RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce

Ogrzewanie podłogowe, Fot. Wavin

Ogrzewanie podłogowe, Fot. Wavin

Wygoda użytkowania i swoboda architektoniczna w kształtowaniu przestrzeni pomieszczeń wpłynęły na popularność stosowania ogrzewania podłogowego. Jednak wykonując taką instalację, należy pamiętać o konieczności spełnienia istotnych wymagań technicznych i zastosowania się do obowiązujących przepisów. Poniższy artykuł opracowano na podstawie publikacji [1], stąd w tekście pojawiają się odniesienia do niemieckich wymagań prawnych, które mogą być jednak interesujące i dla polskiego czytelnika.

Zobacz także

ELEKTRA Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały...

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały mróz może negatywnie wpłynąć na instalacje znajdujące się na zewnątrz budynków.

Thermoval Polska S.A. Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z...

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z działaniem tego typu instalacji, warto zabezpieczyć je kablami grzewczymi Thermoval przeznaczonymi do ochrony rur przed skutkami oddziaływania niskich temperatur.

ELEKTRA Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje...

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje zewnętrzne – do bezawaryjnego przetrwania tych warunków.

Jeszcze kilka lat temu ogrzewanie podłogowe było luksusowym wariantem ogrzewania dostępnym dla nielicznych. Szybki postęp techniki budowlanej i rosnące ze wzrostem dobrobytu wymagania wobec komfortu miejsca zamieszkania przyczyniły się do tego, że instalacje tego rodzaju stają się standardem w nowym budownictwie. Rozstrzygające znaczenie ma długa lista zalet ogrzewania podłogowego:

  • wygoda i komfort,
  • higiena – brak cyrkulacji powietrza, kurz nie „zapieka się” na powierzchniach o niskiej temperaturze,
  • zdrowszy klimat pomieszczenia dzięki niższej temperaturze powietrza, a przez to jego wyższej względnej wilgotności,
  • możliwość dowolnego kształtowania przestrzeni pomieszczeń,
  • długowieczność instalacji i łatwość jej konserwacji,
  • energooszczędność i przyjazność środowisku.

Jedną z najważniejszych zalet ogrzewania podłogowego jest niski zakres temperatur roboczych. W sytuacji nieustannego wzrostu cen nośników energii zastosowanie  niskotemperaturowych źródeł ciepła (kotłów kondensacyjnych czy pomp ciepła) jest jednym z podstawowych sposobów ograniczania kosztów ogrzewania. Urządzenia takie pracują najwydajniej w niskich temperaturach, a ich rola w przyszłości jeszcze wzrośnie.

ilość ciepła uciekająca z pomieszczenia

Rys.1. Całkowita projektowa strata ciepła

Niestety, wymienione powyżej zalety nie zawsze znajdują potwierdzenie w opiniach lokatorów mieszkań ogrzewanych z użyciem takich instalacji. Wpływają na to najczęściej błędny dobór urządzeń, błędy w wykonawstwie czy wreszcie brak właściwego zrównoważenia hydraulicznego. Równoważenie hydrauliczne nawet małych instalacji to obowiązek wynikający z techniki, ekonomii czy konieczności ochrony środowiska naturalnego, czyli po prostu ze zdrowego rozsądku.

Podstawowe pojęcia

Poniżej omówiono kilka najważniejszych pojęć dotyczących ogrzewania podłogowego.

Całkowita projektowa strata ciepła

Regulator

Regulator Unibox E BV firmy Oventrop

Całkowita projektowa strata ciepła to ilość energii cieplnej, jaka w ciągu godziny ucieka z cieplejszego pomieszczenia do zimniejszego otoczenia przez wszystkie przegrody ograniczające. Do tego dochodzi jeszcze ciepło potrzebne do ogrzania świeżego zimnego powietrza, które dostaje się do środka podczas wietrzenia. Przedstawiona symbolicznie na rys. 1 ilość ciepła uciekająca z pomieszczenia musi być stale uzupełniana przez znajdujące się w nim urządzenie grzewcze, aby zachować pożądaną temperaturę.

Wielkość strat ciepła danego pomieszczenia zmienia się oczywiście w zależności od zmieniającej się temperatury zewnętrznej. Automatyczna, zależna od temperatury zewnętrznej regulacja temperatury zasilania zapewnia dostarczenie do pomieszczenia ilości energii cieplnej równej wielkości traconego przez nie chwilowo ciepła. Temperatura zasilania jest taka sama we wszystkich pomieszczeniach budynku.

ilość ciepła, jaka ucieka z pomieszczenia do chłodniejszego otoczenia

Rys. 2. Bilans cieplny

Bilans cieplny

Jak to przedstawiono na rys. 2, ilość ciepła, jaka ucieka z pomieszczenia do chłodniejszego otoczenia, musi być na bieżąco (do 100%) uzupełniana przez zamontowane w nim urządzenia grzewcze.

Zyski ciepła ze źródeł obcych (spoza instalacji)

Zysk ciepła obcego to ilość ciepła dodatkowo wprowadzona do pomieszczenia (spoza instalacji grzewczej). Jak to zobrazowano na rys. 3, chodzi o ciepło, które dostaje się do pomieszczenia z zewnątrz, w postaci promieniowania słonecznego, albo oddawane jest przez znajdujące się w pomieszczeniu urządzenia, kominki itd. Do podstawowych źródeł zysków ciepła obcego należą:

  • promieniowanie słoneczne – np. przez duże okna od południa (duży zysk ciepła z zewnątrz),
  • kominek grzewczy lub piec kaflowy (duży zysk ciepła pozyskany z wnętrza pomieszczenia),
  • kuchnia, piekarnik, lodówka (zyski wewnętrzne),
  • oświetlenie, telewizor, komputer, maszyny, osoby (zyski wewnętrzne).
ciepło, które dostaje się do pomieszczenia z zewnątrz

Rys. 3. Zyski ciepła ze źródeł obcych (spoza instalacji)

Wielkość zysków ciepła obcego można oszacować tylko w przybliżeniu. Intensywność, czas trwania i częstotliwość ich występowania są bardzo różne. Napływ ciepła przez całkowicie przeszklony, skierowany na południe szczyt domu może, np. w styczniu, w ciągu kilku godzin pokryć do 70% strat cieplnych pomieszczenia. Kominek grzewczy pokryje ponad 100% strat, a inne formy zysków ciepła – zazwyczaj poniżej 25%. Pomimo wyposażenia w termostaty pokojowe szybka reakcja powierzchni grzewczej na napływ ciepła obcego jest w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego – w przeciwieństwie do grzejników konwencjonalnych – niemożliwa. Spowodowane jest to bezwładnością instalacji ogrzewania podłogowego.

Bezwładność ogrzewania podłogowego

Wskutek zdolności jastrychu grzewczego do magazynowania ciepła instalacja ogrzewania podłogowego wykazuje, w zależności od grubości i rodzaju posadzki, czas zwłoki (stygnięcia) lub reakcji (nagrzewania) wynoszący ok. 2 godz. Termostat pokojowy zamyka się w wyniku wzrostu temperatury pomieszczenia po pozyskaniu ciepła obcego (słońce) (rys. 4).

Termostat pokojowy zamyka się

Rys. 4. Bezwładność ogrzewania podłogowego

Pomimo to jastrych grzewczy jeszcze przez ok. 2 godziny oddaje ciepło do pomieszczenia (dopóki podłoga nie wystygnie). Na rys. 5 zobrazowano przypadek krytyczny: napływ ciepła z obcego źródła ustaje, temperatura pomieszczenia spada w wyniku wcześniejszego wychłodzenia podłogi i termostat pokojowy otwiera się. Odzyskanie przez podłogę pełnej, stuprocentowej sprawności potrwa kolejne 2 godziny. Zastosowanie systemu automatycznego sterowania temperaturą pomieszczeń ma wprawdzie sens z punktu widzenia energooszczędności, nie nadaje się jednak do regulacji temperatury w pomieszczeniach, w których temperatura szybko się zmienia. W tym przypadku działa tylko efekt samoregulacji.

wychłodzenia podłogi a otwarty termostat pokojowy

Rys. 5. Napływ ciepła z obcego źródła ustaje, temperatura pomieszczenia spada w wyniku wcześniejszego wychłodzenia podłogi i termostat pokojowy otwiera się

Efekt samoregulacji

W materiałach jednej z licznych w Niemczech organizacji branżowych (BVF) znaleźć można następujące sformułowanie: „Efekt samoregulacji w postaci natychmiastowej reakcji ogrzewania na zmiany zachodzące w pomieszczeniu pojawia się niezależnie od automatyki sterującej”. Efekt samoregulacji, działający najlepiej w niskich temperaturach, to skomplikowany, dynamiczny proces fizyczny.

W praktycznym uproszczeniu można założyć, że ilość ciepła oddawanego przez instalację ogrzewania podłogowego regulowana jest w najprostszy fizycznie sposób, bez zastosowania technicznych metod regulacji. U podstaw tego zjawiska leżą następujące, podstawowe prawa fizyki:

  • ciepło przepływa zawsze z przestrzeni ciepłych do zimnych (od ciepłej podłogi do chłodniejszego powietrza w pomieszczeniu),
  • natężenie przepływu ciepła zależy od różnicy temperatur przestrzeni ciepłej i zimnej.
praca instalacji w okresie grzewczym

Rys. 6. Przykład przeciętnych warunków pracy instalacji w okresie grzewczym, bez zysków ciepła obcego.

Poniżej przedstawiono cztery uproszczone przykłady obrazujące efekt samoregulacji. W przykładach tych temperatura zewnętrzna, temperatura pomieszczenia (ścian ograniczających), temperatura powierzchni podłogi oraz przepływ wody grzewczej pozostają niezmienione. Tylko temperatura powietrza w pomieszczeniu ulega zmianie na skutek dopływu ciepła z obcych źródeł lub nagłego napływu zimnego powietrza z zewnątrz (podczas wietrzenia).

Na rys. 6 przedstawiono przykład przeciętnych warunków pracy instalacji w okresie grzewczym, bez zysków ciepła obcego. Przy przeciętnej temperaturze zewnętrznej i temperaturze powierzchni grzejnej wynoszącej 24°C podłoga przekazuje do pomieszczenia (uzupełnia) 100% ciepła traconego przez nie do otoczenia. Temperatura pomieszczenia utrzymywana jest na poziomie 20°C.

bilans

Efekt samoregulacji

Rys. 7. Warunki brzegowe takie jak poprzednio, jednak temperatura pomieszczenia wzrosła do +22°C po wystąpieniu dopływu ciepła obcego.

Na rys. 7 przedstawiono następującą sytuację: warunki brzegowe takie jak poprzednio, jednak temperatura pomieszczenia wzrosła do +22°C po wystąpieniu dopływu ciepła obcego. Ilość ciepłaoddawanego przez podłogę do pomieszczenia zmniejsza się o połowę, ponieważ różnica temperatur zmniejszyła się również o połowę.

Efekt samoregulacji

Rys. 8. Warunki brzegowe również są takie same, ale temperatura powietrza w pomieszczeniu wzrosła do +24°C z powodu skrajnie wysokich zysków ciepła obcego.

W przypadku zobrazowanym na rys. 8 warunki brzegowe również są takie same, ale temperatura powietrza w pomieszczeniu wzrosła do +24°C z powodu skrajnie wysokich zysków ciepła obcego. Oddawanie ciepła przez podłogę spada do zera, nie ma przepływu ciepła.

ciepło zużyte do ogrzania świeżego powietrza po wietrzeniu

Rys. 9. Warunki brzegowe takie jak poprzednio, jednak temperatura powietrza w pomieszczeniu, po intensywnym wietrzeniu, spadła do poziomu +16°C.

Na rys. 9 przedstawiono inny przypadek: warunki brzegowe takie jak poprzednio, jednak temperatura powietrza w pomieszczeniu, po intensywnym wietrzeniu, spadła do poziomu +16°C.

BILANS

Zaprezentowane przykłady w sposób znacznie uproszczony przedstawiają skomplikowany, dynamiczny proces fizyczny składający się na efekt samoregulacji.

Regulacja wydajności instalacji

Ze względu na ich zaawansowanie w kierunku optymalizacji zużycia energii na cele grzewcze celowo przywoływane są tutaj przepisy niemieckie – wymagania techniczne wg EnEV (zarządzenie dotyczące oszczędności energii, § 12 „Regulacja w instalacjach c.o.”). Zarządzenie to nie dotyczy tylko instalacji ogrzewania podłogowego. Zgodnie z nim instalacja powinna być wyposażona w co najmniej dwie działające jednocześnie formy regulacji:

  • § 12.1 – Regulacja temperatury zasilania instalacji grzewczej w zależności od temperatury zewnętrznej. „Centralne urządzenia regulacyjne powinny, zgodnie z § 12 ustęp 1 EnEV, zapewnić utrzymanie w rurach instalacji grzewczej tylko takiej ilości ciepła, która może zostać zużyta w krótkim (najbliższym) okresie czasu. Wymaganie to służy ograniczeniu strat ciepła związanych z jego rozprowadzaniem i wytworzeniem”.
  • § 12.2 – Pomieszczeniowa regulacja natężenia przepływu czynnika grzewczego (wydajności urządzenia grzejnego) w zależności od zadanej temperatury pomieszczenia. „Zgodnie z § 12 ustęp 2 EnEV pomieszczeniowe urządzenia regulacyjne powinny ograniczyć straty ciepła spowodowane niezamierzonym przegrzewaniem pomieszczeń poprzez uwzględnienie w regulacji różnych wartości zysków ciepła obcego w poszczególnych pomieszczeniach (np. od nasłonecznienia lub pobytu osób)”.

Regulacja instalacji – zasada działania i wykorzystanie w praktyce

Po wprowadzeniu wszystkich indywidualnych danych i parametrów danego budynku automatyka sterująca instalacji nastawia odpowiednią temperaturę zasilania stosownie do aktualnie panującej temperatury zewnętrznej. W prawidłowo zaprojektowanej i zrównoważonej hydraulicznie instalacji grzewczej – w przypadku braku zysków ciepła obcego – wystarczyłaby jedynie taka forma regulacji.

Rzeczywista regulacja wydajności urządzeń grzewczych w danym pomieszczeniu byłaby wówczas wynikiem działania efektu samoregulacji. Pomieszczeniowa regulacja temperatury umożliwia oszczędzanie energii dzięki regulowaniu natężenia strumienia przepływu czynnika grzewczego.

Regulacja instalacji

Rys. 10. Brak zysków ciepła obcego, zawór otwarty.

Wielokrotnie udowodniono, że poprawne zrówno ważenie hydrauliczne (sprawdzone przez wy-jednokonanie pomiarów) prowadzi do dalszych, bardzo istotnych oszczędności energii. Sytuacja przedstawiona na rys. 10: brak zysków ciepła obcego, zawór otwarty. Do pomieszczenia dopływa tylko ciepło z podłogi, które jako strata cieplna odpływa następnie na zewnątrz przez przegrody ograniczające.

Regulacja instalacji

Rys. 11. Zobrazowano następujący przypadek: wskutek napływu ciepła obcego (np. od promieniowania słonecznego) zawór zamyka się.

Na rys. 11 zobrazowano następujący przypadek: wskutek napływu ciepła obcego (np. od promieniowania słonecznego) zawór zamyka się. Podłoga i ściany pomieszczenia wychładzają się w ciągu ok. 2 godzin. W bilansie cieplnym pomieszczenia powstaje deficyt będący skutkiem odcięcia przez termostat dopływu ciepła do podłogi. Szczególnie przy wystąpieniu krótkich, intensywnych napływów ciepła z obcych źródeł powstają zakłócenia, którym nie zapobiegnie nawet dynamiczny efekt samoregulacji. Ich następstwem są wahania temperatury ścian i podłogi w pomieszczeniu.

Rozłożenie rur grzewczych w mniejszych odstępach zapobiega w istotnym stopniu wystąpieniu deficytu w bilansie cieplnym, powoduje jednak zwiększone oddawanie ciepła przez podłogę do pomieszczenia. Następstwem sztucznego zwiększenia mocy grzewczej podłogi (przeprojektowania) jest częstsze włączanie i wyłączanie się zaworu termostatycznego. Bardziej użyteczny jest w takim wypadku taki zawór regulacyjny, który zamykając się, dławi przepływ o wartość natężenia odpowiadającą maksymalnej ilości ciepła pozyskanego z obcych źródeł (zawór o charakterystyce ciągłej).

Regulacja instalacji – zasada działania i wykorzystanie w praktyce

Rys. 12. Przedstawia zawór z by-passem w pozycji otwartej.

Użycie zaworu o charakterystyce ciągłej zmniejsza wahania wydajności jastrychu grzewczego (ilości oddawanego przez niego ciepła). Temperatura ścian pomieszczenia i podłogi staje się stabilniejsza. Czujnik temperatury podłogi współpracujący z termostatem pokojowym, jak również niewymagający zasilania elektrycznego regulator podtynkowy z by-passem pomogą zminimalizować te problemy. Na rys. 12 przedstawiono zawór z by-passem w pozycji otwartej. Czynnik grzewczy dopływający do rur ogrzewania podłogowego jest podzielony na dwa strumienie – przez zawór i by-pass. Procentowy udział czynnika płynącego do instalacji przez by-pass może być nastawiony w zakresie 0–100%, zależnie od oczekiwanych w danym pomieszczeniu zysków ciepła obcego. W tym przykładzie można spodziewać się maksymalnie 50-proc. udziału ciepła obcego.

BILANS

b 5abefc5236635678886b6704b13e1add

Rys. 13. Przy takich samych warunkach brzegowych występuje jednak zysk ciepła od nasłonecznienia.

W sytuacji zobrazowanej na rys. 13 przy takich samych warunkach brzegowych występuje jednak zysk ciepła od nasłonecznienia. Termostat pokojowy zamyka się, redukując tym samym ilość ciepła dopływającego do powierzchni podłogi (oszczędność energii). Jednak pozostała ilość wody krążąca przez by-pass wystarczy, aby nie dopuścić do całkowitego wychłodzenia się podłogi. To rozwiązanie podwyższa komfort użytkowania instalacji. Kiedy słońce przestaje dogrzewać pomieszczenie, okres ponownego nagrzania się podłogi trwa krócej.

Bilans

Instalacja ogrzewania podłogowego – wskazówki dla projektanta i wykonawcy

Najważniejszym warunkiem komfortowej i energooszczędnej eksploatacji instalacji ogrzewania podłogowego jest poprawne zaprojektowanie i przeliczenie instalacji, łącznie z wartościami nastaw wstępnych do zrównoważenia hydraulicznego.

Konstrukcja podłogi a ochrona przed hałasem

Coraz częściej pod jastrych grzewczy układa się warstwę termoizolacyjną spełniającą jednokonaniecześnie warunek dźwiękochłonności (przy takiej samej wysokości konstrukcji gwarantującą podwyższoną ochronę przed hałasem). Dąży się do osiągnięcia dźwiękochłonności rzędu 30–32 dB, np. dzięki zastosowaniu specjalnej wełny mineralnej. Jednak zbyt często spotyka się przypadki wykonania warstwy izolacyjnej z tanich płyt styropianowych, kupionych w markecie budowlanym.

Wykonawca opisuje je inwestorowi jako „płyty systemu Tacker”, choć konstrukcja wykonana z ich użyciem jest daleka od spełnienia jakichkolwiek wymagań norm. Najwyższa warstwa izolacji tuż pod jastrychem przejmuje z reguły funkcję pochłaniacza drgań akustycznych. Setki dybli kotwiących rurę wbijane są przez folię w izolację dźwiękochłonną.

W warunkach budowy nie da się uniknąć powstawania w ich sąsiedztwie mikroszczelin,  przez które jastrych wsiąka w głąb izolacji dźwiękochłonnej. Jej izolacyjność akustyczna ulega przy tym – wbrew zaleceniom producenta – niekorzystnemu dla końcowego efektu ograniczeniu. W konstrukcji mogą bowiem powstać tzw. mostki akustyczne. Zaleca się w takim przypadku, jeszcze przed wylaniem jastrychu, wykonanie ekspertyzy sprawdzającej jakość wykonania warstwy izolacyjnej i zamocowania rur.

Centralny rozdzielacz mieszkaniowy

Niektóre problemy pojawiające się w przypadku zastosowania centralnego rozdzielacza mieszkaniowego da się rozwiązać tylko przez rozmieszczenie w instalacji dwóch lub więcej rozdzielaczy (podobnie jak w przypadku instalacji grzejnikowej).

Umiejscowienie rozdzielacza

W korytarzach mieszkania mało jest ścian, na których można łatwo umieścić szafkę rozdzielacza o długości od 60 do 100 cm. Jeżeli już znajdziemy ściankę odpowiedniej długości, to musimy jeszcze sprawdzić jej grubość i przewidzieć końcowy efekt „wizualny”. Jeżeli w szafce rozdzielacza znajdą się przewody elektryczne, to za jej tylną ścianką nie może znajdować się łazienka. Zaleca się również unikanie montażu rozdzielaczy na ścianach sypialni, ponieważ elektryczne napędy zaworów w szafkach rozdzielacza mogą zakłócać ciszę nocną.

Rozłożenie rur dolotowych

Przebieg i sposób ułożenia rur dolotowych (odcinków rur pętli łączących pętle grzejne z rozdzielaczem) w korytarzu wewnętrznym wymaga zczególnie starannego przemyślenia. Jeżeli potraktujemy taki korytarz jako wydzielone pomieszczenie, to powinien on posiadać własną pętlę grzejną z możliwością regulacji i odcięcia. Jednak korytarz taki często nie potrzebuje ciepła, ponieważ otoczony jest przez pomieszczenia cieplejsze.

Brak odpowiedniej ilości miejsca wymusza często konieczność układania przewodów dolotowych w bardzo małych rozstawach (5 cm odstępu między rurami). Niskie straty ciepła korytarza i związany z tym niski jego odbiór z ogrzewania podłogowego powodują dość szybkie wyrównywanie się temperatur pomieszczenia i podłogi. W strefie rozdzielacza powstaje przestrzeń o temperaturze znacznie wyższej od 20°C.

Ekstremalnie wysoką temperaturę powierzchni podłogi w strefie rozdzielacza należy zasygnalizować wykonawcy pokrycia podłogi (zwłaszcza parkietu) i uzyskać pisemną akceptację tego faktu wraz z udzieleniem zlecenia („przyjmuję do wiadomości, że...”). Unikniemy w ten sposób odmowy uznania reklamacji uzasadnianej powołaniem się na przegrzaną podłogę. Izolując przewody dolotowe w strefie rozdzielacza, można ograniczyć problem wysokich temperatur, ale wykonawca jastrychu będzie miał prawdopodobnie kłopot z uzyskaniem minimalnego, zgodnego z normą tzw. przekrycia rur (grubości jastrychu nad najwyższym punktem rury z izolacją).

W korytarzach o niekorzystnej geometrii pewne obszary podłogi – te, których nie pokrywają ciepłe przewody dolotowe – będą pozostawały zimne. Nie tylko inwestor nie wyrazi zgody na „ciepłozimną” podłogę, ale także wykonawca jastrychu zgłosi związane z tym zastrzeżenia. W takiej sytuacji mogą bowiem wystąpić naprężenia termiczne zagrażające konstrukcji płyty podłogowej.

Albo docieplimy zimne obszary podłogi, zakładając jeszcze jedną pętlę grzejną, albo wychłodzimy jej ciepły fragment, układając odpowiednio zaizolowane rury dolotowe bezpośrednio na wylewce betonowej, pod izolacją termiczno-akustyczną. Rury dolotowe należy wyprowadzić spod płyt systemowych bezpośrednio przed rozdzielaczem. Przy odpowiedniej staranności wykonania nie powinno dojść do uszkodzenia izolacji.

Komunikacja termostatów pokojowych z rozdzielaczem

Termostat pokojowy komunikuje się z elementami sterującymi umieszczonymi w szafce rozdzielacza elektrycznie (wykorzystując okablowanie) lub drogą radiową. W zależności od wybranego systemu w rozmowie instalatora z inwestorem powinny zostać poruszone kwestie: pól elektromagnetycznych, kabli ekranujących, fal radiowych („smogu radiowego”), konserwacji instalacji elektrycznej, żywotności napędów nastawczych, zużycia prądu i inne związane z zasilaniem i sterowaniem ogrzewania podłogowego.

Literatura

  1. Gabanyi P., Fussbodenheizung: innovation praktisch umgesetzt – eine Anlage ohne Kompromise, „Heizungsjournal” nr 4–5/2009.

Komentarze

Powiązane

Jerzy Kosieradzki Kurtyny powietrzne w zakładach przemysłowych

Kurtyny powietrzne w zakładach przemysłowych Kurtyny powietrzne w zakładach przemysłowych

Kurtyny powietrzne stosowane są zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w budownictwie przemysłowym. Znajdują one zastosowanie także przy odciągach miejscowych, jako połączenie strumienia powietrza...

Kurtyny powietrzne stosowane są zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w budownictwie przemysłowym. Znajdują one zastosowanie także przy odciągach miejscowych, jako połączenie strumienia powietrza nawiewanego z ssawką odbierającą. W tym przypadku zapobiegają rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń w pomieszczeniu.

dr inż. Jacek Zawistowski, mgr inż. Sławomir Janiszewski Kotły z automatycznym podawaniem paliwa

Kotły z automatycznym podawaniem paliwa Kotły z automatycznym podawaniem paliwa

Pierwsze kotły węglowe z automatycznym podawaniem paliwa stałego pojawiły się na polskim rynku dopiero w połowie lat 90. i w początkowym okresie bazowały na zagranicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych....

Pierwsze kotły węglowe z automatycznym podawaniem paliwa stałego pojawiły się na polskim rynku dopiero w połowie lat 90. i w początkowym okresie bazowały na zagranicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Od tego czasu obserwuje się dynamiczny rozwój produkcji i sprzedaży tych kotłów, skutkujący poprawianiem się ich jakości. W Polsce w eksploatacji znajduje się ok. 250 tys. kotłów z automatycznym podawaniem paliwa o łącznej mocy ok. 5000 MW. To ponad 10% wszystkich eksploatowanych w kraju małych kotłów...

Stefan Dembicki Kulowe zawory regulacyjne Navaltrim

Kulowe zawory regulacyjne Navaltrim Kulowe zawory regulacyjne Navaltrim

Fińska firma Naval od wielu już lat produkuje różnego rodzaju zawory kulowe. Obecnie jest największym na świecie producentem wytwarzającym asortyment w liczbie ok. 700 tys. sztuk rocznie.

Fińska firma Naval od wielu już lat produkuje różnego rodzaju zawory kulowe. Obecnie jest największym na świecie producentem wytwarzającym asortyment w liczbie ok. 700 tys. sztuk rocznie.

Anna Kowalewska Funkcjonalne i piękne grzejniki Jaga

Funkcjonalne i piękne grzejniki Jaga Funkcjonalne i piękne grzejniki Jaga

Micro Canal Grzejniki firmy Jaga nie tylko ogrzewają pomieszczenia, ale przy okazji rozwiązują także kilka innych problemów, z którymi mogą borykać się właściciele mieszkań. Szczególnie sprawdzają się...

Micro Canal Grzejniki firmy Jaga nie tylko ogrzewają pomieszczenia, ale przy okazji rozwiązują także kilka innych problemów, z którymi mogą borykać się właściciele mieszkań. Szczególnie sprawdzają się w sytuacji, gdy w łazience nie ma wystarczającej ilości miejsca na instalację grzejnika, a także wtedy, gdy ma on zbyt małą moc w stosunku do ogrzewanego pomieszczenia. Mają także inną rzadką cechę – są prawdziwą ozdobą wnętrz.

Łukasz Biernacki Uniwersalna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40

Uniwersalna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40 Uniwersalna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40

Powszechną praktyką w nowoczesnych obiektach mieszkaniowych, a także budynkach biurowych czy hotelach, staje się zastosowanie systemu grzewczego, w którym ogrzewanie grzejnikowe współpracuje z ogrzewaniem...

Powszechną praktyką w nowoczesnych obiektach mieszkaniowych, a także budynkach biurowych czy hotelach, staje się zastosowanie systemu grzewczego, w którym ogrzewanie grzejnikowe współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym, zwykle podłogowym. System z dwoma układami o różnej temperaturze obliczeniowej (grzejnikowym – najczęściej 80/60°C, podłogowym – zazwyczaj 45/35°C) wymaga zastosowania dla ogrzewania podłogowego zestawów mieszających, zwanych też pompowo-mieszającymi. Wielu producentów oferuje gotowe...

dr inż. Edmund Nowakowski Niedogrzewanie grzejników w instalacjach ogrzewczych

Niedogrzewanie grzejników w instalacjach ogrzewczych Niedogrzewanie grzejników w instalacjach ogrzewczych

Użytkownik zwykle wini za złe ogrzewanie pomieszczenia grzejnik, bo jest on „za mały”. Często utwierdzają go w tej ocenie hydraulicy, którzy zarabiają na wymianie urządzeń. Podobne błędy popełniane są...

Użytkownik zwykle wini za złe ogrzewanie pomieszczenia grzejnik, bo jest on „za mały”. Często utwierdzają go w tej ocenie hydraulicy, którzy zarabiają na wymianie urządzeń. Podobne błędy popełniane są również w remontowanych instalacjach. Chętnie wymienia się istniejące grzejniki żeliwne członowe na urządzenia stalowe płytowe, gdyż są bardziej „nowoczesne”.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

dr inż. Jacek Zawistowski, mgr inż. Sławomir Janiszewski Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o. Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji...

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji kotłów na tzw. ekogroszek. Deficyt węgli sortymentu groszek wpłynął na opracowanie palników retortowych nowej generacji do spalania węgla sortymentu miał i węgli o podwyższonej spiekalności. Producenci kotłów i ich użytkownicy powinni uwzględnić te uwarunkowania przed podjęciem decyzji o inwestycjach.

dr inż. Edmund Nowakowski Straty ciśnienia w termostatycznych zaworach grzejnikowych

Straty ciśnienia w termostatycznych zaworach grzejnikowych Straty ciśnienia w termostatycznych zaworach grzejnikowych

Zastosowanie zaworów termostatycznych ze wstępną regulacją natężenia przepływu wody przez grzejnik („wstępną nastawą”) ułatwiło regulację hydrauliczną instalacji ogrzewczej ze względu na brak konieczności...

Zastosowanie zaworów termostatycznych ze wstępną regulacją natężenia przepływu wody przez grzejnik („wstępną nastawą”) ułatwiło regulację hydrauliczną instalacji ogrzewczej ze względu na brak konieczności stosowania zwykłego kryzowania grzejników.

dr inż. Edmund Nowakowski Dobór średnic termostatycznych zaworów grzejnikowych

Dobór średnic termostatycznych zaworów grzejnikowych Dobór średnic termostatycznych zaworów grzejnikowych

Termostatyczne zawory grzejnikowe produkowane są dla średnic gałązek (przyłączy) grzejnikowych DN 10–25 mm. Ponieważ producenci nie podają w swoich katalogach, dla jakich mocy cieplnych grzejników powinno...

Termostatyczne zawory grzejnikowe produkowane są dla średnic gałązek (przyłączy) grzejnikowych DN 10–25 mm. Ponieważ producenci nie podają w swoich katalogach, dla jakich mocy cieplnych grzejników powinno się dobierać odpowiednie średnice gałązek i zaworów grzejnikowych, poniżej omówiono to zagadnienie.

Jan Bylicki, Grażyna Lechman Uwagi na temat spalania

Uwagi na temat spalania Uwagi na temat spalania

Proces spalania pozwala na uzyskanie niezbędnego dla ludzi ciepła. Może ono być zamienione w pracę mechaniczną bądź użyte do celów grzewczych (ewentualnie przygotowania ciepłej wody użytkowej) w kotłach.

Proces spalania pozwala na uzyskanie niezbędnego dla ludzi ciepła. Może ono być zamienione w pracę mechaniczną bądź użyte do celów grzewczych (ewentualnie przygotowania ciepłej wody użytkowej) w kotłach.

Redakcja RI Głowice termostatyczne. Zestawienie

Głowice termostatyczne. Zestawienie Głowice termostatyczne. Zestawienie

Zestawienie głowic termostatycznych, przygotowane przez redakcję miesięcznika "Rynek Instalacyjny".

Zestawienie głowic termostatycznych, przygotowane przez redakcję miesięcznika "Rynek Instalacyjny".

Jerzy Kosieradzki Termostatyczne zawory grzejnikowe

Termostatyczne zawory grzejnikowe Termostatyczne zawory grzejnikowe

Zawory grzejnikowe z głowicą termostatyczną można podzielić na montowane poza grzejnikiem i z grzejnikiem już połączone – nazywane zintegrowanymi.

Zawory grzejnikowe z głowicą termostatyczną można podzielić na montowane poza grzejnikiem i z grzejnikiem już połączone – nazywane zintegrowanymi.

Jerzy Chodura Kolektory słoneczne. Wymagania i certyfikaty

Kolektory słoneczne. Wymagania i certyfikaty Kolektory słoneczne. Wymagania i certyfikaty

Kolektory słoneczne muszą być odporne na wszystkie oddziaływania mogące wystąpić w trakcie eksploatacji, a jednocześnie po wystąpieniu takiego oddziaływania powinny być nadal zdolne do działania. Zgodnie...

Kolektory słoneczne muszą być odporne na wszystkie oddziaływania mogące wystąpić w trakcie eksploatacji, a jednocześnie po wystąpieniu takiego oddziaływania powinny być nadal zdolne do działania. Zgodnie z normą PN-EN 12975-1:2004 [1] zaleca się, by obudowa kolektora była wodoszczelna, co zapobiegnie wnikaniu wody deszczowej...

mgr inż. Jerzy Żurawski Wpływ instalacji grzewczych na jakość energetyczną budynku

Wpływ instalacji grzewczych na jakość energetyczną budynku Wpływ instalacji grzewczych na jakość energetyczną budynku

W roku 2002 kraje UE wprowadziły w ramach dyrektywy 2002/91/WE obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym oraz w następujących...

W roku 2002 kraje UE wprowadziły w ramach dyrektywy 2002/91/WE obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym oraz w następujących rozporządzeniach: w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w sprawie zakresu i form projektu budowlanego oraz w sprawie metodologii sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku. Zgodnie więc z polskim prawem budowlanym obowiązek sporządzania...

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie...

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie się rozwijała. Pierwsze kotły kondensacyjne były raczej połączeniem zwykłego kotła atmosferycznego z dodatkowym wymiennikiem ciepła pełniącym funkcję ekonomizera doprowadzającego do dalszego odebrania ciepła od spalin, które opuściły pierwotny wymiennik ciepła. Z uwagi na niską temperaturę spalin...

Jerzy Kosieradzki Grzejniki w instalacjach centralnego ogrzewania

Grzejniki w instalacjach centralnego ogrzewania Grzejniki w instalacjach centralnego ogrzewania

Wygląd grzejników, szczególnie dekoracyjnych, ciągle się zmienia. Producenci wprowadzają także zmiany w konstrukcjach grzejników, ale są one widoczne dopiero po dokładniejszym przyjrzeniu się im lub zdjęciu...

Wygląd grzejników, szczególnie dekoracyjnych, ciągle się zmienia. Producenci wprowadzają także zmiany w konstrukcjach grzejników, ale są one widoczne dopiero po dokładniejszym przyjrzeniu się im lub zdjęciu obudowy.

Olgierd Romanowski Wpływ doboru grzejników na rozliczanie kosztów ogrzewania

Wpływ doboru grzejników na rozliczanie kosztów ogrzewania Wpływ doboru grzejników na rozliczanie kosztów ogrzewania

W poprzednim artykule (RI nr 10/2009) scharakteryzowano stan prawny rozliczania kosztów ciepła do ogrzewania i przygotowania c.w.u. zgodnie z jego zużyciem przez użytkownika lokalu w budynkach wielolokalowych....

W poprzednim artykule (RI nr 10/2009) scharakteryzowano stan prawny rozliczania kosztów ciepła do ogrzewania i przygotowania c.w.u. zgodnie z jego zużyciem przez użytkownika lokalu w budynkach wielolokalowych. Do określenia zużycia ciepła do ogrzewania mogą być wykorzystane urządzenia wskaźnikowe zwane powszechnie nagrzejnikowymi podzielnikami kosztów ogrzewania. Aby wyjaśnić, jak dobór grzejników dokonywany przez projektanta instalacji wpływa na późniejsze rozliczenia kosztów ciepła zużywanego do...

dr inż. Bogusław Maludziński Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków

Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków

Rozporządzenie w sprawie „metodologii” obliczania charakterystyki energetycznej budynków [1] nie podaje wszystkich wzorów niezbędnych do wyliczania pewnych wielkości przytaczanych w tym dokumencie. Dlatego...

Rozporządzenie w sprawie „metodologii” obliczania charakterystyki energetycznej budynków [1] nie podaje wszystkich wzorów niezbędnych do wyliczania pewnych wielkości przytaczanych w tym dokumencie. Dlatego w wielu wypadkach trzeba przełożyć zapis tekstowy na wzory, które uwzględnią go w obliczeniach. Jeden z takich zapisów znajduje się w załączniku nr 7 i dotyczy uwzględniania zysków ciepła od instalacji grzewczej i przygotowania c.w.u. tylko w miesiącach sezonu grzewczego. Zyski te dodawane są do...

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90....

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90. Spowodowane to było przede wszystkim wysoką ceną ówczesnych urządzeń, ale także nieufnością inwestorów i instalatorów wobec nowej technologii. Przeszkodą było również stosowanie prawie wyłącznie ogrzewania grzejnikowego oraz powszechne przekonanie, że kocioł kondensacyjny może współpracować tylko z...

dr inż. Mariusz Adamski Kawitacja – lekceważone zjawisko

Kawitacja – lekceważone zjawisko Kawitacja – lekceważone zjawisko

Kawitacja w instalacjach jest niepożądana, a nawet szkodliwa. Przyspiesza zużycie urządzeń lub przewodów w sąsiedztwie obszarów jej częstego występowania. Aby jej zapobiec, projektanci instalacji powinni...

Kawitacja w instalacjach jest niepożądana, a nawet szkodliwa. Przyspiesza zużycie urządzeń lub przewodów w sąsiedztwie obszarów jej częstego występowania. Aby jej zapobiec, projektanci instalacji powinni sprawdzać wartość ciśnień w króćcach ssawnych pomp i porównywać je z wymaganymi wartościami NPSHr. Ponadto w instalacjach centralnego ogrzewania z pompami obiegowymi należy sprawdzić, czy wybrano optymalny wariant ich zamontowania.

Jerzy Kosieradzki Ogrzewanie hal przemysłowych

Ogrzewanie hal przemysłowych Ogrzewanie hal przemysłowych

Projektant instalacji, który musi ogrzać halę o dużej kubaturze, staje przed trudnym zadaniem, gdyż niełatwo znaleźć idealne rozwiązanie tego problemu.

Projektant instalacji, który musi ogrzać halę o dużej kubaturze, staje przed trudnym zadaniem, gdyż niełatwo znaleźć idealne rozwiązanie tego problemu.

dr inż. Kazimierz Żarski Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach

Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach

Celem artykułu jest próba dyskusji z wartościami wskaźników podanymi w [2] i dostarczenie narzędzi obliczeniowych autorom świadectw energetycznych budynków.

Celem artykułu jest próba dyskusji z wartościami wskaźników podanymi w [2] i dostarczenie narzędzi obliczeniowych autorom świadectw energetycznych budynków.

Redakcja RI Nowoczesne węzły cieplne

Nowoczesne węzły cieplne Nowoczesne węzły cieplne

Rosnące wymagania w zakresie gospodarowania energią na cele grzewcze i c.w.u. oraz konieczność zapewnienia komfortu mieszkańcom skłaniają inwestorów i administratorów budynków do stosowania nowoczesnych...

Rosnące wymagania w zakresie gospodarowania energią na cele grzewcze i c.w.u. oraz konieczność zapewnienia komfortu mieszkańcom skłaniają inwestorów i administratorów budynków do stosowania nowoczesnych węzłów. Stosowanie tych urządzeń zmniejsza ryzyko ekonomiczne w przypadku konieczności dopasowania węzła do zmieniających się warunków oraz w razie potrzeby modernizacji całego układu.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.