RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Programy dotacyjne na źródła ciepła w 2023 roku

Programy dotacyjne na źródła ciepła w 2023 roku. Fot. Unsplash

Programy dotacyjne na źródła ciepła w 2023 roku. Fot. Unsplash

W 2023 roku kontynuowane będą znane rządowe programy dotacji wspierających wycofywanie z rynku pozaklasowych kotłów i pieców na paliwa stałe oraz promujących zastosowanie wysokoefektywnych i niskoemisyjnych źródeł ciepła.

Zobacz także

ECO Comfort Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania – Sprawdź jak je uzyskać!

Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania – Sprawdź jak je uzyskać! Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania – Sprawdź jak je uzyskać!

W wielu gminach ruszył program dofinansowania ekologicznego ogrzewania. Jest to forma pomocy dla osób posiadających stare piece. Ekologiczne ogrzewanie jest droższe od ogrzewania starego typu, kiedy to...

W wielu gminach ruszył program dofinansowania ekologicznego ogrzewania. Jest to forma pomocy dla osób posiadających stare piece. Ekologiczne ogrzewanie jest droższe od ogrzewania starego typu, kiedy to w piecu spalane były, w ramach oszczędności, śmieci czy węgiel niskiej jakości. Dlatego niektóre gminy uruchomiły również Programy osłonowe mające pomóc w pokryciu kosztów eksploatacji ekologicznego ogrzewania.

Redakcja RI news „Czyste Powietrze+”, czyli prefinansowanie w programie

„Czyste Powietrze+”, czyli prefinansowanie w programie „Czyste Powietrze+”, czyli prefinansowanie w programie

Ogłoszony został nowy program dopłat do wymiany źródła ciepła „Czyste Powietrze+” – teraz beneficjenci będą mogli otrzymać dotacje przed końcem inwestycji. Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający...

Ogłoszony został nowy program dopłat do wymiany źródła ciepła „Czyste Powietrze+” – teraz beneficjenci będą mogli otrzymać dotacje przed końcem inwestycji. Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę starego pieca oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Będzie można dostać z wyprzedzeniem do 50 proc. maksymalnej możliwej kwoty dotacji.

Redakcja RI Pomorze na czele rankingu programu „Czyste Powietrze”

Pomorze na czele rankingu programu „Czyste Powietrze” Pomorze na czele rankingu programu „Czyste Powietrze”

Najnowszy ranking gmin w programie „Czyste Powietrze” bazuje na danych z pierwszego kwartału 2022 roku. Według zestawienia, najwięcej wniosków do programu złożyli mieszkańcy miasta Puck na Pomorzu. Na...

Najnowszy ranking gmin w programie „Czyste Powietrze” bazuje na danych z pierwszego kwartału 2022 roku. Według zestawienia, najwięcej wniosków do programu złożyli mieszkańcy miasta Puck na Pomorzu. Na drugim miejscu jest gmina Stare Pole (również pomorskie), a trzecie miejsce zajęło śląskie uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój. Liderem wśród województw okazało się tym razem pomorskie – w pierwszej dziesiątce rankingu znalazło się aż 7 gmin z tego regionu.

W artykule:

• „Mój Prąd” – zmiana kwot dotacji

• „Moje Ciepło” – zmiana ważnego wymogu

• „Ciepłe Mieszkanie” – ruszają wypłaty dla beneficjentów końcowych

• „Czyste Powietrze” i „Stop Smog” – co nowego?

 

„Mój Prąd” – zmiana kwot dotacji

Od 15 kwietnia 2022 r. trwa czwarta edycja programu „Mój Prąd” (MP4), w ramach którego właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać dotację na prosumenckie systemy pozyskiwania energii ze słońca, oparte na mikroinstalacjach PV i montowane w już istniejących domach. Nabór wniosków w tej edycji programu został przedłużony i potrwa do 31 marca 2023 r.

Środki w MP4 przyznawane są na mikroinstalacje PV, magazyny energii i ciepła oraz systemy zarządzania energią. Od 15 grudnia 2022 r. dla beneficjentów obecnej edycji wprowadzono wyższą kwotę dofinansowania mikroinstalacji PV i magazynów energii (nie zmieniają się kwoty dotacji do magazynów ciepła i systemów zarządzania energią). Dotacja do instalacji PV bez magazynu energii wynosi 6 tys. zł, do instalacji z magazynem energii 7 tys. zł, a do magazynu energii 16 tys. zł (poprzednio odpowiednio: 4 tys., 5 tys. i 7,5 tys. zł). Nowe warunki dotyczą także osób, które już złożyły wnioski w tej edycji, a nawet otrzymały wypłaty – koszty kwalifikowane zostaną ponownie przeliczone, a brakująca kwota trafi do wnioskodawców bez konieczności składania dodatkowych dokumentów.

„Moje Ciepło” – zmiana ważnego wymogu

W 2023 roku kontynuowany będzie również program „Moje Ciepło”. Obejmuje on dotacje do już zamontowanych i odebranych pomp ciepła w nowych domach, wypłacane jako zwrot części kosztów poniesionych na zakup, transport i montaż pompy ciepła – ale nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r. Nastąpi jednak zaostrzenie wymagań względem standardu energetycznego domu, w którym zamontowana jest pompa ciepła. Wskaźnik rocznego zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, wentylację oraz produkcję c.w.u. (EP) wynosić ma maksymalnie 55 kWh/(m2 · rok), czyli spełniać wymóg dla budynku pasywnego, zgodnie z projektowaną charakterystyką energetyczną budynku (dla domu w budowie) lub świadectwem charakterystyki energetycznej. Dla porównania: standard WT 2021 wymaga, by wskaźnik EP dla nowego domu jednorodzinnego nie przekraczał 70 kWh/(m2 · rok). Dotację można otrzymać na fabrycznie nowe pompy ciepła powietrze/powietrze (do 7 tys. zł), powietrze/woda (również do 7 tys. zł) lub gruntowe (do 21 tys. zł).

Przeczytaj także: Programy bezzwrotnych dofinansowań

„Ciepłe Mieszkanie” – ruszają wypłaty dla beneficjentów końcowych

W ostatnim kwartale 2022 roku ruszył kolejny etap programu „Ciepłe Mieszkanie”. Wnioski o dotację mogą już składać właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych z indywidualnym pozaklasowym źródłem ciepła, czyli beneficjenci końcowi programu. Jak ocenia Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dofinansowanie może uzyskać co najmniej 80 tys. beneficjentów. Środki mogą zostać przyznane na podłączenie do wspólnego efektywnego węzła cieplnego lub na zakup i montaż nowoczesnego, niskoemisyjnego źródła ciepła – kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego czy pompy ciepła powietrze/woda lub powietrze/powietrze. Dotacja przysługuje także na wykonanie instalacji c.o. i c.w.u., wymianę okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz sporządzenie dokumentacji projektowej.
Program „Ciepłe Mieszkanie” jest dwuetapowy – najpierw gminy składają wnioski do swoich wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i dysponując już konkretną kwotą, rozpoczynają nabór dla mieszkańców. Przykładowo WFOŚiGW w Opolu gospodaruje kwotą 25,5 mln zł, z czego jeden z najwyższych budżetów, ponad 570 tys. zł, uzyskała gmina Krapkowice, natomiast fundusz warmińsko-mazurski ma do dyspozycji 45 mln zł – środki te trafią do 16 gmin, z których 7 (m.in. Olsztynek i Kętrzyn) ma już podpisane odpowiednie umowy. Pierwszy nabór dla gmin trwa do końca grudnia 2022 r. Drugi, w zależności od dostępności środków, zaplanowano na 2023 rok, jednak dokładna data jego rozpoczęcia nie jest jeszcze znana.

„Czyste Powietrze” i „Stop Smog” – co nowego?

NFOŚiGW planuje także kontynuację programu „Stop Smog”, w ramach którego zawierane są kolejne porozumienia z gminami – do końca listopada 2022 r. porozumienie na łączną kwotę 141,35 mln zł (w tym 97,73 mln z Funduszu Termomodernizacji i Remontów) podpisało 31 gmin (w tym 11 jako Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia), co umożliwi im przeprowadzenie 2705 przedsięwzięć niskoemisyjnych w 2675 jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej i obniżenie emisyjności domów, których właściciele osiągają najniższe dochody (125% i 175% najniższej emerytury na osobę, w przypadku odpowiednio gospodarstw domowych wielo- i jednoosobowych). Dotacje mogą wynieść nawet 100% kosztów kwalifikowanych.

W połowie grudnia 2022 r. ogłoszono zmiany w programie „Czyste Powietrze”, które będą obowiązywać od 3 stycznia 2023 r. Zapowiedziano m.in. podwyższone dofinansowanie dla osób, które zdecydują się na kompleksową termomodernizację; obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego i realizacji wskazanego w nim wariantu, który zapewni obniżenie zużycia energii użytkowej na ogrzewanie o min. 40% lub do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2 · rok), oraz nowe, wyższe progi dochodowe i maksymalne kwoty wsparcia.
Nowe kwoty dotacji mają wynieść 67,2 tys. zł, 100,2 tys. zł oraz 136,2 tys. zł – z uwzględnieniem dotacji na wykonanie audytu energetycznego (1200 zł). Utrzymane zostanie prefinansowanie inwestycji – pierwsza transza będzie trafiała na konto wykonawcy już 14 dni po podpisaniu umowy o dofinansowanie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Nowe hasło programu "Czyste Powietrze"

Nowe hasło programu "Czyste Powietrze" Nowe hasło programu "Czyste Powietrze"

Ministerstwo Środowiska zaprezentowało nowe hasło programu "Czyste Powietrze" - "Zadbaj o swój kawałek nieba". Jest to hasło przewodnie kampanii społecznej na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce,...

Ministerstwo Środowiska zaprezentowało nowe hasło programu "Czyste Powietrze" - "Zadbaj o swój kawałek nieba". Jest to hasło przewodnie kampanii społecznej na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce, w ramach kampanii "Czyste Powietrze - zdrowy wybór!".

Redakcja RI 80 proc. gmin może palić śmieciami, bo nie ma kontroli

80 proc. gmin może palić śmieciami, bo nie ma kontroli 80 proc. gmin może palić śmieciami, bo nie ma kontroli

Polski Alarm Smogowy opublikował raport „Poza kontrolą — analiza systemu kontroli palenisk domowych”, z którego wynika, że w aż 80 proc. gminach można bezkarnie palić śmieciami. Co więcej, nikt nie ma...

Polski Alarm Smogowy opublikował raport „Poza kontrolą — analiza systemu kontroli palenisk domowych”, z którego wynika, że w aż 80 proc. gminach można bezkarnie palić śmieciami. Co więcej, nikt nie ma nad tym kontroli.

Redakcja RI Jak polskie miasta mogą walczyć ze smogiem? 5 sposobów

Jak polskie miasta mogą walczyć ze smogiem? 5 sposobów Jak polskie miasta mogą walczyć ze smogiem? 5 sposobów

Miasta w całej Europie szukają sposobu jak poprawić jakość powietrza. Co jest głównym powodem smogu w Polsce? Ogrzewanie budynków, dlatego nacisk kładziony jest na efektywność energetyczną obiektów oraz...

Miasta w całej Europie szukają sposobu jak poprawić jakość powietrza. Co jest głównym powodem smogu w Polsce? Ogrzewanie budynków, dlatego nacisk kładziony jest na efektywność energetyczną obiektów oraz źródła ciepła.

Redakcja RI Złożono ponad 10 tys. wniosków o pomoc z programu Czyste Powietrze

Złożono ponad 10 tys. wniosków o pomoc z programu Czyste Powietrze Złożono ponad 10 tys. wniosków o pomoc z programu Czyste Powietrze

Ponad 10 tys. wniosków o pomoc z programu Czyste Powietrze złożono do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Co więcej, potencjalnie zainteresowanych udziałem w programie jest ponad...

Ponad 10 tys. wniosków o pomoc z programu Czyste Powietrze złożono do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Co więcej, potencjalnie zainteresowanych udziałem w programie jest ponad 50 tys. osób.

Redakcja RI Sejmowa komisja chce wprowadzić ulgę termomodernizacyjną

Sejmowa komisja chce wprowadzić ulgę termomodernizacyjną Sejmowa komisja chce wprowadzić ulgę termomodernizacyjną

Sejmowa komisja finansów publicznych jest za wprowadzeniem przepisów o podatkowej uldze termomodernizacyjnej przysługującej właścicielom lub współwłaścicielom domów jednorodzinnych. Przewiduje ją rządowy...

Sejmowa komisja finansów publicznych jest za wprowadzeniem przepisów o podatkowej uldze termomodernizacyjnej przysługującej właścicielom lub współwłaścicielom domów jednorodzinnych. Przewiduje ją rządowy projekt nowelizacji ustaw podatkowych.

Redakcja RI Dotacje na program "Czyste Powietrze" w 2019 roku przekroczą 1 mld zł

Dotacje na program "Czyste Powietrze" w 2019 roku przekroczą 1 mld zł Dotacje na program "Czyste Powietrze" w 2019 roku przekroczą 1 mld zł

Wiceminister środowiska Małgorzata Golińska ogłosiła, że w ramach walki ze smogiem na program Czyste Powietrze w 2019 roku zaplanowane jest udzielenie dotacji beneficjentom w wysokości 1 mld zł. Środki...

Wiceminister środowiska Małgorzata Golińska ogłosiła, że w ramach walki ze smogiem na program Czyste Powietrze w 2019 roku zaplanowane jest udzielenie dotacji beneficjentom w wysokości 1 mld zł. Środki zostaną przekazane przez NFOŚiGW oraz wojewódzkie fundusze.

Redakcja RI 7,5 tys. wniosków programu "Czyste Powietrze"

7,5 tys. wniosków programu "Czyste Powietrze" 7,5 tys. wniosków programu "Czyste Powietrze"

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizował konferencję prasową podczas poznańskich targów POL-ECO SYSTEM. Głównym tematem spotkania był program „Czyste Powietrze” z budżetem 103...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizował konferencję prasową podczas poznańskich targów POL-ECO SYSTEM. Głównym tematem spotkania był program „Czyste Powietrze” z budżetem 103 mld zł oraz unijne wsparcie kilkunastu działań i poddziałań na przedsięwzięcia antysmogowe.

Redakcja RI Czy będzie program antysmogowy dla budynków wielorodzinnych?

Czy będzie program antysmogowy dla budynków wielorodzinnych? Czy będzie program antysmogowy dla budynków wielorodzinnych?

W przyszłym roku Ministerstwo Środowiska chce rozpocząć prace nad programem antysmogowym, który będzie dotyczył budynków wielorodzinnych. Chodzi m.in. o upowszechnienie sieci ciepłowniczej w takich domach.

W przyszłym roku Ministerstwo Środowiska chce rozpocząć prace nad programem antysmogowym, który będzie dotyczył budynków wielorodzinnych. Chodzi m.in. o upowszechnienie sieci ciepłowniczej w takich domach.

Redakcja RI Premier rozpoczął realizację programu "Smog Stop"

Premier rozpoczął realizację programu "Smog Stop" Premier rozpoczął realizację programu "Smog Stop"

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził rodzinę w gminie Skawina (woj. małopolskie), która jest beneficjentem rządowego programu Czyste Powietrze. Jak powiedział premier, jest to jeden z najważniejszych programów,...

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził rodzinę w gminie Skawina (woj. małopolskie), która jest beneficjentem rządowego programu Czyste Powietrze. Jak powiedział premier, jest to jeden z najważniejszych programów, żeby Polacy mieli czyste powietrze.

Redakcja RI Minister Środowiska zapowiada modyfikację w programie Czyste Powietrze

Minister Środowiska zapowiada modyfikację w programie Czyste Powietrze Minister Środowiska zapowiada modyfikację w programie Czyste Powietrze

Minister środowiska na spotkaniu z mieszkańcami Ostrołęki powiedział, że rozważa modyfikację programu Czyste Powietrze. Chodzi o dofinansowanie podłączenia budynku z ogrzewaniem gazowym do sieci ciepłowniczej.

Minister środowiska na spotkaniu z mieszkańcami Ostrołęki powiedział, że rozważa modyfikację programu Czyste Powietrze. Chodzi o dofinansowanie podłączenia budynku z ogrzewaniem gazowym do sieci ciepłowniczej.

Redakcja RI 40 tys. osób chce skorzystać z programu Czyste Powietrze

40 tys. osób chce skorzystać z programu Czyste Powietrze 40 tys. osób chce skorzystać z programu Czyste Powietrze

Ok. 40 tys. osób zarejestrowało się na portalu beneficjenta, z pomocą którego przygotowuje się wnioski w ramach programu Czyste Powietrze. Co więcej, do urzędów wpłynęło do tej pory 4,5 tys. wniosków.

Ok. 40 tys. osób zarejestrowało się na portalu beneficjenta, z pomocą którego przygotowuje się wnioski w ramach programu Czyste Powietrze. Co więcej, do urzędów wpłynęło do tej pory 4,5 tys. wniosków.

Redakcja RI Program "Czyste Powietrze" cieszy się dużym zainteresowaniem

Program "Czyste Powietrze" cieszy się dużym zainteresowaniem Program "Czyste Powietrze" cieszy się dużym zainteresowaniem

Program "Czyste powietrze" dla właścicieli domów jednorodzinnych cieszy się dużym zainteresowaniem — powiedział w czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Grodnie pod Międzyzdrojami....

Program "Czyste powietrze" dla właścicieli domów jednorodzinnych cieszy się dużym zainteresowaniem — powiedział w czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Grodnie pod Międzyzdrojami. Jak wynika z danych WFOŚiGW, złożono po kilkaset wniosków na dofinansowanie ocieplenia domu czy wymianę kotłów.

Redakcja RI Według Ministerstwa Energii najgorsze paliwa mają zniknąć z rynku

Według Ministerstwa Energii najgorsze paliwa mają zniknąć z rynku Według Ministerstwa Energii najgorsze paliwa mają zniknąć z rynku

Ministerstwo Energii twierdzi, że rozporządzenie ws. wymagań jakości dla paliw stałych wyeliminuje z rynku najgorsze paliwa, przez które powstaje smoge. Jednak ekolodzy nie są tego samego zdania. Uważają,...

Ministerstwo Energii twierdzi, że rozporządzenie ws. wymagań jakości dla paliw stałych wyeliminuje z rynku najgorsze paliwa, przez które powstaje smoge. Jednak ekolodzy nie są tego samego zdania. Uważają, że miałem węglowym można będzie palić aż do połowy 2020 roku, a rozporządzenie to obrona lobby węglowego.

Redakcja RI Według Piotra Woźnego rozporządzenie ME poprawia jakość paliw używanych przez gospodarstwa domowe

Według Piotra Woźnego rozporządzenie ME poprawia jakość paliw używanych przez gospodarstwa domowe Według Piotra Woźnego rozporządzenie ME poprawia jakość paliw używanych przez gospodarstwa domowe

Według pełnomocnika premiera ds. rządowego programu Czyste Powietrze, dzięki podpisanej ustawie i rozporządzeniom z rynku znikną paliwka, które nie są przystosowane do spalania w gospodarstwach domowych...

Według pełnomocnika premiera ds. rządowego programu Czyste Powietrze, dzięki podpisanej ustawie i rozporządzeniom z rynku znikną paliwka, które nie są przystosowane do spalania w gospodarstwach domowych tzn. muły węglowe i flotokoncentraty. Co więcej, od lipca 2020 roku wycofane mają zostac gorszej jakości miały węglowe.

Redakcja RI Według Polskiego Alarmu Smogowego nowe normy węgla przyniosą zmianę, ale za dwa lata

Według Polskiego Alarmu Smogowego nowe normy węgla przyniosą zmianę, ale za dwa lata Według Polskiego Alarmu Smogowego nowe normy węgla przyniosą zmianę, ale za dwa lata

Ministerstwo Energii podpisało już rozporządzenie dotyczące norm jakości węgla, które zakazuje sprzedaży odpadów kopalnianych i najgorszych miałów węglowych. Jednak zakaz ma dopiero obowiązywać od 30 czerwca...

Ministerstwo Energii podpisało już rozporządzenie dotyczące norm jakości węgla, które zakazuje sprzedaży odpadów kopalnianych i najgorszych miałów węglowych. Jednak zakaz ma dopiero obowiązywać od 30 czerwca 2020 roku, co oznacza, że przez kolejne dwa sezony grzewcze najgorszej jakości węgle i toksyczne odpady będą spalane w gospodarstwach domowych.

Redakcja RI Rząd przyjął projekt ustawy o uldze termomodernizacyjnej

Rząd przyjął projekt ustawy o uldze termomodernizacyjnej Rząd przyjął projekt ustawy o uldze termomodernizacyjnej

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że rząd przyjął projekt ustawy dotyczący ulgi termomodernizacyjnej. Ma to zachęcić właścicieli budynków jednorodzinnych do przeprowadzenia termomodernizacji, dzięki...

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że rząd przyjął projekt ustawy dotyczący ulgi termomodernizacyjnej. Ma to zachęcić właścicieli budynków jednorodzinnych do przeprowadzenia termomodernizacji, dzięki czemu jest szansa na szybsze polepszenie jakości powietrza w kraju.

Redakcja RI Ulga termomodernizacyjna bez audytu energetycznego?

Ulga termomodernizacyjna bez audytu energetycznego? Ulga termomodernizacyjna bez audytu energetycznego?

Według "Gazety Prawnej", najnowsza wersja projektu zmian ustaw o PIT i o zryczałtowanym podatku wyklucza przeprowadzanie audytu energetycznego w przypadku osób, które będą chciały skorzystać z ulgi podatkowej...

Według "Gazety Prawnej", najnowsza wersja projektu zmian ustaw o PIT i o zryczałtowanym podatku wyklucza przeprowadzanie audytu energetycznego w przypadku osób, które będą chciały skorzystać z ulgi podatkowej na ocieplenie domu jednorodzinnego.

Redakcja RI Złożono już ok. 2 tys. wniosków o pomoc z programu Czyste Powietrze

Złożono już ok. 2 tys. wniosków o pomoc z programu Czyste Powietrze Złożono już ok. 2 tys. wniosków o pomoc z programu Czyste Powietrze

Minister Środowiska poinformował, że w zaledwie 2 tygodnie od startu programu Czyste Powietrze złożono ok. 2 tys. wniosków o pomoc finansową. Z programu antysmogowego najwięcej osób chce skorzystać na...

Minister Środowiska poinformował, że w zaledwie 2 tygodnie od startu programu Czyste Powietrze złożono ok. 2 tys. wniosków o pomoc finansową. Z programu antysmogowego najwięcej osób chce skorzystać na Mazowszu i Śląsku.

Redakcja RI Blisko tysiąc wniosków złożono o pomoc z programu Czyste Powietrze

Blisko tysiąc wniosków złożono o pomoc z programu Czyste Powietrze Blisko tysiąc wniosków złożono o pomoc z programu Czyste Powietrze

W ciągu kilku dni od startu programu antysmogowego Czyste Powietrze złożono ok. 1 tys. wniosków o pomoc finansową, a prawie 10 tys. osób zalogowało się na specjalnym portalu - poinformował PAP i IAR minister...

W ciągu kilku dni od startu programu antysmogowego Czyste Powietrze złożono ok. 1 tys. wniosków o pomoc finansową, a prawie 10 tys. osób zalogowało się na specjalnym portalu - poinformował PAP i IAR minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Redakcja RI Mieszkańcy Katowic mogą już odwiedzać Miejskie Centrum Energii

Mieszkańcy Katowic mogą już odwiedzać Miejskie Centrum Energii Mieszkańcy Katowic mogą już odwiedzać Miejskie Centrum Energii

W sobotę w centrum Katowic zostało otwarte Miejskie Centrum Energi. Ma to być miejsce informacji np. o dostępnych dotacjach dotyczących źródeł ciepła, miejsce edukacji nt. zachowań proekologicznych, przestrzeń...

W sobotę w centrum Katowic zostało otwarte Miejskie Centrum Energi. Ma to być miejsce informacji np. o dostępnych dotacjach dotyczących źródeł ciepła, miejsce edukacji nt. zachowań proekologicznych, przestrzeń wystawowa i warsztatowa.

Redakcja RI Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zgłasza swoje uwagi odnośnie do termomodernizacji

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zgłasza swoje uwagi odnośnie do termomodernizacji Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zgłasza swoje uwagi odnośnie do termomodernizacji

KPRM obawia się, że ulga podatkowa nie przekona właścicieli domów jednorodzinnych do inwestowania w termomodernizację i proponuje m.in. zwrot kosztów audytu energetycznego - poinformowała "Gazeta Prawna".

KPRM obawia się, że ulga podatkowa nie przekona właścicieli domów jednorodzinnych do inwestowania w termomodernizację i proponuje m.in. zwrot kosztów audytu energetycznego - poinformowała "Gazeta Prawna".

Redakcja RI news Powstanie centralny rejestr pieców i kotłów jako narzędzie programu "Czyste powietrze"

Powstanie centralny rejestr pieców i kotłów jako narzędzie programu "Czyste powietrze" Powstanie centralny rejestr pieców i kotłów jako narzędzie programu "Czyste powietrze"

Najdalej w ciągu najbliższego półtora roku ma powstać centralny rejestr pieców i kotłów - baza danych, docelowo zawierająca informacje o sposobach ogrzewania wszystkich ok. 5,5 mln domów jednorodzinnych...

Najdalej w ciągu najbliższego półtora roku ma powstać centralny rejestr pieców i kotłów - baza danych, docelowo zawierająca informacje o sposobach ogrzewania wszystkich ok. 5,5 mln domów jednorodzinnych w Polsce - zapowiedział pełnomocnik premiera ds. rządowego programu "Czyste powietrze" Piotr Woźny.

Redakcja RI Według Ministra Środowiska jest szansa, że smog zniknie po dziesięciu latach

Według Ministra Środowiska jest szansa, że smog zniknie po dziesięciu latach Według Ministra Środowiska jest szansa, że smog zniknie po dziesięciu latach

Smog ma całkowicie zniknąć po dziesięciu latach - powiedział we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że co najmniej 80 proc. domów jednorodzinnych będzie już wówczas emitować bardzo czyste...

Smog ma całkowicie zniknąć po dziesięciu latach - powiedział we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że co najmniej 80 proc. domów jednorodzinnych będzie już wówczas emitować bardzo czyste spaliny z ogrzewania.

Redakcja RI Nabór wniosków do programu „Czyste powietrze” rusza 19 września!

Nabór wniosków do programu „Czyste powietrze” rusza 19 września! Nabór wniosków do programu „Czyste powietrze” rusza 19 września!

Nabór wniosków w programie "Czyste powietrze" rozpoczyna się 19 września. W najbliższych tygodniach w każdej gminie zostaną przeprowadzone specjalne szkolenia dla potencjalnych beneficjentów programu -...

Nabór wniosków w programie "Czyste powietrze" rozpoczyna się 19 września. W najbliższych tygodniach w każdej gminie zostaną przeprowadzone specjalne szkolenia dla potencjalnych beneficjentów programu - zapowiedział w poniedziałek minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Wybrane dla Ciebie

Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie?

Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie? Czy wiesz, jakie urządzenie jest najbardziej efektywne energetycznie?

Dołącz do grona elektro - wykonawców

Dołącz do grona elektro - wykonawców Dołącz do grona elektro - wykonawców

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę Co powinieneś zrobić zanim położysz kostkę

Jak uprościć pomiary stężenia spalin?

Jak uprościć pomiary stężenia spalin? Jak uprościć pomiary stężenia spalin?

Jak układać maty grzewcze pod panele

Jak układać maty grzewcze pod panele Jak układać maty grzewcze pod panele

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym » Jaki wybrać płyn do instalacji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” " Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” "

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego? Co ułatwi i usprawni montaż ogrzewania podłogowego?

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.

Gdzie najskuteczniej sprawdzi się system wody lodowej?

Gdzie najskuteczniej sprawdzi się system wody lodowej? Gdzie najskuteczniej sprawdzi się system wody lodowej?

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego Pomagamy dobrać inwerter do systemu fotowoltaicznego

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła Wybierz sposób na poprawną instalację pompy ciepła

Co zrobić, by zatrzymać ciepło w domu

Co zrobić, by zatrzymać ciepło w domu Co zrobić, by zatrzymać ciepło w domu

Którą pompę wybrać i w jakiej cenie?

Którą pompę wybrać i w jakiej cenie? Którą pompę wybrać i w jakiej cenie?

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła? Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Jak zainstalować i skonfigurować grzejnik elektryczny

Jak zainstalować i skonfigurować grzejnik elektryczny Jak zainstalować i skonfigurować grzejnik elektryczny

Jakie moduły najlepiej sprawdzają się w pompach ciepła

Jakie moduły najlepiej sprawdzają się w pompach ciepła Jakie moduły najlepiej sprawdzają się w pompach ciepła

Najnowsze produkty i technologie

BIM ALLY Sp. z o. o. Trendy marketingowe wśród producentów materiałów budowlanych w 2023

Trendy marketingowe wśród producentów materiałów budowlanych w 2023 Trendy marketingowe wśród producentów materiałów budowlanych w 2023

W dzisiejszych czasach marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi w promowaniu biznesu. Branża budowlana, która jeszcze kilka lat temu była dość konserwatywna w swoich podejściach do reklamy...

W dzisiejszych czasach marketing stał się jednym z najważniejszych narzędzi w promowaniu biznesu. Branża budowlana, która jeszcze kilka lat temu była dość konserwatywna w swoich podejściach do reklamy i promocji, obecnie w coraz większym stopniu korzysta z różnych form działań marketingowych. Jakie grupy docelowe są najistotniejsze według przedstawicieli firm produkujących materiały budowlane? Z jakich narzędzi do optymalizacji działań marketingowych korzystają? Jakie poparcie ma technologia BIM...

PHU DAMBAT Pompy obiegowe – przegląd

Pompy obiegowe – przegląd Pompy obiegowe – przegląd

Pompy obiegowe są ważnym elementem instalacji ogrzewania oraz chłodzenia i klimatyzacji. Zadaniem pomp jest zapewnienie ciągłego obiegu nośnika energii wewnątrz instalacji. Dzięki temu zasilane urządzenia...

Pompy obiegowe są ważnym elementem instalacji ogrzewania oraz chłodzenia i klimatyzacji. Zadaniem pomp jest zapewnienie ciągłego obiegu nośnika energii wewnątrz instalacji. Dzięki temu zasilane urządzenia mogą przekazywać odpowiednie ilości energii dla zapewniania komfortu.

PHU DAMBAT Problem z dostępnością pomp obiegowych

Problem z dostępnością pomp obiegowych Problem z dostępnością pomp obiegowych

W ostatnich latach zauważalny jest znaczny wzrost zapotrzebowania na pompy obiegowe, które są ważnym elementem systemów grzewczych i klimatyzacyjnych. Pompy obiegowe są niezbędne do napędzania cyrkulacji...

W ostatnich latach zauważalny jest znaczny wzrost zapotrzebowania na pompy obiegowe, które są ważnym elementem systemów grzewczych i klimatyzacyjnych. Pompy obiegowe są niezbędne do napędzania cyrkulacji wody w systemie grzewczym, co oznacza, że są one kluczowymi elementami w zapewnianiu wydajnego działania instalacji. Niestety, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na te pompy, narastały również problemy z ich dostępnością.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Zostań Autoryzowanym Instalatorem pomp ciepła Beretta

Zostań Autoryzowanym Instalatorem pomp ciepła Beretta Zostań Autoryzowanym Instalatorem pomp ciepła Beretta

Polska jest największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie. Liczba zamontowanych pomp ciepła w 2022 r. wyniosła 180 000, tym samym sprzedaż w roku 2022 względem 2021 wzrosła o...

Polska jest największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie. Liczba zamontowanych pomp ciepła w 2022 r. wyniosła 180 000, tym samym sprzedaż w roku 2022 względem 2021 wzrosła o 140%. Dofinansowanie na pompy ciepła i programy współfinansujące termomodernizację skutkują 60-procentowym udziałem pomp ciepła we wnioskach do programu „Czyste Powietrze”. W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku marka Beretta proponuje szkolenia dla instalatorów i szereg korzyści wynikających ze współpracy.

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. ogłasza współpracę z Jinko na rynku polskim

BayWa r.e. ogłasza współpracę z Jinko na rynku polskim BayWa r.e. ogłasza współpracę z Jinko na rynku polskim

Autoryzowany dystrybutor sprzętu fotowoltaicznego w Polsce, BayWa r.e. Solar Systems, z siedzibą w Zabierzowie pod Krakowem, nawiązał współpracę z producentem modułów Jinko. Dzięki temu partnerstwu oferta...

Autoryzowany dystrybutor sprzętu fotowoltaicznego w Polsce, BayWa r.e. Solar Systems, z siedzibą w Zabierzowie pod Krakowem, nawiązał współpracę z producentem modułów Jinko. Dzięki temu partnerstwu oferta hurtowni B2B będzie jeszcze lepiej dostosowana do potrzeb firm instalatorskich w Polsce.

allegro.pl Oczyszczacze powietrza – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Oczyszczacze powietrza – wszystko, co musisz o nich wiedzieć Oczyszczacze powietrza – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Zanieczyszczenie powietrza to ogromny problem, który dotyka każdego z nas, bez względu na to, czy znajdujemy się w domu, czy na zewnątrz. Pyły, które są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, przedostają...

Zanieczyszczenie powietrza to ogromny problem, który dotyka każdego z nas, bez względu na to, czy znajdujemy się w domu, czy na zewnątrz. Pyły, które są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, przedostają się do pomieszczeń m.in. przez drzwi, okna czy wentylację. Dla wielu osób dużym problemem są również nieprzyjemne zapachy, których źródeł na zewnątrz może być wiele. Jak sobie z tym poradzić? Świetnym rozwiązaniem będzie oczyszczacz powietrza.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.