POBE o propozycji REPowerEU dotyczącej efektywności energetycznej budynków. Fot. Pixabay
Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) zwróciło się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Funduszy i Rozwoju Regionalnego z rekomendacją przyjęcia i wdrożenia pakietu działań dotyczących efektywności energetycznej budynków. Komisja Europejska, publikując w 18 maja komunikat „EU Save Energy” wchodzący w skład pakietu REPowerEU, wezwała państwa członkowskie, w tym również Polskę, do przedłożenia do 1 lipca 2022 roku sprawozdania z działań podjętych w celu krótkoterminowego zmniejszenia zapotrzebowania na paliwa kopalne z Rosji.
Od 1 lipca 2022 r. w instalacjach wodociągowych przeciwpożarowych mogą być montowane pompy oraz zespoły pompowe mające Krajową Deklarację Właściwości Użytkowych.
Od 1 lipca 2022 r. w instalacjach wodociągowych przeciwpożarowych mogą być montowane pompy oraz zespoły pompowe mające Krajową Deklarację Właściwości Użytkowych.
Firmy Klima-Therm i Reflex, dostarczające zaawansowane rozwiązania w dziedzinie systemów i instalacji HVACR, zrealizowały cykl szkoleń kierowanych do projektantów. Motywem przewodnim partnerskiego projektu...
Firmy Klima-Therm i Reflex, dostarczające zaawansowane rozwiązania w dziedzinie systemów i instalacji HVACR, zrealizowały cykl szkoleń kierowanych do projektantów. Motywem przewodnim partnerskiego projektu szkoleniowego pt. „Akademia Projektanta” były nowoczesne instalacje grzewcze w budownictwie komercyjnym i wielorodzinnym.
W ocenie POBE zakres działań powinien wykorzystać propozycje działań zawarte w komunikacie „EU Save Energy” opublikowanym w ramach pakietu REPowerEU 18 maja 2022 roku1 w taki sposób, aby z jednej strony osiągnąć w możliwie szybkim czasie cel, jakim jest uniezależnienie się Polski od paliw kopalnych pochodzących z Rosji, równocześnie zapewniając realne bezpieczeństwo energetyczne odbiorcom energii w Polsce. POBE podkreśla konieczność prowadzenia dekarbonizacji krajowego sektora budynków w spójności z ramami prawnymi UE. Takie podejście jest kluczem do skutecznego wykorzystania w Polsce środków unijnych z dbałością o krótko- i długofalowe korzyści dla właścicieli budynków oraz branży zajmującej się technologiami dla transformacji sektora budynków w kierunku neutralności klimatycznej.
W ramach najpilniejszych działań wymienionych w dokumencie EU Energy Save, które będą miały kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celu redukcji zużycia rosyjskich surowców, POBE wskazało przede wszystkim:
1. Przeprowadzenie kampanii informacyjnej na następujące tematy:
▪ konieczność zmniejszania strat energii w gospodarstwach domowych i małych przedsiębiorstwach ▪ stosowanie materiałów izolacyjnych w budynkach ▪ energooszczędne ogrzewanie i klimatyzacja w budynkach ▪ praktyczne wykorzystanie klas energetycznych w ogrzewaniu budynków oraz promocji urządzeń energooszczędnych. POBE proponuje przygotowanie specjalnej kampanii informacyjnej przez NFOŚiGW możliwie jeszcze jesienią 2022 r.
2. Wprowadzenie dodatkowych minimalnych standardów charakterystyki energetycznej budynków w celu przyspieszenia remontów obejmujących również systemy ogrzewania (i chłodzenia), z odpowiednio ambitnymi harmonogramami i ustaleniem ścieżki modernizacji budynków o najgorszych parametrach w świadectwie charakterystyki energetycznej „klasy G” do maksimum „klasy D”. Oznacza to również konieczność jak najszybszego wprowadzenia klas energetycznych budynków w Polsce i przyśpieszenie transpozycji dyrektywy EPBD w Polsce do końca 2023 roku. POBE proponuje zorganizowanie okrągłego stołu czołowych organizacji branżowych w sprawie przyspieszenia wdrażania dyrektywy EPBD z 2018 roku.
3. Wprowadzenie w najszybszym możliwym czasie zerowej lub obniżonej stawki VAT na urządzenia do pozyskiwania i magazynowania energii odnawialnej w budynkach.
4. Wpływ na ceny energii w celu zachęcenia do mniejszego zużycia energii i paliw poprzez zaplanowaną redukcję preferencyjnego traktowania paliw kopalnych i zryczałtowanych stawek za energię. Wprowadzenie progresywnych taryf i innych rozwiązań sprzyjających oszczędnościom i zachęcających do przejścia z gazu na energię elektryczną. POBE proponuje trwałe obniżenie stawki VAT za energię elektryczną do celów ogrzewania budynków.
5. Wprowadzenie w określonej perspektywie czasowej, np. od 2030 roku, krajowego zakazu stosowania kotłów wykorzystujących paliwa kopalne jako jedynych (samodzielnych) źródeł ciepła, poprzez określenie wymogów dla wytwórców ciepła w oparciu o emisję gazów cieplarnianych lub rodzaj stosowanego paliwa. Mimo że przekształcenie dyrektywy EPBD wprowadza jasną podstawę prawną dla takich krajowych zakazów, aby zaradzić obecnej niepewności prawnej, już teraz na mocy obowiązujących ram prawnych możliwe jest wprowadzenie takich środków. Co więcej są one obecnie wprowadzane przez kilka państw członkowskich UE. POBE proponuje wprowadzenie daty zakończenia stosowania paliw kopalnych w nowych budynkach w Polsce przed 2027 r.
6. Przegląd i zmiana przepisów w zakresie wprowadzania energii z OZE do sieci elektroenergetycznej oraz zastosowania innych źródeł OZE, poprzez m.in. ▪ wprowadzenie obowiązku zakupu energii z OZE dla każdej spółki obrotu energią elektryczną w przypadku, gdy w czasie trwania umowy podmiot przez nią obsługiwany wykona mikro- lub małą instalację OZE, ▪ uproszczenie procedur związanych z instalacją urządzeń do produkcji energii elektrycznej z OZE. Zwolnienie z procedury uzyskania pozwolenia na budowę oraz skrócenie do 14 dni procedury wydawania warunków przyłączenia dla średniej wielkości instalacji do produkcji energii elektrycznej z OZE do 200 kWp.
Na stronie www.pobe.pl (TUTAJ) znajduje jest pismo do MRiT orz MFiRR z dodatkowymi postulatami skierowanymi do rządu RP.
KPO to instrument, który zmobilizował polski rząd do wypracowania kierunków reform: pogłębionej analizy wyzwań, oceny sposobów ich zniwelowania, przeprocedowania zmian prawnych w konkretnych ramach czasowych....
KPO to instrument, który zmobilizował polski rząd do wypracowania kierunków reform: pogłębionej analizy wyzwań, oceny sposobów ich zniwelowania, przeprocedowania zmian prawnych w konkretnych ramach czasowych. Finansowanie inwestycji – choć bardzo ważne – jest wsparciem w przyspieszeniu realizacji reform.
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. otrzymała wyróżnienie w konkursie „Diamenty Sustainable Economy 2022”. Nagroda została przyznana w kategorii „Lider doradztwa dla zrównoważonego rozwoju”. Wręczenie...
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. otrzymała wyróżnienie w konkursie „Diamenty Sustainable Economy 2022”. Nagroda została przyznana w kategorii „Lider doradztwa dla zrównoważonego rozwoju”. Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali, która odbyła się 30 maja 2022 r. w hotelu Sheraton Grand Warsaw.
31 marca 2022 r. NFOŚiGW zakończył nabór wniosków wstępnych (fiszek) do programu „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus”. Program ten powstał na bazie międzynarodowego...
31 marca 2022 r. NFOŚiGW zakończył nabór wniosków wstępnych (fiszek) do programu „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus”. Program ten powstał na bazie międzynarodowego projektu FinEERGo-Dom koordynowanego przez Krajową Agencję Poszanowania Energii.
1 czerwca 2022 roku odbyła się gala wręczenia nagród 14. edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Uroczystość, podczas której laureaci osobiście odebrali nagrody, Grupa Sztuka Architektury zorganizowała...
1 czerwca 2022 roku odbyła się gala wręczenia nagród 14. edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Uroczystość, podczas której laureaci osobiście odebrali nagrody, Grupa Sztuka Architektury zorganizowała już po raz piąty.
W marcu 2021 roku nastąpiły zmiany dotyczące etykiety energetycznej. Niektóre grupy urządzeń zostały objęte w UE nowym systemem etykietowania, a inne pozostały przy starym. Część z nich oznaczona jest...
W marcu 2021 roku nastąpiły zmiany dotyczące etykiety energetycznej. Niektóre grupy urządzeń zostały objęte w UE nowym systemem etykietowania, a inne pozostały przy starym. Część z nich oznaczona jest jeszcze klasami A+, A++ i A+++, a dla innych system klas został już przeskalowany i najwyższą klasą jest teraz klasa A.
Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Forum Energii oraz Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej współpracowały przy opracowaniu raportu „Miasto z klimatem. Neutralny klimatycznie system ciepłowniczy...
Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Forum Energii oraz Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej współpracowały przy opracowaniu raportu „Miasto z klimatem. Neutralny klimatycznie system ciepłowniczy w Warszawie”. Opracowanie przedstawia dwie skrajne koncepcje zasilania Warszawy w bezemisyjne ciepło w roku 2050.
Program pod nazwą „Ciepłe Mieszkanie” to nowy program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ma ruszyć w drugiej połowie 2022 r. Celem programu „Ciepłe Mieszkanie”...
Program pod nazwą „Ciepłe Mieszkanie” to nowy program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ma ruszyć w drugiej połowie 2022 r. Celem programu „Ciepłe Mieszkanie” będzie wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.
W Sokołowie Podlaskim 7 czerwca odbyło się wydarzenie inaugurujące rozpoczęcie projektu „Bezpieczna i Czysta Energia dla Sokołowa”, w ramach przedsięwzięcia „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”,...
W Sokołowie Podlaskim 7 czerwca odbyło się wydarzenie inaugurujące rozpoczęcie projektu „Bezpieczna i Czysta Energia dla Sokołowa”, w ramach przedsięwzięcia „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”, realizowanym przez NCBR w ramach środków z Funduszy Europejskich – Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Przez ostatnie dwa lata obserwowaliśmy ewolucję rynku biurowego. Pandemia zmieniła rzeczywistość i zainicjowała wiele zmian, które wpłynęły na podejście inwestorów, deweloperów, ale również zarządców oraz...
Przez ostatnie dwa lata obserwowaliśmy ewolucję rynku biurowego. Pandemia zmieniła rzeczywistość i zainicjowała wiele zmian, które wpłynęły na podejście inwestorów, deweloperów, ale również zarządców oraz najemców budynków biurowych. Czynniki środowiskowe, zrównoważone budownictwo, zielone rozwiązania oraz dekarbonizacja zdominowały rynkowe trendy w tym roku.
W Akademii Klima-Therm w Gdańsku – jednym z trzech ośrodków szkoleniowych Grupy Klima-Therm – oddano do użytku nowoczesną przestrzeń wystawową prezentującą oferowane przez firmę rozwiązania z grupy odnawialnych...
W Akademii Klima-Therm w Gdańsku – jednym z trzech ośrodków szkoleniowych Grupy Klima-Therm – oddano do użytku nowoczesną przestrzeń wystawową prezentującą oferowane przez firmę rozwiązania z grupy odnawialnych źródeł energii (OZE).
27 maja odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby i fabryki firmy SMAY w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej w Podłężu koło Krakowa. W otwarciu wzięło udział kilkaset osób z Polski i zagranicy. Głównymi...
27 maja odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby i fabryki firmy SMAY w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej w Podłężu koło Krakowa. W otwarciu wzięło udział kilkaset osób z Polski i zagranicy. Głównymi wydarzeniami tego wieczoru były wystąpienia właścicieli i zarządu, uroczyste przecięcie wstęgi i podziękowania, a także znakomita inscenizacja, która pozwoliła zaprezentować przestrzeń nowej fabryki SMAY.
30 czerwca 2022 r. upływa termin składania deklaracji dla źródeł ogrzewania zainstalowanych przed 1 lipca 2021 r. Na początku czerwca ruszyła szeroka kampania informacyjno-promocyjna w mediach telewizyjnych...
30 czerwca 2022 r. upływa termin składania deklaracji dla źródeł ogrzewania zainstalowanych przed 1 lipca 2021 r. Na początku czerwca ruszyła szeroka kampania informacyjno-promocyjna w mediach telewizyjnych i radiowych, a także w prasie i social media na temat obowiązku zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – CEEB.
NIK skontrolował cztery przedsiębiorstwa wodociągowe pod kątem gospodarowania zasobami wodnymi. W wyniku kontroli stwierdzono, że przedsiębiorstwa wodociągowe w gminach wiejskich nie gospodarowały efektywnie...
NIK skontrolował cztery przedsiębiorstwa wodociągowe pod kątem gospodarowania zasobami wodnymi. W wyniku kontroli stwierdzono, że przedsiębiorstwa wodociągowe w gminach wiejskich nie gospodarowały efektywnie zasobami wodnymi, a znaczną część zadań w tym obszarze realizowały nieprawidłowo. Ponadto nadzór nad zbiorowym zaopatrzeniem w wodę był sprawowany nieskutecznie.
W dniach 10-13 czerwca otrzymasz -10% do Księgarni Technicznej na wszystkie publikacje wydawnictwa Grupa Medium. Promocja obejmuje książki, wydania specjalne i e-booki.
W dniach 10-13 czerwca otrzymasz -10% do Księgarni Technicznej na wszystkie publikacje wydawnictwa Grupa Medium. Promocja obejmuje książki, wydania specjalne i e-booki.
Projekt rekuperacji ciepła powstającego podczas wytopu aluminium realizuje Volkswagen Poznań razem z przedsiębiorstwem Veolia Energia Poznań. Odzyskane ciepło ogrzeje 4,5 tys. mieszkań.
Projekt rekuperacji ciepła powstającego podczas wytopu aluminium realizuje Volkswagen Poznań razem z przedsiębiorstwem Veolia Energia Poznań. Odzyskane ciepło ogrzeje 4,5 tys. mieszkań.
Uponor, w ramach integracji z firmą Capricorn S.A., której udziały nabył w minionym roku, otworzył nowy magazyn w Świebodzicach. Nowa lokalizacja pozwoli na podwojenie możliwości magazynowych firmy w Europie.
Uponor, w ramach integracji z firmą Capricorn S.A., której udziały nabył w minionym roku, otworzył nowy magazyn w Świebodzicach. Nowa lokalizacja pozwoli na podwojenie możliwości magazynowych firmy w Europie.
Premiery i nowości, strefy tematyczne, konferencje branżowe, konkursy, a przede wszystkim długo wyczekiwane spotkania – tak od 25 do 27 kwietnia w Poznaniu świętowali wystawcy i instalatorzy.
Premiery i nowości, strefy tematyczne, konferencje branżowe, konkursy, a przede wszystkim długo wyczekiwane spotkania – tak od 25 do 27 kwietnia w Poznaniu świętowali wystawcy i instalatorzy.
Niezależne raporty naukowe wskazują na elektryfikację jako kierunek modernizacji sektora ciepła i chłodu. Wodór znajduje zastosowanie w innych sektorach – głównie w przemyśle wymagającym procesów wysokotemperaturowych...
Niezależne raporty naukowe wskazują na elektryfikację jako kierunek modernizacji sektora ciepła i chłodu. Wodór znajduje zastosowanie w innych sektorach – głównie w przemyśle wymagającym procesów wysokotemperaturowych oraz w transporcie na dalekie dystanse.
W dniu 4 maja 2022 roku doszło do połączenia firmy Atlantic Polska Sp. z o.o. z firmą ACV Polska Sp. z o.o. Połączenia dokonano w trybie uproszczonym określonym, tj. poprzez przeniesienie całego majątku...
W dniu 4 maja 2022 roku doszło do połączenia firmy Atlantic Polska Sp. z o.o. z firmą ACV Polska Sp. z o.o. Połączenia dokonano w trybie uproszczonym określonym, tj. poprzez przeniesienie całego majątku ACV do Atlantic.
Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych przygotowało podsumowanie I kwartału 2022 w branży instalacyjno-grzewczej. W I kwartale 2022 roku sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej była...
Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych przygotowało podsumowanie I kwartału 2022 w branży instalacyjno-grzewczej. W I kwartale 2022 roku sytuacja w branży instalacyjno-grzewczej była według ogromnej większości zebranych opinii bardzo dobra, aczkolwiek z nieco słabszą dynamiką w porównaniu do poprzednich kwartałów.
9 czerwca 2022 r. w siedzibie Bosch w Warszawie odbyła się gala finałowa VIII edycji Programu Bosch Termotechnika Szkoli. W tej edycji zostało wyłonionych 15 laureatów, a wśród nich 5 najlepszych otrzymało...
9 czerwca 2022 r. w siedzibie Bosch w Warszawie odbyła się gala finałowa VIII edycji Programu Bosch Termotechnika Szkoli. W tej edycji zostało wyłonionych 15 laureatów, a wśród nich 5 najlepszych otrzymało voucher na kurs oraz egzamin dający uprawnienia wykonywania zawodu instalatora urządzeń grzewczych. Nagrodzonych zostało również 5 najlepszych szkół z całej Polski.
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad technologią, która pozwoli na mniej kosztowną produkcję wodoru. Rozwiązanie to oparte jest na połączeniu disiarczku molibdenu z nanomateriałami węglowymi....
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad technologią, która pozwoli na mniej kosztowną produkcję wodoru. Rozwiązanie to oparte jest na połączeniu disiarczku molibdenu z nanomateriałami węglowymi. Zastosowany w ogniwach paliwowych wodór może być wykorzystywany do zasilania samochodów i domów.
PGE Toruń ma w tegorocznych planach wymianę i budowę łącznie około 7 km ciepłociągów. Powstanie też około 70 węzłów indywidualnych z automatyką pogodową. Dzięki modernizacji zmniejszone zostaną straty...
PGE Toruń ma w tegorocznych planach wymianę i budowę łącznie około 7 km ciepłociągów. Powstanie też około 70 węzłów indywidualnych z automatyką pogodową. Dzięki modernizacji zmniejszone zostaną straty ciepła podczas przesyłania nowymi ciepłociągami, dlatego mniej energii pierwotnej wykorzystanej zostanie do produkcji ciepła.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.