RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dostosowanie sposobu nawiewu powietrza do funkcji pomieszczeń

Dostosowanie sposobu nawiewu powietrza do funkcji pomieszczeń

Dostosowanie sposobu nawiewu powietrza do funkcji pomieszczeń

Prawidłowy nawiew powietrza w konkretnym pomieszczeniu to nie tylko zapewnienie odpowiednio wysokiej efektywności wentylacji. Dla użytkowników pomieszczeń szczególne znaczenie ma komfort – temperatura i brak przeciągów, czyli łagodny, niewyczuwalny nawiew powietrza z odpowiednio niską prędkością. Tak rozumiane warunki komfortu zapewniają nawiewniki odpowiednio dobrane do danego budynku i poszczególnych pomieszczeń, zarówno ich wielkości, jak i konstrukcji, a także funkcji czy sposobu użytkowania.

Zobacz także

FLOP SYSTEM Sp. z o.o. Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie...

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie dróg oddechowych oraz inne schorzenia o podłożu środowiskowym. Zmieniające sięwarunki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego, smog, hałas miejski) oraz wzrastające oczekiwania użytkowników mieszkań, jakie można zaobserwować w ostatnich latach w Polsce, stawiają przed inwestorami...

Brevis Czy nawiewniki powodują zwiększone straty ciepła?

Czy nawiewniki powodują zwiększone straty ciepła? Czy nawiewniki powodują zwiększone straty ciepła?

Obawa przed nadmiernymi stratami ciepła w sezonie grzewczym często popycha ludzi do niezbyt mądrych decyzji jak zatykanie kratek wentylacyjnych czy zaklejanie nawiewników. Przez takie postępowanie odcinają...

Obawa przed nadmiernymi stratami ciepła w sezonie grzewczym często popycha ludzi do niezbyt mądrych decyzji jak zatykanie kratek wentylacyjnych czy zaklejanie nawiewników. Przez takie postępowanie odcinają się całkowicie od dopływu świeżego powietrza, co nie tylko przyczynia się do nieprawidłowego funkcjonowania wentylacji, ale też w dalszej perspektywie wpłynie na pogorszenie się stanu zdrowia mieszkańców przesadnie uszczelnionego domu. W niniejszym tekście przedstawimy, dlaczego wentylacja jest...

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

W artykule:

• Cechy dobrze dobranego nawiewnika

• Anemostaty

• Nawiewniki wirowe

• Nawiewniki szczelinowe (liniowe)

• Dysze dalekiego zasięgu i nawiewniki dyszowe

• Nawiewniki wyporowe

• Nawiewniki tekstylne

 

Zgodnie z normą PN-EN 12792 Wentylacja budynków. Symbole, terminologia i oznaczenia na rysunkach nawiewnik powietrza to uzbrojony otwór, przez który powietrze dopływa do obsługiwanego pomieszczenia, a jego konstrukcja ma zapewnić utrzymanie w strefie przebywania ludzi określonych warunków komfortu w zakresie temperatury, prędkości, wilgotności i poziomu dźwięku [1]. Przy doborze nawiewnika uwzględnia się przede wszystkim: wielkość strumienia powietrza nawiewanego; zasięg i ugięcie strugi powietrza nawiewanego (co wiąże się z wielkością pomieszczenia i rodzajem nawiewnika); temperaturę powietrza nawiewanego, a w przypadku nawiewu nieizotermicznego także różnicę temperatury powietrza pomiędzy powietrzem w pomieszczeniu a powietrzem nawiewanym; prędkość wypływu powietrza z nawiewnika, prędkość w strefie przebywania ludzi oraz prędkość zamierania; opory przepływu; stopień indukcji powietrza z pomieszczenia; moc akustyczną.

W wentylacji mieszającej struga powietrza nawiewanego miesza się z powietrzem w pomieszczeniu – następuje w ten sposób rozrzedzenie zanieczyszczeń oraz korekta stężeń tlenu i dwutlenku węgla, a w strefie przebywania ludzi osiągana jest wymagana temperatura i prędkość powietrza. Występują tu dwa główne sposoby nawiewu powietrza – turbulentny (określany też jako walcowy lub styczny) oraz rozproszony (dyfuzyjny). Przepływ walcowy powstaje w ściennych elementach nawiewnych, takich jak kratki czy dysze dalekiego zasięgu, oraz w nawiewnikach podokiennych. Turbulentna, skupiona lub nieznacznie rozproszona struga powietrza nawiewana jest stycznie do przegrody pomieszczenia, a powietrze opada w dół w pewnej odległości od nawiewnika. W nawiewie stycznym wykorzystywane są efekty poślizgu po ścianie lub suficie oraz ugięcia strugi powietrza w kierunku przegrody, dzięki czemu przed jej dotarciem do strefy przebywania ludzi następuje zmniejszenie prędkości i wyrównanie temperatury do wymaganej wartości. W przepływie rozproszonym, występującym np. w przypadku nawiewników wirowych lub tekstylnych, nawiewana struga powietrza jest rozproszona i ma duży współczynnik indukcji, dzięki czemu intensywnie miesza się z powietrzem w pomieszczeniu – szybki zanik prędkości powietrza i różnicy temperatury między powietrzem nawiewanym a powietrzem w pomieszczeniu sprawia, że do strefy przebywania ludzi dociera powietrze o wymaganych parametrach.

W wentylacji wyporowej, wykorzystującej zjawisko dyfuzji i stosowanej w pomieszczeniach wyższych (co najmniej 3,0 m), m.in. w przemyśle i budynkach użyteczności publicznej, działanie nawiewników wyporowych umożliwia zastępowanie powietrza unoszącego się na drodze konwekcji (dzięki oddziaływaniu źródeł ciepła i współpracy z wywiewnikami zamocowanymi w górnej części pomieszczenia) przez powietrze wentylacyjne. W ten sposób w strefie przebywania ludzi powstają warstwy o pionowym gradiencie temperatury. Ten rodzaj wentylacji realizowany jest przez nawiewniki o dużych wymiarach, zapewniających przepływ zbliżony do laminarnego, o małej prędkości.

fot 1 nawiewniki

Fot. 1. Przykłady nawiewników do wentylacji mieszającej: nawiewnik okrągły i dysza dalekiego zasięgu. Źródło: CWK

fot 2 nawiewnik wyporwy

Fot. 2. Nawiewnik wyporowy cylindryczny. Źródło: CWK

fot 3 nawiewnik wirowy opt

Fot. 3.  Nawiewniki sufitowe wielodyszowe w pomieszczeniu biurowym. Źródło: Systemair

Cechy dobrze dobranego nawiewnika

Nawiewniki dobrze dobrane cechują się nie tylko odpowiednim strumieniem powietrza nawiewanego i jego zasięgiem, zapewniają także zachowanie dopuszczalnej prędkości i temperatury powietrza w strefie przebywania ludzi, a ich moc akustyczna nie przekracza wartości dopuszczalnego natężenia dźwięku w danym pomieszczeniu.

Dopuszczalna prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi zależy od przewidywanej aktywności fizycznej użytkowników oraz okresu obliczeniowego. Prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi określona w normie PN-78/B-03421 Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania ludzi [2] – wycofanej, ale powołanej w Warunkach Technicznych [3] – w okresie chłodzenia powinna wynosić do 0,3 m/s, a w okresie grzewczym do 0,2 m/s. W przypadku pomieszczeń biurowych prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi zależy od klasy obiektu, a jej maksymalna średnia wartość powinna wynosić:

  •  w sezonie letnim: 0,18 m/s (klasa A), 0,22 m/s (klasa B), 0,25 m/s (klasa C);
  • w sezonie grzewczym: 0,15 m/s (klasa A), 0,18 m/s (klasa B), 0,21 m/s (klasa C) [4].

Natomiast prędkość wypływu powietrza z nawiewnika (efektywna prędkość nawiewu) zależy od rodzaju realizowanej wentylacji (mieszająca lub wyporowa) oraz od konstrukcji nawiewnika. W przypadku wentylacji mieszającej prędkość nawiewu może wynosić nawet do 10 m/s – w zależności od konstrukcji nawiewnika i wysokości pomieszczenia, a dla wentylacji wyporowej powinna być zbliżona do prędkości wymaganej w strefie przebywania ludzi.

Poziom mocy akustycznej nawiewnika, zależny od własności samego urządzenia (strumienia objętości powietrza lub straty ciśnienia) i określony w pasmach częstotliwości od 63 Hz do 8 kHz, powinien być niższy o 5 dB od dopuszczalnego dla danego pomieszczenia średniego poziomu dźwięku [5], przy czym w przypadku większej liczby nawiewników o jednakowym poziomie mocy akustycznej należy doliczyć przyrost mocy akustycznej wyznaczony ze wzoru ΔL = 10 · logn, gdzie n oznacza liczbę nawiewników. Natomiast sam średni poziom dźwięku A (LAm) w przypadku hałasu ustalonego od wyposażenia technicznego (w tym od wentylacji) nie powinien przekraczać wartości określonych w normie PN-B-02151-2:2018-01 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 2. Wymagania dotyczące dopuszczalnego poziomu dźwięku w pomieszczeniach. Wskazane w tej normie wartości to np.: 35 dB(A) w przypadku klas szkolnych, 30 dB(A) dla pomieszczeń, w których wykonuje się pracę umysłową wymagającą koncentracji, czy 25 dB(A) w przypadku pomieszczeń mieszkalnych w budynkach mieszkalnych, internatach oraz hotelach trzygwiazdkowych i wyższych [6]. Poziom mocy akustycznej można obniżyć, redukując ciśnienie powietrza i jego prędkość za pomocą skrzynki rozprężnej, która dodatkowo może być wykonana z materiału dźwiękochłonnego lub wyłożona matami z takiego materiału. Redukcję hałasu zapewniają także anemostaty tekstylne.

W przypadku nawiewu nieizotermicznego maksymalna różnica temperatury (Δt) pomiędzy powietrzem nawiewanym a powietrzem w pomieszczeniu wynosi 10–12 K (a przy nawiewie stycznym do 8 K). Wartość Δt może być różna dla trybu grzania i chłodzenia, a konkretne wartości tego parametru dla każdego urządzenia podaje jego producent.

Na prawidłową realizację rozdziału powietrza wpływa także rozmieszczenie współpracujących ze sobą nawiewników, zapewniające równomierny przepływ powietrza w całym wentylowanym obszarze, bez stref martwych i stref o zbyt wysokiej prędkości powietrza. Przy rozmieszczaniu nawiewników trzeba także uwzględnić zapis pochodzący z rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, mówiący, że Strumień powietrza pochodzący z urządzeń wentylacji nawiewnej nie powinien być skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy (§ 35 ust. 3), nie może on także powodować przeciągów ani wyziębienia czy przegrzania pomieszczenia pracy [7].

Anemostaty

To jeden z najpopularniejszych typów nawiewników, występujący zarówno w wykonaniu sufitowym (np. do montażu w suficie podwieszanym – wówczas wielkość panelu nawiewnego odpowiada wielkości kasetonu sufitowego), jak i ściennym. Powietrze z anemostatów sufitowych może wypływać w jednym, dwóch, trzech lub czterech kierunkach, jednak zawsze wzdłuż powierzchni, na której zamontowane jest to urządzenie – struga powietrza nie opada w dół po wypływie z nawiewnika, tylko rozprasza się i zwalnia, a dzięki wykorzystaniu efektu Coandy „przykleja” się do sufitu i może przemieścić na duże odległości. Tak realizowany nawiew (przepływ poziomy) łączy cechy przepływu stycznego z przepływem rozproszonym, dlatego anemostaty przeznaczone są do pomieszczeń niższych – o wysokości od 2,6 do 4 m.

Anemostaty wykonuje się w wielkościach od 150 do 350 mm, z blachy stalowej lub aluminiowej, a nowością na rynku są urządzenia z tkaniny poliestrowej. Czoło anemostatu mogą stanowić: ruchomy dysk, centralnie rozłożone pierścienie, panel z blachy perforowanej lub tkaniny. Wyjmowany element czołowy pozwala wyregulować nawiew i ułatwia czyszczenie końcówek instalacji. Anemostaty pracują w instalacjach nisko- i średniociśnieniowych, jako izotermiczne lub nieizotermiczne – różnica temperatury pomiędzy powietrzem nawiewanym i wewnętrznym może wynieść maks. 10 K. Anemostaty metalowe mogą mieć dowolny kolor z palety RAL, a anemostaty tekstylne – dowolny nadruk.

fot 4 anemostaty okragle

Fot. 4. Anemostaty sufitowe: okrągły i kwadratowy z pełną płytą. Źródło: CWK

Nawiewniki wirowe

W pomieszczeniach o wysokości od 2,6 do 4 m (mieszkaniach, biurach, centrach handlowych, szkołach, obiektach użyteczności publicznej i przemyśle), wymagających dużej ilości powietrza nawiewanego, stosowane są nawiewniki wirowe zapewniające krotność wymiany powietrza do 30 1/h. Dzięki nawiewowi o charakterze wirowym urządzenia te cechują się wysokim stopniem indukcji powietrza z pomieszczenia, co przekłada się na szybkie ujednolicenie temperatury powietrza w strefie przebywania ludzi. Wysoki stopień indukcji i mieszania zapewniony jest przy nawiewie nieizotermicznym zarówno w trybie grzania, jak i chłodzenia – przy różnicy temperatury pomiędzy powietrzem nawiewanym a powietrzem w pomieszczeniu poniżej 6 K.

Nawiewniki wirowe wyposażone są w kierownice (stałe lub ruchome) zapewniające przepływ wirowy. W przypadku kierownic ruchomych regulacja ich kąta położenia pozwala na dokładne ustawienie kierunku nawiewu powietrza (por. rys. 1). Dostępne są dwa sposoby regulacji kierownic: ręcznie – za pomocą dźwigni umieszczonej po zewnętrznej stronie korpusu nawiewnika lub poprzez siłownik elektryczny zasilany napięciem 24 V AC/DC lub 230 V AC i umożliwiający ustawienie kierownic w dowolnym położeniu.

Nawiewniki wirowe mogą być także stosowane jako nawiewniki podłogowe, montowane w pionowych częściach schodów lub na poziomych powierzchniach nienarażonych na obciążenie mechaniczne (np. pod fotelami w audytoriach, kinach czy salach koncertowych). Wirowy napływ powietrza zapewnia wysoką indukcję i szybkie ujednolicenie temperatury powietrza, zmniejszenie prędkości i uspokojenie strumienia. Dzięki temu do strefy przebywania ludzi powietrze dociera z małą prędkością, a przepływ zbliżony jest do laminarnego. Efektywność procesu zapewniana jest dzięki konwekcji zachodzącej w wyniku ogrzewania powietrza poprzez miejscowe zyski ciepła od ludzi. W ten sposób ogrzewane powietrze kierowane jest do góry, do wywiewników, a od dołu następuje nawiew umożliwiający stopniowe zastępowanie powietrza ogrzanego powietrzem wentylacyjnym. Nawiewniki tego rodzaju mogą być montowane zarówno w podłodze betonowej, jak i w technicznej podłodze podwyższanej (konieczne jest zastosowanie odpowiedniego pierścienia montażowego), z wykorzystaniem skrzynki rozprężnej lub bez niej.

Przeczytaj także: Matematyczne modelowanie rozprowadzania powietrza za pomocą nawiewników liniowych

rys 1 rozklad strugi powietrza

Rys. 1. Rozkład strugi powietrza nawiewanego przez nawiewnik wirowy


Źródło: Strulik


 

rys 2 ustawienia kierownic w nawiewnikach smay

Rys. 2. Ustawienia kierownic ruchomych w nawiewnikach wirowych


Źródło: Smay

nawiewniki wirowe

Fot. 5. Nawiewniki wirowe:


a) z kierownicami nieruchomymi. Źródło: CWK,


b) kierownice ruchome, indywidualnie ustawiane ręcznie. Źródło: Smay,


c) z kierownicami ruchomymi sterowanymi siłownikiem. Źródło: FläktGroup

Nawiewniki szczelinowe (liniowe)

Pomieszczenia przemysłowe, komercyjne i użyteczności publicznej o wysokości 2,6–4 m mogą być obsługiwane także przez nawiewniki liniowe (szczelinowe), czyli urządzenia, których długość jest co najmniej 14-krotnie większa niż wysokość [8], przeznaczone głównie do montażu sufitowego. Pojedynczy nawiewnik liniowy może mieć długość od 600 do 2000 mm i wyposażony jest w od jednej do sześciu szczelin (lameli) nawiewnych, których położenie można zmieniać (także po zamontowaniu), kształtując kierunek wypływu powietrza. Szczeliny zapewniają stałą powierzchnię wypływu powietrza (niezależnie od ustawienia), co przekłada się na równomierny rozdział powietrza na całej długości nawiewnika. Pracują najczęściej jako urządzenia nieizotermiczne – w trybie grzania ustawienie szczelin powinno zapewnić kierowanie strugi powietrza ku dołowi, a w trybie chłodzenia horyzontalne ustawienie szczelin zapewnia wykorzystanie efektu Coandy, co przekłada się na optymalny zasięg i zapobiega gwałtownemu opadaniu, a tym samym przeciągom. Różnica temperatury pomiędzy powietrzem nawiewanym i powietrzem w pomieszczeniu może wynosić do 10 K.

Nawiewniki szczelinowe wykonuje się z aluminium lakierowanego proszkowo na dowolny kolor z palety RAL, dostępne są także wykonania specjalne ze stali nierdzewnej. Występują również jako podłogowe, stosowane głównie do pomieszczeń z dużym udziałem powierzchni przeszklonych, np. do hal basenowych. Montuje się je zazwyczaj blisko przeszklonych powierzchni – zgodnie z nazwą głównie w podłodze, ale czasem stosuje się również montaż w parapecie. Nawiewniki te zapewniają warunki komfortu, a przepływ powietrza na przeszklonych powierzchniach zapobiega ich parowaniu i roszeniu.

fot 7 a nawiewnik szczelinowy

a)

fot 7b nawiewnik szczelinowy

b)


Fot. 6. Nawiewniki szczelinowe: a) sufitowy nawiewnik szczelinowy. Źródło: Smay, b) konstrukcja nawiewnika podłogowego. Źródło: Kampmann

Dysze dalekiego zasięgu i nawiewniki dyszowe

Dysze cechują się stożkowo zwężającym się przekrojem umożliwiającym uzyskanie dużej prędkości przepływu powietrza przy zachowaniu dobrych parametrów akustycznych. Cechuje je także wysoki stopień indukcji i mieszania nawet przy małych przepływach powietrza, dlatego dobrze sprawdzają się w instalacjach z regulatorami VAV.

Wysoka prędkość wypływu oznacza możliwość osiągnięcia dalekiego zasięgu, szczególnie przy montażu ściennym. Dysze (często określane jako dysze dalekiego zasięgu) stosuje się zatem często w pomieszczeniach wysokich czy wymagających dostarczenia powietrza na dużą odległość – w budynkach przemysłowych, halach, audytoriach itp. Dysze przystosowane są do montażu bezpośrednio na przewodach (tworząc swego rodzaju nawiew liniowy), a także na końcach przewodów wentylacyjnych. Mogą pracować zarówno w trybie chłodzenia, jak i grzania, z wysokimi różnicami temperatury – dla nawiewu chłodnego powietrza Δt ≤ 14 K i dla nawiewu ciepłego powietrza Δt ≤ 25 K.

Istotną cechą dysz jest możliwość zmiany kąta wypływu powietrza. Można dzięki temu nie tylko precyzyjnie ukierunkować rozprowadzenie powietrza, ale też wyregulować dysze do odpowiedniego trybu pracy – ręcznie lub za pomocą siłownika elektrycznego. Tryb chłodzenia wymaga ustawienia dysz pod kątem dodatnim (powietrze nawiewane kierowane jest na sufit, co umożliwia wykorzystanie efektu Coandy i uzyskanie łagodnego nawiewu do strefy przebywania ludzi), a grzania – pod kątem ujemnym (powietrze kierowane jest ku dołowi, a działanie sił wyporu ogranicza jego prędkość i temperaturę, zatem do strefy przebywania ludzi dociera z odpowiednio niską prędkością). Dysze mogą być wyposażone w elementy zawirowujące (np. odpowiednie dyski), które umożliwiają zmniejszenie prędkości strugi powietrza w pomieszczeniach o mniejszych wymiarach, gdzie pożądana jest przede wszystkim cicha praca i możliwość precyzyjnej regulacji kierunku nawiewu (np. w studiach nagraniowych).

rys 3 systemair nawiew opt

Rys. 3. Sposoby ustawienia nawiewu w nawiewnikach wielodyszowych


Źródło: Systemair

Aspekt precyzyjnego ustawienia sposobu rozprowadzania powietrza w niemal dowolnym pomieszczeniu wykorzystywany jest w nawiewnikach wielodyszowych. Panel nawiewnika wyposażony jest w liczne dysze o niewielkiej średnicy, umożliwiające regulację wypływu powietrza dzięki łatwemu (bez użycia narzędzi) obracaniu dyszy (por. rys. 3). Konfiguracji dysz można dokonać zarówno przed montażem nawiewnika, jak i w dowolnym momencie po jego zainstalowaniu. Zmiana kierunku wypływu powietrza nie wpływa na opory ani strumień przepływu powietrza. Znaczny zasięg strugi powietrza wypływającego z dysz sprawia, że nawiewniki te można przystosować do obsługi pomieszczeń o różnej wysokości. Nawiewniki wielodyszowe występują w wielu wykonaniach – można je dopasować do sufitu dowolnego rodzaju, są też dostępne w wykonaniu kanałowym.

fot 8 dysza flakt

Fot. 7.  Dysze dalekiego zasięgu, przykładowe rozwiązania.


Źródło: CWK, FläktGroup

Nawiewniki wyporowe

Nawiewniki pracujące w systemach wentylacji wyporowej, zwane także nawiewnikami źródłowymi, cechują się wymiarami i oporami przepływu większymi niż w przypadku wentylacji mieszającej. Wielkość nawiewnika wyporowego wynika z obecności obszernej skrzynki rozprężnej, w której zachodzi równomierne rozprowadzenie powietrza po całej powierzchni czynnej nawiewnika wyposażonej w perforację – równomierny wypływ i mała prędkość powietrza (0,2–0,6 m/s zależnie od konstrukcji i przeznaczenia nawiewnika) oraz charakter przepływu powietrza zbliżony do laminarnego sprawiają, że praca nawiewników wyporowych jest niemal niedostrzegalna dla osób przebywających w pomieszczeniu. W praktyce projektowej przyjmuje się często prędkość powietrza wynoszącą 0,2 m/s [8].

Nawiewnik wyporowy może mieć formę wolnostojącą – cylindryczną lub prostokątną (do zastosowania w centrum pomieszczenia), naścienną – półcylindryczną, narożną – trójkątną lub ćwiercylindryczną, a także liniową – prostokątną do zabudowy w przegrodach lub elementach konstrukcyjnych (np. nawiewniki teatralne).

fot 9 nawiewniki buw

Fot. 8. Nawiewniki wyporowe wolnostojące w westybulu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego


Źródło: BUW

Nawiewnik wyporowy dobiera się w oparciu o strumień powietrza nawiewanego. Obliczając go, należy uwzględnić zyski ciepła jawnego i temperaturę powietrza nawiewanego przez nawiewnik oraz temperaturę wymaganą na wysokości głowy człowieka.

gdzie:
P – zyski ciepła jawnego przekazywane do strefy przebywania ludzi, W;
ρ – gęstość powietrza przyjmowana jako 1,2 kg/m3;
cp – ciepło właściwe powietrza przy stałym ciśnieniu przyjmowane jako 1,005 kJ/(kg · K);
tr – temperatura powietrza na wysokości głowy człowieka, °C;
ts – temperatura powietrza nawiewanego, °C.

Nawiewnik wyporowy należy dobierać nie tylko pod kątem wymaganych parametrów technicznych, takich jak prędkość efektywna nawiewu, zasięg strumienia powietrza czy strefa oddziaływania nawiewnika (strefa bezpośrednia, w której nawiew chłodnego powietrza powoduje, że nie są zachowane parametry komfortu, i która nie powinna być zajmowana przez ludzi), ale też pod względem dopasowania do danego pomieszczenia. Uwzględnia się zarówno samą konstrukcję i wielkość nawiewnika, jak i jego walory wizualne – dostępne są wykonania specjalne, m.in. ze stali nierdzewnej lub z unikalnym wzorem perforacji.

Nawiewniki wyporowe mogą mieć charakter urządzeń indywidualnych, stanowiących wyposażenie pojedynczego stanowiska pracy lub fotela w sali koncertowej czy widowiskowej (tzw. nawiewniki teatralne, montowane pod siedzeniami, przeznaczone do kin, teatrów, sal konferencyjnych itp.).

fot 10 nawiewnik wyporowe

Fot. 9. Nawiewniki wyporowe (od lewej): półcylindryczny naścienny, cylindryczny wolnostojący, ćwierćcylindryczny narożny, prostokątny wolnostojący


Źródło: Swegon

nawiewnik podlogowy teatralny

Fot. 10. Nawiewniki schodowo-podestowe: organizacja nawiewu w przypadku podłogi podniesionej (źródło: Halton) oraz przykłady rozwiązań


Źródło: CWK

Nawiewniki tekstylne

W budynkach kubaturowych, zakładach przetwórstwa spożywczego, obiektach sportowych oraz obiektach użyteczności publicznej (np. sale koncertowe, biblioteki czy muzea) chętnie stosowanym rozwiązaniem są kanały (nawiewniki) tekstylne. Choć mają formę kanałów, w świetle Warunków Technicznych [2] nie stanowią przewodów i należy je traktować jako nawiewniki liniowe. Umożliwiają one uzyskanie równomiernego wydatku powietrza, stabilnego rozkładu temperatury powietrza oraz jego małej prędkości w strefie przebywania ludzi.

liniowe nawiewniki tekstylne

a)

fot 12 b fabricair roz opt

b)


Fot. 11. Liniowe nawiewniki (kanały) tekstylne: a) perforowane, b) dwufunkcyjne (górna połowa perforowana, dolna wyposażona w dysze). Źródło: FabricAir

anemostat tekstylny

Fot. 12. Sufit podwieszany w biurze z zamontowanymi anemostatami tekstylnymi. Źródło: FabricAir

Kanały tekstylne wykonuje się z tkaniny technicznej – poliestru modyfikowanego, dzięki czemu są lekkie (poniżej 3 kg na metr bieżący kanału) i można je uszyć w dowolnym kształcie. Sprawdzą się zatem w obiektach, gdzie występują ograniczenia w dopuszczalnym obciążeniu stropu oraz dostępności miejsca. Tego rodzaju nawiewniki mogą stanowić element końcowy większych układów lub zastąpić układ przewodów wentylacyjnych i nawiewników (oszczędności eksploatacyjne w porównaniu do instalacji opartej na przewodach metalowych mogą wynieść do 40%). Sam nawiew odbywa się na dwa sposoby: poprzez uzupełniający przepływ wyporowy (dyfuzyjny) przez pory materiału na całej powierzchni kanału oraz przez odpowiednio przygotowane elementy nawiewne – szczeliny, perforacje lub dysze średniego i dalekiego zasięgu wykonane na całej długości kanału nad wentylowanym obiektem. Elementy nawiewne dobierane są indywidualnie dla danego obiektu, z uwzględnieniem modelu rozpływu powietrza.

Wydatek (nawiew) powietrza następuje na całej długości kanału, odpowiednio do zaprojektowanej funkcji danego nawiewnika. Głównym parametrem przy doborze tego nawiewnika jest wlotowe ciśnienie statyczne – może wynosić już od 80 Pa (zwykle 100–120 Pa), a dla funkcji grzania powinno być wyższe. Maksymalna prędkość wlotowa powietrza na początku kanału powinna wynosić 4–8 m/s (optimum: 6–7 m/s), a utrzymanie stałej prędkości przy malejącym przepływie powietrza jest możliwe dzięki stopniowaniu kanału (stosowaniu odcinków o stopniowo malejących średnicach).

Nowym ciekawym rozwiązaniem, wykorzystującym walory kanałów tekstylnych, są anemostaty tekstylne przeznaczone do stosowania w sufitach podwieszanych. Panel anemostatu tekstylnego odpowiada wielkością rastrowi sufitu podwieszanego. Funkcję elementu nawiewnego pełni warstwa tkaniny technicznej – przepuszczalna (zapewniająca dyfuzyjny wypływ powietrza) albo przez perforację (średnica otworów wycinanych laserowo może wynosić 4–12 mm). Drugim elementem anemostatu jest rozprężna skrzynka tekstylna, której rękaw przyłączeniowy w prosty sposób nakłada się na wylot kanału wentylacyjnego o średnicy ø125–250 mm.

Więcej na temat nawiewników tekstylnych znajdziesz w artykule: Czym kierować się przy doborze nawiewników tekstylnych >>>

 

Literatura

  1. PN-EN 12792:2006 Wentylacja budynków. Symbole, terminologia i oznaczenia na rysunkach
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. DzU 2022, poz. 1225)
  3. PN-78/B-03421 Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania ludzi
  4. Joniec Waldemar, Wirowe nawiewniki powietrza, „Rynek Instalacyjny” 6/2022, rynekinstalacyjny.pl
  5. Charkowska Anna, Zasady projektowania nawiewu – nawiewniki powietrza cz. 1, „InstalReporter” 2/2013
  6. PN-B-02151-2:2018-01 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach
  7. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. DzU 2003, nr 169, poz. 1650)
  8. Charkowska Anna, Nawiewniki powietrza w wentylacji i klimatyzacji, „Rynek Instalacyjny” 11/2012
  9. Pełech Aleksander, Szczęśniak Sylwia, Stanisławski Janusz, Zając Agnieszka, Materiały pomocnicze Systemair 2014. Wentylacja, klimatyzacja, ogrzewanie, Warszawa 2014
  10. Materiały techniczne firm: Alnor, Atol, CWK, Darco Ventlab, FabricAir, FläktGroup, Frapol, Halton, Kampmann, Lindab, Loximide, Prihoda, RDJ, Saw-Pol, Schako, Smay, Strulik, Systemair, Swegon, Trox, Ventia, Venture Industries

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła...

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Rodzaje nawiewników tekstylnych

Rodzaje nawiewników tekstylnych Rodzaje nawiewników tekstylnych

Dobór odpowiedniego systemu wentylacji jest kluczowy dla utrzymania zdrowego i komfortowego środowiska wewnątrz budynków. Nawiewniki tekstylne są coraz popularniejszym wyborem ze względu na swoją małą...

Dobór odpowiedniego systemu wentylacji jest kluczowy dla utrzymania zdrowego i komfortowego środowiska wewnątrz budynków. Nawiewniki tekstylne są coraz popularniejszym wyborem ze względu na swoją małą masę, łatwość montażu, skuteczność (nawiew bez przeciągów) i estetykę. Dowiedz się, jak dobierać nawiewniki tekstylne, aby zapewnić optymalną wentylację w różnych typach pomieszczeń.

Redakcja RI news Bezramkowy anemostat gipsowy

Bezramkowy anemostat gipsowy Bezramkowy anemostat gipsowy

Anemostat nawiewno-wywiewny marki Ergovent, dostępny w ofercie Lindab Polska, oferowany jest w kształcie koła (RONDO) oraz kwadratu (KVADRO).

Anemostat nawiewno-wywiewny marki Ergovent, dostępny w ofercie Lindab Polska, oferowany jest w kształcie koła (RONDO) oraz kwadratu (KVADRO).

Joanna Ryńska Skrzynki rozprężne niezbędne dla prawidłowej pracy wentylacji

Skrzynki rozprężne niezbędne dla prawidłowej pracy wentylacji Skrzynki rozprężne niezbędne dla prawidłowej pracy wentylacji

Dla użytkownika wentylowanych pomieszczeń szczególne znaczenie ma niezauważalna praca instalacji. Powietrze do pomieszczenia musi być nawiewane cicho i z odpowiednio małą prędkością. Za ustabilizowanie...

Dla użytkownika wentylowanych pomieszczeń szczególne znaczenie ma niezauważalna praca instalacji. Powietrze do pomieszczenia musi być nawiewane cicho i z odpowiednio małą prędkością. Za ustabilizowanie nawiewu odpowiadają puszki (skrzynki) rozprężne.

Redakcja RI news Anemostaty sufitowe HB40 w RAL 9003 od Lindab

Anemostaty sufitowe HB40 w RAL 9003 od Lindab Anemostaty sufitowe HB40 w RAL 9003 od Lindab

Do bogatej oferty anemostatów i nawiewników znajdujących się w portfolio firmy Lindab wprowadzone zostały kolejne produkty w nowym standardzie lakierowania.

Do bogatej oferty anemostatów i nawiewników znajdujących się w portfolio firmy Lindab wprowadzone zostały kolejne produkty w nowym standardzie lakierowania.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.