RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Programy dotacyjne na źródła ciepła w 2023 roku

Programy dotacyjne na źródła ciepła w 2023 roku. Fot. Unsplash

Programy dotacyjne na źródła ciepła w 2023 roku. Fot. Unsplash

W 2023 roku kontynuowane będą znane rządowe programy dotacji wspierających wycofywanie z rynku pozaklasowych kotłów i pieców na paliwa stałe oraz promujących zastosowanie wysokoefektywnych i niskoemisyjnych źródeł ciepła.

Zobacz także

ECO Comfort Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania – Sprawdź jak je uzyskać!

Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania – Sprawdź jak je uzyskać! Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania – Sprawdź jak je uzyskać!

W wielu gminach ruszył program dofinansowania ekologicznego ogrzewania. Jest to forma pomocy dla osób posiadających stare piece. Ekologiczne ogrzewanie jest droższe od ogrzewania starego typu, kiedy to...

W wielu gminach ruszył program dofinansowania ekologicznego ogrzewania. Jest to forma pomocy dla osób posiadających stare piece. Ekologiczne ogrzewanie jest droższe od ogrzewania starego typu, kiedy to w piecu spalane były, w ramach oszczędności, śmieci czy węgiel niskiej jakości. Dlatego niektóre gminy uruchomiły również Programy osłonowe mające pomóc w pokryciu kosztów eksploatacji ekologicznego ogrzewania.

Redakcja RI news Beneficjenci programu „Czyste Powietrze” mogą uzyskać dotacje z programu „Mój Prąd”

Beneficjenci programu „Czyste Powietrze” mogą uzyskać dotacje z programu „Mój Prąd” Beneficjenci programu „Czyste Powietrze” mogą uzyskać dotacje z programu „Mój Prąd”

Jak poinformował Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, beneficjenci programu „Czyste Powietrze”, którzy otrzymali wsparcie do instalacji fotowoltaicznych,...

Jak poinformował Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, beneficjenci programu „Czyste Powietrze”, którzy otrzymali wsparcie do instalacji fotowoltaicznych, będą mogli starać się o dofinansowanie na zakup dodatkowych urządzeń z programu „Mój Prąd”.

Redakcja RI news Panasonic przygotował poradnik o programie „Czyste Powietrze”

Panasonic przygotował poradnik o programie „Czyste Powietrze” Panasonic przygotował poradnik o programie „Czyste Powietrze”

W odpowiedzi na pojawiające się pytania dotyczące możliwości otrzymania dofinansowania na zakup nowej pompy ciepła, Panasonic Heating&Cooling Solutions przygotował darmowy, praktyczny przewodnik dla tych,...

W odpowiedzi na pojawiające się pytania dotyczące możliwości otrzymania dofinansowania na zakup nowej pompy ciepła, Panasonic Heating&Cooling Solutions przygotował darmowy, praktyczny przewodnik dla tych, którzy chcą skorzystać z programu „Czyste Powietrze”. Wyjaśnił w nim, jakie warunki należy spełniać oraz jakie kroki podjąć, aby otrzymać wsparcie finansowe.

W artykule:

• „Mój Prąd” – zmiana kwot dotacji

• „Moje Ciepło” – zmiana ważnego wymogu

• „Ciepłe Mieszkanie” – ruszają wypłaty dla beneficjentów końcowych

• „Czyste Powietrze” i „Stop Smog” – co nowego?

 

„Mój Prąd” – zmiana kwot dotacji

Od 15 kwietnia 2022 r. trwa czwarta edycja programu „Mój Prąd” (MP4), w ramach którego właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać dotację na prosumenckie systemy pozyskiwania energii ze słońca, oparte na mikroinstalacjach PV i montowane w już istniejących domach. Nabór wniosków w tej edycji programu został przedłużony i potrwa do 31 marca 2023 r.

Środki w MP4 przyznawane są na mikroinstalacje PV, magazyny energii i ciepła oraz systemy zarządzania energią. Od 15 grudnia 2022 r. dla beneficjentów obecnej edycji wprowadzono wyższą kwotę dofinansowania mikroinstalacji PV i magazynów energii (nie zmieniają się kwoty dotacji do magazynów ciepła i systemów zarządzania energią). Dotacja do instalacji PV bez magazynu energii wynosi 6 tys. zł, do instalacji z magazynem energii 7 tys. zł, a do magazynu energii 16 tys. zł (poprzednio odpowiednio: 4 tys., 5 tys. i 7,5 tys. zł). Nowe warunki dotyczą także osób, które już złożyły wnioski w tej edycji, a nawet otrzymały wypłaty – koszty kwalifikowane zostaną ponownie przeliczone, a brakująca kwota trafi do wnioskodawców bez konieczności składania dodatkowych dokumentów.

„Moje Ciepło” – zmiana ważnego wymogu

W 2023 roku kontynuowany będzie również program „Moje Ciepło”. Obejmuje on dotacje do już zamontowanych i odebranych pomp ciepła w nowych domach, wypłacane jako zwrot części kosztów poniesionych na zakup, transport i montaż pompy ciepła – ale nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r. Nastąpi jednak zaostrzenie wymagań względem standardu energetycznego domu, w którym zamontowana jest pompa ciepła. Wskaźnik rocznego zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, wentylację oraz produkcję c.w.u. (EP) wynosić ma maksymalnie 55 kWh/(m2 · rok), czyli spełniać wymóg dla budynku pasywnego, zgodnie z projektowaną charakterystyką energetyczną budynku (dla domu w budowie) lub świadectwem charakterystyki energetycznej. Dla porównania: standard WT 2021 wymaga, by wskaźnik EP dla nowego domu jednorodzinnego nie przekraczał 70 kWh/(m2 · rok). Dotację można otrzymać na fabrycznie nowe pompy ciepła powietrze/powietrze (do 7 tys. zł), powietrze/woda (również do 7 tys. zł) lub gruntowe (do 21 tys. zł).

Przeczytaj także: Programy bezzwrotnych dofinansowań

„Ciepłe Mieszkanie” – ruszają wypłaty dla beneficjentów końcowych

W ostatnim kwartale 2022 roku ruszył kolejny etap programu „Ciepłe Mieszkanie”. Wnioski o dotację mogą już składać właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych z indywidualnym pozaklasowym źródłem ciepła, czyli beneficjenci końcowi programu. Jak ocenia Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dofinansowanie może uzyskać co najmniej 80 tys. beneficjentów. Środki mogą zostać przyznane na podłączenie do wspólnego efektywnego węzła cieplnego lub na zakup i montaż nowoczesnego, niskoemisyjnego źródła ciepła – kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego czy pompy ciepła powietrze/woda lub powietrze/powietrze. Dotacja przysługuje także na wykonanie instalacji c.o. i c.w.u., wymianę okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz sporządzenie dokumentacji projektowej.
Program „Ciepłe Mieszkanie” jest dwuetapowy – najpierw gminy składają wnioski do swoich wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i dysponując już konkretną kwotą, rozpoczynają nabór dla mieszkańców. Przykładowo WFOŚiGW w Opolu gospodaruje kwotą 25,5 mln zł, z czego jeden z najwyższych budżetów, ponad 570 tys. zł, uzyskała gmina Krapkowice, natomiast fundusz warmińsko-mazurski ma do dyspozycji 45 mln zł – środki te trafią do 16 gmin, z których 7 (m.in. Olsztynek i Kętrzyn) ma już podpisane odpowiednie umowy. Pierwszy nabór dla gmin trwa do końca grudnia 2022 r. Drugi, w zależności od dostępności środków, zaplanowano na 2023 rok, jednak dokładna data jego rozpoczęcia nie jest jeszcze znana.

„Czyste Powietrze” i „Stop Smog” – co nowego?

NFOŚiGW planuje także kontynuację programu „Stop Smog”, w ramach którego zawierane są kolejne porozumienia z gminami – do końca listopada 2022 r. porozumienie na łączną kwotę 141,35 mln zł (w tym 97,73 mln z Funduszu Termomodernizacji i Remontów) podpisało 31 gmin (w tym 11 jako Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia), co umożliwi im przeprowadzenie 2705 przedsięwzięć niskoemisyjnych w 2675 jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej i obniżenie emisyjności domów, których właściciele osiągają najniższe dochody (125% i 175% najniższej emerytury na osobę, w przypadku odpowiednio gospodarstw domowych wielo- i jednoosobowych). Dotacje mogą wynieść nawet 100% kosztów kwalifikowanych.

W połowie grudnia 2022 r. ogłoszono zmiany w programie „Czyste Powietrze”, które będą obowiązywać od 3 stycznia 2023 r. Zapowiedziano m.in. podwyższone dofinansowanie dla osób, które zdecydują się na kompleksową termomodernizację; obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego i realizacji wskazanego w nim wariantu, który zapewni obniżenie zużycia energii użytkowej na ogrzewanie o min. 40% lub do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2 · rok), oraz nowe, wyższe progi dochodowe i maksymalne kwoty wsparcia.
Nowe kwoty dotacji mają wynieść 67,2 tys. zł, 100,2 tys. zł oraz 136,2 tys. zł – z uwzględnieniem dotacji na wykonanie audytu energetycznego (1200 zł). Utrzymane zostanie prefinansowanie inwestycji – pierwsza transza będzie trafiała na konto wykonawcy już 14 dni po podpisaniu umowy o dofinansowanie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Czy będzie program antysmogowy dla budynków wielorodzinnych?

Czy będzie program antysmogowy dla budynków wielorodzinnych? Czy będzie program antysmogowy dla budynków wielorodzinnych?

W przyszłym roku Ministerstwo Środowiska chce rozpocząć prace nad programem antysmogowym, który będzie dotyczył budynków wielorodzinnych. Chodzi m.in. o upowszechnienie sieci ciepłowniczej w takich domach.

W przyszłym roku Ministerstwo Środowiska chce rozpocząć prace nad programem antysmogowym, który będzie dotyczył budynków wielorodzinnych. Chodzi m.in. o upowszechnienie sieci ciepłowniczej w takich domach.

Redakcja RI Premier rozpoczął realizację programu "Smog Stop"

Premier rozpoczął realizację programu "Smog Stop" Premier rozpoczął realizację programu "Smog Stop"

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził rodzinę w gminie Skawina (woj. małopolskie), która jest beneficjentem rządowego programu Czyste Powietrze. Jak powiedział premier, jest to jeden z najważniejszych programów,...

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził rodzinę w gminie Skawina (woj. małopolskie), która jest beneficjentem rządowego programu Czyste Powietrze. Jak powiedział premier, jest to jeden z najważniejszych programów, żeby Polacy mieli czyste powietrze.

Redakcja RI Minister Środowiska zapowiada modyfikację w programie Czyste Powietrze

Minister Środowiska zapowiada modyfikację w programie Czyste Powietrze Minister Środowiska zapowiada modyfikację w programie Czyste Powietrze

Minister środowiska na spotkaniu z mieszkańcami Ostrołęki powiedział, że rozważa modyfikację programu Czyste Powietrze. Chodzi o dofinansowanie podłączenia budynku z ogrzewaniem gazowym do sieci ciepłowniczej.

Minister środowiska na spotkaniu z mieszkańcami Ostrołęki powiedział, że rozważa modyfikację programu Czyste Powietrze. Chodzi o dofinansowanie podłączenia budynku z ogrzewaniem gazowym do sieci ciepłowniczej.

Redakcja RI 40 tys. osób chce skorzystać z programu Czyste Powietrze

40 tys. osób chce skorzystać z programu Czyste Powietrze 40 tys. osób chce skorzystać z programu Czyste Powietrze

Ok. 40 tys. osób zarejestrowało się na portalu beneficjenta, z pomocą którego przygotowuje się wnioski w ramach programu Czyste Powietrze. Co więcej, do urzędów wpłynęło do tej pory 4,5 tys. wniosków.

Ok. 40 tys. osób zarejestrowało się na portalu beneficjenta, z pomocą którego przygotowuje się wnioski w ramach programu Czyste Powietrze. Co więcej, do urzędów wpłynęło do tej pory 4,5 tys. wniosków.

Redakcja RI Program "Czyste Powietrze" cieszy się dużym zainteresowaniem

Program "Czyste Powietrze" cieszy się dużym zainteresowaniem Program "Czyste Powietrze" cieszy się dużym zainteresowaniem

Program "Czyste powietrze" dla właścicieli domów jednorodzinnych cieszy się dużym zainteresowaniem — powiedział w czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Grodnie pod Międzyzdrojami....

Program "Czyste powietrze" dla właścicieli domów jednorodzinnych cieszy się dużym zainteresowaniem — powiedział w czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Grodnie pod Międzyzdrojami. Jak wynika z danych WFOŚiGW, złożono po kilkaset wniosków na dofinansowanie ocieplenia domu czy wymianę kotłów.

Redakcja RI Według Ministerstwa Energii najgorsze paliwa mają zniknąć z rynku

Według Ministerstwa Energii najgorsze paliwa mają zniknąć z rynku Według Ministerstwa Energii najgorsze paliwa mają zniknąć z rynku

Ministerstwo Energii twierdzi, że rozporządzenie ws. wymagań jakości dla paliw stałych wyeliminuje z rynku najgorsze paliwa, przez które powstaje smoge. Jednak ekolodzy nie są tego samego zdania. Uważają,...

Ministerstwo Energii twierdzi, że rozporządzenie ws. wymagań jakości dla paliw stałych wyeliminuje z rynku najgorsze paliwa, przez które powstaje smoge. Jednak ekolodzy nie są tego samego zdania. Uważają, że miałem węglowym można będzie palić aż do połowy 2020 roku, a rozporządzenie to obrona lobby węglowego.

Redakcja RI Według Piotra Woźnego rozporządzenie ME poprawia jakość paliw używanych przez gospodarstwa domowe

Według Piotra Woźnego rozporządzenie ME poprawia jakość paliw używanych przez gospodarstwa domowe Według Piotra Woźnego rozporządzenie ME poprawia jakość paliw używanych przez gospodarstwa domowe

Według pełnomocnika premiera ds. rządowego programu Czyste Powietrze, dzięki podpisanej ustawie i rozporządzeniom z rynku znikną paliwka, które nie są przystosowane do spalania w gospodarstwach domowych...

Według pełnomocnika premiera ds. rządowego programu Czyste Powietrze, dzięki podpisanej ustawie i rozporządzeniom z rynku znikną paliwka, które nie są przystosowane do spalania w gospodarstwach domowych tzn. muły węglowe i flotokoncentraty. Co więcej, od lipca 2020 roku wycofane mają zostac gorszej jakości miały węglowe.

Redakcja RI Według Polskiego Alarmu Smogowego nowe normy węgla przyniosą zmianę, ale za dwa lata

Według Polskiego Alarmu Smogowego nowe normy węgla przyniosą zmianę, ale za dwa lata Według Polskiego Alarmu Smogowego nowe normy węgla przyniosą zmianę, ale za dwa lata

Ministerstwo Energii podpisało już rozporządzenie dotyczące norm jakości węgla, które zakazuje sprzedaży odpadów kopalnianych i najgorszych miałów węglowych. Jednak zakaz ma dopiero obowiązywać od 30 czerwca...

Ministerstwo Energii podpisało już rozporządzenie dotyczące norm jakości węgla, które zakazuje sprzedaży odpadów kopalnianych i najgorszych miałów węglowych. Jednak zakaz ma dopiero obowiązywać od 30 czerwca 2020 roku, co oznacza, że przez kolejne dwa sezony grzewcze najgorszej jakości węgle i toksyczne odpady będą spalane w gospodarstwach domowych.

Redakcja RI Rząd przyjął projekt ustawy o uldze termomodernizacyjnej

Rząd przyjął projekt ustawy o uldze termomodernizacyjnej Rząd przyjął projekt ustawy o uldze termomodernizacyjnej

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że rząd przyjął projekt ustawy dotyczący ulgi termomodernizacyjnej. Ma to zachęcić właścicieli budynków jednorodzinnych do przeprowadzenia termomodernizacji, dzięki...

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że rząd przyjął projekt ustawy dotyczący ulgi termomodernizacyjnej. Ma to zachęcić właścicieli budynków jednorodzinnych do przeprowadzenia termomodernizacji, dzięki czemu jest szansa na szybsze polepszenie jakości powietrza w kraju.

Redakcja RI Ulga termomodernizacyjna bez audytu energetycznego?

Ulga termomodernizacyjna bez audytu energetycznego? Ulga termomodernizacyjna bez audytu energetycznego?

Według "Gazety Prawnej", najnowsza wersja projektu zmian ustaw o PIT i o zryczałtowanym podatku wyklucza przeprowadzanie audytu energetycznego w przypadku osób, które będą chciały skorzystać z ulgi podatkowej...

Według "Gazety Prawnej", najnowsza wersja projektu zmian ustaw o PIT i o zryczałtowanym podatku wyklucza przeprowadzanie audytu energetycznego w przypadku osób, które będą chciały skorzystać z ulgi podatkowej na ocieplenie domu jednorodzinnego.

Redakcja RI Złożono już ok. 2 tys. wniosków o pomoc z programu Czyste Powietrze

Złożono już ok. 2 tys. wniosków o pomoc z programu Czyste Powietrze Złożono już ok. 2 tys. wniosków o pomoc z programu Czyste Powietrze

Minister Środowiska poinformował, że w zaledwie 2 tygodnie od startu programu Czyste Powietrze złożono ok. 2 tys. wniosków o pomoc finansową. Z programu antysmogowego najwięcej osób chce skorzystać na...

Minister Środowiska poinformował, że w zaledwie 2 tygodnie od startu programu Czyste Powietrze złożono ok. 2 tys. wniosków o pomoc finansową. Z programu antysmogowego najwięcej osób chce skorzystać na Mazowszu i Śląsku.

Redakcja RI Blisko tysiąc wniosków złożono o pomoc z programu Czyste Powietrze

Blisko tysiąc wniosków złożono o pomoc z programu Czyste Powietrze Blisko tysiąc wniosków złożono o pomoc z programu Czyste Powietrze

W ciągu kilku dni od startu programu antysmogowego Czyste Powietrze złożono ok. 1 tys. wniosków o pomoc finansową, a prawie 10 tys. osób zalogowało się na specjalnym portalu - poinformował PAP i IAR minister...

W ciągu kilku dni od startu programu antysmogowego Czyste Powietrze złożono ok. 1 tys. wniosków o pomoc finansową, a prawie 10 tys. osób zalogowało się na specjalnym portalu - poinformował PAP i IAR minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Redakcja RI Mieszkańcy Katowic mogą już odwiedzać Miejskie Centrum Energii

Mieszkańcy Katowic mogą już odwiedzać Miejskie Centrum Energii Mieszkańcy Katowic mogą już odwiedzać Miejskie Centrum Energii

W sobotę w centrum Katowic zostało otwarte Miejskie Centrum Energi. Ma to być miejsce informacji np. o dostępnych dotacjach dotyczących źródeł ciepła, miejsce edukacji nt. zachowań proekologicznych, przestrzeń...

W sobotę w centrum Katowic zostało otwarte Miejskie Centrum Energi. Ma to być miejsce informacji np. o dostępnych dotacjach dotyczących źródeł ciepła, miejsce edukacji nt. zachowań proekologicznych, przestrzeń wystawowa i warsztatowa.

Redakcja RI Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zgłasza swoje uwagi odnośnie do termomodernizacji

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zgłasza swoje uwagi odnośnie do termomodernizacji Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zgłasza swoje uwagi odnośnie do termomodernizacji

KPRM obawia się, że ulga podatkowa nie przekona właścicieli domów jednorodzinnych do inwestowania w termomodernizację i proponuje m.in. zwrot kosztów audytu energetycznego - poinformowała "Gazeta Prawna".

KPRM obawia się, że ulga podatkowa nie przekona właścicieli domów jednorodzinnych do inwestowania w termomodernizację i proponuje m.in. zwrot kosztów audytu energetycznego - poinformowała "Gazeta Prawna".

Redakcja RI news Powstanie centralny rejestr pieców i kotłów jako narzędzie programu "Czyste powietrze"

Powstanie centralny rejestr pieców i kotłów jako narzędzie programu "Czyste powietrze" Powstanie centralny rejestr pieców i kotłów jako narzędzie programu "Czyste powietrze"

Najdalej w ciągu najbliższego półtora roku ma powstać centralny rejestr pieców i kotłów - baza danych, docelowo zawierająca informacje o sposobach ogrzewania wszystkich ok. 5,5 mln domów jednorodzinnych...

Najdalej w ciągu najbliższego półtora roku ma powstać centralny rejestr pieców i kotłów - baza danych, docelowo zawierająca informacje o sposobach ogrzewania wszystkich ok. 5,5 mln domów jednorodzinnych w Polsce - zapowiedział pełnomocnik premiera ds. rządowego programu "Czyste powietrze" Piotr Woźny.

Redakcja RI Według Ministra Środowiska jest szansa, że smog zniknie po dziesięciu latach

Według Ministra Środowiska jest szansa, że smog zniknie po dziesięciu latach Według Ministra Środowiska jest szansa, że smog zniknie po dziesięciu latach

Smog ma całkowicie zniknąć po dziesięciu latach - powiedział we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że co najmniej 80 proc. domów jednorodzinnych będzie już wówczas emitować bardzo czyste...

Smog ma całkowicie zniknąć po dziesięciu latach - powiedział we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że co najmniej 80 proc. domów jednorodzinnych będzie już wówczas emitować bardzo czyste spaliny z ogrzewania.

Redakcja RI Nabór wniosków do programu „Czyste powietrze” rusza 19 września!

Nabór wniosków do programu „Czyste powietrze” rusza 19 września! Nabór wniosków do programu „Czyste powietrze” rusza 19 września!

Nabór wniosków w programie "Czyste powietrze" rozpoczyna się 19 września. W najbliższych tygodniach w każdej gminie zostaną przeprowadzone specjalne szkolenia dla potencjalnych beneficjentów programu -...

Nabór wniosków w programie "Czyste powietrze" rozpoczyna się 19 września. W najbliższych tygodniach w każdej gminie zostaną przeprowadzone specjalne szkolenia dla potencjalnych beneficjentów programu - zapowiedział w poniedziałek minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Redakcja RI Trzy miesiące na wypłatę dotacji w programie "Czyste powietrze"

Trzy miesiące na wypłatę dotacji w programie "Czyste powietrze" Trzy miesiące na wypłatę dotacji w programie "Czyste powietrze"

W założeniach programu "Czyste powietrze", jeśli chodzi o terminy, określiliśmy nie więcej niż trzy miesiące zarówno na rozpatrzenie wniosku i podpisanie umowy, jak i później na wypłatę dotacji i rozliczenia...

W założeniach programu "Czyste powietrze", jeśli chodzi o terminy, określiliśmy nie więcej niż trzy miesiące zarówno na rozpatrzenie wniosku i podpisanie umowy, jak i później na wypłatę dotacji i rozliczenia - powiedział w piątek minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Redakcja RI WFOŚiGW muszą w ciągu 10-12 lat zrealizować zadania dot. programu Czyste Powietrze

WFOŚiGW muszą w ciągu 10-12 lat zrealizować zadania dot. programu Czyste Powietrze WFOŚiGW muszą w ciągu 10-12 lat zrealizować zadania dot. programu Czyste Powietrze

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają na najbliższe 10-12 lat wielkie zadania związane z programem Czyste Powietrze - mówił we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. 11...

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają na najbliższe 10-12 lat wielkie zadania związane z programem Czyste Powietrze - mówił we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. 11 września WFOŚiGW obchodziły 25 rocznicę powstania.

Redakcja RI Prace nad przepisami dot. jakości węgla nadal trwają

Prace nad przepisami dot. jakości węgla nadal trwają Prace nad przepisami dot. jakości węgla nadal trwają

Resort energii wprowadza pakiet rozwiązań, które eliminują najgorszej jakości paliwa, co będzie skutkowało poprawę jakości powietrza. Prace nad ostatecznym kształtem przepisów wciąż trwają - poinformowało...

Resort energii wprowadza pakiet rozwiązań, które eliminują najgorszej jakości paliwa, co będzie skutkowało poprawę jakości powietrza. Prace nad ostatecznym kształtem przepisów wciąż trwają - poinformowało we wtorek PAP Ministerstwo Energii.

Redakcja RI Wg premiera program "Czyste Powietrze" to niższe rachunki i zdrowsi ludzie

Wg premiera program "Czyste Powietrze" to niższe rachunki i zdrowsi ludzie Wg premiera program "Czyste Powietrze" to niższe rachunki i zdrowsi ludzie

Program termomodernizacji domów będzie cywilizacyjnym przełomem - ogłosił premier Mateusz Morawiecki we wtorek podczas wizyty w Opocznie (Łódzkie). Dodał, że program przyczyni się do poprawy jakości życia,...

Program termomodernizacji domów będzie cywilizacyjnym przełomem - ogłosił premier Mateusz Morawiecki we wtorek podczas wizyty w Opocznie (Łódzkie). Dodał, że program przyczyni się do poprawy jakości życia, zdrowia, powietrza i co bardzo ważne obniży rachunki. Na ten cel w ciągu 10 lat zostanie przeznaczone ok. 100 mld zł.

Redakcja RI Jak walczyć ze smogiem? Wystarczy kupić filtr

Jak walczyć ze smogiem? Wystarczy kupić filtr Jak walczyć ze smogiem? Wystarczy kupić filtr

Polska zdecydowanie nie radzi sobie z problemem smogu. Głównym problemem jest złe ogrzewanie domów jedno- i wielorodzinnych, które palą złej jakości paliwami lub mają przestarzałą instalację grzewczą....

Polska zdecydowanie nie radzi sobie z problemem smogu. Głównym problemem jest złe ogrzewanie domów jedno- i wielorodzinnych, które palą złej jakości paliwami lub mają przestarzałą instalację grzewczą. Problem smogu nasila się zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy poziom występowania szkodliwych substancji w powietrzu przekraczany jest nawet o kilkaset procent.

Redakcja RI Rząd zachęca Polaków do poprawy parametrów energetycznych swoich domów

Rząd zachęca Polaków do poprawy parametrów energetycznych swoich domów Rząd zachęca Polaków do poprawy parametrów energetycznych swoich domów

Uruchomienie programu „Czyste Powietrze” to próba rządu walki ze smogiem. Władze chcą przeznaczyć ponad 100 mld złotych. To największy jak do tej pory rządowy program pomocowy, wymierzony w walkę z zanieczyszczeniem...

Uruchomienie programu „Czyste Powietrze” to próba rządu walki ze smogiem. Władze chcą przeznaczyć ponad 100 mld złotych. To największy jak do tej pory rządowy program pomocowy, wymierzony w walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Nabór wniosków do programu ma ruszyć już w drugiej połowie września.

Redakcja RI NFOŚiGW gotowy do startu programu Czyste Powietrze

NFOŚiGW gotowy do startu programu Czyste Powietrze NFOŚiGW gotowy do startu programu Czyste Powietrze

Jesteśmy gotowi do startu programu Czyste Powietrze, nabór ruszy w drugiej połowie września, to ustalony termin - zapewniła w we wtorek wiceprezes NFOŚiGW Anna Król. Przez 12 lat programu na wymianę pieców...

Jesteśmy gotowi do startu programu Czyste Powietrze, nabór ruszy w drugiej połowie września, to ustalony termin - zapewniła w we wtorek wiceprezes NFOŚiGW Anna Król. Przez 12 lat programu na wymianę pieców i termomodernizację ma zostać wydane 103 mld zł.

Wybrane dla Ciebie

Jak połączyć pompę ciepła i gaz?

Jak połączyć pompę ciepła i gaz? Jak połączyć pompę ciepła i gaz?

Dlaczego pompy ciepła?

Dlaczego pompy ciepła? Dlaczego pompy ciepła?

Jak połączyć panele fotowoltaiczne i pompy ciepła

Jak połączyć panele fotowoltaiczne i pompy ciepła Jak połączyć panele fotowoltaiczne i pompy ciepła

Co to są moduły fotowoltaiczne i jak działają?

Co to są moduły fotowoltaiczne i jak działają? Co to są moduły fotowoltaiczne i jak działają?

Jak zmniejszyć koszty energii i chronić środowisko

Jak zmniejszyć koszty energii i chronić środowisko Jak zmniejszyć koszty energii i chronić środowisko

Która ładowarka zadba o żywotność akumulatora?

Która ładowarka zadba o żywotność akumulatora? Która ładowarka zadba o żywotność akumulatora?

Zobacz, jakie pompy ciepła możesz ustrzelić w black week

Zobacz, jakie pompy ciepła możesz ustrzelić w black week Zobacz, jakie pompy ciepła możesz ustrzelić w black week

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. »

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. » Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.  »

Jak oszczędzić na ogrzewaniu - od podstaw

Jak oszczędzić na ogrzewaniu - od podstaw Jak oszczędzić na ogrzewaniu - od podstaw

Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca

Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca

Najnowsze produkty i technologie

Energynat Jesienna edycja SOFAR ROADSHOW 2023 za nami – kolejny sukces SOFAR i Energynat Trade

Jesienna edycja SOFAR ROADSHOW 2023 za nami – kolejny sukces SOFAR i Energynat Trade Jesienna edycja SOFAR ROADSHOW 2023 za nami – kolejny sukces SOFAR i Energynat Trade

W ubiegłym tygodniu zakończyła się jesienna edycja SOFAR Roadshow – kultowego cyklu spotkań szkoleniowo-networkingowych organizowanych przez markę SOFAR wraz z oficjalnym dystrybutorem urządzeń SOFAR,...

W ubiegłym tygodniu zakończyła się jesienna edycja SOFAR Roadshow – kultowego cyklu spotkań szkoleniowo-networkingowych organizowanych przez markę SOFAR wraz z oficjalnym dystrybutorem urządzeń SOFAR, firmą Energynat Trade. Wydarzenie po raz kolejny zakończyło się sukcesem – swoją wiedzę pogłębiło kilkuset instalatorów z różnych miast Polski.

Grupa Pracuj S.A. W jakich branżach znajdzie zastosowanie chatGPT?

W jakich branżach znajdzie zastosowanie chatGPT? W jakich branżach znajdzie zastosowanie chatGPT?

W 2022 roku naukowcy z amerykańskiego laboratorium OpenAI zaprezentowali światu prototyp inteligentnego chatbota GPT. Nikt wówczas nie przypuszczał, że narzędzie to zrewolucjonizuje sposób postrzegania...

W 2022 roku naukowcy z amerykańskiego laboratorium OpenAI zaprezentowali światu prototyp inteligentnego chatbota GPT. Nikt wówczas nie przypuszczał, że narzędzie to zrewolucjonizuje sposób postrzegania chatbotów. Obecnie coraz więcej branż korzysta z rozwiązania, jakim jest inteligentny, cyfrowy rozmówca. O jakich branżach mowa? Sprawdź.

BayWa r.e. Solar Systems System Dach zielony novotegra – debiut na polskim rynku

System Dach zielony novotegra – debiut na polskim rynku System Dach zielony novotegra – debiut na polskim rynku

To pierwsza taka instalacja w Polsce! Nowy system montażowy na dach zielony od firmy novotegra miał swój debiut w Poznaniu na dachu jednego z biurowców. Instalację wykonała firma D3RS Czymbor, Koperski...

To pierwsza taka instalacja w Polsce! Nowy system montażowy na dach zielony od firmy novotegra miał swój debiut w Poznaniu na dachu jednego z biurowców. Instalację wykonała firma D3RS Czymbor, Koperski Sp. j.

ECO Comfort Fotowoltaika na gruncie – inwestuj i oszczędzaj!

Fotowoltaika na gruncie – inwestuj i oszczędzaj! Fotowoltaika na gruncie – inwestuj i oszczędzaj!

Montaż instalacji fotowoltaicznej to doskonałe remedium na rosnące ceny prądu oraz limity zużycia, z gwarantowaną stawką za kilowatogodzinę. W dobie niepewnych czasów na rynku energetycznym oraz ciągle...

Montaż instalacji fotowoltaicznej to doskonałe remedium na rosnące ceny prądu oraz limity zużycia, z gwarantowaną stawką za kilowatogodzinę. W dobie niepewnych czasów na rynku energetycznym oraz ciągle rosnącej inflacji, takie rozwiązanie pozwala cieszyć się spokojem i niezależnością. Choć najczęstszym sposobem montażu instalacji fotowoltaicznej jest konstrukcja na dachu, istnieją wskazania i okoliczności, by zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie. W jakich sytuacjach sprawdzą się stelaże naziemne?...

karnix.pl Kombinacja rolet i karniszy - jak stworzyć spójną dekorację okienną?

Kombinacja rolet i karniszy - jak stworzyć spójną dekorację okienną? Kombinacja rolet i karniszy - jak stworzyć spójną dekorację okienną?

Spójna dekoracja okna zależy od wielu czynników, ale często i przede wszystkim od tego, jakiego typu rolety i karnisze dopasujemy. Różnorodna oferta dostępnych produktów umożliwia przygotowanie innowacyjnej...

Spójna dekoracja okna zależy od wielu czynników, ale często i przede wszystkim od tego, jakiego typu rolety i karnisze dopasujemy. Różnorodna oferta dostępnych produktów umożliwia przygotowanie innowacyjnej i ciekawej aranżacji, dlaczego jednak nie zawsze daje ona tak duże wrażenie estetyczne? Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak udekorować okno wykonując aranżację okna pod klucz to koniecznie zajrzyj do dalszej części tego poradnika.

IMMERGAS POLSKA Sp. z o.o. Hybrydowa pompa ciepła

Hybrydowa pompa ciepła Hybrydowa pompa ciepła

Wyobraź sobie, że w 2030 r. po europejskich drogach nie jeździ ani jeden samochód. Dzięki temu do atmosfery nie trafia 500 mln ton dwutlenku węgla. Czy taki kompromis byłby satysfakcjonujący? Na szczęście...

Wyobraź sobie, że w 2030 r. po europejskich drogach nie jeździ ani jeden samochód. Dzięki temu do atmosfery nie trafia 500 mln ton dwutlenku węgla. Czy taki kompromis byłby satysfakcjonujący? Na szczęście nie jest konieczny - według szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej taki sam potencjał zmniejszenia emisji CO2 mają pompy ciepła.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.