RynekInstalacyjny.pl

Czy GWC bez rekuperacji ma sens?

Artur Słabosz | 2016-06-09
Czy GWC bez rekuperacji ma sens?
EcoComfort

Czy GWC bez rekuperacji ma sens?


EcoComfort

Na temat GWC czyli Gruntowego Wymiennika Ciepła, panuje wiele opinii, nie zawsze pozytywnych. Celem tego artykułu, jest wyjaśnić Ci w najprostszy możliwy sposób zasadę działania GWC, pokazać jak ważną rolę w GWC odgrywa rekuperacja. Żeby GWC miało dla Ciebie sens i było przydatne, musisz wiedzieć jak z niego korzystać. To właśnie z niewiedzy wynika większość negatywnych opinii na temat GWC.

treść sponsorowana

Czym jest GWC w najprostszych słowach?

Pierwszym co przychodzi na myśl, słysząc określenie Gruntowy Wymiennik Ciepła, jest to, że pobiera się ciepło z gruntu, ziemi. W jaki sposób jednak odbywa się ta wymiana ciepła z gruntem? To już nie jest takie oczywiste, nie wynika z samej nazwy tej instalacji.

GWC w najprostszych słowach to system wentylacyjny. Tak samo jak rekuperacja, o którym przeczytasz dalej w tym artykule, GWC to system wymiany powietrza w Twoim domu. Tym co odróżnia GWC od innych systemów wentylacyjnych, to fakt, że powietrze przepływa pod ziemią, zanim trafi do domu.

Po co puszczać powietrze pod ziemią? Przecież to tylko dodatkowe kłopoty. Na pewno słyszałeś/aś o wiecznej zmarzlinie na Syberii czy Alasce? Wieczna zmarzlina to warstwa zamarzniętej ziemi, ukryta pod powierzchnią gruntu. Na zewnątrz może panować lato, upał, ale po wkopaniu się do ziemi, trafiasz na lód.

Jest to lód który nie stopił się od tysięcy lat, od ostatniej epoki lodowcowej. Jedynym mechanizmem, który utrzymuje wieczną zmarzlinę od tak dawna jest zjawisko pojemności cieplnej gruntu. Co to oznacza? Że grunt na pewnej głębokości utrzymuje stałą temperaturę, czasem zupełnie niezależną od tej panującej na powierzchni.

Grunt może przez długi czas podtrzymywać nie tylko zimno, tak jak przy wiecznej zmarzlinie, ale także ciepło. Na pewnej głębokości (zależnej od rodzaju gruntu i kilku innych czynników) przez cały rok utrzymuje się jednakowa temperatura – zimną wyższa od tej na powierzchni, a latem niższa.

Gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje powyższą właściwość pojemności cieplnej gruntu – powietrze nawiewane do domu przechodzi zawsze przez grunt o stałej temperaturze. Oznacza to, że zimną powietrze będzie ogrzewane, zaś latem ochładzane.

Istnieje kilka rodzajów GWC. Najprostszy podział, to podział na GWC przeponowe i bezprzeponowe. W GWC przeponowym, wkopujesz po prostu rury w ziemię (najlepiej na jakieś 4 do 5 metrów), powietrze przebiega tymi rurami do domu, ale energię z ziemi czerpie (albo oddaje) poprzez ściany tych rur (to ściany rur są tutaj zwane przeponami).

W GWC bezprzeponowych sprawa ma się trochę inaczej. Tworzy się w ziemi swoistą wnękę, wykonaną ze żwiru (GWC żwirowe) lub płyt (GWC płytowe) przez którą powietrze przepływa do domu. Nie ma tutaj żadnej przepony, powietrze bezpośrednio styka się z „ziemią” (żwirem o dużej granulacji, celem zwiększenia powierzchni styku lub płytą). Różnica między GWC przeponowymi i bezprzeponowymi, sprowadza się do tego, że GWC bezprzeponowe pozwala na osuszanie powietrza latem i nawilżanie go zimą bez żadnych dodatkowych instalacji oraz redukuje obecność bakterii czy grzybów w instalacji (choć ostatnio GWC przeponowe też sobie dobrze z tym radzą).

Mechanizm wydaje się być idealny, tym bardziej, że wykorzystuje się w nim podstawowe prawa natury. Skąd wiec tyle negatywnych opinii na temat GWC? Dlaczego ludzie narzekają, że gruntowy wymiennik ciepła nie ogrzewa im powietrza w zimie, a latem też nie odczuwają efektów?

Odpowiedzi na to pytanie są dwie: po pierwsze, GWC nie jest instalacją, która może działać w sposób samoistny. GWC to jest tak naprawdę instalacja wspomagająca do rekuperacji! Po drugie, by móc czerpać korzyści z GWC, trzeba wiedzieć jak z GWC korzystać.

GWC jako instalacja wspomagająca rekuperację

Jakkolwiek chciałoby się, aby było inaczej, samo GWC nie jest w stanie realnie ogrzać powietrza w Twoim domu, bez dodatkowego systemu rekuperacji. Podobnie, samo GWC nie ochłodzi powietrza w lecie w takim stopniu jak może zrobić to klimatyzacja. GWC jest systemem wspomagającym działanie rekuperatora (więcej o tym urządzeniu dowiesz się tu).

Rekuperacja (dowiedz się jak dokładnie działa rekuperacja), czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, jest podstawowym systemem służącym do ogrzewania powietrza nawiewanego do domu (poprzez odzyskiwanie ciepła ze zuzytego powietrza usuwanego z pomieszczeń). GWC ma za zadanie tylko wstępnie to powietrze ogrzać, zanim trafi ono na wymiennik ciepła w rekuperatorze, a tym samym zwiększać wydajność rekuperacji. Dzięki temu, że powietrze jest najpierw poprowadzone przez GWC, rekuperator nie potrzebuje w czasie srogich mrozów często załączać nagrzewnicy, zapobiegającej zamarznięciu rekuperatora.

A jak wygląda sprawa z chłodzeniem powietrza latem? GWC jest w stanie realnie ochłodzić powietrze wpadające do budynku o jakieś 2, 3°C. Dla jednej osoby będzie to mało, dla innej wystarczająco dużo. By odczuć tę różnicę kilku stopni, należy jednak przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze nie otwierać okien w upalne dni. Tak samo, jak nie otwierasz okna zimną, by nie wpuścić zimnego powietrza, tak samo nie otwieraj go latem, bo wtedy wpuszczasz ciepłe powietrze.

GWC wentyluje Twój dom w wystarczający sposób. Po drugie, zasłaniać rolety w oknach od strony których właśnie świeci słońce. Jeśli Twój dom już się nagrzał, to musi minąć kilka dni, zanim ulegnie schłodzeniu i odczujesz, że Twoje GWC jednak działa. Jeśli GWC to za mało, można zainstalować w swojej rekuperacji specjalne systemy chłodzące.

Jak dobrać rekuperację do GWC?

GWC i rekuperacja to dwa uzupełniające się systemy, ale trzeba je odpowiednio do siebie dobrać.

GWC powoduje, że rekuperacja musi pokonywać dodatkowe opory powietrza. W zależności od typu GWC, opory do pokonania będą większe lub mniejsze (najmniejsze w tzw. GWC grzebieniowym). Dlatego ważnym czynnikiem jest tzw. spręż Twojej rekuperacji, czyli moc z jaką jest ona w stanie ruszyć to powietrze, pokonać opory powietrza.

GWC sprawdza się głównie zimą i latem, kiedy panują największe różnice temperatur między wnętrzem domu, a otoczeniem. Jesienią lub wiosną lepiej jest, by rekuperacja czerpała powietrze nie poprzez czerpnię GWC, lecz poprzez czerpnie ścienne, z pominięciem GWC. Jeśli nie chcesz musieć pamiętać o konieczności przestawienia systemu czerpania powietrza do rekuperacji, możesz wybrać rekuperator w automatyczną funkcją zmiany, w zależności od panujących temperatur.

Jeśli zależy Ci na schładzaniu powietrza latem, dobrze by rekuperator posiadał tzw. by-pass, czyli obejście aby latem całe powietrze omijało wymiennik ciepła.

Dobrze by rekuperator współpracujący z GWC posiadał również niezależnie regulowane wentylatory, dzięki czemu będzie mógł pokonywać dodatkowe opory powietrza stwarzane przez GWC.

Rekuperacja, GWC – zakończenie

Jak widzisz, by właściwie korzystać z GWC, należy najpierw zrozumieć zasadę działania tego systemu. Trzeba rozumieć też, że jest to jedynie system wspomagający pracę rekuperacji. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, wiesz już w jaki sposób używać GWC, w jakich okolicznościach się ono sprawdza i czego możesz to tym systemie oczekiwać. Pamiętaj – rekuperacja to podstawa, GWC to dodatek.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Piotr Piotr, 23.03.2017r., 19:08:08 Dodatkowa informacja na temat GWC: Grzebieniowy GWC (www.grzebieniowyGWC.pl) łączy zalety żwirowych i płytowych wymienników. Dodatkowa korzyść - dzięki instalacji zroszeniowej, temperatura nawiewu latem może być utrzymywana na poziomie 15oC! Nawet przy długotrwałych upałach powyżej 30oC.

Wybrane dla Ciebie

Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie?

Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie? Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie?

Dołącz do grona elektro - wykonawców

Dołącz do grona elektro - wykonawców Dołącz do grona elektro - wykonawców

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Jak uprościć pomiary stężenia spalin?

Jak uprościć pomiary stężenia spalin? Jak uprościć pomiary stężenia spalin?

Jak zapewnić komfort cieplny »

Jak zapewnić komfort cieplny » Jak zapewnić komfort cieplny »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym » Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” " Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego? Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach Jak skutecznie nawilżyć powietrze na dużych metrażach

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Jak układać maty grzewcze pod panele

Jak układać maty grzewcze pod panele Jak układać maty grzewcze pod panele

Najnowsze produkty i technologie

TIM Przewody instalacyjne i sposoby ich łączenia: szybkie, bezpieczne i trwałe

Przewody instalacyjne i sposoby ich łączenia: szybkie, bezpieczne i trwałe Przewody instalacyjne i sposoby ich łączenia: szybkie, bezpieczne i trwałe

Czasem zdarza się, że wybrany przez Ciebie przewód elektryczny okazuje się zbyt krótki. Co robić w takiej sytuacji? Przewody instalacyjne możesz ze sobą połączyć, łatwo je w ten sposób wydłużając. Zainwestuj...

Czasem zdarza się, że wybrany przez Ciebie przewód elektryczny okazuje się zbyt krótki. Co robić w takiej sytuacji? Przewody instalacyjne możesz ze sobą połączyć, łatwo je w ten sposób wydłużając. Zainwestuj w podstawowe narzędzia i zrób to samodzielnie!

e-instalator.pl Gdzie kupić pompę ciepła i urządzenia do jej instalacji? Nowy e-sklep dla instalatorów

Gdzie kupić pompę ciepła i urządzenia do jej instalacji? Nowy e-sklep dla instalatorów Gdzie kupić pompę ciepła i urządzenia do jej instalacji? Nowy e-sklep dla instalatorów

Pompa ciepła to coraz bardziej popularny na polskim rynku wydajny sposób zarządzania i kontrolowania temperatury w pomieszczeniach i systemie wodnym. Jest to jednak stosunkowo nowy system w branży ogrzewania,...

Pompa ciepła to coraz bardziej popularny na polskim rynku wydajny sposób zarządzania i kontrolowania temperatury w pomieszczeniach i systemie wodnym. Jest to jednak stosunkowo nowy system w branży ogrzewania, dlatego może być trudno dostępny. Gdzie można kupić pompę ciepła w Internecie i urządzenia do instalacji całego systemu?

Bricoman Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu

Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu Rozliczanie fotowoltaiki 2022 – system net-billingu

Od kilku lat rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Instalacje fotowoltaiczne są nie tylko ekologicznym źródłem energii elektrycznej, ale stanowią również sposób na ograniczenie rachunków za prąd....

Od kilku lat rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija. Instalacje fotowoltaiczne są nie tylko ekologicznym źródłem energii elektrycznej, ale stanowią również sposób na ograniczenie rachunków za prąd. Rosnące ceny energii elektrycznej stanowią jeden z powodów, dla których inwestycja w tego typu technologie staje się coraz bardziej atrakcyjna. Nowy system rozliczeń instalacji fotowoltaicznych stwarza kolejne możliwości. W jaki sposób właściciel instalacji rozlicza się z nadwyżki produkcji? Czym jest...

BH-Res Mędrek i Wspólnicy Sp. J. Nowe tłumiki SILENTVER z płyt Climaver

Nowe tłumiki SILENTVER z płyt Climaver Nowe tłumiki SILENTVER z płyt Climaver

Kolejne badania naukowe dowodzą negatywnego wpływu hałasu na ludzki organizm. Regularne wystawianie się na działanie tego czynnika prowadzi do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, powoduje rozdrażnienie,...

Kolejne badania naukowe dowodzą negatywnego wpływu hałasu na ludzki organizm. Regularne wystawianie się na działanie tego czynnika prowadzi do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, powoduje rozdrażnienie, zdenerwowanie, agresję, a nawet zaburzenia psychiczne, dlatego coraz więcej uwagi przykłada się do ochrony mieszkań, domów i miejsc pracy właśnie przed hałasem. W rozporządzeniach i normach wprowadzane są coraz niższe dopuszczalne poziomy dźwięku dla budynków w zależności od ich przeznaczenia.

Sposób na szczelność systemu wentylacji

Sposób na szczelność systemu wentylacji Sposób na szczelność systemu wentylacji

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to pewny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. To, czy system będzie wydajny i skuteczny, jest jednak uzależnione od szczelności połączeń...

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to pewny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. To, czy system będzie wydajny i skuteczny, jest jednak uzależnione od szczelności połączeń przewodów rozprowadzających powietrze do pomieszczeń.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Wentylatory osiowe i promieniowe

Wentylatory osiowe i promieniowe Wentylatory osiowe i promieniowe

Wentylatory można podzielić na kilka sposobów: ze względu na miejsce montażu, np. kanałowe, ścienne, dachowe; przeznaczenie, np. do odciągów z kuchni, chemoodporne, oddymiające; budowę wirnika, np. osiowe,...

Wentylatory można podzielić na kilka sposobów: ze względu na miejsce montażu, np. kanałowe, ścienne, dachowe; przeznaczenie, np. do odciągów z kuchni, chemoodporne, oddymiające; budowę wirnika, np. osiowe, promieniowe. W artykule przedstawiamy najważniejsze cechy wentylatorów kanałowych oraz osiowych ściennych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.