RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ocena jakości wody w różnych nieckach basenowych po przeprowadzonej modernizacji systemów jej oczyszczania

Evaluation of water quality in various pool basins after the refurbishment of its treatment systems

Zjeżdżalnia basenowa; fot. autorzy

Zjeżdżalnia basenowa; fot. autorzy

W Polsce działa kilkaset basenów z różnymi technologiami uzdatniania wody i niektóre z nich wymagają modernizacji. Zapewnienie wymaganej jakości wody basenowej w nieckach o różnym przeznaczeniu wymaga m.in. dobrania do nich odpowiednich technologii, tak aby nie przekraczać dozwolonych poziomów chloru i chloroformu w wodzie, a jednocześnie zapewnić czystość mikrobiologiczną. Badania jakości wody przeprowadzone parę lat po modernizacji wskazują na właściwy dobór technologii i poprawną eksploatację systemów.

Zobacz także

Castorama Meble do ogrodu, na balkon i taras – jak je wybrać?

Meble do ogrodu, na balkon i taras – jak je wybrać? Meble do ogrodu, na balkon i taras – jak je wybrać?

Meble ogrodowe to nie tylko praktyczne wyposażenie każdego przydomowego ogródka czy tarasu. To także wyjątkowe akcesoria, które podkreślą charakter Twojego domu, pozwolą Ci na wygodny odpoczynek lub zapewnią...

Meble ogrodowe to nie tylko praktyczne wyposażenie każdego przydomowego ogródka czy tarasu. To także wyjątkowe akcesoria, które podkreślą charakter Twojego domu, pozwolą Ci na wygodny odpoczynek lub zapewnią dodatkowe miejsce do pracy. Wybierz kolor, który lubisz, udekoruj meble miękkimi poduszkami i ciesz się niepowtarzalnym charakterem Twojego ogrodu, który docenią goście.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

W artykule:

• Wymagania jakościowe dla wody basenowej
• Aspekt prawny
• Technologie oczyszczania wody basenowej

Streszczenie

Utrzymanie parametrów jakościowych wody basenowej wymaga stosowania odpowiednich procesów jednostkowych przy jednoczesnym przestrzeganiu norm prawnych. W artykule zawarto charakterystykę jakości wody w różnych nieckach basenowych oraz analizę badań wyników laboratoryjnych w oparciu o normy prawne. Zarejestrowane pomiary miały na celu porównanie efektywności systemów technologicznych uzdatniania wody wykorzystywanych w omawianym obiekcie. Przeprowadzono ocenę dezynfekcji wody basenowej w brodziku, basenie rekreacyjnym i sportowym oraz w wannach z hydromasażem – jacuzzi. Skuteczność dezynfekcji oceniono w oparciu o pomiary, tj. redox, stężenie chloru wolnego i związanego oraz poziom utlenialności.

Abstract

To maintain the quality parameters of swimming pool water it is necessary to apply adequate unit processes as well as compliance with the legal standards. In this paper there was discussed the water quality performance in different pool basin and there were analyzed the results of laboratory tests based on legal standards. The recorded measurements aimed to compare the yield of technology systems of swimming pool water treatment in a paddling pool, recreation pool, sport pool and hot tub – jacuzzi. The efficacy of water treatment was assessed by the results of measurements, i.e. redox, free and bound chlorine level and oxidisability level.

Jedną z cech współczesnych procesów urbanizacji jest ciągły rozwój i powiększanie aglomeracji miejskich. Szybka rozbudowa i modernizacja miast dostosowywana jest do potrzeb użytkowników, które są obecnie dość wygórowane. Współczesne społeczeństwo kładzie duży nacisk na zdrowy tryb życia oraz aktywność fizyczną. Większość miast stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, dlatego w ciągu ostatniej dekady powstało wiele nowych obiektów rekreacjach, takich jak hale sportowe czy pływalnie. Według raportu udostępnionego w 2015 roku przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w Polsce w 380 powiatach zlokalizowano 736 basenów krytych, a tylko 64 powiaty nie posiadały własnego obiektu wodno-rekreacyjnego [1]. Zakładając tak dynamiczny przyrost kompleksów sportowych, liczby te obecnie już pewnie uległy zmianie.

Wymagania jakościowe dla wody basenowej

Zapotrzebowanie społeczne na obiekty rekreacyjne wiąże się z bardzo ważnym aspektem, jakim jest zapewnienie na pływalniach odpowiednich warunków sanitarno-higienicznych i sanitarno-technicznych. Woda znajdująca się w niecce basenowej powinna być wolna od mikroorganizmów mogących stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia osób korzystających z obiektu. Wszystkie związki niepożądane występujące w wodzie, tj. martwy naskórek, mocz, pot, jak również mikroorganizmy, wprowadzane są za pośrednictwem użytkowników basenu – szacuje się, że jeden użytkownik wprowadza ok. miliarda bakterii, również chorobotwórczych [2]. Środowisko wodne stwarza idealne warunki do rozmnażania się patogenów. Kolejnym zagrożeniem dla osób przebywających na basenach są również niebezpieczne związki chemiczne, tj. monochloraminy (NH2Cl), dichloraminy (NH2Cl2), trichloraminy (NH2Cl3), trihalogenometany (THM), będące produktami ubocznymi procesu jednostkowego, jakim jest dezynfekcja wody za pomocą chloru [3].

Aspekt prawny

Wraz z rozwijającymi się technologiami oczyszczania wody basenowej zmianom uległy również przepisy określające parametry jakości wody, jakie muszą być spełnione przed jej dotarciem do niecki basenu.

Pierwszym z wydanych w Europie dokumentów zawierających wytyczne związane z projektowaniem basenów kąpielowych jest niemiecka norma DIN 19643, wydana w 1984 i znowelizowana w 1997 roku [4]. Obejmuje ona nie tylko wskazania dotyczące eksploatacji basenów kąpielowych, ale także różne kombinacje technologiczne powiązane z kryteriami ogólnymi. Wskazuje na niezbędność wykorzystywania procesów jednostkowych w układach basenowych, takich jak filtracja, koagulacja, korekta pH wody i dezynfekcja chlorem [5].

Czytaj też: Problemy z utrzymaniem jakości wody basenowej w istniejących systemach jej oczyszczania >>

W Polsce parametry wody basenowej powinny odpowiadać jakości wody doprowadzanej do gospodarstw domowych według ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków [6, 7]. Uściślenie tych wymogów znajduje się w kolejnych aktach prawnych tj. w rozporządzeniu w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach [8], wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w sprawie wymagań dot. jakości wody oraz warunków sanitarno-higienicznych na pływalniach [9] i ustawie o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych [10]. Wymienione dokumenty określają dopuszczalne zawartości związków mikrobiologicznych i fizyko-chemicznych w wodzie, systematykę poboru próbek wraz z metodyką i zakresem oraz postępowanie w przypadku wykrycia nieprawidłowości. W tabeli 1 przybliżono najważniejsze parametry mikrobiologiczne i fizykochemiczne uwzględniane podczas przeprowadzania analiz na podstawie ww. dokumentów [8].

Technologie oczyszczania wody basenowej

Podczas powstawania nowej pływalni projektant powinien określić funkcje, jakie ma ona spełniać. W zależności od rodzaju danego elementu kompleksu wodno-rekreacyjnego dobierane są odpowiednie technologie, zapewniające komfortowe warunki użytkownikom obiektu. Bezpieczeństwo osób korzystających z basenu jest jednak najważniejsze, dlatego bardzo ważne jest, by woda, która wpływa do niecki basenu, była właściwie przygotowana, czyli miała odpowiednie parametry, niezagrażające zdrowiu kąpiących się ludzi.

Celem każdego systemu hydraulicznego niecki basenu jest zachowanie prawidłowego obiegu wody: basen – stacja filtracyjna – dezynfekcja – basen. Podstawowymi etapami cyrkulacji i oczyszczania wody są: odzyskiwanie wody ze zbiornika (przez odpływy, rynny przelewowe), filtracja (stacja oczyszczania wody), dezynfekcja produktami chemicznymi, podgrzewanie i ponowne wprowadzanie oczyszczonej wody do niecki basenu poprzez dysze dopływowe. Kolejnym istotnym elementem pozwalającym na zachowanie dobrej jakości wody jest jej częściowa wymiana na wodę świeżą, pochodzącą z wodociągu oraz jej oczyszczenie i wymieszanie. Prawidłowy projekt stacji uzdatniającej wodę basenową wraz ze stacją dozowania środków dezynfekujących powinien współpracować z systemem hydraulicznym, który dobierany jest do konstrukcji i kształtu niecki basenowej. Dysze doprowadzające oczyszczoną wodę powinny być rozmieszczone w sposób regularny w celu uniknięcia powstawania martwych przestrzeni, na których mogą się gromadzić zanieczyszczenia będące pożywką dla bakterii i glonów.

Dobrze wykonana instalacja cyrkulacji wody basenowej powinna zapewniać:

  • optymalną częstotliwość wymiany,
  • dezynfekcję wody wpływającej do basenu, zapewniającą wysoki stopień usuwania niebezpiecznych bakterii,
  • szybki proces mieszania się wody świeżej z wodą znajdującą się w niecce basenu,
  • zachowanie dostatecznej temperatury wody w basenie,
  • eliminację zanieczyszczeń istniejących w wodzie basenowej.

Utrzymanie poprawnych warunków higieniczno-sanitarnych w basenie uzależnione jest od regularnego monitoringu parametrów wody oraz zachowywania higieny wszystkich elementów istniejących w obiekcie. Ważne jest systematyczne oczyszczanie i dezynfekcja powierzchni mających kontakt z wodą, w tym również zapleczy (szatnie i natryski).

Ze względu na śladowe zawartości związków występujących w wodzie nie możemy wykluczyć ich negatywnego wpływu na ludzki organizm, tym samym oszacowanie toksyczności ww. substancji wciąż pozostaje kwestią sporną. W literaturze przedmiotu możemy się spotkać z wieloma tezami oraz badaniami dotyczącymi oceny ryzyka powikłań związanych z przebywaniem w obiektach, w których występuje istotne stężenie tych związków chemicznych. Analizy dotyczące wpływu związków chemicznych obecnych w wodzie basenowej i powietrzu opierają się głównie na badaniach przeprowadzanych wśród sportowców olimpijskich, ze względu na ich najczęstszy kontakt z wodą basenową. Stwierdzono, że obecność produktów ubocznych wynikających z procesu dezynfekcji DPB ma działanie rakotwórcze [11]. Kolejne wnioski wynikające z badań potwierdzają, że pozostałe substancje lotne są odpowiedzialne za nieprzyjemny, drażniący zapach, który może być przyczyną problemów z oddychaniem, m.in. z nasileniem astmy, oraz zawrotami głowy [12].

Brodzik

Fot. 1. Brodzik

Systemy cyrkulacyjne w basenach

Wśród opisanych w literaturze metod cyrkulacyjnych możemy wyróżnić dwa najczęściej stosowane systemy przepływu wody basenowej: przepływ poziomy i pionowy. W pierwszym, zwanym także horyzontalnym, woda oczyszczona jest wprowadzana do niecki przez wloty – dysze rozmieszczone na dłuższych, przeciwległych ścianach basenu w sposób naprzemienny. Nadmiar wody zbierany jest równomiernie przez rynny przelewowe, które odprowadzają ją grawitacyjnie do zbiornika przelewowego. Takie rozwiązanie stosowane jest w przypadku regularnego kształtu basenu lub braku miejsca pod niecką.

W systemie pionowego przepływu dysze napływowe lokalizowane są na dnie niecki basenu. Zużyta woda nadal odprowadzana jest w sposób ciągły za pomocą koryt przelewowych umieszczonych wokół basenu. Sposób doprowadzenia wody przez dysze denne powoduje jej wymianę na dużym obszarze z równoczesnym dostarczeniem dezynfektantów, nie powodując rozwarstwienia temperatury.

Procesy uzdatniania wody

System filtracji i cyrkulacji jest bijącym sercem basenu i wraz z zastosowaniem odpowiednich środków chemicznych chroni wodę przed skażeniem. Jednocześnie dobrze zaprojektowany i eksploatowany system gwarantuje utrzymanie odpowiedniej jakości wody w niecce. W tym celu stosuje się koagulację, filtrację, dezynfekcję i korektę pH.

Basen rekreacyjny

Fot. 2. Basen rekreacyjny i wanny z hydromasażem

Zaprojektowanie prawidłowego systemu uzdatniania wody zależy od kilku istotnych czynników, takich jak: powierzchnia niecki, obciążenie nominalne, właściwości fizykochemiczne wody czy koszty, jakie inwestor będzie musiał ponieść podczas budowy, a później przy eksploatacji obiektu.

Czytaj też: Bilans jakości wody dla wybranego obiektu basenowego >>

W celu osiągnięcia jak najlepszego efektu oczyszczenia wody basenowej stosowane są procesy jednostkowe, które połączone ze sobą w odpowiedniej konfiguracji pozwalają na uzyskanie satysfakcjonujących paramentów jakości wody. Poniżej przedstawiono najczęściej stosowane układy oczyszczania wody basenowej.

  • Koagulacja + filtracja przez złoże piaskowe wielowarstwowe lub z warstwą antracytu + korekta pH + dezynfekcja chlorem.
  • Koagulacja + filtracja + ozonowanie z wydłużonym czasem kontaktu ozonu z wodą + filtracja przez złoże sorpcyjne – węglowe + korekta pH + dezynfekcja chlorem.
  • Koagulacja + ozonowanie ze skróconym czasem kontaktu ozonu z wodą + filtracja przez złoże wielowarstwowe + korekta pH + dezynfekcja chlorem.
  • Ozonowanie + koagulacja +filtracja przez złoże piaskowo-węglowe + korekta pH + chlorowanie.
  • Koagulacja + filtracja przez złoże wielowarstwowe + ozonowanie części strumienia wody obiegowej + korekta pH + chlorowanie.
  • Koagulacja + filtracja przez złoże wielowarstwowe + UV + korekta pH + chlorowanie.
  • Filtracja podciśnieniowa z namywaną warstwą + korekta pH + chlorowanie.
Basen sportowy

Fot. 3. Basen sportowy

Kryta pływalnia w miejscowości C

Obiekt powstał w roku 2000 i poddawany był wielokrotnym remontom i modernizacjom. Podczas ostatnich renowacji, zakończonych w grudniu 2017 roku, wymienione zostały filtry wraz z całym orurowaniem i armaturą. Dzięki przeprowadzonym pracom modernizacyjnym stan jakości wody obiegowej w poszczególnych instalacjach uległ poprawie.

Kompleks basenowy składa się z pięciu niezależnych obiegów wody:

  • basen do pływania,
  • basen rekreacyjny,
  • baseny z hydromasażem – whirlpool – jacuzzi,
  • brodzik dla dzieci,
  • basen hamowny.

W obrębie brodzika znajdują się atrakcje wodno-powietrzne – bicze i parasol wodny (fot. 1). Kolejnym elementem obiektu jest basen rekreacyjny z dwoma whirlpoolami (fot. 2). Ostatnią i największą nieckę stanowi basen do pływania (fot. 3). Kompleks ma jedną zjeżdżalnię o długości 75 m, zakończoną basenem hamownym (fot. 4).

Zjeżdzalnia

Fot. 4. Zjeżdzalnia

Modernizacje

Zakres przeprowadzonej modernizacji obejmował całą instalację technologiczną odpowiedzialną za uzdatnianie i doprowadzanie wody do niecek basenów. Wymieniono wszystkie filtry wraz ze złożem, armaturę, pompy obiegowe oraz opomiarowanie (fot. 5–8). Nowe zbiorniki filtracyjne wypełnione są złożem filtracyjnym wielowarstwowym:

  • warstwa podtrzymująca: żwir filtracyjny o granulacji 3,0–5,0 mm,
  • warstwa filtracyjna: żwir filtracyjny o granulacji 1,0–2,0 mm,
  • warstwa filtracyjna: żwir filtracyjny o granulacji 0,4–0,8 mm,
  • warstwa filtracyjna: hydroantracyt o granulacji 0,8–1,6 mm.

W celu wspomagania procesu uzdatniania na każdym z omawianych obiegów zainstalowano lampy UV (fot. 9).

Filtry ciśnieniowe basenu pływackiego

Fot. 5. Filtry ciśnieniowe dla basenu pływackiego

Opis technologii uzdatniania

Cały proces uzdatniania wody basenowej odbywa się w systemie zamkniętym z górnym przelewem i zbiornikiem retencyjnym. Do wody dawkowany jest koagulant. Później woda kierowana jest na filtry wielowarstwowe, gdzie następuje całkowite oczyszczenie wody basenowej. Po przefiltrowaniu woda przepływa najpierw przez lampy UV, a później kieruje je na wymienniki ciepła, gdzie następuje jej podgrzanie do wymaganej temperatury. Po podgrzaniu do wody dawkowany jest korektor pH oraz środek dezynfekcyjny w postaci płynnego podchlorynu sodu za pomocą pompek dozujących. Do korekcji odczynu pH dawkowany jest do obiegu kwas solny. Uzdatniona woda basenowa jest doprowadzana do niecki basenu za pomocą systemu dennych dysz zasilających, rozmieszczonych równomiernie w dnie każdej z niecek.

Filtry ciśnieniowe basenu rekreacyjnego

Fot. 6. Filtry ciśnieniowe dla basenu rekreacyjnego

Wyniki badań

Oceny jakości wody dokonano w oparciu o laboratoryjne wyniki badań wody z każdej z omawianych pływalni. Wyniki oceniono na podstawie wymogów wyszczególnionych w rozporządzeniu [8]. Zakres analizowanych parametrów obejmował:

  • ogólną liczbę mikroorganizmów,
  • liczbę bakterii Escherichia coli,
  • liczbę bakterii Pseudomonas aeuginosa,
  • liczbę bakterii Legionella sp.,
  • mętność,
  • utlenialność,
  • chlor wolny,
  • chlor związany,
  • redox,
  • pH,
  • chloroform.
Pompy obiegowe

Fot. 7. Pompy obiegowe wody basenowej

Badania prowadzone były zgodnie z harmonogramem ustalonym z Państwowym Inspektoratem Sanitarnym.

Czytaj też: Ocena i analiza zużycia wody w różnych pływalniach krytych >>

Wyniki badań wody w krytej pływalni

W ramach kontroli jakościowej wody do analizy pobierano próbki z niecek basenowych oraz z systemów cyrkulacji. Pobór próbek odbywał się między godziną 7:30 a 12:30. Wykresy na rys. 1–20 przedstawiają najważniejsze wyniki rutynowych badań przeprowadzonych dla każdego z obiegów znajdujących się w obiekcie. Zebrane i zilustrowane dane odzwierciedlają ok. 4 lata badań – od listopada 2016 do lipca 2019 roku.

Zespół urządzeń pomiarowych

Fot. 8. Zespół urządzeń pomiarowych i dozowania środków chemicznych

Na rys. 1–5 przestawione zostały wyniki badań dotyczące brodzika.

Wartości stężenia chloru związanego w niecce brodzika dziecięcego przed modernizacją utrzymywały się na poziomie od 0,48 do 1,09 mg/dm3, przekraczając dopuszczalne wartości. Pod koniec stycznia 2018 roku można zauważyć znaczą poprawę tego parametru, o 79,82%, co może świadczyć o uruchomieniu promienników UV. Zawartość chloroformu nie uległa zmianie i utrzymywała się na poziomie 0,025 mg/dm3, nie przekraczając dopuszczalnej wartości. Poziom mętności nie przekraczał 0,5 NTU. Woda w niecce brodzika odpowiada obowiązującym wymaganiom i nie stanowi zagrożenia dla dzieci.

Zawartość chloru w wodzie

Rys. 1. Zawartość chloru wolnego i związanego w wodzie doprowadzanej do niecki brodzika dla dzieci

Zawartość chloru wolnego

Rys. 2. Zawartość chloru wolnego w niecce basenowej brodzika

Zawartość chloru związanego

Rys. 3. Zawartość chloru związanego w niecce basenowej brodzika

Poziom mętności

Rys. 4. Poziom mętności w niecce brodzika

Stężenie chloroformu

Rys. 5. Stężenie chloroformu w niecce brodzika dziecięcego

Na rys. 6–10 przestawione zostały wyniki badań dla basenu rekreacyjnego. Średnie stężenie chloru wolnego w niecce basenu rekreacyjnego w ciągu czterech lat utrzymywało się na poziomie 0,45 mg/dm3 i mieściło w normach. Wartość chloru związanego przed modernizacją czasem nawet czterokrotnie przekraczała dopuszczalne parametry. W momencie rozpoczęcia pracy lamp UV średni poziom chloru związanego obniżył się o 79,17%. Poziom mętności przed oraz po instalacji promienników UV nie przekroczył maksymalnej wartości. Średnia zawartość chloroformu wynosiła 0,022 mg/dm3.

Zawartość chloru związanego

Rys. 6. Zawartość chloru związanego w wodzie doprowadzanej do niecki basenu rekreacyjnego

Zawartość chloru wolnego

Rys. 7. Zawartość chloru wolnego w niecce basenu rekreacyjnego

Zawartość chloru związanego

Rys. 8. Zawartość chloru związanego w niecce basenu rekreacyjnego

Poziom mętności

Rys. 9. Poziom mętności w niecce basenu rekreacyjnego

Stężenie chloroformu

Rys. 10. Stężenie chloroformu w niecce basenu rekreacyjnego

Na rys. 11–15 przestawione zostały wyniki badań dla basenu do pływania. Woda w basenie do pływania ma podobne parametry jak w basenie rekreacyjnym. Średnie stężenie chloru wolnego w niecce basenu utrzymuje się na poziomie 0,43 mg/dm3 i mieści w normach. Wartość chloru związanego przed modernizacją niejednokrotnie przekraczała dopuszczalne parametry. W momencie rozpoczęcia pracy lamp UV poziom chloru związanego waha się między 0,04 a 0,20 mg/dm3. Poziom mętności przed, jak również po instalacji promienników UV nie przekroczył maksymalnej wartości. W przypadku obiegu basenu do pływania nie zarejestrowano podwyższonych wartości chloroformu, co może świadczyć o niewielkim udziale związków organicznych, przyczyniających się do powstawania niebezpiecznych dla zdrowia ubocznych produktów dezynfekcji. Zawartość chloroformu utrzymywała się na poziomie 0,022 mg/dm3, nie przekraczając dopuszczalnych parametrów.

Zawartość chloru związanego

Rys. 11. Zawartość chloru związanego w wodzie doprowadzanej do niecki basenu do pływania

Zawartość chloru wolnego

Rys. 12. Zawartość chloru wolnego w niecce basenu do pływania

Zawartość chloru związanego

Rys. 13. Zawartość chloru związanego w niecce basenu do pływania

Poziom mętności

Rys. 14. Poziom mętności w niecce basenu do pływania

Stężenie chloroformu

Rys. 15. Stężenie chloroformu w niecce basenu do pływania

Na rys. 16–20 przedstawione zostały wyniki badań dla niecki wanien z hydromasażem – jacuzzi. W nieckach wanien z hydromasażem ze względu na wysoką temperaturę oraz małą powierzchnię lustra wody najtrudniej utrzymać odpowiednie parametry jakościowe wody. Wyniki badań wykazują, że średnia zawartość chloru wolnego utrzymywała się na poziomie 0,78 mg/dm3 i tym samym mieściła w dopuszczalnym zakresie. Średnia wartość stężenia chloru związanego w nieckach jacuzzi przez prawie cztery lata badań utrzymywała się na poziomie 0,19 mg/dm3. Poziom mętności nie przekroczył maksymalnej wartości. Zawartość chloroformu wahała się między 0,011 a 0,029 mg/dm3 i nie przekraczała określonych górnych granic stężeń.

Zawartość chloru związanego w jacuzzi

Rys. 16. Zawartość chloru związanego w wodzie doprowadzanej do niecki jacuzzi

Zawartość wolnego chloru w jacuzzi

Rys. 17. Zawartość wolnego chloru w niecce jacuzzi

 Zawartość chloru związanego w jacuzzi

Rys. 18. Zawartość chloru związanego w niecce jacuzzi

Poziom mętności w jacuzzi

Rys. 19. Poziom mętności w niecce jacuzzi

Stężenie chloroformu w jacuzzi

Rys. 20. Stężenie chloroformu w niecce basenu jacuzzi

Badania mikrobiologiczne

Poza wynikami badań parametrów fizykochemicznych trzeba również zwrócić uwagę na wskaźniki mikrobiologiczne. Do najniebezpieczniejszych mikroorganizmów zaliczamy przede wszystkim pałeczkę ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa), bakterie Legionella (Legionella pneumophila) oraz pałeczkę okrężnicy (Escherichia coli). Jednostkowa obecność któregokolwiek z wymienionych mikroorganizmów stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia osób korzystających z kąpieli w basenach.

Na podstawie analizowanych wyników badań mikrobiologicznych można stwierdzić, że w każdej z niecek basenów nie odnotowano pojawienia się niebezpiecznych bakterii w wodzie.

Podsumowanie

Głównym celem przedstawionej analizy wyników badań była ocena sprawności systemów uzdatniania wody basenowej po ich modernizacji w nieckach o różnym przeznaczeniu. Wszystkie analizowane wyniki badań odpowiadały aktualnym wymaganiom jakościowym.

Najczęściej pojawiającym się problemem na każdym z basenów był zbyt wysoki poziom chloru związanego oraz występowanie chloroformu.

W układach technologicznych analizowanych basenów zamontowane są filtry ciśnieniowe ze złożem wielowarstwowym piaskowo-antracytowym. Dodatkowo proces uzdatniania wody wspomagany jest przez naświetlanie promieniami niskociśnieniowych reaktorów UV.

Na podstawie analizowanych wyników badań mikrobiologicznych można stwierdzić, że w żadnej z niecek basenów nie odnotowano pojawienia się niebezpiecznych bakterii.

Czytaj też: Straty ciepła zjeżdżalni wodnych w basenach krytych >>

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wszystkie parametry są mikroorganizmy i zanieczyszczania wprowadzane do wody niecek basenów przez osoby z nich korzystające. Przeprowadzona modernizacja instalacji oczyszczania wody – wymiana filtrów, zabudowa reaktorów UV i systemu monitoringu jakości wody – przynosi spodziewane efekty.

Literatura

  1. Ministerstwo Sportu i Turystyki, Pływalnie kryte w Polsce – inwentaryzacja bazy sportowej, kwiecień 2015
  2. Wyczarska-Kokot Joanna, Wpływ metody dezynfekcji na zawartość chloramin w wodzie basenowej, „Ochrona Środowiska” 2014, Vol. 36, nr 2, s. 37–38
  3. Kanikowska A., Napiórkowska-Baran K., Graczyk M., Kucharski M.A., Influence of chlorinated water on the development of allergic diseases – An overview, „Annals of Agricultural and Environmental Medicine” 2018, Vol. 25, No. 4
  4. Saunus Ch., Niemieckie standardy związane z projektowaniem basenów kąpielowych w oparciu o nową normę DIN 19643, II Sympozjum Naukowo-Techniczne „Instalacje Basenowe”, 1999
  5. Wyczarska-Kokot Joanna, Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 1), „Rynek Instalacyjny” 1–2/2013
  6. Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU 2001, nr 72, poz. 747, z późn. zm.)
  7. Piechurski Florian G., Badania zastosowania różnych rozwiązań urządzeń do wspomagania oczyszczania wody basenowej w krytych pływalniach, „Instal” 11(411)/2019, s. 39–44
  8. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach (DzU 2015, nr 208, poz. 1240)
  9. Wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego w sprawie wymagań jakości wody oraz warunków sanitarno-higienicznych na pływalniach, 2014
  10. Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (DzU 2011, nr 208, poz. 1240)
  11. Du Y., Xiao-Tong Lv, Qian-Yuan Wu et al., Formation and control of disinfection byproducts and toxicity, during reclaimed water chlorination, „Journal of Environmental Sciences:, 2017, Vol. 58, p. 52–54
  12. Tardif Rovert, Rodriguez Manuel, Catto Cyril et al., Concentrations of disinfection by-products in swimming pool following modifications of the water treatment process, „Journal of Environmental Sciences“, 2017, Vol. 58, p. 164–165

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Moris.eu Zakupy stali online – dlaczego warto?

Zakupy stali online – dlaczego warto? Zakupy stali online – dlaczego warto?

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy...

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy się, jak zakupy w hurtowni Moris.eu przez internet mogą ułatwić i usprawnić Twoje przedsięwzięcia budowlane lub produkcyjne.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę...

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Redakcja RI news Warszawa odzyskuje wodę z miejskich basenów

Warszawa odzyskuje wodę z miejskich basenów Warszawa odzyskuje wodę z miejskich basenów

Warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta już kolejny rok wykorzystuje ponownie wodę z basenów miejskich. W tym sezonie letnim odzyskano 2,5 mln litrów wody, której użyto do czyszczenia ulic i torowisk.

Warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta już kolejny rok wykorzystuje ponownie wodę z basenów miejskich. W tym sezonie letnim odzyskano 2,5 mln litrów wody, której użyto do czyszczenia ulic i torowisk.

Waldemar Joniec news Instalacje basenowe

Instalacje basenowe Instalacje basenowe

W dniach 27–29 listopada w Ustroniu odbyło się XII Sympozjum Naukowo-Techniczne „Instalacje basenowe”. To wydarzenie organizowane przez Katedrę Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej, w trakcie...

W dniach 27–29 listopada w Ustroniu odbyło się XII Sympozjum Naukowo-Techniczne „Instalacje basenowe”. To wydarzenie organizowane przez Katedrę Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej, w trakcie którego uczestnicy dzielą się wiedzą na temat kontroli i monitorowania zagrożeń w wodzie basenowej, dyskutują o doświadczeniach z projektowania obiektów, urządzeń i instalacji oraz z eksploatacji.

Redakcja RI news XII Sympozjum Naukowo-Techniczne „Instalacje basenowe”

XII Sympozjum Naukowo-Techniczne „Instalacje basenowe” XII Sympozjum Naukowo-Techniczne „Instalacje basenowe”

W dniach 27-29 listopada 2019 r. w Ustroniu (Beskid Śl.) odbędzie się XII Sympozjum Naukowo-Techniczne „Instalacje basenowe”. Celem sympozjum jest prezentacja krajowych oraz zagranicznych osiągnięć, problemów...

W dniach 27-29 listopada 2019 r. w Ustroniu (Beskid Śl.) odbędzie się XII Sympozjum Naukowo-Techniczne „Instalacje basenowe”. Celem sympozjum jest prezentacja krajowych oraz zagranicznych osiągnięć, problemów i doświadczeń w technice basenowej.

dr inż. Florian Piechurski Problemy z utrzymaniem jakości wody basenowej w istniejących systemach jej oczyszczania

Problemy z utrzymaniem jakości wody basenowej w istniejących systemach jej oczyszczania Problemy z utrzymaniem jakości wody basenowej w istniejących systemach jej oczyszczania

W przypadku problemów z jakością wody basenowej jednym z pierwszych rutynowych działań jest jej intensywne chlorowanie. Może to jednak doprowadzić do przekroczenia dopuszczalnego poziomu związków wpływających...

W przypadku problemów z jakością wody basenowej jednym z pierwszych rutynowych działań jest jej intensywne chlorowanie. Może to jednak doprowadzić do przekroczenia dopuszczalnego poziomu związków wpływających na zapach wody basenowej oraz powodujących u osób kąpiących się podrażnienie oczu, dróg oddechowych i błony śluzowej nosa. Jednym ze skutecznych sposobów przywracania jakości wody basenowej może być jej okresowe ozonowanie.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.