Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego

Kocioł węglowy z rusztem wodnym KELLER KWS 25 kW
Kocioł węglowy z rusztem wodnym KELLER KWS 25 kW
KELLER
Ciąg dalszy artykułu...

W 2006 r. ustalono także kryteria jakościowe paliw kwalifikowanych dla gospodarki komunalnej i ogrzewnictwa indywidualnego, wyposażając producentów oraz użytkowników paliw i kotłów w instrumenty, ułatwiające im podjęcie optymalnych decyzji gospodarczych i ekologicznych.

System atestacji na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” paliw stałych dla kotłów małej mocy jest logiczną konsekwencją systemu atestacji kotłów. Oba systemy są spójne w zakresie podstaw oceny i stosowanych metod badawczych.

Kryteria zostały ustawione na takim poziomie, aby jednoznacznie zidentyfikować wyroby (kotły i paliwa), które nie spełniają poziomu jakości wynikającego z aktualnych możliwości technicznych, a jednocześnie by nie uszczuplić oczekiwanej przez rynek wielkości podaży wyrobów z tej grupy, co czyniłoby opracowane kryteria nierealnymi.

Paliwa kwalifikowane są to specjalnie dostosowane produkty węglowe o określonej granulacji i właściwościach fizyko-chemicznych, charakteryzujące się stabilnym spalaniem z niską emisyjnością i wysoką sprawnością, potwierdzonym wynikami standardowych procedur badawczych laboratoriów akredytowanych zgodnie z PN-EN ISO/IEC 17025:2005 [8].

Paliwa te polecane są do stosowania szczególnie w kotłach o mocy poniżej 1000 kW, zgodnie z zaleceniami producen-tów kotłów i paliw. Kryteria energetyczno-emisyjne na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” dla kwalifikowanych paliw stałych przedstawiono w tabeli 6.

Spiekalność według Rogi (RI) nie jest normowana, jednakże producent paliwa zobowiązany jest podać jej wartość w dokumentacji techniczno-handlowej paliwa. Producent kotła zobowiązany jest podać maksymalnie dopuszczalną dla danego typu kotła wartość spiekalności według Rogi (RI) w dokumentacji techniczno-ruchowej kotła.

Tab. J. Zawistowski
Tabela 6. Kryteria energetyczno-emisyjne na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” dla kwalifikowanych paliw stałych – wg IChPW


Kryteria przyjęte dla kotłów klasy „A” w zakresie emisji CO i pyłu odpowiadają kryteriom klasy 3 (najwyższej) wg PN-EN 303-5 [7]. Graniczne wskaźniki emisji substancji organicznych w kryteriach „na znak bezpieczeństwa ekologicznego” są bardziej rygorystyczne od PN-EN 303-5 [7], tak samo jak wskaźnik emisji NO2, który według tej normy nie jest normowany.

Przeczytaj: Wybór kotła c.o. >>

Pomimo nieobligatoryjnego charakteru kryteriów energetyczno-emisyjnych na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” wg IChPW, znaczna część krajowych producentów kotłów, dysponująca odpowiednim zapleczem warsztatowym i kulturą techniczną pracowników, decyduje się na przeprowadzenie badań atestacyjnych i uzyskuje pozytywny atest na „znak bezpieczeństwa ekologicznego”.

Dziesięcioletni okres funkcjonowania tego systemu oceny był podstawą dynamicznego rozwoju sektora produkcji małych kotłów węglowych, których jakość obecnie przewyższa wymogi Unii Europejskiej. Na rys. 5. i 6. przedstawiono wielkości sprawności cieplnej i emisji CO dla kotłów węglowych o mocy do 50 kW, atestowanych w IChPW w okresie ostatnich 2 lat. Jak widać, uzyskane wyniki są znacznie lepsze od wymagań obligatoryjnej normy europejskiej PN-EN 12809 [6], a także normy PN-EN 303-5 [7].

Literatura

1. Szlęk A., Badania procesu spalania paliw stałych w warstwie nieruchomej, Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej Nr 1522, Gliwice 2001.
2. Biel E., Skworc H., Gmina Ruda Śl. – pierwsza umowa społeczna w zakresie bezdymnego spalania węgla – pierwsza konstrukcja polskiego pieca retortowego – sprawozdanie z wieloletniej eksploatacji pieca retortowego, Publikacja Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji pt. „Czystsza energia z węgla: Gospodarstwa domowe – sektor komunalny”, nr 1 (36)/2006, s. 39.
3. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji (DzU Nr 260, poz. 2181).
4. Kubica K., Kryteria efektywności energetyczno-ekologicznej kotłów małej mocy i paliw stałych dla gospodarki komunalnej. Certyfikacja na znak bezpieczeństwa ekologicznego, Opracowanie IChPW, 1999.
5. Zawistowski J., Retortowe kotły węglowe drugiej generacji, Rynek Instalacyjny 4/2008, s. 65.
6. PN-EN 12809 Kotły grzewcze na paliwa stałe. Nominalna moc cieplna do 50 kW. Wymagania i badania.
7. PN-EN 303-5 Kotły grzewcze – Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 300 kW – Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie.
8. PN-EN ISO/IEC 17025:2005 Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących.

   14.08.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl