RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Hydranty wewnętrzne – wymagania ogólne

Hose systems – general requirements

Hydranty wewnętrzne to stałe urządzenia gaśnicze w budynkach; bogdangil.pl

Hydranty wewnętrzne to stałe urządzenia gaśnicze w budynkach; bogdangil.pl

Ustawa o normalizacji [1] przewiduje, że normy europejskie uzyskują statut polskich norm po wprowadzeniu do katalogu PN. Wydawane obecnie normy PN-EN, w wersji oryginalnej lub polskiej, nie zawsze zgodne są z wcześniej obowiązującymi w Polsce przepisami prawnymi. W artykule opisano zmiany w przepisach i normach dotyczących hydrantów wewnętrznych stosowanych w wodociągowych instalacjach przeciwpożarowych.

Zobacz także

Ela-compil sp. z o.o. Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+

Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+ Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+

Obecne rozwiązania techniczne dają nam możliwość pełnej kontroli nad algorytmami sterującymi, realizującymi coraz bardziej skomplikowane scenariusze pożarowe, aby eksploatowanie obiektu było nie tylko...

Obecne rozwiązania techniczne dają nam możliwość pełnej kontroli nad algorytmami sterującymi, realizującymi coraz bardziej skomplikowane scenariusze pożarowe, aby eksploatowanie obiektu było nie tylko jak najbardziej bezpieczne dla jego użytkowników, lecz także bezproblemowe.

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

Hydranty wewnętrzne należą do stałych urządzeń gaśniczych w budynkach. Rozróżniamy hydranty wewnętrzne uruchamiane ręcznie lub automatycznie; powszechnie stosowane są te pierwsze.

Hydrant wewnętrzny jest urządzeniem przeznaczonym do zwalczania pożaru w budynku. Składa się ze zwijadła z dostarczaną centralnie wodą, ręcznego zaworu odcinającego sąsiadującego ze zwijadłem, węża (półsztywnego lub płasko składanego), prądownicy z zaworem zamykającym i, jeżeli to konieczne, prowadnicy węża [2–3].

Warto zauważyć, że ręczny zawór odcinający stanowi wyposażenie przeciwpożarowej instalacji wodociągowej lub gospodarczo-przeciwpożarowej, natomiast pozostałe elementy hydrantu należą do inwentarza budynku. Do wyposażenia budynku należą również szafki hydrantowe mieszczące elementy składowe hydrantu wewnętrznego.

Interesują Cię wymagania jakości powietrza na 2021? Pobierz bezpłatny e- book »

 

W okresie powojennym stosowanie hydrantów wewnętrznych w budynkach wprowadzono normą resortową RN-53/MGE-PŻ-07 [6]. Przewidywała ona dwa rodzaje hydrantów wewnętrznych: 52 mm (q = 2,5 l/s) i 25 mm (q = 1 l/s) oraz minimalne ciśnienie wody na zaworze odcinającym w wysokości 10 m słupa wody.

Dane powyższe potwierdzone zostały rozporządzeniem w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego z 1964 r. [6]. Przewidywane ciśnienie wody na zaworze okazało się w praktyce niewystarczające, dlatego w normie PN-72/B-02865 [7] zwiększono go do wartości 20 m sł. w.

Parametry obliczeniowe podane w tej normie zawarte były później również w normie PN-B-02865:1997 [8] oraz w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z 2006 r. [9].

Wprowadzone do katalogu polskich norm normy europejskie z zakresu wymagań przeciwpożarowych w budynkach zawierają szereg zmian. Norma PN-EN 671-1 [2] dotycząca hydrantów wewnętrznych z wężem pół­sztyw­nym obejmuje węże o średnicy 19, 25 i 33 mm, produkowane na podstawie normy PN‑EN 694 [10].

Norma PN-EN 671-2 [3] obejmuje hydranty wewnętrzne z wężem płasko składanym o średnicy: 25, 38, 40/42/45 i 50/51/52. Węże te są produkowane zgodnie z normą PN-EN 14540 [11].

W obecnie obowiązującym rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z 2010 r. [12] przewidziano stosowanie w instalacjach wodociągów przeciwpożarowych trzech rodzajów hydrantów wewnętrznych: 52, 33 i 25 mm.

Z kolei nowe normy PN-EN 671 zawierają wymaganie dotychczas nieuwzględniane, czyli konserwację hydrantów wewnętrznych, wywierające wpływ na fazę projektową instalacji przeciwpożarowych (PN‑EN 671-3 [4]).

Szczegółową analizę różnic w przepisach dotyczących hydrantów wewnętrznych podanych w normach PN-EN 671­‑1-4 oraz w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z 2006 r. [9] (obecnie obowiązuje rozporządzenie z 2010 r.) znaleźć można w publikacji [16]. Poniżej przedstawione zostaną dodatkowe sprzeczności i niejasności zachodzące między omawianymi aktami prawnymi i polskimi normami.

Aby można było skutecznie zwalczać pożar w budynku, do miejsca pożaru należy doprowadzić co najmniej minimalne określone przepisami natężenie dopływu wody, przy takim ciśnieniu wody na zaworze odcinającym hydrant wewnętrzny, które zapewni wymaganą wydajność.

Rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z 2010 r. [12] nadal zawiera wymóg minimalnej wartości na zaworze odcinającym hydrant w wysokości 0,2 MPa. Dla tej wartości ciśnienia w normach PN-EN 671 [2–3] podano wymaganą długość strumienia zwartego wody wielkości 10 metrów.

Z tabel podających w normach minimalne natężenie przepływu wynika, że:

  • dla hydrantów 25 mm przy ciśnieniu minimalnym wody na zaworze odcinającym 0,2 MPa uzyska się minimalne natężenie przepływu 59 l/min, a więc bliskie wymaganej wartości 60 l/min,

  • dla hydrantów 52 mm o minimalnym natężeniu przepływu 150 l/min potrzebne jest ciśnienie minimalne wody na zaworze odcinającym o wartości 0,31 MPa, a więc znacznie wyższej, niż podano w rozporządzeniu [12].

Ciśnienie wody na zaworze odcinającym hydrant wewnętrzny potrzebne jest do wyrównania strat ciśnienia samego zaworu, w wężu pożarniczym oraz prądownicy. Udział tych strat jest zróżnicowany, gdyż stosowane są różne typy zaworów odcinających i węży pożarniczych, długości węży oraz długości prądów wody.

Podane w normach PN-EN 671 [2–3] długości prądów zwartych wody 10 m oraz minimalne wartości ciśnienia na zaworze odcinającym hydrant wewnętrzny w wysokości 0,2 MPa wystarczają tylko w budynkach o niedużej wysokości pomieszczeń.

Dla większości obiektów wymagających wodnej instalacji przeciwpożarowej należy obliczyć ciśnienie wody na zaworze odcinającym hydrant wewnętrzny. Problem w tym, że za mało mamy do dyspozycji danych literaturowych, aby obliczyć realne wartości tego ciśnienia.

Czytaj dalej: Wymagania ogólne ws. hydrantów wewnętrznych >>

Ciśnienie wody na dyszy (wylocie) prądownicy to suma ciśnień potrzebnych do wytworzenia prądu całkowitego, wchodzącego w jego skład prądu zwartego oraz strat ciśnienia, jakie powstają wskutek oporu powietrza dla wyrzucanego z prądownicy prądu wodnego. Znamy tylko minimalną długość prądu zwartego, która wynosi, jak wspomniano, 10 m.

Określone w normach PN-EN 671 [2–3] minimalne natężenia przepływu wody w hydrantach wewnętrznych dla wartości ciśnień wody na zaworze odcinającym (podane w tabelach) przeznaczone są do badań laboratoryjnych. Podano je w szerokim zakresie ciśnień: 0,2; 0,4 i 0,6 MPa. W projektowanych instalacjach obliczeniowa wartość ciśnień wody na zaworze odcinającym hydrant wewnętrzny nie przekracza na ogół 0,35 MPa.

Przeczytaj także: Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim >>

Zgodnie z PN-EN 671 w hydrancie wewnętrznym co roku powinien być sprawdzany wypływ wody, którego natężenie nie może być mniejsze od wartości podanych w tabelach tych norm. Wymagania te są trudne do zrealizowania, gdyż hydranty wewnętrzne nie są wyposażone w „przyrząd” do pomiaru przepływu wody.

W normach dotyczących projektowania kanalizacji w budynkach nie przewidziano zastosowania takiego przyboru sanitarnego, do którego można odprowadzać wodę potrzebną do sprawdzenia wypływu z hydrantu wewnętrznego w czasie kontroli.

Rozwiązaniem tego problemu bywa mierzenie przepływu na wodomierzu głównym i wylewanie wody przez najbliższe okno. Właśnie w czasie pierwszych badań sprawdzających wypływ wody z prądownicy ujawniają się błędy w zaprojektowaniu instalacji pożarowej w budynku i trudno już je wówczas poprawić.

Aby zwalczanie pożaru było efektywne, prąd (strumień) wody powinien oddziaływać na niego z odpowiednią siłą mechaniczną. Najtrudniejszy w gaszeniu jest sufit pomieszczenia. Żeby zwarta część prądu wody miała dostateczną siłę działania, zalecano [13], by sięgała ona co najmniej 2 m powyżej gaszonego stropu.

Stosowane obecnie materiały i tworzywa do produkcji mebli i wykończania wnętrz pomieszczeń szybko się palą. W trakcie pożaru pomieszczenia czas podejścia do miejsca, z którego można gasić ogień, wyraźnie się wydłuża.

Przewidziany w normach PN-EN 671 minimalny rzut promienia zwartego wody w wysokości 10 m wystarcza jedynie do gaszenia pożaru w pomieszczeniach o maksymalnej wysokości 3 m.

W poszczególnych aktach prawnych zmieniały się nazwy elementów stosowanych w hydrantach wewnętrznych, dlatego należy zwracać uwagę na stosowane nazewnictwo. Przykładowo pobieraną w czasie pożaru z hydrantu wodę nazywano kolejno:

  • wydajnością hydrantów wewnętrznych (1964 r. [5]),

  • wydajnością nominalną hydrantów wewnętrznych (1972 r. [7], 1997 r. [8]),

  • minimalną wydajnością poboru wody mierzoną na wylocie prądownicy (2010 r. [12]),

  • minimalnym natężeniem przepływu (2002 r. [2]).

Podobnego typu zróżnicowanie występuje przy określaniu zasięgu długości prądu wody. Wartość Hz oznaczała wysokość rzutu strumienia zwartego (1954 r. [14]), innym razem zasięg prądu gaśniczego (1934 r. [15]), a w normach PN-EN 671 podano, że jest to efektywny zasięg gaśniczego prądu zwartego. Zatem powołując się na zalecenia literaturowe, pamiętać należy, że mogą one podawać różne definicje tego samego zjawiska.

W projektowaniu wewnętrznej instalacji przeciwpożarowej powinno się obliczeniowo wyznaczać niezbędne ciśnienie wody na zaworze odcinającym hydrant wewnętrzny, gdyż od tej wartości zależeć będzie prawidłowy dobór średnic instalacji oraz parametry pracy pomp przeciwpożarowych.

Ponieważ wyznaczenie tych wartości na podstawie dostępnej literatury nie należy do łatwych, kolejne publikacje autora na łamach RI mogą się okazać przydatne projektantom instalacji przeciwpożarowych.

Literatura

  1. Ustawa z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (DzU nr 169/2002, poz. 1386).

  2. PN-EN 671-1:2012 Stałe urządzenia gaśnicze. Hydranty wewnętrzne. Część 1: Hydranty wewnętrzne z wężem półsztywnym.

  3. PN-EN 671-2:2012 Stałe urządzenia gaśnicze. Hydranty wewnętrzne. Część 2: Hydranty wewnętrzne z wężem płasko składanym.

  4. PN-EN 671-3:2009 Stałe urządzenia gaśnicze. Hydranty wewnętrzne. Część 3: Konserwacja hydrantów wewnętrznych z wężem półsztywnym i hydrantów wewnętrznych z wężem płasko składanym.

  5. RN-53/MGK-PŻ-07 Wewnętrzne wodociągi przeciwpożarowe. Wytyczne projektowania, zarządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej nr 4 z 4 kwietnia 1954 r.

  6. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 czerwca 1964 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego (DzU nr 25/1964, poz. 163).

  7. PN-72/B-02865 Ochrona przeciwpożarowa w budownictwie. Przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne. Instalacja wodociągowa wewnętrzna przeciwpożarowa.

  8. PN-B-02865:1997 Ochrona przeciwpożarowa budynków. Przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne. Instalacja wodociągowa przeciwpożarowa.

  9. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 80/2006, poz. 563).

  10. PN-EN 694+A1:2007 (E) Węże pożarnicze. Węże półsztywne do stałych urządzeń gaśniczych (oryg.).

  11. PN-EN 14540+A1:2008 Węże pożarnicze. Węże nieprzemakające, płasko składane do hydrantów wewnętrznych.

  12. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109/2010, poz. 719).

  13. Sawaszyński Z., Przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne. Część III i IV, PWN, Warszawa 1950.

  14. Piotrowski I., Stefańczyk Z., Instalacje gospodarcze i przemysłowe. Wodociągi, ciepła woda i kanalizacja, PWN, Warszawa – Łódź, 1954.

  15. Lindner J., Struś W., Przeciwpożarowe urządzenia i instalacje wodne, Arkady, Warszawa 1967.

  16. Ścieranka G., Przeciwpożarowe instalacje hydrantowe – nowe przepisy, „Rynek Instalacyjny” nr 10/2010.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Komentarze

  • Zbiorniki wody instalacji hydrantowej Zbiorniki wody instalacji hydrantowej, 28.11.2016r., 17:46:44 przy projektowaniu należy brać pod uwagę zawory pierwszeństwa, ale i zasilanie alternatywne oparte na dodatkowe buforowe zbiorniki wody + zestaw pompowy, bo po to by uzyskać pozytywny wynik badania "prądownicą" na końcu węża strażackiego hydrantu wewnętrznego - z reguły należy zabudować dodatkowy zbiornik retencyjny wody p.pożarowej np. technologii modułowej AMARGTank z płyt tworzywa MultiPower amargo.pl - zbiorniki na wode - zazwyczaj dostawca wody miejskiej wydaje "wygodne" warunki zasilania obiektu i ciśnienie z sieci jest zbyt niskie, zwłaszcza, że dochodzą niezwykle duże spadki ciśnienia / miejscowe straty na takiej armaturze jak zawory antyskażeniowe, wodomierze, zawory zwrotne, filtry itd..
  • Marek Marek, 18.01.2017r., 10:40:03 Jestem przedsiębiorcą który często gęsto kupuje i montuje hydranty. Miałem styczność z kilkoma producentami hydrantów i szczerze najlepszą opinie mam o firmie Supron3 z Radomia która jest producentem hydrantów wewnętrznych. Polski producent który nie kombinuje jak inni ściągając chińskie węże, szafy są wykonane z dobrego gatunku blachy a nie po roku jak u innych zaczynają wychodzić skazyi najważniejsze są bardzo lekkie i łatwe w montażu. Proponuje każdemu zawitać do tej firmy, z przedstawicielami można się dogadać odnośnie ceny.

Powiązane

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news 1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R

1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R 1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R

W kwietniu 2024 roku mija 27 lat działalności biznesowej Schiessl Polska. Wydawać by się mogło, że już wszystko na temat naszej firmy zostało powiedziane. Nasze dokonania biznesowe oraz to, że zespół Schiessl...

W kwietniu 2024 roku mija 27 lat działalności biznesowej Schiessl Polska. Wydawać by się mogło, że już wszystko na temat naszej firmy zostało powiedziane. Nasze dokonania biznesowe oraz to, że zespół Schiessl Polska stanowi obecnie 148 pracowników są raczej znane naszym partnerom biznesowym. Jest jednak wiele informacji, których o nas nie wiecie. Chcemy to zmienić. Chcemy, byście poznali zespół ludzi tworzących naszą firmę z innej niż dotychczas perspektywy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news HITEMA Tour Poland 2024

HITEMA Tour Poland 2024 HITEMA Tour Poland 2024

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pomiary elektryczne z Testo

Pomiary elektryczne z Testo Pomiary elektryczne z Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

Bazoš Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie!

Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie! Jak sprzedać maszyny rolnicze i przemysłowe? Wykorzystaj darmowe ogłoszenia w internecie!

Skuteczna sprzedaż w internecie wcale nie jest uzależniona od tego, z jakich serwisów ogłoszeniowych korzystasz. Możesz wybrać darmowe ogłoszenia online i równie skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnych...

Skuteczna sprzedaż w internecie wcale nie jest uzależniona od tego, z jakich serwisów ogłoszeniowych korzystasz. Możesz wybrać darmowe ogłoszenia online i równie skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnych kupujących – nawet tego samego dnia po wystawieniu oferty sprzedaży. Zobacz, jak pisać skuteczne darmowe ogłoszenia.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

inż. Nikon Gawryluk Projekt hydrauliczny pompowni pożarowych zgodny z NFPA 20 2016 Edition lub PN-EN 12845:2015

Projekt hydrauliczny pompowni pożarowych zgodny z NFPA 20 2016 Edition lub PN-EN 12845:2015 Projekt hydrauliczny pompowni pożarowych zgodny z NFPA 20 2016 Edition lub PN-EN 12845:2015

Prawo wymaga projektowania instalacji i pompowni pożarowych zgodnie z obowiązującymi przepisami i aktualną wiedzą techniczną, która zawarta jest m.in. w normach i standardach. Standard NFPA szczegółowo...

Prawo wymaga projektowania instalacji i pompowni pożarowych zgodnie z obowiązującymi przepisami i aktualną wiedzą techniczną, która zawarta jest m.in. w normach i standardach. Standard NFPA szczegółowo określa wymagania dla pompowni pożarowych, ale w innych kwestiach wskazuje jedynie cel, który należy osiągnąć, pozostawiając projektantowi swobodę wyboru sposobu jego realizacji. Z kolei Polska Norma nie reguluje szczegółowo kwestii pompowni i pozostawia projektantom i producentom zespołów pompowych...

Redakcja RI Sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi w obiektach budowlanych. Relacja z konferencji

Sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi w obiektach budowlanych. Relacja z konferencji Sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi w obiektach budowlanych. Relacja z konferencji

7 listopada 2013 roku, w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, odbyła się konferencja poświęcona instalacjom ppoż., organizowana przez redakcje miesięczników "Rynek Instalacyjny" oraz "elektro.info"....

7 listopada 2013 roku, w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, odbyła się konferencja poświęcona instalacjom ppoż., organizowana przez redakcje miesięczników "Rynek Instalacyjny" oraz "elektro.info". Organizatorzy w tym roku zaproponowali uczestnikom skupienie się na sterowaniu urządzeniami przecipożarowymi w obiektach budowlanych - projektowaniu, montażu i eksploatacji instalacji elektrycznych, wentylacyjnych i gaśniczych.

dr inż. Edmund Nowakowski Hydranty wewnętrzne − wymagane ciśnienie wody w zaworze odcinającym

Hydranty wewnętrzne − wymagane ciśnienie wody w zaworze odcinającym Hydranty wewnętrzne − wymagane ciśnienie wody w zaworze odcinającym

Minimalne ciśnienie wody w hydrancie wewnętrznym określano początkowo na 10 m sł.w. W praktyce okazało się to niewystarczające, dlatego w normie PN-72/B-02865 zwiększono tę wartość do 20 m sł.w. (0,2 MPa)...

Minimalne ciśnienie wody w hydrancie wewnętrznym określano początkowo na 10 m sł.w. W praktyce okazało się to niewystarczające, dlatego w normie PN-72/B-02865 zwiększono tę wartość do 20 m sł.w. (0,2 MPa) i utrzymano w obecnie obowiązującym rozporządzeniu MSWiA. Jednak w niektórych przypadkach minimalne ciśnienie wody powinno być jeszcze większe.

dr inż. Edmund Nowakowski Hydranty wewnętrzne – zawory odcinające hydrant

Hydranty wewnętrzne – zawory odcinające hydrant Hydranty wewnętrzne – zawory odcinające hydrant

Poboru wody do gaszenia pożaru w budynku dokonuje się za pomocą hydrantów wewnętrznych (instalacje przeciwpożarowe nawodnione) lub zaworów hydrantowych (instalacje przeciwpożarowe suche).

Poboru wody do gaszenia pożaru w budynku dokonuje się za pomocą hydrantów wewnętrznych (instalacje przeciwpożarowe nawodnione) lub zaworów hydrantowych (instalacje przeciwpożarowe suche).

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.