Opomiarowanie i systemy zarządzania budynkiem
Metering and building energy management systems
Pomieszczenie modernizowanego węzła cieplnego. Źródło: KAPE
Zmiany w przepisach dotyczących budynkowych systemów technicznych zainicjowane przekształceniem dyrektywy EPBD sprzyjać będą zastosowaniu kolejnych usprawnień w budynkach, które mogą przynieść wymierne oszczędności kosztów i energii oraz zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych nawet w obiektach już wcześniej modernizowanych.
Zobacz także
Rosenberg Polska sp. z o.o. CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie
Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...
Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.
Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Webinar Panasonic: wydajność klimatyzacji
Panasonic, światowy lider w dziedzinie rozwiązań klimatyzacyjnych, we współpracy z redakcją Globenergia, serdecznie zaprasza na ekskluzywny webinar, który odbędzie się już 16 października 2024 r. o godzinie...
Panasonic, światowy lider w dziedzinie rozwiązań klimatyzacyjnych, we współpracy z redakcją Globenergia, serdecznie zaprasza na ekskluzywny webinar, który odbędzie się już 16 października 2024 r. o godzinie 10:00. Podczas wydarzenia, Paulina Szczepanek, ekspertka Panasonic, omówi najważniejsze czynniki wpływające na wydajność systemów klimatyzacyjnych VRF i PACi, co pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć, jak optymalizować działanie tych urządzeń.
AIRCON Sp. z o.o. news Nowa Strefa Relaksu na Politechnice Rzeszowskiej z klimatyzatorem FROST marki MDV
Politechnika Rzeszowska uruchomiła nową Strefę Relaksu „Rusztowanie”, zlokalizowaną w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Przestrzeń ta została zaprojektowana przez studentów...
Politechnika Rzeszowska uruchomiła nową Strefę Relaksu „Rusztowanie”, zlokalizowaną w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Przestrzeń ta została zaprojektowana przez studentów i ma służyć zarówno do pracy, jak i odpoczynku.
Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) przekształcona w 2024 r. [1] rozszerza dotychczasowe wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynków wprowadzane stopniowo od 2002 r. na poziomie unijnym oraz krajowym. Jednym z elementów, które mają wymierny wpływ na zmniejszenie zużycia energii w budynkach, są systemy automatyki i sterowania.
Właściciele budynków komercyjnych i publicznych coraz częściej biorą pod uwagę inwestycje w szeroko rozumiane systemy zarządzania energią w obiektach. Jednym z głównych powodów przeprowadzania takich inwestycji były do tej pory duże koszty operacyjne spowodowane wysokimi cenami energii. Już teraz wiadomo, że właściciele budynków będą zmuszeni przeanalizować zasadność wdrożenia takich systemów w ślad za zapisami ustawy z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane [2].
Zgodnie z art. 3 ww. ustawy właściciel lub zarządca budynku ma do 31 grudnia 2024 r. wyposażyć w automatykę i sterowanie budynek niemieszkalny, który posiada system:
1. ogrzewania lub połączony system ogrzewania i wentylacji o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej ponad 290 kW,
2. klimatyzacji lub połączony system klimatyzacji i wentylacji o nominalnej sumarycznej mocy chłodniczej ponad 290 kW.
O konieczności wyposażenia budynku w taką instalację zdecyduje opinia sporządzona przez osobę posiadającą uprawnienia do projektowania w odpowiedniej specjalności, która potwierdzi zasadność techniczną oraz opłacalność ekonomiczną tej inwestycji – na podstawie porównania początkowych kosztów instalacji systemów automatyki i sterowania dla budynków ze spodziewanymi oszczędnościami kosztów energii wynikającymi z instalacji tych systemów, przy czym okres zwrotu z inwestycji nie może być dłuższy niż 5 lat.
W rozumieniu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków systemy automatyki i sterowania obejmują poniższe funkcjonalności:
a) stałe monitorowanie, rejestrowanie, analizowanie i dostosowywanie zużycia energii,
b) analizę porównawczą efektywności energetycznej budynku, wykrywanie utraty efektywności systemów: ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, oświetlenia wbudowanego, automatyki i sterowania, wytwarzania energii elektrycznej w budynku, a także informowanie właściciela lub zarządcy budynku o możliwościach poprawy efektywności energetycznej,
c) komunikację, a także interoperacyjność z połączonymi systemami, o których mowa w lit. b.
Zaktualizowana dyrektywa EPBD [1], której wprowadzenie do polskiego systemu prawnego spodziewane jest pod koniec 2025 roku, rozszerza obowiązek instalowania systemów automatyki i sterowania na budynki niemieszkalne o znamionowej mocy użytecznej dla systemów ogrzewania, systemów chłodzenia lub połączonych systemów ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń powyżej 70 kW. Właściciele takich budynków będą zobligowani wyposażyć je w systemy automatyki i sterowania do 31 grudnia 2029 r. Zapewne parametry graniczne służące ustaleniu wykonalności ekonomicznej wyposażenia budynków [1] niemieszkalnych w systemy automatyki i sterowania budynków zostaną zdefiniowane na podobnym poziomie jak w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków [2].
Dyrektywa EPBD definiuje „system automatyki i sterowania budynku” jako system obejmujący wszystkie produkty, oprogramowanie oraz usługi inżynieryjne, które ułatwiają efektywne energetycznie, oszczędne i bezpieczne działanie systemów technicznych budynku poprzez automatyczne sterowanie oraz umożliwienie manualnego zarządzania nimi.
Dodatkowo dyrektywa EPBD wymaga, aby budynki mieszkalne nowe oraz poddawane ważniejszym renowacjom, wyposażone w systemy ogrzewania, systemy chłodzenia lub połączone systemy ogrzewania pomieszczeń, chłodzenia i wentylacji o znamionowej mocy użytecznej powyżej 70 kW od 1 stycznia 2025 r. wyposażone były w:
a) funkcję obejmującą system ciągłego monitorowania elektronicznego budynku, na odpowiednim poziomie budynku lub modułu, dokonujący pomiarów sprawności systemów i informujący właścicieli lub zarządców budynków, gdy następuje istotna zmiana i gdy potrzebne jest serwisowanie systemu;
b) skuteczne funkcje sterowania i równoważenia w celu zapewnienia optymalnego wytwarzania, dystrybucji, magazynowania i wykorzystywania energii;
c) elastyczność po stronie popytu;
d) skuteczny system monitorowania jakości środowiska w pomieszczeniach, aby zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców,
o ile jest to wykonalne pod względem technicznym i ekonomicznym.
Dodatkowo budynki mieszkalne o powierzchni użytkowej większej niż 1000 m² mają być wyposażone również w funkcje umożliwiające następujące czynności:
a) analizę porównawczą efektywności energetycznej budynku, wykrywanie utraty efektywności systemów technicznych budynku oraz informowanie osoby odpowiedzialnej za obiekty lub zarządzanie infrastrukturą techniczną budynku o możliwościach poprawy efektywności energetycznej;
b) komunikację z połączonymi systemami technicznymi i innymi urządzeniami w budynku, a także interoperacyjność z systemami technicznymi budynku w zakresie różnych rodzajów zastrzeżonych technologii, urządzeń i producentów.
W krajowych aktach prawnych znajdzie się również wymaganie dotyczące budynków niemieszkalnych w kontekście zastosowania automatycznych urządzeń sterujących oświetleniem, które umożliwiają następujące funkcjonalności:
a) strefową kontrolę zajętości dla oświetlenia wewnętrznego z automatycznym wykrywaniem;
b) strefowe automatyczne ściemnianie mocy oświetlenia w zależności od natężenia światła dziennego w ciągu dnia;
c) ciągłe monitorowanie, logowanie i wykrywanie usterek;
d) sterowanie przez użytkownika końcowego;
e) komunikację z odpowiednimi podłączonymi systemami technicznymi wewnątrz budynku.
Powyższe wymagania odnoszące się do systemów technicznych w budynkach mają na celu przyspieszenie transformacji energetycznej i dekarbonizacji sektora budynków w UE.
Wprowadzenie zmian w regulacjach prawnych dotyczących wdrożenia systemów sterowania i automatyki jest dobrą okazją do zidentyfikowania brakujących funkcjonalności w już zastosowanych systemach automatyki budynkowej oraz sporządzenia opinii stwierdzającej konieczność lub niezasadność wdrożenia wymaganego systemu. Systemy BMS to cenne źródło informacji o budynku.
W dalszej części artykułu: • Wymagania dotyczące instalowania systemów automatyki i sterowania budynku • Praktyczne działania dla poprawy efektywności energetycznej |
Streszczenie: W artykule omówiono aktualne wymagania wobec systemów automatyki i sterowania w budynkach oraz odniesiono się do nowych regulacji w tym zakresie zapisanych w przekształconej w 2024 r. dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), które będą wprowadzane do krajowych aktów prawnych. Przedstawiono również studium przypadku polegające na wdrożeniu w budynku biurowym systemu automatyki w węźle cieplnym i wynikające z tego efekty energetyczne. Słowa kluczowe: systemy automatyki i sterowania w budynkach, inteligentny budynek |
Abstract: The article discusses the current requirements for automation and control systems in buildings and refers to the new regulations enshrined in the new Energy Performance of Buildings Directive (EPBD) recast in 2024, which will be introduced into national legal acts. A study case is also presented, covering the implementation of an automation system in a heating substation in an office building and it’s energy effects. Keywords: automation and control systems, intelligent building |
Literatura
1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1275 z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków – wersja przekształcona (Dz.Urz. UE 2024, L 1275), https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32024L1275
2. Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane (DzU 2022, poz. 2206)
3. Materiały Krajowej Agencji Poszanowania Energii SA, www.kape.gov.pl