Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego

Kocioł węglowy z rusztem wodnym KELLER KWS 25 kW
Kocioł węglowy z rusztem wodnym KELLER KWS 25 kW
KELLER
Ciąg dalszy artykułu...

Program „Czyste spalanie węgla dla ograniczenia niskiej emisji” był wynikiem ustaleń podjętych na spotkaniu ministrów: ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa; gospodarki przestrzennej i budownictwa oraz przemysłu i handlu. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

W 1999 r. powstały „Założenia do programu ograniczenia niskiej emisji na terenie województwa śląskiego”, opracowane przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, Ośrodek Badań i Kontroli Środowiska w Katowicach oraz Główny Instytut Górnictwa w Katowicach na zlecenie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Efektywną realizację programu zapewniło uruchomienie w 2001 r. szwajcarsko-polskiego funduszu dofinansowania zadań z zakresu obniżenia zanieczyszczeń powietrza na terenie województwa śląskiego, którym zarządzał WFOŚiGW w Katowicach. Inicjatywa ta zapoczątkowała okres intensywnego rozwoju badań procesowych oraz doskonalenia technik spalania i konstrukcji kotłów węglowych małej mocy.

Przeczytaj: Efektywność energetyczna w Polsce >>

W latach 1995÷1998 w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu wykonano prace, które przygotowały techniczne podstawy standaryzacji procedury oceny energetyczno-emisyjnej paliw stałych i kotłów małej mocy oraz opracowano założenia projektu systemu atestacji kotłów. W IChPW wybudowano odpowiednie stanowisko badawcze wyposażone w wysokiej klasy aparaturę kontrolno-pomiarową.

Zespół atestacyjny wyposażono także w przewoźną aparaturę badawczą umożliwiającą wykonanie badań atestacyjnych w miejsc użytkowania kotła (w przypadku kotłów większej mocy, których nie można dostarczyć do Instytutu). Opracowano metodę kompleksowej oceny efektywności ekologiczno-energetycznej paliwa, kotła lub układu paliwo-kocioł.

Rys. J. Zawistowski
Rys. 5. Emisja CO z kotłów węglowych o mocy do 50 kW
Rys. J. Zawistowski
Rys. 6. Sprawność cieplna kotłów węglowych o mocy do 50 kW

Procedury badawcze stosowane w procesie atestacji uzyskały w 1996 r. certyfikat PCBC (aktualnie certyfikat akredytacji PCA Nr AB 081). W 1999 r. w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu (przy współpracy Ministerstwa Środowiska, Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach) opracowano kryteria energetyczno-emisyjne na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” dla kotłów małej mocy na paliwa stałe [4], które do chwili obecnej wypełniają lukę w unormowaniach legislacyjnych dotyczących sektora ogrzewnictwa indywidualnego i komunalnego.

Opracowany system atestacji został wdrożony i pozytywnie zweryfikowany w trakcie działań związanych z proekologicznymi modernizacjami kotłowni węglowych wspomaganymi szwajcarsko-polskim funduszem dofinansowania zadań z zakresu obniżenia zanieczyszczeń powietrza na terenie województwa śląskiego, a następnie bardzo szybko rozpowszechnił się na terenie całego kraju.

Badania atestacyjne stanowią podstawę do wystawiania producentom kotłów świadectw badania na „znak bezpieczeństwa ekologicznego”, które dokumentują spełnianie przez ich wyroby ustalonych kryteriów (do chwili obecnej wystawiono ponad 600 świadectw).

Znaczna część producentów kotłów dobrowolnie poddaje swoje wyroby tej atestacji, zaś urzędy i instytucje dysponujące środkami pomocowymi na realizację przedsięwzięć proekologicznych coraz częściej wykorzystują wyniki atestacji w procesach decyzyjnych, co dopinguje branżę produkcji kotłów do podnoszenia jakości wyrobów.

Analiza wyników badań atestacyjnych kotłów małej mocy na paliwa stałe wykonanych w latach 2001÷2005 wykazała, że stan techniki w sektorze produkcji kotłów małej mocy pozwala na weryfikację opracowanych w 1999 r. kryteriów w kierunku ich zaostrzenia, z pożytkiem dla jakości powietrza w Polsce.

Znowelizowane kryteria energetyczno-emisyjne na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” dla kotłów małej mocy na paliwa stałe przedstawiono poniżej w tabeli 5. Dla kotłów klasy B przyjęto dotychczasowe kryteria z 1999 r., dla klasy A – znowelizowane zaostrzone kryteria opracowane w 2006 r.

Tab. J. Zawistowski

Tabela 4. Graniczne wartości sprawności kotłów wg PN-EN 303-5 [7]


Tab. J. Zawistowski
Tab. cd.
Tabela 5. Kryteria energetyczno-emisyjne na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” dla kotłów małej mocy na paliwa stałe – wg IChPW
   14.08.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl