panele fotowoltaiczne nie były widoczne od strony fasady budynku z poziomu ulicy. Na poddaszu zainstalowano 3-fazowy falownik SolarEdge 15 kW, który przekształca wytworzony prąd stały w prąd zmienny. Falownik dostarcza energię do administracyjnego dwukierunkowego licznika energii elektrycznej, obok którego podłączony jest również inteligentny licznik SolarEdge łączący się z falownikiem poprzez złącze ­RS-485. Falownik informuje o produkcji energii z paneli, natomiast inteligentny licznik dostarcza dane o zużyciu, imporcie oraz eksporcie energii do sieci energetycznej. Falownik ma połączenie internetowe, dzięki czemu dane z falownika i licznika wysyłane są do serwera SolarEdge, gdzie możliwy jest ich podgląd w aplikacji monitoringu. W słoneczny letni dzień instalacja jest w stanie wyprodukować ok. 90 kWh energii elektrycznej. Zimą (luty 2021) produkcja dzienna wynosiła nawet ponad 40 kWh.

Aby zabezpieczyć instalację przed uderzeniem pioruna, wykonana została instalacja odgromowa budynku. Na dachu pomiędzy panelami umieszczono 13 masztów odgromowych.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna została podłączona do sieci na zasadach obowiązujących prosumentów – 70% energii oddanej do sieci może zostać pobrane bezpłatnie.

Dla budynku została stworzona specjalna platforma monitoringowa. Dane z czujników trafiają do serwera, skąd są pobierane do platformy i prezentowane w postaci wykresów oraz danych tekstowych/liczbowych. Możliwy jest również łatwy eksport danych do pliku .csv w celu indywidualnej analizy.

Efektywność systemu

Celem projektu Heat4Cool było przeprowadzenie modernizacji przynoszącej oszczędności ekonomiczne i energetyczne prowadzące do zwrotu kosztów wdrożonych technologii w okresie poniżej 10 lat. Wykorzystanie pompy o większej mocy, aby całkowicie zrezygnować ze stosowania kotłów gazowych, generowałoby jednak dodatkowy koszt. Nawet w przypadku użytej pompy ciepła 30 kW konieczna była modernizacja całej instalacji elektrycznej oraz zwiększenie mocy przyłączeniowej do 40 kW, by zapewnić moc elektryczną konieczną do uruchomienia pompy. Jednym z celów projektu było wykorzystanie w jak największym stopniu istniejącej infrastruktury budynku. Dodatkowo dostępność dwóch źródeł ciepła daje „back-up” w przypadku awarii jednego z systemów lub gdy moc grzewcza jednego systemu jest niewystarczająca. Dane zebrane w trakcie rocznego monitoringu pokazały, że pompa ciepła dostarczyła w sumie 34 813 kWh energii cieplnej (ok. 16% całości zapotrzebowania), zużywając przy tym 11 674 kWh energii elektrycznej.

W ciągu roku pracy systemu 73% wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej energii elektrycznej zużyto na autokonsumpcję, a 26% zostało oddane do sieci. Ilość zużywanej energii elektrycznej pokrywanej przez system fotowoltaiczny może sięgnąć 38% przy odpowiednich warunkach nasłonecznienia. Jest to dobry wynik dla budynku pilotażowego w Chorzowie, gdzie technologie Heat4Cool koncentrują się na przekształceniu w system ogrzewania napędzany energią elektryczną, który może być wspierany przez energię odnawialną dostarczaną przez instalację fotowoltaiczną. Dzięki elektrycznie napędzanej pompie ciepła akumulatory ciepła PCM są w stanie zapewnić energię niezbędną do zaspokojenia zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Na przykładzie pilotażowego obiektu w Chorzowie wykazano, że tego typu zasobniki zajmują mniej miejsca niż typowe zasobniki c.w.u., a jednocześnie są w stanie odpowiednio wspomagać zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi systemami, wdrożonymi w Sofii (Bułgaria), Walencji (Hiszpania) i Budapeszcie (Węgry), na stronie projektu www.heat4cool.eu.

Autorzy dziękują Komisji Europejskiej za finansowanie projektu H2020 „Heat4Cool” (ID projektu 723925).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Ponad 5 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Hrubieszowa na modernizację gospodarki wodno-ściekowej

Ponad 5 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Hrubieszowa na modernizację gospodarki wodno-ściekowej Ponad 5 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Hrubieszowa na modernizację gospodarki wodno-ściekowej

Aglomeracja Hrubieszów w województwie lubelskim będzie modernizować i rozbudowywać swój system gospodarki wodno-ściekowej, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz systemu informacji przestrzennej....

Aglomeracja Hrubieszów w województwie lubelskim będzie modernizować i rozbudowywać swój system gospodarki wodno-ściekowej, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz systemu informacji przestrzennej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże na ten cel unijną dotację w wysokości ponad 5 mln zł.

Redakcja RI 1,2 GW mocy w fotowoltaice w 2020 r.

1,2 GW mocy w fotowoltaice w 2020 r. 1,2 GW mocy w fotowoltaice w 2020 r.

Lata 2017/2018 będą dla fotowoltaiki przełomowe i do końca 2020 roku może stać się on jedną z wiodących technologii OZE pod względem mocy zainstalowanej, a system aukcyjny zmieni diametralnie dzisiejszy...

Lata 2017/2018 będą dla fotowoltaiki przełomowe i do końca 2020 roku może stać się on jedną z wiodących technologii OZE pod względem mocy zainstalowanej, a system aukcyjny zmieni diametralnie dzisiejszy obraz branży.

inż. Michał Jarosiński, inż. Wojciech Godlewski, inż. Mateusz Sierakowski Magazynowanie energii elektrycznej. Analiza opłacalności wykorzystania magazynu energii w zakładzie przemysłowym

Magazynowanie energii elektrycznej. Analiza opłacalności wykorzystania magazynu energii w zakładzie przemysłowym Magazynowanie energii elektrycznej. Analiza opłacalności wykorzystania magazynu energii w zakładzie przemysłowym

Przyrost mocy instalacji opierających się na odnawialnych źródłach energii skłania do rozważań na temat wsparcia pracy jednostek wytwórczych magazynami energii. Analizy inwestorów pokazują, że w wielu...

Przyrost mocy instalacji opierających się na odnawialnych źródłach energii skłania do rozważań na temat wsparcia pracy jednostek wytwórczych magazynami energii. Analizy inwestorów pokazują, że w wielu przypadkach wciąż nie jest to rozwiązanie opłacalne. Sytuacja zmienia się jednak, jeśli odbiorca końcowy dobierze magazyn energii odpowiednio do swoich potrzeb i przystosuje go do pełnienia kilku funkcji, z których może czerpać znaczne zyski. Zachętą do inwestycji może być również wizja większego bezpieczeństwa...

mgr inż. Julia Ochalik, dr hab. inż. Mariusz Filipowicz, inż. Maciej Żołądek Elewacyjna turbina wiatrowa o poziomej osi obrotu – badania oraz wnioski

Elewacyjna turbina wiatrowa o poziomej osi obrotu – badania oraz wnioski Elewacyjna turbina wiatrowa o poziomej osi obrotu – badania oraz wnioski

W warunkach miejskich turbiny wiatrowe o poziomej osi obrotu podczas pracy instalacji na budynkach nie emitują hałasu i nie wywołują drgań, co ma istotne znaczenie dla otoczenia. Jednak to turbiny o pionowej...

W warunkach miejskich turbiny wiatrowe o poziomej osi obrotu podczas pracy instalacji na budynkach nie emitują hałasu i nie wywołują drgań, co ma istotne znaczenie dla otoczenia. Jednak to turbiny o pionowej osi obrotu generują energię przy niższych prędkościach wiatru i lepiej funkcjonują w zróżnicowanych warunkach i przy częstych turbulencjach.

De Dietrich Dom w standardzie WT 2021 z pompą ciepła

Dom w standardzie WT 2021 z pompą ciepła Dom w standardzie WT 2021 z pompą ciepła

Wraz z 1 stycznia 2017 roku weszły w życie zaktualizowane warunki techniczne, którym muszą odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Kolejna zmiana czeka nas już w 2021 roku, kiedy stare przepisy zostaną...

Wraz z 1 stycznia 2017 roku weszły w życie zaktualizowane warunki techniczne, którym muszą odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Kolejna zmiana czeka nas już w 2021 roku, kiedy stare przepisy zostaną zastąpione nowymi warunkami technicznymi. Przygotowując się do budowy domu, warto więc zapoznać się z nowymi regulacjami, biorąc pod uwagę także urządzenia grzewcze.

De Dietrich Powietrzna pompa ciepła – czy warto?

Powietrzna pompa ciepła – czy warto? Powietrzna pompa ciepła – czy warto?

Mając do wyboru kilkanaście rodzajów urządzeń i technologii, każdy inwestor stara się wybrać najkorzystniej jak tylko to możliwe. Nowoczesne powietrzne pompy ciepła przyciągają wieloma zaletami, jednak...

Mając do wyboru kilkanaście rodzajów urządzeń i technologii, każdy inwestor stara się wybrać najkorzystniej jak tylko to możliwe. Nowoczesne powietrzne pompy ciepła przyciągają wieloma zaletami, jednak dla wielu ciągle stanowią zagadkę. Niepotrzebnie, bo to sprawdzone systemy i z pewnością warto na nie postawić.

De Dietrich Efektywne działanie pompy ciepła

Efektywne działanie pompy ciepła Efektywne działanie pompy ciepła

Wydajna praca pompy ciepła pozwala w pełni wykorzystywać wszystkie jej możliwości. Aby tak się jednak stało, wiele czynników musi ze sobą współgrać. Jeśli poszczególne elementy będą odpowiednio do siebie...

Wydajna praca pompy ciepła pozwala w pełni wykorzystywać wszystkie jej możliwości. Aby tak się jednak stało, wiele czynników musi ze sobą współgrać. Jeśli poszczególne elementy będą odpowiednio do siebie dopasowane, użytkowanie systemu grzewczego będzie zarówno efektywne, jak i ekonomiczne.

Joanna Ryńska Pompy ciepła w obiektach modernizowanych

Pompy ciepła w obiektach modernizowanych Pompy ciepła w obiektach modernizowanych

Pompy ciepła są chętnie – a czasem z konieczności dostosowania się do wymogów WT 2021 – stosowane w nowych budynkach i już od kilku lat budzą zainteresowanie inwestorów, którzy dążą do zmniejszenia zużycia...

Pompy ciepła są chętnie – a czasem z konieczności dostosowania się do wymogów WT 2021 – stosowane w nowych budynkach i już od kilku lat budzą zainteresowanie inwestorów, którzy dążą do zmniejszenia zużycia energii. Odkąd pompy ciepła zostały uznane za urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, także inwestor instytucjonalny ma szansę skorzystać w ich przypadku z dofinansowania działań dotyczących wykorzystania OZE.

mgr inż. Julia Ochalik, dr hab. inż. Mariusz Filipowicz, inż. Maciej Żołądek Możliwości zastosowania turbin wiatrowych w obszarach miejskich

Możliwości zastosowania turbin wiatrowych w obszarach miejskich Możliwości zastosowania turbin wiatrowych w obszarach miejskich

W niedalekiej przyszłości budynki mają się stać obiektami całkowicie ekologicznymi, pozostającymi w ścisłej symbiozie z otaczającym je środowiskiem naturalnym, a energia elektryczna i cieplna pochodzić...

W niedalekiej przyszłości budynki mają się stać obiektami całkowicie ekologicznymi, pozostającymi w ścisłej symbiozie z otaczającym je środowiskiem naturalnym, a energia elektryczna i cieplna pochodzić ma wyłącznie z odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce i wiatr. Wymaga to zastosowania na budynkach nie tylko instalacji fotowoltaicznych, ale również turbin wiatrowych.

dr hab. inż. Mariusz Filipowicz, inż. Maciej Żołądek, mgr inż. Julia Ochalik Potencjał rozwoju i problemy energetyki wiatrowej

Potencjał rozwoju i problemy energetyki wiatrowej Potencjał rozwoju i problemy energetyki wiatrowej

Energia wiatru jest jednym z najobfitszych źródeł energii na Ziemi. W ostatnich dekadach rozwiązano większość problemów technologicznych siłowni wiatrowych, niestety w dalszym ciągu problematyczna pozostaje...

Energia wiatru jest jednym z najobfitszych źródeł energii na Ziemi. W ostatnich dekadach rozwiązano większość problemów technologicznych siłowni wiatrowych, niestety w dalszym ciągu problematyczna pozostaje stabilność i przewidywalność warunków wiatrowych. Przeszkodami w budowie fam wiatrowych są też ich wpływ na otoczenie oraz wymagania dotyczące towarzyszącej im infrastruktury.

Redakcja RI 50% wniosków w programie „Czyste Powietrze” dotyczy OZE w nowych budynkach

50% wniosków w programie „Czyste Powietrze” dotyczy OZE w nowych budynkach 50% wniosków w programie „Czyste Powietrze” dotyczy OZE w nowych budynkach

Po ponad roku funkcjonowania programu „Czyste Powietrze” są już dostępne szczegółowe dane dotyczące złożonych wniosków o dofinansowanie technologii grzewczych w nowych budynkach. Dane te dowodzą ogromnego...

Po ponad roku funkcjonowania programu „Czyste Powietrze” są już dostępne szczegółowe dane dotyczące złożonych wniosków o dofinansowanie technologii grzewczych w nowych budynkach. Dane te dowodzą ogromnego zainteresowania inwestorów urządzeniami korzystającymi z odnawialnych źródeł energii. Niestety, informacje pochodzące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wskazują na to, że wraz z końcem 2019 r. skończy się finansowanie programu „Czyste Powietrze” dla nowych budynków – będzie...

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski Przyczyny i skutki przeciążenia dolnego źródła gruntowej pompy ciepła

Przyczyny i skutki przeciążenia dolnego źródła gruntowej pompy ciepła Przyczyny i skutki  przeciążenia dolnego źródła gruntowej pompy ciepła

Stabilna temperatura gruntu na głębokości poniżej 15 m gwarantuje wydajną i ekonomiczną eksploatację gruntowych pomp ciepła. Wymaga to jednak szczególnej uwagi na etapie projektowania i wykonywania wymienników....

Stabilna temperatura gruntu na głębokości poniżej 15 m gwarantuje wydajną i ekonomiczną eksploatację gruntowych pomp ciepła. Wymaga to jednak szczególnej uwagi na etapie projektowania i wykonywania wymienników. Ważny jest zatem świadomy wybór wykonawcy z doświadczeniem oraz aktualną wiedzą wiertniczo-geologiczną. Końcowym ogniwem determinującym poprawną pracę układu jest jego eksploatacja, która w dużej mierze zależy od świadomości właściciela instalacji.

Joanna Ryńska Jakie dolne źródło pompy ciepła dla konkretnej inwestycji?

Jakie dolne źródło pompy ciepła dla konkretnej inwestycji? Jakie dolne źródło pompy ciepła dla konkretnej inwestycji?

Ideą pompy ciepła jest pobieranie ogólnodostępnego ciepła niskotemperaturowego obecnego w otoczeniu (powietrzu, wodzie, gruncie – źródłach odnawialnych) i efektywne przekształcenie go w użyteczną energię...

Ideą pompy ciepła jest pobieranie ogólnodostępnego ciepła niskotemperaturowego obecnego w otoczeniu (powietrzu, wodzie, gruncie – źródłach odnawialnych) i efektywne przekształcenie go w użyteczną energię cieplną. O wydajności pompy ciepła decyduje wiele czynników, ale jednym z ważniejszych jest źródło dolne.

dr inż. Paweł Kędzierski Przygotowanie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych

Przygotowanie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych Przygotowanie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych

Przeglądy energetyczne budynków powinny zawierać część budowlaną, instalacyjną i dotyczącą zaopatrzenia w media i nośniki energii oraz zyskać rangę podobną jak tzw. przeglądy pięcioletnie. Warunkiem skorzystania...

Przeglądy energetyczne budynków powinny zawierać część budowlaną, instalacyjną i dotyczącą zaopatrzenia w media i nośniki energii oraz zyskać rangę podobną jak tzw. przeglądy pięcioletnie. Warunkiem skorzystania z publicznych instrumentów pomocy finansowej powinien być przegląd energetyczny – narzędzie wspomagające ocenę efektywności energetycznej budynku. Narodowa Agencja Poszanowania Energii opracowała autorską metodykę oceny energetycznej przeznaczoną dla budynków mieszkalnych, składającą się...

Janusz Topolski, Jerzy Topolski Jak uchronić się przed trudnościami w realizacji inwestycji OZE w przedsiębiorstwach wodociągowych

Jak uchronić się przed trudnościami w realizacji inwestycji OZE w przedsiębiorstwach wodociągowych Jak uchronić się przed trudnościami w realizacji inwestycji OZE w przedsiębiorstwach wodociągowych

W związku ze stale zwiększającym się poborem energii elektrycznej przez użytkowników oraz jej rosnącymi cenami inwestycja w OZE jest jednym ze sposobów redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną pobieraną...

W związku ze stale zwiększającym się poborem energii elektrycznej przez użytkowników oraz jej rosnącymi cenami inwestycja w OZE jest jednym ze sposobów redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną pobieraną z sieci. Umożliwia to również redukcję kosztów zakupu energii ponoszonych przez przedsiębiorstwa wodociągowe. Jednak ze względu na całodobowy charakter pracy dobór źródła odpowiedniego do potrzeb odbiorcy okazuje się trudniejszy, niż mogło się pierwotnie wydawać. W artykule przybliżono metody...

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku

Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku

Promocji instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii służą m.in. termomodernizacje budynków użyteczności publicznej. Zwiększają one wiedzę społeczeństwa i dowodzą, że możliwe jest ogrzewanie...

Promocji instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii służą m.in. termomodernizacje budynków użyteczności publicznej. Zwiększają one wiedzę społeczeństwa i dowodzą, że możliwe jest ogrzewanie i oświetlenie dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W opisywanym budynku urzędu gminy przeprowadzono głęboką termomodernizację, a starą kotłownię węglową zastąpiono gruntową pompą ciepła i kondensacyjnym kotłem olejowym oraz instalacją PV.

Waldemar Joniec Wentylacja i klimatyzacja w nowych dyrektywach

Wentylacja i klimatyzacja w nowych dyrektywach Wentylacja i klimatyzacja w nowych dyrektywach

Nowe regulacje kładą nacisk na synergię pomiędzy korzystaniem z OZE a niskim zapotrzebowaniem na energię przez budynki wyposażone w inteligentne systemy automatyki i sterowania instalacjami wentylacyjnymi,...

Nowe regulacje kładą nacisk na synergię pomiędzy korzystaniem z OZE a niskim zapotrzebowaniem na energię przez budynki wyposażone w inteligentne systemy automatyki i sterowania instalacjami wentylacyjnymi, klimatyzacyjnymi i ogrzewania.

mgr inż. Piotr Krysik Czego należy oczekiwać po implementacji dyrektyw 2018/2001 i 2018/2002?

Czego należy oczekiwać po implementacji dyrektyw 2018/2001 i 2018/2002? Czego należy oczekiwać po implementacji dyrektyw 2018/2001 i 2018/2002?

Nowe dyrektywy zwiększają prawa konsumentów energii. Mają oni uzyskać dostęp do czystej energii, jej bezpiecznych i konkurencyjnych dostaw, a także do wynagrodzenia za wyprodukowaną i wprowadzoną do sieci...

Nowe dyrektywy zwiększają prawa konsumentów energii. Mają oni uzyskać dostęp do czystej energii, jej bezpiecznych i konkurencyjnych dostaw, a także do wynagrodzenia za wyprodukowaną i wprowadzoną do sieci energię odnawialną. Nowe regulacje mają także na celu zwiększenie świadomości konsumentów, że energia kosztuje i należy ją oszczędzać, ponieważ każde jej marnotrawstwo wiąże się z wyższym kosztem ekonomicznym i ekologicznym. Zmiany te będą kolejnym impulsem do wdrażania nowych standardów i technologii...

Redakcja RI Program „Czyste Powietrze” powinien mocniej wspierać OZE

Program „Czyste Powietrze” powinien mocniej wspierać OZE Program „Czyste Powietrze”  powinien mocniej wspierać OZE

Podczas wstępnych rozmów otrzymaliśmy jasną informację z Komisji Europejskiej, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia Europejska nie zamierza finansować i dotować wymian domowych kotłów na takie,...

Podczas wstępnych rozmów otrzymaliśmy jasną informację z Komisji Europejskiej, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia Europejska nie zamierza finansować i dotować wymian domowych kotłów na takie, które korzystać będą z paliw kopalnych, to znaczy zarówno z węgla, jak i z gazu – powiedział na początku stycznia br. „Gazecie Wyborczej” Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”.

Redakcja RI Co wybrać - kocioł na paliwa stałe czy olejowy?

Co wybrać - kocioł na paliwa stałe czy olejowy? Co wybrać - kocioł na paliwa stałe czy olejowy?

Sezon grzewczy w Polsce trwa bardzo długo. Dlatego decydując o systemie ogrzewania domu jednorodzinnego, warto zastanowić się nad różnymi opcjami, które oferuje obecnie rynek. Jedną z możliwości jest ogrzewanie...

Sezon grzewczy w Polsce trwa bardzo długo. Dlatego decydując o systemie ogrzewania domu jednorodzinnego, warto zastanowić się nad różnymi opcjami, które oferuje obecnie rynek. Jedną z możliwości jest ogrzewanie budynku za pomocą kotła na paliwo stałe lub kotła olejowego. Które źródło ciepła wybrać?

Redakcja RI Kocioł gazowy czy elektryczny - który wybrać?

Kocioł gazowy czy elektryczny - który wybrać? Kocioł gazowy czy elektryczny - który wybrać?

Budując dom bardzo często zastanawiamy się, jaki system ogrzewania wybrać. Jest to istotny temat, ponieważ ważny jest nie tylko koszt zakupu systemu, ale również późniejsze opłaty za ogrzewanie oraz jego...

Budując dom bardzo często zastanawiamy się, jaki system ogrzewania wybrać. Jest to istotny temat, ponieważ ważny jest nie tylko koszt zakupu systemu, ale również późniejsze opłaty za ogrzewanie oraz jego eksploatacja. Najczęściej do ogrzewania domu wykorzystujemy kotły — gazowe lub elektryczne. Czym się różnią i jakie spełniają funkcje?

Joanna Ryńska Trendy w chłodzeniu centrów danych

Trendy w chłodzeniu centrów danych Trendy w chłodzeniu centrów danych

Coraz większa moc obliczeniowa i coraz wyższa efektywność energetyczna – przed takimi wyzwaniami stoją współczesne centra danych, a wśród nich systemy klimatyzacji, odpowiedzialne za blisko połowę energii...

Coraz większa moc obliczeniowa i coraz wyższa efektywność energetyczna – przed takimi wyzwaniami stoją współczesne centra danych, a wśród nich systemy klimatyzacji, odpowiedzialne za blisko połowę energii zużywanej przez serwerownie.

dr inż. Maciej Knapik Analiza i wybór źródła grzewczego przygotowującego ciepłą wodę z wykorzystaniem energii odnawialnej

Analiza i wybór źródła grzewczego przygotowującego ciepłą wodę z wykorzystaniem energii odnawialnej Analiza i wybór źródła grzewczego przygotowującego ciepłą wodę z wykorzystaniem energii odnawialnej

Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody może być pokryte w budynkach niskoenergetycznych w dużej mierze dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej. Uzyskanie korzyści ekologicznych...

Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody może być pokryte w budynkach niskoenergetycznych w dużej mierze dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej. Uzyskanie korzyści ekologicznych i eksploatacyjnych wymaga jednak odpowiednich nakładów inwestycyjnych. Wyboru źródła energii dokonuje ostatecznie użytkownik, kierując się głównie kryteriami ekonomicznymi i komfortem eksploatacji.

mgr inż. Piotr Gabryańczyk Konfiguracja systemów fotowoltaicznych

Konfiguracja systemów fotowoltaicznych Konfiguracja systemów fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne to nic innego jak instalacje elektryczne, których projektowanie i wykonanie wymaga przestrzegania przepisów, norm i zasad sztuki budowlanej. Proces konfiguracji systemu PV...

Instalacje fotowoltaiczne to nic innego jak instalacje elektryczne, których projektowanie i wykonanie wymaga przestrzegania przepisów, norm i zasad sztuki budowlanej. Proces konfiguracji systemu PV ułatwi wykorzystanie odpowiednich programów, jednak wcześniej należy się zapoznać z podstawowymi wytycznymi.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.