Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego

Kocioł węglowy z rusztem wodnym KELLER KWS 25 kW
Kocioł węglowy z rusztem wodnym KELLER KWS 25 kW
KELLER
Ciąg dalszy artykułu...

Program „Czyste spalanie węgla dla ograniczenia niskiej emisji” był wynikiem ustaleń podjętych na spotkaniu ministrów: ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa; gospodarki przestrzennej i budownictwa oraz przemysłu i handlu. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

W 1999 r. powstały „Założenia do programu ograniczenia niskiej emisji na terenie województwa śląskiego”, opracowane przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, Ośrodek Badań i Kontroli Środowiska w Katowicach oraz Główny Instytut Górnictwa w Katowicach na zlecenie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Efektywną realizację programu zapewniło uruchomienie w 2001 r. szwajcarsko-polskiego funduszu dofinansowania zadań z zakresu obniżenia zanieczyszczeń powietrza na terenie województwa śląskiego, którym zarządzał WFOŚiGW w Katowicach. Inicjatywa ta zapoczątkowała okres intensywnego rozwoju badań procesowych oraz doskonalenia technik spalania i konstrukcji kotłów węglowych małej mocy.

Przeczytaj: Efektywność energetyczna w Polsce >>

W latach 1995÷1998 w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu wykonano prace, które przygotowały techniczne podstawy standaryzacji procedury oceny energetyczno-emisyjnej paliw stałych i kotłów małej mocy oraz opracowano założenia projektu systemu atestacji kotłów. W IChPW wybudowano odpowiednie stanowisko badawcze wyposażone w wysokiej klasy aparaturę kontrolno-pomiarową.

Zespół atestacyjny wyposażono także w przewoźną aparaturę badawczą umożliwiającą wykonanie badań atestacyjnych w miejsc użytkowania kotła (w przypadku kotłów większej mocy, których nie można dostarczyć do Instytutu). Opracowano metodę kompleksowej oceny efektywności ekologiczno-energetycznej paliwa, kotła lub układu paliwo-kocioł.

Rys. J. Zawistowski
Rys. 5. Emisja CO z kotłów węglowych o mocy do 50 kW
Rys. J. Zawistowski
Rys. 6. Sprawność cieplna kotłów węglowych o mocy do 50 kW

Procedury badawcze stosowane w procesie atestacji uzyskały w 1996 r. certyfikat PCBC (aktualnie certyfikat akredytacji PCA Nr AB 081). W 1999 r. w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu (przy współpracy Ministerstwa Środowiska, Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach) opracowano kryteria energetyczno-emisyjne na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” dla kotłów małej mocy na paliwa stałe [4], które do chwili obecnej wypełniają lukę w unormowaniach legislacyjnych dotyczących sektora ogrzewnictwa indywidualnego i komunalnego.

Opracowany system atestacji został wdrożony i pozytywnie zweryfikowany w trakcie działań związanych z proekologicznymi modernizacjami kotłowni węglowych wspomaganymi szwajcarsko-polskim funduszem dofinansowania zadań z zakresu obniżenia zanieczyszczeń powietrza na terenie województwa śląskiego, a następnie bardzo szybko rozpowszechnił się na terenie całego kraju.

Badania atestacyjne stanowią podstawę do wystawiania producentom kotłów świadectw badania na „znak bezpieczeństwa ekologicznego”, które dokumentują spełnianie przez ich wyroby ustalonych kryteriów (do chwili obecnej wystawiono ponad 600 świadectw).

Znaczna część producentów kotłów dobrowolnie poddaje swoje wyroby tej atestacji, zaś urzędy i instytucje dysponujące środkami pomocowymi na realizację przedsięwzięć proekologicznych coraz częściej wykorzystują wyniki atestacji w procesach decyzyjnych, co dopinguje branżę produkcji kotłów do podnoszenia jakości wyrobów.

Analiza wyników badań atestacyjnych kotłów małej mocy na paliwa stałe wykonanych w latach 2001÷2005 wykazała, że stan techniki w sektorze produkcji kotłów małej mocy pozwala na weryfikację opracowanych w 1999 r. kryteriów w kierunku ich zaostrzenia, z pożytkiem dla jakości powietrza w Polsce.

Znowelizowane kryteria energetyczno-emisyjne na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” dla kotłów małej mocy na paliwa stałe przedstawiono poniżej w tabeli 5. Dla kotłów klasy B przyjęto dotychczasowe kryteria z 1999 r., dla klasy A – znowelizowane zaostrzone kryteria opracowane w 2006 r.

Tab. J. Zawistowski

Tabela 4. Graniczne wartości sprawności kotłów wg PN-EN 303-5 [7]


Tab. J. Zawistowski
Tab. cd.
Tabela 5. Kryteria energetyczno-emisyjne na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” dla kotłów małej mocy na paliwa stałe – wg IChPW
   14.08.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Mamy dla Ciebie nową ofertę urządzeń klimatyzacyjnych »

wentylacja

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy czyszczenie klimatyzacji musi być drogie »

czyszczenie klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
  • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl