RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

NFOŚiGW: nowy prezes i nowa odsłona walki ze smogiem

Z Piotrem Woźnym, prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rozmawia Jarosław Guzal z czasopisma IZOLACJE

Piotr Woźny prezes NFOŚiGW; Fot. Redakcja RI

Piotr Woźny prezes NFOŚiGW; Fot. Redakcja RI

Przede wszystkim gratuluję nominacji na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zawsze bardzo pozytywnie odbieram sytuacje, kiedy przy tego typu decyzjach kluczową rolę odgrywają kryteria merytoryczne w danej dziedzinie. W mojej ocenie tak jest w przypadku pana nominacji. Jakie zadania w związku z tym przed panem postawiono? Rozumiem, że kwestia programu „Czyste Powietrze” będzie mimo wszystko bardzo istotna?

Zobacz także

ECO Comfort Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania – Sprawdź jak je uzyskać!

Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania – Sprawdź jak je uzyskać! Dofinansowanie ekologicznego ogrzewania – Sprawdź jak je uzyskać!

W wielu gminach ruszył program dofinansowania ekologicznego ogrzewania. Jest to forma pomocy dla osób posiadających stare piece. Ekologiczne ogrzewanie jest droższe od ogrzewania starego typu, kiedy to...

W wielu gminach ruszył program dofinansowania ekologicznego ogrzewania. Jest to forma pomocy dla osób posiadających stare piece. Ekologiczne ogrzewanie jest droższe od ogrzewania starego typu, kiedy to w piecu spalane były, w ramach oszczędności, śmieci czy węgiel niskiej jakości. Dlatego niektóre gminy uruchomiły również Programy osłonowe mające pomóc w pokryciu kosztów eksploatacji ekologicznego ogrzewania.

Koniec rur przy grzejniku

Koniec rur przy grzejniku Koniec rur przy grzejniku

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

VTS Polska Sp. z o.o. WING - nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych

WING - nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych WING - nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych

Strefa wejściowa we współczesnym budownictwie ma znaczenie nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim reprezentacyjne. Estetyka wnętrza i komfort osób przebywających w holu wejściowym nowoczesnego biurowca,...

Strefa wejściowa we współczesnym budownictwie ma znaczenie nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim reprezentacyjne. Estetyka wnętrza i komfort osób przebywających w holu wejściowym nowoczesnego biurowca, banku, apartamentowca, urzędu lub innego obiektu użyteczności publicznej stanowią więc jedne z najbardziej istotnych cech tej części budynku.

Piotr Woźny: Program „Czyste Powietrze” jest dominantą tego, co zdecydowało o powierzeniu mi misji szefa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mamy bardzo konkretne wyzwania, czyli poszerzenie sieci dystrybucji naszego programu. Myślę, że po upływie roku nie ma wątpliwości co do tego, że pomysł na program „Czyste Powietrze”, czyli łączenie poprawy efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych z wymianą przestarzałych kotłów, to dobry kierunek. I jest to pewnie bardzo ważne, żeby polska polityka publiczna w tym obszarze była przez następne lata konsekwentnie realizowana. 

Niestety w Polsce często jest tak, że zmieniają się ekipy, zmieniają się ludzie i zmieniają się pomysły. W przypadku walki ze smogiem ważne jest, że mamy ją „uświęconą” dwoma raportami Banku Światowego, realizowanymi wspólnie z Komisją Europejską. Kierunek pt. „poprawiamy efektywność energetyczną i usuwamy kopciuchy z domów” jest tym szlakiem, którym polska polityka publiczna powinna zmierzać. Moim zadaniem jest, żeby to wszystko działo się szybciej i sprawniej. Czyli żebyśmy przede wszystkim poszerzyli dystrybucję środków o współpracę z samorządami i z sektorem bankowym oraz doprowadzili do tego, żeby gospodarstwa domowe były obsługiwane szybciej, sprawniej i łatwiej.

Czy objęcie przez pana stanowiska prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie sprzyjać rozmowom z przedstawicielami Banku Światowego i Komisji Europejskiej, którzy wcześniej dość krytycznie wypowiadali się na temat działań Polski w walce ze smogiem?

PW: Bardzo ważne jest, że w przededniu kolejnej finansowej perspektywy unijnej, czyli tej na lata 2021–2027, nie zaskoczymy naszych europejskich partnerów swoimi pomysłami. Oni od dwóch lat doskonale wiedzą, co chcemy robić, jeżeli chodzi o walkę ze smogiem, i że planujemy te działania finansować z przyszłej perspektywy. Pamiętajmy bowiem, że w obecnej perspektywie Polska po prostu nigdy nie akcentowała w swoich budżetach unijnych konieczności dbania o środki na poprawę jakości powietrza. Owszem, były tam jakieś pieniądze na poprawę efektywności energetycznej, ale nigdy ten powietrzny cel nie był jasno definiowany. W tej chwili w sposób bardzo bezpośredni i zdecydowany akcentujemy, że poprawa jakości powietrza połączona z poprawą efektywności energetycznej budynków mieszkalnych to cel dla nas priorytetowy.

W takim razie z pana punktu widzenia istnieje jeszcze problem z Bankiem Światowym?

PW: Nie, ja tego problemu nie widzę.

Rozumiem, że rozmowy trwają?

PW: Niedawno mieliśmy spotkanie z Bankiem Światowym i Komisją Europejską, na którym powiedzieliśmy sobie, że chcielibyśmy współpracować w ramach kolejnej rundy pomocy technicznej, którą Bank Światowy mógłby świadczyć Polsce za pieniądze Unii Europejskiej. Przekazaliśmy także nasze oczekiwania wobec tego, co chcielibyśmy, żeby nam finansowano w kolejnej rundzie pomocy technicznej. Również konsekwentnie chcemy współpracować przy technicznej realizacji rekomendacji, które są zawarte w raportach Banku Światowego.

Główne uwagi formułowane przez Bank Światowy i Komisję Europejską dotyczyły konieczności przekazania większych kompetencji gminom i włączenia sektora bankowego w cały proces walki ze smogiem. Co do gmin – sprawa jest jasna. Jak natomiast będzie wyglądała współpraca z bankami?

PW: Mam trzy pola współpracy i oczekiwania w stosunku do sektora bankowego.

Pierwsze pole współpracy to wykorzystanie bankowości elektronicznej jako narzędzia administracji. Duże programy społeczne, takie jak 500+ czy 100+, pokazują, że jednak kliknięcie na coś poprzez własną bankowość elektroniczną i w złożenie ten sposób wniosku do instytucji państwowej, to jest droga, którą Polacy wybierają. W takich sytuacjach lubię przypominać, że wszystko startowało 1 kwietnia 2016 r. przy 500+ i na 2,5 mln wniosków, które zostały wtedy złożone, 600 tys. przesłano drogą elektroniczną, co było absolutną rewolucją. 95% spośród tych 600 tys. wniosków zostało złożonych właśnie poprzez bankowość elektroniczną. Chciałbym, żeby banki udostępniły nam swoją infrastrukturę internetową na potrzeby składania wniosków. Naturalnie wnioski te nie będą rozpatrywane przez banki, tylko tak jak dotychczas, przez organy administracyjne lub jednostki administracji rządowej. Chodzi o to, by to robić szybko i sprawnie.

Drugie oczekiwanie w stosunku do banków: siłą rzeczy „Czyste Powietrze” jest programem o charakterze refundacyjnym, czyli ktoś, kto realizuje inwestycję termomodernizacyjną u siebie w domu, jeżeli spełnia określone kryteria dochodowe, może liczyć na dotację z programu „Czyste Powietrze” i będzie mógł skorzystać, jeżeli płaci podatek dochodowy od osób fizycznych, z ulgi podatkowej w PIT. Ale żeby uzyskać te świadczenia, musi najpierw sfinansować inwestycję, ponieść jej koszty i ją zrealizować. Ważne jest stworzenie pomostowego finansowania na zrealizowanie tej inwestycji. Chciałbym, żeby banki w Polsce zaczęły myśleć o osobach, które chcą skorzystać z programu „Czyste Powietrze”, jako o tych, którzy po przeprowadzeniu inwestycji w perspektywie kilku miesięcy otrzymają pieniądze z dotacji i będą mogły sobie odliczyć ulgę podatkową. Tym ludziom właśnie należy udostępnić pomostowe finansowanie na czas realizowania inwestycji. Jest to bardzo ważna kwestia i potrzebujemy tutaj z sektorem bankowym przeprowadzić serię strategicznych warsztatów i ustalić, jak taki instrument miałby wyglądać.

No i moje trzecie oczekiwanie: banki wydają gigantyczne budżety na swoje akcje marketingowe i promocyjne. To one decydują, które produkty promują bardziej, a które mniej. Chcę zachęcić sektor bankowy, by tłumaczył Polakom, że mamy instrumenty finansowe, które wspierają poprawę efektywności energetycznej i doprowadzają do uzyskania oszczędności w ich domach, ale mają też gigantyczny wpływ na nasze życie i zdrowie poprzez oczyszczenie powietrza.

Jak banki podchodzą do tych pomysłów? Jest wola współpracy?

PW: Bardzo wierzę w bezpośredni kontakt pomiędzy instytucjami i w to, że w trakcie takich rozmów pewne rozwiązania nam się wykluwają. Mam bardzo dobre wspomnienia ze współpracy z PKO BP w marcu i kwietniu tego roku, kiedy to stworzony został instrument w formie pożyczki, finansujący instalacje fotowoltaiczne. Pamiętam podejście PKO BP do tego pomysłu, zanim zaczęliśmy rozmawiać, i widzę, jaki progres osiągnęliśmy przez dwa miesiące. W efekcie tych rozmów bank poszerzył swoją ofertę o pożyczkę, którą można wziąć na 10 lat i jest ona udzielana bez zabezpieczeń. Jeżeli osoba, która wzięła pożyczkę, stanie się prosumentem, to przez 10 lat płaci oprocentowanie w wysokości 4,99%.

To są wszystko rzeczy, które nie wzięły się z powietrza, tylko z naszych rozmów i unaoczniania pewnych okoliczności. Na naszych stronach internetowych zostało więc opublikowane stanowisko konsultacyjne zapraszające banki do współpracy. Mam zapewnienie ze strony Związku Banków Polskich, że sektor bankowy jest tym bardzo zainteresowany. Więc generalnie jestem dobrej myśli.

Czy od 1 września tego roku częściej sprawdza pan mapę jakości powietrza nad Krakowem?

PW: Nie muszę sprawdzać, ponieważ mam regularny kontakt z alarmem smogowym, więc głównie to oni mnie informują.

Ja przez parę ostatnich dni sprawdzałem i widzę, że Kraków powoli zaczyna być taką „zieloną” wyspą. Co prawda zima dopiero przed nami, ale poprawę na pewno widać.

PW: W ubiegłym roku przyglądałem się bardzo ciekawemu eksperymentowi, polegającemu na tym, że skonstruowano narzędzie informatyczne, które analizowało dane z czujników, nazwijmy to obywatelskiego monitoringu, i pokazywało bardzo ciekawą specyfikę. Gdy zapadał wieczór, czyli przychodził moment, kiedy ludzie wracają do domów i zaczynają grzać, widać było, że przez tych kilka godzin Kraków ciągle jeszcze pozostawał zieloną, choć troszeczkę zmieniającą się w pomarańczową, wyspą. Natomiast „obwarzanek” i okolice Krakowa zaczynały już mocno czerwienieć, po czym w kolejnych godzinach było widać, jak ten czerwony pierścień schodzi w stronę Krakowa.

Nie jest to dla nas żadne zaskoczenie. Pewnie też nie jest to żadne zaskoczenie dla osób, które się tym interesują. Nie da się punktowo rozwiązać problemu smogu, trzeba myśleć o kompleksowych rozwiązaniach, które na danym terenie uwzględniają jego strukturę geologiczną czy ułożenie przestrzenne. To bardzo ważne, że ma miejsce w Polsce eksperyment na wielką skalę, że w Krakowie został wprowadzony zakaz stosowania paliw stałych od 1 września, ponieważ właśnie dzięki temu zarówno władze tego miasta i jego mieszkańcy, którzy zainwestowali dużo pieniędzy w tę zmianę, jak i władze województwa oraz alarmy smogowe mają takie żywe laboratorium badawcze, na podstawie którego mogą stwierdzić, jak to funkcjonuje.

Kraków to jedna sprawa, w ostatnim czasie jest w ogóle bardzo dużo inicjatyw zwalczających smog.

PW: Bardzo się cieszę.

Trochę zajmuję się tymi zagadnieniami, ale żeby wymienić wszystkie inicjatywy na rzecz walki ze smogiem, potrzebuję skorzystać z notatek. Na dziś mamy ulgę w podatkach, jest program „Czyste Powietrze”, „Mój Prąd”, „Stop smog”, eliminujemy z rynku kopciuchy, mamy ostatnie zmiany w prawie ochrony środowiska. Pewnie coś pominąłem…

PW: Są to efekty dwóch lat naprawdę bardzo ciężkiej pracy. Jestem zwolennikiem takiego portfelowego podchodzenia do rzeczywistości, żeby nakręcać ileś inicjatyw. Tak się składa, że właśnie teraz to wszystko się urzeczywistnia.

Nie ukrywam, że jest mi bardzo bliska rzecz, która dzieje się trochę w tle i która może być dla przeciętnego obywatela niezauważalna – ale dla mnie jest bardzo ważna. Podwyższając standardy emisyjne dla kotłów na paliwa stałe, uważamy, że polscy przedsiębiorcy, którzy produkują kotły, a to przecież gigantyczny potencjał rynkowy, zasługują na nasze wsparcie. Nie chcemy zostawić ich samym sobie. Chcemy im pomóc przejść tę transformację. Uważam, że program „Czyste Powietrze” w sposób niebywały rozrusza polską gospodarkę. I odczują to producenci zarówno urządzeń grzewczych, jak i materiałów izolacyjnych.

Może to być gigantyczne narzędzie wsparcia gospodarki. Postanowiliśmy w pierwszej kolejności zająć się tymi firmami, które produkowały lub nadal produkują kotły na paliwa stałe, i wspólnie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przygotowujemy specjalną, szybką ścieżkę przeznaczoną właśnie dla tego sektora. Chodzi o to, żeby tej branży powiedzieć: słuchajcie, kończą się czasy, w których można było produkować kotły nietrzymające standardów emisyjnych. Zresztą bądźmy szczerzy w stosunku do siebie: 1 stycznia 2020 r. wchodzą przepisy Unii Europejskiej dotyczące Ecodesignu. Trochę wyprzedziliśmy te regulacje, ale i tak branża ta musiałaby się z nimi zderzyć.

Patrząc na to, co się dzieje w kwestii polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej, nie zdziwię się, jeżeli w UE bardzo szybko rozpoczną się prace nad tym, żeby jeszcze podkręcić standardy emisyjne dotyczące kotłów na paliwa stałe. Myślę więc, że jest to bardzo ważne, by polscy przedsiębiorcy byli świadomi, iż to nie jest tak, że ten standard emisyjny się nie zmieni, bo on na pewno zostanie zmieniony. Dlatego warto pomyśleć na przykład o kotłach na pelet, na biomasę, jako o czymś, co jest obecnie w świetle przepisów unijnych traktowane jako odnawialne źródło energii. A jeszcze lepiej, żeby producenci pomyśleli o tym, że można wykorzystać te kompetencje np. do produkcji pomp ciepła, bo mamy przecież przypadki już udanych transformacji w tym sektorze urządzeń grzewczych w Polsce. Są firmy, które przez lata produkowały kotły na paliwa stałe, a przestawiły się właśnie na pompy ciepła. Wierzę w to, że polskie urządzenia grzewcze mogą być realnym narzędziem polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej.

Zupełnie przypadkowo rozmawiamy w niemalże rocznicę funkcjonowania programu „Czyste Powietrze”. Czasami obserwuję takie konkretne zaczepki pod pana adresem na Twitterze w kontekście samego funkcjonowania tego przedsięwzięcia. Ja aż tak w stosunku do tego krytyczny nie jestem, gdyż uważam, że przez rok naprawdę wiele udało się zrobić. Pewnie więcej niż przez co najmniej dziesięć lat wstecz. Niemniej też widzę potrzebę zmian w przepisach regulujących ten program. W czasach mediów społecznościowych. Uważam, że obowiązkiem wszystkich osób, które pełnią funkcje publiczne, jest bardzo uważne wsłuchiwanie się i wyłapywanie sygnałów na temat tego, w czym się funkcjonuje. Nie mam żadnego problemu, żeby na bieżąco komentować czy rozmawiać o tym, co jest konieczne do poprawienia w walce ze smogiem.

W tych dyskusjach jednak jedna rzecz jest nieuwzględniana i ja to zawsze moim adwersarzom tłumaczę. Nikt z nas nie wie, co dzieje się z ulgą podatkową w podatku dochodowym od osób fizycznych i w jaki sposób wpłynie ona na ogólny obraz walki ze smogiem. Jestem absolutnie przekonany, że to będzie absolutny przebój tegorocznych rozliczeń podatkowych. I tak naprawdę będzie to szczera i uczciwa weryfikacja tego, ile polskie państwo przeznaczyło pieniędzy na walkę ze smogiem w 2019 roku. Będziemy to wiedzieli 30 kwietnia 2020. Natomiast ja się spodziewam, że będzie to kwota ok. 2 mld zł, która zostanie rozliczona w ramach ulgi. Będzie to oznaczało w praktyce, że ok. 10 mld zł zostało wydanych na poprawę efektywności energetycznej polskich budynków.

W czerwcu tego roku w imieniu Grupy Roboczej stworzonej w ramach akcji społecznej „Ocieplam dom i walczę ze smogiem” opracowałem pismo z propozycjami zmian w programie „Czyste Powietrze”. List ten został wysłany do Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz na pana ręce. Po kilku tygodniach otrzymałem odpowiedź z NFOŚiGW i wydaje się, że rola ocieplania domów w programie „Czyste Powietrze” może się stać bardziej widoczna i zostanie na nowo przeanalizowana. Czy rzeczywiście widzi pan już w nowej roli taką potrzebę, żeby się tym zająć?

PW: Zdecydowanie tak. Pierwszy miesiąc pracy musiałem poświęcić na różne działania. Na przykład program „Mój Prąd” wymagał pewnej koordynacji pomiędzy osobami, które się nim zajmują. Ale na pewno chciałbym się spotkać jeszcze w październiku tego roku z Grupą Roboczą akcji „Ocieplam dom i walczę ze smogiem” i wsłuchać w państwa argumenty. Wydaje się, że zebrali państwo ciekawą grupę specjalistów, z którą na pewno chcę się zobaczyć.

Jakie cele pan sobie stawia jako prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej? Czy są to cele na miesiąc, rok, a może na kilka lat?

PW: Mój każdy dzień w trakcie tego pierwszego miesiąca funkcjonowania w Funduszu wyglądał podobnie: każdego wieczora wpisuję sobie do telefonu listę rzeczy niezałatwionych z poprzedniego dnia i robię listę zadań na dzień następny. Wiem, że „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd” to takie dwa tematy, o które muszę zadbać. „Mój Prąd” to program, który dopiero wystartował, i ważne jest, żeby go wprowadzić na odpowiedni poziom. Natomiast w przypadku „Czystego Powietrza” bardzo istotny jest teraz kanał elektroniczny – o czym wcześniej wspomniałem.

Patrząc na to, co się obecnie dzieje w kwestii polityki klimatyczno-energetycznej UE, nie zdziwię się, jeżeli bardzo szybko w Unii rozpoczną się prace zmierzające do tego, żeby jeszcze „podkręcić” standardy emisyjne dotyczące kotłów na paliwa stałe. Podwyższając standardy emisyjne dla kotłów na paliwa stałe, uważamy, że polscy przedsiębiorcy, którzy produkują kotły, a to przecież gigantyczny potencjał rynkowy, zasługują na nasze wsparcie. Nie chcemy zostawić ich samym sobie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Jak działa węzeł cieplny?

Jak działa węzeł cieplny? Jak działa węzeł cieplny?

Coraz częściej deweloperzy decydują się na wyposażenie mieszkania w węzły cieplne. Co to takiego? Węzeł cieplny tworzą urządzenia, które łączą sieć cieplną znajdującą się na zewnątrz budynku z instalacją...

Coraz częściej deweloperzy decydują się na wyposażenie mieszkania w węzły cieplne. Co to takiego? Węzeł cieplny tworzą urządzenia, które łączą sieć cieplną znajdującą się na zewnątrz budynku z instalacją w jego wnętrzu. Ich zadaniem jest rozdział dostarczonego ciepła poprzez sieć do poszczególnych odbiorców. Jest to rozwiązanie łączące energooszczędność z możliwością indywidualnego sterowania komfortem cieplnym w poszczególnych mieszkaniach.

Waldemar Joniec Instalacje grzewcze i wentylacyjne w kurnikach

Instalacje grzewcze i wentylacyjne w kurnikach Instalacje grzewcze i wentylacyjne w kurnikach

Hodowla ptaków wymaga szczególnych warunków dla zapewnienia im zdrowia i rozwoju. Spośród zwierząt hodowlanych drób ma najwyższe wymagania odnośnie do warunków termicznych, zmieniające się w trakcie cyklu...

Hodowla ptaków wymaga szczególnych warunków dla zapewnienia im zdrowia i rozwoju. Spośród zwierząt hodowlanych drób ma najwyższe wymagania odnośnie do warunków termicznych, zmieniające się w trakcie cyklu produkcyjnego. Wymaga to zaprojektowania i budowy optymalnego względem przeznaczenia obiektu systemu ogrzewania i wentylacji.

Redakcja RI Jak działają pompy ciepła?

Jak działają pompy ciepła? Jak działają pompy ciepła?

W ostatnim czasie pompy ciepła w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Wszystko przez chęć zadbania o czystość naszego powietrza, walkę ze smogiem oraz trend na energooszczędne budownictwo. Co więcej,...

W ostatnim czasie pompy ciepła w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Wszystko przez chęć zadbania o czystość naszego powietrza, walkę ze smogiem oraz trend na energooszczędne budownictwo. Co więcej, koszty ogrzewania stanowią co najmniej 60% wszystkich wydatków związanych z eksploatacją domów jednorodzinnych, a dzięki pompie ciepła wydatki można sporo obniżyć.

VTS Polska Sp. z o.o. Rozpoczynamy sezon grzewczy!

Rozpoczynamy sezon grzewczy! Rozpoczynamy sezon grzewczy!

W pewnych częściach świata wciąż trwa lato, ale VTS jest już gotowy, aby rozpocząć sezon grzewczy! Z dumą prezentujemy nowy film promocyjny dot. nagrzewnicy wodnej Volcano – główny element tegorocznej...

W pewnych częściach świata wciąż trwa lato, ale VTS jest już gotowy, aby rozpocząć sezon grzewczy! Z dumą prezentujemy nowy film promocyjny dot. nagrzewnicy wodnej Volcano – główny element tegorocznej kampanii promocyjnej.

Buderus Grzejniki Buderus – najwyższa jakość i nowoczesne wzornictwo

Grzejniki Buderus – najwyższa jakość i nowoczesne wzornictwo Grzejniki Buderus – najwyższa jakość i nowoczesne wzornictwo

Grzejniki Logatrend marki Buderus łączą najwyższą jakość z nowoczesnym wzornictwem. Specjalna technologia zabezpieczania powierzchni grzejnika wydłuża znacznie jego żywotność. Nowoczesny wygląd i różnorodność...

Grzejniki Logatrend marki Buderus łączą najwyższą jakość z nowoczesnym wzornictwem. Specjalna technologia zabezpieczania powierzchni grzejnika wydłuża znacznie jego żywotność. Nowoczesny wygląd i różnorodność dostępnych modeli sprawia, że bez problemu można dobrać odpowiednie grzejniki do każdego pomieszczenia.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz Wpływ doboru pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej

Wpływ doboru pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej Wpływ doboru  pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej

Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła powietrze/woda jest bardzo istotny z uwagi na późniejsze koszty eksploatacyjne. Powszechnie zauważalnym problemem jest niedowymiarowanie urządzeń i tym samym nadmierne...

Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła powietrze/woda jest bardzo istotny z uwagi na późniejsze koszty eksploatacyjne. Powszechnie zauważalnym problemem jest niedowymiarowanie urządzeń i tym samym nadmierne zużycie energii elektrycznej przez grzałkę w okresie niskich temperatur w sezonie grzewczym. Z kolei przewymiarowanie powoduje nie tylko wyższe koszty inwestycyjne, ale i eksploatacyjne przy występowaniu umiarkowanych temperatur.

Waldemar Joniec Wybrane wytyczne projektowania wentylacji i komfortu termicznego w budynkach biurowych

Wybrane wytyczne projektowania wentylacji i komfortu termicznego w budynkach biurowych Wybrane wytyczne  projektowania wentylacji i komfortu termicznego w budynkach biurowych

Zdrowe zielone biura to raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych w drugiej połowie 2017 roku wśród 703 pracowników biur różnej klasy...

Zdrowe zielone biura to raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych w drugiej połowie 2017 roku wśród 703 pracowników biur różnej klasy w całej Polsce. Odpowiada na pytanie, co składa się na zdrowe i zielone budownictwo, i inspiruje do projektowania środowiska pracy z nowej perspektywy.

Redakcja RI Kotły kondensacyjne – trendy

Kotły kondensacyjne – trendy Kotły kondensacyjne – trendy

Rosną nie tylko wymagania prawne wobec urządzeń grzewczych, ale i oczekiwania użytkowników. Wysoka sprawność gazowych kotłów kondensacyjnych to standard, więc rynek zwraca większą uwagę na jakość i trwałość,...

Rosną nie tylko wymagania prawne wobec urządzeń grzewczych, ale i oczekiwania użytkowników. Wysoka sprawność gazowych kotłów kondensacyjnych to standard, więc rynek zwraca większą uwagę na jakość i trwałość, wzornictwo oraz komfort obsługi.

mgr inż. Paulina Mielniczuk, mgr inż. Iwona Barszczewska Analiza ekonomiczno-ekologiczna różnych wariantów ogrzewania w domu jednorodzinnym na terenie Białegostoku

Analiza ekonomiczno-ekologiczna różnych wariantów ogrzewania w domu jednorodzinnym na terenie Białegostoku Analiza ekonomiczno-ekologiczna różnych wariantów ogrzewania w domu jednorodzinnym na terenie Białegostoku

Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy porównawczej różnych źródeł ciepła do ogrzewania budynku jednorodzinnego zlokalizowanego na terenie Białegostoku. Pod uwagę zostały wzięte zarówno aspekty ekonomiczne,...

Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy porównawczej różnych źródeł ciepła do ogrzewania budynku jednorodzinnego zlokalizowanego na terenie Białegostoku. Pod uwagę zostały wzięte zarówno aspekty ekonomiczne, jak i ekologiczne każdego z analizowanych rozwiązań.

REGULUS-system Wójcik s.j. Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów? Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego...

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego wymaga szczególnie elastycznego funkcjonowania instalacji grzewczej, zaczynając od produkcji ciepła przez jego magazynowanie (ewentualne), a kończąc na jego emisji.

dr inż. Anna Werner-Juszczuk Koszty instalacji centralnego ogrzewania w budynku jednorodzinnym

Koszty instalacji centralnego ogrzewania w budynku jednorodzinnym Koszty instalacji centralnego ogrzewania w budynku jednorodzinnym

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego...

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego za pomocą niskotemperaturowych źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.

TECH STEROWNIKI Gdy ogrzewanie myśli o Tobie – sprawdź możliwości sterowników do podłogówki

Gdy ogrzewanie myśli o Tobie – sprawdź możliwości sterowników do podłogówki Gdy ogrzewanie myśli o Tobie – sprawdź możliwości sterowników do podłogówki

Ogrzewanie podłogowe od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wysoki komfort cieplny, wygoda i niższe rachunki za ogrzewanie to zalety, które skłaniają do wyboru tego rozwiązania. Dobra wiadomość...

Ogrzewanie podłogowe od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wysoki komfort cieplny, wygoda i niższe rachunki za ogrzewanie to zalety, które skłaniają do wyboru tego rozwiązania. Dobra wiadomość jest taka, że system może pracować jeszcze efektywniej, gdy będzie sterowany. Nowoczesne sterowniki zapewnią idealnie dopasowaną do potrzeb dystrybucję ciepła do pomieszczeń przy zachowaniu maksymalnych oszczędności.

Materiały PR Co to jest wentylacja mechaniczna?

Co to jest wentylacja mechaniczna? Co to jest wentylacja mechaniczna?

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna to wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach. Wyciągane jest powietrze zanieczyszczone, czyli zużyte, a nawiewane świeże powietrze z zewnątrz. Dodatkowo nawiewane...

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna to wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach. Wyciągane jest powietrze zanieczyszczone, czyli zużyte, a nawiewane świeże powietrze z zewnątrz. Dodatkowo nawiewane powietrze jest filtrowane (jakość filtracji zależy od klasy filtra i zastosowanych rozwiązań dodatkowych).

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, mgr inż. Agnieszka Chmielewska, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno...

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno energetycznie, jak i finansowo. Stosowanie takiego rozwiązania w lokalizacjach o obniżonym przebiegu temperatury zewnętrznej w ciągu roku – na przykład w terenie górskim – wymaga starannych obliczeń. Ponadto warto szukać możliwości pozyskiwania energii odpadowej, np. z powietrza wentylacyjnego.

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) Podsumowanie trendów rynku budowlanego i instalacyjno-grzewczego w III kwartale 2016 r.

Podsumowanie trendów rynku budowlanego i instalacyjno-grzewczego w III kwartale 2016 r. Podsumowanie trendów rynku budowlanego i instalacyjno-grzewczego w III kwartale 2016 r.

Trzeci kwartał 2016 roku w branży instalacyjno-grzewczej był generalnie dobry. Według ocen praktycznie wszystkich respondentów, nastąpiły wzrosty czasami nawet wysokie, oceniane jak zwykle na różnym poziomie,...

Trzeci kwartał 2016 roku w branży instalacyjno-grzewczej był generalnie dobry. Według ocen praktycznie wszystkich respondentów, nastąpiły wzrosty czasami nawet wysokie, oceniane jak zwykle na różnym poziomie, ale panował ogólny optymizm.

mgr inż. Bartosz Radomski, mgr inż. Joanna Jaskulska Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych

Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych

W celu optymalizacji procesu projektowania budynków energooszczędnych, pasywnych i zeroenergetycznych warto już w fazie koncepcji przeprowadzić wielopoziomową analizę wyboru rozwiązania oraz niezbędne...

W celu optymalizacji procesu projektowania budynków energooszczędnych, pasywnych i zeroenergetycznych warto już w fazie koncepcji przeprowadzić wielopoziomową analizę wyboru rozwiązania oraz niezbędne symulacje. Wskazane jest współdziałanie projektanta instalacji z architektem w celu przygotowania propozycji działania układu oraz przeanalizowania jego możliwości technicznych. Przy wyborze rozwiązań priorytetem są pożądane parametry komfortu klimatycznego środowiska wewnętrznego przy jednoczesnym...

kr Zapobieganie stratom ciepła i chłodu w obiektach publicznych

Zapobieganie stratom ciepła i chłodu w obiektach publicznych Zapobieganie stratom ciepła i chłodu w obiektach publicznych

Koszty eksploatacji instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych w obiektach użyteczności publicznej są wysokie. Dlatego obecnie poszukuje się rozwiązań, które pozwolą ograniczyć do minimum zużycie energii...

Koszty eksploatacji instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych w obiektach użyteczności publicznej są wysokie. Dlatego obecnie poszukuje się rozwiązań, które pozwolą ograniczyć do minimum zużycie energii i przy okazji wykorzystać odnawialne źródła energii.

Waldemar Joniec Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub...

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub obiektu energia nie może być marnowana – powinna być przekazywana prawie bez strat i odzyskiwana tam, gdzie to tylko możliwe. Rola wymienników w instalacjach stale rośnie, zwłaszcza że współczesne instalacje są zasilane z wielu źródeł i wymagają precyzyjnego transportu energii.

Waldemar Joniec Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach...

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach oraz poddawanych termomodernizacji. Są też efektywne w instalacjach ogrzewczych remontowanych budynków, także zabytkowych. Tam, gdzie jest to możliwe, coraz częściej do zasilania pomp ciepła wykorzystuje się instalacje fotowoltaiczne. Wiele inwestycji nie wymaga już dotacji i stają się one atrakcyjne...

r k Kompletne systemy sterowania nagrzewnicami

Kompletne systemy sterowania nagrzewnicami Kompletne systemy sterowania nagrzewnicami

Obiekty wielkokubaturowe i wielkopowierzchniowe wymagają specjalistycznych rozwiązań, które zapewnią komfort oraz możliwie energooszczędną pracę.

Obiekty wielkokubaturowe i wielkopowierzchniowe wymagają specjalistycznych rozwiązań, które zapewnią komfort oraz możliwie energooszczędną pracę.

Stefan Żuchowski Kotły kondensacyjne – nowe rozwiązania i kierunki rozwoju

Kotły kondensacyjne – nowe rozwiązania i kierunki rozwoju Kotły kondensacyjne – nowe rozwiązania i kierunki rozwoju

Rynek kotłów kondensacyjnych odnotowuje stały dynamiczny rozwój. Coraz nowsze konstrukcje są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby użytkowników i wymagania budownictwa. Zmieniają się również systemy...

Rynek kotłów kondensacyjnych odnotowuje stały dynamiczny rozwój. Coraz nowsze konstrukcje są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby użytkowników i wymagania budownictwa. Zmieniają się również systemy sterowania. Coraz częściej kotły stają się częścią systemów hybrydowych i wielopaliwowych.

Redakcja RI Czym są kurtyny powietrzne

Czym są kurtyny powietrzne Czym są kurtyny powietrzne

Straty ciepła przez częste otwieranie drzwi lub bram, to jeden z głównych źródeł ubytku ciepła w obiektach takich, jak hale przemysłowe, a także sklepy, czy obiekty użyteczności publicznej.

Straty ciepła przez częste otwieranie drzwi lub bram, to jeden z głównych źródeł ubytku ciepła w obiektach takich, jak hale przemysłowe, a także sklepy, czy obiekty użyteczności publicznej.

VTS Polska Sp. z o.o. WING - nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych

WING - nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych WING - nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych

Strefa wejściowa we współczesnym budownictwie ma znaczenie nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim reprezentacyjne. Estetyka wnętrza i komfort osób przebywających w holu wejściowym nowoczesnego biurowca,...

Strefa wejściowa we współczesnym budownictwie ma znaczenie nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim reprezentacyjne. Estetyka wnętrza i komfort osób przebywających w holu wejściowym nowoczesnego biurowca, banku, apartamentowca, urzędu lub innego obiektu użyteczności publicznej stanowią więc jedne z najbardziej istotnych cech tej części budynku.

dr hab. inż. Paweł Michnikowski Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.