Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Jakość powietrza i wentylacja w budynkach szkolnych

Eksploatacja pomieszczeń lekcyjnych jest specyficzna, a jej rezultatem jest duże zapotrzebowanie na świeże powietrze
Eksploatacja pomieszczeń lekcyjnych jest specyficzna, a jej rezultatem jest duże zapotrzebowanie na świeże powietrze
www.sxc.hu

Zalecenia dotyczące jakości powietrza w salach lekcyjnych, a dokładniej nieprzekraczania 0,1% stężenia CO2, sformułował już w 1858 r. niemiecki higienista Max von Pettenkofer. Od tego czasu w budynkach dydaktycznych wiele się zmieniło. Czas przebywania młodzieży w salach lekcyjnych uległ wydłużeniu, naturalna wymiana powietrza poprzez szczelne okna i drzwi jest mniejsza, a materiały i wyposażenie klas zawierają więcej związków chemicznych.

Zalecenia dotyczące jakości powietrza w salach lekcyjnych, a dokładniej nieprzekraczania 0,1% stężenia CO2, sformułował już w 1858 r. niemiecki higienista Max von Pettenkofer. Od tego czasu w budynkach dydaktycznych wiele się zmieniło. Czas przebywania młodzieży w salach lekcyjnych uległ wydłużeniu, naturalna wymiana powietrza poprzez szczelne okna i drzwi jest mniejsza, a materiały i wyposażenie klas zawierają więcej związków chemicznych.

Przeczytaj: Wentylacja w budynkach niemieszkalnych »

Funkcją podstawową wentylacji jest zapewnienie użytkownikowi komfortu fizjologicznego, czyli środowiska, w którym stężenia zanieczyszczeń gazowych oraz produkty metabolizmu (CO2, para wodna, zapachy) będą utrzymywane na dopuszczalnym poziomie. Eksploatacja pomieszczeń lekcyjnych jest specyficzna, a jej rezultatem jest duże zapotrzebowanie na świeże powietrze.

W salach lekcyjnych prawie zawsze znajduje się duża liczba osób. Nawet w przypadku niepełnego wykorzystania pomieszczenia mamy do czynienia z niekorzystną zależnością pomiędzy objętością pomieszczenia a liczbą jego użytkowników, co obrazuje poniższy przykład. W pomieszczeniu lekcyjnym o średniej objętości 180 m2 (powierzchnia 60 m2, wysokość 3 m) przebywa 20 uczniów, co oznacza, że na każdego przypada 9 m3 powietrza.

Przykładowy pokój dziecięcy ma 14,4 m3 powierzchni i wysokość 2,5 m, czyli na dziecko przypada czterokrotnie większa ilość powietrza – 36 m3. W pomieszczeniu lekcyjnym już po ok. 15–20 minutach przekroczony zostaje dopuszczalny poziom stężenia CO2 (> 0,1%), gdy w pokoju dziecięcym czas ten wydłuża się do ok. 60–70 minut.

Innym elementem charakterystycznym dla pomieszczeń lekcyjnych jest długi czas ekspozycji. Uczniowie spędzają w szkole większość dnia, okres ten jest porównywalny z czasem pracy osób dorosłych. Jednak pomieszczenia biurowe i inne miejsca pracy są przedmiotem wielu regulacji prawnych dotyczących wentylacji i jakości powietrza, w przeciwieństwie do budynków szkolnych.

Przeczytaj: Odczuwalna jakość powietrza a zapachy »

Niespełnienie wymagań higienicznych i brak świeżego powietrza mają znaczący wpływ na koncentrację i komfort użytkowników (np. Wargocki et all, 2000). Uczniowie to w przeważającej części dzieci, szczególnie wrażliwe fizjologicznie.

CO2 jako wyznacznik jakości powietrza

Do dnia dzisiejszego dwutlenek węgla pełni funkcję praktycznego i łatwo mierzalnego współczynnika jakości powietrza. Wynika to z szeregu zalet CO2 jako indykatora:

  • wartość stężenia CO2 w atmosferze jest relatywnie stabilna (ok. 0,03–0,04%; w niektórych miejscach, np. w miastach, wartości te mogą być wyższe);
  • obecność ludzi i ich aktywność w pomieszczeniu w naturalny sposób powodują wzrost stężenia wydychanego CO2. Dynamika tego wzrostu zależna jest od liczby osób, czasu ich przebywania, aktywności oraz wymiany powietrza w pomieszczeniu (wentylacji);
  • stężenie CO2 przekraczające ok. 0,1% pogarsza stan zdrowia użytkowników (np. Myhrvold, 1996; Seppänen, 1999). Jednak nie wszystkie skutki zdrowotne obserwowane przy podwyższonym stężeniu dwutlenku węgla są bezpośrednim wynikiem jego działania. Z tego powodu stężenie CO2 jest w głównej mierze wskaźnikiem jakości powietrza w pomieszczeniu.

Sam dwutlenek węgla jest dla ludzi mało toksyczny (człowiek produkuje go dziennie ok. 350 l, w powietrzu wydychanym – 4,0%). Przy podwyższonym stężeniu CO2 skutkującym niedoborem tlenu organizm ludzki szybko reaguje i może się bronić przed bezpośrednimi skutkami chorobowymi (tab. 1).

   17.10.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czy wiesz, jakie są najnowsze zmiany ppoż. w budownictwie? » Dobierz, odpowiedni schemat dla ciepłownictwa »
oprogramowanie
„Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze - projektowanie, montaż, eksploatacja”. Konferencja odbędzie się 29 listopada 2018 r. na Politechnice Śląskiej w Centrum Edukacyjno-Kongresowym przy ulicy Konarskiego 18 B w Gliwicach (...) czytam więcej » Najlepsze w swojej klasie narzędzie doboru online, które pomaga zoptymalizować proces planowania(...) czytam więcej »

 


 Zamieniaj pompy i szkolenia na nagrody » Jesteś Instalatorem? Odbierz kod na darmową kawę »
program lojalnościowy dla instalatorów kawa dla instalatora
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Zarabiaj na bezinwazyjnej renowacji rur kanalizacyjnych!

bezinwazyjna renowacja rur

Zadzwoń 733 11 88 00

i dowiedz się więcej »


 Planowanie klimatyzacji w 3 krokach » Klimatyzator zamiast oczyszczacza powietrza »
planowanie klimatyzacji  klimatyzator
Montaż klimatyzacji w domu nie jest tak prosty, jak ustawienie mebla. Warto o tym pomyśleć już na etapie budowy, aby uniknąć poważnych remontów w
(...)
czytam więcej »
Kurtyny powietrzne to idealne rozwiązanie dla zachowania komfortowego klimatu w pomieszczeniach handlowych i (...) czytam więcej »

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wskaźnik inteligencji budynku
  • - Ogrzewanie obiektów hodowlanych
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl