RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Inteligentne systemy parkingowe – strumień przestrzenny czujników IoT

Sharib Hasan | 2021-05-31
Smart IoT- parking; fot. Farnell

Smart IoT- parking; fot. Farnell

Inteligentny system parkingowy obejmuje system oparty na IoT, który przesyła dane o wolnych (i zajętych) miejscach parkingowych za pośrednictwem systemu przewodowego lub bezprzewodowego za pomocą aplikacji internetowej lub mobilnej. Urządzenie IoT, zawierające sterownik i liczne czujniki, może być rozmieszczone w wielu indywidualnych miejscach parkingowych. Użytkownicy będą cieszyć się aktualizacją na żywo dostępnych miejsc parkingowych i zyskają możliwość wyboru dogodnej dla siebie przestrzeni.

treść sponsorowana

Model architektoniczny inteligentnego parkingu IoT

System składa się z czujników, bramki i chmury danych. Wygenerowane dane z poszczególnych lokalizacji przekazywane są do bramki, która z kolei przekazuje je do punktu dostępowego, gdzie użytkownik ma do nich wgląd. Bramka zarządza danymi w swojej sieci, a punkty dostępu są utrzymywane przez różnych dostawców usług. Dane z sieci czujników są udostępniane użytkownikom urządzeń mobilnych.

Architektura inteligentnego parkingu

Rys: Architektura inteligentnego parkingu

Do najpowszechniej stosowanych czujników do inteligentnych systemów parkingowych IoT należą:   

 • Systemy wizyjne   
 • Radary napowietrzne   
 • Magnetometry   
 • Czujniki ultradźwiękowe   
 • Czujniki podczerwieni (IR)

Systemy wizyjne

Systemy wizyjne oparte są na cyfrowych czujnikach wbudowanych w kamery przemysłowe i optykę, wyspecjalizowanych w pozyskiwaniu obrazów. Zintegrowany proces sprzętowy i programowy analizuje i mierzy różne atrybuty, aby dać oczekiwany wynik.
Kamera Raspberry Pi V2 realizuje funkcje automatycznego sterowania dzięki wydajnej technologii OmniBSI (wysoka czułość, niski przesłuch i niski poziom szumów). Jak wspomniano wcześniej, identyfikuje tablice rejestracyjne samochodów w przypadku wykrycia obecności pojazdu w przestrzeni parkingu.

Kamera Raspberry Pi

Rys: Kamera Raspberry Pi

Czujniki radarowe

Czujnik radarowy generuje obrazy 2D przy pomocy sztucznej inteligencji i może zastąpić kamery wideo. Instruowana sieć neuronowa syntetyzuje obrazy i w rezultacie wyświetlany jest stan parkingu. Czujniki te oferują opcję wykorzystania jednego potężnego urządzenia do monitorowania wielu wolnych miejsc parkingowych.  

Magnetometry

Czujniki te wykorzystują otaczające pole magnetyczne do identyfikacji dużych metalowych obiektów, takich jak pojazdy. Na przykład zbierają informacje, aby utworzyć profil zapotrzebowania na miejsca parkingowe, w których zajęte miejsca parkingowe (sprawdzone) są bardziej widoczne w porównaniu z wolnymi. Detektory pętli magnetycznej są podobne do magnetometrów, z tą różnicą, że pole magnetyczne zmienia się, gdy obiekty przechodzą przez pętlę i są w konsekwencji wykrywane. Jest wyposażony w RFID, dzięki czemu można dokonać rezerwacji miejsca parkingowego.

Podczerwień

Czujniki podczerwieni mierzą odległość między dwoma obiektami. Kiedy obiekt zbliża się do czujnika, światło podczerwone z diody LED odbija się od obiektu i jest śledzone przez odbiornik. Czujnik podczerwieni wykorzystuje światło, więc każdy obiekt znajdujący się przed czujnikiem może prowadzić do fałszywego wykrycia.

Czujnik podczerwieni

Rys: Czujnik podczerwieni

Czujniki komórkowe

Telefony komórkowe są szeroko stosowane w inteligentnych systemach parkingowych. Prawie wszystkie współczesne telefony komórkowe mają wbudowany w aparat fotograficzny skaner kodów QR. Po zeskanowaniu specjalnie skonstruowane kody QR pomagają użytkownikom znaleźć odpowiednie miejsca parkingowe. Informacje są następnie wysyłane do serwera rozwiązań w celu zaktualizowania stanu. System umożliwia użytkownikom łatwe ustalanie lokalizacji pojazdów, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Czujniki ultradźwiękowe

Czujniki te emitują fale dźwiękowe o określonej częstotliwości i mierzą odległość między sobą a obiektem stojącym na drodze fali. Skuteczność i precyzja tej technologii sprawiła, że ​​znalazła ona zastosowanie w wielu inteligentnych rozwiązaniach parkingowych. Czujniki te służą do wykrywania, czy miejsce parkingowe jest wolne, czy zajęte (stan parkowania). Podczas badań wykorzystano różne typy technologii do przesyłania i przetwarzania danych generowanych przez czujniki. Na przykład czujnik został umieszczony na cokole, a dane zostały przesłane do Raspberry Pi przez Wi-Fi. Inne rozwiązanie polegało na zastosowaniu kabla podłączonego do procesora Arduino, połączonego z siecią XBee. Istnieje możliwość podłączenia czujnika do serwera HTTP weryfikującego dostępność miejsca parkingowego. Podobnie w jeszcze innym rozwiązaniu zaproponowano wykorzystanie sieci bezprzewodowej Xmesh. Ciągły rozwój technologii stał się bodźcem do nowych wdrożeń wykorzystujących technologie LPWAN, takie jak LoRa. Ten ostatni łączy czujniki do transmisji statusu miejsca parkingowego.

Czujniki ultradźwiękowe są wdrażane jeden do jednego. Oznacza to, że na każde miejsce parkingowe przypada jeden czujnik. Ponadto należy wspomnieć, że te niedrogie czujniki mają wysoką dokładność wykrywania.

Czujnik ultradźwiękowy

Rys: Czujnik ultradźwiękowy

Tworzenie sieci

Tworzenie sieci może być realizowane za pomocą WiFi, Bluetooth, technologii komunikacji mobilnej lub protokołów bezprzewodowego IoT, z okazjonalnymi implementacjami jako ZigBee, LoRa lub NB-IoT.
Bezprzewodowe protokoły IoT i technologie Wi-Fi są preferowane do komunikacji z czujnikami, w porównaniu z technologiami 3G i 4G. Jednak, aby dotrzeć do użytkownika końcowego, można wykorzystać każdą technologię zapewniającą dostęp do Internetu.

Strategia doboru czujnika

Czujniki dobierane są na podstawie autonomii wykrywania, łatwości instalacji i kosztu czujnika. Autonomia wykrywania to zdolność czujnika do samodzielnego określenia, czy miejsce jest wolne, czy zajęte. Na przykład kamery potrzebują dodatkowych elementów do przetwarzania, podczas gdy czujniki ultradźwiękowe mogą wykrywać natychmiast. Fraza „łatwość instalacji” odnosi się do czynności polegającej na umieszczeniu czujnika w dowolnym miejscu, ze sporadycznym umieszczeniem w złożonej infrastrukturze, takiej jak okablowanie strukturalne, przyłącza elektryczne i rynny powietrzne. Inne czujniki wymagają jedynie umieszczenia pod ziemią.

Poniższa tabela ma na celu pomóc czytelnikom w wyborze czujnika na podstawie opisanych warunków w ramach inteligentnych rozwiązań parkingowych. Poniższy rysunek przedstawia porównanie różnych czujników.

Typ czujnika Łatwość instalacji Inwazyjne Autonomia wykrywania Koszt
Kamera Nie Nie Nie Umiarkowany
Czujnik smartfona Tak Nie Tak Niska
Ultradźwiękowy Nie Nie Tak Umiarkowany
Magnetometr Tak Nie Tak Niska
Podczerwień Nie Nie Tak Niska
Radar Tak Nie Nie Wysoka
Urządzenia RFID Nie Tak Takl Umiarkowany
Rys: Tabela porównawcza czujników
Znajdź w Farnell to, czego potrzebujesz do Twojego projektu w IoT
Farnell logo Premier Farnell UK Limited
pl.farnell.com

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

100% wydajności grzewczej w bardzo niskiej temperaturze »

100% wydajności grzewczej w bardzo niskiej temperaturze » 100% wydajności grzewczej w bardzo niskiej temperaturze »

Dołącz do grona elektro - wykonawców »

Dołącz do grona elektro - wykonawców » Dołącz do grona elektro - wykonawców »

Bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Bezpłatny audyt fotowoltaiki » Bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Czego nie może zabraknąć w elektro narzędziach »

Czego nie może zabraknąć w elektro narzędziach » Czego nie może zabraknąć w elektro narzędziach »

Czego może brakować w kominie?

Czego może brakować w kominie? Czego może brakować w kominie?

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Co zrobić by zatrzymać ciepło w domu »

Co zrobić by zatrzymać ciepło w domu » Co zrobić by zatrzymać ciepło w domu »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” » Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe »

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe » Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii »

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii » Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii »

Zostań Instalatorem HVAC »

Zostań Instalatorem HVAC » Zostań Instalatorem HVAC »

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. »

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. » Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. »

Uzyskaj zwrot z programu czyste powietrze »

Uzyskaj zwrot z programu czyste powietrze » Uzyskaj zwrot z programu czyste powietrze »

Czy wiesz, jak utrzymać ciśnienie w wodociągu?

Czy wiesz, jak utrzymać ciśnienie w wodociągu? Czy wiesz, jak utrzymać ciśnienie w wodociągu?

Jaki grzejnik wybrać? Stalowy czy aluminiowy?

Jaki grzejnik wybrać? Stalowy czy aluminiowy? Jaki grzejnik wybrać? Stalowy czy aluminiowy?

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji »

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji » Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji »

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie »

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie » Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie »

Poznaj sposób na usprawnienie opomiarowania budynku »

Poznaj sposób na usprawnienie opomiarowania budynku » Poznaj sposób na usprawnienie opomiarowania budynku »

Steruj urządzeniami z jednego miejsca

Steruj urządzeniami z jednego miejsca Steruj urządzeniami z jednego miejsca

Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca

Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Panasonic wystartował z kampanią promocyjną „Home Cool Home” dla klimatyzacji domowej

Panasonic wystartował z kampanią promocyjną „Home Cool Home” dla klimatyzacji domowej Panasonic wystartował z kampanią promocyjną „Home Cool Home” dla klimatyzacji domowej

Panasonic Heating & Cooling Solutions, jeden z liderów w branży klimatyzacji z ponad 60-letnim doświadczeniem w sektorze, ruszył z nową kampanią promocyjną „Home Cool Home”. Ma ona na celu wsparcie instalatorów...

Panasonic Heating & Cooling Solutions, jeden z liderów w branży klimatyzacji z ponad 60-letnim doświadczeniem w sektorze, ruszył z nową kampanią promocyjną „Home Cool Home”. Ma ona na celu wsparcie instalatorów poprzez dotarcie do zwykłego Kowalskiego oraz zachęcenie ich do zaopatrzenia się w urządzenia klimatyzacyjne Panasonic, aby zapewnić klientom końcowym niespotykany dotąd komfort w domu podczas upalnych, letnich dni, jednocześnie gwarantując czystsze powietrze dzięki wbudowanej w urządzenia...

Kanlux SA news Polska Fabryka Kanlux

Polska Fabryka Kanlux Polska Fabryka Kanlux

Podczas realizacji inwestycji budowlanej ważnych jest wiele czynników. Jednym z nich jest terminowość i szybkość dostarczenia niezbędnych komponentów. Nie bez znaczenia jest też spełnienie (specyficznych...

Podczas realizacji inwestycji budowlanej ważnych jest wiele czynników. Jednym z nich jest terminowość i szybkość dostarczenia niezbędnych komponentów. Nie bez znaczenia jest też spełnienie (specyficznych często) wymogów projektu. Oczywiście liczy się też niezawodność, i bezawaryjność dostarczonych produktów.

IZOMIX sp. z o.o. IZOMIX SP. Z O.O. – firma stawiająca na intensywny rozwój, jakość i zadowolenie klienta!

IZOMIX SP. Z O.O. – firma stawiająca na intensywny rozwój, jakość i zadowolenie klienta! IZOMIX SP. Z O.O. – firma stawiająca na intensywny rozwój, jakość i zadowolenie klienta!

Izolacja rurociągów przemysłowych, izolacje na statkach, montaż płaszczy blaszanych czy przemysłowe instalacje chłodnicze i wentylacyjne to tylko część zagadnień, którymi zajmują się monterzy izolacji...

Izolacja rurociągów przemysłowych, izolacje na statkach, montaż płaszczy blaszanych czy przemysłowe instalacje chłodnicze i wentylacyjne to tylko część zagadnień, którymi zajmują się monterzy izolacji przemysłowych oraz blacharze. Wysokiej jakości materiały i możliwość skorzystania z fachowych porad zapewni im sklep IZOMIX.

KFA Armatura Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Obalamy mity o grzejniku aluminiowym Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, to wciąż wokół nich krąży wiele mitów...

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, to wciąż wokół nich krąży wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Postanowiliśmy więc obalić niektóre z nich i podzielić się wiedzą, podając kilka niezaprzeczalnych faktów.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Świeże powietrze wolne od wirusów z klimatyzatorem Hisense Fresh Master

Świeże powietrze wolne od wirusów z klimatyzatorem Hisense Fresh Master Świeże powietrze wolne od wirusów z klimatyzatorem Hisense Fresh Master

Każdy chce, aby jego dom był bezpiecznym i zdrowym miejscem, w którym będzie czuć się bezpieczny – chroniony przed różnymi zagrożeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. To poczucie komfortu jest...

Każdy chce, aby jego dom był bezpiecznym i zdrowym miejscem, w którym będzie czuć się bezpieczny – chroniony przed różnymi zagrożeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. To poczucie komfortu jest związane z jakością powietrza, którym oddychasz. Dlatego tak ważne jest, aby każdego dnia zapewniać sobie i swojej rodzinie czyste i świeże powietrze. Tu z pomocą przychodzi innowacyjny i inteligentny klimatyzator Hisense Fresh Master.

BMETERS POLSKA sp. z o.o. news HYDROCAL M4 RADIO

HYDROCAL M4 RADIO HYDROCAL M4 RADIO

HYDROCAL M4 RADIO to ciepłomierz kompaktowy typu combo do pomiaru energii ciepła i chłodu. W standardzie ma wbudowany moduł radiowy WMBUS i LoRAWAN, oraz interfejs NFC służący do konfiguracji.

HYDROCAL M4 RADIO to ciepłomierz kompaktowy typu combo do pomiaru energii ciepła i chłodu. W standardzie ma wbudowany moduł radiowy WMBUS i LoRAWAN, oraz interfejs NFC służący do konfiguracji.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.