RynekInstalacyjny.pl

Zawory regulacyjne Taconova do równoważenia hydraulicznego w geotermalnych instalacjach pomp ciepła

Rafał Kowalski | 2014-05-07
Rozdzielacz sond gruntowych z TacoSetter Bypass. Zrównoważone hydraulicznie obiegi solanki w sondach gruntowych, również w przypadku zróżnicowanych długości przyłączy umożliwiają osiągnięcie równomiernej wydajność poboru ciepła.
Fot. Taconova

Rozdzielacz sond gruntowych z TacoSetter Bypass. Zrównoważone hydraulicznie obiegi solanki w sondach gruntowych, również w przypadku zróżnicowanych długości przyłączy umożliwiają osiągnięcie równomiernej wydajność poboru ciepła.


Fot. Taconova

Geotermalne instalacje pomp ciepła są bardzo popularnymi systemami stosowanymi do ogrzewania budynków mieszkalnych i przemysłowych. Sondy gruntowe czerpią ciepło zmagazynowane w ziemi, a w obiegu między pompą ciepła a sondą cyrkuluje solanka, która przepływając odbiera ciepło od gruntu.

Aby zoptymalizować działanie instalacji, niezbędne jest zapewnienie możliwości regulacji i odcięcia poszczególnych obiegów solanki między rozdzielaczem a sondami gruntowymi.

treść sponsorowana

W przypadku większych budynków ciepło gruntu rozdzielone jest na większa liczbę sond gruntowych - w ten sposób bowiem można uzyskać konieczną wydajność poboru ciepła. Rozdzielacz solanki stanowi człon łączący między instalacją pomp ciepła a sondami gruntowymi i z reguły instalowany jest poza budynkiem, na przykład w studzience betonowej czy tworzywowej.

Z konieczności zachowania minimalnych odstępów między poszczególnymi sondami wynikają różne długości przyłączy do kolektora zbiorczego obiegów solanki.

Różne długości rur między polem sond gruntowych a instalacją pomp ciepła wymagają zrównoważenia hydraulicznego poszczególnych obiegów solanki. W ten sposób z każdej sondy gruntowej dostępna jest jednakowa wydajność poboru ciepła.

Ta sama wydajność poboru ciepła we wszystkich sondach gruntowych

Pola sond z wieloma sondami gruntowymi obowiązują te same hydrauliczne prawidłowości, które występuję w przypadku ogrzewania podłogowego lub pionów instalacyjnych systemu grzewczego opartego na grzejnikach: w niekorzystnych hydraulicznie sondach gruntowych, podobnie jak w niewyregulowanych obiegach grzewczych lub grzejnikach znajdujących się w znacznej odległości, występuje zbyt mały przepływ.

W instalacjach geotermalnych słaba przepustowość zmniejsza wydajność poboru ciepła przez sondy gruntowe. W przypadku instalacji grzewczych z grzejnikami zbyt mały przepływ można szybko zauważyć dzięki odczuwanej temperaturze pomieszczenia.

W przypadku sond gruntowych niewielka wydajność poboru jest możliwa do zauważenia dopiero, gdy oczekiwana wydajność cieplna nie jest osiągana lub udział zużycia prądu w instalacji pomp ciepła jest zauważalnie zbyt wysoki.

Niezrównoważona instalacji sond gruntowych skutkuje zbyt niskim wskaźnikiem efektywności pomp ciepła, a następstwem tego są wysokie koszty eksploatacji instalacji i dłuższe czasy amortyzacji.

Rozdzielacz sond gruntowych z TacoSetter Bypass Rozdzielacz sond gruntowych z TacoSetter Inline
Rozdzielacz sond gruntowych z TacoSetter Bypass. Umożliwia, na rozdzielaczu solanki, bezpośrednie ustawienie natężenia przepływu w l/min. Nastawione natężenie przepływu kontrolowane jest na skali elementu pomiarowego. Armatura przejmuje również funkcję zaworu odcinającego, Fot. Taconova Rozdzielacz sond gruntowych z TacoSetter Inline - odporne na przepływające medium zawierające powszechnie stosowane środki antykorozyjne i chroniące przed zamarzaniem., Fot. Taconova

Równoważenie z bezpośrednią kontrolą natężenia przepływu

Do równoważenia hydraulicznego rozdzielaczy solanki stosuje się zawory regulacyjne, bezpośrednio zmieniające wielkość natężenia przepływu. Tym samym dla każdej sondy gruntowej, natężenie przepływu może zostać tak wyregulowane, by odpowiadało ono wartości obliczeniowej.

Zawór równoważąco-pomiarowy TacoSetter Bypass lub TacoSetter Inline firmy Taconova umożliwia ujednolicenie strumieni objętości w sondach gruntowych. Żądana wartość przepływu może zostać bezpośrednio ustawiona w l/min., bez konieczności stosowania wykresów, liczenia nastaw wstępnych i korzystania z zewnętrznych mierników.

Wymagana wartość przepływu wyregulowana zostaje za pomocą prostego narzędzia (klucz nasadowy lub wkrętak - zależnie od typu zaworu) i może zostać potem natychmiast odczytana celem kontroli, na skali zintegrowanego elementu pomiarowego.

Zawory TacoSetter do równoważenia przepływów są dopuszczone do medium zawierającego powszechnie stosowane środki antykorozyjne i chroniące przed zamarzaniem (mieszanki glikolowe).

W przypadku wszystkich zaworów regulacyjnych TacoSetter, pomiar przepływu polega na zasadzie wyporu pływaka, który prowadzony jest w rurze pomiarowej ze sprężyną kontrującą. Zamontowany w formie bypassu (TacoSetter Bypass) element pomiarowy pracuje na zasadzie przepływomierza z pływakiem i ma kontakt z medium (medium przepływa przez element pomiarowy) tylko wtedy, gdy celem odczytu i nastawienia natężenia przepływu, zostanie wciśnięta i przytrzymana czerwona dźwignia.

Za pomocą śruby nastawczej możliwe jest również odcięcie przepływu na zaworze równoważąco-pomiarowym. Dzięki temu można zrezygnować z dodatkowej armatury odcinającej.

Taconova logo

Taconova GmbH

Sales Poland
Rudolf-Diesel-Strasse 8
D-78224 Singen
+48 501 612 882
polska@taconova.com
www.taconova.com

Komentarze

Powiązane

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

Wybrane dla Ciebie

Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne

Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne

Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych

Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Klimatyzacja - co nowego oferuje branża »

Klimatyzacja - co nowego oferuje branża » Klimatyzacja  - co nowego oferuje branża »

Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów

Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów

Jakie może być maksymalne zużycie energii »

Jakie może być maksymalne zużycie energii » Jakie może być maksymalne zużycie energii  »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? » Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Czy bezdotykowy design stanie się standardem? » Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym » Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” " Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji

Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »

Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »

Dlaczego multi-split jest lepszy od oddzielnych jednostek typu split

Dlaczego multi-split jest lepszy od oddzielnych jednostek typu split Dlaczego multi-split jest lepszy od oddzielnych jednostek typu split

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym Jak sterować ogrzewaniem podłogowym

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego? Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła

Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła

Instalacja a zdrowy budynek

Instalacja a zdrowy budynek Instalacja a zdrowy budynek

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.