Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie

Montaż fotowoltaiki
Źródła odnawialnej energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Instalacja fotowoltaiki domowej pozwala ograniczyć rachunki za energię elektryczną praktycznie do zera. Chcesz się dowiedzieć, jak przebiega montaż modułów PV oraz jak są projektowane schematy instalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj poniższy artykuł!
Podstawowy projekt instalacji PV składa się z modułów, okablowania oraz inwertera, który przetwarza energię słoneczną w prąd. Mechanizmy czerpania energii ze słońca wcale nie są tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy, że poznasz schemat instalacji fotowoltaicznej, a dowiesz się, jakie są niezbędne komponenty oraz procedury montażowe.
Co zawiera schemat instalacji fotowoltaicznej?
Przed przystąpieniem do prac montażowych instalacji fotowoltaicznej dla domu niezbędne jest wykonanie projektu systemu opierającego się na odpowiednim schemacie. To jedyny sposób na stworzenie wydajnego i bezpiecznego systemu odzyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych. Taki dokument zawiera szereg przydatnych informacji:
- rodzaj, grubość oraz długość przewodów elektrycznych potrzebnych do wykonania instalacji,
- typ podzespołów potrzebnych do sprawnego funkcjonowania systemu, np. moduły PV, inwerter, uchwyty dachowe,
- rodzaj zabezpieczeń przeciwprądowych,
- sposób montażu okablowania oraz komponentów.
To podstawowe informacje, które powinny wynikać ze schematu instalacji fotowoltaicznej. Taki dokument przygotowuje się w specjalistycznym oprogramowaniu komputerowym w formacie .DWG.
Montaż instalacji fotowoltaicznej dla domu? Poradnik krok po kroku
Procedura montażu modułów PV wraz z kompletnym okablowaniem i zabezpieczeniami najczęściej zajmuje nie więcej niż 1-2 dni robocze. Po tym czasie można uruchomić stworzony system i cieszyć się ze znacznie niższych rachunków za energię elektryczną w domu. Etapy montażu przebiegają następująco:
- Zaprojektowanie schematu instalacji fotowoltaicznej.
- Stworzenie konstrukcji wspornej dla modułów PV, np. na dachu.
- Rozłożenie przewodów w nieruchomości.
- Umiejscowienie inwertera w odpowiedniej lokalizacji, jak najbliższej paneli na dachu.
- Montaż paneli na poszyciu dachowym za pomocą specjalistycznych uchwytów.
- Podłączenie gotowej instalacji do sieci elektroenergetycznej.
Ostatnim krokiem jest pierwsze uruchomienie oraz testy sprawności działania systemu fotowoltaiki dla domu.
Hurtownia fotowoltaiczna – akcesoria i komponenty instalacji fotowoltaicznych w jednym miejscu
Prowadzenie działań polegających na montażu nowoczesnych systemów fotowoltaiki dla domu wymaga nie tylko kompleksowej wiedzy, ale i dostępu do sprawdzonych akcesoriów oraz komponentów. Jeśli chcesz kupić najlepsze na rynku moduły PV, skrzynki elektryczne oraz przewody – hurtownia fotowoltaiczna online będzie najlepszym wyborem. Bez wychodzenia z biura lub domu złożysz zamówienie na panele słoneczne, inwertery i magazyny energii. To pozwoli ci na sprawną i bezpieczną budowę instalacji fotowoltaicznej u każdego klienta.