RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Separatory ścieków

Separator tłuszczu z pompą

Separator tłuszczu z pompą

Stosowanie separatorów do podczyszczania ścieków zawierających substancje ropopochodne i organiczne oraz tłuszcze nie tylko umożliwia odprowadzanie ścieków o wymaganych parametrach, ale przyczynia się do ochrony wód powierzchniowych oraz sprawniejszej i dłuższej eksploatacji instalacji kanalizacyjnej i nie zakłóca pracy oczyszczalni ścieków.

Zobacz także

Wilo Polska Sp. z o.o., mgr inż. Filip Pogorzelski Specjalista ds. technicznych Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania Przepompownie ścieków. Problematyka i rozwiązania

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych,...

Przyobiektowe przepompownie są stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do grawitacyjnego systemu odprowadzania ścieków, ze względu na ukształtowanie terenu, wysoki poziom wód gruntowych, niższe posadowienie wyjścia kanalizacji w stosunku do kolektora sieci kanalizacji lub znaczne oddalenie od miejsca zrzutu ścieków.

Dräger Safety Polska Sp. z o.o. Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków

Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków Rozwiązania Dräger dla oczyszczania ścieków

Uzdatnianie wody: Dräger zapewnia rozwiązania w ramach poszczególnych etapów uzdatniania wody, czyli oczyszczania, usuwania osadów, filtracji, dezynfekcji i dystrybucji na potrzeby komunalne oraz przemysłowe....

Uzdatnianie wody: Dräger zapewnia rozwiązania w ramach poszczególnych etapów uzdatniania wody, czyli oczyszczania, usuwania osadów, filtracji, dezynfekcji i dystrybucji na potrzeby komunalne oraz przemysłowe. Oczyszczanie ścieków: Dräger wspiera cały cykl pracy systemów kanalizacji oraz oczyszczalni ścieków, które zbierają, oczyszczają, transportują i usuwają ścieki komunalne oraz przemysłowe. Odsalanie: to różnego rodzaju metody wykorzystywane do usuwania soli oraz innych minerałów ze słonej...

ROTH POLSKA Sp. z o.o. Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej...

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej oczyszczalni ścieków lub koszty inwestycji sieci kanalizacyjnej na terenach oddalonych od aglomeracji miejskich są zbyt wysokie.

Separatory to proste w budowie i skuteczne w działaniu urządzenia mechaniczne do podczyszczania wód opadowych z terenów utwardzonych (m.in. dróg, parkingów), ścieków przemysłowych (np. w myjniach samochodowych, na stacjach benzynowych) odprowadzanych do odbiorników wodnych lub komunalnych urządzeń kanalizacyjnych, a także do podczyszczania ścieków powstałych podczas przygotowywania produktów spożywczych (w restauracjach, stołówkach, zakładach przetwórstwa spożywczego).

Separatory skutecznie zatrzymują zawiesiny mineralne (piasek) oraz substancje ropopochodne (benzyny, oleje) i tłuszcze oraz skrobię. W urządzeniach do podczyszczania ścieków opadowych w celu uniknięcia wypłukiwania zgromadzonych zanieczyszczeń podczas gwałtownych opadów montuje się tzw. by-passy. Rozwiązanie to powinno być wykonane zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi.

Przepisy

Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków zobowiązuje dostawców ścieków przemysłowych wprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych do instalowania niezbędnych urządzeń podczyszczających ścieki przemysłowe. Nakazuje także prawidłową eksploatację tych urządzeń i umożliwienie właścicielowi urządzeń kanalizacyjnych dostępu w każdym momencie do miejsc kontroli ilości i jakości ścieków przemysłowych wprowadzanych do tych urządzeń oraz przeprowadzania kontroli sieci i urządzeń do podczyszczania ścieków będących własnością odbiorcy usług.

Zgodnie z wymogami rozporządzenia w sprawie sposobu realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych, wprowadzając je do urządzeń kanalizacyjnych, dostawca powinien zapewnić ograniczenie lub eliminację substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska oraz ograniczenie tych zanieczyszczeń, które  niekorzystnie wpływają na pracę oczyszczalni ścieków. Powinien instalować niezbędne urządzenia podczyszczające ścieki przemysłowe wykorzystujące najlepsze dostępne rozwiązania techniczne, które uwzględniają m.in. oddziaływanie ścieków na środowisko.

Zatem ilość zanieczyszczeń organicznych, jaka wymaga stosowania urządzeń podczyszczających, należy ustalić w porozumieniu z danym zakładem wodociągowo-kanalizacyjnym w ramach umowy na dostawę wody i odprowadzanie ścieków. Ponadto zakłady wod-kan, zgodnie ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, mają prawo przeprowadzenia kontroli urządzeń wodnych i kanalizacyjnych, sposobu wykorzystania wody oraz jakości odprowadzanych ścieków.

Zgromadzone w urządzeniach substancje ropopochodne i tłuszcze organiczne są, zgodnie z ustawą o odpadach, odpadami niebezpiecznymi. Uwzględniając zapisy ustawy o odpadach, Prawa ochrony środowiska oraz Prawa budowlanego, obowiązek właściwej eksploatacji separatora spoczywa na właścicielu instalacji. Musi on zadbać, by m.in. przestrzegany był zakaz wprowadzania do separatora różnych ścieków.

Dla przykładu, do instalacji doprowadzającej ścieki do separatora tłuszczy nie mogą być doprowadzane ścieki bytowe zawierające fekalia, mineralne smary i oleje, a nawet wody deszczowe. Doprowadzenie ścieków fekalnych do separatora tłuszczy stwarza niebezpieczeństwo powstawania groźnych dla zdrowia procesów biologicznych w osadzie, a wprowadzenie ścieków zawierających oleje, benzyny, lakiery itp. – zagrożenie wybuchem.

Czyszczenie

Wszystkie części separatora muszą być łatwo dostępne podczas czyszczenia. Właściciel instalacji powinien zawrzeć z firmą zajmującą się eksploatacją umowę na czyszczenie urządzeń oraz odbiór odpadów powstających przy czyszczeniu. Firma zajmująca się czyszczeniem oraz odbiorem odpadów musi przesłać do starostwa, na terenie którego wykonuje usługi, informację o sposobie postępowania z wytworzonymi odpadami i powinna otrzymać zezwolenie na wykonywanie takiej usługi (odpady z separatorów mają status odpadu szkodliwego i podlegają unieszkodliwieniu). Obowiązkowe wykonywanie przeglądów i czyszczeń separatorów musi odbywać się przynajmniej raz w roku. W praktyce separatory czyści się częściej, w zależności od obciążenia instalacji i sposobu jej eksploatacji.

Montaż

Separatory wolno stojące i podziemne powinny być instalowane jak najbliżej źródła powstawania ścieków. Instalacje należy wydzielić na odcinku od miejsca powstawania ścieków do separatora. Urządzenia i instalacje montuje się w sposób zapewniający ochronę przed zamarzaniem i podtopieniem. Instalacja kanalizacyjna doprowadzająca powinna być wykonana bardzo starannie z materiałów zapewniających wysoką szczelność i musi być układana ze znacznym spadkiem, a w razie braku możliwości zastosowania odpływu grawitacyjnego należy zastosować pompy.

W przypadku separatorów wolno stojących, instalowanych w wydzielonych pomieszczeniach, ważne jest także zapewnienie sprawnej wentylacji z wyrzutem powietrza ponad dach budynku, z dala od okien i otworów wentylacyjnych. W tej sytuacji istotne jest też zapewnienie instalacji z przyłączem dla węża ssawnego samochodu asenizacyjnego, wywożącego odpady, a w razie zbierania tłuszczu do beczek zapewnienie miejsca składowania i drogi ich wywozu. Również w przypadku separatorów podziemnych należy z dużą starannością zadbać o ich ochronę przed zamarzaniem i przenikaniem wody oraz łatwy dostęp podczas opróżniania i czyszczenia. Przewody doprowadzające powinny być wyposażone w sprawne piony wentylacyjne.

Separatorów podziemnych w miarę możliwości nie należy instalować w pobliżu okien i pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Bezpośrednio za separatorem wskazane jest umiejscowienie studzienki kontrolnej do pobierania próbek ścieków odprowadzanych do kanalizacji sanitarnej. Jeżeli zachodzi  konieczność zastosowania przepompowni przetłaczającej ścieki, wskazane jest jej zlokalizowanie za separatorem i studzienką kontrolną.

Dobór

Ze względu na zastosowanie urządzenia te dzielą się na: separatory substancji ropopochodnych, separatory tłuszczu i separatory skrobi. Ich dobór powinien opierać się m.in. na jakości i ilości doprowadzanych ścieków, ich maksymalnym przepływie, temperaturze, gęstości tłuszczów i olejów, wpływie środków wspomagających zmywanie itd. Pomocne będą tu zapisy norm PN-EN 858-2:2005 oraz PN-EN 1825-2:2005.

Komentarze

  • murator murator, 01.04.2015r., 13:10:36 W przypadku np. stacji benzynowej stosowanie separatorów jest niezbędne. Brak takiego urządzenia nie tylko znacznie odchudzi portfel, gdy dostaniemy karę, ale też bardzo przyczyni się do obniżenia jakości wód powierzchniowych.
  • Oksydeco Oksydeco, 01.04.2015r., 14:12:49 co więcej separatory oleju, ropy oczywiście z osadnikiem (w tej chwili większość urządzeń oczyszczających ścieki z myjni posiada koalescencyjny układ i możliwość jego czyszczenia z powierzchni terenu) dobór odpowiedniego separatora jest już uzależniony od powierzchni myjni i stanowisk które obsługuje najlepiej kontaktować się w tej sprawie z projektantem lub gdy w projekcie myjni mamy separator ropopochodnych uwzględniony możemy dobrać odpowiednie urządzenie sami

Powiązane

Redakcja RI news Nowa oczyszczalnia ścieków w Zawadzie

Nowa oczyszczalnia ścieków w Zawadzie Nowa oczyszczalnia ścieków w Zawadzie

26 kwietnia otwarto zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków w Zawadzie. Rozbudowa i modernizacja polegały na zwiększeniu przepustowości oczyszczalni z 250 m3/d do 1000m3/d. Do tej pory oczyszczalnia obsługiwała...

26 kwietnia otwarto zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków w Zawadzie. Rozbudowa i modernizacja polegały na zwiększeniu przepustowości oczyszczalni z 250 m3/d do 1000m3/d. Do tej pory oczyszczalnia obsługiwała 3500 mieszkańców z miejscowości: Zawada, Stasiówka, Stobierna. Po rozbudowie przepustowość oczyszczalni pozwoli na podłączenie do 8000 mieszkańców w miarę powstającej rozbudowy obsługiwanych miejscowości.

Redakcja RI news Żywotny detektor O2

Żywotny detektor O2 Żywotny detektor O2

Firma Pro-Service oferuje nową wersję stacjonarnego tlenomierza opartego na stabilnym sensorze fotoluminiscencyjnym. Detektor EurOx®G/Lx 5+ służy do pomiaru zawartości tlenu w otoczeniu w zakresie 0–25%...

Firma Pro-Service oferuje nową wersję stacjonarnego tlenomierza opartego na stabilnym sensorze fotoluminiscencyjnym. Detektor EurOx®G/Lx 5+ służy do pomiaru zawartości tlenu w otoczeniu w zakresie 0–25% V.

Redakcja RI news Jak usunąć leki ze ścieków? Wystarczy użyć aerożele

Jak usunąć leki ze ścieków? Wystarczy użyć aerożele Jak usunąć leki ze ścieków? Wystarczy użyć aerożele

Estońscy naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Tallinnie opracowali metodę, która skutecznie pozwala usunąć pozostałości leków ze ścieków. Wszystko dzięki aerożelom organicznym.

Estońscy naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Tallinnie opracowali metodę, która skutecznie pozwala usunąć pozostałości leków ze ścieków. Wszystko dzięki aerożelom organicznym.

Redakcja RI news Projekty WOD-KAN z kolejnymi środkami na rozwój

Projekty WOD-KAN z kolejnymi środkami na rozwój Projekty WOD-KAN z kolejnymi środkami na rozwój

NFOŚiGW dofinansuje 26 projektów wodno-kanalizacyjnych w różnych regionach Polski, przeznaczając na ten cel ponad 151 mln zł. Tego typu inicjatywy otrzymały pomoc w postaci 14 dotacji ze środków Programu...

NFOŚiGW dofinansuje 26 projektów wodno-kanalizacyjnych w różnych regionach Polski, przeznaczając na ten cel ponad 151 mln zł. Tego typu inicjatywy otrzymały pomoc w postaci 14 dotacji ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ 2014-2020) oraz 12 preferencyjnych pożyczek ze środków własnych NFOŚiGW.

Redakcja RI Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego

Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego

19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet, który ma na celu podniesienie świadomości 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, którym wciąż brakuje dostępu do czystych i bezpiecznych urządzeń sanitarnych.

19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet, który ma na celu podniesienie świadomości 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, którym wciąż brakuje dostępu do czystych i bezpiecznych urządzeń sanitarnych.

Redakcja RI 10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych

10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych 10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Redakcja RI Wodociągi Białostockie inwestują w fotowoltaikę

Wodociągi Białostockie inwestują w fotowoltaikę Wodociągi Białostockie inwestują w fotowoltaikę

236 paneli fotowoltaicznych będzie zamontowanych w stacji uzdatniania wody w Jurowcach w ramach projektu gminnej spółki Wodociągi Białostockie. Powstaną tam też dwie małe elektrownie słoneczne - poinformowała...

236 paneli fotowoltaicznych będzie zamontowanych w stacji uzdatniania wody w Jurowcach w ramach projektu gminnej spółki Wodociągi Białostockie. Powstaną tam też dwie małe elektrownie słoneczne - poinformowała PAP spółka.

Redakcja RI Nanomateriały będą wspierać mikroorganizmy oczyszczające ścieki

Nanomateriały będą wspierać mikroorganizmy oczyszczające ścieki Nanomateriały będą wspierać mikroorganizmy oczyszczające ścieki

Doktorant Politechniki Śląskiej Mariusz Tomaszewski pracuje nad wykorzystaniem nanomateriałów do wspomagania bakterii w efektywnym oczyszczaniu ścieków.

Doktorant Politechniki Śląskiej Mariusz Tomaszewski pracuje nad wykorzystaniem nanomateriałów do wspomagania bakterii w efektywnym oczyszczaniu ścieków.

Redakcja RI Czas na rewolucję w uzdatnianiu wody, dzięki ogniwom paliwowym

Czas na rewolucję w uzdatnianiu wody, dzięki ogniwom paliwowym Czas na rewolucję w uzdatnianiu wody, dzięki ogniwom paliwowym

Oczyszczanie ścieków wymaga dużej ilości energii elektrycznej. Dzięki mikrobiologicznym ogniwom paliwowym, zamiast zużywać energię na oczyszczanie ścieków, można ją wyprodukować w trakcie ich oczyszczania....

Oczyszczanie ścieków wymaga dużej ilości energii elektrycznej. Dzięki mikrobiologicznym ogniwom paliwowym, zamiast zużywać energię na oczyszczanie ścieków, można ją wyprodukować w trakcie ich oczyszczania. Nowe technologie umożliwiają zdalne monitorowanie procesu oczyszczania ścieków w czasie rzeczywistym. Tym samym oczyszczanie ścieków może też być znacznie bardziej wydajne.

Redakcja RI KE wzywa Polskę do przestrzegania unijnego prawa w zakresie oczyszczania ścieków

KE wzywa Polskę do przestrzegania unijnego prawa w zakresie oczyszczania ścieków KE wzywa Polskę do przestrzegania unijnego prawa w zakresie oczyszczania ścieków

Zdaniem Komisji Europejskiej Polska łamie nałożony na kraje UE obowiązek, by wszystkie miejscowości powyżej 2 tys. mieszkańców odpowiednio oczyszczały ścieki.

Zdaniem Komisji Europejskiej Polska łamie nałożony na kraje UE obowiązek, by wszystkie miejscowości powyżej 2 tys. mieszkańców odpowiednio oczyszczały ścieki.

Redakcja RI Chińczycy oczyszczają ścieki za pomocą kwiatów

Chińczycy oczyszczają ścieki za pomocą kwiatów Chińczycy oczyszczają ścieki za pomocą kwiatów

We wschodnich Chinach znajduje się wyjątkowa oczyszczalnia ścieków. Zamiast chemikaliów do oczyszczania ścieków wykorzystywane są tam rośliny - rzęsa wodna, hiacynty oraz lilie.

We wschodnich Chinach znajduje się wyjątkowa oczyszczalnia ścieków. Zamiast chemikaliów do oczyszczania ścieków wykorzystywane są tam rośliny - rzęsa wodna, hiacynty oraz lilie.

Redakcja RI news 25 lat wykorzystanych szans

25 lat wykorzystanych szans 25 lat wykorzystanych szans

"25 lat – czas wykorzystanych szans" – to hasło przewodnie VII Kongresu Wodociągowców Polskich, który odbył się 28-29 września 2017 r. w Warszawie. Przez dwa dni debatowano o kondycji branży wodociągowo-kanalizacyjnej....

"25 lat – czas wykorzystanych szans" – to hasło przewodnie VII Kongresu Wodociągowców Polskich, który odbył się 28-29 września 2017 r. w Warszawie. Przez dwa dni debatowano o kondycji branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Chwalono się sukcesami i dokonaniami ostatniego ćwierćwiecza i pokazywano, że wodociągowcy nie marnowali szans na rozwój.

Redakcja RI Ponad 52 mln zł z UE na gospodarkę wodno-ściekową na Podlasiu

Ponad 52 mln zł z UE na gospodarkę wodno-ściekową na Podlasiu Ponad 52 mln zł z UE na gospodarkę wodno-ściekową na Podlasiu

420 przydomowych oczyszczalni ścieków, 64 kilometry sieci wodociągowej, 18 kilometrów sieci kanalizacyjnej, 16 nowych ujęć wody, 9 stacji uzdatniania wody - to tylko część projektów, które zostaną zrealizowane...

420 przydomowych oczyszczalni ścieków, 64 kilometry sieci wodociągowej, 18 kilometrów sieci kanalizacyjnej, 16 nowych ujęć wody, 9 stacji uzdatniania wody - to tylko część projektów, które zostaną zrealizowane w województwie podlaskim dzięki dotacjom unijnych. W poniedziałek (10 lipca) w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie.

Redakcja RI Ponad 6 mld zł na energię ze ścieków w Łodzi

Ponad 6 mld zł na energię ze ścieków w Łodzi Ponad 6 mld zł na energię ze ścieków w Łodzi

6,2 mln zł - taką kwotę Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi zainwestuje w nową instalację do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z biogazu uzyskiwanego z osadów pościekowych.

6,2 mln zł - taką kwotę Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi zainwestuje w nową instalację do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z biogazu uzyskiwanego z osadów pościekowych.

mgr inż. Anna Jurga Napowietrzanie bezpęcherzykowe w procesach oczyszczania ścieków

Napowietrzanie bezpęcherzykowe w procesach oczyszczania ścieków Napowietrzanie bezpęcherzykowe w procesach oczyszczania ścieków

Stworzenie efektywnego układu oczyszczania ścieków w obiektach kosmicznych wymaga odpornego na brak działania grawitacji systemu napowietrzania i separacji osadu. Technologia ta może być wykorzystywana...

Stworzenie efektywnego układu oczyszczania ścieków w obiektach kosmicznych wymaga odpornego na brak działania grawitacji systemu napowietrzania i separacji osadu. Technologia ta może być wykorzystywana także w systemach ziemskich – zarówno w mniejszych układach, takich jak instalacje przydomowe, jak i w oczyszczalniach ścieków.

mgr inż. Anna Jurga Charakterystyka systemów wodnych stosowanych w wybranych misjach kosmicznych

Charakterystyka systemów wodnych stosowanych w wybranych misjach kosmicznych Charakterystyka systemów wodnych stosowanych w wybranych misjach kosmicznych

Stworzenie całkowicie zamkniętego obiegu wodnego w przyszłych obiektach kosmicznych będzie jednym z ważniejszych kroków na drodze do stworzenia kolonii pozaziemskiej. Technologie te jednak wymagają doskonalenia...

Stworzenie całkowicie zamkniętego obiegu wodnego w przyszłych obiektach kosmicznych będzie jednym z ważniejszych kroków na drodze do stworzenia kolonii pozaziemskiej. Technologie te jednak wymagają doskonalenia i badań oraz stworzenia jednolitej bazy strumieni ścieków mogących powstać w obiektach kosmicznych, a także usystematyzowania ich ilości i składu.

Redakcja RI Jak działa przydomowa przepompownia ścieków?

Jak działa przydomowa przepompownia ścieków? Jak działa przydomowa przepompownia ścieków?

Podstawowym zadaniem przepompowni ścieków jest podnoszenie ścieków z niższego poziomu na wyższy. Domowe przepompownie spełniają tę funkcję, zwłaszcza kiedy nie ma możliwości wykonania kanalizacji grawitacyjnej....

Podstawowym zadaniem przepompowni ścieków jest podnoszenie ścieków z niższego poziomu na wyższy. Domowe przepompownie spełniają tę funkcję, zwłaszcza kiedy nie ma możliwości wykonania kanalizacji grawitacyjnej. Z czego zbudowana jest przydomowa przepompownia ścieków i jaką wybrać?

dr inż. Katarzyna Kołecka, mgr inż. Dariusz Rohde Zalety i problemy związane z zagospodarowaniem osadów ściekowych metodą trzcinową

Zalety i problemy związane z zagospodarowaniem osadów ściekowych metodą trzcinową Zalety i problemy związane z zagospodarowaniem osadów ściekowych metodą trzcinową

Systemy trzcinowe do zagospodarowania osadów mogą stanowić bardzo dobre rozwiązanie dla małych oczyszczalni ścieków, które dysponują ograniczonymi środkami finansowymi. Powodują równoczesną stabilizację...

Systemy trzcinowe do zagospodarowania osadów mogą stanowić bardzo dobre rozwiązanie dla małych oczyszczalni ścieków, które dysponują ograniczonymi środkami finansowymi. Powodują równoczesną stabilizację i odwadnianie osadów, opierając się na procesach naturalnych, które nie obciążają środowiska. Mimo wielu zalet nie są jednak powszechnie stosowane w Polsce m.in. z powodu braku doświadczeń wśród projektantów.

dr inż. Katarzyna Kołecka, mgr inż. Dariusz Rohde Projektowanie, budowa i eksploatacja systemów trzcinowych do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych

Projektowanie, budowa i eksploatacja systemów trzcinowych do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych Projektowanie, budowa i eksploatacja systemów trzcinowych do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych

Systemy trzcinowe do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych są alternatywą dla technologii o wysokich kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Naśladują naturalne procesy, które zachodzą w bagnach,...

Systemy trzcinowe do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych są alternatywą dla technologii o wysokich kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Naśladują naturalne procesy, które zachodzą w bagnach, i charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością odwadniania oraz stabilizacji. Najlepiej sprawdzają się w małych oczyszczalniach ścieków, znacząco obniżając koszty gospodarowania osadami ściekowymi, jednak w dużych oczyszczalniach również dają dobre efekty.

mgr inż. Marzena Mucha Porównanie koncepcji rozbudowy gminnej oczyszczalni ścieków dla aglomeracji powyżej 10 tys. RLM (równoważnej liczbie mieszkańców)

Porównanie koncepcji rozbudowy gminnej oczyszczalni ścieków dla aglomeracji powyżej 10 tys. RLM (równoważnej liczbie mieszkańców) Porównanie koncepcji rozbudowy gminnej oczyszczalni ścieków dla aglomeracji powyżej 10 tys. RLM (równoważnej liczbie mieszkańców)

Wybór sposobu rozbudowy oczyszczalni w celu spełnienia zaostrzonych wymagań dotyczących jakości ścieków oczyszczonych wymaga uwzględnienia szeregu czynników technologicznych i środowiskowych oraz aspektów...

Wybór sposobu rozbudowy oczyszczalni w celu spełnienia zaostrzonych wymagań dotyczących jakości ścieków oczyszczonych wymaga uwzględnienia szeregu czynników technologicznych i środowiskowych oraz aspektów ekonomicznych. Na nakłady inwestycyjne duży wpływ mają koszty wyposażenia w urządzenia technologiczne oraz koszty budowy. Przed wyborem rozwiązania należy przeprowadzić analizę wariantowych koncepcji rozbudowy oczyszczalni i przedstawić inwestorowi przewidywane koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.

mgr inż. Katarzyna Skrzypiec, dr hab. inż. Magdalena Gajewska Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku

Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku

Jak wynika z analizy, systemy hydrofitowe sprawdzają się na obszarach, na których występują duże wahania dopływu ścieków do oczyszczalni. Znaczna zmienność obciążeń hydraulicznych oraz ładunkami zanieczyszczeń...

Jak wynika z analizy, systemy hydrofitowe sprawdzają się na obszarach, na których występują duże wahania dopływu ścieków do oczyszczalni. Znaczna zmienność obciążeń hydraulicznych oraz ładunkami zanieczyszczeń ogranicza możliwość zastosowania w małych miejscowościach turystycznych innych technologii oczyszczania ścieków.

mgr inż. Katarzyna Skrzypiec, mgr inż. Aleksandra Bejnarowicz, dr hab. inż. Magdalena Gajewska Rozwiązania gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych. Małe oczyszczalnie ścieków zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju

Rozwiązania gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych. Małe oczyszczalnie ścieków zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju Rozwiązania gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych. Małe oczyszczalnie ścieków zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju

Tematem artykułu jest oczyszczanie ścieków bytowych na terenach o rozproszonej zabudowie. Omówiono dostępne technologie oczyszczania stosowane dla małych jednostek osadniczych. Scharakteryzowano i porównano...

Tematem artykułu jest oczyszczanie ścieków bytowych na terenach o rozproszonej zabudowie. Omówiono dostępne technologie oczyszczania stosowane dla małych jednostek osadniczych. Scharakteryzowano i porównano pod względem ekonomicznym możliwe do zastosowania na takich obszarach rozwiązania gospodarki ściekowej, w tym małe, lokalne oczyszczalnie ścieków pracujące w technologii złóż hydrofitowych.

dr inż. Zbigniew Mucha, mgr inż. Marzena Mucha Zastosowanie reaktorów z osadem czynnym o działaniu cyklicznym w gminnych oczyszczalniach ścieków

Zastosowanie reaktorów z osadem czynnym o działaniu cyklicznym w gminnych oczyszczalniach ścieków Zastosowanie reaktorów z osadem czynnym o działaniu cyklicznym w gminnych oczyszczalniach ścieków

W artykule przedstawiono rozwiązania technologiczne i przeprowadzono analizę pracy czterech oczyszczalni z biologicznymi reaktorami o działaniu cyklicznym typu SBR, wybudowanych lub zmodernizowanych w...

W artykule przedstawiono rozwiązania technologiczne i przeprowadzono analizę pracy czterech oczyszczalni z biologicznymi reaktorami o działaniu cyklicznym typu SBR, wybudowanych lub zmodernizowanych w ostatnich latach.

dr hab. inż. Katarzyna Ignatowicz, mgr inż. Monika Puchlik Ekologiczne rozwiązania oczyszczania małych ilości ścieków bytowych

Ekologiczne rozwiązania oczyszczania małych ilości ścieków bytowych Ekologiczne rozwiązania oczyszczania małych ilości ścieków bytowych

Wybór przydomowej oczyszczalni ścieków to wypadkowa kosztów inwestycji, wymagań prawnych oraz warunków lokalnych – wielkości działki i rodzaju gruntu oraz możliwości odprowadzania oczyszczonych ścieków....

Wybór przydomowej oczyszczalni ścieków to wypadkowa kosztów inwestycji, wymagań prawnych oraz warunków lokalnych – wielkości działki i rodzaju gruntu oraz możliwości odprowadzania oczyszczonych ścieków. Koszty eksploatacji oraz nakłady ekonomiczne, a nie wysoki stopień oczyszczenia, w dalszym ciągu są zasadniczym kryterium wyboru sposobu oczyszczania ścieków przez inwestorów indywidualnych. Preferowane są proste rozwiązania, niskonakładowe i tanie w eksploatacji oraz takie, na które można uzyskać...

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.