RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasobniki, oprzyrządowanie i armatura słonecznych systemów grzewczych Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 4

Domowe instalacje solarne
Ekoheat

Domowe instalacje solarne


Ekoheat

W słonecznym systemie grzewczym istotną rolę odgrywa właściwa współpraca kolektorów słonecznych z pozostałymi elementami. W artykule omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące magazynowania ciepła w zasobnikach oraz sposobów wykorzystania wymienników ciepła i regulatorów, a także aspektów bezpieczeństwa.

Zobacz także

ESBE Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji? Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie...

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie kotła montuje się zawór temperaturowy.

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

dr inż. Paweł Kowalski Kolektory słoneczne - dofinansowania

Kolektory słoneczne - dofinansowania Kolektory słoneczne - dofinansowania

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)...

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poprzez sieć banków z którymi podpisał umowy (Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy, Mazowiecki Bank Regionalny...

Magazynowanie ciepła

Standardowe domowe instalacje solarne osiągają dużo mniejsze moce niż zastosowane w tych samych budynkach konwencjonalne systemy grzewcze. Ponieważ instalacja solarna osiąga swoją moc w sposób nierównomierny, zależny od zmiennego natężenia promieniowania słonecznego, często również niedostępnego, kolektory słoneczne muszą współpracować z zasobnikami – dobrze zwymiarowanymi pod względem wielkości i wydajności oraz wyposażonymi w wymienniki ciepła.

Przy doborze pojemności zasobników dobrze sprawdza się w praktyce zastosowanie współczynnika 1,5 lub 2-krotnej wartości dziennego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Większe zasobniki pozwalają co prawda na magazynowanie większej ilości energii, ale występujący w nich niższy poziom temperatury prowadzi do częstszego uruchamiania dodatkowego źródła energii.

Zasobnik solarny

W budynkach jedno- i dwurodzinnych najczęściej zastosowanie znajdują zasobniki o pojemności od 200 do 500 litrów. Wyposażone są one w dwie wężownice: dolna podłączona jest do obiegu kolektorów słonecznych wykorzystujących energię słoneczną do podgrzania wody, a górna podłączona jest do kotła grzewczego i służy do zwiększenia temperatury wody do zadanego poziomu, gdy kolektory słoneczne nie są w stanie tej temperatury uzyskać samodzielnie (rys. 1).

Z powodu różnej gęstości wody zimnej i ciepłej w zasobniku tworzą się warstwy temperaturowe. Lżejsza ciepła woda gromadzi się w górnej części zasobnika, a zimna w dolnej. To grawitacyjne tworzenie się warstw temperaturowych nazywane jest w technice solarnej termosyfonem.

Tworzenie się warstw temperaturowych ułatwiać może budowa zasobnika (mała średnica, duża wysokość). W zasobnikach o smukłej budowie występuje bardzo małe wyrównanie temperatur poszczególnych warstw poza okresami ładowania. Dzięki niskim temperaturom w dolnej części zasobnika uzyskuje się możliwość solarnego ładowania nawet przy stosunkowo małej wartości natężenia promieniowania słonecznego.

Każdy wysokowydajny zasobnik wyposażony jest w odpowiednią izolację cieplną. Sama grubość warstwy izolacyjnej nie zapewnia jednak dobrego efektu, jeśli materiał izolacji jest niskiej jakości. Izolacja cieplna powinna dobrze przylegać i pokrywać całą powierzchnię zasobnika, czyli również jego spód.

Materiały izolacyjne powinny być wolne od polichlorków winylu oraz chlorofluorowęglowodoru (związek chloro- i fluoropochodny). W celu ograniczenia strat ciepła dobre zasobniki posiadają pełną izolację cieplną w obrębie króćców.

Przyjmuje się, że współczynnik strat ciepła w zasobnikach nie powinien przekraczać wartości 2 W/K. Dobry zasobnik o współczynniku strat wynoszącym 1,5 W/K traci w ciągu roku około 450 kWh mniej energii w porównaniu z zasobnikiem o współczynniku strat 3 W/K, przy różnicy temperatur rzędu 35 K.

Jeżeli przyjmiemy, że standardowy kolektor słoneczny o powierzchni około 2 m2 dostarcza w skali roku energię w wysokości 1200 kWh, strata ciepła spowodowana złą izolacją zasobnika jest znacząca.

Należy pamiętać, że w przypadku gromadzenia w zasobniku wody o dużej twardości, z dużą zawartością wapnia powinno się zadbać o utrzymywanie temperatury nieprzekraczającej 60°C. W przeciwnym razie na powierzchniach wężownic osadzać się będzie kamień, co doprowadzi do obniżenia wydajności przewodzenia ciepła.

Warstwa osadu o grubości 2 mm może prowadzić do spadku wydajności wężownicy o 20%, a warstwa o grubości 5 mm – nawet do 40%. Równocześnie kruszący się kamień osadza się na dnie zasobnika i prowadzi do jego zaszlamienia.

Króćce zasobnika

Zimna woda

Doprowadzenie zimnej wody powinno zostać wykonane w sposób ograniczający możliwość wymieszania z ciepłą wodą, a tym samym zniszczenia warstw temperaturowych w zasobniku. Dla zabezpieczenia się przed taką możliwością we wnętrzu zasobnika stosowane są niekiedy płyty nakierowujące strumień dopływającej wody.

Ciepła woda

W konwencjonalnych zasobnikach ciepła woda pobierana jest od góry zasobnika. Przy ustaniu poboru wody wychładza się ciepła woda znajdująca się w przewodzie. Konsekwencją jest opadanie tej wychłodzonej wody do wnętrza zasobnika oraz zakłócenie warstw temperaturowych. Prowadzi to do znacznych strat, które mogą sięgać 15% łącznych strat ciepła w zasobniku.

Lepszym rozwiązaniem jest poprowadzenie przewodu odbiorczego od góry do wnętrza zasobnika za pomocą przystosowanego do tego celu kołnierza. Unika się wówczas zbędnych strat ciepła.

Wymiennik ciepła

Solarny wymiennik ciepła, wykonany najczęściej w postaci wężownicy, powinien być tak usytuowany, by zapewniał grzanie całej dolnej części zasobnika aż do jego dna.

Wężownica kotła grzewczego umieszczona w górnej części zasobnika powinna zapewniać szybkie ogrzanie pojemności dyspozycyjnej związanej z zapotrzebowaniem dziennym na ciepłą wodę użytkową. Powinna równocześnie umożliwiać wężownicy solarnej efektywne ładowanie nawet najmniejszych ilości energii słonecznej do zimnej części zasobnika.

Cyrkulacja

Dla szybkiego uzyskania ciepłej wody użytkowej w punktach odbioru rozległej sieci przewodów stosuje się często przewody cyrkulacji. Zaletą jest oszczędność wody, a wadą może być zniszczenie warstw temperaturowych w zasobniku oraz straty ciepła w przewodach.

Z uwagi na fakt, że straty ciepła na przewodach cyrkulacji mogą przybierać znaczne rozmiary, trzeba zadbać o ich bardzo dobrą izolację. W każdym wypadku należy ograniczać czas pracy pompy cyrkulacyjnej. Poza wyłącznikiem czasowym stosuje się też inne, tzw. inteligentne regulowanie.

W tym przypadku sygnały sterujące pompą cyrkulacyjną odbierane są bezpośrednio z zasobnika (wzrost temperatury lub przepływ), co powoduje, że otwarcie jakiegokolwiek punktu odbioru wody wywołuje uruchomienie pompy. Króciec cyrkulacji powinien się znajdować na wysokości ok. 2/3 zasobnika.

W nowym budownictwie jednorodzinnym dąży się do likwidacji przewodów cyrkulacyjnych poprzez zastosowanie krótkich odcinków rur i bardzo dobrych izolacji oraz małych średnic przewodów. Równocześnie stosuje się układy z obejściem, w których za pompą cyrkulacyjną znajduje się zawór trójdrogowy otwierający drogę do zasobnika dopiero wówczas, gdy temperatura obniży się, np. do 40°C. Unika się tym sposobem wad cyrkulacji w układzie tradycyjnym.

Materiały zasobników

Zasobniki ciśnieniowe są najczęściej emaliowane albo wykonywane ze stali nierdzewnej. Zasobniki ze stali nierdzewnej są zwykle lżejsze i nie wymagają obsługi czy konserwacji, są przy tym jednak droższe i wrażliwe na działanie wody zawierającej duże ilości chloru. 

Zasobniki stalowe emaliowane są potencjalnie narażone na korozję, gdyż w wodzie znajduje się zawsze pewna ilość powietrza, którego składnikiem jest tlen mogący wywołać efekt utleniania. Ponieważ emaliowanie związane jest często z występowaniem problemu miejscowych defektów, które powstają w trakcie produkcji albo transportu, może dochodzić do rdzewienia odsłoniętych fragmentów stali. 

Dlatego niezbędne jest wyposażenie zasobnika w anody magnezowe albo obcowzbudne. Magnez, który jest mniej szlachetny od stali, rozkłada się z biegiem czasu i zapobiega w ten sposób rdzewieniu stali zasobnika, anoda ta bywa w związku z tym nazywana również anodą ofiarną. 

W przypadku anody obcowzbudnej zapobiega się korozji poprzez wytworzenie napięcia elektrycznego pomiędzy anodą a materiałem zasobnika. Anoda przejmuje funkcję mniej szlachetnego metalu, z tą zaletą, że się nie rozkłada, a zużycie energii nie przekracza 1 W.

Zasobniki ładowane warstwowo

Zasobniki warstwowe umożliwiają doprowadzenie wody pozyskanej za pośrednictwem promieniowania słonecznego bezpośrednio do poziomu, na którym znajduje się warstwa wody o identycznej temperaturze. 

Dzięki temu możliwe jest pozyskanie bezpośrednio z energii słonecznej wody o wymaganej temperaturze bez konieczności wcześniejszego grzania całej objętości zasobnika. Równocześnie dolna część zasobnika pozostaje zimna, dzięki czemu kolektory słoneczne mogą osiągać wysoką sprawność (rys. 2).

Wiele zasobników ładowanych warstwowo wykonywanych jest jako bufory ciepła (rys. 3). Ciepła woda użytkowa uzyskiwana jest wówczas za pośrednictwem różnych technik: systemu zbiornik w zbiorniku, wewnętrznego wymiennika ciepła czy zewnętrznego wymiennika ciepła z pompą sterowaną elektronicznie.

Bufory ciepła ładowane warstwowo mają kilka podstawowych zalet:

  • brak zagrożeń higienicznych,
  • prosty sposób wspomagania ogrzewania kolektorami słonecznymi,
  • bardzo dobra współpraca z kotłami kondensacyjnymi.

Z kolei do wad tego rozwiązania należeć mogą:

  • ograniczona wielkość rozładowania zasobnika,
  • niższa sprawność sytemu w układzie przygotowania ciepłej wody użytkowej (dwa wymienniki ciepła).

Bufory ładowane warstwowo stosowane są często w instalacjach solarnych pracujących w systemie wolnego przepływu (tzw. low-flow). Niski przepływ w obiegu kolektorów słonecznych (od 8 do 15 l/m2h) umożliwia ogrzanie medium roboczego do wyższego poziomu temperatur. 

Uzyskuje się dzięki temu: niższe przepływy umożliwiające zmniejszenie kosztów rurociągów (mniejsze średnice rur, mniejsze straty w rurociągach), ograniczenie kosztów dzięki zmniejszonym parametrom komponentów instalacji oraz zmniejszenie potrzeb energetycznych związanych z dogrzewem.

Technika ładowania i regulacji

Wymienniki ciepła

Zastosowanie wymiennika do przekazania wodzie użytkowej ciepła pozyskanego przez kolektory słoneczne jest niezbędne z uwagi na fakt, że medium roboczym w standardowych instalacjach solarnych jest mieszanina glikolu i wody. Glikol kwalifikowany jest jako medium niebezpieczne i nie powinien się przedostawać do wody pitnej.

Dla ograniczenia strat ciepła kolektora słonecznego ciepło powinno być przenoszone do zasobnika już przy różnicach temperatur rzędu 5–8 K. Rozróżnia się wewnętrzne oraz zewnętrzne wymienniki ciepła.

Wymiennik zewnętrzny pracuje na zasadzie przepływów przeciwprądowych. W tym przypadku w wymienniku płytowym albo płaszczowo-rurowym dwie ciecze, to jest medium przenoszące ciepło oraz podgrzewana woda użytkowa, prowadzone są względem siebie w kierunkach przeciwnych. 

W trakcie tego ruchu ciepło z medium grzewczego przekazywane jest wodzie użytkowej. Wymiennik płytowy charakteryzuje się przenoszeniem bardzo dużej mocy na małej przestrzeni i może obsługiwać kilka zasobników.

Zalety wymiennika zewnętrznego są następujące: moc przekazywania energii jest większa niż w wymienniku wewnętrznym, nie obniża się wydajność w wyniku osadzenia się kamienia, jeden wymiennik obsługiwać może kilka odbiorników. Jest to jednak rozwiązanie droższe niż zastosowanie wymiennika wewnętrznego, wymagane jest też zastosowanie dodatkowej pompy. Wymienniki płytowe znajdują zastosowanie głównie w większych instalacjach.

Wymienniki wewnętrzne wykonywane są z rur gładkich albo żebrowanych. Wymienniki z rur gładkich są zabudowywane fabrycznie w zasobnikach, zwykle w formie wężownicy. 

Wymienniki żebrowane dzięki swojej zwartej budowie mogą być mocowane w zasobniku za pośrednictwem specjalnego kołnierza. Na ich czynnej powierzchni przenoszenia ciepła może się osadzać kamień w znacznie szybszym stopniu, niż ma to miejsce w wymiennikach gładkich, a efektem może być znaczny spadek wydajności.

Wymiennik z rury gładkiej wykonywany jest najczęściej ze stali emaliowanej albo chromowo-niklowej, ma mniejszą tendencję do osadzania się kamienia, ma też większą wydajność w odniesieniu do 1 m2 powierzchni wymiany. Z uwagi na znaczne długości rury wymaga też więcej miejsca w zasobniku.

Wymiennik żebrowany wykonywany jest najczęściej z miedzi, czasami pokrytej specjalną powłoką. Dzięki dużej powierzchni żeber wymiennik taki ma mniejsze gabaryty. Pionowe usytuowanie wymienników w zasobnikach jest z reguły korzystniejsze, gdyż występuje w takim przypadku wspomaganie uwarstwienia temperaturowego. 

Wymienniki powinny być tak podpięte do obwodu solarnego, by przepływ następował w wymienniku od góry w dół, tak aby nie następowało wyprowadzanie ciepła. Przy poziomej zabudowie wymiennika zachodzi gorsze konwekcyjne odprowadzanie ciepła i wzrasta niebezpieczeństwo osadzenia się kamienia.

Stacja/grupa solarna

Dla uproszczenia montażu instalacji solarnej podstawowe elementy armatury umieszczane są w jednym miejscu, tzw. stacji solarnej (rys. 4), i oferowane przez większość producentów jako kompletnie zmontowane.

W stacji solarnej zintegrowane są: armatura do napełniania i opróżniania, służąca do płukania, napełniania i opróżniania instalacji, podzespoły kontroli i monitoringu, takie jak termometry, manometr i rotametr, oraz grupa bezpieczeństwa.

Pompa obiegowa przeznaczona do transportu medium grzewczego umieszczona jest na gałęzi powrotu instalacji solarnej i zabudowana tak, by jej oś obrotu była pozioma. Przy eksploatacji pompy należy zapewnić jej pracę w zakresie dopuszczalnych temperatur roboczych. Praca ze zbyt wysokimi temperaturami prowadzi do szybkiego uszkodzenia pompy.

Rotametr służy do ustalenia zalecanego przez producenta kolektorów słonecznych przepływu w obiegu solarnym. Regulację zgrubną przepływu uzyskać można, zmieniając bieg pompy solarnej, rotametr pozwala na precyzyjne ustalenie przepływu.

Zawór zwrotny powinien spełniać funkcję zaworu antygrawitacyjnego zabezpieczającego przed wydostawaniem się ciepła z zasobnika w kierunku kolektorów słonecznych. Należy zadbać o to, aby zawór ten można było odblokować (otworzyć).

Regulator/sterownik

Zadaniem regulatora instalacji solarnej jest sterowanie pompą obwodu solarnego w taki sposób, by optymalnie wykorzystać dostępną energię słoneczną. Najczęściej chodzi tu o proste elektroniczne sterowanie różnicą temperatur. 

W przypadku standardowej, najprostszej instalacji z regulatorem różnicowym stosowane są dwa czujniki temperatury. Pierwszy zamontowany jest w najgorętszym punkcie obwodu solarnego, to jest w kolektorze słonecznym, a drugi w zasobniku na wysokości wymiennika ciepła obwodu solarnego. Wartości temperatur są porównywane przez sterownik, który załącza pompę poprzez przekaźnik, gdy osiągnięta zostaje różnica temperatur załączania.

Ustawienie właściwej różnicy temperatur załączania zależy od wielu czynników. Zasadniczo obowiązuje zasada, że im większe przewody instalacji, tym wyższa powinna być ustalona różnica temperatur lub zwłoka w załączaniu pompy. Standardowe wartości różnicy temperatur załączania wynoszą 5–10 K, a różnica temperatur, przy której nastąpi wyłączenie, to ok. 3 K. Bywa, że opcjonalnie oferowany jest trzeci czujnik służący do pomiaru temperatury w górnej części zasobnika.

Dla lepszego zobrazowania funkcjonowania regulatora różnicowego sporządzono przykładowy rysunek przedstawiający momenty załączania się pompy obiegowej (kolorem zielonym zaznaczono okresy pracy pompy) przy nastawionej wartości różnicy temperatur załączania 8 K i wyłączania 6 K (rys. 5).

Skuteczność działania regulatorów zależy przede wszystkim od umiejscowienia czujników temperatury. Czujnik temperatury kolektora słonecznego umieszczony jest zwykle w tulei zanurzeniowej w rurze zbiorczej lub w tulei przylegającej do rury zbiorczej, względnie w tulei przylegającej bezpośrednio do absorbera w pobliżu wylotu z kolektora słonecznego.

Czujnik temperatury kolektora musi zmierzyć temperaturę występującą przy stagnacji instalacji solarnej. Solarny czujnik temperatury w zasobniku umieszczony jest na wysokości wymiennika ciepła jako czujnik zanurzeniowy albo przylgowy. W górnej części zasobnika znajdować się może czujnik umieszczony przy wymienniku dodatkowego źródła ciepła przekazujący do regulatora informację o rozpoczęciu i zakończeniu dogrzewu. 

Z uwagi na fakt, że czujniki temperatury różnych producentów mają odmienne charakterystyki oporu, zależne od czynników materiałowych i temperaturowych, nie można ich bez wcześniejszego sprawdzenia zamieniać.

Przykładowy sposób działania regulatora R w standardowej instalacji solarnej przedstawiono na rys. 6. W przypadku zimnego zasobnika o temperaturze wody T2 rzędu 10°C przy nastawionej różnicy temperatur wynoszącej 7 K pompa obiegowa P uruchomi się, gdy temperatura na czujniku kolektora słonecznego T1 wyniesie 17°C, co w trakcie letniego poranka możliwe jest rano. 

Oczywiście medium grzewcze ma wówczas podobną temperaturę i jest w stanie poprzez solarny wymiennik ciepła ogrzać zimną wodę w zasobniku. Proces ten będzie trwał, o ile promieniowanie słoneczne prowadzić będzie do wzrostu temperatury w kolektorach słonecznych. Zasobnik będzie wówczas ładowany w sposób ciągły aż do momentu osiągnięcia maksymalnej temperatury zadanej w zasobniku. Pompa wówczas się wyłączy. Będzie się również wyłączała za każdym razem, gdy zostanie osiągnięta różnica temperatur wyłączania (np. gdy pojawią się chmury lub zmniejszy się nasłonecznienie).

Bezpieczeństwo

Legionella

W instalacjach solarnych pojawić się mogą bakterie Legionelli. Są to bakterie pałeczkowe powszechnie występujące w słodkiej wodzie. Rozmnażają się najszybciej w zakresie temperatur od 25 do 55°C, a powyżej 60°C bakterie te umierają. Nie są niebezpieczne, jeśli dostają się do przewodu pokarmowego człowieka (np. połknięcie w trakcie kąpieli, przy myciu zębów itp.). 

Niebezpieczeństwo infekcji pojawia się natomiast, gdy bakterie te przedostaną się do układu oddechowego. Z tego względu w instalacjach solarnych wprowadzono obowiązek codziennego wygrzewania całej objętości zasobników o pojemności przekraczającej 400 litrów oraz przewodów cyrkulacyjnych o pojemności powyżej 3 litrów do temperatury przekraczającej 60°C.

Ochrona przed zamarzaniem

W naszej szerokości geograficznej niezbędne jest zapewnienie ochrony instalacji solarnej przed zamarzaniem. W tym celu jako medium grzewcze stosuje się mieszaninę wody z glikolem. Substancją podstawową jest glikol z dodatkami (inhibitorami) chroniącymi przed korozją. Dodatki te odgrywają bardzo istotną rolę, zwłaszcza w przypadku, gdy w instalacji solarnej stosuje się różne materiały do wykonania podzespołów. 

Należy zwrócić uwagę, że zmiana absorberów miedzianych na aluminiowe wymaga zastosowania specjalnych (innych niż dla miedzi) inhibitorów.

W przypadku stosowania glikolu propylenowego 1,2 (nie jest toksyczny) jako substancji podstawowej koncentrat składa się w 94% z glikolu, w 2% z wody i w ok. 4% z inhibitorów. Związki glikolu atakują cynk, nie należy w związku z tym stosować rur lub zasobników ocynkowanych jak również środków zawierających chlorki. 

Dla zapewnienia prawidłowej ochrony przed zamarzaniem należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń zawartych w instrukcji producenta. Alternatywnym dla zastosowania chemii rozwiązaniem jest automatyczne opróżnianie instalacji (system drain-back) lub wykorzystanie bezpośrednio wody. Zagadnienia te zostaną przedstawione w oddzielnym artykule.

Przegrzanie

W razie unieruchomienia instalacji solarnej, na przykład w wyniku braku napięcia lub uszkodzenia pompy obiegowej, ewentualnie w przypadku długotrwałego braku odbioru energii z instalacji w kolektorach słonecznych, występują w niej temperatury znacznie przekraczające 100°C.Prowadzi to do wrzenia cieczy przewodzącej ciepło w kolektorach słonecznych, a tym samym do znacznego obciążenia materiałów, zjawisku temu należy zatem zapobiegać. Wymaga to między innymi właściwego zwymiarowania naczynia przeponowego.

Przegrzaniu instalacji solarnej przeciwdziała się również za pośrednictwem dodatkowych przedsięwzięć:

  • odprowadzenie nadmiaru ciepła poprzez termostat do obiegu grzewczego (chłodne mokre pomieszczenie w piwnicy może być odpowiednim miejscem nawet latem),
  • otwarcie antygrawitacyjnego zaworu zwrotnego (nocne rozładowanie zasobnika w kierunku kolektorów słonecznych),
  • otwarcie izolacji zasobnika w jego górnej części.

Alternatywą jest również zastosowanie systemu drain-back.

 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr Małgorzata Pietras-Szewczyk Energetyka solarna oparta na źródłach rozproszonych w miastach Zastosowanie narzędzi GIS w ocenie lokalnych warunków solarnych

Energetyka solarna oparta na źródłach rozproszonych w miastach Zastosowanie narzędzi GIS w ocenie lokalnych warunków solarnych Energetyka solarna oparta na źródłach rozproszonych w miastach Zastosowanie narzędzi GIS w ocenie lokalnych warunków solarnych

Tereny miejskie mają spory potencjał pozyskiwania energii odnawialnej. Wymagają jednak starannego rozpoznania zasobów oraz opracowania solidnej koncepcji wykorzystania i gospodarowania energią ze źródeł...

Tereny miejskie mają spory potencjał pozyskiwania energii odnawialnej. Wymagają jednak starannego rozpoznania zasobów oraz opracowania solidnej koncepcji wykorzystania i gospodarowania energią ze źródeł odnawialnych. W przypadku energii słonecznej należy wyznaczyć najlepsze lokalizacje do zainstalowania ogniw fotowoltaicznych. Pomocne w tym mogą być systemy informacji geograficznej i odpowiednie modele.

Waldemar Joniec Energia z hybryd

Energia z hybryd Energia z hybryd

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami....

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami. Będą one wykorzystywać różne nośniki energii i w coraz większym stopniu energię odnawialną.

Jerzy Chodura Analiza podstawowych parametrów kolektorów słonecznych.Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 9

Analiza podstawowych parametrów kolektorów słonecznych.Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 9 Analiza podstawowych parametrów kolektorów słonecznych.Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 9

Potencjalny użytkownik instalacji solarnej powinien mieć podstawową wiedzę umożliwiającą wybór kolektora słonecznego.

Potencjalny użytkownik instalacji solarnej powinien mieć podstawową wiedzę umożliwiającą wybór kolektora słonecznego.

Jerzy Chodura Wymiarowanie instalacji solarnych do przygotowania c.w.u. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 8

Wymiarowanie instalacji solarnych do przygotowania c.w.u. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 8 Wymiarowanie instalacji solarnych do przygotowania c.w.u. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 8

Inwestorzy oczekują jak największej skuteczności kolektorów słonecznych. Jednak chcąc osiągnąć maksymalne korzyści, można przesadzić. Nie zawsze ilość idzie w parze z jakością, zatem łatwo wpaść w pułapkę...

Inwestorzy oczekują jak największej skuteczności kolektorów słonecznych. Jednak chcąc osiągnąć maksymalne korzyści, można przesadzić. Nie zawsze ilość idzie w parze z jakością, zatem łatwo wpaść w pułapkę i przewymiarować instalację, uzyskując tym samym odwrotny od oczekiwanego efekt.

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

Redakcja RI REPOWERmap

REPOWERmap REPOWERmap

Czy posiadasz zainstalowany kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny lub małą elektrownię wiatrową albo inne odnawialne źródło energii? A może izolacja twojego budynku zwiększyła jego energooszczędność?...

Czy posiadasz zainstalowany kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny lub małą elektrownię wiatrową albo inne odnawialne źródło energii? A może izolacja twojego budynku zwiększyła jego energooszczędność? Dodaj swoje przykłady na mapie, aby były widoczne dla innych i stanowiły inspirację do podjęcia podobnych działań. Każdy przykład jest ważny!

Jerzy Chodura Charakterystyka techniczna kolektorów słonecznych. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 7.

Charakterystyka techniczna kolektorów słonecznych. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 7. Charakterystyka techniczna kolektorów słonecznych. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 7.

Charakterystyka techniczna pozwala porównywać dostępne na rynku kolektory. Celem może być np. ustalenie kryteriów wyboru kolektora słonecznego w przetargach publicznych lub umożliwienie osobie zainteresowanej...

Charakterystyka techniczna pozwala porównywać dostępne na rynku kolektory. Celem może być np. ustalenie kryteriów wyboru kolektora słonecznego w przetargach publicznych lub umożliwienie osobie zainteresowanej zakupem dokonania właściwego wyboru. W sytuacji, gdy jedynym kryterium jest „najkorzystniejsza” cena, charakterystyka techniczna kolektora słonecznego odgrywa drugorzędną rolę.

Jerzy Chodura Uruchomienie i przeglądy zestawu solarnego. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 6.

Uruchomienie i przeglądy zestawu solarnego. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 6. Uruchomienie i przeglądy zestawu solarnego. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 6.

Bezpośrednio po posadowieniu kolektorów słonecznych oraz pozostałych elementów zestawu solarnego niezbędne jest przeprowadzenie prawidłowego napełnienia oraz uruchomienia urządzeń. Następnie instalację...

Bezpośrednio po posadowieniu kolektorów słonecznych oraz pozostałych elementów zestawu solarnego niezbędne jest przeprowadzenie prawidłowego napełnienia oraz uruchomienia urządzeń. Następnie instalację przekazuje się użytkownikowi wraz z podstawowymi informacjami dotyczącymi zasad funkcjonowania, konieczności wykonywania przeglądów, a także zgłaszania reklamacji.

Paweł Lachman Perspektywy rynku urządzeń grzewczych w UE

Perspektywy rynku urządzeń grzewczych w UE Perspektywy rynku urządzeń grzewczych w UE

Po 2015 r. diametralnie zmieni się rynek urządzeń centralnego ogrzewania w Europie. Wymogi ecodesign i oznakowania energetycznego wpłyną na sprzedaż pomp ciepła i kotłów na biomasę, a na rynek nie będą...

Po 2015 r. diametralnie zmieni się rynek urządzeń centralnego ogrzewania w Europie. Wymogi ecodesign i oznakowania energetycznego wpłyną na sprzedaż pomp ciepła i kotłów na biomasę, a na rynek nie będą mogły wejść niskoefektywne urządzenia grzewcze.

dr inż. Jacek Biskupski Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS

Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS

Wnioski z kilkunastu lat pracy kilku zestawów kolektorów słonecznych, zarówno płaskich, jak i rurowych, wskazują, że osiągnięcie teoretycznych parametrów pracy podawanych w danych katalogowych jest w praktyce...

Wnioski z kilkunastu lat pracy kilku zestawów kolektorów słonecznych, zarówno płaskich, jak i rurowych, wskazują, że osiągnięcie teoretycznych parametrów pracy podawanych w danych katalogowych jest w praktyce niemożliwe, gdyż odnoszą się one do samego kolektora, a nie całej instalacji – wymaga to uwzględniania przez projektantów przy doborze urządzeń i projektowaniu instalacji. Wraz z rozwojem budownictwa niskoenergetycznego rosnąć będzie znaczenie instalacji solarnych wspomagających pracę układów...

Jerzy Chodura Promieniowanie słoneczne – podstawowe wiadomości, Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 2

Promieniowanie słoneczne – podstawowe wiadomości, Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 2 Promieniowanie słoneczne – podstawowe wiadomości, Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 2

W artykule przedstawiono podstawowe informacje o promieniowaniu słonecznym oraz jego parametrach, odgrywających zasadniczą rolę w termicznych instalacjach solarnych. Spektrum oraz ilość dostępnego w danej...

W artykule przedstawiono podstawowe informacje o promieniowaniu słonecznym oraz jego parametrach, odgrywających zasadniczą rolę w termicznych instalacjach solarnych. Spektrum oraz ilość dostępnego w danej lokalizacji promieniowania słonecznego ma duże znaczenie dla właściwego doboru i badania kolektorów słonecznych.

Redakcja RI O rynku kolektorów słonecznych i istotnych regulacjach

O rynku kolektorów słonecznych i istotnych regulacjach O rynku kolektorów słonecznych i istotnych regulacjach

Rozmowa z Robinem Wellingiem – Prezydentem Europejskiej Federacji Przemysłu Energetyki Słonecznej (ESTIF) - w której mowa o rynku kolektorów słonecznych i regulacjach, które ten rynek kształtują. Rozmowę...

Rozmowa z Robinem Wellingiem – Prezydentem Europejskiej Federacji Przemysłu Energetyki Słonecznej (ESTIF) - w której mowa o rynku kolektorów słonecznych i regulacjach, które ten rynek kształtują. Rozmowę przeprowadził Instytut Energetyki Odnawialnej, organizator VI Forum Przemysłu Energetyi Słonecznej, które odbędzie się w dniach 13-14 maja 2013 roku, w Toruniu.

Anna Santorska, Maria Kamińska, Aneta Więcka UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich

UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich

Budynki usługowe i mieszkalne w krajach UE są odpowiedzialne za zużycie ponad 40% energii, co sprawia, że jest to obecnie najbardziej energochłonny sektor gospodarki Europy. Przewiduje się, że do 2025...

Budynki usługowe i mieszkalne w krajach UE są odpowiedzialne za zużycie ponad 40% energii, co sprawia, że jest to obecnie najbardziej energochłonny sektor gospodarki Europy. Przewiduje się, że do 2025 r. gospodarstwa domowe oraz budynki biurowe, magazynowe i użyteczności publicznej zużywać będą większość światowych zasobów energii – więcej niż transport i przemysł ogółem.

Jerzy Kosieradzki Magazynowanie energii słonecznej dla grzania i chłodzenia

Magazynowanie energii słonecznej dla grzania i chłodzenia Magazynowanie energii słonecznej dla grzania i chłodzenia

Energii słonecznej mamy pod dostatkiem wtedy, gdy zwykle nie jest potrzebna, a brakuje jej, kiedy zapotrzebowanie na ciepło wzrasta. Problem tej sezonowej dostępności można już uznać za częściowo rozwiązany...

Energii słonecznej mamy pod dostatkiem wtedy, gdy zwykle nie jest potrzebna, a brakuje jej, kiedy zapotrzebowanie na ciepło wzrasta. Problem tej sezonowej dostępności można już uznać za częściowo rozwiązany – w lecie, kiedy słońce grzeje najmocniej, potrzebny jest chłód, który wytworzyć można przy pomocy intensywnego promieniowania. Czy podobne rozwiązanie można znaleźć również dla ogrzewania zimą?

Grzegorz Wiśniewski, Aneta Więcka, Anna Santorska, Maria Nalewajko Rynek kolektorów słonecznych w Polsce

Rynek kolektorów słonecznych w Polsce Rynek kolektorów słonecznych w Polsce

Szacuje się, że już ponad 100 tysięcy użytkowników w Polsce korzysta ze słonecznych instalacji grzewczych. Polska stała się jednym z liderów w sprzedaży i montażu kolektorów słonecznych, zajmując w europejskim...

Szacuje się, że już ponad 100 tysięcy użytkowników w Polsce korzysta ze słonecznych instalacji grzewczych. Polska stała się jednym z liderów w sprzedaży i montażu kolektorów słonecznych, zajmując w europejskim rankingu czwarte miejsce (za Niemcami, Włochami i Hiszpanią). Rynek kolektorów słonecznych jest jak dotychczas branżą najbardziej przewidywalną i stabilną w dłuższym okresie. Według wstępnych szacunków w 2012 r. zainstalowane zostanie kolejne ponad 200 tys. m2, a łączna wartość skumulowana...

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov, mgr inż. Demis Pandelidis Poprawa efektywności solarnych układów klimatyzacyjnych

Poprawa efektywności solarnych układów klimatyzacyjnych Poprawa efektywności solarnych układów klimatyzacyjnych

Jednym ze sposobów ograniczenia zużycia energii przez konwencjonalne systemy chłodnicze oparte na jednostkach sprężarkowych jest wykorzystanie solarnych systemów klimatyzacyjnych. Układy takie charakteryzuje...

Jednym ze sposobów ograniczenia zużycia energii przez konwencjonalne systemy chłodnicze oparte na jednostkach sprężarkowych jest wykorzystanie solarnych systemów klimatyzacyjnych. Układy takie charakteryzuje duża efektywność, ale ich zastosowanie nie jest wolne od wad – do najważniejszych należy znaczące zwiększenie wilgotności względnej powietrza nawiewanego w komorach zraszania. Zaradzić temu może zastąpienie komory zraszania wymiennikiem do pośredniego wyparnego ochładzania powietrza.

dr inż. Jacek Biskupski Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym

Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym Ogrzewanie w domu zautomatyzowanym

Artykuł stanowi kolejną część w cyklu publikacji na temat inteligentnego budynku mieszkalnego (patrz RI 3/2012). Opisano w nim rzeczywisty system grzewczy działający w energooszczędnym domu zautomatyzowanym,...

Artykuł stanowi kolejną część w cyklu publikacji na temat inteligentnego budynku mieszkalnego (patrz RI 3/2012). Opisano w nim rzeczywisty system grzewczy działający w energooszczędnym domu zautomatyzowanym, czerpiącym energię ze źródeł odnawialnych.

Jerzy Chodura Kolektory słoneczne w zastosowaniach specjalnych

Kolektory słoneczne w zastosowaniach specjalnych Kolektory słoneczne w zastosowaniach specjalnych

W związku z obowiązkiem spełnienia wymagań pakietu klimatycznego kraje UE stanęły przed koniecznością zwiększenia udziału energii odnawialnej w ogólnych zasobach energetycznych. Tradycyjne rozwiązania...

W związku z obowiązkiem spełnienia wymagań pakietu klimatycznego kraje UE stanęły przed koniecznością zwiększenia udziału energii odnawialnej w ogólnych zasobach energetycznych. Tradycyjne rozwiązania kolektorów słonecznych mają ograniczone wydajności, które nie pozwalają na znaczące zwiększenie ich udziału w realizacji wymagań pakietu (RI 12/2011). Prowadzone są zatem prace nad wprowadzeniem na rynek specjalnych konstrukcji kolektorów słonecznych lub ich wersji hybrydowych. Niektóre kraje mobilizuje...

Waldemar Joniec Nowy zawód – technik OZE

Nowy zawód – technik OZE Nowy zawód – technik OZE

Wymagania stawiane kandydatom na egzaminie pisemnym i praktycznym potwierdzającym kwalifikacje technika OZE podano w rozporządzeniu MEN z 28 września 2011 r. (DzU nr 216, poz. 1275). Sprawdzane będą wiadomości...

Wymagania stawiane kandydatom na egzaminie pisemnym i praktycznym potwierdzającym kwalifikacje technika OZE podano w rozporządzeniu MEN z 28 września 2011 r. (DzU nr 216, poz. 1275). Sprawdzane będą wiadomości i umiejętności zawodowe oraz wiedza na temat prowadzenia działalności gospodarczej. Egzamin praktyczny ma polegać na opracowaniu projektu montażu urządzeń i instalacji.

Jerzy Chodura Kolektory słoneczne w zastosowaniach przemysłowych

Kolektory słoneczne w zastosowaniach przemysłowych Kolektory słoneczne w zastosowaniach przemysłowych

Od pewnego czasu funkcjonuje w Polsce powszechny system dofinansowania instalacji solarnych. Skierowany jest on przede wszystkim do użytkowników indywidualnych, zarządców obiektów użyteczności publicznej...

Od pewnego czasu funkcjonuje w Polsce powszechny system dofinansowania instalacji solarnych. Skierowany jest on przede wszystkim do użytkowników indywidualnych, zarządców obiektów użyteczności publicznej itp. Nie funkcjonuje natomiast system dofinansowania kolektorów słonecznych w instalacjach przemysłowych. Nasz kraj nie uczestniczy w europejskim programie So-Pro, którego celem jest wykorzystanie ciepła słonecznego do wspomagania procesów produkcyjnych.

Norbert Winogrodzki Instalacja solarna w domu pomocy społecznej

Instalacja solarna w domu pomocy społecznej Instalacja solarna w domu pomocy społecznej

Systemy kolektorów słonecznych cieszą się ostatnio w Polsce dużym zainteresowaniem i z roku na rok coraz więcej inwestorów decyduje się w ten sposób uniezależnić od tradycyjnych nośników energii. Wpływają...

Systemy kolektorów słonecznych cieszą się ostatnio w Polsce dużym zainteresowaniem i z roku na rok coraz więcej inwestorów decyduje się w ten sposób uniezależnić od tradycyjnych nośników energii. Wpływają na to rosnące ceny energii, a także możliwość uzyskania dotacji lub preferencyjnego kredytu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co jest rzeczywistym wsparciem dla inwestorów zainteresowanych nowoczesnymi systemami ogrzewania.

Jerzy Kosieradzki Jak promować energię słoneczną?

Jak promować energię słoneczną? Jak promować energię słoneczną?

Rozmowa z Rogerem Hackstockiem, szefem Austria Solar, które zorganizowało w ubiegłym roku potężną akcję informacyjną nazwaną „Sprytne grzanie słońcem” (Schlaue heizen mit der Sonne). Celem miało być poszerzenie...

Rozmowa z Rogerem Hackstockiem, szefem Austria Solar, które zorganizowało w ubiegłym roku potężną akcję informacyjną nazwaną „Sprytne grzanie słońcem” (Schlaue heizen mit der Sonne). Celem miało być poszerzenie świadomości potencjalnych użytkowników w zakresie wykorzystania energii słonecznej do ogrzania domu.

dr Małgorzata Pietras-Szewczyk Nasłonecznienie a praca kolektorów słonecznych

Nasłonecznienie a praca kolektorów słonecznych Nasłonecznienie a praca kolektorów słonecznych

Rosnące w coraz szybszym tempie ceny energii oraz perspektywa wyczerpania się konwencjonalnych źródeł energii skłania ekspertów z branży energetycznej do refleksji nad przyszłością światowej energetyki.

Rosnące w coraz szybszym tempie ceny energii oraz perspektywa wyczerpania się konwencjonalnych źródeł energii skłania ekspertów z branży energetycznej do refleksji nad przyszłością światowej energetyki.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.