RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek?

W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek?

W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek?

Budynki komercyjne lub użyteczności publicznej mogą mieć własne źródła ciepła, (kotły, pompy ciepła) lub być podłączone do sieci miejskiej poprzez węzeł cieplny. Niezależnie od wybranego rozwiązania, prawidłowo zaprojektowane i wykonane źródło ciepło jest absolutną podstawą do tego, by ogrzewanie budynku było niezawodne, wydajne i energooszczędne.

treść sponsorowana

Zaprojektowanie źródła ciepła zarówno dla budynku nowego, jak i modernizowanego, stanowi dla projektanta podwójne wyzwanie. Po pierwsze, kluczowy jest prawidłowy dobór samego źródła ciepła, którego wydajność cieplna będzie wystarczająca na pokrycie potrzeb centralnego ogrzewania (c.o) i produkcji ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), wraz z odpowiednim osprzętem (w tym regulacją) i orurowaniem. Po drugie, źródło ciepła musi być zlokalizowane w pomieszczeniu spełniającym odpowiednie warunki budowlane, określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2015, poz. 1422). 

Dowiedz się więcej >>

Węzeł cieplny - zasady ogólne

Jeśli budynek znajduje się na obszarze obsługiwanym przez sieć miejską, zostaje do niej podłączony. Dla pracy projektanta kluczowe jest zastosowanie się do specyfikacji i wymagań lokalnego przedsiębiorstwa energetyki cieplnej, dostarczającego wodę sieciową. Parametry wody sieciowej i warunki jej dostawy mają bowiem istotny wpływ na wybór rozwiązań technologicznych i produktowych zastosowanych w węźle.

Zadaniem węzła jest zapewnienie odpowiedniej temperatury wody grzewczej na cele bytowe i technologiczne oraz ciepłej wody użytkowej. Na podstawie zapotrzebowania budynku na ciepło do ogrzewania, ciepło technologiczne oraz ciepłą wodę użytkową, projektowany jest węzeł cieplny złożony z wymienników ciepła oraz pomp obiegowych.

Węzeł musi być także wyposażony w osprzęt zapewniający zabezpieczenie przed przekroczeniem dopuszczalnej temperatury po stronie instalacyjnej oraz przed nadmiernym spadkiem lub wzrostem ciśnienia. Konieczne jest także zapewnienie odpowiedniej dla zastosowanych urządzeń jakości wody w węźle cieplnym, np. zastosowanie odpowiednich filtrów czy odmulaczy.

Węzeł cieplny dwufunkcyjny (a więc przygotowujący wodę grzewczą i c.w.u) musi być zaprojektowany tak, by obie funkcje realizowane były bezkolizyjnie, np. istniała możliwość wyłączenia ogrzewania po zakończeniu sezonu grzewczego.

Chcąc zapewnić energooszczędny charakter węzła, projektant dobiera:   

  • wymienniki o dobrych parametrach cieplnych - więc zapewniających efektywną wymianę ciepła z niewielkimi stratami ciepła;   
  • pompy o płynnej regulacji obrotów z energooszczędnymi silnikami, tak by dostosowanie ich pracy do zmiennych potrzeb instalacji grzewczej przebiegało płynnie i zapewniło racjonalne zużywanie energii cieplnej; 
  • system automatycznej regulacji (najczęściej pogodowej), dzięki któremu praca węzła jest płynnie i bez ingerencji administratora budynku dostosowywana do temperatury zewnętrznej - jego schemat działania musi uwzględniać rozwiązania zastosowane w układzie grzewczym.

Pod względem wymagań budowlanych, węzeł cieplny musi zostać umieszczony w odrębnym pomieszczeniu o odpowiednich wymiarach (powierzchni i wysokości), wyposażonym m.in. w studzienkę kanalizacyjną, wpusty podłogowe, wentylację mechaniczną nawiewną i wywiewną oraz odpowiednie przybory sanitarne.

Kotłownie - pomieszczenia na własne źródło ciepła

W przypadku, kiedy w budynku ma być zastosowane własne źródło ciepła  (np. kaskada gazowych kotłów kondensacyjnych, pompy ciepła z kotłem jako źródłem szczytowym lub kotły na paliwa stałe, np. biomasę lub pelet), podstawową kwestią jest wybór paliwa, którym źródło ciepła będzie zasilane. Czynnikiem wpływającym na decyzję jest dostępność sieci gazowej, ale też wód podziemnym, które mogłyby znaleźć zastosowanie jako źródło dolne wysokoefektywnych pomp ciepła solanka/woda. Projektant musi także uwzględnić wymogi dotyczące wskaźnika energii pierwotnej (EP) - WT2017 (obowiązujące obecnie) albo WT2021 (będą obowiązywać od 2021 roku). Z punktu widzenia spełniania przyszłych wymogów korzystne są urządzenia grzewcze na biomasę (np. pelety drzewne) czy też układy pompa ciepła-kocioł (jako źródło szczytowe).

Bardzo istotnym zagadnieniem, oprócz prawidłowego doboru źródła ciepła wraz z osprzętem i regulacją, staje się spełnienie wymogów budowlanych dotyczących pomieszczenia kotłowni. Zależą one od rodzaju paliwa i są określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz odpowiednich normach. Dowiedz się więcej >>

Kotły na paliwa stałe

W kotłowni z urządzeniami na paliwo stałe moc kotła przekracza zwykle 25 kW (jest to jedna z wartości granicznych wskazanych w normie). Kotłownie dla takich urządzeń muszą mieć odpowiednią wysokość (2,2 m w budynkach nowych i 1,9 m w budynkach remontowanych), a ich podłogi powinny mieć charakter niepalny. Kocioł musi być oddalony od ściany o co najmniej 0,7 m (tył), 1 m (bok) i 2 m (przód), z zapewnieniem swobodnego dostępu podczas czyszczenia i konserwacji. Pomieszczenie musi być wyposażone w wentylację nawiewno-wywiewną i komin o przekroju co najmniej na 20 x 20 cm. Sąsiadujący z kotłownią skład paliwa musi zapewnić składowanie opału na cały sezon grzewczy, a w pomieszczeniu tym musi być zapewniona wentylacja.

Kotły na paliwa gazowe

Kotłownie z urządzeniami gazowymi muszą spełnić wymagania zróżnicowane zależnie od rodzaju paliwa gazowego (czy jest ono lżejsze czy cięższe od powietrza) oraz od mocy cieplnej urządzeń (przedziały wynoszą do 30 kW, od 30 do 60 kW oraz od 60 kW). Przykładowo, dla tych największych źródeł ciepła (kotły o mocy cieplnej powyżej 60 kW), kotłownia musi być usytuowana możliwie centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń na kondygnacji najniższej lub najwyższej i mieć co najmniej jedną ścianą zewnętrzną. Wysokość takiego pomieszczenia powinna wynosić min. 2,5 m. Odległość między przegrodą z otworami wentylacji nawiewnej a palnikami kotła powinna wynosić co najmniej 1,5 m, a odległości kotłów między sobą - co najmniej 0,5 m.

Kubatura kotłowni powinna zapewnić obciążenie mocą cieplną zainstalowanych kotłów na jednostkę kubatury maks. 4,65 kW/m3. Musi być także zapewniona wentylacja nawiewna i wywiewna grawitacyjna, zapewniająca strumień powietrza do spalania paliwa gazowego i zachowania świeżości w pomieszczeniu (1,6 m3/h na l kW mocy zainstalowanej powietrza do spalania i 0,5 m3/h na l kW mocy zainstalowanej powietrza wywiewanego). Powierzchnia otworów lub kanałów nawiewnych powinna mieć co najmniej 5 cm2 na 1 kW nominalnej mocy cieplnej (ale nie mniej niż 300 cm2). Konieczny jest także detektor awaryjnego wypływu gazu, powodujący samoczynne zamknięcie dopływu gazu za pośrednictwem zaworu elektromagnetycznego, umieszczonego w skrzynce kurka głównego.

Kluczowe doświadczenie projektanta

Zaprojektowanie źródła ciepła zgodnego z prawem, spełniającego wymogi inwestora i uwzględniającego specyfikę obiektu, to duże wyzwanie  projektowe. Potrzebna jest nie tylko wiedza techniczna obejmująca szereg niuansów z zakresu wymagań technicznych czy budowlanych, ale też pewna intuicja, pozwalająca zoptymalizować koncepcję i zrealizować ją poprzez propozycję spójnych rozwiązań produktowych. Takie możliwości ma firma Resan, legitymująca się bogatym doświadczeniem w realizacji rozwiązań na miarę, także z uwzględnieniem czynnika ekonomicznego - dla budynków użyteczności publicznej czy szpitali, ale też budynków przemysłowych, biurowych czy hotelowych. Doświadczenie i zastosowanie nowoczesnych technik projektowania pozwalają stworzyć optymalne rozwiązania. Kompleksowość działań firmy Resan - od koncepcji poprzez projekt budowlany, projekt wykonawczy, wykonanie i montaż układów na obiekcie po serwis gwarancyjny i pogwarancyjny - zapewnia, że każde źródło ciepła będzie zaprojektowane i wykonane zgodnie z najwyższymi standardami sztuki budowlanej.

Z usług firmy Resan korzystają architekci, deweloperzy, Generalni Wykonawcy, instytucje samorządowe oraz służba zdrowia, a w jej bogatym portfolio znajduje się szereg obiektów o optymalnie dobranym źródle ciepła, wpływającym nie tylko na komfort użytkowników, ale też energooszczędność danego budynku.

Resan logo

Resan Sp. z o.o. Sp. k.
ul. Partyzantów 1a/302
35-242 Rzeszów
tel.: +48 577 277 870

e-mail: [email protected]
www.resan.rzeszow.pl

Komentarze

Powiązane

RESAN pracownia projektowa Ogrzewanie – komfort cieplny i oszczędności zaczynają się od dobrego projektu

Ogrzewanie – komfort cieplny i oszczędności zaczynają się od dobrego projektu Ogrzewanie – komfort cieplny i oszczędności zaczynają się od dobrego projektu

Instalacje centralnego ogrzewania stanowią niezbędne wyposażenie budynków. Dzisiejsze instalacje ogrzewcze mają zapewnić nie tylko odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, ale też komfort cieplny i możliwości...

Instalacje centralnego ogrzewania stanowią niezbędne wyposażenie budynków. Dzisiejsze instalacje ogrzewcze mają zapewnić nie tylko odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, ale też komfort cieplny i możliwości regulacji – tak, by można było dopasować temperaturę do potrzeb użytkowników oraz racjonalnie gospodarować zużyciem energii.

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

RESAN pracownia projektowa Jak dobrać klimatyzację do potrzeb konkretnego obiektu

Jak dobrać klimatyzację do potrzeb konkretnego obiektu Jak dobrać klimatyzację do potrzeb konkretnego obiektu

Klimatyzacja, czyli zapewnienie odpowiednich parametrów powietrza obiegowego w pomieszczeniach, często kojarzy się z pojedynczym urządzeniem domowym. Nic bardziej mylnego! Dostępne są zaawansowane rozwiązania,...

Klimatyzacja, czyli zapewnienie odpowiednich parametrów powietrza obiegowego w pomieszczeniach, często kojarzy się z pojedynczym urządzeniem domowym. Nic bardziej mylnego! Dostępne są zaawansowane rozwiązania, które nie tylko wyznaczają standard (np. w budynkach biurowych czy hotelowych), ale też są kluczowe dla prawidłowego procesu produkcyjnego (np. w farmaceutycznych zakładach produkcyjnych).

RESAN pracownia projektowa Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie...

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie były używane, muszą być w budynku obecne, a do tego prawidłowo zaprojektowane, wykonane i kontrolowane, by pozostawać w gotowości do ocalenia zdrowia i życia użytkowników w sytuacji zagrożenia.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.