RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

EkoFachowcy | 2021-02-28
Ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne wytwarzają darmową energię, dzięki czemu można zaoszczędzić wiele tysięcy złotych w skali roku na rachunkach za prąd. W czasach, kiedy rachunki z roku na rok dramatycznie rosną, fotowoltaika staje się bardzo kuszącą opcją. Zanim jednak zdecydujemy się na taką inwestycję, warto wiedzieć, jak działają panele fotowoltaiczne. Poniżej przedstawiamy wszystkie istotne szczegóły!

treść sponsorowana

Jak powstały współcześnie działające panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne można przyrównać do samochodów napędzanych silnikami elektrycznymi. Podobnie jak one zostały one wynalezione i opracowane już dawno, dawno temu. Rozwój fotowoltaiki przypada bowiem na XIX wiek. W 1839 roku Antoine Becquerel odkrył zjawisko fotowoltaiczne (tzw. efekt fotowoltaiczny). Wtedy jednak odkrycia ten nie miały wymiaru komercyjnego i nie sądzono jeszcze, że mogą doprowadzić do takiego stanu rzeczy, jak dzisiaj. Pierwsze panele fotowoltaiczne powstały znacznie później, bo w latach 50. XX wieku. Modele te charakteryzowały się stosunkowo niską sprawnością energetyczną (ok. 5% – 6%).

Współcześnie tworzone panele fotowoltaiczne zapewniają wydajność energetyczną rzędu 17% – 23% i są pod każdym względem efektywniejsze. Dzięki inwestycji w panele fotowoltaiczne zyskać można znaczne oszczędności. Tylko od użytkownika zależy to, czy instalacja ma pomóc w obniżeniu rachunków za prąd, czy też ma zapewniać całkowitą niezależność energetyczną gospodarstwa domowego.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Odpowiedź na pytanie, jak działają panele fotowoltaiczne, kryje się w tzw. efekcie fotowoltaicznym. Panele solarne składają się z ogniw PV, które wypełnione są półprzewodnikiem – najczęściej krzemem. Kiedy światło słońca pada na powłokę paneli, promieniowanie słoneczne pobudza elektrony znajdujące się w półprzewodniku ogniwa. Elektrony krzemu przechodzą na wyższy poziom elektryczny i zaczynają przemieszczać się między elektrodami. Na skutek tak zainicjowanych ruchów powstaje różnica potencjałów. Dzięki niej powstaje energia elektryczna w postaci prądu stałego. Reasumując, jak działają panele fotowoltaiczne? Urządzenia te wykorzystują właściwości półprzewodników. Pod wpływem padania promieniowania słonecznego na panel wewnątrz urządzenia powstaje efekt fotowoltaiczny i generowana jest darmowa, przyjazna środowisku, energia elektryczna.

Wejdź na Ekofachowcy.pl, porównaj oferty na fotowoltaikę w Twojej okolicy i umów się na darmową konsultację!

Jak wygląda schemat działania paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne generują prąd stały, ale by można było z niego korzystać, konieczne są pozostałe elementy systemu fotowoltaicznego. Standardowy schemat fotowoltaiki dla gospodarstwa domowego obejmuje następujące podzespoły:

  • moduły fotowoltaiczne – jeden moduł składa się z kilku poszczególnych paneli fotowoltaicznych,
  • inwerter / mikroinwertery – urządzenia niezbędne do kontrolowania pracy systemu, wydajności paneli i przede wszystkim zamiany prądu stałego na zdolny do użytkowania prąd zmienny,
  • licznik dwufazowy – w instalacjach typu on-grid umożliwia magazynowanie wytworzonej energii (przesył do sieci energetycznej), dzięki czemu w razie potrzeby można pobrać prąd po preferencyjnych warunkach cenowych,
  • pozostałe komponenty systemu – opcjonalne akumulatory, okablowanie podłączeniowe, oprogramowanie kontrolne, stelaż konstrukcyjny nadachowy lub nagruntowy.

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych i różnice w ich działaniu?

Wyróżniamy trzy główne rodzaje paneli fotowoltaicznych ze względu na typ konstrukcji: panele monokrystaliczne, panele polikrystaliczne i amorficzne. Zdecydowanie najbardziej popularne są panele fotowoltaiczne polikrystaliczne. Można je rozpoznać po niebieskawej barwie. Są one nieco mniej efektywne energetycznie w porównaniu do monokrystalicznych, ponieważ składają się z różnych kryształów krzemu. Opłacalność inwestycji ze względu na ich niższy koszt jest jednak wyższa. Każdy typ panelu ma swoje wady i zalety, dlatego inwestycję należy dobrać nie pod kątem ogólnej charakterystyki, ale indywidualnego zapotrzebowania.

Gdzie mogą być zainstalowane panele fotowoltaiczne?

Sposób działania paneli fotowoltaicznych, a konkretnie ich efektywność, w pewnym stopniu zależy od położenia. Optymalne warunki dla ogniw to kąt pochylenia wynoszący ok. 45 stopni. Istnieje jednak możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu lekko skośnym lub dachu płaskim (stropodachu).
Fotowoltaika nie musi być zamontowana na dachu. Coraz popularniejsze są instalacje nagruntowe. Wymagają one sporej powierzchni, która musi być stabilna, ale dla osób, które mają niezagospodarowane większe części posesji, instalacja nagruntowa będzie doskonałym wyborem. Panele układane są wówczas na specjalnie przygotowanym stelażu konstrukcyjnym i ustawiane pod kątem 45 stopni w kierunku południowym (jeśli to możliwe).

Jak działa magazynowanie energii przy panelach fotowoltaicznych?

Zastanawiając się, jak działają panele fotowoltaiczne, nie sposób nie poruszyć kwestii magazynowania energii. Przy obecnym stanie prawnym – po nowelizacji ustawy OZE – nie istnieje możliwość odsprzedawania energii elektrycznej z fotowoltaiki. Zamiast tego jednak można zostać prosumentem, czyli osobą, która jest jednocześnie producentem i konsumentem energii. Decydując się na instalację paneli fotowoltaicznych w systemie profesjonalnym on-grid, można przesyłać sieci energetycznej nadwyżki prądu. Zazwyczaj ma to miejsce latem. Następnie zaś, w razie potrzeby, można zakupić energię z sieci. Dzięki wcześniejszemu jej oddaniu można pobrać prąd na preferencyjnych warunkach cenowych, co w dobie nieustających podwyżek rachunków za prąd jest bardzo ważne!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.