RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wyznaczanie współczynników oporów miejscowych podczas przepływu wody przez zgrzewane kolana i trójniki z polipropylenu

Determination of local resistance coefficients during water flow through welded polypropylene elbows and T-junctions

Weryfikacja prawidłowości modelu potęgowego do obliczania współczynnika oporów miejscowych ζ
rys. Autor

Weryfikacja prawidłowości modelu potęgowego do obliczania współczynnika oporów miejscowych ζ


rys. Autor

Do obliczeń hydraulicznych instalacji wodociągowej lub centralnego ogrzewania niezbędna jest znajomość wartości liczbowej współczynnika oporów miejscowych ζ, którą można wyznaczyć, korzystając z dostępnej literatury. Jednak w przypadku kształtek zgrzewanych z polipropylenu wartości tego współczynnika podawane w literaturze i katalogach oraz wyznaczane wg normy ­PN-EN 806-3 znacznie odbiegają od wartości rzeczywistych otrzymywanych podczas badań. Dla przewodów z PP o średnicy 13,2 mm opracowano nomogram do odczytywania wartości współczynnika oporów miejscowych ζ zgrzewanych kształtek. Znaczne różnice wartości między współczynnikami wyznaczanymi z pomiarów i wartościami podawanymi m.in. w katalogach wskazują, że należy uściślić zalecane metody obliczania wartości współczynnika oporów miejscowych dla kształtek.

Zobacz także

Grupa Aliaxis Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej...

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej wdrażając nowe technologie i procesy. Producenci materiałów i produktów budowlanych również starają się iść z duchem czasu. Niestety zbyt często „gotowość na BIM” jest upraszczana i sprowadzana do posiadania biblioteki obiektów BIM (np. rodzin Revit). Co gorsza, jakość plików i danych do pobrania...

EcoComfort Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany? Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy...

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy o własnym kącie. Budowa domu jest dla większości inwestorów największym wydatkiem w życiu, bo to tam właściciel planuje spędzić swoją przyszłość. Nie da się ukryć, że do budowy domu trzeba się dobrze przygotować. Wbrew pozorom inwestycja nie zaczyna się wraz z wyborem działki czy projektu – rozpocząć...

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

W artykule:

• Opis stanowiska pomiarowego
• Metodyka badań
• Wyniki badań i ich dyskusja

streszczenie

W artykule przedstawiono wyniki badań współczynników oporów miejscowych ζ w zgrzewanych kolanach i trójnikach z polipropylenu o średnicy wewnętrznej 13,2 mm. Badania wykonano na wybudowanym w laboratorium stanowisku pomiarowym. Zakres badań obejmował kolana i trójniki, które były zgrzewane przy właściwej temperaturze i wciskane na rurę z właściwą siłą. Rzeczywiste wartości współczynników oporów miejscowych ζ z pomiarów wyznaczono według normy PN-EN 1267:2012.



abstract

The paper presents results of investigations of local resistance coefficients ζ in welded polypropylene elbows and T-junctions with the internal diameter 13.2 mm. The investigations were performed on a laboratory measurement stand. The scope of the investigations encompassed the elbows and T-junctions which were welded by a proper temperature and pressed onto the pipe with proper force. The real values of local resistance coefficients ζ determined in measurements according to the standard PN-EN 1267:2012.

Kształtki, w tym łuki, kolana, trójniki, dyfuzory, konfuzory czy zawory odcinające, są nieodzownymi elementami każdego systemu hydraulicznego. Przepływ cieczy przez kształtki łączące rurociągi jest bardziej skomplikowany niż przez proste odcinki [1]. Straty ciśnienia wywołane przez kształtki spowodowane są zakłóceniami przepływu cieczy, które występują podczas zmiany jego kierunku, nagłych lub stopniowych zmian przekroju, lub kształtu rurociągu. Przewidywanie wysokości strat ciśnienia w kształtkach jest dużo bardziej niepewne niż w przypadku prostych rurociągów [2], a mechanizm przepływu cieczy wewnątrz kształtek nie jest jasno zdefiniowany.

Kształtki rurociągów są najważniejszą częścią każdego systemu sieci i instalacji wodociągowych, ciepłowniczych lub przemysłowych, ponieważ zapewniają elastyczność w wyznaczaniu przebiegu trasy rurociągów. Badania przepływu wody przez kształtki mają ogromne znaczenie w zrozumieniu i poprawie ich przepustowości oraz minimalizacji strat hydraulicznych. Wiadomo, że przepływ lepkich cieczy nieściśliwych [3], jak również ściśliwych gazów [4] przez kształtki charakteryzuje się rozdziałem przepływu [5,6], występowaniem przepływów wtórnych [7,8], wirów Deana i ogólnie dużą niestabilnością przepływu [7–10].

W instalacjach wodociągowych i ciepłowniczych stosuje się różne kształtki, które powinny być szczelne w miejscach połączeń, nie ulegać korozji, być odporne na oddziaływania mechaniczne i chemiczne cieczy oraz umożliwiać przepływ cieczy przy jak najmniejszych oporach hydraulicznych (stratach hydraulicznych). Obecnie dostępne są kształtki z różnych materiałów (stal, żeliwo, miedź, mosiądz, polichlorek winylu – PVC, polibutylen – PB, polietylen – PE, polipropylen – PP) i są one łączone z rurociągami według różnych technologii. W literaturze naukowo-technicznej niewiele jest nowych publikacji, w których poruszane byłyby zagadnienia związane z wyznaczaniem wartości współczynnika oporów miejscowych æ kształtek podczas przepływu cieczy newtonowskich [2,11–16].

Do obliczeń hydraulicznych instalacji wodociągowej lub centralnego ogrzewania niezbędna jest znajomość wartości liczbowej współczynnika oporów miejscowych ζ, którą można wyznaczyć, korzystając z dostępnej literatury [2,12–21]. W zależności od tego, z jakich źródeł literatury korzysta się przy dobieraniu wartości tego współczynnika, otrzymujemy różne wyniki. Na wzrost oporów hydraulicznych w danej kształtce ma wpływ szorstkość jej wewnętrznej ścianki, kąt wygięcia, wielkość średnicy oraz sposób łączenia z rurociągiem. W związku z tym instalacje wodociągowe i centralnego ogrzewania, w których występują duże opory, charakteryzują się większymi kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi, ponieważ wymagają pomp o większej wysokości podnoszenia, które muszą być wyposażone w silniki elektryczne o większej mocy.

W dostępnej literaturze naukowo-technicznej brakuje informacji, jak należy obliczać do celów projektowych wartości współczynnika oporów miejscowych ζ w zgrzewanych kolanach i trójnikach z polipropylenu. W artykule przedstawiono analizę porównawczą wyników badań wartości tego współczynnika wyznaczonych doświadczalnie na stanowisku pomiarowym i według wytycznych [16] oraz zaproponowano równania do celów projektowych i nomogramy do ich obliczania.

Opis stanowiska pomiarowego

Na rys. 1 przedstawiono schemat stanowiska pomiarowego do badania oporu hydraulicznego w kolanach z polipropylenu, a na rys. 2 – w trójnikach z polipropylenu. Układ rurociągów i urządzeń pomiarowych został zamontowany za pomocą obejm na dwóch stalowych statywach. Rurociąg (1) doprowadzał wodę do pompy (2), która wymuszała przepływ przez stanowisko pomiarowe. Za pompą zamontowano elektromagnetyczny przepływomierz (3) typu PROMAG 33FT40 do pomiaru ilości przepływającej wody oraz zawór iglicowy (4), który odcinał dopływ wody podczas wymiany kolan (rys. 1) i trójników (rys. 2). Zakres pomiarowy elektromagnetycznego przepływomierza wynosił od 0,0 do 106 dm3 · min–1. Na początku i na końcu kolana lub trójnika (7) zostały zamontowane wężyki impulsowe (8), które podłączono do odcinających zaworów kulowych (9). Opory hydrauliczne w poszczególnych kolanach i trójnikach mierzono za pomocą piezoelektrycznego miernika różnicy ciśnienia (10) typu DELTABAR 230, którego zakres pomiarowy wynosił od 0,0 do 500 mbar. Kolana i trójniki na stanowisku pomiarowym montowano za pomocą śrubunku (5) i krótkiego odcinka z rury PP (6). W najwyższym punkcie układu pomiarowego zamontowano odpowietrzniki (11). Natężenie przepływu wody na stanowisku pomiarowym regulowano za pomocą zaworu iglicowego (12). Za zaworem iglicowym zamontowano elektroniczny termometr oporowy (13 – rys. 1, 24 – rys. 2) do pomiaru temperatury wody w trakcie wykonywanych pomiarów. Stanowisko pomiarowe pracowało w układzie otwartym, a woda odprowadzana była spustem do kanalizacji (14 – rys. 1, 13 – rys. 2).

schemat stanowiska pomiarowego

Rys. 1. Schemat stanowiska pomiarowego do badania oporów hydraulicznych w kolanach do wyznaczania współczynników oporów miejscowych [22,23]: 1 – rurociąg doprowadzający wodę, 2 – pompa, 3 – elektromagnetyczny przepływomierz wody, 4 – zawór iglicowy, 5 – śrubunek, 6 – odcinek z rury PP, 7 – kolano, 8 – wężyki impulsowe, 9 – odcinające zawory kulowe, 10 – piezoelektryczny miernik różnicy ciśnienia, 11 – odpowietrznik, 12 – zawór iglicowy do regulacji przepływu wody, 13 – elektroniczny termometr oporowy, 14 – spust do kanalizacji

schemat stanowiska pomiarowego

Rys. 2. Schemat stanowiska pomiarowego do badania oporu hydraulicznego trójników z polipropylenu [22,23]: 1 – rurociąg doprowadzający wodę, 2 – pompa, 3 – przepływomierz elektromagnetyczny, 4 – zawór iglicowy, 5 – śrubunki, 6 – odcinki rur z polipropylenu, 7 – trójnik, 8 – wężyki impulsowe, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 – odcinające zawory kulowe, 10 – piezoelektryczny miernik różnicy ciśnień, 11 – odpowietrzniki, 12 – zawór iglicowy do regulacji przepływu wody, 13 – spust do kanalizacji, 24 – elektroniczny termometr oporowy, A – przepływ wody w układzie przelotowym, B – przepływ wody w układzie rozbieżnym, C – przepływ wody w układzie zbieżnym

Błąd pomiaru przepływomierza elektromagnetycznego i piezoelektrycznego miernika różnicy ciśnienia był mniejszy od 1%, a wyjściowy sygnał prądowy miał zakres 4–20 mA. Dokładność pomiarowa zastosowanego elektronicznego termometru oporowego wynosiła ±1°C, a rozdzielczość pomiaru 0,1°C.

Kolana i trójniki z polipropylenu zgrzewano za pomocą elektrycznej zgrzewarki polifuzyjnej (rys. 3).

zgrzewarka polifuzyjna

Rys. 3. Zgrzewarka polifuzyjna [23]: 1 – lampki kontrolne temperatury, 2 – płyta grzejna, 3 – trzpień grzewczy, 4 – tuleja grzewcza

Metodyka badań

Pomiar oporu hydraulicznego w poszczególnych kolanach wykonywano w następujący sposób (rys. 1). Po zamontowaniu kolana (7) i otwarciu zaworu (4) i (12), włączano pompę (2) i otwierano zawory (9) na rozdzielaczu piezoelektrycznego miernika różnicy ciśnienia (10), który za pomocą wężyków impulsowych (8) połączony był z początkiem i końcem badanego kolana. Następnie odpowietrzano wężyki impulsowe (8) i piezoelektryczny miernik różnicy ciśnienia (10) oraz cały układ pomiarowy za pomocą odpowietrzników (11). Po usunięciu pęcherzyków powietrza z układu pomiarowego ustawiano na elektromagnetycznym przepływomierzu (3) za pomocą zaworu iglicowego (12) pierwsze zadawane natężenie przepływ wody q. Po ustabilizowaniu się warunków przepływu strumienia wody wykonywano odczyty różnicy ciśnienia ∆p z piezoelektrycznego miernika różnicy ciśnienia (10) i temperatury wody T z elektronicznego termometru oporowego (13). Następnie ustawiano kolejne natężenie przepływ wody q za pomocą zaworu iglicowego (12) i po ustabilizowaniu się warunków przepływu strumienia wody wykonywano kolejne odczyty wartości ∆p z piezoelektrycznego miernika różnicy ciśnienia (10) i temperatury wody T z elektronicznego termometru oporowego (13). Po skończeniu serii pomiarowej każdorazowo wyłączano pompę (2).

Natomiast pomiary oporu hydraulicznego poszczególnych trójników zostały wykonane w następujący sposób (rys. 2). Po zamontowaniu danego trójnika (7) sprawdzano przed rozpoczęciem każdej serii pomiarowej, czy wszystkie zawory na stanowisku pomiarowym były pozamykane. Pomiary oporu hydraulicznego wykonywano odrębnie dla: A – przepływu wody w układzie przelotowym, B – rozbieżnym i C – zbieżnym. Po rozpoczęciu każdej serii pomiarowej otwierano zawory (4) i (12) oraz dla: A – przepływu wody w układzie przelotowym (20) i (17), B – przepływu wody w układzie rozbieżnym (20), (18) i (16), C – przepływu wody w układzie zbieżnym (19), (18) i (17). Następnie włączano pompę (2) i na rozdzielaczu piezoelektrycznego miernika różnicy ciśnienia (10), który za pomocą wężyków impulsowych (8) połączony był z początkiem i końcem badanego trójnika, otwierano zawory dla: A – przepływu wody w układzie przelotowym (9) i (22), B – przepływu wody w układzie rozbieżnym (9) i (23), C – przepływu wody w układzie zbieżnym (21) i (22). Następnie podczas pomiaru oporu hydraulicznego w trójnikach postępowano w identyczny sposób, jak podczas pomiaru oporu hydraulicznego w kolanach.

W czasie pomiaru oporu hydraulicznego w kolanach i trójnikach występowały również opory hydrauliczne na krótkich odcinkach rur z polipropylenu i śrubunkach łączących badane kolana i trójniki z końcówkami impulsowymi (rys. 1 i 2). W związku z tym dodatkowo wykonano pomiary oporu hydraulicznego śrubunków wraz z zamontowanym między nimi odcinkiem rury, który stanowił sumę odcinków rur wykorzystywanych do badań danego kolana lub trójnika. Otrzymane wartości oporu hydraulicznego rur i śrubunków odejmowano od pomierzonego oporu hydraulicznego kolan lub trójników, uzyskując w ten sposób rzeczywisty opór hydrauliczny, jaki występował w badanym kolanie lub trójniku.

Pomiary oporu hydraulicznego wykonywano przy zadanych wartościach strumienia objętości wody q z zakresu 5–25 dm3 · min–1, co 1 dm3 · min–1. Temperatura wody T podczas pomiarów wynosiła 12°C. Badania wykonano dla 10 losowo zgrzanych kolan i 10 losowo zgrzanych trójników z polipropylenu o średnicy wewnętrznej 13,2 mm (rys. 4).

Kolano i trójnik

Rys. 4. Kolano i trójnik z polipropylenu z widocznymi wypływkami powstałymi podczas dociskania zgrzewanych elementów [22, 23]: a) kolano, b) trójnik; 1 – wypływka powstała podczas dociskania zgrzewanych elementów

Podczas pomiarów na przepływomierzu elektromagnetycznym obserwowano minimalne pulsacje przepływu wody q wywołane pracą pompy, które wpływały również na wartości różnicy ciśnienia ∆p rejestrowanego przez piezoelektryczny miernik różnicy ciśnień (10). W celu wyeliminowania przypadkowych błędów pomiarowych w przypadku kolana lub trójnika wykonywano trzy serie pomiarowe, a wyniki uśredniano. W ten sposób zarówno dla kolan, jak i trójników uzyskano po 10 uśrednionych serii pomiarowych.

Wartości współczynnika oporów miejscowych ζ zgrzewanych kolan i trójników z polipropylenu wyznaczono na podstawie badań eksperymentalnych, wykorzystując równania [24]:

gdzie:

ζ – współczynnik oporów miejscowych, -;

q – strumień objętości wody, m3 · s–1;

g – przyspieszenie ziemskie, m · s2;∆p – różnica ciśnień, Pa;

V – prędkość przepływu wody, m · s–1;

ρ – gęstość wody, kg · m–3;

d – średnica wewnętrzna kształtki, mm.

Wyniki badań i ich dyskusja

Na rys. 5 przedstawiono wyniki pomiarów rzeczywistej różnicy ciśnienia ∆p, czyli oporu hydraulicznego kolana i trójnika po odjęciu oporów hydraulicznych występujących w śrubunkach z zamontowanym między nimi odcinkiem rury, który stanowił sumę odcinków rur wykorzystywanych do badań danego kolana lub trójnika (rys. 6). Podczas pomiarów opór hydrauliczny w kolanach i trójnikach rósł wraz ze wzrostem wartości natężenia przepływu wody (rys. 5) i była to tendencja zgodna z danymi literaturowymi [13,19–21]. Najmniejszy opór hydrauliczny podczas przepływu wody występował w przypadku trójników w układzie rozbieżnym, a największy w trójnikach w układzie zbieżnym. Typ trendu (regresji) pomierzonych wartości ∆p w kolanach i trójnikach był potęgowy, a wartości współczynnika determinacji z próby R2 wynosiły powyżej 0,98, co wskazuje, że opór hydrauliczny w zgrzewanych kształtkach w co najmniej 98% zależy od natężenia przepływu wody i dokładności wykonania połączenia kształtki, a tylko w 2% od pozostałych czynników, takich jak temperatura wody czy przyspieszenie ziemskie.

Zależność rzeczywistej różnicy ciśnień

Rys. 5.  Zależność rzeczywistej różnicy ciśnień ∆p w kształtkach z polipropylenu o średnicy wewnętrznej 13,2 mm od strumienia objętości wody q [22,23]: a) kolano, b) trójnik

Zależność średniej różnicy ciśnień

Rys. 6.  Zależność średniej różnicy ciśnień ∆p w śrubunkach i odcinkach rur z polipropylenu od strumienia objętości wody q [22,23]: a) kolano, b) trójnik

Wykorzystując równania (1) i (2) przy zadawanych wartościach strumienia objętości wody q i pomierzonych rzeczywistych wartościach różnicy ciśnień ∆p w poszczególnych kolanach i trójnikach (rys. 5), wyznaczono współczynniki oporów miejscowych: ζ1p, ζ2p, ζ3p, ζ4p, które przedstawiono na rys. 7. Wartości współczynników oporów miejscowych badanych kolan i trójników malały wraz ze wzrostem liczby Reynoldsa i była to tendencja prawidłowa, zgodna z danymi literaturowymi [13,25]. Najmniejsze wartości współczynnika oporów miejscowych występowały w trójnikach podczas przepływu wody w układzie przelotowym, a największe również w trójnikach podczas przepływu wody w układzie zbieżnym. Typ trendu (regresji) wyznaczonych wartości ζ w kolanach i trójnikach był potęgowy, a wartości współczynnika determinacji z próby R2 wynosiły powyżej 0,56, co wskazuje, że współczynnik oporów miejscowych w co najmniej 56% zależał do liczby Reynoldsa Re, czyli prędkości przepływu wody V, średnicy kształtki d i kinematycznego współczynnika lepkości wody ν oraz dokładności wykonania połączenia kształtki, a w 44% od różnicy ciśnienia ∆p, jakie występuje w kształtce podczas przepływu strumienia wody.

Zależność współczynnika oporów

Rys. 7.  Zależność współczynnika oporów miejscowych ζ kształtek z polipropylenu o średnicy wewnętrznej 13,2 mm od liczby Reynoldsa [22,23]: a) kolano, b) trójnik

tabeli 1 przedstawiono podstawowe statystyki wartości współczynnika oporów miejscowych wyznaczonych z pomiarów. Średnia wartość współczynnika oporów miejscowych z pomiarów dla kolan wyniosła 0,81, a dla trójników przy przepływie wody w układzie przelotowym ζ1p = 0,44, w układzie rozbieżnym ζ2p = 1,37, a w układzie zbieżnym ζ3p = 1,65. Natomiast w tabeli 2 zestawiono wartości wyznaczone z nomogramów zaproponowanych przez Rennelsa i Hudsona [16] do obliczania wartości współczynnika oporów miejscowych w kolanach i trójnikach do celów inżynierskich, czyli projektowania sieci i instalacji wodociągowych.

Porównując średnie wartości współczynnika oporów miejscowych wyznaczonych z pomiarów (tabela 1) z wartościami odczytanymi z nomogramów zalecanych do projektowania sieci i instalacji wodociągowych (tabela 2), należy stwierdzić, że rzeczywiste wartości współczynnika oporów miejscowych w kolanach i trójnikach z polipropylenu wyznaczone z pomiarów są znacznie wyższe do odczytanych z nomogramów [16].

Zależność funkcyjną wyznaczonych z pomiarów wartości współczynnika oporów miejscowych ζ badanych kolan i trójników od liczby Reynoldsa Re najlepiej opisywał potęgowy model matematyczny w postaci równań [22,23]:

gdzie:

ζ1w – współczynnik oporów miejscowych dla kolan, -;

ζ2w – współczynnik oporów miejscowych dla trójników przy przepływie wody w układzie przelotowym, -;

ζ3w – współczynnik oporów miejscowych dla trójników przy przepływie wody w układzie rozbieżnym, -;

ζ4w – współczynnik oporów miejscowych dla trójników przy przepływie wody w układzie zbieżnym, -;

Re – liczba Reynoldsa, -.

Ocenę dopasowania potęgowego modelu matematycznego do obliczania wartości współczynnika oporów miejscowych ζ w kolanach i trójnikach z polipropylenu wykonano, wykorzystując wykres (rys. 8), na którym na osi pionowej odłożono wyniki obliczeń za pomocą równań (3)–(6), czyli wartości przewidywane ζw, natomiast na osi poziomej wartości uzyskane z pomiarów ζp (rys. 7). Otrzymane punkty aproksymowano funkcją liniową przechodzącą przez początek układu współrzędnych, dlatego weryfikacją poprawności doboru modelu matematycznego był współczynnik kierunkowy funkcji liniowej. Analizując zależność pokazaną na rys. 8, widać dobrą zgodność potęgowego modelu matematycznego, ponieważ współczynnik kierunkowy funkcji liniowej wyniósł 1.

weryfikacja prawidłowości modelu

Rys. 8.  Weryfikacja prawidłowości modelu potęgowego do obliczania współczynnika oporów miejscowych ζ

Przy projektowaniu pionów i podejść do punktów czerpalnych wykorzystuje się minimalne i maksymalne prędkości przepływu wody [26]. Jeżeli liczbę Reynoldsa zapisze się w postaci [16]:

wówczas równania (3)–(6) przyjmą kolejno następującą postać [22,23]:

gdzie:

V – prędkość przepływu wody, m · s–1;

ν – kinematyczny współczynnik lepkości wody, m2 · s–1;

d – średnica wewnętrzna kształtki, m.

Przeprowadzono również analizę statystyczną, aby sprawdzić, czy różnice średnich wartości współczynników oporów miejscowych wyznaczonych z pomiarów: ζ1p, ζ2p, ζ3p, ζ4p, (rys. 7) i obliczonych ze wzorów (8)–(11): ζ1obl., ζ2obl., ζ3obl., ζ4obl. są statystycznie istotne. Najpierw sprawdzono normalność rozkładów testem Shapiro–Wilka, a następnie jednorodność wariancji testem Levene’a. Obliczenia normalności rozkładów i jednorodności wariancji wykonano za pomocą programu Statistica. W obu testach dla poszczególnych grup otrzymano wartości obliczonego prawdopodobieństwa pobl. większe od przyjętego poziomu istotności α = 0,05, co oznacza, że spełnione zostały warunki rozkładu normalnego i jednorodności wariancji w badanych grupach [22,23]. Następnie zastosowano test t-Studenta do dwóch populacji, stawiając hipotezę zerową (H0: n1 = n2), że różnice wartości średnich są statystycznie równe, i alternatywną (H1: n1 ≠ n2), że różnice wartości średnich są statystycznie różne. Obliczenia wartości statystyki |tobl.| t-Studenta wykonano również za pomocą programu Statistica.

Dla hipotezy alternatywnej określono obszar krytyczny |tobl.| ≥ tα=0,05 i z tablic rozkładu ­t-Studenta dla v = n1 + n2 – 2 = 40 stopni swobody i α = 0,05, czyli obranego 5-proc. ryzyka błędu (poziomu istotności), odczytano wartość krytyczną tα=0,05 = 2,021 [22,23]. Przeprowadzone obliczenia wykazały [22,23], że |tobl.| ≤ tα=0,05, to hipotezy zerowej nie możemy odrzucić i wnioskujemy, że różnice między średnimi wartościami w wynikach współczynników oporów miejscowych wyznaczonych z pomiarów: ζ1p, ζ2p, ζ3p, ζ4p, (α) a obliczonych ze wzorów (8)–(11): ζ1obl., ζ2obl., ζ3obl., ζ4obl., są nieistotne statystycznie, czyli równe (takie same). Potwierdziła to również obliczona wartość prawdopodobieństwa, czyli pobl. było większe od p = 0,05 (przyjętego poziomu istotności) [22,23].

W związku z tym równania (8)–(11) można wykorzystać do projektowania instalacji wodociągowych wykonywanych z polipropylenu w celu wyznaczania rzeczywistych wartości współczynnika oporów miejscowych ζ w kształtkach o średnicy wewnętrznej 13,2 mm. Wykorzystując te równania, opracowano do celów projektowych zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 806-3:2006 [26] nomogram do wyznaczania wartości współczynnika oporów miejscowych ζ w zależności od prędkości przepływu wody w kształtkach z polipropylenu o średnicy wewnętrznej 13,2 mm (rys. 9).

Nomogram do odczytywania wartości

Rys. 9.  Nomogram do odczytywania wartości współczynnika oporów miejscowych ζ zgrzewanych kształtek z polipropylenu o średnicy wewnętrznej 13,2 mm w zależności od prędkości przepływu wody V [22,23]: a) kolano, b) trójnik

Analizując wyniki badań, należy stwierdzić, że wartości współczynnika oporów miejscowych ζ w przypadku kształtek powinny być wyznaczane metodą pomiaru. Analizując problem współczynników oporów miejscowych ζ, należy również uwzględniać opór hydrauliczny związany z połączeniem kształtki z prostoliniowym odcinkiem rurociągu. W rzeczywistości odcinki proste łączące kształtkę także są źródłem oporów hydraulicznych. W literaturze naukowo-technicznej często brakuje informacji, czy wyznaczany współczynnik oporów miejscowych ζ dotyczy samej kształtki, czy również oporów powstających na prostoliniowym odcinku rurociągu łączącym kształtkę. Zgodnie z metodyką wyznaczania oporów miejscowych podaną w normie [24], powinny zostać uwzględnianie także opory hydrauliczne powstające na prostoliniowym odcinku rurociągu łączącym kształtkę. W związku z tym opory hydrauliczne, które powstają na tym odcinku rurociągu, powinny być pomierzone, a nie obliczone, ponieważ dokładność tych obliczeń zależy do przyjętej lub obliczanej wartości współczynnika oporów liniowych λ oraz przyjętej wartości współczynnika chropowatości bezwzględnej k.

Wnioski

  1. Współczynnik oporów miejscowych ζ zgrzewanych kształtek z polipropylenu nie ma wartości stałej i zależy od prędkości przepływu wody. W zgrzewanych kształtkach z polipropylenu wzrost prędkości przepływu wody powoduje spadek wartości współczynnika oporów miejscowych ζ. Równania (8)–(11) oraz nomogram zamieszczony na rys. 9 można wykorzystać do projektowania instalacji wodociągowych wykonywanych z polipropylenu, do wyznaczania rzeczywistych wartości współczynnika oporów ζ w kształtkach z polipropylenu o średnicy wewnętrznej 13,2 mm.
  2. Ponieważ rzeczywista wartość współczynnika oporów miejscowych ζ zgrzewanych kształtek z polipropylenu istotnie zależy od czasu zgrzewania i siły docisku łączonych elementów, niezbędne jest precyzyjne określenie przez producentów kształtek czasu zgrzewania i siły docisku oraz wyposażenia zestawów do zgrzewania kształtek w dynamometry do pomiaru siły docisku podczas łączenia zgrzewanych kształtek.
  3. Metody obliczania wartości współczynnika oporów miejscowych zawarte w normie PN-EN 806-3 [26] bardzo zaniżają otrzymywane wyniki w porównaniu z wartościami wyznaczonymi z pomiarów w przypadku zgrzewanych kształtek z polipropylenu. Wskazuje to, że należy uściślić zalecane metody obliczania wartości współczynnika oporów miejscowych w przypadku ­kształtek.
  4. Wartości współczynnika oporów miejscowych ζ zgrzewanych kształtek z polipropylenu podawane w literaturze i katalogach znacznie odbiegają od wartości rzeczywistych wyznaczonych w pomiarach. W związku z tym niezbędne są dalsze badania zgrzewanych kształtek z polipropylenu w całym zakresie produkowanych średnic, które pozwolą na wyznaczenie rzeczywistych wartości współczynnika ζ i umożliwią opracowanie nowych wytycznych do wyznaczania wartości współczynnika oporów miejscowych.

Literatura

  1. Ono A., Kimura N., Kamide H., Tobita A.. Influence of elbow curvature on flow structure at elbow outlet under high Reynolds number condition, „Nucl. Eng. Des.” 2011, 41, 4409–4419.
  2. Wichowski P., Siwiec T., Kalenik M., Effect of the Concentration of Sand in a Mixture of Water and Sand Flowing through PP and PVC Elbows on the Minor Head Loss Coefficient, „Water” 2019, 11(4), 828–845; https://doi.org:10.3390/w11040828.
  3. Štigler J., Klas R., Kotek M., Kopecký V., The Fluid Flow in the T-Junction. The Comparison of the Numerical Modeling and Piv Measurement, „Procedia Eng.” 2012, 39, 19–27.
  4. Röhrig R., Jakirlić S., Tropea C., Comparative computational study of turbulent flow in a 90° pipe elbow, „Int. J. Heat Fluid Fl.” 2015, 55, 120–131.
  5. Takamura H., Ebara S., Hashizume H., Aizawa K., Yamano H., Flow visualization and frequency characteristics of velocity fluctuations of complex turbulent flow in a short elbow piping under high Reynolds number condition, „J. Fluid. Eng.” 2012, 134(10), 101201–101209.
  6. Kim J., Yadav M., Kim S., Characteristics of secondary flow induced by 90-degree elbow in turbulent pipe flow, „Eng. Appl. Comp. Fluid”, 2014, 8(2), 229–239.
  7. Selvam P.K., Kulenovic R., Laurien E., Experimental and numerical analyses on the effect of increasing inflow temperatures on the flow mixing behavior in a T-junction, „Int. J. Heat Fluid Fl.” 2016, 61, 323–342.
  8. Koka F., Myoseb R., Hoffmannb K.A., Numerical assessment of pulsatile flow through diverging tees with a sharp and round-edge junction, „Int. J. Heat Fluid Fl.” 2019, 76, 1–13.
  9. Sakowitz A., Mihaescu M., Fuchs L., Turbulent flow mechanisms in mixing T-junctions by Large Eddy Simulations, „Int. J. Heat Fluid Fl.” 2014, 45, 135–146.
  10. Dutta P., Saha S.K., Nandi N., Pal N., Numerical study on flow separation in 90° pipe bend under high Reynolds number by k-å modeling, „Eng. Sci. Technol. Int. J.” 2016, 19, 904–910.
  11. Bassett M.D., Winterbone D.E., Pearson R. J. Calculation of steady flow pressure loss coefficients for pipe junctions, „Proc. Instn. Mech. Engrs.” 2001, 215, Part C, 861–881.
  12. Csizmadia P., Hős C., CFD-based estimation and experiments on the loss coefficient for Bingham and power-law fluids through diffusers and elbows, „Comput. Fluids” 2014, 99, 116–123.
  13. Gietka N.K., Doświadczalna analiza współczynników oporów lokalnych na kolankach w systemach przewodów wielowarstwowych, „Acta Sci. Pol. Formatio Circumiectus” 2015, 14(1), 47–56.
  14. Li A., Chen X., Chen L., Gao R., Study on local drag reduction effects of wedge-shaped components in elbow and T-junction close-coupled pipes, „Build. Simul.” 2014, 7(2), 175–184.
  15. Cisowska I., Studies of hydraulic resistance in polypropylene pipe fittings, „Structure & Environment” 2009, 1(1), 53–58.
  16. Rennels D.C., Hudson H.M., Pipe Flow. A practical and comprehensive guide, Copyright by John Wiley & Sons, Inc., Hoboken, New Jersey 2012.
  17. Liu M., Duan Y.F., Resistance properties of coal-water slurry flowing through local piping fittings, „Exp. Therm. Fluid Sci.” 2009, 33, 828–837.
  18. PN-76/M-34034 Rurociągi. Zasady obliczeń strat ciśnienia.
  19. Strzelecka K., Jeżowiecka-Kabsch K., Rzeczywiste wartości współczynnika oporów miejscowych podczas przepływu wody przez skokowe rozszerzenie rury, „Ochr. Sr.” 2008, 30(2), 29–33.
  20. Li Y., Wang C., Ha M., Experimental determination of local resistance coefficient of sudden expansion tube, „En. Power Eng.” 2015, 7, 154–159.
  21. Pliżga O., Kowalska B., Musz-Pomorska A., Laboratory and numerical studies of water flow through selected fittings installed at copper pipelines, „Rocz. Ochr. Sr.” 2016, 18, 873–884.
  22. Kalenik M., Rzeczywiste wartości współczynnika oporów miejscowych podczas przepływu wody przez zgrzewane kolana z polipropylenu, „Ochr. Sr.” 2019, 41(1) 23–30.
  23. Kalenik M., Chalecki M., Wichowski P., Real Values of Local Resistance Coefficients during Water Flow through Welded Polypropylene T-Junctions, „Water” 2020, 12(3), 895-910, https://doi.org/10.3390/w12030895.
  24. PN-EN 1267:2012 Armatura przemysłowa. Badania oporu przepływu wodą.
  25. Costa N.P., Maia R., Proença M.F., Pinho F.T.. Edge Effects on the Flow Characteristics in a 90 deg Tee Junction, „J. Fluids Eng.” 2006, 128, 1204–1217.
  26. PN-EN 806-3:2006 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Część 3: Wymiarowanie przewodów. Metody uproszczone.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Katarzyna Cesluk Zawory antyskażeniowe – praktyczne aspekty doboru, montażu i eksploatacji

Zawory antyskażeniowe – praktyczne aspekty doboru, montażu i eksploatacji Zawory antyskażeniowe – praktyczne aspekty doboru, montażu i eksploatacji

Instalacja wodociągowa musi zapewnić ciągłość dostawy wody w odpowiedniej ilości i jakości. W tym drugim aspekcie szczególne znaczenie ma bezpieczeństwo użytkowników i zagwarantowanie, że w sieci i instalacji...

Instalacja wodociągowa musi zapewnić ciągłość dostawy wody w odpowiedniej ilości i jakości. W tym drugim aspekcie szczególne znaczenie ma bezpieczeństwo użytkowników i zagwarantowanie, że w sieci i instalacji płynie woda niestanowiąca zagrożenia dla ich zdrowia. Obowiązkiem projektanta jest wskazanie odpowiedniego zabezpieczenia sieci i instalacji – w tym przed wtórnym zanieczyszczeniem.

Joanna Ryńska Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach

Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach

Woda w instalacjach narażona jest na wtórne zanieczyszczenie, związane po pierwsze z kondycją fizykochemiczną i mikrobiologiczną przewodów, przez które przepływa, a po drugie z przepływem zwrotnym z instalacji...

Woda w instalacjach narażona jest na wtórne zanieczyszczenie, związane po pierwsze z kondycją fizykochemiczną i mikrobiologiczną przewodów, przez które przepływa, a po drugie z przepływem zwrotnym z instalacji zawierającej wodę nienadającą się do celów spożywczych. Zgodnie z prawem instalacja wodociągowa musi być zabezpieczona przed takim zanieczyszczeniem przy zastosowaniu urządzeń spełniających odpowiednie wymagania.

dr inż. Edmund Nowakowski Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje...

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie...

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie wody. W artykule zawarto uwagi dotyczące projektowania i eksploatacji węzłów grupowych, pozwalające na wydłużanie okresu ich bezawaryjnej pracy i zwiększanie niezawodności pomiarów.

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.