RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Jakość powietrza wewnętrznego

Joanna Ryńska | 2019-12-18
Uczestnicy konferencji „Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce”
Fot. Redakcja RI

Uczestnicy konferencji „Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce”


Fot. Redakcja RI

Konferencja „Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce” (Warszawa, 27–28 listopada), od 28 lat organizowana przez zespół z Instytutu Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej, tradycyjnie przyciągnęła specjalistów z różnych branż i dyscyplin.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Redakcja RI news Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych” Konferencja „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

Konferencja odbędzie się 22 marca 2024 online. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja.

Konferencja odbędzie się 22 marca 2024 online. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Wiosenna edycja szkoleń technicznych z zakresu pomp ciepła marki NIBE

Wiosenna edycja szkoleń technicznych z zakresu pomp ciepła marki NIBE Wiosenna edycja szkoleń technicznych z zakresu pomp ciepła marki NIBE

Szwedzki koncern NIBE to globalny gracz i lider rynku rozwiązań w zakresie zrównoważonej energii w Europie, produkujący wysokiej klasy pompy ciepła już od ponad 40 lat. Jednym z priorytetowych elementów...

Szwedzki koncern NIBE to globalny gracz i lider rynku rozwiązań w zakresie zrównoważonej energii w Europie, produkujący wysokiej klasy pompy ciepła już od ponad 40 lat. Jednym z priorytetowych elementów jego działalności jest kształcenie specjalistów w zakresie projektowania i instalacji z wykorzystaniem pomp ciepła marki NIBE. Kompleksowe szkolenia techniczne, których organizatorem na polskim rynku jest NIBE-BIAWAR Sp. z o.o., służą poszerzeniu wiedzy, podniesieniu kwalifikacji oraz przygotowaniu...

Jak podkreślił podczas otwarcia konferencji dziekan Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej dr hab. inż. Andrzej Kulig, zagadnienia jakości powietrza wewnętrznego mają charakter interdyscyplinarny, a wzajemne dokształcanie ekspertów z różnych branż jest wręcz bezcenne. Goście uczestniczyli w sześciu sesjach tematycznych, dotyczących m.in. wpływu smogu na zdrowie, jakości powietrza w różnych budynkach oraz architektury wrażliwej na środowisko i biofilii.

Marzenna Dudzińska z Politechniki Lubelskiej zastanawiała się, czy domy z materiałów naturalnych to „zdrowe” budynki, prezentując wyniki badań swoich dyplomantów nad domami m.in. z bali słomianych. Według badań największe znaczenie ma jednak sposób wykończenia i i użytkowania budynku.

Paweł Wargocki (Politechnika Duńska) przedstawił powstający wskaźnik jakości klimatu wewnętrznego TAIL. Ma on umożliwiać obiektywne porównanie klimatu wewnętrznego budynku przed i po modernizacji – zgodnie z dyrektywą EPDB po termomodernizacji klimat wewnętrzny musi pozostać niepogorszony.

Przeczytaj również: Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Andrzej Kulig i Mirosław Szyłak-Szydłowski z Politechniki Warszawskiej w prezentacji Olfaktometryczne oceny oddziaływania zapachowego obiektów technologicznych wyjaśnili, że ludzki nos to najlepszy przyrząd do badania takiego oddziaływania. Zaprezentowali też badane przez Politechnikę inwestycje, m.in. oczyszczalnie ścieków czy zakłady przemysłu spożywczego.

Artur Badyda (PW) przedstawił potężną porcję wiedzy w referacie pt. Smog w Polsce – identyfikacja zagrożeń i  perspektywy zmian. Wskazał m.in. na korelację między epizodami smogowymi a zwiększoną zachorowalnością na infekcje i choroby górnych dróg oddechowych. Na tym tle Joanna Domagała-Kulawik z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeanalizowała groźną chorobę cywilizacyjną, czyli raka płuc, pod kątem związków z ekspozycją pacjentów na smog.

Jerzy Sowa z Politechniki Warszawskiej przedstawił „filtracyjną” rolę budynku, zaskakując słuchaczy konkluzją, że im mniej wymian powietrza w procesie wentylacji, tym mniejszy wpływ zanieczyszczeń. Wskazywał, że dopiero filtracja wysokoskuteczna zmniejsza ekspozycję o około połowę. Ciekawie uzupełnił temat Kazimierz Wojtas z Politechniki Krakowskiej. Omówił inżynierskie rozwiązanie „antysmogowe” (będące dziełem firmy spin off z PK) – okresową filtrację na filtrze wysokiej dokładności (HEPA).

Słuchacze dowiedzieli się też sporo o mikrobiologii. Bogumiła Szponar z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN opowiedziała o wpływie „osobistej chmury bakterii” na jakość powietrza wewnętrznego, zwracając uwagę na fakt, że wszyscy składamy swój „mikrobiologiczny podpis” we wnętrzu, przyczyniając się do zmian jakości powietrza. Małgorzata Okrasa z CIOP-PIB w imieniu czteroosobowego zespołu badawczego przedstawiła Rozwój mikroorganizmów w filtrującym sprzęcie ochrony układu oddechowego. Jak się okazuje, maski i półmaski (także te sprzedawane jako antysmogowe) są doskonałym środowiskiem do bytowania i rozwoju bakterii. Agnieszka Tabernacka z Politechniki Warszawskiej omówiła wyniki prac sześcioosobowego zespołu nad wpływem biofiltra zespolonego (do redukcji odorów w zakładach przemysłowych) na emisję mikroorganizmów. Ponieważ wypełnienie organiczne filtra sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, należy stosować membrany tkaninowe, które skutecznie je usuwają.

Tomasz Sikora z Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii przedstawił możliwości zastosowania przenośnego detektora bakterii i grzybów. Detektor umożliwiający wykrycie zarodników in situ jest jeszcze w fazie udoskonalania. Docelowo może pomóc w badaniach mikrobiologicznych, prowadzonych np. przez Uniwersytet Warszawski, a przedstawionych w prezentacji Zanieczyszczenie powietrza w instytucjach muzealnych i archiwalnych w Polsce. Magdalena Dyda z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego wskazała m.in., że muzea są wysoce zanieczyszczone zarodnikami grzybów, których źródłem są głównie zwiedzający i... instalacje wentylacyjne. Przy usuwaniu tego zanieczyszczenia dobrze sprawdzają się oczyszczacze powietrza.

Anna Kozajda z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi podsumowała wyniki projektu unijnego InAirQ w prezentacji Jakość powietrza wewnętrznego w szkołach w Łodzi. Nie miała dobrych wiadomości – mimo wiedzy o wysokim stężeniu CO2 w klasach i jego wpływie na pracę uczniów i ich samych nauczyciele nie są otwarci na choćby regularne wietrzenie.

Katarzyna Ratajczak i Michał Michałkiewicz z Politechniki Poznańskiej przedstawili wyniki badań projektu Wprowadzenie wentylacji mechanicznej w pomieszczeniu i jej wpływ na jakość powietrza (fizyczną i mikrobiologiczną). Z badań wynika, że zwiększenie strumienia powietrza wentylacyjnego (chociażby wentylator zamontowany w ścianie) poprawia jakość powietrza w przedszkolu. O powietrzu w przedszkolu mówiła też Amelia Staszowska z Politechniki Lubelskiej, przedstawiając Poziomy metali w kurzu z pomieszczeń przedszkoli i punktów przedszkolnych z terenu województwa lubelskiego.

Henrika Peltola z Business Finland i Piotr Bartkiewicz z Politechniki Warszawskiej omówili założenia pilotażowego projektu Indoor Air Quality Ecosystem. W konkretnej szkole pod Warszawą zostaną zbadane różne systemy wentylacyjne. W sesji Biofilia a jakość środowiska wnętrz Agnieszka Kalinowska-Sołtys z SARP opowiedziała o architekturze zrównoważonego rozwoju, wskazując m.in. na znaczną zmianę podejścia architektów i projektantów instalacji budynkowych do współpracy na rzecz odpowiedniego klimatu wewnętrznego. O biofilii, czyli otaczaniu się we wnętrzach przyrodą, mówiły Halina Kamińska i Zuzanna Skrzyniarz z firmy Florabo, dzieląc się ze słuchaczami ciekawymi wiadomościami o zasadach urządzania zieleni we wnętrzu. Jerzy Sowa w wystąpieniu o roli roślin w uzyskiwaniu odpowiedniej jakości klimatu wewnętrznego wskazał, że mogłyby one usuwać cząsteczki PM, gdyby były elementem instalacji wymuszonego przepływu powietrza. Wówczas dopiero zostałby osiągnięty efekt skali, zapewniający zauważalną poprawę czystości powietrza wewnętrznego.

Elżbieta D. Ryńska z Politechniki Warszawskiej omówiła zasady ekonomii cyrkularnej. Wskazała na jej bardzo ciekawy aspekt – nie wiemy dziś, jak na jakość powietrza wewnętrznego wpłynie łączne oddziaływanie materiałów pochodzących z odzysku. Aleksander Szybilski z Cushman & Wakefield Polska opowiadał, w jakim kierunku zmierza przestrzeń biurowa, wskazując na rosnące znaczenie komfortu (w tym jakości powietrza) zarówno dla najemców, jak i pracowników. Wyrazem tego jest m.in. zainteresowanie certyfikacją w systemach oceny środowiskowej budynków. Piotr Bartkiewicz przypomniał słuchaczom, jakie miejsce zajmuje jakość powietrza wewnętrznego w tych systemach.

Maciej Mijakowski z Politechniki Warszawskiej przedstawił zagadnienie komfortu cieplnego w budynkach historycznych (np. XIV-wiecznym kościele), wyjaśniając, że postrzeganie takich pomieszczeń przez użytkowników może znacznie się różnić od oczekiwań, chociażby pracowników biur.Dominika Knera (Politechnika Łódzka) mówiła o wynikach badań promieniowania słonecznego padającego na powierzchnię pionową w środowisku miejskim. Wskazała, że promieniowanie odbite od fasad stanowi nawet 80% promieniowania docierającego do budynku. Może to mieć wpływ na zyski ciepła, a tym samym komfort cieplny.

Podsumowując konferencję, Jerzy Sowa wyraził w imieniu swoim i Macieja Mijakowskiego nadzieję, że na kolejnych spotkaniach będziemy rozmawiać o smogu tak, jak dziś o masowym paleniu tytoniu w pomieszczeniach – problemie, który jeszcze 20 lat temu wydawał się niepokonany, a dziś został całkowicie wyeliminowany.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Podsumowanie piątej edycji Kongresu Deweloperskiego

Podsumowanie piątej edycji Kongresu Deweloperskiego Podsumowanie piątej edycji Kongresu Deweloperskiego

W Poznań Congress Center odbyła się piąta edycja Kongresu Deweloperskiego. To największa w Polsce impreza branżowa sektora real estate. W spotkaniu wzięło udział 800 uczestników, w tym zarządy najważniejszych...

W Poznań Congress Center odbyła się piąta edycja Kongresu Deweloperskiego. To największa w Polsce impreza branżowa sektora real estate. W spotkaniu wzięło udział 800 uczestników, w tym zarządy najważniejszych firm deweloperskich z całego kraju, przedstawiciele samorządów i władz centralnych. Wręczono także nagrody w Rankingu Miast Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Na podium znalazły się Łódź, Gorzów Wielkopolski i Lublin.

Redakcja RI news „Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych”

„Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych” „Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych”

25 listopada 2022 roku o godzinie 11:00 odbędzie się bezpłatne webinarium na temat „Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych oraz tunelach drogowych”.

25 listopada 2022 roku o godzinie 11:00 odbędzie się bezpłatne webinarium na temat „Wentylacja pożarowa w budynkach wielokondygnacyjnych oraz tunelach drogowych”.

Redakcja RI news Szkolenie KAPE: Obowiązek 10% redukcji zużycia energii elektrycznej

Szkolenie KAPE: Obowiązek 10% redukcji zużycia energii elektrycznej Szkolenie KAPE: Obowiązek 10% redukcji zużycia energii elektrycznej

2 grudnia 2022 r. odbędzie się szkolenie online dla jednostek sektora finansów publicznych pt. „Sposoby redukcji zużycia energii elektrycznej w jednostkach sektora finansów publicznych”.

2 grudnia 2022 r. odbędzie się szkolenie online dla jednostek sektora finansów publicznych pt. „Sposoby redukcji zużycia energii elektrycznej w jednostkach sektora finansów publicznych”.

Redakcja RI news Webinarium „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach mieszkalnych”

Webinarium „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach mieszkalnych” Webinarium „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach mieszkalnych”

Główna Sekcja Ciepłownictwa Ogrzewnictwa i Inżynierii Atmosfery PZITS organizuje 15 i 16 grudnia 2022 r. o godzinie 11:00 webinarium na temat: „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach...

Główna Sekcja Ciepłownictwa Ogrzewnictwa i Inżynierii Atmosfery PZITS organizuje 15 i 16 grudnia 2022 r. o godzinie 11:00 webinarium na temat: „Środowisko wewnętrzne w pomieszczeniach biurowych i obiektach mieszkalnych”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Joanna Ryńska news Stormwater Poland 2022

Stormwater Poland 2022 Stormwater Poland 2022

Katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe gościło 300 uczestników szóstej konferencji Stormwater Poland, którzy przez dwa dni obrad (28–29 września 2022) pod hasłem „Czas na deszczówkę” dyskutowali...

Katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe gościło 300 uczestników szóstej konferencji Stormwater Poland, którzy przez dwa dni obrad (28–29 września 2022) pod hasłem „Czas na deszczówkę” dyskutowali o retencji i zagospodarowaniu wody deszczowej w polskich i europejskich miastach.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Webinar „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych”

Webinar „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych” Webinar „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych”

Panasonic zaprasza na webinar pt. „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych”. Wydarzenie online rozpocznie się już w najbliższy wtorek,...

Panasonic zaprasza na webinar pt. „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych”. Wydarzenie online rozpocznie się już w najbliższy wtorek, 13 grudnia 2022 r., o godz. 10:00.

Redakcja RI news Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian”

Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian” Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian”

W dniach 13-15 stycznia 2023 roku w Zakopanem Izba Gospodarcza Gazownictwa organizuje cykliczne Sympozjum. Tematem przewodnim spotkania jest „Gazownictwo w dobie zmian”.

W dniach 13-15 stycznia 2023 roku w Zakopanem Izba Gospodarcza Gazownictwa organizuje cykliczne Sympozjum. Tematem przewodnim spotkania jest „Gazownictwo w dobie zmian”.

dr inż. Adam Ujma news Relacja z konferencji „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”

Relacja z konferencji „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym” Relacja z konferencji „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”

W dniach 16–18 listopada 2022 r. odbyła się XIX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”. Konferencję...

W dniach 16–18 listopada 2022 r. odbyła się XIX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”. Konferencję zorganizowała Katedra Inżynierii Procesów Budowlanych na Wydziale Budownictwa PCz.

Redakcja RI news Ku neutralności klimatycznej

Ku neutralności klimatycznej Ku neutralności klimatycznej

„Ku neutralności klimatycznej – renowacja energetyczna budynków” to konferencja zorganizowana przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska, podczas której dyskutowano, jak osiągnąć cele klimatyczne wyznaczone...

„Ku neutralności klimatycznej – renowacja energetyczna budynków” to konferencja zorganizowana przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska, podczas której dyskutowano, jak osiągnąć cele klimatyczne wyznaczone na najbliższe trzy dekady, czyli do 2050 roku.

Waldemar Joniec news Trendy energetyczne i budowlane

Trendy energetyczne i budowlane Trendy energetyczne i budowlane

Podczas Kongresu V Trendów Energetycznych (Kraków, 15–16 listopada 2022) branża odnawialnych źródeł energii, w tym licznie reprezentowana branża fotowoltaiki, debatowała o bieżącej sytuacji i perspektywach...

Podczas Kongresu V Trendów Energetycznych (Kraków, 15–16 listopada 2022) branża odnawialnych źródeł energii, w tym licznie reprezentowana branża fotowoltaiki, debatowała o bieżącej sytuacji i perspektywach rozwoju. W tym roku Kongres wzbogacił się o Trendy Budowlane, czyli dyskusje nt. budownictwa i termomodernizacji.

Redakcja RI news „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

„Klimatyzacja obiektów szpitalnych” „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”

III Konferencja Naukowo-Techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych” odbędzie się 24 marca 2023 roku w formule online. Wydarzenie organizuje Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii...

III Konferencja Naukowo-Techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych” odbędzie się 24 marca 2023 roku w formule online. Wydarzenie organizuje Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych.

Redakcja RI news „Innowacje w odnawialnych źródłach energii”

„Innowacje w odnawialnych źródłach energii” „Innowacje w odnawialnych źródłach energii”

Konferencja odbędzie się w dniach 30-31 marca 2023 r. w Krakowie. Wydarzenie organizuje Polska Izba Ekologii w partnerstwie z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Konferencja odbędzie się w dniach 30-31 marca 2023 r. w Krakowie. Wydarzenie organizuje Polska Izba Ekologii w partnerstwie z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Redakcja RI news Webinarium o zmianach w programie „Czyste Powietrze”

Webinarium o zmianach w programie „Czyste Powietrze” Webinarium o zmianach w programie „Czyste Powietrze”

W dniu 12 stycznia 2023 r. odbędzie się pierwsze webinarium traktujące o zmianach w programie „Czyste Powietrze”.

W dniu 12 stycznia 2023 r. odbędzie się pierwsze webinarium traktujące o zmianach w programie „Czyste Powietrze”.

Redakcja RI news Warsztaty PZITS „Certyfikacja energetyczna budynków“

Warsztaty PZITS „Certyfikacja energetyczna budynków“ Warsztaty PZITS „Certyfikacja energetyczna budynków“

Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych zaprasza na bezpłatny warsztat organizowany 31 stycznia 2023 r. o godzinie 12:00 na temat: „Certyfikacja energetyczna budynków“.

Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych zaprasza na bezpłatny warsztat organizowany 31 stycznia 2023 r. o godzinie 12:00 na temat: „Certyfikacja energetyczna budynków“.

Redakcja RI news Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian” za nami

Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian” za nami Sympozjum „Gazownictwo w dobie zmian” za nami

W dniach 13-15 stycznia 2023 roku w Zakopanem odbyło się cykliczne sympozjum organizowane przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa, tym razem pod hasłem „Gazownictwo w dobie zmian”. Wydarzenie poświęcone było...

W dniach 13-15 stycznia 2023 roku w Zakopanem odbyło się cykliczne sympozjum organizowane przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa, tym razem pod hasłem „Gazownictwo w dobie zmian”. Wydarzenie poświęcone było zagadnieniom wieloaspektowych działań w nowych warunkach gospodarczych i przyszłości dla multienergetyki.

Redakcja RI news Webinarium „Aktualne źródła finansowania efektywności energetycznej”

Webinarium „Aktualne źródła finansowania efektywności energetycznej” Webinarium „Aktualne źródła finansowania efektywności energetycznej”

Wydarzenie z cyklu „Spotkanie z ekspertem KAPE” odbędzie się 1 lutego 2023 r.

Wydarzenie z cyklu „Spotkanie z ekspertem KAPE” odbędzie się 1 lutego 2023 r.

Redakcja RI news Webinarium „Analiza śladu węglowego w organizacji”

Webinarium „Analiza śladu węglowego w organizacji” Webinarium „Analiza śladu węglowego w organizacji”

Bezpłatne webinarium organizowane przez KAPE i GSS Cert odbędzie się 18 lutego 2023 r.

Bezpłatne webinarium organizowane przez KAPE i GSS Cert odbędzie się 18 lutego 2023 r.

Redakcja RI news 26. Konferencja Gazterm 2023

26. Konferencja Gazterm 2023 26. Konferencja Gazterm 2023

26. Konferencja GAZTERM odbędzie się niezmiennie w Międzyzdrojach w dniach 14-17 maja 2023 r. Trwający wciąż kryzys energetyczny ujawnił wiele słabości europejskich rynków gazu, szczególnie w konstrukcji...

26. Konferencja GAZTERM odbędzie się niezmiennie w Międzyzdrojach w dniach 14-17 maja 2023 r. Trwający wciąż kryzys energetyczny ujawnił wiele słabości europejskich rynków gazu, szczególnie w konstrukcji systemu ich zaopatrzenia i zabezpieczenia dostaw. Jednak podejmowane na szczeblu międzynarodowym i na poziomach krajowych decyzje i działania pozwalają sformułować tezę o zbliżających się jakościowych zmianach w funkcjonowaniu europejskiego gazownictwa. W tych okolicznościach tematem głównym GAZTERMU...

Redakcja RI WaterFolder Day 2023

WaterFolder Day 2023 WaterFolder Day 2023

Retencja.pl organizuje 28–29 marca 2023 drugie spotkanie pod szyldem „WaterFolder Day”. Są to dwudniowe warsztaty połączone z wizytą studyjną, skierowane przede wszystkim do projektantów (zarówno doświadczonych,...

Retencja.pl organizuje 28–29 marca 2023 drugie spotkanie pod szyldem „WaterFolder Day”. Są to dwudniowe warsztaty połączone z wizytą studyjną, skierowane przede wszystkim do projektantów (zarówno doświadczonych, jak i dopiero rozpoczynających karierę) sieci kanalizacyjnej ogólnospławnej i deszczowej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań retencyjnych, ale także do eksploatatorów sieci wodociągowo-kanalizacyjnych, z którymi często uzgadniane są projekty.

Redakcja RI news IX konferencja „Kliwent Event”

IX konferencja „Kliwent Event” IX konferencja „Kliwent Event”

W dniach 22-26 maja 2023 roku odbędzie się IX edycja konferencji „Kliwent Event”, organizowana przez Studenckie Koło Naukowe „Kliwent” działające przy Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami...

W dniach 22-26 maja 2023 roku odbędzie się IX edycja konferencji „Kliwent Event”, organizowana przez Studenckie Koło Naukowe „Kliwent” działające przy Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Redakcja RI news Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina na Targach BUDMA

Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina na Targach BUDMA Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina na Targach BUDMA

Najważniejszemu wydarzeniu budowlanemu w naszej części Europy – Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA towarzyszyło szereg merytorycznych spotkań z autorytetami branży budowlanej i architektonicznej,...

Najważniejszemu wydarzeniu budowlanemu w naszej części Europy – Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA towarzyszyło szereg merytorycznych spotkań z autorytetami branży budowlanej i architektonicznej, jak również konferencji dotyczących aktualnych trendów i wyzwań stojących przed tymi sektorami przemysłu. Jednym z najważniejszych wydarzeń była dwudniowa (30-31 stycznia 2023 r.) konferencja budowlana – pierwszego dnia skupiona wokół spraw polskich (Forum BUILD4FUTURE), zaś drugiego...

Redakcja RI news Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water”

Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water” Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water”

Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water” odbędzie się w dniach 7-9 marca 2023 r. na platformie GROHE X. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane będzie w formie online. Każdy dzień konferencji GROHE...

Konferencja GROHE X Summit „Caring for Water” odbędzie się w dniach 7-9 marca 2023 r. na platformie GROHE X. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane będzie w formie online. Każdy dzień konferencji GROHE X Summit poświęcony jest jednemu z makrotrendów: urbanizacji, zrównoważonemu rozwojowi oraz zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Redakcja RI news Konferencja „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska”

Konferencja „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska” Konferencja „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska”

XIV Konferencja Naukowa „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska” odbędzie się w dniach 21-24 czerwca 2023. Celem konferencji jest dokonanie przeglądu osiągnięć w zakresie wykorzystania procesów...

XIV Konferencja Naukowa „Membrany i Procesy Membranowe w Ochronie Środowiska” odbędzie się w dniach 21-24 czerwca 2023. Celem konferencji jest dokonanie przeglądu osiągnięć w zakresie wykorzystania procesów membranowych w ochronie środowiska i innych dziedzinach techniki.

Redakcja RI news Jak otrzymać dotację w ramach ścieżki SMART?

Jak otrzymać dotację w ramach ścieżki SMART? Jak otrzymać dotację w ramach ścieżki SMART?

Chcąc pomóc firmom w pozyskaniu funduszy europejskich, Polski Fundusz Rozwoju przygotował cykl spotkań online, który poświęcony jest wsparciu dla firmy w ramach Ścieżki SMART. Codziennie, w dniach 13-17...

Chcąc pomóc firmom w pozyskaniu funduszy europejskich, Polski Fundusz Rozwoju przygotował cykl spotkań online, który poświęcony jest wsparciu dla firmy w ramach Ścieżki SMART. Codziennie, w dniach 13-17 marca o godz. 12:00, odbywać się będą bezpłatne spotkania online, podczas których przedstawiciele m.in.: Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowego Centrum Badań i Polskiego Funduszu Rozwoju dostarczą praktyczną wiedzę dot. programu FENG i Ścieżki SMART. Eksperci wskażą, jak dobierać...

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.