RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rozwój polityki w zakresie urządzeń grzewczych komercyjnych i przemysłowych

Rozwój polityki w zakresie urządzeń grzewczych komercyjnych i przemysłowych. Fot. Unsplash

Rozwój polityki w zakresie urządzeń grzewczych komercyjnych i przemysłowych. Fot. Unsplash

Zielony Ład i późniejszy pakiet „Fit for 55” oraz plan REPowerEU stały się bodźcem do przeglądu szeregu aktów ustawodawczych UE, w tym dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBD, dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej EED oraz dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii RED III. Ponadto zainicjowały one szereg zmian w trwającym już przeglądzie dotyczącym ekoprojektu i etykietowania energetycznego dla ogrzewaczy pomieszczeń i podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej. Poniższe opracowanie skupia się w szczególności na rozwoju urządzeń komercyjnych i przemysłowych, trzeba jednak pamiętać, że niektóre z wymienionych tu aktów prawnych nie zostały jeszcze sfinalizowane.

1. Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej (EED)

Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej została przyjęta 13 września 2023 r. i weszła w życie 10 października 2023 r. Państwa członkowskie mają teraz dwa lata na transpozycję dyrektywy do prawa krajowego. Zmienione ramy obejmują następujące elementy, które są istotne dla urządzeń komercyjnych i przemysłowych:

  • Wzorcowa rola sektora publicznego. Organy publiczne powinny bowiem między innymi nabywać wyłącznie produkty o wysokiej efektywności energetycznej (tj. o dwóch najwyższych klasach efektywności energetycznej), chyba że nie jest to technicznie wykonalne. Jednocześnie wymiana starych i nieefektywnych źródeł ciepła jest wyraźnie wymieniona wśród działań, do których wdrożenia zachęca się je w celu poprawy ich charakterystyki energetycznej.
  • W ramach krajowych planów w dziedzinie energii i klimatu [1] państwa członkowskie muszą przedstawić kompleksową ocenę w zakresie ogrzewania i chłodzenia. Informacje takie powinny obejmować zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie w podziale na sektory (mieszkalnictwo, usługi, przemysł itp.) oraz podaż w podziale na sektory i technologie (pompy ciepła, kotły, kogeneracja, ciepło z kolektorów słonecznych). Państwa członkowskie będą musiały przedstawić przegląd istniejących i nowych polityk i działań, a także analizę kosztów i korzyści potencjału gospodarczego różnych technologii ogrzewania i chłodzenia.
  • Władze regionalne i lokalne będą zobowiązane do przygotowania lokalnych planów w zakresie ogrzewania i chłodzenia przynajmniej w gminach o łącznej liczbie mieszkańców przekraczającej 45 000.
  • Ponadto do celów obliczania zobowiązań w zakresie oszczędności energii (tj. łącznych oszczędności energii, które państwa UE są zobowiązane osiągnąć przez cały okres objęty obowiązkiem), od dnia 1 stycznia 2024 r. nie kwalifikuje się energia pochodząca z „technologii bezpośredniego spalania paliw kopalnych”. Do 2030 r. w sektorze przemysłu będzie jednak możliwość liczenia oszczędności wynikających z bezpośredniego spalania paliw kopalnych, m.in. pod pewnymi warunkami:
  • Obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego i planu wdrożenia w celu oceny tych oszczędności.
  • Zapewnienie, aby nie wystąpiły efekty uzależnienia od technologii, które byłyby niezgodne z celami UE.
  • Przedstawianie i podawanie do wiadomości publicznej dowodów na to, że żadne alternatywne, zrównoważone rozwiązanie oparte na paliwach niekopalnych nie było technicznie wykonalne.

2. Dyrektywa w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED III)

Dyrektywa w sprawie odnawialnych źródeł energii została przyjęta 10 października 2023 r. i weszła w życie 20 listopada 2023 r. Państwa członkowskie będą miały dwa lata na transpozycję dyrektywy do prawa krajowego. Zmienione ramy obejmują następujące elementy, które są istotne dla urządzeń komercyjnych i przemysłowych:

  • Orientacyjny cel dotyczący budynków zakładający co najmniej 49 % udziału energii ze źródeł odnawialnych w sektorze budowlanym w zużyciu energii końcowej w budynkach w UE do 2030 r. Konkretnie oznacza to, że państwa członkowskie będą musiały uwzględnić w swoich zintegrowanych krajowych planach w dziedzinie energii i klimatu udział energii ze źródeł odnawialnych, który ma być wykorzystywany w ich zasobach budowlanych do 2030 r., a Komisja Europejska oceni, czy udział ten na szczeblu krajowym jest zgodny z ogólnym celem UE. Cel ten można osiągnąć dzięki energii odnawialnej wytwarzanej na miejscu lub w pobliżu oraz z sieci.
  • Wiążący wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych w sektorze ogrzewania i chłodzenia w każdym państwie członkowskim. Wzrosty te powinny wynosić co najmniej 0,8 punktu procentowego jako średnia roczna obliczona dla okresu 2021–2025 i o co najmniej 1,1 punktu procentowego jako średnia roczna obliczona dla okresu 2026–2030. Dla każdego państwa członkowskiego istnieje inny dodatkowy orientacyjny wzrost, który również powinny starać się wdrożyć.
  • Paliwa odnawialne pochodzenia niebiologicznego (RFNBO), czyli wodór odnawialny w żargonie UE, mogą być stosowane we wszystkich sektorach, aby osiągnąć cele, w tym w celu orientacyjnym dotyczącym budynków oraz w zwiększeniu udziału odnawialnych źródeł energii w ogrzewaniu i chłodzeniu. Niemniej jednak jest ona szczególnie promowana w dwóch sektorach: transporcie i przemyśle. Jeśli chodzi o przemysł, sektor ten musi zwiększać wykorzystanie energii odnawialnej rocznie o 1,6%. Istnieje cel cząstkowy polegający na zagwarantowaniu, że wykorzystywany wodór jest odnawialny: do 2030 r. 42 % wykorzystywanego wodoru powinno pochodzić z paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego, a do 2035 r. – 60 %.

3. Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD)

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków nie została jeszcze przyjęta i jest obecnie przedmiotem negocjacji międzyinstytucjonalnych. Oczekuje się, że porozumienie zostanie osiągnięte 8 grudnia 2023 r. Oznacza to, że zmieniona dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków powinna wejść w życie w I kwartale 2024 r. Najistotniejsze tematy dotyczące urządzeń komercyjnych i przemysłowych to:

  • Krajowy plan renowacji budynków w celu zapewnienia, aby wszystkie budynki były „budynkami bezemisyjnymi”, co oznacza, że nie produkują już ani nie wykorzystują paliw kopalnych. Dokładna definicja jest obecnie przedmiotem dyskusji między instytucjami.
  • Definicja „systemów grzewczych wykorzystujących paliwa kopalne” zaproponowana przez Parlament Europejski. Od 2024 r. systemy te nie powinny być instalowane w nowych lub gruntownie odnowionych budynkach. Hybrydowych systemów grzewczych, kotłów certyfikowanych do zasilania paliwami odnawialnymi oraz innych systemów technicznych budynku niewykorzystujących wyłącznie paliw kopalnych nie uznaje się za systemy ogrzewania wykorzystujące paliwa kopalne.
  • Parlament Europejski proponuje również, aby „państwa członkowskie wymagały instalacji urządzeń pomiarowych i kontrolnych do monitorowania i regulacji jakości środowiska na odpowiednim poziomie jednostki oraz, w przypadku gdy jest to technicznie i ekonomicznie wykonalne, [w nowych i głęboko odnowionych budynkach, jak również] w budynkach niemieszkalnych o znamionowej mocy użytecznej dla systemów grzewczych, systemów chłodzenia lub systemów połączonego ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń powyżej 70 kW”.
  • Również w odniesieniu do systemów automatyki i sterowania budynkami państwa członkowskie ustanawiają wymogi w celu zapewnienia, aby tam, gdzie jest to technicznie i ekonomicznie wykonalne, budynki niemieszkalne były wyposażone w systemy automatyki i sterowania budynkami, w następujący sposób (stanowisko Parlamentu Europejskiego):
  • do dnia 31 grudnia 2024 r. – budynki niemieszkalne o znamionowej mocy użytecznej dla systemów ogrzewania, systemów chłodzenia lub połączonych systemów ogrzewania i wentylacji pomieszczeń o mocy powyżej 290 kW;
  • do dnia 31 grudnia 2029 r. – budynki niemieszkalne o znamionowej mocy użytecznej systemów ogrzewania, chłodzenia lub połączonych systemów ogrzewania i wentylacji pomieszczeń o mocy powyżej 70 kW.”
  • Wreszcie, co nie mniej ważne, instytucje UE osiągnęły porozumienie w sprawie zniesienia wszelkich zachęt finansowych zapewnianych przez państwa członkowskie na instalację samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi od 1 stycznia 2025 r. ,z wyjątkiem kotłów wybranych do inwestycji, przed 2025 r. (głównie w przypadku kotłów wykorzystujących węgiel, które mają zostać zastąpione kotłami kondensacyjnymi na gaz ziemny).

4. Ekoprojekt i etykietowanie energetyczne dla ogrzewaczy pomieszczeń i podgrzewaczy wody

Od 2017 r. dokonuje się przeglądu przepisów dotyczących ekoprojektu i etykietowania energetycznego dla ogrzewaczy pomieszczeń i podgrzewaczy wody, a ostateczne wymogi dotyczące ekoprojektu są nadal przedmiotem dyskusji. Najnowsze szacunki Komisji mówią, że nowe przepisy zostaną opublikowane w IV kwartale 2024 r. Wymienione projekty wymagań opierają się na projektach dokumentów z marca 2023 r.

Główne zmiany dotyczące urządzeń przemysłowych polegają na tym, że ogrzewacze pomieszczeń i ogrzewacze wielofunkcyjne o mocy do 1 MW będą najprawdopodobniej objęte rozporządzeniem w sprawie ekoprojektu dla ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych.

  • Dlaczego? Ponieważ urządzenia > 400 kW (aktualna granica zakresu) i ≤ 1 MW nie są obecnie objęte żadnymi przepisami.
  • Jakie jest prawdopodobieństwo rozszerzenia zakresu? Jest bardzo prawdopodobne, ze względu na brak poparcia ze strony innych zainteresowanych stron, w tym państw członkowskich, dla nieuwzględnienia tych urządzeń.
  • Jakie są wymagania dotyczące produktów? > 400 kW na podstawie projektów dokumentów roboczych z kwietnia 2023 r. (może to jeszcze ulec zmianie)
  • Wymagania dotyczące efektywności ogrzewania pomieszczeń, takie same jak dla urządzeń ≤ 400 kW, z wyjątkiem kotłów, w przypadku których wymagania opierają się na h1 i h4 od 1.09.2025 r.
  • Zakaz stosowania kotłów od 1.09.2029 r.: Jest prawdopodobne, że zakaz stosowania kotłów nie będzie częścią ostatecznego wniosku, ponieważ większość państw członkowskich go nie popiera.
  • Wymagania dotyczące efektywności podgrzewania wody dla danego produktu od 01.09.2025 r., takie same jak dla kotłów ≤ 400 kW
  • Wymogi dotyczące emisji NOx mg/kWh od 1.09.2025 r., takie same jak dla kotłów ≤ 400 kW
  • Wymogi dotyczące efektywnego gospodarowania zasobami od 1.09.2025 r.
  • Wymogi dotyczące samokontroli od 1.09.2025 r. w odniesieniu do nowych modeli, od 1.09.2029 r. w odniesieniu do istniejących modeli
  • Ocena zgodności przez stronę trzecią w zakresie efektywności ogrzewania pomieszczeń dla kotłów paliwowych, pomp ciepła i hybrydowych urządzeń grzewczych

W odniesieniu do urządzeń komercyjnych, które były już objęte zakresem rozporządzenia, dodano kilka nowych wymogów:

  • Zwiększenie wymogów dotyczących sezonowej efektywności ogrzewania pomieszczeń, głównie ze względu na obniżenie współczynnika środowiskowego produktu z 2,5 do 1,9
  • Zakaz stosowania kotłów od 1.09.2029 r.: Jest prawdopodobne, że zakaz stosowania kotłów nie będzie częścią ostatecznego wniosku, ponieważ większość państw członkowskich go nie popiera.
  • Wymagania dotyczące modulacji dla kotłów od 1.09.2025 r. dla nowych modeli, od 1.09.2029 r. dla istniejących modeli
  • Wymogi dotyczące efektywnego gospodarowania zasobami od 1.09.2025 r.
  • Wymogi dotyczące samokontroli od 1.09.2025 r. w odniesieniu do nowych modeli, od 1.09.2029 r. w odniesieniu do istniejących modeli
  • Zewnętrzna ocena zgodności w zakresie efektywności ogrzewania pomieszczeń dla kotłów paliwowych, pomp ciepła i hybrydowych urządzeń grzewczych

źródło: SPIUG

 

[1] W 10-letnich krajowych planach w dziedzinie energii i klimatu określono, w jaki sposób kraje UE zamierzają osiągnąć unijne cele w zakresie energii i klimatu na 2030 r. Państwa członkowskie muszą go aktualizować co dwa lata. Ostatnia aktualizacja miała miejsce 30 czerwca 2023.

 

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Ruszył nabór wniosków o dotacje na OZE w Warszawie

Ruszył nabór wniosków o dotacje na OZE w Warszawie Ruszył nabór wniosków o dotacje na OZE w Warszawie

1 marca 2024 rusza dodatkowy nabór wniosków o dotacje na odnawialne źródła energii. W tym roku miasto zamierza przeznaczyć na ten cel aż 19 mln zł. W pierwszym naborze, zakończonym w styczniu, mieszkańcy...

1 marca 2024 rusza dodatkowy nabór wniosków o dotacje na odnawialne źródła energii. W tym roku miasto zamierza przeznaczyć na ten cel aż 19 mln zł. W pierwszym naborze, zakończonym w styczniu, mieszkańcy złożyli w sumie 600 wniosków, dla których miasto może przyznać łącznie około 10 mln zł. W budżecie na dotacje na OZE do rozdysponowania pozostaje jeszcze 9 mln zł.

mat. pras. news SolarEdge Roadshow: cykl spotkań dla instalatorów fotowoltaiki

SolarEdge Roadshow: cykl spotkań dla instalatorów fotowoltaiki SolarEdge Roadshow: cykl spotkań dla instalatorów fotowoltaiki

SolarEdge Technologies organizuje serię bezpłatnych spotkań w ramach krajowego roadshow, skierowanego do instalatorów fotowoltaiki. Wydarzenie ma na celu przedstawienie najnowszych rozwiązań SolarEdge...

SolarEdge Technologies organizuje serię bezpłatnych spotkań w ramach krajowego roadshow, skierowanego do instalatorów fotowoltaiki. Wydarzenie ma na celu przedstawienie najnowszych rozwiązań SolarEdge oraz pogłębienie wiedzy uczestników w temacie cyberbezpieczeństwa oraz ESG. Roadshow obejmie pięć polskich miast, dając unikalną okazję do bezpośredniego spotkania z ekspertami firmy oraz do uczestnictwa w szkoleniach technicznych i sprzedażowych.

Redakcja RI news Perspektywy branży pomp ciepła w 2024 roku

Perspektywy branży pomp ciepła w 2024 roku Perspektywy branży pomp ciepła w 2024 roku

W 2023 r. sytuacja na polskim rynku budowlanym nie sprzyjała branży instalacyjno-grzewczej. Był to kolejny rok, w którym wyraźnie słabła koniunktura w budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza indywidualnym....

W 2023 r. sytuacja na polskim rynku budowlanym nie sprzyjała branży instalacyjno-grzewczej. Był to kolejny rok, w którym wyraźnie słabła koniunktura w budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza indywidualnym. 2023 r. przyniósł spadki sprzedaży pomp ciepła sięgające 41% wobec poziomu z 2022 r. W 2023 r. wzrosła tylko sprzedaż gruntowych pomp ciepła − o 12%. Czy w 2024 r. polski rynek pomp ciepła ma szansę na wzrosty jak w 2022 r.? Jakie czynniki mogą determinować jego rozwój, zakładając, że znane dziś...

Redakcja RI news AFRISO głównym importerem SALUS Controls w Polsce

AFRISO głównym importerem SALUS Controls w Polsce AFRISO głównym importerem SALUS Controls w Polsce

Marki AFRISO i SALUS Controls nawiązały partnerstwo handlowe. Dzięki porozumieniu z producentem inteligentnej automatyki sterującej AFRISO poszerzyło portfolio produktów służących poprawie komfortu cieplnego...

Marki AFRISO i SALUS Controls nawiązały partnerstwo handlowe. Dzięki porozumieniu z producentem inteligentnej automatyki sterującej AFRISO poszerzyło portfolio produktów służących poprawie komfortu cieplnego i oszczędnej pracy instalacji grzewczych. Elektroniczne systemy sterowania ogrzewaniem marki SALUS Controls będą dostępne dla polskich klientów za pośrednictwem kanałów dystrybucji AFRISO.

Redakcja RI news Raport roczny Fundacji Carbon Footprint

Raport roczny Fundacji Carbon Footprint Raport roczny Fundacji Carbon Footprint

Raport roczny Fundacji Carbon Footprint przedstawia najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku oraz wyzwania organizacji sektora NGO z obszaru edukacja klimatyczna, ślad węglowy i ESG.

Raport roczny Fundacji Carbon Footprint przedstawia najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku oraz wyzwania organizacji sektora NGO z obszaru edukacja klimatyczna, ślad węglowy i ESG.

Redakcja RI news Konkurs EKOLAURY

Konkurs EKOLAURY Konkurs EKOLAURY

15 marca 2024 r. wystartowała kolejna edycja konkursu EKOLAURY. Konkurs organizuje od 2022 r. Polska Izba Ekologii, promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony...

15 marca 2024 r. wystartowała kolejna edycja konkursu EKOLAURY. Konkurs organizuje od 2022 r. Polska Izba Ekologii, promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych, samorządów, uczelni oraz instytutów.

Redakcja RI news Ciepłownia geotermalna w Kole już działa

Ciepłownia geotermalna w Kole już działa Ciepłownia geotermalna w Kole już działa

Ciepłownia w Kole to ósma tego typu instalacja w Polsce. Inwestycja ta jest częścią szerszego planu rozwoju geotermii w Polsce, którego celem jest uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii, takich...

Ciepłownia w Kole to ósma tego typu instalacja w Polsce. Inwestycja ta jest częścią szerszego planu rozwoju geotermii w Polsce, którego celem jest uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii, takich jak węgiel kamienny i gaz ziemny.

Redakcja RI news X Konferencja „Kliwent Event”

X Konferencja „Kliwent Event” X Konferencja „Kliwent Event”

X edycja konferencji „Kliwent Event” odbywać się będzie w dniach 20-24.05.2024 r. w AGH w Krakowie. To doskonała okazja do spotkania studentów, pracowników naukowych i przedstawicieli firm związanych z...

X edycja konferencji „Kliwent Event” odbywać się będzie w dniach 20-24.05.2024 r. w AGH w Krakowie. To doskonała okazja do spotkania studentów, pracowników naukowych i przedstawicieli firm związanych z wentylacją, klimatyzacją, ogrzewnictwem i ciepłownictwem. Pozwala na wymianę wiedzy i cennych doświadczeń.

AIRCON Sp. z o.o. news Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje

Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje Premiera klimatyzatora FROST – minimalistyczny design i ergonomiczne funkcje

Nowy klimatyzator FROST debiutuje na rynku HVAC, oferując użytkownikom niezawodne funkcje w atrakcyjnej cenie. To urządzenie stworzone dla wymagających klientów poszukujących prostoty obsługi, ekonomiczności,...

Nowy klimatyzator FROST debiutuje na rynku HVAC, oferując użytkownikom niezawodne funkcje w atrakcyjnej cenie. To urządzenie stworzone dla wymagających klientów poszukujących prostoty obsługi, ekonomiczności, ale również nowoczesnych rozwiązań. Co wyróżnia nowy klimatyzator FROST? Poznaj jego najważniejsze właściwości.

Redakcja RI news Województwo śląskie liderem walki ze smogiem

Województwo śląskie liderem walki ze smogiem Województwo śląskie liderem walki ze smogiem

Polski Alarm Smogowy przygotował raport na temat postępów w wymianie nieekologicznych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019-2022. Zdecydowanym liderem walki ze smogiem...

Polski Alarm Smogowy przygotował raport na temat postępów w wymianie nieekologicznych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019-2022. Zdecydowanym liderem walki ze smogiem okazało się woj. śląskie, gdzie złożono ponad 150 tys. wniosków o wymianę starego kotła. Kiepsko wypadło woj. mazowieckie, w którym liczba wniosków była ponad dwukrotnie niższa i wyniosła zaledwie 64 tysiące. W raporcie widoczna jest coraz większa popularność programu dotacyjnego „Czyste Powietrze”...

Redakcja RI news Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad grawitacyjnym magazynowaniem energii

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad grawitacyjnym magazynowaniem energii Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad grawitacyjnym magazynowaniem energii

Rozwój odnawialnych źródeł energii wymusza opracowanie nowych metod jej magazynowania. Nad wykorzystaniem magazynów grawitacyjnych pracuje międzynarodowe konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem...

Rozwój odnawialnych źródeł energii wymusza opracowanie nowych metod jej magazynowania. Nad wykorzystaniem magazynów grawitacyjnych pracuje międzynarodowe konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem jest Politechnika Wrocławska.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Złoty Medal Targów ENEX 2024 dla gruntowej pompy ciepła NIBE S1256

Złoty Medal Targów ENEX 2024 dla gruntowej pompy ciepła NIBE S1256 Złoty Medal Targów ENEX 2024 dla gruntowej pompy ciepła NIBE S1256

Pompa ciepła NIBE S1256 zdobyła Złoty Medal tegorocznej edycji Targów ENEX, najważniejszej imprezy poświęconej odnawialnym źródłom energii. Nagroda została przyznana przez grono profesjonalistów i ekspertów...

Pompa ciepła NIBE S1256 zdobyła Złoty Medal tegorocznej edycji Targów ENEX, najważniejszej imprezy poświęconej odnawialnym źródłom energii. Nagroda została przyznana przez grono profesjonalistów i ekspertów branży OZE za wysoką efektywność i zastosowanie najnowszych osiągnięć technologicznych.

Redakcja RI news II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko

II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko

II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko odbędzie się 10 maja 2024 roku w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Wydarzenie, podobnie jak w zeszłym roku, będzie podzielone na dwie strefy: otwartą –...

II Techniczne Forum Pomp Ciepła Metalko odbędzie się 10 maja 2024 roku w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Wydarzenie, podobnie jak w zeszłym roku, będzie podzielone na dwie strefy: otwartą – targową, na parterze budynku BCTW oraz zamkniętą – spotkania branżowego.

Redakcja RI news Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition

Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition Finał II. edycji programu Women’s Energy in Transition

Rola kobiet w sektorze energetycznym nabiera szczególnego znaczenia, jednak wciąż obserwuje się znaczące nierówności płciowe. Wyłoniono finalistki drugiej edycji Women’s Energy In Transition – konkursu,...

Rola kobiet w sektorze energetycznym nabiera szczególnego znaczenia, jednak wciąż obserwuje się znaczące nierówności płciowe. Wyłoniono finalistki drugiej edycji Women’s Energy In Transition – konkursu, który aktywnie promuje udział kobiet w branży energetycznej.

Redakcja RI news Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach

Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach Dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w zabytkach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w działaniu 1.1 Efektywność energetyczna programu Fundusze Europejskie...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w działaniu 1.1 Efektywność energetyczna programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. W ramach programu FEnIKS beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej w zabytkowych budynkach użyteczności publicznej.

Redakcja RI news Rola geotermii w transformacji sektora ciepła

Rola geotermii w transformacji sektora ciepła Rola geotermii w transformacji sektora ciepła

Spalanie paliw dla celów grzewczych staje się powoli technologią schyłkową. Sektor ciepła wymaga podjęcia pilnych działań modernizacyjnych. Istnieje cała paleta możliwych do zastosowania rozwiązań. Swoją...

Spalanie paliw dla celów grzewczych staje się powoli technologią schyłkową. Sektor ciepła wymaga podjęcia pilnych działań modernizacyjnych. Istnieje cała paleta możliwych do zastosowania rozwiązań. Swoją rolę do odegrania ma także geotermia. Temat ten omawia nowy raport Forum Energii.

Janusz Starościk news Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBD – co oznacza dla branży instalacyjno-grzewczej?

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBD – co oznacza dla branży instalacyjno-grzewczej? Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBD – co oznacza dla branży instalacyjno-grzewczej?

W dniu 12 marca 2024 dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) została przyjęta przez Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów (370 za, 199 przeciw) w postaci, o której...

W dniu 12 marca 2024 dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) została przyjęta przez Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów (370 za, 199 przeciw) w postaci, o której informowaliśmy pod koniec 2023 roku. Teraz ostatnim krokiem jest oficjalne przyjęcie przez Radę, co powinno nastąpić wkrótce. Następnie tekst zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie dwadzieścia dni później.

Redakcja RI news Konferencja Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0

Konferencja Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0 Konferencja Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0

II edycja konferencji „Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0” odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia 2024, zarówno stacjonarnie, jak i online. Konferencja organizowana jest przez Instytut Nauk Ekonomicznych...

II edycja konferencji „Innowacyjne Rozwiązania IT w Przemyśle 4.0” odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia 2024, zarówno stacjonarnie, jak i online. Konferencja organizowana jest przez Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz-Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.

Nieruchomości Orange news Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja? Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy....

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy. Budowę lub zakup takiej nieruchomości powinny rozważyć osoby, które chcą otworzyć lub rozwinąć działalność gospodarczą. To również ciekawa propozycja dla firm, które chcą ulokować środki w pewnej inwestycji w czasach wysokiej inflacji.

Redakcja RI news Nowe funkcje w c-KOB

Nowe funkcje w c-KOB Nowe funkcje w c-KOB

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego istnieje ponad rok. Aplikacja jest cały czas rozwijana. W ostatnim czasie została zaktualizowana o nowe funkcjonalności, m.in. na bazie uwag użytkowników. Z c-KOB korzysta...

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego istnieje ponad rok. Aplikacja jest cały czas rozwijana. W ostatnim czasie została zaktualizowana o nowe funkcjonalności, m.in. na bazie uwag użytkowników. Z c-KOB korzysta aktualnie prawie 2 tys. pracowników urzędów i ponad 4,5 tys. osób spoza administracji.

Redakcja RI news Zmiany w programie „Czyste Powietrze” od kwietnia 2024 r.

Zmiany w programie „Czyste Powietrze” od kwietnia 2024 r. Zmiany w programie „Czyste Powietrze” od kwietnia 2024 r.

Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego...

Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub jeden lokal mieszkalny w takim budynku – to zmiany w „Czystym Powietrzu”, które zaczną obowiązywać od kwietnia 2024 r.

Redakcja RI news „Ogrzewanie i klimatyzacja budynków wspomagane odnawialną energią elektryczną” Edycja 2024

„Ogrzewanie i klimatyzacja budynków wspomagane odnawialną energią elektryczną” Edycja 2024 „Ogrzewanie i klimatyzacja budynków wspomagane odnawialną energią elektryczną” Edycja 2024

Przedstawiamy drugą edycję bardzo dobrze przyjętego poradnika „Rynku Instalacyjnego”, w którym zwracamy uwagę na postępującą elektryfikację rozwiązań grzewczych i sanitarnych oraz rosnące znaczenie energii...

Przedstawiamy drugą edycję bardzo dobrze przyjętego poradnika „Rynku Instalacyjnego”, w którym zwracamy uwagę na postępującą elektryfikację rozwiązań grzewczych i sanitarnych oraz rosnące znaczenie energii z OZE. Pokazujemy, jak realizować dalekosiężne strategie dekarbonizacji, bezemisyjności i efektywności energetycznej budynków dzięki rozwiązaniom technicznym i wykonawstwu wysokiej jakości.

ZYMETRIC Sp. z o.o. - Midea news Ekologiczny mural z funkcją antysmogową przy Placu Bankowym w Warszawie

Ekologiczny mural z funkcją antysmogową przy Placu Bankowym w Warszawie Ekologiczny mural z funkcją antysmogową przy Placu Bankowym w Warszawie

W samym sercu Warszawy, przy Placu Bankowym można podziwiać wyjątkowy mural, który nie tylko przyciąga wzrok swoją estetyką, ale również działa jak filtr oczyszczający powietrze. To niezwykłe dzieło sztuki...

W samym sercu Warszawy, przy Placu Bankowym można podziwiać wyjątkowy mural, który nie tylko przyciąga wzrok swoją estetyką, ale również działa jak filtr oczyszczający powietrze. To niezwykłe dzieło sztuki ulicznej powstało dzięki zastosowaniu ekologicznych farb KNOxOUT, specjalnie opracowanych do absorpcji tlenków azotu. Na pomysł stworzenia antysmogowego muralu wpadła Midea – globalny lider w dziedzinie rozwiązań HVAC. Realizacji tego innowacyjnego projektu podjęła się grupa RW, działając pod patronatem...

Redakcja RI news TOP 15 artykułów w 2023 za subskrypcję do newslettera

TOP 15 artykułów w 2023 za subskrypcję do newslettera TOP 15 artykułów w 2023 za subskrypcję do newslettera

Zapisz się do newslettera Rynku Instalacyjnego, a w prezencie otrzymasz e-book z najciekawszymi artykułami opublikowanymi w 2023 roku. Nasz e-book to aż 150 stron merytorycznych artykułów o ogrzewaniu,...

Zapisz się do newslettera Rynku Instalacyjnego, a w prezencie otrzymasz e-book z najciekawszymi artykułami opublikowanymi w 2023 roku. Nasz e-book to aż 150 stron merytorycznych artykułów o ogrzewaniu, wentylacji i instalacjach sanitarnych!

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.