RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Przyłącze wodociągoweREHAU

Przyłącze wodociągowe
REHAU

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich i osiedlach, dla których zakładany jest nowy wodociąg. Problemy projektowania i realizacji przyłącza wody w dużej aglomeracji miejskiej są bardziej skomplikowane. W artykule zostanie opisany przypadek realizacji przyłącza w jednym z miast wojewódzkich.

Zobacz także

FERRO S.A. Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu...

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu ręcznego (w postaci jednoramiennej dźwigni lub motylka), trzpienia z dławikiem oraz gniazda wraz z kulą. W kuli znajdziemy wydrążony z dwóch stron otwór służący do przepuszczania medium, gdy zawór jest otwarty. Obracając dźwignię zaworu o dziewięćdziesiąt stopni, zamykamy przepływ medium.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB...

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB Lowara postawiono na spełnienie tych oczekiwań dzięki połączeniu rozwiązań zapewniających dobre parametry hydrauliczne i efektywność energetyczną.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu...

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu sprawia, że stabilna praca instalacji zapewniona jest bez udziału użytkownika.

Dla władz samorządowych terenów wiejskich istotniejsze jest uzyskanie od właściciela działki deklaracji o częściowym jego partycypowaniu w budowie nowego wodociągu. Przyłącze wody do budynku wykonywane jest odpłatnie przez wykonawcę sieci wodociągowej, a jego lokalizacja jest naniesiona na dokumentacji powykonawczej zrealizowanej sieci wodociągowej.

Natomiast na terenach intensywnie zurbanizowanych wymaga się spełnienia wielu procedur uzgadniających. Dzieje się tak, gdyż w zakresie realizacji nowych inwestycji weszło w życie kilka nowych ustaw i rozporządzeń dotyczących nie tylko budownictwa, ale również dziedzin pokrewnych, jak: energetyka, geodezja i kartografia, wodociągi i kanalizacja itp. We władzach samorządowych powołano wiele nowych komórek administracyjnych, których głównym zadaniem jest sprawdzanie, czy zgłaszana inwestycja spełnia wszystkie przepisy nowych praw i ustaw. Powstała więc bariera biurokratyczna, którą próbuje się usunąć nowelizacją Prawa budowlanego z 2002 r. [1] oraz z 2005 r. [2].

Dylematy realizacyjne

Wydane w znowelizowanym Prawie budowlanym z 2005 r. [2] zmiany nie były przez projektantów i urzędników jednoznacznie rozumiane. Dlatego Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego [3] do zgłaszanych uwag, ogłosił swoje stanowisko w powyższej sprawie. W wyjaśnieniu stwierdza się, że inwestor ma prawo wyboru procedury pozwalającej na realizację przyłącza domowego:

  • na podstawie zgłoszenia (podstawa art. 30. ust. 1a w związku z art. 29. ust. 1 pkt 20.),

  • bez zgłoszenia (podstawa art. 29a).

Realizując przyłącze wody na podstawie zgłoszenia budowy do miejscowego organu architektoniczno- budowlanego, w zgłoszeniu tym należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich realizacji. Do druków zgłoszenia należy ponadto dołączyć odbitki ksero następujących dokumentów:

  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,

  • odpowiednie szkice lub rysunki,

  •  pozwolenia i opinie, wymagane odrębnymi przepisami,

  •  projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta mającego odpowiednie uprawnienia budowlane. 

Zgłoszenia należy dokonać co najmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem robót budowlanych, gdyż termin 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia jest przewidziany na ewentualne wniesienie sprzeciwu, w drodze decyzji do złożonego zgłoszenia. Po zakończeniu budowy, inwestor powinien złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy obiektu (przyłącza) oraz zgodnie z art. 57. Prawa budowlanego [2], dołączyć do niego:

  • oryginał dziennika budowy (jeżeli taki jest wymagany),

  • oświadczenie kierownika budowy, obejmującego stwierdzenie zgodności wykonania obiektu budowlanego (przyłącza) z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę (zgłoszenia) oraz przepisami, a także oświadczenia o doprowadzeniu do należytego porządku terenu budowy,

  • protokoły badań, i sprawdzeń,

  • inwentaryzację geodezyjną powykonawczą. 

Dodany do ustawy Prawo budowlane [2] art. 29a daje inwestorowi możliwość realizacji przyłączy domowych bez zgłoszenia (do właściwego urzędu architektoniczno-budowlanego). Zobowiązuje jednakże inwestora do wykonania na odpowiedniej mapie planu sytuacyjnego z naniesionym przyłączem (przyłączami). Do wykonania tego planu mają zastosowanie przepisy Prawa geodezyjno-kartograficznego [4], a dla przyłącza wody i kanalizacji dodatkowo przepisy ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków [5].  Wybór procedury wykonywania przyłączy: na podstawie zgłoszenia lub bez zgłoszenia, jest zdaniem GINB niezbywalnym prawem inwestora [3]. W rzeczywistości o wyborze procedury decydują urzędy administracji samorządowej, gdyż przygotowują one druki do wypełnienia przez inwestora.

Procedury uzgodnień 

Przebieg projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku przedstawiony zostanie na przykładzie zrealizowanym w jednym z większych miast [6]. 

Przed przystąpieniem do wykonania projektu przyłączy, należy z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) uzyskać warunki dostawy wody i odbioru ścieków. Do składanego wniosku trzeba załączyć:

  •  plan sytuacyjny w skali 1: 500,

  •  wypis z rejestru gruntów obszaru objętego inwestycją lub oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r.) [7]. 

  • Przewidywany wyżej plan sytuacyjny wykonuje się na zlecenie inwestora w Biurze Mapy Zasadniczej Miejskiego Zarządu Geodezji i Kartografii. Otrzymuje się wydruk komputerowy „mapy zasadniczej do celów opiniodawczych”.

W otrzymanym z MPWiK piśmie o zapewnieniu dostawy wody i odprowadzaniu ścieków podano, że:

  • zapewnia się dostawę wody i odprowadzanie ścieków,

  • należy przysłać do uzgodnienia 2 egz. projektu,

  • projekt powinien być opracowany na zaktualizowanym podkładzie geodezyjnym i zawierać dokument stwierdzający prawo dysponowania terenem, być opracowany zgodnie z wymaganiami Prawa budowlanego oraz spełniać warunki zawarte w „Wytycznych, projektowych...” obowiązujących w MPWiK. 

Zapewnienie powyższe jest ważne 2 lata.

Przed zleceniem wykonania projektu przyłącza domowego, należy:

  • zlecić uprawnionemu geodecie aktualizację planu sytuacyjnego w obrębie do 200 m od miejsca projektowanego przyłącza,

  • sprawdzić czy projektant przyłącza, poza posiadanymi uprawnieniami jest czynnym członkiem izby branżowej.

Na wykonanie aktualizacji planu sytuacyjnego (mapy zasadniczej) czeka się ok. 6 tygodni.  

W projekcie przyłącza domowego, poza jego lokalizacją na mapie zasadniczej, wymagane są rzuty budynku (ze względu na lokalizację węzła wodomierzowego i czyszczaka na wyjściu kanalizacji z budynku) oraz profile z naniesionymi aktualnymi rzędnymi wysokościowymi istniejącego uzbrojenia działki i pasa drogowego. Wymagany projekt podlega uzgodnieniu w MPWiK oraz w Zespole Uzgodnień Projektów Urzędu Miejskiego.  

Przed złożeniem wniosku „zgłoszenia” do Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego, wcześniej należy uzyskać zezwolenie na „lokalizację przyłącza w pasie drogowym” z Miejskiego Zarządu Dróg. Składając w Wydziale Architektury i Budownictwa „zgłoszenie budowy obiektu lub wykonania robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę”, należy do niego dołączyć:

  • opracowanie zawierające opis określający rodzaj, zakres i sposób wykonania robót oraz szkic i rysunki (faktycznie dołącza się cały projekt przyłącza),

  • odbitki kserograficzne uzgodnień z MPWiK, Zespołem Uzgodnień Projektów i Zarządem Dróg,

  • kopie kserograficzne uprawnień budowlanych projektanta (oraz sprawdzającego),

  • zaświadczenie przynależności projektanta (oraz sprawdzającego) do właściwej izby samorządu zawodowego z określonym terminem ważności, aktualnym na dzień opracowania projektu (oryginał lub odbitki ksero),

  • oświadczenie inwestora o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

W uzyskanym z Wydziału Architektury i Budownictwa zaświadczeniu stwierdza się, że: „zaświadczam, że zgodnie z (wymienia się akty prawne) nie wnoszę sprzeciwu na wykonanie przyłącza wodociągowego do budynku przy ul. ...”  

W pouczeniu zaświadczenia podano, że do wykonania robót budowlanych można przystąpić nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminie ich rozpoczęcia oraz że obiekty budowlane podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu, geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie.  

W uzyskanym z Zarządu Dróg zezwoleniu na prace budowlane w pasie drogi publicznej ustalono następujące, do wypełnienia warunki:

  • należy zachować zgodność z wymaganiami rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (DzU Nr 43, poz. 430) oraz rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30 maja 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie (DzU Nr 63, poz. 735),

  • do robót rozkopowych należy opracować i uzgodnić z zarządcą drogi projekt odbudowy nawierzchni jezdni i chodnika, uzyskać pozytywną opinię projektu organizacji ruchu zastępczego oraz jego zatwierdzenie przez organ zarządzający ruchem,

  • realizacja i koszt budowy lub modernizacji urządzeń, nawierzchni w pasie drogowym związanym z wykonaniem zadania ponosi inwestor.

Dodatkowo w pouczeniu przewidziano:

  • przed rozpoczęciem robót budowlanych, inwestor zobowiązany jest do:

  • uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy, albo wykonanie robót budowlanych,

  • uzgodnienie u zarządcy drogi (przed uzyskaniem pozwolenia budowy) projektu budowlanego obiektu lub urządzenia, o którym mowa w sentencji decyzji,

  • uzyskania zezwolenia zarządcy drogi na zajęcie pasa drogowego, dotyczącego prowadzenia robót w pasie drogowym lub umieszczenia w nim obiektu lub urządzenia.

Zanim zleci się więc wykonanie robót przedsiębiorstwu, w myśl powyższego pouczenia, wykonać należy projekty „organizacji ruchu zastępczego” (wymaga uzgodnienia z Policją Ruchu Drogowego) oraz „odbudowy nawierzchni na czas wykonania przyłącza wody i kanalizacji”. Oba projekty wymagają uzgodnienia w Zarządzie Drogowym (Wydział Inżynierii Ruchu) oraz w Wydziale Inżynierii Miejskiej.

Równolegle ze zleceniem robót wykonawcy i wstępnym ustaleniu terminu realizacji, w Zarządzie Dróg złożyć należy wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie robót w pasie drogowym. W składanym wniosku, poza charakterystyką ogólną przyłączy, należy podać osoby odpowiedzialne za wykonanie robót (dotyczy to tylko pasa drogowego, bo do wykonania przyłącza na działce inwestora, wyznaczone były wcześniej inne osoby). Należy więc podać imię i nazwiska, numer uprawnień budowlanych, numer telefonu kontaktowego do:

  • inspektora nadzoru robót drogowych (może nim być inżynier drogowy lub budowlany, inżynier sanitarny z uprawnieniami, do budowy sieci zewnętrznych – nie),

  • kierownika budowy,

  • osoby odpowiedzialnej za prowadzenie robót, w tym za zabezpieczenia i oznakowania ww. miejsc.

Po złożeniu omawianego wniosku, Zarząd Dróg wydaje decyzję „zezwolenie na umieszczenie przyłącza w pasie drogowym przy ul. ...”. Protokolarne przekazanie powierzchni pasa drogowego zajętej przez rzut poziomy urządzenia (przyłącza) odbyło się w pierwszym dniu objętym niniejszą decyzją. Decyzja ta ustala również, opłaty roczne (na czas nieokreślony) z tytułu zajęcia pasa drogowego, licząc rzut tego zajęcia. Jednocześnie w zezwoleniu tym podany jest bank i numer konta, na który inwestor ma corocznie wpłacać ustaloną kwotę pieniężną opłat.  

Do włączenia („wpinania”) przyłączy do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej uprawnione są wyspecjalizowane ekipy MPWiK. W czasie płacenia rachunku za powyższą usługę ustala się jej termin i do niego musi się dostosować wykonawca przyłącza. Na ten również termin należy uzyskać zezwolenie Zarządu Dróg na zajęcie pasa drogowego. W zezwoleniu powyższym ustala się zwykle termin dwudniowy.

Zazwyczaj prace wykonywane na działce inwestora wykonywane są wcześniej. Po dokonaniu „wpięcia” upoważniony inspektor nadzoru z MPWiK dokona odbioru przyłącza i po dokonaniu przez geodetę jego pomiaru, można wykop zasypać, zagęszczając jednocześnie ziemię w wykopie. W pasie drogowym, przed wykonaniem nawierzchni, dokonać należy „badania, zagęszczenia gruntu” (zlecenie dla specjalistycznej firmy).

Po wykonaniu nawierzchni drogi lub chodnika, upoważniony pracownik Zarządu Dróg spisuje protokół zdawczo-odbiorczy, do którego dołącza protokół z badania zagęszczenia gruntu oraz oświadczenie inspektora robót drogowych, w którym stwierdza on, że przyłącze wykonano zgodnie z projektem i że w czasie prowadzonych robót „istniejący materiał odzyskano w 100%”.  

Aby z MPWiK można było podpisać umowę „o przyłączeniu do czynnej sieci wodociągowej budynku” potrzebny jest protokół odbiorczy przedstawiciela MPWiK, do którego inwestor doręcza wstępnie szkic przyłącza, wykonany przez geodetę. Gdy po ok. 1 miesiącu geodeta dostarczy zleconą mu „mapę zasadniczą powykonawczą”, inwestor dostarcza ją do przedstawiciela MPWiK, który z podpisanym protokółem, uruchamia procedurę spisania pomiędzy MPWiK a inwestorem „umowy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków”.

Wraz z podpisaniem powyższej umowy kończy się problem budowy przyłącza domowego.

Wnioski

  •  Wprowadzone do budownictwa nowe ustawy (prawa): budowlane, geodezyjno-kartograficzne, energetyczne oraz ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków wprowadziły szereg nowych wymagań, które stały się podstawą do określenia szczegółowych wymagań i zaleceń miejscowych władz samorządowych. Działalność ta zabezpieczając interesy miejscowych władz i przedsiębiorstw komunalnych, w znacznym stopniu utrudniła szybką realizację inwestycji, zwłaszcza przyłączy wody i kanalizacji do budynków. 

  • Wobec przedłużających się okresów przekazywania obiektów do eksploatacji i zgłaszanych przez inwestorów uwag do centralnych władz budowlanych, znowelizowaną ustawą Prawo budowlane [2], wprowadzono „uproszczone” sposoby realizacji przyłączy do budynków.

Z przedstawionego przebiegu projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku wynika, że nowelizacja Prawa budowlanego nie przyniosła efektów, na które władze budowlane liczyły.

Literatura 

  1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU z 2002 r. Nr 89, poz. 414 z późn. zm.).

  2. Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych ustaw (DzU z 2005 r. Nr 163, poz. 1364).

  3. Stanowisko Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (GINB), Rynek Instalacyjny 1-2/2006, s. 90.

  4. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo Geodezyjne i Kartograficzne (DzU Nr 30, poz. 104 z późn. zm.).

  5. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków (DzU Nr 72, poz. 747 z późn. zm.).

  6. Nowakowski E., Jeżowiecki J., Problemy projektowe i realizacyjne przyłączy domowych, mat. VII Konferencji Naukowo-Technicznej pt. „Nowe technologia w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych”, Szczyrk 2008.

  7. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę (DzU Nr 120, poz. 1127 oraz DzU z 2004 r. Nr 242, poz. 2421).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Julian Skiba Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w budynkach wielorodzinnych

Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w budynkach wielorodzinnych Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w budynkach wielorodzinnych

Istnieją trzy zasadnicze przyczyny powstawania zanieczyszczeń wtórnych wody. Pierwszą z nich jest wymywanie substancji wchodzących w skład przewodów wodociągowych, drugą – zaistnienie w przewodach warunków...

Istnieją trzy zasadnicze przyczyny powstawania zanieczyszczeń wtórnych wody. Pierwszą z nich jest wymywanie substancji wchodzących w skład przewodów wodociągowych, drugą – zaistnienie w przewodach warunków do namnażania się bakterii chorobotwórczych lub rozwoju innych drobnoustrojów, szczególnie na odcinkach rzadko używanych, gdzie dochodzi do zastoju wody, a trzecią – występowanie przepływów zwrotnych.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2)

Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2) Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2)

W artykule opisano wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C, które przeprowadzono w celu sprawdzenia stabilności metrologicznej tych urządzeń po 5 latach eksploatacji. W poprzedniej części (RI...

W artykule opisano wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C, które przeprowadzono w celu sprawdzenia stabilności metrologicznej tych urządzeń po 5 latach eksploatacji. W poprzedniej części (RI nr 5/2011) przedstawiono ogólne założenia przyjęte do badań i kryteria oceny, a także wyniki pomiarów pracy wodomierzy o średnicy DN 25. W części drugiej artykułu przeanalizowano działanie wodomierzy w średnicach DN 32 i 40, podano też wnioski wynikające z przeprowadzonego badania.

Redakcja RI Stelaże instalacyjne

Stelaże instalacyjne Stelaże instalacyjne

Stelaże instalacyjne pozwalają tak umieścić przybory sanitarne w łazience, by można było w nich łatwo utrzymać czystość i jednocześnie zapewnić komfort użytkowania. Projektanci mają dzięki stelażom szerokie...

Stelaże instalacyjne pozwalają tak umieścić przybory sanitarne w łazience, by można było w nich łatwo utrzymać czystość i jednocześnie zapewnić komfort użytkowania. Projektanci mają dzięki stelażom szerokie możliwości aranżowania wnętrz, a instalatorzy – ułatwiony montaż.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 1)

Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 1) Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 1)

Prawidłowy dobór wodomierzy instalowanych na podłączeniach wodociągowych to zagadnienie kluczowe dla przedsiębiorstw wodociągowych, pozwalające ograniczyć straty pozorne wody. Ważne, by wybrane urządzenia...

Prawidłowy dobór wodomierzy instalowanych na podłączeniach wodociągowych to zagadnienie kluczowe dla przedsiębiorstw wodociągowych, pozwalające ograniczyć straty pozorne wody. Ważne, by wybrane urządzenia nie zmieniały swoich właściwości w trakcie użytkowania. W artykule przedstawiono wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C o średnicy DN 25–40 po 5 latach eksploatacji pod kątem ich stabilności metrologicznej.

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono...

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w...

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej

Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej

Decyzja o zakupie nowych zespołów pompowych do nowych albo modernizowanych obiektów powinna zostać poprzedzona staranną analizą techniczną i rachunkiem kosztów. W artykule [1] przedstawiono zasady obliczeń...

Decyzja o zakupie nowych zespołów pompowych do nowych albo modernizowanych obiektów powinna zostać poprzedzona staranną analizą techniczną i rachunkiem kosztów. W artykule [1] przedstawiono zasady obliczeń doboru optymalnych parametrów pompy wirtualnej, dla której zużycie energii elektrycznej przez układ napędowy jest najniższe, a następnie wyboru konkretnego zespołu pompowego o najmniejszym „koszcie życia” LCC. Zagadnienie zilustrowano przykładem obliczeniowym doboru zespołów pompowych do instalacji...

Gebo Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo

Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo

Gebo to od wielu lat doskonale znana marka na terenie Polski i Europy. Jako lider w dziedzinie łączników hydraulicznych i asortymentu naprawczego, doskonale rozpoznaje potrzeby swoich klientów i dostosowuje...

Gebo to od wielu lat doskonale znana marka na terenie Polski i Europy. Jako lider w dziedzinie łączników hydraulicznych i asortymentu naprawczego, doskonale rozpoznaje potrzeby swoich klientów i dostosowuje do nich swój produkt z szerokiej oferty portfolio.

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Jerzy Kosieradzki Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce,...

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce, można się przekonać na przykładzie koncepcji instalacji wod-kan dla budynku o wysokości 176 m (z 54 kondygnacjami nadziemnymi). Projekt instalacji wykonali inżynierowie Jacek Wierzbicki i Sławomir Sawicki z biura projektów Pol-Con Consulting.

dr inż. Edmund Nowakowski Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych

Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych

Wprowadzony w 1994 r. obowiązek stosowania w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wodomierzy do pomiaru ilości dostarczanej do mieszkań wody zimnej i ciepłej wpłynął na obniżenie wskaźników jej zużycia....

Wprowadzony w 1994 r. obowiązek stosowania w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wodomierzy do pomiaru ilości dostarczanej do mieszkań wody zimnej i ciepłej wpłynął na obniżenie wskaźników jej zużycia. Recknagel już ok. 1970 r. zauważył, że zastosowanie w instalacji ciepłej wody ciepłomierza obniża zużycie wody o blisko połowę.

Waldemar Joniec Zestawy hydroforowe

Zestawy hydroforowe Zestawy hydroforowe

Zestawy hydroforowe przeznaczone są do tłoczenia, podwyższania i utrzymywania ciśnienia wody m.in. w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacjach uzdatniania wody, pompowniach osiedlowych,...

Zestawy hydroforowe przeznaczone są do tłoczenia, podwyższania i utrzymywania ciśnienia wody m.in. w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacjach uzdatniania wody, pompowniach osiedlowych, centralnych i sieciowych, w systemach przeciwpożarowych, do zraszania ogrodów i podlewania szklarni, do tłoczenia wody w rzemiośle i rolnictwie, w myjniach i pralniach oraz w przemysłowych instalacjach wodnych.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

dr inż. Edmund Nowakowski Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter...

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter ogólny i niewystarczający do unowocześnienia i modernizacji tych obiektów. W artykule zostaną przeanalizowane wymagania zawarte w obecnie obowiązujących przepisach.

Waldemar Joniec Legionella w instalacjach c.w.u.

Legionella w instalacjach c.w.u. Legionella w instalacjach c.w.u.

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii...

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii Legionella, a w przypadku jej wykrycia obowiązek dezynfekcji instalacji. Obowiązek taki spoczywa na administratorach tych obiektów. Brak przestrzegania wymaganej temperatury w instalacjach c.w.u. w zakresie 55÷60°C i niewłaściwie prowadzona ich konserwacja oraz występowanie osadów i biofilmu, a...

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

dr inż. Edmund Nowakowski Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w...

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w praktyce może to sprawiać problemy.W instalacjach ciepłej wody występuje zagrożenie rozwoju bakterii Legionella. Aby ograniczyć do minimum możliwości rozwoju tych bakterii, w „Warunkach technicznych” wprowadzono szereg zaleceń do stosowania.

Jacek Derendarz Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

Obejmy naprawcze Gebo Unifix® Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

dr inż. Edmund Nowakowski Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia...

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Brakuje jednak zasad projektowania takich instalacji – w artykule spróbowano wypełnić tę lukę.

Materiały PR Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Jerzy Kosieradzki Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u. Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do...

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do jej sprawności i prawidłowości tego doboru.

Redakcja RI Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Błędy w instalacjach wod-kan i c.o. Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

dr Johann Wilhelm Erning Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego

Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego

Wiele instalacji wody pitnej wykazuje braki. Przyczynę tego należy upatrywać przede wszystkim w niezgodnym z przepisami projektowaniu, ewentualnie niefachowym wykonawstwie, jak również w niepoprawnej eksploatacji....

Wiele instalacji wody pitnej wykazuje braki. Przyczynę tego należy upatrywać przede wszystkim w niezgodnym z przepisami projektowaniu, ewentualnie niefachowym wykonawstwie, jak również w niepoprawnej eksploatacji. Wady uwidaczniają się często jako zakłócenia w przesyle lub jako pogorszenie się jakości wody pitnej. W określonych okolicznościach można przywrócić prawidłowy tryb pracy, bez konieczności przeprowadzenia wymiany instalacji, stosując odpowiednie metody. Jednakże w celu osiągnięcia całkowitej...

Adam Ruciński Bezpieczniej z termowizją

Bezpieczniej z termowizją Bezpieczniej z termowizją

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.