RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Napowietrzanie bezpęcherzykowe w procesach oczyszczania ścieków

Zastosowanie w warunkach kosmicznych i ziemskich

Instalacja oczyszczająca urynę

Instalacja oczyszczająca urynę

Stworzenie efektywnego układu oczyszczania ścieków w obiektach kosmicznych wymaga odpornego na brak działania grawitacji systemu napowietrzania i separacji osadu. Technologia ta może być wykorzystywana także w systemach ziemskich – zarówno w mniejszych układach, takich jak instalacje przydomowe, jak i w oczyszczalniach ścieków.

W artykule:

  • Problematyka obniżonej grawitacji
  • System oczyszczania ścieków z bezpęcherzykowym napowietrzaniem
  • Testy napowietrzania na wodzie czystej
  • Szacunkowa wielkość systemu dla stacji kosmicznej

System napowietrzania jest jednym z najważniejszych elementów odpowiadających za efektywną pracę układów biologicznego oczyszczania ścieków z procesami tlenowymi [16]. Jego zła optymalizacja prowadzić będzie do deficytów tlenu w reaktorze, co może powodować załamanie procesu tlenowego (np. nitryfikacji). Jednocześnie w warunkach mikrograwitacji dodatkowo dochodzi problem braku siły wyporu, w związku z czym należy rozważyć inne rozwiązania technologiczne niż konwencjonalne drobnopęcherzykowe. System oczyszczania ścieków w instalacji kosmicznej zlokalizowany będzie w obiegu zamkniętym, zobrazowanym na rys. 1.

Schemat systemu obiegu wody

Rys. 1. Schemat systemu zamkniętego obiegu między uprawą roślinności a system oczyszczania ścieków

W artykule omówiono alternatywne rozwiązanie układu napowietrzania w systemach biologicznego oczyszczania ścieków, które mogłoby zostać zastosowane w obiektach kosmicznych. Poniżej przedstawiono charakterystykę i problematykę związaną z wpływem grawitacji na układ napowietrzania i budowę systemu z bezpęcherzykowym (bezbąbelkowym) napowietrzaniem, przedstawiono wyniki eksperymentu przeprowadzonego na wodzie wodociągowej w warunkach laboratoryjnych, a także oszacowano rozmiary systemu wymagane dla sześcioosobowej załogi. Przedstawiono również potencjalne zastosowania napowietrzania bezbąbelkowego w warunkach ziemskich. W podsumowaniu wskazano m.in. na dalsze możliwe kroki zmierzające do rozwoju tego tematu.

Problematyka obniżonej grawitacji

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej. Pomimo bliskiej odległości od Ziemi (ok. 300 km) [3] panuje tam stan nieważkości, czyli zerowej grawitacji. Nie oznacza to jednak, że siły grawitacji nie działają – do tego obszaru dochodzi ok. 80–90% ziemskiej grawitacji [13], która jest jednak niwelowana. Widać to doskonale w bilansie sił grawitacji i bezwładności działających na stację [13]. W rezultacie obserwujemy zjawisko „zero-g”, zwane mikrograwitacją, które wynika ze szczątkowych sił działających na stację (np. opory aerodynamiczne czy siła odśrodkowa). Ma to ogromny wpływ na przyszłe projektowanie technologii oczyszczania ścieków. Dzieje się tak, ponieważ przyspieszenie grawitacyjne oddziałuje na zjawiska związane z ciężarem i siłą wyporu. Zestawienie tych zjawisk przedstawiono na rys. 2. W rezultacie wewnątrz Stacji Kosmicznej obserwuje się brak: sedymentacji, siły wyporu, ciśnienia hydrostatycznego i konwekcji swobodnej. Wszystkie powyżej wymienione fenomeny mają swoje implikacje w systemach inżynierii środowiska, a szczególnie technologii oczyszczania ścieków i wody.

Przyśpieszenie grawitacyjne

Rys. 2. Wpływ przyspieszenia grawitacyjnego na pozostałe zjawiska Źródło własne na podst. [13]

System oczyszczania ścieków z bezpęcherzykowym napowietrzaniem

Jednym z obecnie badanych rozwiązań jest system bezpęcherzykowego napowietrzania wody [7, 4], który nie jest zależny od sił grawitacji. Zastosowanie będą tu miały membrany hollow fiber i węże silikonowe [7, 8]. Te drugie, chociaż charakteryzują się mniejszą sprawnością niż membrany [7], mogą być efektywniejsze pod względem ekonomicznym. Zasada działania napowietrzania bezpęcherzykowego została przedstawiona na rys. 3. Przez przewód silikonowy gazoprzepuszczalny (lub membranę) transportowane jest powietrze. Cząstki tlenu dyfundują przez wąż i dostają się do mieszaniny. Jeśli zastosowanym wsadem są ścieki (a nie, jak w przeprowadzonym eksperymencie, woda wodociągowa), na powierzchni węża wytworzy się biofilm, który dodatkowo może poprawić sprawność oczyszczania.

Schemat układu

Rys. 3. Schemat układu z napowietrzaniem bezpęcherzykowym

Eksperyment przedstawiony w artykule zakłada zastosowanie węża silikonowego, gazoprzepuszczalnego o średnicy 6×8 mm.

Testy napowietrzania na wodzie czystej

W celu sprawdzenia efektywności natleniania systemem bezpęcherzykowym przeprowadzono eksperyment z wykorzystaniem stanowiska eksperymentalnego przedstawionego na rys. 4. Głównymi elementami stanowiska były: zbiornik wypełniony wodą wodociągową (2,5 dm3), sonda tlenowa wraz z termometrem, sprężarka, manometr, rotametr, mieszadło zapewniające ciągłe mieszanie całej objętości wody oraz wąż silikonowy 8×6 mm o długości 1,30 m umieszczony na dnie zbiornika.

Schemat stanowiska badawczego

Rys. 4. Schemat stanowiska badawczego

Eksperyment przeprowadzono zgodnie z wytycznymi zawartymi w niemieckiej normie ATV-M209. Zastosowano metodę absorpcji przy użyciu chlorku kobaltu i siarczynu sodu. Sprawdzono trzy różne ciśnienia podawania powietrza w seriach po trzy pomiary. W tabeli 1 przedstawiono uśrednione wyniki testów. Szacunkową wielkość systemu biologicznego przedstawiono w dalszej części artykułu. Szacunkowa wielkość systemu dla stacji kosmicznejW literaturze kosmicznej istnieje spora rozbieżność dotycząca ładunków azotu amonowego występujących w urynie załogantów. Wartości te sięgają nawet 17,39 g · dobę–1 · osobę–1 [12, 11].

Wyniki testów natleniania bezpęcherzykowego

Tab. 1. Uśrednione wyniki testów natleniania bezpęcherzykowego wody wodociągowej

Przyjmując jednak wartość średnią około 7,20 g N-NH4 · dobę–1 · osobę–1 do utlenienia [5] i zakładając, że proces nitryfikacji zużywa 4,57 g O2 na utlenienie 1 g N-NH4­ [16], aby system mógł funkcjonować przy sześciu załogantach, długość węża silikonowego musiałaby wynieść ponad 295 m (rys. 5). Zakładając niezmienną efektywność zachodzenia procesu w przypadku ułożenia węża w kształcie „ślimaka”, otrzymana podłoga z węża miałaby średnicę 1,54 m, wysokość 8 mm i objętość 15 dm3. Porównując to z wymiarami jednostki oczyszczającej mocz i odzyskującej wodę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która ma objętość 3,68 m3 [6], rozwiązanie reaktora biologicznego po dopracowaniu może się stać w przyszłości konkurencyjne. 

Wielkość systemu napowietrzania załogi stacji kosmicznej

Rys. 5. Oszacowanie wielkości systemu napowietrzania bezbąbelkowego sześcioosobowej załogi stacji kosmicznej

Możliwość zastosowania w warunkach ziemskich

Omówiony powyżej eksperyment został przeprowadzony w warunkach ziemskich (1 g), co daje nadzieję na możliwość implementacji tego systemu właśnie do zastosowań ziemskich. Biorąc pod uwagę przykładowy ładunek azotu amonowego w ściekach bytowo-gospodarczych na poziomie 9,36 g N-NH4 · d–1 (na rodzinę czteroosobową) [1], system napowietrzania bezbąbelkowego mógłby zostać zastosowany w przydomowych oczyszczalniach ścieków zamiast układu konwencjonalnego (rys. 5). Warto zwrócić uwagę, że ładunek przyjęty do obliczeń systemu ziemskiego jest niższy, niż przyjęto do obliczeń systemu kosmicznego. Wynika to z faktu, że dieta kosmiczna może być bardziej bogata w azot [12], a zatem bezpiecznie jest przyjąć zwiększoną wartość. Długość węża silikonowego wyniosłaby ponad 150 m (rys. 6).

Wielkość systemu przydomowej oczyszczalni ścieków

Rys. 6. Oszacowanie wielkości systemu napowietrzania bezbąbelkowego dla przydomowej oczyszczalni ścieków czteroosobowej rodziny

Zakładając niezmienną efektywność zachodzenia procesu w przypadku ułożenia węża w kształcie „ślimaka”, otrzymana podłoga z węża miałaby średnicę 1,10 m, wysokość 8 mm i objętość 8 dm3. Przedstawione powyżej obliczenia odniesiono do przetestowanego najprostszego węża silikonowego. Dodatkowe zwiększenie sprawności można uzyskać, stosując np. OxyFas®. Potencjalnym miejscem wykorzystania takiego rozwiązania mogłyby być reaktory do miejscowego oczyszczania uryny. Takie podejście jest coraz szerzej badane i wykorzystywane na świecie [14, 9]. Przykładem wielkiego systemu, w którym zastosowano rozdzielenie strumieni i miejscowe oczyszczanie uryny, jest szwedzki projekt Gebers. Uczestniczy w nim 80 osób, a reaktory gromadzące urynę mają objętość 150 m3. Oszacowanie wielkości tego systemu przedstawiono na rys. 7.

Wielkość systemu napowietrzania projektu Gebers

Rys. 7. Oszacowanie wielkości systemu napowietrzania bezbąbelkowego dla projektu Gebers Źródło własne

W odniesieniu do systemów miejscowo oczyszczających urynę ciekawym przypadkiem są instalacje stawiane na festiwalach DGTL [17]. Toaleta ta wykorzystuje proces strącania struwitu i została przedstawiona na fot. 1. Z powodzeniem mógłby tu zostać wykorzystany również proces nitryfikacji. Zakładając, że w festiwalu weźmie udział 100 tys. osób i biorąc pod uwagę przyjmowane normy dotyczące kabin ustępowych [10] – tych ostatnich będzie 634. Oznacza to, że na jedną kabinę przypadnie 157 użytkowników dziennie. System napowietrzania jednej kabiny powinien mieć 0,3 m3, a długość węża blisko 6000 m. Widać zatem, że przy takim krótkoterminowym rozwiązaniu system ten powinien zostać ulepszony.

Instalacja oczyszczająca urynę

Fot. 1. Instalacja oczyszczająca urynę na hiszpańskim festiwalu DGTL [17]

Podsumowanie i kierunki przyszłych badań

Stworzenie efektywnego układu oczyszczania ścieków i jego podsystemów w obiektach kosmicznych będzie jednym z ważniejszych kroków do stworzenia niezależnej i samowystarczalnej kolonii pozaziemskiej. W odniesieniu do biologicznych systemów oczyszczania ścieków kluczowe będzie stworzenie odpornego na działanie grawitacji systemu napowietrzania i separacji osadu. Wstępne badania nad napowietrzaniem bezpęcherzykowym wykazały, że metody te mogłoby mieć zastosowanie również w systemach kosmicznych. Dalsze badania powinny obejmować prace nad zwiększeniem efektywności transferu tlenu np. poprzez zastosowanie bardziej wydajnego materiału lub większego ciśnienia cząstkowego tlenu. Równocześnie technologia ta może być wykorzystywana w systemach ziemskich – zarówno w mniejszych, przydomowych instalacjach, jak i w oczyszczalniach ścieków. 

Prace nad napowietrzaniem bezbąbelkowym były możliwe dzięki projektowi 0402/0093/18 Wydziału Inżynierii Środowiska, Politechniki Wrocławskiej

Literatura

  1. Almeida M.C., Butler D., Friedler E., At-source domestic wastewater quality, „Urban Water” 1(1), 1999, p. 49–55.
  2. ATV-M 209: Messung der Sauerstoffzufuhr von Belüftungseinrichtungen in Belebungsanlagen in Reinwasser und in belebtem Schlamm, Juni 1996.
  3. Anderson M.S., Ewert M.K., Keener J.F., Wagner S.A., Life Support Baseline Values and Assumptions Document, National Aeronautics and Space Administration Washington, D.C., Report No. NASA/TP-2015–218570, 2018. 
  4. Barta D.J., Pickering K.D., Meyer C., Pensinger S., Vega L., Flynn M., Jackson A., Wheeler R., A Biologically-Based Alternative Water Processor for Long Duration Space Missions, NASA Johnson Space Center, Houston, TX, Report No. NASA/JSC-CN-33488, 2015. 
  5. Bornemann G., Waßer K., Hauslage J., The influence of nitrogen concentration and precipitation on fertilizer production from urine using a trickling filter, „Life Sci. Sp. Res.”, 2018.
  6. Carrasquillo R.L., Reuter J.L., Philistine C.L., Summary of Resources for the International Space Station Environmental Control and Life Support System in Lake Tahoe, NV, 1997. 
  7. Cote P., Bersillon J.L., Huyard A., Bubble-free aeration using membranes: mass transfer analysis, „Journal of Membrane Science”, 47(1-2), 1989, p. 91–106. 
  8. DeLombard R., Kelly E., Hrovat K., Nelson E., Pettit D., Motion of air bubbles in water subjected to microgravity accelerations, in: „43rd AIAA Aerospace Sciences Meeting and Exhibit”, 2006, p. 722. 
  9. Ganrot Z., Urine processing for efficient nutrient recovery and reuse in agriculture, Göteborg University, 2005. 
  10. Glapa R., Bezpieczeństwo sanitarne imprez masowych, 2012, www.lubuskie.uw.gov.pl/download/1140.pdf (dostęp: 12.07.2019).
  11. Jurga A., Janiak K., Ratkiewicz K., Podstawczyk D., An overview of blackwater data collection from space life support systems and its comparison to a terrestrial wastewater dataset, „Journal of Environmental Management”, 241, 2019, p. 198–210. 
  12. Leonard J.I., Energy balance and the composition of weight loss during prolonged space flight, „National Aeronautics and Space Administration”, 1982.
  13. Monti R., Physics of fluids in microgravity, CRC Press, 2002.
  14. Otterpohl R., Braun U., Oldenburg M., Innovative technologies for decentralised wastewater management in urban and peri-urban areas, „Berichte-Wassergute Und Abfallwirtschaft Technische Universitat Munchen Berichtsheft”, 173, 2002, p. 109–126.
  15. 15. Rosengren A.J., Skoulidou D.K., Tsiganis K., Voyatzis G., Dynamical cartography of Earth satellite orbits, „Advances in Space Research” 63(1), 2019, p. 443–460.
  16. Tchobanoglous G., Burton F.L., Stensel H.D., Metcalf & Eddy wastewater engineering: treatment and reuse. International Edition, McGrawHill, 4, 2003.
  17. www.bcn.dgtl.nl/en/dgtl-recycles-your-pee.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Odwodnienie liniowe zewnętrzne – jakie wybrać?

Odwodnienie liniowe zewnętrzne – jakie wybrać? Odwodnienie liniowe zewnętrzne – jakie wybrać?

Odwodnienie liniowe jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania większej utwardzonej powierzchni lub działki. Jednak system odwodnień liniowych trzeba wcześniej dobrze zaplanować, aby uniknąć powstawania...

Odwodnienie liniowe jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania większej utwardzonej powierzchni lub działki. Jednak system odwodnień liniowych trzeba wcześniej dobrze zaplanować, aby uniknąć powstawania zastojów wody, kałuż czy błota. Należy też pamiętać, że dobry system odwodnienia może uchronić przed zawilgoceniem fundamentów i ścian zewnętrznych. Z jakich elementów powinno składać się odwodnienie liniowe na zewnątrz? W jaki sposób je ułożyć, żeby dobrze spełniało swoje zadanie?

Waldemar Joniec Odzysk ciepła z kanalizacji

Odzysk ciepła z kanalizacji Odzysk ciepła z kanalizacji

Przy budowie nowoczesnych domów niskoenergetycznych i pasywnych stosowane są technologie, dzięki którym możliwe jest oszczędzanie energii. Najczęściej wykorzystuje się materiały do izolacji ścian oraz...

Przy budowie nowoczesnych domów niskoenergetycznych i pasywnych stosowane są technologie, dzięki którym możliwe jest oszczędzanie energii. Najczęściej wykorzystuje się materiały do izolacji ścian oraz montowane są szczelne okna, a także odzyskiwane jest ciepło z wentylacji. Jednakże w ściekach odprowadzanych do kanalizacji „drzemie” dość dużo energii. Na świecie powstało kilka technologii odzysku ciepła ze ścieków.

dr hab. inż. Edyta Dudkiewicz, dr inż. Alina Żabnieńska-Góra Wyznaczanie przepływu obliczeniowego wody w halach produkcyjnych

Wyznaczanie przepływu obliczeniowego wody w halach produkcyjnych Wyznaczanie przepływu obliczeniowego wody w halach produkcyjnych

W artykule omówiono metody wyznaczania przepływów obliczeniowych wody w halach produkcyjnych na podstawie analizy formuł dostępnych w literaturze. Przedstawiono wyniki badań dynamiki rozbioru ciepłej wody...

W artykule omówiono metody wyznaczania przepływów obliczeniowych wody w halach produkcyjnych na podstawie analizy formuł dostępnych w literaturze. Przedstawiono wyniki badań dynamiki rozbioru ciepłej wody dla hali produkcyjnej zlokalizowanej we Wrocławiu.

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski, inż. Monika Plata Oszczędności energii i ilości wody płucznej w procesie płukania filtrów pospiesznych wody

Oszczędności energii i ilości wody płucznej w procesie płukania filtrów pospiesznych wody Oszczędności energii i ilości wody płucznej w procesie płukania filtrów pospiesznych wody

W procesie płukania filtrów pospiesznych wody można uzyskiwać oszczędności wody i redukować ryzyko utraty ziaren. Wyniki badań wskazują, że w przypadku prowadzenia płukania wodą powierzchniową konieczne...

W procesie płukania filtrów pospiesznych wody można uzyskiwać oszczędności wody i redukować ryzyko utraty ziaren. Wyniki badań wskazują, że w przypadku prowadzenia płukania wodą powierzchniową konieczne jest zróżnicowanie intensywności płukania w zależności od temperatury wody, jeżeli oczekujemy tej samej wartości ekspansji latem i zimą. Brak takiego zróżnicowania może prowadzić do utraty ziaren, wody płucznej i energii zimą lub zbyt małej intensywności płukania latem, co skutkuje sklejaniem ziaren...

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski, inż. Monika Plata Podstawy teoretyczne płukania filtrów pospiesznych wody

Podstawy teoretyczne płukania filtrów pospiesznych wody Podstawy teoretyczne płukania filtrów pospiesznych wody

W procesie płukania filtrów pospiesznych wody można uzyskiwać oszczędności wody i redukować ryzyko utraty ziaren. Dla tej samej ekspansji złoża w czasie płukania w warunkach zimowych wymagana jest bowiem...

W procesie płukania filtrów pospiesznych wody można uzyskiwać oszczędności wody i redukować ryzyko utraty ziaren. Dla tej samej ekspansji złoża w czasie płukania w warunkach zimowych wymagana jest bowiem znacznie mniejsza intensywność płukania niż w warunkach letnich.

mgr inż. Jakub Kozicki Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych

Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych

Coraz większym problemem dużych miast jest konieczność rehabilitacji kanałów sanitarnych. Problemem z punktu widzenia inwestora jest mocno rozwinięta infrastruktura podziemna, co często dyskwalifikuje...

Coraz większym problemem dużych miast jest konieczność rehabilitacji kanałów sanitarnych. Problemem z punktu widzenia inwestora jest mocno rozwinięta infrastruktura podziemna, co często dyskwalifikuje metody wykopowe. W zależności od stanu technicznego w kontekście zróżnicowanego toku obliczeniowego, a także warunków panujących w sieci kluczowe znaczenie ma zastosowanie odpowiedniej żywicy, zarówno pod względem mechanicznym, jak i chemicznym.

Redakcja RI Zestawy hydroforowe dla sieci wodociągowych i instalacji przemysłowych

Zestawy hydroforowe dla sieci wodociągowych i instalacji przemysłowych Zestawy hydroforowe dla sieci wodociągowych i instalacji przemysłowych

Jak zapewnić energooszczędną eksploatację i odpowiednie ciśnienie wody w każdym punkcie instalacji wodociągowej? Wiele zależy od doboru hydroforów i ich poprawnej eksploatacji. Priorytetem jest ciągłość...

Jak zapewnić energooszczędną eksploatację i odpowiednie ciśnienie wody w każdym punkcie instalacji wodociągowej? Wiele zależy od doboru hydroforów i ich poprawnej eksploatacji. Priorytetem jest ciągłość i bezpieczeństwo dostaw, ale energoefektywność to nie tylko opłaty za energię, ale też mniejsza awaryjność i dłuższa żywotność przewodów i armatury. Koszty energii elektrycznej na przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach to główny składnik kosztów zaopatrzenia w wodę.

dr inż. Katarzyna Kołecka, mgr inż. Dariusz Rohde Zalety i problemy związane z zagospodarowaniem osadów ściekowych metodą trzcinową

Zalety i problemy związane z zagospodarowaniem osadów ściekowych metodą trzcinową Zalety i problemy związane z zagospodarowaniem osadów ściekowych metodą trzcinową

Systemy trzcinowe do zagospodarowania osadów mogą stanowić bardzo dobre rozwiązanie dla małych oczyszczalni ścieków, które dysponują ograniczonymi środkami finansowymi. Powodują równoczesną stabilizację...

Systemy trzcinowe do zagospodarowania osadów mogą stanowić bardzo dobre rozwiązanie dla małych oczyszczalni ścieków, które dysponują ograniczonymi środkami finansowymi. Powodują równoczesną stabilizację i odwadnianie osadów, opierając się na procesach naturalnych, które nie obciążają środowiska. Mimo wielu zalet nie są jednak powszechnie stosowane w Polsce m.in. z powodu braku doświadczeń wśród projektantów.

inż. Nikon Gawryluk Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018

Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018

Z początkiem lipca 2018 r. pojawi się konieczność określenia zasadniczych charakterystyk urządzeń i armatury wodnej oraz oznaczenia ich znakiem „B” w przypadku zastosowań dla ochrony przeciwpożarowej w stałych...

Z początkiem lipca 2018 r. pojawi się konieczność określenia zasadniczych charakterystyk urządzeń i armatury wodnej oraz oznaczenia ich znakiem „B” w przypadku zastosowań dla ochrony przeciwpożarowej w stałych urządzeniach gaśniczych. Dotyczyć to będzie m.in. agregatów pompowych, kolektorów wlotowych i rozdzielaczy, zaworów i zasuw, filtrów, zaworów zwrotnych, uchwytów i zestawów mocowania przewodów rurowych oraz czujników/przełączników przepływu wody i ciśnienia. Elementy te będą mogły zostać wprowadzone...

dr inż. Katarzyna Kołecka, mgr inż. Dariusz Rohde Projektowanie, budowa i eksploatacja systemów trzcinowych do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych

Projektowanie, budowa i eksploatacja systemów trzcinowych do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych Projektowanie, budowa i eksploatacja systemów trzcinowych do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych

Systemy trzcinowe do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych są alternatywą dla technologii o wysokich kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Naśladują naturalne procesy, które zachodzą w bagnach,...

Systemy trzcinowe do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych są alternatywą dla technologii o wysokich kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Naśladują naturalne procesy, które zachodzą w bagnach, i charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością odwadniania oraz stabilizacji. Najlepiej sprawdzają się w małych oczyszczalniach ścieków, znacząco obniżając koszty gospodarowania osadami ściekowymi, jednak w dużych oczyszczalniach również dają dobre efekty.

dr inż. Marek Kalenik Kanalizacja podciśnieniowa – zasady projektowania

Kanalizacja podciśnieniowa – zasady projektowania Kanalizacja podciśnieniowa – zasady projektowania

Normy dotyczące projektowania kanalizacji podciśnieniowej zawierają jedynie ogólne wymagania techniczne, z kolei w wytycznych EPA przy doborze parametrów projektowych występują nieścisłości. W projektowaniu...

Normy dotyczące projektowania kanalizacji podciśnieniowej zawierają jedynie ogólne wymagania techniczne, z kolei w wytycznych EPA przy doborze parametrów projektowych występują nieścisłości. W projektowaniu warto posiłkować się algorytmem wymiarowania kanalizacji wg ATV-DVWK-A 116 oraz korzystać z metod projektowania opracowanych przez firmy na podstawie doświadczeń eksploatacyjnych.

dr inż. Katarzyna Kołecka, mgr inż. Dariusz Rohde Systemy trzcinowe jako metoda odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych dla małych i średnich  oczyszczalni

Systemy trzcinowe jako metoda odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych dla małych i średnich  oczyszczalni Systemy trzcinowe jako metoda odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych dla małych i średnich  oczyszczalni

Jedną z metod unieszkodliwiania osadów ściekowych jest tzw. metoda trzcinowa. O jej przydatności dla małych i średnich oczyszczalni ścieków decydują stosunkowo niskie koszty eksploatacji, stanowiące 5–10%...

Jedną z metod unieszkodliwiania osadów ściekowych jest tzw. metoda trzcinowa. O jej przydatności dla małych i średnich oczyszczalni ścieków decydują stosunkowo niskie koszty eksploatacji, stanowiące 5–10% kosztów powszechnie stosowanych rozwiązań. Rozwiązanie to ma niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną i nie wymaga stosowania dodatkowych substancji chemicznych poprawiających odwadnianie osadów.

wj Zabezpieczenie przed wtórnym zanieczyszczeniem wody

Zabezpieczenie przed wtórnym zanieczyszczeniem wody Zabezpieczenie  przed wtórnym zanieczyszczeniem wody

Woda pitna w sieci wodociągowej może zostać skażona zanieczyszczeniami zawartymi w wodzie powracającej do sieci z wewnętrznych instalacji wodociągowych. W przewodach powstają bowiem osady, a w nich rozwijają...

Woda pitna w sieci wodociągowej może zostać skażona zanieczyszczeniami zawartymi w wodzie powracającej do sieci z wewnętrznych instalacji wodociągowych. W przewodach powstają bowiem osady, a w nich rozwijają się bakterie i drobnoustroje, zwłaszcza w odcinkach martwych lub o małym poborze.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK Praktyczne konsekwencje wymagań dyrektywy ErP w projektowaniu wentylacji

Praktyczne konsekwencje wymagań dyrektywy ErP w projektowaniu wentylacji Praktyczne konsekwencje wymagań dyrektywy ErP w projektowaniu wentylacji

Kolejne wprowadzane wymagania dyrektywy w sprawie ekoprojektu nie są z punktu widzenia projektanta skomplikowane, ale wymagają uwzględnienia zmieniających się gabarytów urządzeń oraz możliwości wycofania...

Kolejne wprowadzane wymagania dyrektywy w sprawie ekoprojektu nie są z punktu widzenia projektanta skomplikowane, ale wymagają uwzględnienia zmieniających się gabarytów urządzeń oraz możliwości wycofania z produkcji niektórych modeli. Współpraca projektanta z dostawcą pozwoli uniknąć doboru urządzeń wycofywanych z oferty czy problemu brakującego miejsca na montaż.

Joanna Ryńska Pompy do ścieków

Pompy do ścieków Pompy do ścieków

Pompy do przetłaczania wody brudnej i ścieków są wykorzystywane nie tylko w dużych rozwiązaniach infrastrukturalnych (jak przepompownie czy oczyszczalnie), wspierają także instalację grawitacyjną bezpośrednio...

Pompy do przetłaczania wody brudnej i ścieków są wykorzystywane nie tylko w dużych rozwiązaniach infrastrukturalnych (jak przepompownie czy oczyszczalnie), wspierają także instalację grawitacyjną bezpośrednio w obiektach lub odprowadzają z nich ścieki do instalacji ciśnieniowej.

dr inż. Marcin Janczak Możliwości i ograniczenia zwiększania sprawności pomp samozasysających

Możliwości i ograniczenia zwiększania sprawności pomp samozasysających Możliwości i ograniczenia zwiększania sprawności pomp samozasysających

Zastosowanie zmodyfikowanych pomp odśrodkowych zamiast krążeniowych pozwala na oszczędności ok. 35% energii zużywanej na pompowanie. Tym samym w instalacjach przemysłowych, w których wymagana jest zdolność...

Zastosowanie zmodyfikowanych pomp odśrodkowych zamiast krążeniowych pozwala na oszczędności ok. 35% energii zużywanej na pompowanie. Tym samym w instalacjach przemysłowych, w których wymagana jest zdolność do samozasysania cieczy, pompy krążeniowe zastępowane są pompami odśrodkowymi z członami krążeniowymi. Takimi instalacjami są w szczególności bazy paliw płynnych, w tym gazu skroplonego.

mgr inż. Marzena Mucha Porównanie koncepcji rozbudowy gminnej oczyszczalni ścieków dla aglomeracji powyżej 10 tys. RLM (równoważnej liczbie mieszkańców)

Porównanie koncepcji rozbudowy gminnej oczyszczalni ścieków dla aglomeracji powyżej 10 tys. RLM (równoważnej liczbie mieszkańców) Porównanie koncepcji rozbudowy gminnej oczyszczalni ścieków dla aglomeracji powyżej 10 tys. RLM (równoważnej liczbie mieszkańców)

Wybór sposobu rozbudowy oczyszczalni w celu spełnienia zaostrzonych wymagań dotyczących jakości ścieków oczyszczonych wymaga uwzględnienia szeregu czynników technologicznych i środowiskowych oraz aspektów...

Wybór sposobu rozbudowy oczyszczalni w celu spełnienia zaostrzonych wymagań dotyczących jakości ścieków oczyszczonych wymaga uwzględnienia szeregu czynników technologicznych i środowiskowych oraz aspektów ekonomicznych. Na nakłady inwestycyjne duży wpływ mają koszty wyposażenia w urządzenia technologiczne oraz koszty budowy. Przed wyborem rozwiązania należy przeprowadzić analizę wariantowych koncepcji rozbudowy oczyszczalni i przedstawić inwestorowi przewidywane koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.

inż. Martyna Cieniawska, dr inż. Agnieszka Malesińska Hydranty – wymagania prawne i podstawowe parametry hydrauliczne

Hydranty – wymagania prawne i podstawowe parametry hydrauliczne Hydranty – wymagania prawne i podstawowe parametry hydrauliczne

W artykule podjęto próbę przybliżenia wymagań stawianych budynkom mieszkalnym pod kątem wyposażenia ich w zawory hydrantowe i hydranty oraz związanych z hydrantami zewnętrznymi. W obowiązujących przepisach...

W artykule podjęto próbę przybliżenia wymagań stawianych budynkom mieszkalnym pod kątem wyposażenia ich w zawory hydrantowe i hydranty oraz związanych z hydrantami zewnętrznymi. W obowiązujących przepisach znaleźć można wiele niejasności, które z punktu widzenia projektanta mogą być przyczyną błędów projektowych.

Redakcja RI Jak dobrać zestaw hydroforowy?

Jak dobrać zestaw hydroforowy? Jak dobrać zestaw hydroforowy?

Zestawy hydroforowe służą do podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach i sieciach. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego urządzenia, warto rozważyć kilka czynników.

Zestawy hydroforowe służą do podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach i sieciach. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego urządzenia, warto rozważyć kilka czynników.

dr inż. Agnieszka Ludwińska, dr inż. Joanna Paduchowska Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków

Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków

Analiza zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze wykazuje, że wodą deszczową można zastąpić około połowę wody pitnej. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie wody pitnej, a jednocześnie zredukować ilość...

Analiza zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze wykazuje, że wodą deszczową można zastąpić około połowę wody pitnej. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie wody pitnej, a jednocześnie zredukować ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji.

mgr inż. Katarzyna Skrzypiec, dr hab. inż. Magdalena Gajewska Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku

Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku

Jak wynika z analizy, systemy hydrofitowe sprawdzają się na obszarach, na których występują duże wahania dopływu ścieków do oczyszczalni. Znaczna zmienność obciążeń hydraulicznych oraz ładunkami zanieczyszczeń...

Jak wynika z analizy, systemy hydrofitowe sprawdzają się na obszarach, na których występują duże wahania dopływu ścieków do oczyszczalni. Znaczna zmienność obciążeń hydraulicznych oraz ładunkami zanieczyszczeń ogranicza możliwość zastosowania w małych miejscowościach turystycznych innych technologii oczyszczania ścieków.

mgr inż. Kamil Świętochowski Korelacja szumu wycieku na przewodach wodociągowych żeliwnych i stalowych – przykłady

Korelacja szumu wycieku na przewodach wodociągowych żeliwnych i stalowych – przykłady Korelacja szumu wycieku na przewodach wodociągowych żeliwnych i stalowych – przykłady

Aktywna kontrola wycieków jest ważnym elementem procesu obniżania strat wody w sieci wodociągowej. Poszukiwanie i lokalizacja miejsca awarii na sieci powinny się rozpocząć jak najszybciej od momentu jej...

Aktywna kontrola wycieków jest ważnym elementem procesu obniżania strat wody w sieci wodociągowej. Poszukiwanie i lokalizacja miejsca awarii na sieci powinny się rozpocząć jak najszybciej od momentu jej powstania. Jedną z metod jest korelacja szumu wycieku.

mgr inż. Katarzyna Skrzypiec, mgr inż. Aleksandra Bejnarowicz, dr hab. inż. Magdalena Gajewska Rozwiązania gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych. Małe oczyszczalnie ścieków zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju

Rozwiązania gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych. Małe oczyszczalnie ścieków zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju Rozwiązania gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych. Małe oczyszczalnie ścieków zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju

Tematem artykułu jest oczyszczanie ścieków bytowych na terenach o rozproszonej zabudowie. Omówiono dostępne technologie oczyszczania stosowane dla małych jednostek osadniczych. Scharakteryzowano i porównano...

Tematem artykułu jest oczyszczanie ścieków bytowych na terenach o rozproszonej zabudowie. Omówiono dostępne technologie oczyszczania stosowane dla małych jednostek osadniczych. Scharakteryzowano i porównano pod względem ekonomicznym możliwe do zastosowania na takich obszarach rozwiązania gospodarki ściekowej, w tym małe, lokalne oczyszczalnie ścieków pracujące w technologii złóż hydrofitowych.

Damian Żabicki Pompy i przepompownie do ścieków

Pompy i przepompownie do ścieków Pompy i przepompownie do ścieków

O zastosowaniu konkretnej pompy do ścieków decyduje przede wszystkim jej konstrukcja. Z kolei przepompownie ścieków znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie wykonanie kanalizacji grawitacyjnej jest trudne,...

O zastosowaniu konkretnej pompy do ścieków decyduje przede wszystkim jej konstrukcja. Z kolei przepompownie ścieków znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie wykonanie kanalizacji grawitacyjnej jest trudne, a czasami nawet niemożliwe.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.