RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Opomiarowanie i systemy zarządzania budynkiem

Metering and building energy management systems

Pomieszczenie modernizowanego węzła cieplnego. Źródło: KAPE

Pomieszczenie modernizowanego węzła cieplnego. Źródło: KAPE

Zmiany w przepisach dotyczących budynkowych systemów technicznych zainicjowane przekształceniem dyrektywy EPBD sprzyjać będą zastosowaniu kolejnych usprawnień w budynkach, które mogą przynieść wymierne oszczędności kosztów i energii oraz zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych nawet w obiektach już wcześniej modernizowanych.

Zobacz także

Rosenberg Polska sp. z o.o. CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Webinar Panasonic: wydajność klimatyzacji

Webinar Panasonic: wydajność klimatyzacji Webinar Panasonic: wydajność klimatyzacji

Panasonic, światowy lider w dziedzinie rozwiązań klimatyzacyjnych, we współpracy z redakcją Globenergia, serdecznie zaprasza na ekskluzywny webinar, który odbędzie się już 16 października 2024 r. o godzinie...

Panasonic, światowy lider w dziedzinie rozwiązań klimatyzacyjnych, we współpracy z redakcją Globenergia, serdecznie zaprasza na ekskluzywny webinar, który odbędzie się już 16 października 2024 r. o godzinie 10:00. Podczas wydarzenia, Paulina Szczepanek, ekspertka Panasonic, omówi najważniejsze czynniki wpływające na wydajność systemów klimatyzacyjnych VRF i PACi, co pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć, jak optymalizować działanie tych urządzeń.

AIRCON Sp. z o.o. news Nowa Strefa Relaksu na Politechnice Rzeszowskiej z klimatyzatorem FROST marki MDV

Nowa Strefa Relaksu na Politechnice Rzeszowskiej z klimatyzatorem FROST marki MDV Nowa Strefa Relaksu na Politechnice Rzeszowskiej z klimatyzatorem FROST marki MDV

Politechnika Rzeszowska uruchomiła nową Strefę Relaksu „Rusztowanie”, zlokalizowaną w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Przestrzeń ta została zaprojektowana przez studentów...

Politechnika Rzeszowska uruchomiła nową Strefę Relaksu „Rusztowanie”, zlokalizowaną w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Przestrzeń ta została zaprojektowana przez studentów i ma służyć zarówno do pracy, jak i odpoczynku.

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) przekształcona w 2024 r. [1] rozszerza dotychczasowe wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynków wprowadzane stopniowo od 2002 r. na poziomie unijnym oraz krajowym. Jednym z elementów, które mają wymierny wpływ na zmniejszenie zużycia energii w budynkach, są systemy automatyki i sterowania.

Właściciele budynków komercyjnych i publicznych coraz częściej biorą pod uwagę inwestycje w szeroko rozumiane systemy zarządzania energią w obiektach. Jednym z głównych powodów przeprowadzania takich inwestycji były do tej pory duże koszty operacyjne spowodowane wysokimi cenami energii. Już teraz wiadomo, że właściciele budynków będą zmuszeni przeanalizować zasadność wdrożenia takich systemów w ślad za zapisami ustawy z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane [2].

Zgodnie z art. 3 ww. ustawy właściciel lub zarządca budynku ma do 31 grudnia 2024 r. wyposażyć w automatykę i sterowanie budynek niemieszkalny, który posiada system:

1. ogrzewania lub połączony system ogrzewania i wentylacji o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej ponad 290 kW,

2. klimatyzacji lub połączony system klimatyzacji i wentylacji o nominalnej sumarycznej mocy chłodniczej ponad 290 kW.

O konieczności wyposażenia budynku w taką instalację zdecyduje opinia sporządzona przez osobę posiadającą uprawnienia do projektowania w odpowiedniej specjalności, która potwierdzi zasadność techniczną oraz opłacalność ekonomiczną tej inwestycji – na podstawie porównania początkowych kosztów instalacji systemów automatyki i sterowania dla budynków ze spodziewanymi oszczędnościami kosztów energii wynikającymi z instalacji tych systemów, przy czym okres zwrotu z inwestycji nie może być dłuższy niż 5 lat.

W rozumieniu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków systemy automatyki i sterowania obejmują poniższe funkcjonalności:

a) stałe monitorowanie, rejestrowanie, analizowanie i dostosowywanie zużycia energii,

b) analizę porównawczą efektywności energetycznej budynku, wykrywanie utraty efektywności systemów: ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, oświetlenia wbudowanego, automatyki i sterowania, wytwarzania energii elektrycznej w budynku, a także informowanie właściciela lub zarządcy budynku o możliwościach poprawy efektywności energetycznej,

c) komunikację, a także interoperacyjność z połączonymi systemami, o których mowa w lit. b.

Zaktualizowana dyrektywa EPBD [1], której wprowadzenie do polskiego systemu prawnego spodziewane jest pod koniec 2025 roku, rozszerza obowiązek instalowania systemów automatyki i sterowania na budynki niemieszkalne o znamionowej mocy użytecznej dla systemów ogrzewania, systemów chłodzenia lub połączonych systemów ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń powyżej 70 kW. Właściciele takich budynków będą zobligowani wyposażyć je w systemy automatyki i sterowania do 31 grudnia 2029 r. Zapewne parametry graniczne służące ustaleniu wykonalności ekonomicznej wyposażenia budynków [1] niemieszkalnych w systemy automatyki i sterowania budynków zostaną zdefiniowane na podobnym poziomie jak w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków [2].

Dyrektywa EPBD definiuje „system automatyki i sterowania budynku” jako system obejmujący wszystkie produkty, oprogramowanie oraz usługi inżynieryjne, które ułatwiają efektywne energetycznie, oszczędne i bezpieczne działanie systemów technicznych budynku poprzez automatyczne sterowanie oraz umożliwienie manualnego zarządzania nimi.

Dodatkowo dyrektywa EPBD wymaga, aby budynki mieszkalne nowe oraz poddawane ważniejszym renowacjom, wyposażone w systemy ogrzewania, systemy chłodzenia lub połączone systemy ogrzewania pomieszczeń, chłodzenia i wentylacji o znamionowej mocy użytecznej powyżej 70 kW od 1 stycznia 2025 r. wyposażone były w:

a) funkcję obejmującą system ciągłego monitorowania elektronicznego budynku, na odpowiednim poziomie budynku lub modułu, dokonujący pomiarów sprawności systemów i informujący właścicieli lub zarządców budynków, gdy następuje istotna zmiana i gdy potrzebne jest serwisowanie systemu;

b) skuteczne funkcje sterowania i równoważenia w celu zapewnienia optymalnego wytwarzania, dystrybucji, magazynowania i wykorzystywania energii;

c) elastyczność po stronie popytu;

d) skuteczny system monitorowania jakości środowiska w pomieszczeniach, aby zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców,

o ile jest to wykonalne pod względem technicznym i ekonomicznym.

Dodatkowo budynki mieszkalne o powierzchni użytkowej większej niż 1000 m² mają być wyposażone również w funkcje umożliwiające następujące czynności:

a) analizę porównawczą efektywności energetycznej budynku, wykrywanie utraty efektywności systemów technicznych budynku oraz informowanie osoby odpowiedzialnej za obiekty lub zarządzanie infrastrukturą techniczną budynku o możliwościach poprawy efektywności energetycznej;

b) komunikację z połączonymi systemami technicznymi i innymi urządzeniami w budynku, a także interoperacyjność z systemami technicznymi budynku w zakresie różnych rodzajów zastrzeżonych technologii, urządzeń i producentów.

W krajowych aktach prawnych znajdzie się również wymaganie dotyczące budynków niemieszkalnych w kontekście zastosowania automatycznych urządzeń sterujących oświetleniem, które umożliwiają następujące funkcjonalności:

a) strefową kontrolę zajętości dla oświetlenia wewnętrznego z automatycznym wykrywaniem;

b) strefowe automatyczne ściemnianie mocy oświetlenia w zależności od natężenia światła dziennego w ciągu dnia;

c) ciągłe monitorowanie, logowanie i wykrywanie usterek;

d) sterowanie przez użytkownika końcowego;

e) komunikację z odpowiednimi podłączonymi systemami technicznymi wewnątrz bu­dynku.

Powyższe wymagania odnoszące się do systemów technicznych w budynkach mają na celu przyspieszenie transformacji energetycznej i dekarbonizacji sektora budynków w UE.

Wprowadzenie zmian w regulacjach prawnych dotyczących wdrożenia systemów sterowania i automatyki jest dobrą okazją do zidentyfikowania brakujących funkcjonalności w już zastosowanych systemach automatyki budynkowej oraz sporządzenia opinii stwierdzającej konieczność lub niezasadność wdrożenia wymaganego systemu. Systemy BMS to cenne źródło informacji o budynku.

W dalszej części artykułu:

• Wymagania dotyczące instalowania systemów automatyki i sterowania budynku

• Praktyczne działania dla poprawy efektywności energetycznej

Aby przeczytać pełną wersję artykułu, należy się zalogować. wykupić prenumeratę i zalogować się.

Streszczenie:  W artykule omówiono aktualne wymagania wobec systemów automatyki i sterowania w budynkach oraz odniesiono się do nowych regulacji w tym zakresie zapisanych w przekształconej w 2024 r. dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), które będą wprowadzane do krajowych aktów prawnych. Przedstawiono również studium przypadku polegające na wdrożeniu w budynku biurowym systemu automatyki w węźle cieplnym i wynikające z tego efekty energetyczne.

Słowa kluczowe: systemy automatyki i sterowania w budynkach, inteligentny budynek

Abstract:  The article discusses the current requirements for automation and control systems in buildings and refers to the new regulations enshrined in the new Energy Performance of Buildings Directive (EPBD) recast in 2024, which will be introduced into national legal acts. A study case is also presented, covering the implementation of an automation system in a heating substation in an office building and it’s energy effects.

Keywords:  automation and control systems, intelligent building

Literatura

1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1275 z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków – wersja przekształcona (Dz.Urz. UE 2024, L 1275), https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32024L1275

2. Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane (DzU 2022, poz. 2206)

3. Materiały Krajowej Agencji Poszanowania Energii SA, www.kape.gov.pl

Aby przeczytać pełną wersję artykułu, należy się zalogować. wykupić prenumeratę i zalogować się.

Komentarze

Powiązane

Ekoterm Orlen Korzyści ze stosowania kominka na olej opałowy w domu

Korzyści ze stosowania kominka na olej opałowy w domu Korzyści ze stosowania kominka na olej opałowy w domu

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób zwraca uwagę na wydajność energetyczną oraz estetykę wnętrza domu, poszukiwanie alternatywnych i wydajnych metod ogrzewania staje się priorytetem. Jednym...

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób zwraca uwagę na wydajność energetyczną oraz estetykę wnętrza domu, poszukiwanie alternatywnych i wydajnych metod ogrzewania staje się priorytetem. Jednym z ciekawych rozwiązań, które łączy w sobie te dwie cechy, jest kominek na olej opałowy. Jakie są korzyści z zastosowania tego rozwiązania?

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Bezpłatny webinar Panasonic o źródle ogrzewania i chłodzenia w placówkach medycznych

Bezpłatny webinar Panasonic o źródle ogrzewania i chłodzenia w placówkach medycznych Bezpłatny webinar Panasonic o źródle ogrzewania i chłodzenia w placówkach medycznych

W obliczu rosnących wymagań dotyczących efektywności energetycznej oraz wyzwań związanych z ochroną środowiska, pompy ciepła stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w sektorze budynków użyteczności...

W obliczu rosnących wymagań dotyczących efektywności energetycznej oraz wyzwań związanych z ochroną środowiska, pompy ciepła stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w sektorze budynków użyteczności publicznej, w tym placówek medycznych. Już 25 września o godzinie 10:00 odbędzie się kolejna edycja „Webinarowej Środy”, podczas której tematem przewodnim będzie wykorzystanie pomp ciepła w szpitalach, przychodniach i innych ośrodkach służby zdrowia.

Henco Industries news Trwa Henco RoadShow

Trwa Henco RoadShow Trwa Henco RoadShow

Jesteśmy w trakcie trwającego miesiąc RoadShow, a zaangażowanie naszych partnerów biznesowych i zespołu sprzedażowego jest imponujące. Ilość odwiedzających nas zaskakuje. Zebrane opinie umożliwią nam analizę...

Jesteśmy w trakcie trwającego miesiąc RoadShow, a zaangażowanie naszych partnerów biznesowych i zespołu sprzedażowego jest imponujące. Ilość odwiedzających nas zaskakuje. Zebrane opinie umożliwią nam analizę produktową, co pozwoli dostosować nasze rozwiązania do aktualnych potrzeb rynkowych.

Henco Industries news Portal branżowy MyHenco

Portal branżowy MyHenco Portal branżowy MyHenco

MyHenco to nowoczesny portal branżowy skierowany do profesjonalistów z branży instalacyjnej, w tym instalatorów, hurtowni oraz działów technicznych. Platforma oferuje pełny katalog produktów Henco, obejmujący...

MyHenco to nowoczesny portal branżowy skierowany do profesjonalistów z branży instalacyjnej, w tym instalatorów, hurtowni oraz działów technicznych. Platforma oferuje pełny katalog produktów Henco, obejmujący m.in. rury PE-Xc/Al/PE-Xc, kształtki mosiężne oraz PVDF, które są szeroko wykorzystywane w instalacjach wodnych i grzewczych. Rury PE-Xc/Al/PE-Xc charakteryzują się wysoką odpornością na ciśnienie oraz temperaturę, co czyni je idealnym rozwiązaniem do nowoczesnych instalacji.

leroymerlin.pl Przewodowy, cyfrowy, bezprzewodowy... Poznaj popularne rodzaje wideodomofonów

Przewodowy, cyfrowy, bezprzewodowy... Poznaj popularne rodzaje wideodomofonów Przewodowy, cyfrowy, bezprzewodowy... Poznaj popularne rodzaje wideodomofonów

Wideodomofony to nowoczesne urządzenia, które łączą funkcje domofonu i kamery. Od tradycyjnych domofonów odróżnia je zatem możliwość poglądu osoby przed drzwiami. Mogą być przewodowe lub bezprzewodowe,...

Wideodomofony to nowoczesne urządzenia, które łączą funkcje domofonu i kamery. Od tradycyjnych domofonów odróżnia je zatem możliwość poglądu osoby przed drzwiami. Mogą być przewodowe lub bezprzewodowe, cyfrowe. Dzięki różnym dodatkowym funkcjom wideodomofony stają się niezastąpionym elementem nowoczesnych, inteligentnych domów.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowa siedziba oddziału Schiessl w Łodzi

Nowa siedziba oddziału Schiessl w Łodzi Nowa siedziba oddziału Schiessl w Łodzi

Szukasz fachowych wskazówek od ekspertów z branży HVACR? Chcesz poznać najnowsze rozwiązania produktowe od wiodących producentów? A może interesują Cię wyjątkowe promocje na klimatyzatory i narzędzia?...

Szukasz fachowych wskazówek od ekspertów z branży HVACR? Chcesz poznać najnowsze rozwiązania produktowe od wiodących producentów? A może interesują Cię wyjątkowe promocje na klimatyzatory i narzędzia? To wszystko i wiele więcej czeka na uczestników Dnia Otwartego w nowym Oddziale Schiessl Polska w Łodzi – serdecznie zapraszamy!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka loteria Milwaukee 2024

Wielka loteria Milwaukee 2024 Wielka loteria Milwaukee 2024

Kupuj produkty MILWAUKEE za min. 2500 zł brutto, rejestruj zakupy na stronie www.wielkaloteriamilwaukee.pl i bierz udział w loterii!

Kupuj produkty MILWAUKEE za min. 2500 zł brutto, rejestruj zakupy na stronie www.wielkaloteriamilwaukee.pl i bierz udział w loterii!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Systemy Hisense VRF seria S mavo+ z certyfikatem Eurovent

Systemy Hisense VRF seria S mavo+ z certyfikatem Eurovent Systemy Hisense VRF seria S mavo+ z certyfikatem Eurovent

Typoszereg Hi-FLEXi S mavo+ to najnowsze, modułowe systemy Hisense VRF, które cechuje wysoka elastyczność projektowania instalacji chłodniczej oraz wysoka wydajność dla pojedynczej jednostki. Wszystkie...

Typoszereg Hi-FLEXi S mavo+ to najnowsze, modułowe systemy Hisense VRF, które cechuje wysoka elastyczność projektowania instalacji chłodniczej oraz wysoka wydajność dla pojedynczej jednostki. Wszystkie parametry potwierdzone zostały certyfikatem Eurovent.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Agregaty i sprężarki Danfoss BOCK prosto z magazynu!

Agregaty i sprężarki Danfoss BOCK prosto z magazynu! Agregaty i sprężarki Danfoss BOCK prosto z magazynu!

Wysoka sprawność oraz niezawodność sprawiają, że półhermetyczne sprężarki i agregaty BOCK oparte na tych sprężarkach, od wielu lat są z sukcesem stosowane w technice chłodniczej. Przeznaczone są do wszystkich...

Wysoka sprawność oraz niezawodność sprawiają, że półhermetyczne sprężarki i agregaty BOCK oparte na tych sprężarkach, od wielu lat są z sukcesem stosowane w technice chłodniczej. Przeznaczone są do wszystkich obecnie stosowanych na rynku czynników chłodniczych. Stanowią rozwiązanie, które sprawdzi się w każdych warunkach.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Hisense Wings – w pakiecie taniej!

Hisense Wings – w pakiecie taniej! Hisense Wings – w pakiecie taniej!

Kupując 5 kompletów urządzeń serii Wings, otrzymasz 700 zł w bonach Pluxee!

Kupując 5 kompletów urządzeń serii Wings, otrzymasz 700 zł w bonach Pluxee!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Bezpłatny webinar Panasonic: możliwości pomp ciepła w kaskadzie

Bezpłatny webinar Panasonic: możliwości pomp ciepła w kaskadzie Bezpłatny webinar Panasonic: możliwości pomp ciepła w kaskadzie

Z radością zapraszamy na kolejną odsłonę „Webinarowej Środy”, organizowanej przez Panasonic we współpracy z redakcją GlobEnergia, która odbędzie się już 2 października o godzinie 10:00. Prelegentami będą...

Z radością zapraszamy na kolejną odsłonę „Webinarowej Środy”, organizowanej przez Panasonic we współpracy z redakcją GlobEnergia, która odbędzie się już 2 października o godzinie 10:00. Prelegentami będą eksperci z firmy Panasonic – Michał Stojanowski i Piotr Pisiak.

Przemysław Dutka, kierownik działu technicznego Caleffi Zabezpieczenie kotłów spalających biomasę – rozwiązania Caleffi Hydronic Solutions

Zabezpieczenie kotłów spalających biomasę – rozwiązania Caleffi Hydronic Solutions Zabezpieczenie kotłów spalających biomasę – rozwiązania Caleffi Hydronic Solutions

Kotły spalające biomasę to jeden z ekologicznych sposobów ogrzewania, który jest świetnym rozwiązaniem w przypadku wymiany źródła ciepła z urządzeń spalających węgiel. Mówimy tutaj oczywiście o kotłach...

Kotły spalające biomasę to jeden z ekologicznych sposobów ogrzewania, który jest świetnym rozwiązaniem w przypadku wymiany źródła ciepła z urządzeń spalających węgiel. Mówimy tutaj oczywiście o kotłach peletowych oraz zgazowujących drewno. Układy modernizowane są systemami najczęściej wysoko/średnio parametrowymi, gdzie odbiornikami ciepła są istniejące grzejniki.

THERMOSILESIA Klimatyzacja i ekologia

Klimatyzacja i ekologia Klimatyzacja i ekologia

Klimatyzacja domu i mieszkania to nie tylko komfort, ale często konieczność. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy prozaiczne urządzenia, takie jak klimatyzatory, mogą szkodzić środowisku. Czy klimatyzator...

Klimatyzacja domu i mieszkania to nie tylko komfort, ale często konieczność. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy prozaiczne urządzenia, takie jak klimatyzatory, mogą szkodzić środowisku. Czy klimatyzator musi być wrogiem środowiska? Obalmy ten mit i pokażmy, że nowoczesne systemy klimatyzacji mogą być częścią zrównoważonego stylu życia.

WC Serwis Toalety przenośne na budowie – dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?

Toalety przenośne na budowie – dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie? Toalety przenośne na budowie – dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?

Toaleta przenośna na terenie placu budowy to rozwiązanie, które pozwala zapewnić pracownikom odpowiednie warunki sanitarne, zgodne z obowiązującymi w naszym kraju przepisami z zakresu BHP. Dlaczego warto...

Toaleta przenośna na terenie placu budowy to rozwiązanie, które pozwala zapewnić pracownikom odpowiednie warunki sanitarne, zgodne z obowiązującymi w naszym kraju przepisami z zakresu BHP. Dlaczego warto zastosować przenośne toalety WC na budowie? O czym warto pamiętać, wybierając konkretny model? Zapraszamy do lektury!

Orole 10 pytań przed zakupem osuszacza powietrza

10 pytań przed zakupem osuszacza powietrza 10 pytań przed zakupem osuszacza powietrza

Planujesz zakup osuszacza powietrza, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zanim podejmiesz decyzję, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań, które pomogą dopasować urządzenie do Twoich potrzeb. Przeczytaj...

Planujesz zakup osuszacza powietrza, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zanim podejmiesz decyzję, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań, które pomogą dopasować urządzenie do Twoich potrzeb. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jakie aspekty wziąć pod uwagę – od celu użycia, przez wydajność i poziom hałasu, po zużycie energii i konserwację urządzenia. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz osuszacza do domu, po zalaniu, czy na budowę, znajdziesz tu odpowiedzi, które ułatwią wybór najlepszego rozwiązania.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza...

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza się zarówno wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, szkołach, szpitalach czy ośrodkach sportowych, oferując niezawodność, trwałość oraz prostotę obsługi, która ułatwia pracę instalatora.

AIRCON Sp. z o.o. news Nowa Strefa Relaksu na Politechnice Rzeszowskiej z klimatyzatorem FROST marki MDV

Nowa Strefa Relaksu na Politechnice Rzeszowskiej z klimatyzatorem FROST marki MDV Nowa Strefa Relaksu na Politechnice Rzeszowskiej z klimatyzatorem FROST marki MDV

Politechnika Rzeszowska uruchomiła nową Strefę Relaksu „Rusztowanie”, zlokalizowaną w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Przestrzeń ta została zaprojektowana przez studentów...

Politechnika Rzeszowska uruchomiła nową Strefę Relaksu „Rusztowanie”, zlokalizowaną w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Przestrzeń ta została zaprojektowana przez studentów i ma służyć zarówno do pracy, jak i odpoczynku.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Webinar Panasonic: wydajność klimatyzacji

Webinar Panasonic: wydajność klimatyzacji Webinar Panasonic: wydajność klimatyzacji

Panasonic, światowy lider w dziedzinie rozwiązań klimatyzacyjnych, we współpracy z redakcją Globenergia, serdecznie zaprasza na ekskluzywny webinar, który odbędzie się już 16 października 2024 r. o godzinie...

Panasonic, światowy lider w dziedzinie rozwiązań klimatyzacyjnych, we współpracy z redakcją Globenergia, serdecznie zaprasza na ekskluzywny webinar, który odbędzie się już 16 października 2024 r. o godzinie 10:00. Podczas wydarzenia, Paulina Szczepanek, ekspertka Panasonic, omówi najważniejsze czynniki wpływające na wydajność systemów klimatyzacyjnych VRF i PACi, co pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć, jak optymalizować działanie tych urządzeń.

Redakcja RI news Nowe normy – czerwiec 2024 r.

Nowe normy – czerwiec 2024 r. Nowe normy – czerwiec 2024 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Redakcja RI news Brak półprzewodników

Brak półprzewodników Brak półprzewodników

Obecne głównie w sektorze motoryzacji problemy z dostępnością półprzewodników dotyczą także branży instalacyjnej. Już wiadomo, że aż do końca tego roku, a być może także w roku 2023, producenci będą borykać...

Obecne głównie w sektorze motoryzacji problemy z dostępnością półprzewodników dotyczą także branży instalacyjnej. Już wiadomo, że aż do końca tego roku, a być może także w roku 2023, producenci będą borykać się z opóźnieniami dostaw urządzeń, w których półprzewodniki wykorzystywane są do sterowania.

opr. red. Systemy sterowania centralami wentylacyjnymi – nowe wytyczne Euroventu

Systemy sterowania centralami wentylacyjnymi – nowe wytyczne Euroventu Systemy sterowania centralami wentylacyjnymi – nowe wytyczne Euroventu

W grudniu 2021 r. Eurovent opublikował Wytyczne 6/17 Systemy sterowania centralami wentylacyjnymi. Zawierają one zalecenia dotyczące minimalnych wymagań funkcjonalnych dla systemów sterowania centralami,...

W grudniu 2021 r. Eurovent opublikował Wytyczne 6/17 Systemy sterowania centralami wentylacyjnymi. Zawierają one zalecenia dotyczące minimalnych wymagań funkcjonalnych dla systemów sterowania centralami, wskazując na ich znaczenie w kontekście zużycia energii, bezpieczeństwa, eksploatacji i konserwacji. Przedstawiają również zalety fabrycznie zintegrowanych systemów sterowania.

Waldemar Joniec Wentylacja i klimatyzacja w nowych dyrektywach

Wentylacja i klimatyzacja w nowych dyrektywach Wentylacja i klimatyzacja w nowych dyrektywach

Nowe regulacje kładą nacisk na synergię pomiędzy korzystaniem z OZE a niskim zapotrzebowaniem na energię przez budynki wyposażone w inteligentne systemy automatyki i sterowania instalacjami wentylacyjnymi,...

Nowe regulacje kładą nacisk na synergię pomiędzy korzystaniem z OZE a niskim zapotrzebowaniem na energię przez budynki wyposażone w inteligentne systemy automatyki i sterowania instalacjami wentylacyjnymi, klimatyzacyjnymi i ogrzewania.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nowości w technice klimatyzacyjnej

Nowości w technice klimatyzacyjnej Nowości w technice klimatyzacyjnej

Klimatyzatory, klimakonwektory i belki chłodzące to najczęściej stosowane urządzenia klimatyzacyjne. Szczególnie te pierwsze są ciągle doskonalone i każdy rok przynosi nowe rozwiązania. Liczą się: energooszczędność,...

Klimatyzatory, klimakonwektory i belki chłodzące to najczęściej stosowane urządzenia klimatyzacyjne. Szczególnie te pierwsze są ciągle doskonalone i każdy rok przynosi nowe rozwiązania. Liczą się: energooszczędność, wydajność, ekologiczność i komfort użytkowania. Nowe tendencje szybko rozpowszechnią się na rynku, dając inwestorom coraz szerszy wybór.

mgr inż. Krzysztof Szymański, mgr inż. Beata Kluczberg, mgr inż. Jerzy Żurawski Zarządzanie energią w budynkach – obowiązek czy konieczność? Cz. 1

Zarządzanie energią w budynkach – obowiązek czy konieczność? Cz. 1 Zarządzanie energią w budynkach – obowiązek czy konieczność? Cz. 1

Globalne działania na rzecz zapobiegania szybkim zmianom klimatu obejmują także budownictwo, a zwłaszcza jego dekarbonizację. Tak jak cała gospodarka, budownictwo musi korzystać z nowoczesnych technologii...

Globalne działania na rzecz zapobiegania szybkim zmianom klimatu obejmują także budownictwo, a zwłaszcza jego dekarbonizację. Tak jak cała gospodarka, budownictwo musi korzystać z nowoczesnych technologii i wiedzy – w tym cyfryzacji procesów budowlanych, energii odnawialnej i energoefektywnych technologii. A to oznacza budowę inteligentnych budynków, osiedli i miast. Wznoszenie takich budynków ma już podstawy techniczne i prawne zawarte m.in. w dyrektywach europejskich oraz normalizacji technicznej....

Wybrane dla Ciebie

Gdzie najlepiej zamontować klimatyzator »

Gdzie najlepiej zamontować klimatyzator » Gdzie najlepiej zamontować klimatyzator »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać »

Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać » Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego »

Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego » Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego »

Dlaczego ogrzewanie nawiewowe?

Dlaczego ogrzewanie nawiewowe? Dlaczego ogrzewanie nawiewowe?

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Na czym polega fenomen pomp ciepła nowej generacji »

Na czym polega fenomen pomp ciepła nowej generacji » Na czym polega fenomen pomp ciepła nowej generacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Nieoczywiste metody dobrego ciśnienia w kranie »

Nieoczywiste metody dobrego ciśnienia w kranie » Nieoczywiste metody dobrego ciśnienia w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Jakie innowacje energetyczne czekają nas w najbliższym czasie »

Jakie innowacje energetyczne czekają nas w najbliższym czasie » Jakie innowacje energetyczne czekają nas w najbliższym czasie »

Instalatorze, zdobądź zlecenie dla siebie »

Instalatorze, zdobądź zlecenie dla siebie » Instalatorze, zdobądź zlecenie dla siebie »

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Webinar Panasonic: wydajność klimatyzacji

Webinar Panasonic: wydajność klimatyzacji Webinar Panasonic: wydajność klimatyzacji

Panasonic, światowy lider w dziedzinie rozwiązań klimatyzacyjnych, we współpracy z redakcją Globenergia, serdecznie zaprasza na ekskluzywny webinar, który odbędzie się już 16 października 2024 r. o godzinie...

Panasonic, światowy lider w dziedzinie rozwiązań klimatyzacyjnych, we współpracy z redakcją Globenergia, serdecznie zaprasza na ekskluzywny webinar, który odbędzie się już 16 października 2024 r. o godzinie 10:00. Podczas wydarzenia, Paulina Szczepanek, ekspertka Panasonic, omówi najważniejsze czynniki wpływające na wydajność systemów klimatyzacyjnych VRF i PACi, co pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć, jak optymalizować działanie tych urządzeń.

AIRCON Sp. z o.o. news Nowa Strefa Relaksu na Politechnice Rzeszowskiej z klimatyzatorem FROST marki MDV

Nowa Strefa Relaksu na Politechnice Rzeszowskiej z klimatyzatorem FROST marki MDV Nowa Strefa Relaksu na Politechnice Rzeszowskiej z klimatyzatorem FROST marki MDV

Politechnika Rzeszowska uruchomiła nową Strefę Relaksu „Rusztowanie”, zlokalizowaną w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Przestrzeń ta została zaprojektowana przez studentów...

Politechnika Rzeszowska uruchomiła nową Strefę Relaksu „Rusztowanie”, zlokalizowaną w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Przestrzeń ta została zaprojektowana przez studentów i ma służyć zarówno do pracy, jak i odpoczynku.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza...

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza się zarówno wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, szkołach, szpitalach czy ośrodkach sportowych, oferując niezawodność, trwałość oraz prostotę obsługi, która ułatwia pracę instalatora.

Orole 10 pytań przed zakupem osuszacza powietrza

10 pytań przed zakupem osuszacza powietrza 10 pytań przed zakupem osuszacza powietrza

Planujesz zakup osuszacza powietrza, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zanim podejmiesz decyzję, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań, które pomogą dopasować urządzenie do Twoich potrzeb. Przeczytaj...

Planujesz zakup osuszacza powietrza, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zanim podejmiesz decyzję, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań, które pomogą dopasować urządzenie do Twoich potrzeb. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jakie aspekty wziąć pod uwagę – od celu użycia, przez wydajność i poziom hałasu, po zużycie energii i konserwację urządzenia. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz osuszacza do domu, po zalaniu, czy na budowę, znajdziesz tu odpowiedzi, które ułatwią wybór najlepszego rozwiązania.

WC Serwis Toalety przenośne na budowie – dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?

Toalety przenośne na budowie – dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie? Toalety przenośne na budowie – dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?

Toaleta przenośna na terenie placu budowy to rozwiązanie, które pozwala zapewnić pracownikom odpowiednie warunki sanitarne, zgodne z obowiązującymi w naszym kraju przepisami z zakresu BHP. Dlaczego warto...

Toaleta przenośna na terenie placu budowy to rozwiązanie, które pozwala zapewnić pracownikom odpowiednie warunki sanitarne, zgodne z obowiązującymi w naszym kraju przepisami z zakresu BHP. Dlaczego warto zastosować przenośne toalety WC na budowie? O czym warto pamiętać, wybierając konkretny model? Zapraszamy do lektury!

THERMOSILESIA Klimatyzacja i ekologia

Klimatyzacja i ekologia Klimatyzacja i ekologia

Klimatyzacja domu i mieszkania to nie tylko komfort, ale często konieczność. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy prozaiczne urządzenia, takie jak klimatyzatory, mogą szkodzić środowisku. Czy klimatyzator...

Klimatyzacja domu i mieszkania to nie tylko komfort, ale często konieczność. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy prozaiczne urządzenia, takie jak klimatyzatory, mogą szkodzić środowisku. Czy klimatyzator musi być wrogiem środowiska? Obalmy ten mit i pokażmy, że nowoczesne systemy klimatyzacji mogą być częścią zrównoważonego stylu życia.

Przemysław Dutka, kierownik działu technicznego Caleffi Zabezpieczenie kotłów spalających biomasę – rozwiązania Caleffi Hydronic Solutions

Zabezpieczenie kotłów spalających biomasę – rozwiązania Caleffi Hydronic Solutions Zabezpieczenie kotłów spalających biomasę – rozwiązania Caleffi Hydronic Solutions

Kotły spalające biomasę to jeden z ekologicznych sposobów ogrzewania, który jest świetnym rozwiązaniem w przypadku wymiany źródła ciepła z urządzeń spalających węgiel. Mówimy tutaj oczywiście o kotłach...

Kotły spalające biomasę to jeden z ekologicznych sposobów ogrzewania, który jest świetnym rozwiązaniem w przypadku wymiany źródła ciepła z urządzeń spalających węgiel. Mówimy tutaj oczywiście o kotłach peletowych oraz zgazowujących drewno. Układy modernizowane są systemami najczęściej wysoko/średnio parametrowymi, gdzie odbiornikami ciepła są istniejące grzejniki.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Bezpłatny webinar Panasonic: możliwości pomp ciepła w kaskadzie

Bezpłatny webinar Panasonic: możliwości pomp ciepła w kaskadzie Bezpłatny webinar Panasonic: możliwości pomp ciepła w kaskadzie

Z radością zapraszamy na kolejną odsłonę „Webinarowej Środy”, organizowanej przez Panasonic we współpracy z redakcją GlobEnergia, która odbędzie się już 2 października o godzinie 10:00. Prelegentami będą...

Z radością zapraszamy na kolejną odsłonę „Webinarowej Środy”, organizowanej przez Panasonic we współpracy z redakcją GlobEnergia, która odbędzie się już 2 października o godzinie 10:00. Prelegentami będą eksperci z firmy Panasonic – Michał Stojanowski i Piotr Pisiak.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Hisense Wings – w pakiecie taniej!

Hisense Wings – w pakiecie taniej! Hisense Wings – w pakiecie taniej!

Kupując 5 kompletów urządzeń serii Wings, otrzymasz 700 zł w bonach Pluxee!

Kupując 5 kompletów urządzeń serii Wings, otrzymasz 700 zł w bonach Pluxee!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.