RynekInstalacyjny.pl

Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

ELEKTRA | 2022-10-17

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały mróz może negatywnie wpłynąć na instalacje znajdujące się na zewnątrz budynków.

treść sponsorowana

Ochrony przed zaleganiem śniegu oraz powstawaniem lodu wymagają instalacje zewnętrzne oraz powiązane z nimi elementy konstrukcyjne narażone na bezpośredni kontakt z tymi zjawiskami atmosferycznymi – m.in. dachy wraz z instalacjami rynien i rur spustowych oraz zewnętrzne elementy instalacji sanitarnych (np. odcinki rur, zawory, armatura czy siłowniki).

Zalegający w rynnach i rurach spustowych śnieg i lód może powodować zatory i niedrożność, zaś lód powstający (np. wtórnie zamarzająca woda roztopowa) może, ze względu na zwiększającą się podczas zamarzania objętość, uszkodzić rynnę czy rurę spustową. Z punktu widzenia ochrony systemu odprowadzania wód opadowych ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie dachu – zalegający śnieg może nadmiernie obciążyć konstrukcję, powodując uszkodzenie lub wręcz katastrofą budowlaną, ale też jest źródłem niebezpiecznej w okresie zimowym wody roztopowej, a w przypadku dachów płaskich może powodować zatkanie lub uszkodzenie wpustu dachowego.

Mechaniczne usuwanie śniegu czy lodu jest czasochłonne i trudne, a w niektórych wypadkach niemal niemożliwe. Dlatego warto zdecydować się na systemy ogrzewania powierzchni i instalacji narażonych na śnieg i lód. Wartość inwestycji w nawet najbardziej zaawansowane rozwiązanie jest znacznie niższy niż koszty poniesionych przez uszkodzenia instalacji zewnętrznych strat.

Zastosowanie kabli grzejnych do dachów i systemu rynnowego oraz instalacji zewnętrznych jest nieinwazyjne – łatwo zamontować je także na konstrukcjach istniejących. Kable można zamontować nawet “interwencyjnie” w temperaturze ujemnej, nie przekraczając jednak wartości zalecanej przez producenta. Ze względu na stosunkowo niewielki pobór energii elektrycznej nie wymagają występowania o dodatkową moc przyłączeniową. Podłączenie kabla powinien przeprowadzić uprawniony elektryk.

Rozwiązania techniczne do ochrony dachów i rynien przed śniegiem i lodem

Do ochrony zarówno rynien i rur spustowych, jak i dachów stosuje się kable grzejne, dostępne w dwóch rozwiązaniach technicznych – jako przewody grzejne stałooporowe (o niezmiennej mocy) oraz samoregulujące. Ich rolą jest ogrzewanie chronionej powierzchni tak, by nie zalegał na niej śnieg i nie mógł powstawać lód.

Kable te wyróżniają się specjalną konstrukcją, nieco zbliżoną do kabli elektrycznego ogrzewania podłogowego, jednak z odpowiednim zabezpieczeniem przed promieniowaniem UV i warunkami zewnętrznymi. Kable grzejne można dobrać do dachu niezależnie od rodzaju pokrycia oraz do rynien z różnych materiałów.

Kable stałooporowe do dachów i rynien

Kable stałooporowe oferowane przez firmę Elektra stanowią rozwiązanie gotowe do instalacji, odpowiednio zabezpieczone przed promieniowaniem UV i zakończone tzw. przewodem zimnym (zasilającym), którego zadaniem jest połączenie właściwej instalacji grzejnej z instalacją elektryczną.

Elektra VCDR to kable o mocy grzejnej 20W/m, odporne na działanie promieni UV, dostępne  są w długościach od 9 do 170 m (licząc same kable grzejne, bez kabla zasilającego). Przeznaczone są do ochrony dachów, rynien i rur spustowych – ich zróżnicowana długość pozwala zastosować je w niemal każdej inwestycji.. Produkowane są zgodnie z normą PN-EN 60335-2-83 Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego -- Bezpieczeństwo użytkowania -- Wymagania szczegółowe dotyczące ogrzewanych spustów dachowych systemów odwadniających.

budowa kabla grzejnego stalooporowego elektra

Budowa kabla grzejnego stałooporowego, ze wskazaniem warstw decydujących o jego zaletach użytkowych. Rys. Elektra

ELEKTRA TuffTec™ to kable o mocy grzejnej 30W/m, odporne na działanie promieni UV, przeznaczone do zastosowań specjalnych, np. ogrzewania dachów pokrytych papą lub dachówkami bitumicznymi. Znajdują zastosowanie nie tylko w ochronie dachów, rynien i rur spustowych, ale też innych powierzchni zewnętrznych, np. zjazdów do garaży czy chodników..Produkowane są zgodnie z normą PN-EN 60335-1 Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego -- Bezpieczeństwo użytkowania.

Kable samoregulujące

Samoregulujące przewody grzejne z linii ELEKTRA SelfTec® dostępne są w różnych rozwiązaniach, które tworzą system ochrony przed śniegiem, lodem i mrozem, takich  elementów instalacji jak rynny, rury spustowe, rury instalacyjne prowadzone na zewnątrz, zawory, siłowniki i inne. Dowiedz się więcej >>

Kable samoregulujące zbudowane są z rdzenia z usieciowanego polimeru z dodatkiem grafiku, w którym łączą się dwa równolegle ułożone przewody miedziane. rdzeń stanowi samoregulujący element grzejny, reagujący na zmianę temperatury zewnętrznej poprzez zmianę rezystancji. Dzięki temu rezystancja – a tym samym moc grzewcza – rośnie wraz ze spadkiem temperatury, a spada, kiedy temperatura rośnie. Co ważne, zjawisko to zachodzi miejscowo, zatem zmiana rezystancji nie wpływa na zmianę mocy grzewczej w innych miejscach. Kable samoregulujące nie mogą się więc przegrzać, zatem – w razie potrzeby – można układać je bez szkody dla ich własności tak, by się stykały i krzyżowały.

budowa kabla grzejnego samoregulujacego elektra

Budowa kabla grzejnego samoregulującego, ze wskazaniem warstw decydujących o jego zaletach użytkowych. Rys. Elektra

Kable samoregulujące można prowadzić liniowo w rynnach i rurach spustowych, na zewnątrz rurociągu liniowo lub owijając rurociąg, a także (w przypadku specjalnego wykonania) wewnątrz rurociągu. Maksymalną moc grzewczą kabli samoregulujących należy dobierać zależnie od przeznaczenia (dach, rura spustowa, rynna etc.) oraz od strefey klimatycznej (co wpływa na przewidywane wartości osiąganej temperatury minimalnej). W rynnach i rurach spustowych kable grzejne często układa się parami, przy czym w rynnach o mniejszych przekrojach (średnica poniżej 12 cm), zamontowanych w łagodniejszej strefie klimatycznej, można zastosować pojedynczy przewód grzejny.

Kable samoregulujące występują w różnych wykonaniach:

ELEKTRA SelfTec®16 ready2heat – kable gotowe do układania o określonych długościach (w standardzie od 1 do 20 m, na zamówienie nawet do 80 m), zakończone przewodem zasilającym o długości 1,5 m z hermetyczną wtyczką. Krótkimi odcinkami można np. zabezpieczać pojedyncze zawory.

ELEKTRA SelfTec®16 i ELEKTRA SelfTec®PRO – jedyne na rynku kable, których długość można dopasować do długości chronionej rynny lub rurociągu, docinając kable z bębna bezpośrednio na placu budowy. W tym wypadku konieczne jest odpowiednie wykończenie kabla i podłączenie przewodu zasilającego.

ELEKTRA SelfTec®DW – kabel przeznaczony do stosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz rurociągu – jest dopuszczony m.in. do stosowania w rurach prowadzących wodę pitną. Dostępny jest zarówno w wersji na bębnie (z możliwością docinania na wybraną długość), jak i wersji gotowej do układania  ELEKTRA SelfTec®DW ready2heat (w kilku określonych długościach, zakończonych przewodem zasilającym). Sprawdź >>

Skuteczność i wygoda – sterowaniem systemem ochrony przed śniegiem i lodem

Instalację grzewczą chroniącą przed śniegiem i lodem warto jest także wyposażyć w czujnik temperatury (ETF-744) i wilgotności i oblodzenia (ETOG-56T – do schodów i podjazdów, ETOR-55 – do rynien), które należy podłączyć z regulatorem dającym szerokie możliwości sterowania. Elektra proponuje regulator ControlTec Smart SMC, który umożliwia kontrolę i regulację pracy jednej lub dwóch stref grzejnych (np. rynny i dach + zjazd do garażu).

regulator controltec elektra

Regulator ControlTec Smart SMC – idea działania, funkcje i możliwości. Rys. Elektra

Regulator umożliwia kalibrację temperatury, łatwe przechodzenie między trybami pracy (stand by – uśpienie i heat on – wymuszenie grzania) oraz automatyczne uruchomienie instalacji grzewczej po wykryciu opadów marznącego deszczu lub śniegu.

Regulator ControlTec Smart SMC dysponuje także innowacyjną funkcją zmiany charakterystyki mocy grzałki czujnika wilgoci w stosunku do temperatury otoczenia. Dzięki czemu regulator może dostosować pracę systemu grzewczego do warunków panujących w miejscu instalacji.

Dzięki regulatorowi można zarówno korzystać z zalet automatycznej regulacji (np. uruchomienie systemu podczas nieobecności użytkowników), jak i sterować instalacją ręcznie. Ta druga opcja również jest bardzo wygodna, ponieważ regulator jest wyposażony w moduł WiFi oraz port Ethernet. Zapewnia to możliwość zdalnej obsługi z poziomu przeglądarki internetowej (przez użytkownika lub instalatora) oraz bieżącą aktualizację oprogramowania regulatora.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

ELEKTRA Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje...

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje zewnętrzne – do bezawaryjnego przetrwania tych warunków.

Wybrane dla Ciebie

Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie?

Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie? Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie?

Dołącz do grona elektro - wykonawców

Dołącz do grona elektro - wykonawców Dołącz do grona elektro - wykonawców

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Jak uprościć pomiary stężenia spalin?

Jak uprościć pomiary stężenia spalin? Jak uprościć pomiary stężenia spalin?

Jak zapewnić komfort cieplny »

Jak zapewnić komfort cieplny » Jak zapewnić komfort cieplny »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym » Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” " Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego? Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Jak układać maty grzewcze pod panele

Jak układać maty grzewcze pod panele Jak układać maty grzewcze pod panele

Najnowsze produkty i technologie

TIM Przewody instalacyjne i sposoby ich łączenia: szybkie, bezpieczne i trwałe

Przewody instalacyjne i sposoby ich łączenia: szybkie, bezpieczne i trwałe Przewody instalacyjne i sposoby ich łączenia: szybkie, bezpieczne i trwałe

Czasem zdarza się, że wybrany przez Ciebie przewód elektryczny okazuje się zbyt krótki. Co robić w takiej sytuacji? Przewody instalacyjne możesz ze sobą połączyć, łatwo je w ten sposób wydłużając. Zainwestuj...

Czasem zdarza się, że wybrany przez Ciebie przewód elektryczny okazuje się zbyt krótki. Co robić w takiej sytuacji? Przewody instalacyjne możesz ze sobą połączyć, łatwo je w ten sposób wydłużając. Zainwestuj w podstawowe narzędzia i zrób to samodzielnie!

e-instalator.pl Gdzie kupić pompę ciepła i urządzenia do jej instalacji? Nowy e-sklep dla instalatorów

Gdzie kupić pompę ciepła i urządzenia do jej instalacji? Nowy e-sklep dla instalatorów Gdzie kupić pompę ciepła i urządzenia do jej instalacji? Nowy e-sklep dla instalatorów

Pompa ciepła to coraz bardziej popularny na polskim rynku wydajny sposób zarządzania i kontrolowania temperatury w pomieszczeniach i systemie wodnym. Jest to jednak stosunkowo nowy system w branży ogrzewania,...

Pompa ciepła to coraz bardziej popularny na polskim rynku wydajny sposób zarządzania i kontrolowania temperatury w pomieszczeniach i systemie wodnym. Jest to jednak stosunkowo nowy system w branży ogrzewania, dlatego może być trudno dostępny. Gdzie można kupić pompę ciepła w Internecie i urządzenia do instalacji całego systemu?

Bricoman Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu

Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu

Od kilku lat rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Instalacje fotowoltaiczne są nie tylko ekologicznym źródłem energii elektrycznej, ale stanowią również sposób na ograniczenie rachunków za prąd....

Od kilku lat rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Instalacje fotowoltaiczne są nie tylko ekologicznym źródłem energii elektrycznej, ale stanowią również sposób na ograniczenie rachunków za prąd. Rosnące ceny energii elektrycznej stanowią jeden z powodów, dla których inwestycja w tego typu technologie staje się coraz bardziej atrakcyjna. Nowy system rozliczeń instalacji fotowoltaicznych stwarza kolejne możliwości. W jaki sposób właściciel instalacji rozlicza się z nadwyżki produkcji? Czym jest...

BH-Res Mędrek i Wspólnicy Sp. J. Nowe tłumiki SILENTVER z płyt Climaver

Nowe tłumiki SILENTVER z płyt Climaver Nowe tłumiki SILENTVER z płyt Climaver

Kolejne badania naukowe dowodzą negatywnego wpływu hałasu na ludzki organizm. Regularne wystawianie się na działanie tego czynnika prowadzi do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, powoduje rozdrażnienie,...

Kolejne badania naukowe dowodzą negatywnego wpływu hałasu na ludzki organizm. Regularne wystawianie się na działanie tego czynnika prowadzi do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, powoduje rozdrażnienie, zdenerwowanie, agresję, a nawet zaburzenia psychiczne, dlatego coraz więcej uwagi przykłada się do ochrony mieszkań, domów i miejsc pracy właśnie przed hałasem. W rozporządzeniach i normach wprowadzane są coraz niższe dopuszczalne poziomy dźwięku dla budynków w zależności od ich przeznaczenia.

Sposób na szczelność systemu wentylacji

Sposób na szczelność systemu wentylacji Sposób na szczelność systemu wentylacji

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to pewny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. To, czy system będzie wydajny i skuteczny, jest jednak uzależnione od szczelności połączeń...

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to pewny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. To, czy system będzie wydajny i skuteczny, jest jednak uzależnione od szczelności połączeń przewodów rozprowadzających powietrze do pomieszczeń.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Wentylatory osiowe i promieniowe

Wentylatory osiowe i promieniowe Wentylatory osiowe i promieniowe

Wentylatory można podzielić na kilka sposobów: ze względu na miejsce montażu, np. kanałowe, ścienne, dachowe; przeznaczenie, np. do odciągów z kuchni, chemoodporne, oddymiające; budowę wirnika, np. osiowe,...

Wentylatory można podzielić na kilka sposobów: ze względu na miejsce montażu, np. kanałowe, ścienne, dachowe; przeznaczenie, np. do odciągów z kuchni, chemoodporne, oddymiające; budowę wirnika, np. osiowe, promieniowe. W artykule przedstawiamy najważniejsze cechy wentylatorów kanałowych oraz osiowych ściennych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.