RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Forum Termomodernizacja 2023 − relacja

| 2023-10-20
Forum Termomodernizacja 2023. Fot. Łukasz Hada

Forum Termomodernizacja 2023. Fot. Łukasz Hada

XXII Forum Termomodernizacja 2023, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się 10 października 2023 r. w Warszawie. Było to kolejne, organizowane corocznie od 22 lat, spotkanie audytorów energetycznych i projektantów przy udziale przedstawicieli władz państwowych, firm działających w sektorze budownictwa oraz instytucji finansowych. Wydarzenie poświęcone było przedstawieniu już wprowadzonych oraz planowanych zmian w aktach prawnych regulujących proces poprawy efektywności energetycznej w sektorze budownictwa, dostępnych źródeł jego finansowania, najnowszych oferowanych przez przemysł rozwiązań technologicznych i materiałowych.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Redakcja RI news Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych” Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

Konferencja odbędzie się 22 marca 2024 online. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja.

Konferencja odbędzie się 22 marca 2024 online. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Wiosenna edycja szkoleń technicznych z zakresu pomp ciepła marki NIBE

Wiosenna edycja szkoleń technicznych z zakresu pomp ciepła marki NIBE Wiosenna edycja szkoleń technicznych z zakresu pomp ciepła marki NIBE

Szwedzki koncern NIBE to globalny gracz i lider rynku rozwiązań w zakresie zrównoważonej energii w Europie, produkujący wysokiej klasy pompy ciepła już od ponad 40 lat. Jednym z priorytetowych elementów...

Szwedzki koncern NIBE to globalny gracz i lider rynku rozwiązań w zakresie zrównoważonej energii w Europie, produkujący wysokiej klasy pompy ciepła już od ponad 40 lat. Jednym z priorytetowych elementów jego działalności jest kształcenie specjalistów w zakresie projektowania i instalacji z wykorzystaniem pomp ciepła marki NIBE. Kompleksowe szkolenia techniczne, których organizatorem na polskim rynku jest NIBE-BIAWAR Sp. z o.o., służą poszerzeniu wiedzy, podniesieniu kwalifikacji oraz przygotowaniu...

Tegoroczne Forum Termomodernizacja zostało zorganizowane w formie hybrydowej jako spotkanie stacjonarne transmitowane przez Internet. Bezpośredni udział w Forum wzięło 181 osób, zaś 86 śledziło transmisję internetową.

Forum składało się z trzech sesji, których przewodnim motywem było hasło Termomodernizacja dla ochrony klimatu i czystego powietrza.

Świadectwa charakterystyki energetycznej

Spotkanie otworzył prezes ZAE Dariusz Heim, powitał uczestników, honorowych gości oraz sponsorów Forum, a następnie oddał głos pierwszemu prelegentowi, przedstawicielowi MRiT Tomaszowi Gałązce. Tematem jego wystąpienia była „Nowa odsłona świadectw charakterystyki energetycznej budynków jako ważny element wdrażania zasady „Energy Efficiency First” w budownictwie – dotychczasowa praktyka i zamierzenia legislacyjne”. Prelegent omówił definicję oraz cel wprowadzenia zasady „Energy Efficiency First” w budownictwie, a następnie procedurę jej przygotowania oraz wdrażania przez organy UE oraz poszczególne kraje członkowskie. Podkreślił rolę strategicznych aktów prawnych na szczeblu UE oraz krajowych w procesie implementacji zasady, a w szczególności przygotowywanej od dwóch lat nowelizacji dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD). Nowelizacja ta ma na celu przede wszystkim doprowadzenie do przyspieszenia tempa renowacji budynków, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii, promowanie wykorzystania energii odnawialnej w budynkach, wprowadzenie nowej definicji „budynku o zerowej emisji”, renowacja budynków o najniższych klasach energetycznych oraz wprowadzenie obowiązku określania klas charakterystyki energetycznej. Został opracowany projekt rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz wzorów świadectw charakterystyki energetycznej. Projekt został poddany procesowi prekonsultacji, w wyniku którego zgłoszono szereg uwag, które są analizowane i, o ile są uzasadnione, uwzględniane. Podstawowym warunkiem wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia jest zgodność jego zapisów z nowelizowaną dyrektywą EPBD. Ostateczna treść nowelizacji dyrektywy jest aktualnie negocjowana w tzw. Trilogu: Komisja Europejska, Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej, zatem termin wprowadzenia nowej regulacji dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków zależy od terminu zakończenia tych negocjacji i jest trudny do przewidzenia.

forum termomodernizacja

Fot. Łukasz Hada

Drugim prelegentem był Łukasz Tomaszewski, przedstawiciel Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W wystąpieniu zatytułowanym „Prosumenci OZE jako ważny element polityki klimatycznej Polski” podkreślił dynamiczny rozwój energetyki prosumenckiej w Polsce w ostatnich kilku latach. Przedstawił korzystny wpływ mikroinstalacji na poprawę bilansu energetycznego gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Omówił aktualnie obowiązujące systemy rozliczeń, w szczególności podkreślając zalety systemu net-billing. Następnie przedstawił korzyści dla prosumentów wynikające z ostatnich nowelizacji ustawy o OŹE wprowadzających pojęcia prosumenta zbiorowego, wirtualnego oraz lokatorskiego. Kolejną część wystąpienia poświęcił omówieniu systemów wsparcia energetyki prosumenckiej (w tym magazynów energii), a w szczególności programów „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze” oraz „Energia dla wsi”. W podsumowaniu podkreślił rosnącą rolę energetyki prosumenckiej, zwracając jednak uwagę, że jej rozwój powinien uwzględniać warunki rynkowe oraz stabilność i bezpieczeństwo pracy systemu elektroenergetycznego.

Jerzy Kwiatkowski, reprezentujący Narodową Agencję Poszanowania Energii S.A. przedstawił referat „Nowa metodyka wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków  Wyzwania dla audytorów”, w którym omówił główne kierunki zmian w metodyce obliczeń charakterystyki energetycznej budynków ze szczególnym uwzględnieniem wprowadzenia metody godzinowej, co może stanowić duże wyzwanie dla audytorów energetycznych i osób sporządzających świadectwa charakterystyki energetycznej. Przedstawił również propozycje klas energetycznych budynków, innowacyjne wskaźniki oraz wzory świadectw.

Następnie Daniel Markiewicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Beneficjenta Indywidualnego w NFOŚiGW przedstawił rezultaty programu „Czyste Powietrze” w postaci statystyk liczby złożonych wniosków, kwot przyznanych i wypłaconych dofinansowań oraz ulg termomodernizacyjnych. Program wdrażany jest przez 2126 gmin we wszystkich województwach. Podpisano niemal 600 tys. umów na kwotę prawie 14 mld zł, z czego wypłacono już ponad 7 mld zł. Prelegent przedstawił również dotychczasowe rezultaty programu „Ciepłe Mieszkanie”, do którego II nabór właśnie się rozpoczął, a także przykłady rezultatów porozumienia „Stop Smog” w kilku gminach. W podsumowaniu zachęcił do korzystania z Bazy Wiedzy o programie „Czyste Powietrze” dostępnej na stronie czystepowietrze.gov.pl.

Kolejne było wystąpienie Złotego Sponsora – Firmy VIESSMAN, w którym Szymon Czarkowski zaprezentował zalety oferowanych przez firmę VIESSMANN hybrydowych systemów zasilania w energię, ilustrując to licznymi przykładami realizacji. Polecił również profesjonalistom bogatą bazę materiałów do projektowania dostępną na stronie viessmannprojektant.pl oraz pomoc sieci profesjonalnych doradców z dziedziny zastosowania pomp ciepła małych i dużych wydajności.

Sesję pierwszą zakończyła prezentacja Srebrnego Sponsora – VELO Banku, w którym Bartłomiej Wasiuk wyświetlił materiał video ilustrujący ofertę Banku oraz przedstawił atrakcyjną ofertę współpracy dla audytorów w zakresie finansowania inwestycji służących transformacji energetycznej klientów Banku.

Finansowanie efektywności energetycznej

Druga sesja, moderowana przez wiceprezesa ZAE Arkadiusz Węglarza zawierała wystąpienia dotyczące zagadnień finansowania efektywności energetycznej, nowych danych do obliczeń energetycznych oraz ciekawych rozwiązań technologicznych prezentowanych przez przedstawicieli sponsorów Forum.

Jako pierwszy wystąpił pan Piotr Krysik, współautor e-learningowego kursu dotyczącego zasad przygotowania audytu energetycznego domów jednorodzinnych zgodnie z wymaganiami programu „Czyste powietrze” organizowanego przez ZAE przy współpracy z FPE i KAPE. Prelegent omówił kluczowe zagadnienia wykonywania audytów energetycznych specyficzne dla programu „Czyste powietrze”.

forum termomodernizacja

Fot. Beata Wasiokowska

Piotr Narowski z Politechniki Warszawskiej w referacie „Nowe dane meteorologiczne do obliczeń energetycznych budynków” przedstawił rys historyczny dotyczący źródeł danych meteorologicznych oraz metod ich przygotowania. Krytycznie ocenił aktualne dane (niezmieniane od 50 lat) jako nieoddające rzeczywistych wartości parametrów klimatu, co ma istotny wpływ na fakt przewymiarowania urządzeń na etapie doboru źródeł energii oraz projektowania instalacji odbiorczych. Prelegent przedstawił wyniki własnych badań, które doprowadziły do opracowania kompletnego zestawu danych  parametrów klimatu w układzie godzinowym dla 56 stacji meteorologicznych w Polsce. Wprowadzenie tych danych jako obowiązujących do obliczeń energetycznych spowoduje przykładowo spadek mocy obliczeniowej urządzeń i systemów ogrzewania o około 13 %. Przedstawił również zakres koniecznych zmian w regulacjach dotyczących ochrony cieplnej budynków.

Z kolei Wojciech Bodziacki z Banku Ochrony Środowiska przedstawił ofertę banku w zakresie finansowania inwestycji proekologicznych w sektorze mieszkaniowym, ze szczególnym uwzględnieniem realizowanego przez Bank programu ELENA.

Przedstawiciel firmy GAZUNO, pan Sebastian Kondracki w referacie „Efektywna termomodernizacja budynków z wykorzystaniem pomp ciepła” przedstawił całą gamę dobrze udokumentowanych przykładów realizacji inwestycji termomodernizacyjnych z zastosowaniem pomp ciepła zarówno sprężarkowych jak i absorpcyjnych. Przedstawił również ofertę wsparcia technicznego i opieki serwisowej przez zespół ekspertów firmy.

Tomasz Makowski (BGK) omówił nowe możliwości finansowania termomodernizacji związane z kolejną nowelizacją ustawy o FTiR z 1 grudnia 2022 r. W szczególności przedstawił nowe, wyższe wartości premii: termomodernizacyjnej, remontowej, kompensacyjnej i MZG oraz zasady przyznawania grantów: termomodernizacyjnego, OZE oraz MZG. Przedstawił również statystykę ilustrującą dotychczasowe efekty programu TERMO.

Sesję zakończyło wystąpienie Łukasza Kamińskiego z firmy Kiona, który zaprezentował samouczący się system zarządzania energią w budynkach „KIONA EDGE” oparty o cyfrowy model budynku. Prelegent zaprezentował spektakularne rezultaty zastosowania systemu na przykładzie obiektów OGN PKP Gdańsk.

Pytania do prelegentów

Program trzeciej sesji, moderowanej przez Andrzeja Wiszniewskiego, został zmodyfikowany z uwagi na fakt, że dwóch prelegentów: Mariusz Kozłowski z firmy CBRE GWS oraz Jerzy Żurawski z DAEiŚ nie mogło uczestniczyć w Forum, a zatem wygłosić referatów. Powstałą 30-minutową lukę czasową wykorzystano na zadawanie pytań i odpowiedzi prelegentów.

Pierwsze pytanie zadał redaktor Waldemar Joniec i dotyczyło ono perspektyw oraz terminu wprowadzenia do obiegu prawnego nowych danych meteorologicznych opracowanych przez dra Piotra Narowskiego. W odpowiedzi zarówno Piotr Narowski, jak i przedstawiciel MRiT Tomasz Gałązka wskazali zgodnie, że nastąpi to po nowelizacji dyrektywy EPBD jednocześnie z wejściem w życie nowej metodyki sporządzania charakterystyki energetycznej budynków.

Następne pytanie dotyczyło powodów pominięcia w projekcie rozporządzenia o charakterystyce energetycznej budynków metody zużyciowej. W odpowiedzi Wiesław Sarosiek oraz Maciej Mierzejewski zgodnie odpowiedzieli, że metoda nie daje wiarygodnych wyników ze względu na niemożność standaryzacji sposobu użytkowania budynków.

Maciej Mierzejewski zapytał o możliwość zawarcia w rozporządzeniu o charakterystyce energetycznej budynków typowych profili użytkowania. W odpowiedzi Andrzej Wiszniewski stwierdził, że właściwym miejscem dla umieszczenia profili użytkowania budynków są krajowe załączniki do zestawu norm około dyrektywowych (EPBD) i trwa właśnie proces poszukiwania środków na sfinansowanie prac nad tymi załącznikami.

Redaktor Jarosław Guzal zwrócił uwagę na fakt, że w przestrzeni publicznej dostępne są dwie ekspertyzy z różnymi propozycjami wartości granicznych wskaźników jednostkowego zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej, obie autorstwa KAPE. Pytanie brzmiało, która z tych propozycji ma szansę być obowiązującą. W odpowiedzi Arkadiusz Węglarz (KAPE) wyjaśnił, że różnice wynikają z doboru danych źródłowych do wyliczenia tych progów. Tomasz Gałązka zapowiedział, że zostaną przeprowadzone nowe obliczenia przy uwzględnieniu nowych źródeł danych o budynkach a w szczególności oprócz bazy świadectw, również dane z realizowanych od wielu lat programów wsparcia termomodernizacji np. FTiR.

Na tym sesja pytań i odpowiedzi została zakończona i rozpoczęły się prezentacje ilustrujące dobre praktyki w termomodernizacji.

Dobre praktyki termomodernizacyjne

Jako pierwszy wystąpił Michał Pierzchalski, który zaprezentował przykład zrealizowanej z sukcesem inwestycji termomodernizacji budynku jednorodzinnego do standardu nZEB, prezentując zastosowane technologie, przebieg inwestycji oraz spektakularne rezultaty w postaci ograniczenia zużycia ciepła na ogrzewanie i przygotowanie cwu o 89%.

Arkadiusz Węglarz przedstawił założenia i wstępne rezultaty realizacji projektu Build Up Skills, którego celem jest aktualizacja Mapy Drogowej rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zakresie energooszczędności i renowacji budynków.

Następnym prelegentem był Daniel Drozdowicz z firmy ROCKWOOL, który przedstawił zalety wyrobów z wełny mineralnej jako właściwych dla izolacji termicznej dachów płaskich, na których zamontowane mają być panele fotowoltaiczne ze względu na ochronę przeciwogniową. Prezentacja zawiera bogaty materiał ilustracyjny przykładowych realizacji.

W ostatnim wystąpieniu (Michał Strzeszewski, SANKOM Sp. z o.o.) omówione zostały nowe funkcjonalności oprogramowania Audytor Set.

Patronat honorowy nad Forum objęły: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

W tej edycji Forum cieszyło się wsparciem dwóch głównych sponsorów: Złotego – firma Viessman oraz Srebrnego – VeloBank.

Organizację Forum wsparły także: BOŚ Bank, GAZUNO, CBRE GWS, Kiona, Sankom, Rockwool, Odwierty.eu, KAPE S.A. oraz Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska.

Patronami Medialnymi XXII FORUM byli: Administrator 24 info, Administrator i Menedżer Nieruchomości, Budownictwo i Prawo, Ciepłownictwo-Ogrzewnictwo-Wentylacja, Teraz  Środowisko.pl, Materiały Budowlane, Instal, Gramwzielone.pl, Rynek Instalacyjny, Inżynier Budownictwa, Polski Instalator, Izolacje, Izolacje.com.pl, Ogrzewnictwo.pl, Klimatyzacja.pl, Pasywny–budynek.pl, InstalReporter, Globenergia, Termomodernizacja.pl, Wysokie napięcie.

Andrzej Wiszniewski

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Zobacz nagranie z webinaru „Odbiory systemów budynkowych typu performance”

Zobacz nagranie z webinaru „Odbiory systemów budynkowych typu performance” Zobacz nagranie z webinaru „Odbiory systemów budynkowych typu performance”

Webinar „Odbiory systemów budynkowych typu performance” o praktycznej realizacji celów zrównoważonego budownictwa i dekarbonizacji na etapie odbiorów systemów w komercyjnych budynkach zrównoważonych przeznaczony...

Webinar „Odbiory systemów budynkowych typu performance” o praktycznej realizacji celów zrównoważonego budownictwa i dekarbonizacji na etapie odbiorów systemów w komercyjnych budynkach zrównoważonych przeznaczony był dla projektantów HVAC i architektów oraz inżynierów – uczestników całego procesu budowlanego.

Redakcja RI news Podsumowanie piątej edycji Kongresu Deweloperskiego

Podsumowanie piątej edycji Kongresu Deweloperskiego Podsumowanie piątej edycji Kongresu Deweloperskiego

W Poznań Congress Center odbyła się piąta edycja Kongresu Deweloperskiego. To największa w Polsce impreza branżowa sektora real estate. W spotkaniu wzięło udział 800 uczestników, w tym zarządy najważniejszych...

W Poznań Congress Center odbyła się piąta edycja Kongresu Deweloperskiego. To największa w Polsce impreza branżowa sektora real estate. W spotkaniu wzięło udział 800 uczestników, w tym zarządy najważniejszych firm deweloperskich z całego kraju, przedstawiciele samorządów i władz centralnych. Wręczono także nagrody w Rankingu Miast Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Na podium znalazły się Łódź, Gorzów Wielkopolski i Lublin.

Redakcja RI news „Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych”

„Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych” „Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych”

25 listopada 2022 roku o godzinie 11:00 odbędzie się bezpłatne webinarium na temat „Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych oraz tunelach drogowych”.

25 listopada 2022 roku o godzinie 11:00 odbędzie się bezpłatne webinarium na temat „Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych oraz tunelach drogowych”.

Redakcja RI news Szkolenie KAPE: Obowiązek 10% redukcji zużycia energii elektrycznej

Szkolenie KAPE: Obowiązek 10% redukcji zużycia energii elektrycznej Szkolenie KAPE: Obowiązek 10% redukcji zużycia energii elektrycznej

2 grudnia 2022 r. odbędzie się szkolenie online dla jednostek sektora finansów publicznych pt. „Sposoby redukcji zużycia energii elektrycznej w jednostkach sektora finansów publicznych”.

2 grudnia 2022 r. odbędzie się szkolenie online dla jednostek sektora finansów publicznych pt. „Sposoby redukcji zużycia energii elektrycznej w jednostkach sektora finansów publicznych”.

Redakcja RI news Webinarium „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach mieszkalnych”

Webinarium „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach mieszkalnych” Webinarium „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach mieszkalnych”

Główna Sekcja Ciepłownictwa Ogrzewnictwa i Inżynierii Atmosfery PZITS organizuje 15 i 16 grudnia 2022 r. o godzinie 11:00 webinarium na temat: „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach...

Główna Sekcja Ciepłownictwa Ogrzewnictwa i Inżynierii Atmosfery PZITS organizuje 15 i 16 grudnia 2022 r. o godzinie 11:00 webinarium na temat: „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach mieszkalnych”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Joanna Ryńska news Stormwater Poland 2022

Stormwater Poland 2022 Stormwater Poland 2022

Katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe gościło 300 uczestników szóstej konferencji Stormwater Poland, którzy przez dwa dni obrad (28–29 września 2022) pod hasłem „Czas na deszczówkę” dyskutowali...

Katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe gościło 300 uczestników szóstej konferencji Stormwater Poland, którzy przez dwa dni obrad (28–29 września 2022) pod hasłem „Czas na deszczówkę” dyskutowali o retencji i zagospodarowaniu wody deszczowej w polskich i europejskich miastach.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Webinar „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych”

Webinar „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych” Webinar „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych”

Panasonic zaprasza na webinar pt. „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych”. Wydarzenie online rozpocznie się już w najbliższy wtorek,...

Panasonic zaprasza na webinar pt. „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych”. Wydarzenie online rozpocznie się już w najbliższy wtorek, 13 grudnia 2022 r., o godz. 10:00.

Redakcja RI news Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian”

Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian” Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian”

W dniach 13-15 stycznia 2023 roku w Zakopanem Izba Gospodarcza Gazownictwa organizuje cykliczne Sympozjum. Tematem przewodnim spotkania jest „Gazownictwo w dobie zmian”.

W dniach 13-15 stycznia 2023 roku w Zakopanem Izba Gospodarcza Gazownictwa organizuje cykliczne Sympozjum. Tematem przewodnim spotkania jest „Gazownictwo w dobie zmian”.

dr inż. Adam Ujma news Relacja z konferencji „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”

Relacja z konferencji „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym” Relacja z konferencji „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”

W dniach 16–18 listopada 2022 r. odbyła się XIX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”. Konferencję...

W dniach 16–18 listopada 2022 r. odbyła się XIX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”. Konferencję zorganizowała Katedra Inżynierii Procesów Budowlanych na Wydziale Budownictwa PCz.

Redakcja RI news Ku neutralności klimatycznej

Ku neutralności klimatycznej Ku neutralności klimatycznej

„Ku neutralności klimatycznej – renowacja energetyczna budynków” to konferencja zorganizowana przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska, podczas której dyskutowano, jak osiągnąć cele klimatyczne wyznaczone...

„Ku neutralności klimatycznej – renowacja energetyczna budynków” to konferencja zorganizowana przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska, podczas której dyskutowano, jak osiągnąć cele klimatyczne wyznaczone na najbliższe trzy dekady, czyli do 2050 roku.

Waldemar Joniec news Trendy energetyczne i budowlane

Trendy energetyczne i budowlane Trendy energetyczne i budowlane

Podczas Kongresu V Trendów Energetycznych (Kraków, 15–16 listopada 2022) branża odnawialnych źródeł energii, w tym licznie reprezentowana branża fotowoltaiki, debatowała o bieżącej sytuacji i perspektywach...

Podczas Kongresu V Trendów Energetycznych (Kraków, 15–16 listopada 2022) branża odnawialnych źródeł energii, w tym licznie reprezentowana branża fotowoltaiki, debatowała o bieżącej sytuacji i perspektywach rozwoju. W tym roku Kongres wzbogacił się o Trendy Budowlane, czyli dyskusje nt. budownictwa i termomodernizacji.

Redakcja RI news „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

„Klimatyzacja obiektów szpitalnych” „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

III Konferencja Naukowo-Techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych” odbędzie się 24 marca 2023 roku w formule online. Wydarzenie organizuje Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii...

III Konferencja Naukowo-Techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych” odbędzie się 24 marca 2023 roku w formule online. Wydarzenie organizuje Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych.

Redakcja RI news „Innowacje w odnawialnych źródłach energii”

„Innowacje w odnawialnych źródłach energii” „Innowacje w odnawialnych źródłach energii”

Konferencja odbędzie się w dniach 30-31 marca 2023 r. w Krakowie. Wydarzenie organizuje Polska Izba Ekologii w partnerstwie z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Konferencja odbędzie się w dniach 30-31 marca 2023 r. w Krakowie. Wydarzenie organizuje Polska Izba Ekologii w partnerstwie z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Redakcja RI news Webinarium o zmianach w programie „Czyste Powietrze”

Webinarium o zmianach w programie „Czyste Powietrze” Webinarium o zmianach w programie „Czyste Powietrze”

W dniu 12 stycznia 2023 r. odbędzie się pierwsze webinarium traktujące o zmianach w programie „Czyste Powietrze”.

W dniu 12 stycznia 2023 r. odbędzie się pierwsze webinarium traktujące o zmianach w programie „Czyste Powietrze”.

Redakcja RI news Warsztaty PZITS „Certyfikacja energetyczna budynków“

Warsztaty PZITS „Certyfikacja energetyczna budynków“ Warsztaty PZITS „Certyfikacja energetyczna budynków“

Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych zaprasza na bezpłatny warsztat organizowany 31 stycznia 2023 r. o godzinie 12:00 na temat: „Certyfikacja energetyczna budynków“.

Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych zaprasza na bezpłatny warsztat organizowany 31 stycznia 2023 r. o godzinie 12:00 na temat: „Certyfikacja energetyczna budynków“.

Redakcja RI news Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian” za nami

Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian” za nami Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian” za nami

W dniach 13-15 stycznia 2023 roku w Zakopanem odbyło się cykliczne sympozjum organizowane przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa, tym razem pod hasłem „Gazownictwo w dobie zmian”. Wydarzenie poświęcone było...

W dniach 13-15 stycznia 2023 roku w Zakopanem odbyło się cykliczne sympozjum organizowane przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa, tym razem pod hasłem „Gazownictwo w dobie zmian”. Wydarzenie poświęcone było zagadnieniom wieloaspektowych działań w nowych warunkach gospodarczych i przyszłości dla multienergetyki.

Redakcja RI news Webinarium „Aktualne źródła finansowania efektywności energetycznej”

Webinarium „Aktualne źródła finansowania efektywności energetycznej” Webinarium „Aktualne źródła finansowania efektywności energetycznej”

Wydarzenie z cyklu „Spotkanie z ekspertem KAPE” odbędzie się 1 lutego 2023 r.

Wydarzenie z cyklu „Spotkanie z ekspertem KAPE” odbędzie się 1 lutego 2023 r.

Redakcja RI news Webinarium „Analiza śladu węglowego w organizacji”

Webinarium „Analiza śladu węglowego w organizacji” Webinarium „Analiza śladu węglowego w organizacji”

Bezpłatne webinarium organizowane przez KAPE i GSS Cert odbędzie się 18 lutego 2023 r.

Bezpłatne webinarium organizowane przez KAPE i GSS Cert odbędzie się 18 lutego 2023 r.

Redakcja RI news 26. Konferencja Gazterm 2023

26. Konferencja Gazterm 2023 26. Konferencja Gazterm 2023

26. Konferencja GAZTERM odbędzie się niezmiennie w Międzyzdrojach w dniach 14-17 maja 2023 r. Trwający wciąż kryzys energetyczny ujawnił wiele słabości europejskich rynków gazu, szczególnie w konstrukcji...

26. Konferencja GAZTERM odbędzie się niezmiennie w Międzyzdrojach w dniach 14-17 maja 2023 r. Trwający wciąż kryzys energetyczny ujawnił wiele słabości europejskich rynków gazu, szczególnie w konstrukcji systemu ich zaopatrzenia i zabezpieczenia dostaw. Jednak podejmowane na szczeblu międzynarodowym i na poziomach krajowych decyzje i działania pozwalają sformułować tezę o zbliżających się jakościowych zmianach w funkcjonowaniu europejskiego gazownictwa. W tych okolicznościach tematem głównym GAZTERMU...

Redakcja RI WaterFolder Day 2023

WaterFolder Day 2023 WaterFolder Day 2023

Retencja.pl organizuje 28–29 marca 2023 drugie spotkanie pod szyldem „WaterFolder Day”. Są to dwudniowe warsztaty połączone z wizytą studyjną, skierowane przede wszystkim do projektantów (zarówno doświadczonych,...

Retencja.pl organizuje 28–29 marca 2023 drugie spotkanie pod szyldem „WaterFolder Day”. Są to dwudniowe warsztaty połączone z wizytą studyjną, skierowane przede wszystkim do projektantów (zarówno doświadczonych, jak i dopiero rozpoczynających karierę) sieci kanalizacyjnej ogólnospławnej i deszczowej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań retencyjnych, ale także do eksploatatorów sieci wodociągowo-kanalizacyjnych, z którymi często uzgadniane są projekty.

Redakcja RI news IX konferencja „Kliwent Event”

IX konferencja „Kliwent Event” IX konferencja „Kliwent Event”

W dniach 22-26 maja 2023 roku odbędzie się IX edycja konferencji „Kliwent Event”, organizowana przez Studenckie Koło Naukowe „Kliwent” działające przy Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami...

W dniach 22-26 maja 2023 roku odbędzie się IX edycja konferencji „Kliwent Event”, organizowana przez Studenckie Koło Naukowe „Kliwent” działające przy Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Redakcja RI news Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina na Targach BUDMA

Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina na Targach BUDMA Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina na Targach BUDMA

Najważniejszemu wydarzeniu budowlanemu w naszej części Europy – Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA towarzyszyło szereg merytorycznych spotkań z autorytetami branży budowlanej i architektonicznej,...

Najważniejszemu wydarzeniu budowlanemu w naszej części Europy – Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA towarzyszyło szereg merytorycznych spotkań z autorytetami branży budowlanej i architektonicznej, jak również konferencji dotyczących aktualnych trendów i wyzwań stojących przed tymi sektorami przemysłu. Jednym z najważniejszych wydarzeń była dwudniowa (30-31 stycznia 2023 r.) konferencja budowlana – pierwszego dnia skupiona wokół spraw polskich (Forum BUILD4FUTURE), zaś drugiego...

Redakcja RI news Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water”

Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water” Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water”

Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water” odbędzie się w dniach 7-9 marca 2023 r. na platformie GROHE X. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane będzie w formie online. Każdy dzień konferencji GROHE...

Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water” odbędzie się w dniach 7-9 marca 2023 r. na platformie GROHE X. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane będzie w formie online. Każdy dzień konferencji GROHE X Summit poświęcony jest jednemu z makrotrendów: urbanizacji, zrównoważonemu rozwojowi oraz zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Redakcja RI news Konferencja „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska”

Konferencja „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska” Konferencja „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska”

XIV Konferencja Naukowa „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska” odbędzie się w dniach 21-24 czerwca 2023. Celem konferencji jest dokonanie przeglądu osiągnięć w zakresie wykorzystania procesów...

XIV Konferencja Naukowa „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska” odbędzie się w dniach 21-24 czerwca 2023. Celem konferencji jest dokonanie przeglądu osiągnięć w zakresie wykorzystania procesów membranowych w ochronie środowiska i innych dziedzinach techniki.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.