RynekInstalacyjny.pl

Porównanie elektrycznych źródeł ciepła

ELTERM | 2020-10-30

W związku z rozwojem energooszczędnego budownictwa, zauważalny jest wzrost zainteresowania źródłami ciepła wykorzystującymi elektryczność. Klienci mogą wybierać spośród kilku rozwiązań, z których każde ma swoje wady i zalety - poniższa tabela przedstawia porównanie najważniejszych parametrów z punktu widzenia użytkownika.

treść sponsorowana

Elektryczne źródła ciepła

Najpopularniejsze kotły elektryczne korzystają z grzałek oporowych do zamiany energii elektrycznej na energię wewnętrzną (ciepło). Rozwiązanie to charakteryzuje się niskimi kosztami produkcji przy jednoczesnym zachowaniu sprawności urządzenia bliskiej 100%. Ogrzewanie indukcyjne charakteryzuje się większym skomplikowaniem procesu wytwarzania, oferując w zamian tę samą sprawność – tu ciepło wytwarzane jest w rdzeniu (prąd zmienny w cewce).

Kotły elektrodowe z kolei wykorzystują zmienne pole elektryczne między anodą i katodą za pośrednictwem elektrolitu (wody zawierającej aniony i kationy), stąd też moc urządzenia zależy od składu chemicznego wody – w tym przypadku sprawność to także prawie 100%. Pompy ciepła dzięki pobieraniu ciepła z otoczenia, do celów grzewczych potrzebują mniej prądu. Uwzględniając standardowe warunki zimowe i budzące największe zainteresowanie powietrzne pompy ciepła, rzeczywista sprawność tych urządzeń oscyluje w granicach 250-350% (COP 2.5-3.5), może być jednak znacznie wyższa decydując się na modele gruntowe. Maty lub kable grzejne montowane są bezpośrednio pod posadzką lub w wylewce betonowej i także blisko 100% energii przekazują do ogrzewanych pomieszczeń. Dowiedz się więcej >>

Koszt zakupu urządzenia – to często pierwszy element, na który klienci zwracają uwagę. O ile nie powinien on być głównym kryterium wyboru, o tyle sam koszt znacząco wpływa na opłacalność całej inwestycji. Zdecydowanie najtańszym elektrycznym źródłem ciepła są kotły oporowe, gdzie średnia cena zakupu urządzenia wynosi ok. 3 tysięcy PLN - na pozostałe typy kotłów elektrycznych przeznaczyć trzeba kilka razy większą kwotę. Kilkanaście tysięcy PLN to średni wydatek na maty grzewcze dla standardowej wielkości domu oraz początek zakresu cen powietrznych pomp ciepła do c.o. – zazwyczaj klienci decydują się na jednostki kosztujące 20-30 tysięcy PLN. Na tym etapie warto w kalkulacji uwzględnić także fakt, że decydując się na zakup tańszego źródła ciepła, pozostają nam wolne środki pieniężne, które możemy przeznaczyć na inne cele inwestycyjne. Duża grupa klientów rozważa wówczas montaż lub powiększenie instalacji fotowoltaicznej, by choć częściowo pokryła wydatki na cele grzewcze.

Koszt instalacji c.o. – wszystkie powyższe źródła ciepła poza matami grzewczymi wymagają montażu wodnej instalacji c.o. W przypadku kotłów elektrycznych możemy wybierać między ogrzewaniem grzejnikowym oraz płaszczyznowym, chcąc zachować wysoką sprawność pompy ciepła powinniśmy zdecydować się raczej na niskotemperaturową instalację podłogową – z punktu widzenia samych kosztów to jednak nieznaczna różnica.

Koszty ogrzewania – to bardzo istotny parametr wyboru, przed którym stają klienci. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że 3-krotnie (COP 2.5-3.5) niższe koszty eksploatacji pompy ciepła (PC) powinny uprościć podjęcie decyzji i faktycznie tak jest, mając do czynienia z większymi budynkami lub takimi, gdzie nie zadbano o odpowiednią izolację termiczną. Gdy jednak bierzemy pod uwagę niewielki, energooszczędny dom, realna różnica w kosztach ogrzewania pomiędzy PC a kotłem elektrycznym znacząco maleje i nie powinna przekraczać 2 tysięcy PLN, a w przypadku domów niskoenergetycznych lub pasywnych zdecydowanie mniej. Koszt zakupu PC powinien zwrócić się zatem po minimum 10 latach, nieco krócej jeśli klient zdecyduje się na tańszą pompę mniej renomowanego producenta lub realny współczynnik COP zbliży się do danych marketingowych. Co istotne, im mniejsze różnice w kosztach generowanych przez poszczególne źródła ciepła, tym większego znaczenia przy obliczaniu planowanego zwrotu z inwestycji nabierają pozostałe parametry z powyższej tabeli (zwłaszcza kolejny punkt). Ogromny wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi (PV) dodatkowo sprawia, że koszty ogrzewania można stosunkowo łatwo obniżyć – m.in. dzięki funkcjonalności PV ready, w którą wyposażone są kotły Elterm.

Koszty montażu i serwisu – fakt, że kotły oporowe są najtańszym elektrycznym źródłem ciepła w zakupie przekłada się także na bardzo niskie koszty serwisowe. W 15-letnim cyklu życia produktu (LCC), przetestowana przez wiele lat konstrukcja nie powinna generować kosztów związanych z wymianą zużywających się komponentów przekraczających tysiąc złotych, a sam proces jest nieskomplikowany. Kotły Elterm nie wymagają także rozruchu zerowego, dodatkowych przeglądów, montażu jest w stanie dokonać każdy hydraulik oraz elektryk z uprawnieniami. W przypadku pozostałych typów kotłów elektrycznych oraz pomp ciepła, warto zwrócić uwagę na te pozycje i dowiedzieć się, jakie koszty związane będą np. z wymianą automatyki sterującej, czy sprężarki w przypadku PC. Oczywiście możemy mieć nadzieję, że nic się nie popsuje, wówczas kalkulacje wyglądają nieco inaczej. Zadaj pytania naszym specjalistom >>

Elastyczność instalacji c.o. – istotną, choć często pomijaną zaletą kotłów elektrycznych jest możliwość optymalnej pracy zarówno z instalacją grzejnikową, jak i podłogową - temperatura zasilania układu nie wpływa na sprawność samego urządzenia, jak ma to miejsce w przypadku pomp ciepła. Ma to znaczenie, gdy przykładowo decydujemy się na wymianę starego pieca węglowego z instalacją wyposażoną wyłącznie w kaloryfery. Kotły elektryczne oporowe, z racji niskiego kosztu inwestycji, bardzo często montowane są jako alternatywne lub rezerwowe źródło ciepła. Poza zwiększonym komfortem psychicznym, umożliwiają tym samym optymalizację pracy instalacji, dając choćby większe możliwości wykorzystania prądu na cele grzewcze z własnej instalacji fotowoltaicznej. W odróżnieniu od mat grzewczych, czy klimatyzatorów, dzięki zastosowaniu wodnego ogrzewania uzyskujemy także większą możliwość wymiany źródła ciepła w przyszłości (np. gdy w okolicy pojawi się sieć gazowa lub ciekawy program dotujący zakup pomp ciepła).

Fajne, wojskowe nazwy produktów – tu jesteśmy bezkonkurencyjni. Kto nie chciałby mieć w domu Rotmistrza, Majora, czy bardziej zaawansowanych Pułkownika i Marszałka – te tylko u nas - „Grzejemy jak Kawaleria”

ELTERM logo

Elterm M. M. Kaszuba Sp. j.
86-200 Chełmno
ul. Przemysłowa 5
tel.: (56) 686 93 05

e-mail: biuro@elterm.pl
www.elterm.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

ELTERM Grzejemy jak kawaleria!

Grzejemy jak kawaleria! Grzejemy jak kawaleria!

Armatura hydrauliczna to nic innego jak elementy pomocnicze, które umożliwiają poprawne funkcjonowanie instalacji wodnych. Pełni wiele funkcji i nie jest możliwe pominięcie tego elementu wyposażenia we...

Armatura hydrauliczna to nic innego jak elementy pomocnicze, które umożliwiają poprawne funkcjonowanie instalacji wodnych. Pełni wiele funkcji i nie jest możliwe pominięcie tego elementu wyposażenia we wszelkich instalacjach z cieczami. Jakie elementy wchodzą w jej skład?

ELTERM Poznaj konfigurator doboru kotłów ELTERM

Poznaj konfigurator doboru kotłów ELTERM Poznaj konfigurator doboru kotłów ELTERM

Przeprowadź prosty proces doboru kotła i dopasuj go do swoich potrzeb. Zajmie to tylko chwilkę. Pamiętaj że na każdym etapie konfiguracji firma służy pomocą telefoniczną jak i e-mailową.

Przeprowadź prosty proces doboru kotła i dopasuj go do swoich potrzeb. Zajmie to tylko chwilkę. Pamiętaj że na każdym etapie konfiguracji firma służy pomocą telefoniczną jak i e-mailową.

Wybrane dla Ciebie

Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne

Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne

Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych

Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Klimatyzacja - co nowego oferuje branża »

Klimatyzacja - co nowego oferuje branża » Klimatyzacja  - co nowego oferuje branża »

Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów

Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów

Jakie może być maksymalne zużycie energii »

Jakie może być maksymalne zużycie energii » Jakie może być maksymalne zużycie energii  »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? » Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Czy bezdotykowy design stanie się standardem? » Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym » Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” " Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji

Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »

Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »

Dlaczego multi-split jest lepszy od oddzielnych jednostek typu split

Dlaczego multi-split jest lepszy od oddzielnych jednostek typu split Dlaczego multi-split jest lepszy od oddzielnych jednostek typu split

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym Jak sterować ogrzewaniem podłogowym

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego? Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła

Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła

Instalacja a zdrowy budynek

Instalacja a zdrowy budynek Instalacja a zdrowy budynek

Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar w wentylacji

Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar w wentylacji Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar  w wentylacji

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.