RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Usuwanie azotu ze ścieków w małej oczyszczalni. Zastosowanie symulacji komputerowej do wyboru strategii eksploatacyjnej

Nitrogen removal at a small wastewater treatment plant The use of computer simulation for the selection of an operational strategy

Małe oczyszczalnie oprócz usuwania zanieczyszczeń organicznych i zawiesin muszą zapewniać także usuwanie związków azotu i fosforu.
fitry.net.pl
 

Małe oczyszczalnie oprócz usuwania zanieczyszczeń organicznych i zawiesin muszą zapewniać także usuwanie związków azotu i fosforu.


fitry.net.pl


 

Proste działania eksploatacyjne pozwalają zwiększyć efektywność technologiczną oczyszczalni i zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Do określenia rodzaju i zakresu koniecznych działań można wykorzystać symulację komputerową.
W przypadku małych oczyszczalni ścieków zastosowanie symulacji zwykle nie wiąże się z dużymi kosztami ani rozbudowanymi programami badań analitycznych składu ścieków.

Zobacz także

Wilo Polska Sp. z o.o., mgr inż. Filip Pogorzelski Specjalista ds. technicznych Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych,...

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych, niższe posadowienie wyjścia kanalizacji w stosunku do kolektora sieci kanalizacji lub znaczne oddalenie od miejsca zrzutu ścieków.

Dräger Safety Polska Sp. z o.o. Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków

Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków

Uzdatnianie wody: Dräger zapewnia rozwiązania w ramach poszczególnych etapów uzdatniania wody, czyli oczyszczania, usuwania osadów, filtracji, dezynfekcji i dystrybucji na potrzeby komunalne oraz przemysłowe....

Uzdatnianie wody: Dräger zapewnia rozwiązania w ramach poszczególnych etapów uzdatniania wody, czyli oczyszczania, usuwania osadów, filtracji, dezynfekcji i dystrybucji na potrzeby komunalne oraz przemysłowe. Oczyszczanie ścieków: Dräger wspiera cały cykl pracy systemów kanalizacji oraz oczyszczalni ścieków, które zbierają, oczyszczają, transportują i usuwają ścieki komunalne oraz przemysłowe. Odsalanie: to różnego rodzaju metody wykorzystywane do usuwania soli oraz innych minerałów ze słonej...

ROTH POLSKA Sp. z o.o. Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej...

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej oczyszczalni ścieków lub koszty inwestycji sieci kanalizacyjnej na terenach oddalonych od aglomeracji miejskich są zbyt wysokie.

Polska jest krajem o stosunkowo niewielkich zasobach wód powierzchniowych. Są one rozmieszczone nierównomiernie w skali kraju, a na obszarach o większej gęstości zaludnienia poddane silnemu wpływowi działalności człowieka (antropopresji).

Szczególne zagrożenie dla jakości wód powierzchniowych wiąże się z występowaniem eutrofizacji (użyźniania) spowodowanej związkami azotu i fosforu odprowadzanymi ze ściekami komunalnymi.

Małe oczyszczalnie ścieków eksploatowane na terenach wiejskich i podmiejskich często nie są zaprojektowane do usuwania związków azotu i fosforu ze ścieków. Uwzględniając specyfikę małych oczyszczalni i stawiane im warunki, w tym prostotę obsługi i niezawodność działania, poszukuje się rozwiązań zapewniających wymaganą efektywność oczyszczania przy jak najniższych kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Do określenia rodzaju i zakresu koniecznych działań można z powodzeniem wykorzystać symulację komputerową.

Badana oczyszczalnia ścieków została zaprojektowana w okresie, w którym obowiązywały wymagania dotyczące jakości ścieków oczyszczonych określone w Rozporządzeniu Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 1991 r. [12]. Zgodnie z tymi przepisami małe oczyszczalnie oprócz usuwania zanieczyszczeń organicznych i zawiesin musiały zapewniać także usuwanie związków azotu i fosforu.

Dopuszczalne stężenie azotu ogólnego i fosforu ogólnego w ściekach oczyszczonych wynosiło odpowiednio 30 g N/m3 i 5 g P/m3. Pomimo zastosowania wielostopniowego procesu obejmującego mechaniczno-biologiczne oczyszczanie ścieków na sicie gęstym i w komorze osadu czynnego oraz chemiczne strącanie fosforu i doczyszczanie w złożu hydrofitowym oczyszczalnia nie spełniała wymagań dotyczących usuwania azotu.

Wykonane badania analityczne składu ścieków i testy technologiczne pozwoliły na skonstruowanie modelu symulacyjnego oczyszczalni oraz przeprowadzenie symulacji komputerowych.

Badania symulacyjne pokazały, że istnieją praktycznie bezinwestycyjne możliwości zwiększenia efektywności usuwania azotu w oczyszczalni poprzez wprowadzenie prostej modyfikacji w układzie sterowania systemem napowietrzania osadu czynnego w reaktorze biologicznym.

Opis badanej oczyszczalni

Badany obiekt to mała wielostopniowa oczyszczalnia ścieków wykorzystująca technologię nisko obciążonego osadu czynnego w układzie uproszczonym, z dodatkowym chemicznym strącaniem oraz końcowym doczyszczaniem ścieków w oczyszczalni hydrofitowej. Została zaprojektowana na średnią przepustowość dobową 150 m3/d i równoważną liczbę mieszkańców RLM = 1000.

Skład ścieków dopływających jest typowy dla średnio stężonych ścieków komunalnych z podwyższoną zawartością azotu. Stopień mechanicznego oczyszczania wykorzystuje proces cedzenia na gęstym sicie bębnowym o prześwicie 2 mm. Stopień oczyszczania biologicznego wykorzystujący metodę osadu czynnego składa się z komory napowietrzania osadu oraz osadnika wtórnego o przepływie pionowym.

Chemiczne strącanie fosforu odbywa się za pomocą siarczanu żelaza (PIX) w wydzielonym zbiorniku umieszczonym po osadniku wtórnym. Do końcowego doczyszczania ścieków służy oczyszczalnia hydrofitowa o przepływie poziomym ze złożem trzcinowym.

Przeróbka osadu prowadzona jest w procesie stabilizacji tlenowej w reaktorze i w wydzielonej komorze stabilizacji, a ustabilizowany osad odwadniany jest w filtrze workowym. Z wyjątkiem pompowni i oczyszczalni hydrofitowej wszystkie pozostałe urządzenia i obiekty oczyszczalni znajdują się w budynku. Schemat technologiczny oczyszczalni przedstawiono na rys. 1.

Schemat oczyszczalni ścieków

Rys. 1. Schemat technologiczny badanej oczyszczalni ścieków


Źródło: Autorzy

Zakres i metodyka badań

Celem przeprowadzonych badań było określenie technologicznych i eksploatacyjnych możliwości zwiększenia efektywności usuwania azotu w małej oczyszczalni ścieków z reaktorem biologicznym wykorzystującym metodę nisko obciążonego osadu czynnego z przedłużonym czasem napowietrzania.

Badania prowadzono w warunkach pracującej oczyszczalni ścieków przy rzeczywistym obciążeniu hydraulicznym i obciążeniu ładunkiem zanieczyszczeń mniejszym od obciążenia projektowego.

Badania technologiczne prowadzone były przez dwa tygodnie. Wykonywano pomiary ilości ścieków dopływających oraz badano analityczne jakości ścieków surowych, ścieków oczyszczonych i osadu czynnego. Przeprowadzono także badania aktywności biomasy osadu czynnego za pomocą testów technologicznych.

Pomiar natężenia przepływu ścieków dopływających do oczyszczalni wykonywany był za pomocą przepływomierza ultradźwiękowego połączonego z rejestratorem. W czasie badań oczyszczalnia pracowała z obciążeniem hydraulicznym mniejszym od wartości projektowej, a natężenie przepływu ścieków dopływających do oczyszczalni wynosiło średnio 111 m3/d.

Próbki ścieków do analiz fizykochemicznych pobierano za pomocą przenośnego urządzenia do ciągłego poboru próbek w cyklu dobowym typu PB-MOS. Próbki ścieków surowych i odpływających z osadnika wtórnego pobierane były automatycznie co 6 minut, a następnie zlewane na próbki 24-godzinne.

Próbki ścieków po trzecim stopniu oczyszczania, który stanowi oczyszczalnia hydrofitowa, pobierano ręcznie co pół godziny w ciągu dnia, a następnie zlewano na próbki 8-godzinne. Do chwili zlewania próbki były utrzymywane w stanie schłodzonym, a oznaczenia wykonywano niezwłocznie po zlaniu próbek ścieków.

Badania analityczne próbek ścieków wykonywane były w laboratorium Katedry Technologii Środowiskowych Politechniki Krakowskiej. Oznaczenia fizykochemiczne wykonywano zgodnie z polskimi normami. Pomiary stężenia tlenu rozpuszczonego przeprowadzono za pomocą przenośnej sondy OXI 323.

Oznaczenia stężenia fosforanów, azotu azotanowego i azotu amonowego w testach aktywności osadu czynnego wykonywano przy użyciu przenośnego fotometru MPM 3000 i gotowych zestawów odczynników.

Wykonane testy szybkości: zużywania tlenu (OUR), utleniania azotu amonowego (AUR), redukcji azotu azotanowego (NUR) oraz uwalniania fosforanów (PRR) posłużyły do określania aktywności poszczególnych grup mikroorganizmów wchodzących w skład osadu czynnego. W tabelach przedstawiono dane dotyczące parametrów pracy oczyszczalni (tab. 1) oraz jakości ścieków surowych i oczyszczonych (tab. 2).

 

Wskaźniki zanieczyszczeń w ściekach

Tabela 1. Wskaźniki zanieczyszczeń w ściekach dopływających i po kolejnych stopniach oczyszczania

Zestawienie parametrów i wskaźników

Tabela 2. Zestawienie parametrów i wskaźników eksploatacyjnych badanej oczyszczalni ścieków

Badania symulacyjne prowadzone były z wykorzystaniem programu GPS-X v. 6.1. Wykorzystano w nich model matematyczny dopływu „bodbased”, model osadu czynnego „ASM3” oraz model sedymentacji w osadniku wtórnym „simple1d” [2, 3]. Model osadu czynnego nr 3 (ASM3) stanowi rozwinięcie najbardziej podstawowego modelu osadu czynnego nr 1 (ASM1).

Ponadto w modelu symulacyjnym uwzględniono proces chemicznego strącania prowadzony za osadnikiem wtórnym. Model został opracowany i skalibrowany zgodnie z typową procedurą [4–6]. Dodatkowo podczas konstruowania modelu wykorzystano informacje zawarte w wielu źródłach na temat praktycznych aspektów prowadzenia symulacji komputerowej [7,8].

Ponieważ wyniki analizy składu ścieków wskazywały na brak denitryfikacji azotanów w reaktorze, celem badań było symulowanie warunków niedotlenionych w reaktorze biologicznym.

W literaturze można znaleźć różne strategie eksploatacyjne mające na celu zwiększenie efektywności usuwania azotu, jednak w większości są one stosowane w dużych oczyszczalniach ścieków z rozbudowanym układem sterowania [9,10] lub do ścieków przemysłowych [11]. Dlatego w trakcie badań sprawdzana była strategia, w której system napowietrzania osadu czynnego w reaktorze biologicznym był okresowo włączany i wyłączany. Przypuszczano, że nawet wprowadzenie tak prostej strategii eksploatacyjnej pozwoli wyraźnie zwiększyć efektywność usuwania azotu ogólnego.

Symulację komputerową pracy oczyszczalni prowadzono przez 3 dni. Przez pierwszą dobę układ był eksploatowany w warunkach dotychczasowych z ciągłym napowietrzaniem osadu czynnego, a od drugiej doby wprowadzono przerywane napowietrzanie w układzie: 30 min napowietrzania osadu i 30 min bez niego (przerwa). W trakcie badań symulacyjnych sprawdzono także inne konfiguracje czasowe przerywanej pracy układu napowietrzania osadu czynnego, zmieniając czas napowietrzania w zakresie 30–60 minut, a przerwa trwała 15–60 minut.

Uzyskane wyniki

Wyniki badań analitycznych wykazywały, że efektywność denitryfikacji azotanów w reaktorze biologicznym utrzymuje się na poziomie ok. 40%. Sytuacja ta nie była zaskakująca, ponieważ cała objętość osadu w reaktorze była intensywnie napowietrzana, a stężenie tlenu rozpuszczonego wahało się w szerokim zakresie od 1,5 do 5,5 g O2/m3.

Wartości stężenia podstawowych wskaźników zanieczyszczeń w ściekach odpływających z reaktora biologicznego spełniały zaostrzone wymagania dotyczące jakości ścieków, z wyjątkiem azotu ogólnego i okresowo fosforu. Podwyższone wartości stężenia fosforu w odpływie dotyczyły przypadku, gdy dawkowano niewystarczającą ilość PIX-u do strącania.

Wysokie stężenie azotu ogólnego w odpływie związane było z brakiem odpowiednich warunków do prowadzenia procesu denitryfikacji, czyli brakiem strefy niedotlenionej w reaktorze. Wyniki testów aktywności osadu czynnego przedstawione w tabeli 3 oraz przeprowadzone próby denitryfikacji polegające na wyłączaniu napowietrzania na 15–30 minut wskazywały na możliwość efektywnego usuwania azotu ze ścieków po zastosowaniu np. przemiennego napowietrzania komory.

Zestawienie wyników testów

Tabela 3. Zestawienie wyników testów aktywności osadu czynnego

Uzyskane w próbach technologicznych stężenie azotu azotanowego wynosiło poniżej 25 g N-NO3/m3 przy nieznacznym wzroście stężenia azotu amonowego. W celu potwierdzenia tych przypuszczeń przeprowadzono badania symulacyjne różnych strategii eksploatacyjnych reaktora osadu czynnego.

Przeprowadzona symulacja strategii eksploatacyjnej polegającej na okresowym wyłączaniu napowietrzania osadu czynnego w reaktorze pokazała, że istnieje możliwość osiągnięcia denitryfikacji azotanów w reaktorze jedynie poprzez zmianę dotychczasowej strategii eksploatacyjnej i bez potrzeby wprowadzania wydzielonej strefy niedotlenionej.

Na wykresach przedstawionych na rys. 2 widoczne jest, że zmiana sposobu napowietrzania po pierwszej dobie powoduje wyraźne zwiększenie szybkości denitryfikacji w reaktorze, przy równoczesnym zmniejszeniu stężenia azotu azotanowego N-NO3 w odpływie z 50 do ok. 1,5 g N-NO3/m3 oraz zwiększeniu ilości wytwarzanego azotu gazowego N2 z 35 do ok. 81 g N2/m3.

Pojawienie się wyraźnego procesu denitryfikacji w osadzie czynnym skutkuje też zwiększeniem efektywności nitryfikacji (rys. 3), dla której czynnikiem limitującym była zbyt mała zasadowość.

Wpływ wprowadzenia napowietrzania osadu

Rys. 2. Wpływ wprowadzenia okresowego napowietrzania osadu czynnego w reaktorze na proces denitryfikacji – na podstawie wyników symulacji komputerowej


Źródło: Autorzy

Symulacja wpływu okresowego napowietrzania

Rys. 3. Symulacja wpływu wprowadzenia okresowego napowietrzania na stężenie azotu ogólnego w odpływie i skumulowane zapotrzebowanie energii na napowietrzanie


Źródło: Autorzy

„Odzyskana” w procesie denitryfikacji zasadowość osiąga wartość ok. 170 g CaCO3/m3 i pozwala na zintensyfikowanie procesu nitryfikacji, co z kolei powoduje zmniejszenie stężenia azotu amonowego w odpływie z 2,2 do ok. 0,8 g N-NH4/m3. Zmniejszenie stężenia azotu amonowego i azotu azotanowego w odpływie ma bezpośredni wpływ na wyraźne zmniejszenie stężenia azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych z ok. 52 do ok. 2,9 g N/m3. Jest to wartość wyraźnie mniejsza od wymagań prawnych obowiązujących nawet dla znacznie większych oczyszczalni ścieków.

Wyniki badań symulacyjnych wskazują również na zmniejszenie zapotrzebowania na energię na napowietrzanie z ok. 24 do 16 kWh/d po wprowadzeniu okresowego napowietrzania osadu (dolny prawy wykres na rys. 3), jak również na zmniejszenie średniego stężenia tlenu rozpuszczonego w reaktorze biologicznym (rys. 2).

Wyniki symulacji pokazują, że po wprowadzeniu zmian i przy niezmienionej wydajności dmuchaw stężenie tlenu rozpuszczonego będzie się zmieniało w zakresie ok. 0,5–1,1 g O2/m3, podczas gdy obecnie osad czynny jest często „przetleniony” przy stężeniu tlenu utrzymującym się na poziomie ok. 3,5 g O2/m3.

Przyjęty w badaniach symulacyjnych schemat okresowego napowietrzania w układzie 30/30 min (napowietrzanie/przerwa) nie jest jedynym możliwym. Badania symulacyjne powtórzono dla kilku innych układów napowietrzania. Wyniki symulacji stężenia azotu ogólnego w odpływie dla tych układów przedstawiono w tabeli 4.

Efekty technologiczne napowietrzania

Tabela 4. Efekty technologiczne stosowania różnych schematów przerywanego napowietrzania na podstawie badań symulacyjnych

Wszystkie inne badane opcje dawały gorsze wyniki technologiczne w odniesieniu do efektywności usuwania azotu ogólnego. Zauważalne jest, że schematy napowietrzania, w których czas napowietrzania i czas trwania przerwy był równy, dawały lepsze wyniki niż te, w których czas trwania przerwy był krótszy od czasu napowietrzania.

Na podstawie tych wyników można uznać, że przerywane napowietrzanie, w którym cykl trwa od 30 do 45 minut, gwarantuje stabilną pracę układu z niskim stężeniem azotu ogólnego w odpływie (w granicach 2,9–3,5 gN/m3) i zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię na napowietrzanie w porównaniu z napowietrzaniem ciągłym.

Wnioski

Małe oczyszczalnie ścieków, które podlegają nieco łagodniejszym wymaganiom dotyczącym jakości ścieków oczyszczonych, czasami mają potencjał umożliwiający zwiększenie ich efektywności technologicznej w sposób praktycznie bezinwestycyjny, a nawet przynoszący pewne oszczędności w kosztach eksploatacyjnych.

W przypadku oczyszczalni wykorzystujących proste metody osadu czynnego z biologiczną nitryfikacją w układzie jednofazowym istnieje możliwość uzyskania efektu pełnego usuwania azotu ogólnego poprzez wprowadzenie przerywanego napowietrzania osadu czynnego. Umożliwia to z jednej strony rozwój heterotroficznej biomasy denitryfikacyjnej i redukcję azotu azotanowego do azotu gazowego, a z drugiej zwiększa efektywność biologicznej nitryfikacji poprzez odzyskanie części zasadowości.

Oczekiwać można, że towarzyszyć temu będzie zmniejszenie zapotrzebowania na energię na napowietrzanie osadu czynnego. Istotną korzyścią takiego rozwiązania jest także zmniejszenie możliwości występowania niekontrolowanej denitryfikacji w osadniku wtórnym, co jest związane z prowadzeniem procesu oczyszczania przy niskim obciążeniu osadu ładunkiem i wysokim wieku osadu.

Skuteczność zastosowania powyższej strategii eksploatacyjnej jest uwarunkowana składem ścieków dopływających, w tym szczególnie dostępnością łatwo przyswajalnych związków organicznych, i specyficznymi własnościami biomasy osadu czynnego w danej oczyszczalni.

Do tego celu przydatne są badania aktywności osadu czynnego za pomocą testów technologicznych. Pozwalają one prognozować z dużym prawdopodobieństwem przebieg procesów jednostkowych zachodzących w reaktorach biologicznych.

Przed wprowadzeniem zmian w systemie napowietrzania możliwość i celowość takiego rozwiązania eksploatacyjnego powinna zostać określona w danej oczyszczalni na podstawie badań symulacyjnych.

Strukturę czasową cyklu napowietrzania ścieków należy określić indywidualnie dla każdego przypadku za pomocą symulacji komputerowej, a następnie zweryfikować w praktyce na podstawie obserwacji skutków wprowadzonych zmian.

Literatura

  1. Mikosz J., Badania analityczne jako podstawa symulacji komputerowej w oczyszczaniu ścieków, „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” nr 9/2007.
  2. GPS-X version 6.1. Technical Reference, Hydromantis Inc., Hamilton, Ontario, Canada, 2011.
  3. Gujer W., Henze M., Takashi M., Loosdrecht M.V., Activated Sludge Model No. 3, „Wat.Sci.Tech.” Vol. 39(1)/1999.
  4. Langergraber G. et al., A guideline for simulation studies of wastewater treatment plants, „Wat.Sci.Tech.” Vol. 50(7)/2004.
  5. Koch G., Kuhni M., Gujer W., Siegrist H., Calibration and validation of activated sludge model no. 3 for Swiss municipal wastewater, „Water Research” Vol. 34(14)/2000.
  6. Koch G., Kuhni M., Siegrist H., Calibration and validation of an ASM3-basedsteady-state model for activated sludge systems. Part I: Prediction of nitrogen removal and sludge production, „Water Research” Vol. 35(9)/2001.
  7. Rieger L. et al., Data Reconciliation for Wastewater Treatment Plant Simulation Studies – Planning for High-Quality Data and Typical Sources of Errors, „Wat. Environ. Res.” Vol. 82(5)/2010.
  8. Banadda N., Nhapi I., Kimwaga R., A review of modeling approaches in activated sludge systems, „African Journal of Envir. Sci and Tech.” Vol. 5(6)/2011.
  9. Stare A., Vrečko D., Hvala N., Strmčnik S., Comparison of control strategies for nitrogen removal in anactivated sludge process in terms of operating costs: A simulation study, „Water Research” Vol. 41/2007.
  10. Rosso D., Stenstrom M.K., Energy-Saving Benefits of Denitrification, Environmental Engineer: Applied Research and Practice, American Academy of Environmental Engineers, Annapolis, USA, 2007.
  11. Pawełczyk A., Badania nad usuwaniem azotanów ze ścieków przemysłowych metodą redukcji do wolnego azotu, „Ochrona Środowiska” Vol. 30(4)/2008.
  12. Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 5 listopada 1991 r. w sprawie klasyfikacji wód oraz warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki wprowadzane do wód lub do ziemi (DzU nr 116/1991, poz. 503).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news 1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R

1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R 1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R

W kwietniu 2024 roku mija 27 lat działalności biznesowej Schiessl Polska. Wydawać by się mogło, że już wszystko na temat naszej firmy zostało powiedziane. Nasze dokonania biznesowe oraz to, że zespół Schiessl...

W kwietniu 2024 roku mija 27 lat działalności biznesowej Schiessl Polska. Wydawać by się mogło, że już wszystko na temat naszej firmy zostało powiedziane. Nasze dokonania biznesowe oraz to, że zespół Schiessl Polska stanowi obecnie 148 pracowników są raczej znane naszym partnerom biznesowym. Jest jednak wiele informacji, których o nas nie wiecie. Chcemy to zmienić. Chcemy, byście poznali zespół ludzi tworzących naszą firmę z innej niż dotychczas perspektywy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news HITEMA Tour Poland 2024

HITEMA Tour Poland 2024 HITEMA Tour Poland 2024

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pomiary elektryczne z Testo

Pomiary elektryczne z Testo Pomiary elektryczne z Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

Bazoš Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie!

Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie! Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie!

Skuteczna sprzedaż w internecie wcale nie jest uzależniona od tego, z jakich serwisów ogłoszeniowych korzystasz. Możesz wybrać darmowe ogłoszenia online i równie skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnych...

Skuteczna sprzedaż w internecie wcale nie jest uzależniona od tego, z jakich serwisów ogłoszeniowych korzystasz. Możesz wybrać darmowe ogłoszenia online i równie skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnych kupujących – nawet tego samego dnia po wystawieniu oferty sprzedaży. Zobacz, jak pisać skuteczne darmowe ogłoszenia.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

Redakcja RI news Innowacyjny system zagospodarowania osadów w małych oczyszczalniach

Innowacyjny system zagospodarowania osadów w małych oczyszczalniach Innowacyjny system zagospodarowania osadów w małych oczyszczalniach

Poprawa efektywności energetycznej małych oczyszczalni oraz biogazowni rolniczych to główne założenia innowacyjnego systemu, który tworzą naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Trwają prace nad demonstratorem...

Poprawa efektywności energetycznej małych oczyszczalni oraz biogazowni rolniczych to główne założenia innowacyjnego systemu, który tworzą naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Trwają prace nad demonstratorem tego układu, który będzie funkcjonował w jednej z pomorskich oczyszczalni.

mgr inż. Katarzyna Skrzypiec, dr hab. inż. Magdalena Gajewska Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku

Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku

Jak wynika z analizy, systemy hydrofitowe sprawdzają się na obszarach, na których występują duże wahania dopływu ścieków do oczyszczalni. Znaczna zmienność obciążeń hydraulicznych oraz ładunkami zanieczyszczeń...

Jak wynika z analizy, systemy hydrofitowe sprawdzają się na obszarach, na których występują duże wahania dopływu ścieków do oczyszczalni. Znaczna zmienność obciążeń hydraulicznych oraz ładunkami zanieczyszczeń ogranicza możliwość zastosowania w małych miejscowościach turystycznych innych technologii oczyszczania ścieków.

Zenon Świgoń Prawne i techniczne aspekty budowy przydomowej oczyszczalni (cz. 1.)

Prawne i techniczne aspekty budowy przydomowej oczyszczalni (cz. 1.) Prawne i techniczne aspekty budowy przydomowej oczyszczalni (cz. 1.)

Na terenach o zabudowie rozproszonej powinno budować się przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno ze względów ekologicznych, jak również ekonomicznych. W pierwszej części...

Na terenach o zabudowie rozproszonej powinno budować się przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno ze względów ekologicznych, jak również ekonomicznych. W pierwszej części artykułu zostaną przedstawione ogólne uwarunkowania prawno-techniczne budowy tego typu obiektów. Problematyka zgłoszeń urzędowych budowy i eksploatacji oczyszczalni przydomowej zostanie omówiona w drugiej części artykułu.

Zenon Świgoń Indywidualne systemy oczyszczania ścieków

Indywidualne systemy oczyszczania ścieków Indywidualne systemy oczyszczania ścieków

Polska, podpisując traktat akcesyjny, zobowiązała się do wdrożenia m.in. tzw. dyrektywy ściekowej [1], której art. 3 brzmi: „W przypadku gdy ustanowienie systemu zbierania nie jest uzasadnione, jako że...

Polska, podpisując traktat akcesyjny, zobowiązała się do wdrożenia m.in. tzw. dyrektywy ściekowej [1], której art. 3 brzmi: „W przypadku gdy ustanowienie systemu zbierania nie jest uzasadnione, jako że nie przyniosłoby korzyści dla środowiska lub powodowałoby nadmierne koszty, należy zastosować pojedyncze systemy lub inne właściwe systemy zapewniające ten sam poziom ochrony środowiska”. Jednoznacznie nakazuje ona na terenach, na których budowa kanalizacji jest nieuzasadniona, budowę lokalnych oczyszczalni...

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.