RynekInstalacyjny.pl

Kosiarka spalinowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Castorama | 2021-03-31
Kosiarka spalinowa

Kosiarka spalinowa

Piękny ogród i nieskazitelnie przystrzyżona trawa to marzenie każdego właściciela przydomowej oazy spokoju. Aby móc cieszyć się takim widokiem, potrzebna jest odpowiednia kosiarka spalinowa, która poradzi sobie w każdych warunkach, a przy tym jest poręczna i łatwa w obsłudze. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, dokonując zakupu takiej maszyny. Wpływ na jej działanie ma między innymi rodzaj silnika, sposób pracy oraz dodatkowe funkcje. Oferta rynkowa jest niezwykle duża, tak więc zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego sprzętu.

treść sponsorowana

Dlaczego warto wybrać kosiarkę spalinową?

Na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów kosiarek. To przede wszystkim kosiarki ręczne, elektryczne oraz oczywiście spalinowe. Ta ostania propozycja zdaje się być najlepsza z wielu powodów. Nie ograniczają nasz żadne kable, poza tym takie kosiarki dysponują sporą mocą, co umożliwia koszenie nawet w ciężkich warunkach oraz w przypadku niełatwych terenów.
Często dochodzi również do dylematu na temat tego, jaką kosiarkę wybrać – małą czy dużą. Zalecamy jednak dołożenie kilku złotych i zakup większego wariantu. Zazwyczaj taki sprzęt pracuje szybciej i wydajniej i mamy gwarancje, że poradzi sobie nawet z dłuższą trawą.

Kosiarka spalinowa - jaki silnik wybrać?

Jeżeli chodzi o silnik, to najważniejszym parametrem jest oczywiście jego moc. Większa moc przekłada się również na długość i szerokość noża. W przypadku większych trawników, o dużej powierzchni należy zainwestować w urządzenie o dużej mocy. W przeciwnym wypadku może dojść do zapychania kosiarki i małej wydajności.

Jaka moc kosiarki jest odpowiednia? Na podstawie licznych obserwacji szacuje się, że kosiarki o mocy od 4 do 6 KM są optymalnym wyborem. W takich wersjach, zazwyczaj szerokość koszenia to ok. 50 cm, co daje dobre warunki do efektywnego koszenia.

Należy pamiętać, że kosiarka spalinowa z napędem potrzebuje nieco większej mocy od tej bez napędu. Bardzo ważną kwestią w przypadku wyboru silnika kosiarki jest to, czy jest on dwu- czy czterosuwowy. Kosiarka spalinowa z silnikiem dwusuwowym wymaga zazwyczaj podaży większej ilości paliwa oraz charakteryzuje się głośną pracą i sporą emisją spalin.

Jednak mimo wymienionych wad, jest zazwyczaj lżejsza i ma więcej mocy, będzie więc dobrym rozwiązaniem w przypadku nierównych terenów.
Kosiarka z silnikiem czterosuwowym pracuje bardziej cicho, emituje mniej spalin, lecz nieco trudniej się nią manewruje.

Kosiarka spalinowa z napędem czy bez?

Jednym z ważniejszych kryteriów podczas wyboru kosiarki jest to, czy posiada ona napęd czy też nie. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, odpowiedź nie jest jednoznaczna i pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim swoje potrzeby i warunki pracy. Duży wpływ na wybór będzie miała wielkość trawnika oraz ukształtowanie samego terenu.O tym, która opcja będzie najbardziej odpowiednia, powiemy poniżej. Na samym początku skupmy się na charakterystyce obu rozwiązań.

Kosiarka spalinowa z napędem

Kosiarki tego typu występują w kilku opcjach, jeżeli chodzi o konstrukcję i mechanizm napędowy. Mamy do wyboru kosiarki z przekładnią ślimakową oraz przekładnią kątową. Napęd tych pierwszych oparty jest o wirnik śrubowy (ślimak) oraz zębate koło (ślimacznica). Przekładnia kątowa składa się natomiast z dwóch kół zębatych oraz paska. Najbardziej zaawansowane modele wyposażone są w wał kardana, który cechuje się ponadprzeciętną wytrzymałością i odpornością mechanizmu napędowego.

W przypadku chęci kupna kosiarki z napędem, mamy również do wyboru to, czy będzie on umieszczony na tylnej czy przedniej osi. Jeżeli mamy do czynienia z nierównym i wymagającym terenem, to dobrym wyborem będzie napęd na tylne koła. Pozwoli on na większą płynność pracy. Są one również prostsze w eksploatacji i łatwe w obsłudze. Nie zachodzi konieczność ich mocnego pchania, poruszają się w sposób automatyczny.

Kosiarka spalinowa bez napędu

Tego typu kosiarki wymagają od użytkownika włożenia sporej ilości energii. Użytkownik zmuszony jest do samodzielnego wprowadzania ich w ruch. Może być to dość uciążliwe i mało komfortowe, szczególnie jeżeli chodzi o większe powierzchnie. Należy jednak zwrócić uwagę, że urządzenia tego typu są znacznie lżejsze, co umożliwia swobodne manewrowanie w trudno dostępnych miejscach. Będą więc dobrym wyborem w przypadku trudnych, lecz niewielkich terenów.

Zasady bezpieczeństwa pracy z kosiarką spalinową

Podczas użytkowania tego typu urządzeń, musimy przestrzegać zaleceń ustalonych przez producenta, tak jak dzieje się to w przypadku innych sprzętów. Przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją obsługi oraz wszelkimi opcjami i elementami urządzenia. Jeszcze przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie skontrolować teren i usnąć wszelkie większe przeszkody, które mogłyby zagrozić żywotności kosiarki.

Jeszcze przed uruchomieniem sprzętu należy sprawdzić mocowanie zespołu tnącego, a w razie potrzeby wymienić uszkodzone lub zużyte części. Podczas wykonywania czynności koszenia, pamiętajmy o stosowaniu obuwia antypoślizgowego, ochrony uszu oraz oczu. Nie należy używać kosiarki spalinowej, jeżeli w pobliżu znajdują się ludzie lub zwierzęta. Samo urządzenie nie może być przechowywane w pomieszczeniach, gdzie istnieje duże ryzyko zetknięcia się go z iskrą lub otwartym ogniem. Nie należy kosić na mokrej trawie oraz nie wolno dopuszczać do koszenia dzieci. Jeżeli przenosimy urządzenie, lub przejeżdżamy po innych powierzchniach niż trawa, należy wyłączyć silnik. Podczas pracy silnika nie wolno przenosić, podnosić czy przechylać kosiarki.

Komentarze

  • Tomasz Tomasz, 09.07.2021r., 11:02:11 Wybór kosiarki jest bardzo ważny, dlatego fajnie że są takie wpisy, można na spokojnie poczytać, przeanalizować wybór, mnie jednak interesuje kosiarka firmy Stiga. Przeglądałam już kilka ale sam nie wiem na którą się zdecydować, a wiem od znajomego że ta marka produkuje dobre kosiarki.

Powiązane

Castorama Kiedy warto kupić kosiarkę spalinową?

Kiedy warto kupić kosiarkę spalinową? Kiedy warto kupić kosiarkę spalinową?

Posiadanie przydomowego ogródka to nie tylko sama przyjemność, ale również obowiązek dbania o niego. Trawnik wymaga regularnego przystrzyżenia, dlatego niezbędnym urządzeniem w każdym gospodarstwie domowym...

Posiadanie przydomowego ogródka to nie tylko sama przyjemność, ale również obowiązek dbania o niego. Trawnik wymaga regularnego przystrzyżenia, dlatego niezbędnym urządzeniem w każdym gospodarstwie domowym jest kosiarka. Sporo posiadaczy małych trawników uważa, iż wystarczająca do prawidłowego przycinania zieleni jest wykaszarka, to jednak błędne założenie. Narzędzie to może posłużyć do pielęgnacji trudno dostępnych miejsc, jednak całość powinno się przycinać klasycznymi kosiarkami. Tańszą opcją...

Castorama Meble do ogrodu, na balkon i taras – jak je wybrać?

Meble do ogrodu, na balkon i taras – jak je wybrać? Meble do ogrodu, na balkon i taras – jak je wybrać?

Meble ogrodowe to nie tylko praktyczne wyposażenie każdego przydomowego ogródka czy tarasu. To także wyjątkowe akcesoria, które podkreślą charakter Twojego domu, pozwolą Ci na wygodny odpoczynek lub zapewnią...

Meble ogrodowe to nie tylko praktyczne wyposażenie każdego przydomowego ogródka czy tarasu. To także wyjątkowe akcesoria, które podkreślą charakter Twojego domu, pozwolą Ci na wygodny odpoczynek lub zapewnią dodatkowe miejsce do pracy. Wybierz kolor, który lubisz, udekoruj meble miękkimi poduszkami i ciesz się niepowtarzalnym charakterem Twojego ogrodu, który docenią goście.

Wybrane dla Ciebie

Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne

Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne Z jakiego powodu wentylatory dachowe są niezbędne

Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych

Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych Zapoznaj się z programem doboru wentylatorów strumieniowych

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Skuteczna klimatyzacja - co to znaczy?

Skuteczna klimatyzacja - co to znaczy? Skuteczna klimatyzacja - co to znaczy?

Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów

Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów Zostań ceryfikowanym instalatorem systemów

Jakie może być maksymalne zużycie energii »

Jakie może być maksymalne zużycie energii » Jakie może być maksymalne zużycie energii  »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? » Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

Jak zapewnić komfort cieplny »

Jak zapewnić komfort cieplny » Jak zapewnić komfort cieplny »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym » Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” " Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji

Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji Skorzystaj z pomocy przy projektowaniu systemu wentylacji

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »

Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym Jak sterować ogrzewaniem podłogowym

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego? Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła

Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła Poznaj rodzaje bezkanałowej wentylacji z odzyskiem ciepła

Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar w wentylacji

Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar w wentylacji Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić pomiar  w wentylacji

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.