RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Akustyka nawiewników okiennych i ściennych

Użytkownicy budynków coraz częściej muszą mierzyć się z problemem nadmiernego hałasu przenikającego z zewnątrz do pomieszczeń. Wraz z rosnącym rozwojem gospodarczym kraju problem ten dotyka nie tylko mieszkańców dużych aglomeracji miejskich, ale pojawia się także tam, gdzie jeszcze do niedawna nie występował. Hałas przedostaje się do pomieszczeń wraz z dopływającym powietrzem. Warto przyjrzeć się bliżej temu zjawisku oraz przeanalizować, w jaki sposób można ochronić przed hałasem pomieszczenia, a tym samym ich użytkowników. W opracowaniu skupiono się głównie na izolacyjności przegród zewnętrznych: ścian i okien, oraz na technologiach, które w możliwie najwyższym stopniu ograniczą niekorzystne przenikanie dźwięku.

Zobacz także

V-TAC Poland Sp. z o.o. Mechanizm Long Life w oświetleniu LED-owym V-TAC – czym wyróżniają się produkty z tym rozwiązaniem?

Mechanizm Long Life w oświetleniu LED-owym V-TAC – czym wyróżniają się produkty z tym rozwiązaniem? Mechanizm Long Life w oświetleniu LED-owym V-TAC – czym wyróżniają się produkty z tym rozwiązaniem?

Oświetlenie LED-owe, czyli diodowe, zyskało ogromną popularność w ciągu ostatnich lat ze względu na swoje liczne zalety w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Jedną z najważniejszych cech oświetlenia LED-owego...

Oświetlenie LED-owe, czyli diodowe, zyskało ogromną popularność w ciągu ostatnich lat ze względu na swoje liczne zalety w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Jedną z najważniejszych cech oświetlenia LED-owego jest jego długa żywotność, która w przypadku produktów V-TAC z mechanizmem Long Life sięga nawet 50 000 godzin – jeżeli światło jest włączone 12 godzin na dobę, to aż 11,4 lat! Dla porównania żywotność LED-ów bez mechanizmu Long Life to około 15-20 tysięcy godzin.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Panasonic wystartował z kampanią promocyjną „Home Cool Home” dla klimatyzacji domowej

Panasonic wystartował z kampanią promocyjną „Home Cool Home” dla klimatyzacji domowej Panasonic wystartował z kampanią promocyjną „Home Cool Home” dla klimatyzacji domowej

Panasonic Heating & Cooling Solutions, jeden z liderów w branży klimatyzacji z ponad 60-letnim doświadczeniem w sektorze, ruszył z nową kampanią promocyjną „Home Cool Home”. Ma ona na celu wsparcie instalatorów...

Panasonic Heating & Cooling Solutions, jeden z liderów w branży klimatyzacji z ponad 60-letnim doświadczeniem w sektorze, ruszył z nową kampanią promocyjną „Home Cool Home”. Ma ona na celu wsparcie instalatorów poprzez dotarcie do zwykłego Kowalskiego oraz zachęcenie ich do zaopatrzenia się w urządzenia klimatyzacyjne Panasonic, aby zapewnić klientom końcowym niespotykany dotąd komfort w domu podczas upalnych, letnich dni, jednocześnie gwarantując czystsze powietrze dzięki wbudowanej w urządzenia...

Kanlux SA news Polska Fabryka Kanlux

Polska Fabryka Kanlux Polska Fabryka Kanlux

Podczas realizacji inwestycji budowlanej ważnych jest wiele czynników. Jednym z nich jest terminowość i szybkość dostarczenia niezbędnych komponentów. Nie bez znaczenia jest też spełnienie (specyficznych...

Podczas realizacji inwestycji budowlanej ważnych jest wiele czynników. Jednym z nich jest terminowość i szybkość dostarczenia niezbędnych komponentów. Nie bez znaczenia jest też spełnienie (specyficznych często) wymogów projektu. Oczywiście liczy się też niezawodność, i bezawaryjność dostarczonych produktów.

W Polsce większość budynków przeznaczonych do przebywania ludzi wyposażona jest w instalację wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej wywiewnej. Aby instalacja w tych budynkach działała, konieczne jest doprowadzenie do pomieszczeń powietrza. Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe wymagania dotyczące infiltracji okien [1].

Do końca 2008 roku okna o współczynniku infiltracji 0,5–1,0 m3/(m×h×daPa2/3) mogły być wprowadzone do obrotu bez konieczności stosowania dodatkowych elementów nawiewnych. Nawiewniki były wymagane przy współczynniku niższym niż 0,3 m3/(m×h×daPa2/3), natomiast nie określono wymagań dla przedziału 0,3–0,5.

Obecnie współczynnik infiltracji dla otwieranych okien i drzwi balkonowych powinien wynosić maksymalnie 0,3, a dopływ powietrza zewnętrznego na potrzeby wentylacyjne należy zapewnić poprzez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub innych częściach przegrody zewnętrznej. Zatem okno pełniące funkcję wentylacyjną musi być wyposażone w nawiewnik. Wyjątkiem są pomieszczenia, w których zastosowano wentylację mechaniczną nawiewną lub nawiewno-wywiewną.

Niestety, wraz z dopływającym powietrzem do pomieszczeń przedostaje się hałas. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu zjawisku oraz przeanalizować, w jaki sposób można ochronić przed hałasem pomieszczenia, a tym samym ich użytkowników.

Podstawowe informacje dotyczące dźwięku

W ujęciu fizycznym fale dźwiękowe są podłużnymi falami mechanicznymi, a sam dźwięk jest szczególnym zjawiskiem towarzyszącym rozchodzeniu się fal. Szczególność tego zjawiska polega m.in. na konieczności istnienia ośrodka materialnego: gazu, cieczy lub ciała stałego. Materialne cząstki ośrodka, w którym rozchodzi się fala, drgają wzdłuż prostej pokrywającej się z kierunkiem poruszającej się fali. Im gęściej ułożone cząstki, tym prędkość dźwięku jest większa. Przykładowo prędkość dźwięku w powietrzu wynosi ok. 330 m/s, ale w żelazie wartość ta jest dużo większa i osiąga 5100 m/s.

Zakres częstotliwości fal mechanicznych jest bardzo duży, ale fale dźwiękowe, które w działaniu na ludzkie ucho i mózg wywołują wrażenie słyszenia, zawierają się w przedziale od 20 do 20 000 Hz. Fale słyszalne powstają w wyniku drgania strun (np. głosowych), słupów powietrza (organy) oraz różnych płyt i membran (praca głośnika).

Sam proces rozchodzenia się dźwięku w powietrzu ciekawie opisał w swoich wykładach wybitny fizyk Richard Feynman [3]: „Otóż podstawą wszystkiego jest tu to, że ruch jakiegoś obiektu w powietrzu zapoczątkowuje rozprzestrzenianie się zaburzeń powietrza. Jeżeli chodzi o rodzaj tych zaburzeń, to spodziewamy się, że ruch obiektu wywoła zmianę ciśnienia.

Gdy obiekt porusza się powoli, powietrze oczywiście opływa go, ale nam chodzi o ruch bardzo szybki, w którym nie ma czasu na tego rodzaju opływanie. Powietrze jest zatem podczas ruchu sprężane i powstaje zmiana ciśnienia, która wywiera nacisk na dalsze jego warstwy. Te warstwy są z kolei sprężane, co wywołuje wzrost ich ciśnienia i w ten sposób w przestrzeni rozchodzi się fala zagęszczeń i rozrzedzeń powietrza”. Ta fala „zagęszczeń i rozrzedzeń” to właśnie fala dźwiękowa.

Zmiany ciśnienia wywołane przez dźwięk w porównaniu z jego wartością w stanie równowagi są bardzo małe. Jednostką wygodną do mierzenia ciśnienia jest bar, równa się on 105 N/m2. W przypadku dźwięku używamy logarytmicznej skali natężeń, ponieważ czułość ucha wzrasta logarytmicznie. Skalę tę nazywa się skalą decybeli. Określamy w niej poziom ciśnienia akustycznego Lp [dB] dla danej amplitudy ciśnienia akustycznego p w następujący sposób:

gdzie:

p – ciśnienie akustyczne [Pa],

p0 – ciśnienie akustyczne odniesienia równe 2×10–10 [bar].

Na przykład amplituda ciśnienia akustycznego p = 103×p0 = 2×10–7 barów odpowiada dźwiękowi o umiarkowanym natężeniu 60 dB. Widać z tego, że zmiana ciśnienia wywołana przez dźwięk jest bardzo mała w porównaniu z ciśnieniem w stanie równowagi czy też ze średnim ciśnieniem atmosferycznym. W przypadku dźwięku mamy najczęściej do czynienia z natężeniami nieprzekraczającymi 100 dB. Dźwięk o natężeniu 120 dB wywołuje już uczucie bólu w uchu.

Akustyka pojęcia

Fot. 1.  Akustyka — pojęcia

Akustyka pomieszczeń w budynkach

Z uwagi na postanowienia normy PN-B-02151-02:1987 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach pomieszczeniom w budynkach stawia się wymagania co do dopuszczalnego poziomu dźwięku A hałasu przenikającego łącznie od wszystkich źródeł hałasu usytuowanych poza pomieszczeniem.

W opracowaniu skupiono się wyłącznie na izolacyjności przegród zewnętrznych: ścian i okien, z pominięciem przenikania dźwięku od źródeł wewnętrznych.

Izolacyjność akustyczna przegród zewnętrznych – wymagania

Wymagania dotyczące przegród przywołane zostały zgodnie z normą PN-B-02151-3:1999 [5]. Przegrody zewnętrzne narażone są na dźwięki powietrzne, stąd ich izolacyjność akustyczną charakteryzują poniższe wskaźniki.

Ściana zewnętrzna bez okien lub z oknami oraz okno w przegrodzie zewnętrznej

Całą przegrodę charakteryzuje R'A2 lub R'A1 – wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej. Elementy budowlane przeznaczone do zastosowania w budynkach jako przegroda budowlana scharakteryzowane są przez RA2 lub RA1 (wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej) lub Rw(C, Ctr) – wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej i widmowy wskaźnik adaptacyjny C i Ctr.

Różnica pomiędzy R'A1(2) a RA1(2) sprowadza się do tego, że wskaźnik R'A1(2) uwzględnia wpływ bocznego przenoszenia dźwięku (jest to przenoszenie dźwięku pomiędzy pomieszczeniami przez materiał, z którego zbudowana jest przegroda) przez przegrodę w zależności od jej masy. W wymiarze liczbowym wartości RA1(2) są większe. Żeby nie zagęszczać opisów nadmierną liczbą wzorów, autor nie podaje zależności pomiędzy tymi dwoma R. W wymaganiach normowych (tabela 1 i 2) podaje się wartość R'A1(2), bo uwzględnia ona przegrodę jako całość.

Wymagana wypadkowa izolacyjność akustyczna właściwa przybliżona ścian zewnętrznych z oknami w budynkach mieszkalnych

Tabela 1. Wymagana wypadkowa izolacyjność akustyczna właściwa przybliżona ścian zewnętrznych z oknami w budynkach mieszkalnych


Źródło: archiwum autora

eżeli okna stanowią nie więcej niż 50% powierzchni przegrody zewnętrznej, wymaganą izolacyjność akustyczną części pełnych i okien przyjmuje się jak poniżej

Tabela 2. Jeżeli okna stanowią nie więcej niż 50% powierzchni przegrody zewnętrznej, wymaganą izolacyjność akustyczną części pełnych i okien przyjmuje się jak poniżej


Źródło: archiwum autora

Wyznaczanie izolacyjności akustycznej elementów przegrody zewnętrznej

Wskaźniki oceny izolacyjności akustycznej RA2 i RA1 oblicza się w następujący sposób:

gdzie:

Rw – wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej elementu przegrody zewnętrznej [dB],

C – widmowy wskaźnik adaptacyjny obliczany w odniesieniu do widma różowego szumu skorygowanego charakterystyką częstotliwościową A [dB],

Ctr – widmowy wskaźnik adaptacyjny obliczany w odniesieniu do widma hałasu drogowego skorygowanego charakterystyką częstotliwościową A [dB].

Rw określone jest pośrednio poprzez określenie izolacyjności akustycznej właściwej R w normowym przedziale częstotliwości od 100 do 3150 Hz. Wyniki sprowadza się później do wartości jednoliczbowej (Rw).

W badaniach laboratoryjnych R wyznacza się ze wzoru:

gdzie:

L1 – poziom średniego ciśnienia akustycznego w komorze nadawczej [dB],

L2– poziom średniego ciśnienia akustycznego w komorze odbiorczej [dB],

S – powierzchnia próbki, równa powierzchni otworu [m2],

A – równoważne pole powierzchni dźwiękochłonnej pomieszczenia odbiorczego [m2].

Wartości L1, L2 i A zostały określone w dalszej części artykułu.

Widmowe wskaźniki adaptacyjne C i Ctr wprowadzono do obliczeń wskaźnika Rw, aby uwzględnić w ocenie izolacyjności charakterystykę widma hałasu. Rodzaj źródła hałasu dla poszczególnych wskaźników podano w tabeli 3.

Rodzaj źródła hałasu dla poszczególnych wskaźników

Tabela 3. Rodzaj źródła hałasu dla poszczególnych wskaźników


Źródło: archiwum autora

Pełna charakterystyka elementu budowlanego (np. okna) powinna zostać zapisana np.:

Rw (C; Ctr) = 41 (0; –5 ) [dB].

Izolacyjność akustyczna nawiewników okiennych i ściennych

Nawiewniki powietrza zewnętrznego są elementami montowanymi w przegrodzie zewnętrznej (w oknie lub w ścianie). Chociaż przepisy nie precyzują oddzielnych wymagań co do izolacyjności akustycznej samych nawiewników, to ich wpływ na izolacyjność całej przegrody jest zauważalny i dlatego uwzględnia się je przy obliczeniach. Przegrodzie jako całości stawia się wymagania zgodne z podanymi w akapicie „Izolacyjność akustyczna przegród zewnętrznych – wymagania”.

Izolacyjność akustyczna elementów o powierzchni mniejszej od 1 m2 (a taką mają nawiewniki) opisana jest parametrem Dn,e [dB], czyli elementarną znormalizowaną różnicą poziomów, o następującym wzorze:

gdzie:

D – różnica poziomów [dB],

A – równoważne pole powierzchni dźwiękochłonnej pomieszczenia odbiorczego [m2],

A0 – równoważne pole powierzchni dźwiękochłonnej odniesienia [m2] (w mieszkaniach A0 = 10 m2).

Różnicę poziomów D określa się ze wzoru:

D = L1 - L2

gdzie:

L1 – poziom ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu nadawczym [dB],

L2 – poziom ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu odbiorczym [dB].

Wartość L1 i L2 wylicza się ze wzoru:

gdzie:

p1, p2...pn – ciśnienia akustyczne podlegające uśrednieniu [Pa],

p0 – ciśnienie akustyczne odniesienia równe 20 µPa,

n – liczba punktów pomiarowych.

Wartość A we wzorze na znormalizowaną różnicę poziomów jest określona jako hipotetyczne pole powierzchni całkowitej pochłaniającej, bez efektów dyfrakcyjnych, przy którym czas pogłosu byłby taki sam jak w rozważanym pomieszczeniu, jeżeli powierzchnia ta byłaby jedynym elementem pochłaniającym w tym pomieszczeniu.

Wartością izolacyjności, którą stosuje się w obliczeniach, jest podobnie jak dla okien i ścian wskaźnik ważony elementarnej znormalizowanej różnicy poziomów Dn,e,w. Podobnie jak dla okien i ścian wartość wskaźnika jest określona przez Dn,e dla normowego zakresu częstotliwości (od 100 do 3150 Hz).

Również podobnie jak dla okien określa się izolacyjność z uwzględnieniem wskaźników adaptacyjnych C i Ctr – Dn,eA1 i Dn,eA2.

Pełna charakterystyka akustyczna nawiewnika powinna zostać zapisana np.:

Dn,e,w (C; Ctr) = 42 (0; –2) [dB].

Warto zwrócić uwagę na podane powyżej wzory opisujące R i Dn,e. Przy badaniu nawiewników nie bierze się pod uwagę powierzchni, jaką zajmuje ten element. Między innymi dlatego wprowadzono różne wskaźniki opisujące izolacyjność okna i nawiewnika.

Obliczanie wypadkowej izolacyjności okna lub ściany zewnętrznej z nawiewnikiem

Jak widać, zagadnienia związane z akustyką nie są proste, a niewystarczająca znajomość tematu przez zainteresowane środowisko (architektów, producentów okien itd.) może prowadzić do licznych nieporozumień. Bardzo często zdarza się, że producent okien zwraca się do producenta nawiewników o podanie izolacyjności akustycznej nawiewnika, po czym automatycznie przyjmuje uzyskaną wartość jako równą wymiarowi fizycznemu Rw okna.

Duże zaskoczenie budzi fakt, że np. okno o współczynniku Rw 33 dB po zamontowaniu nawiewnika o współczynniku Dn,e,w 33 dB nie uzyskuje wypadkowej izolacyjności na takim poziomie. Jednym słowem – po zamontowaniu nawiewnika jest głośniej. Jeszcze większe zdziwienie, graniczące niemal z niewiarą, budzi fakt, że po zamontowaniu nawiewnika o izolacyjności 42 dB wypadkowa izolacyjność dla okna z nawiewnikiem wciąż będzie mniejsza od 33 dB. Jednak jeśli się zastanowić (i nie trzeba do tego dużej znajomości zagadnień związanych z akustyką), każdy otwór w oknie, przez który dopływa powietrze, musi być powiązany ze wzrostem hałasu w porównaniu do sytuacji, kiedy tego otworu nie ma.

Wypadkowy wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej okna wraz z zamontowanym nawiewnikiem określa się ze wzoru:

gdzie:

Rw,wyp – wypadkowy wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej okna z nawiewnikiem [dB],

Rw – wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej okna bez nawiewnika (podawany przez producenta okien, określany w badaniach laboratoryjnych) [dB],

S – powierzchnia okna [m2],n – liczba nawiewników na oknie,

l – długość nawiewnika [m] – wartość ta jest istotna w przypadku nawiewników montowanych np. w pakiecie szybowym – wymiar nawiewnika będzie ściśle zależał od szerokości pakietu  szybowego; dla nawiewników montowanych w skrzydle lub ościeżnicy, które są produkowane w stałym wymiarze,

l = 1 m,

Dn,e,w – wskaźnik elementarnej znormalizowanej różnicy poziomów ciśnienia akustycznego nawiewnika (podawany przez producenta nawiewnika, określany w badaniach laboratoryjnych) [dB].

Powyższy wzór można zastosować do obliczania wypadkowej izolacyjności (RA1wyp, RA2wyp) przy uwzględnieniu wskaźników adaptacyjnych C i Ctr. Zamiast Rw i Dn,e,w należy podstawić inne odpowiednie wartości (RA1, RA2, Dn,eA1, Dn,eA2):

Przy obliczaniu wypadkowej izolacyjności dla ściany wraz z zamontowanym nawiewnikiem ściennym należy posłużyć się wzorem:

gdzie:

S – powierzchnia ściany [m2],

pozostałe wielkości – jak we wcześniej podanych wzorach.

Wzory na obliczanie RA1,wyp oraz RA2,wyp ściany wraz z nawiewnikiem będą analogiczne jak dla nawiewników zamontowanych w oknie.

Gdyby pokusić się o obliczenie wypadkowej izolacyjności akustycznej całej przegrody zewnętrznej, to wzór ogólny przyjąłby postać:

Rw,wyp – wypadkowy wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej przegrody zewnętrznej [dB],

Rwi – wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej poszczególnych elementów przegrody: ściany, okna, okna wraz z nawiewnikiem, rolety, rolety wraz z nawiewnikiem [dB],

Si – powierzchnia poszczególnych elementów przegrody [m2],

S – powierzchnia przegrody [m2],

n – liczba części przegrody o izolacyjności akustycznej Rwi,

m – liczba nawiewników ściennych,

Dn,e,w – wskaźnik elementarnej znormalizowanej różnicy poziomów ciśnienia akustycznego nawiewnika [dB].

Jeżeli Rwi będzie wartością określającą okno lub roletę z zamontowanym nawiewnikiem, a w pomieszczeniu nie będą zamontowane nawiewniki ścienne, wzór uprości się do postaci:

Zmiana izolacyjności akustycznej dla okna opisanego wskaźnikiem Rw = 35 dB  W tabeli 4 pokazano wpływ nawiewników o różnej izolacyjności akustycznej na wypadkową wartość izolacyjności okna wraz z nawiewnikiem. Do porównania przyjęto, że okno bez nawiewnika posiada izolacyjność Rw = 35 dB, bez względu na powierzchnię.

Wpływ nawiewników o różnej izolacyjności akustycznej na wypadkową wartość izolacyjności okna wraz z nawiewnikiem

Tabela 4. Wpływ nawiewników o różnej izolacyjności akustycznej na wypadkową wartość izolacyjności okna wraz z nawiewnikiem


Źródło: archiwum autora

Podsumowanie

Nie uda się wyeliminować hałasu przenikającego do pomieszczeń bezpośrednio z zewnątrz. Jednak projektant, konstruktor czy użytkownik ma możliwość wyboru takich technologii, które w możliwie najwyższym stopniu ograniczą niekorzystne przenikanie dźwięku i zapewnią największy możliwy komfort akustyczny.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 201, poz. 1238).
  2. Resnick R., Halliday D., Fizyka.
  3. Feynman R., Feynmana wykłady z fizyki.
  4. PN-B-02153:2002 Akustyka budowlana. Terminologia, symbole literowe i jednostki.
  5. PN-B-02151-3:1999 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych. Wymagania.
  6. PN-B-02151-02:1987 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach.
  7. PN-EN ISO 717-1:1996 Akustyka. Ocena izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Izolacyjność od dźwięków powietrznych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

COMAP POLSKA Sp. z o.o. news Comap Smart Home zmienia każdy system grzewczy w bardziej inteligentne rozwiązanie

Comap Smart Home zmienia każdy system grzewczy w bardziej inteligentne rozwiązanie Comap Smart Home zmienia każdy system grzewczy w bardziej inteligentne rozwiązanie

Optymalizacja systemu grzewczego oferuje największy potencjał oszczędności energii dla właścicieli domów. Comap Smart Home sprawia, że jest to możliwe. Sercem rozwiązania są termostat i termostatyczne...

Optymalizacja systemu grzewczego oferuje największy potencjał oszczędności energii dla właścicieli domów. Comap Smart Home sprawia, że jest to możliwe. Sercem rozwiązania są termostat i termostatyczne głowice grzejnikowe, które mogą być używane samodzielnie lub razem, co pozwala ograniczyć koszty zużycia energii nawet o 20%!

Corab SA news Nowe falowniki Corab Encor

Nowe falowniki Corab Encor Nowe falowniki Corab Encor

Encor to marka własna firmy Corab, która nieustannie od 30 lat wspiera rozwój branży OZE oraz dostarcza wysokiej jakości komponenty do systemów fotowoltaicznych – w tym konstrukcje, moduły PV, falowniki...

Encor to marka własna firmy Corab, która nieustannie od 30 lat wspiera rozwój branży OZE oraz dostarcza wysokiej jakości komponenty do systemów fotowoltaicznych – w tym konstrukcje, moduły PV, falowniki i magazyny energii.

BayWa r.e. Solar Systems Magazyny energii BMZ – jak być niezależnym?

Magazyny energii BMZ – jak być niezależnym? Magazyny energii BMZ – jak być niezależnym?

Czy jest możliwe wykorzystanie energii regeneracyjnej we własnym domu? Odpowiedzią mogą być akumulatory BMZ. Dzięki ich inteligentnemu systemowi zasilania i składowania energii zasilisz m.in. domowe sprzęty...

Czy jest możliwe wykorzystanie energii regeneracyjnej we własnym domu? Odpowiedzią mogą być akumulatory BMZ. Dzięki ich inteligentnemu systemowi zasilania i składowania energii zasilisz m.in. domowe sprzęty oraz pojazdy elektryczne. Magazyny energii BMZ są dziś montowane na całym świecie. Co je wyróżnia?

Gaspol S.A. Nawet 5000 zł za polecenie GASPOLU. Sprawdź!

Nawet 5000 zł za polecenie GASPOLU. Sprawdź! Nawet 5000 zł za polecenie GASPOLU. Sprawdź!

Jako architekt, projektant czy wykonawca instalacji gazowych masz okazję polecić GASPOL jako doświadczonego i pewnego dostawcę gazu płynnego. Jeżeli inwestycja u poleconego klienta zostanie zrealizowana,...

Jako architekt, projektant czy wykonawca instalacji gazowych masz okazję polecić GASPOL jako doświadczonego i pewnego dostawcę gazu płynnego. Jeżeli inwestycja u poleconego klienta zostanie zrealizowana, otrzymasz prowizję. Wysokość prowizji zależy od wielkości inwestycji i rodzaju instalacji

Kanlux SA news Obudowy metalowe KP-DB polskiej marki Ideal TS by Kanlux

Obudowy metalowe KP-DB polskiej marki Ideal TS by Kanlux Obudowy metalowe KP-DB polskiej marki Ideal TS by Kanlux

Marka IDEAL TS by Kanlux uaktualniła ofertę obudów metalowych własnej produkcji KP-DB z szynami DIN do zabudowy aparatury modułowej. Obudowy przeznaczone są dla budownictwa publicznego i biurowego.

Marka IDEAL TS by Kanlux uaktualniła ofertę obudów metalowych własnej produkcji KP-DB z szynami DIN do zabudowy aparatury modułowej. Obudowy przeznaczone są dla budownictwa publicznego i biurowego.

WIGMORS news Profesjonalne świece dymne Björnax

Profesjonalne świece dymne Björnax Profesjonalne świece dymne Björnax

Wbrew pozorom wytworzenie właściwego dymu nie jest takie proste. Przede wszystkim musi on być odpowiedni do warunków środowiska, w jakim ma być używany – przystosowany do temperatury otoczenia, wilgotności,...

Wbrew pozorom wytworzenie właściwego dymu nie jest takie proste. Przede wszystkim musi on być odpowiedni do warunków środowiska, w jakim ma być używany – przystosowany do temperatury otoczenia, wilgotności, prędkości wiatru, obecnych w powietrzu zanieczyszczeń oraz warunków oświetlenia. Dym powinien posiadać taką samą gęstość, jaką ma otaczające powietrze – tylko wtedy będzie podążał wraz z nim przez miejsca nawet najmniejszego strumienia powietrza. Dym emitowany w miejscu przebywania ludzi lub zwierząt...

REDRO Jak zamontować naklejki ścienne?

Jak zamontować naklejki ścienne? Jak zamontować naklejki ścienne?

Współczesne ozdoby ścienne nie tylko urzekają pięknym wyglądem, ale przekonują nastawieniem na praktyczność i funkcjonalność. Pod tym kątem szczególnie wyróżniają się ścienne naklejki. Nie zajmują one...

Współczesne ozdoby ścienne nie tylko urzekają pięknym wyglądem, ale przekonują nastawieniem na praktyczność i funkcjonalność. Pod tym kątem szczególnie wyróżniają się ścienne naklejki. Nie zajmują one wiele przestrzeni, dzięki czemu damy radę wkomponować je w niemal każde otoczenie. Warto również docenić olbrzymią swobodę w zakresie wyboru kolorystyki oraz tematów, jaką oferują dostępne na rynku naklejki na ścianę. Kwiaty, zwierzęta, budowle, elementy krajobrazu, artystyczne ilustracje – to tylko...

Aermec Polska Sp. z o.o. Pompy ciepła Aermec do domów

Pompy ciepła Aermec do domów Pompy ciepła Aermec do domów

Dostępne w magazynie od ręki. Zapewniamy serwis fabryczny, części zamienne oraz sieć autoryzowanych punktów serwisowych.

Dostępne w magazynie od ręki. Zapewniamy serwis fabryczny, części zamienne oraz sieć autoryzowanych punktów serwisowych.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Niezawodna jakość w kompaktowej obudowie: Panasonic wprowadza na rynek klimatyzatory PACi Elite Seria 4

Niezawodna jakość w kompaktowej obudowie: Panasonic wprowadza na rynek klimatyzatory PACi Elite Seria 4 Niezawodna jakość w kompaktowej obudowie: Panasonic wprowadza na rynek klimatyzatory PACi Elite Seria 4

Panasonic Heating & Cooling Solutions wprowadza na rynek nowe stylowe klimatyzatory PACi NX Elite Series 4 o mocach od 7,1 do 14 kW. Ta najnowsza seria zapewnia idealne rozwiązanie dla ogrzewania i chłodzenia...

Panasonic Heating & Cooling Solutions wprowadza na rynek nowe stylowe klimatyzatory PACi NX Elite Series 4 o mocach od 7,1 do 14 kW. Ta najnowsza seria zapewnia idealne rozwiązanie dla ogrzewania i chłodzenia obiektów komercyjnych, mając na względzie globalną politykę dekarbonizacyjną i jednocześnie utrzymując wysoką wydajność klimatyzacji.

FLOWAIR 5 nowości w SYSTEMIE FLOWAIR – jeszcze bardziej kompleksowa oferta

5 nowości w SYSTEMIE FLOWAIR – jeszcze bardziej kompleksowa oferta 5 nowości w SYSTEMIE FLOWAIR – jeszcze bardziej kompleksowa oferta

To wspaniała wiadomość! Rozwój rodziny urządzeń FLOWAIR o kolejne modele oznacza, że klienci będą mieli większy wybór i dostęp do jeszcze bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Pozwoli to na...

To wspaniała wiadomość! Rozwój rodziny urządzeń FLOWAIR o kolejne modele oznacza, że klienci będą mieli większy wybór i dostęp do jeszcze bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Pozwoli to na jeszcze lepsze dostosowanie oferty do różnych potrzeb i wymagań użytkowników.

AFRISO sp. z o.o. news Idealne rozwiązanie do gazowych kotłów kondensacyjnych

Idealne rozwiązanie do gazowych kotłów kondensacyjnych Idealne rozwiązanie do gazowych kotłów kondensacyjnych

Prosta i szybka instalacja, wysoka efektywność energetyczna, niezawodność i niewielkie rozmiary – to niewątpliwe plusy zestawu mieszającego do gazowego kotła kondensacyjnego PrimoBox ACB 910. Urządzenie...

Prosta i szybka instalacja, wysoka efektywność energetyczna, niezawodność i niewielkie rozmiary – to niewątpliwe plusy zestawu mieszającego do gazowego kotła kondensacyjnego PrimoBox ACB 910. Urządzenie stanowi najlepsze rozwiązanie do połączenia instalacji ogrzewania podłogowego z instalacją grzejnikową.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Pompy ciepła split EXCLUSIVE AGILE – komfort na każdą porę roku

Pompy ciepła split EXCLUSIVE AGILE – komfort na każdą porę roku Pompy ciepła split EXCLUSIVE AGILE – komfort na każdą porę roku

Według PORT PC Polska jest największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie. Liczba zamontowanych pomp ciepła w 2022 r. wyniosła 180 000, tym samym sprzedaż w roku 2022 względem...

Według PORT PC Polska jest największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie. Liczba zamontowanych pomp ciepła w 2022 r. wyniosła 180 000, tym samym sprzedaż w roku 2022 względem 2021 wzrosła o 140%. Dofinansowanie na pompy ciepła i programy współfinansujące termomodernizację skutkują 60% udziałem pomp ciepła we wnioskach do programu „Czyste Powietrze”. W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku marka Beretta proponuje nową gamę pomp ciepła powietrze-woda typu split.

Kanlux SA news TEKNO – oszczędność czasu, łatwość montażu

TEKNO – oszczędność czasu, łatwość montażu TEKNO – oszczędność czasu, łatwość montażu

MOWION to marka osprzętu elektroinstalacyjnego stworzona przez Kanlux. Oferujemy w niej rozwiązania nie tylko do wnętrz, ale również zewnętrzne. Do tych zadań przeznaczyliśmy serię TEKNO.

MOWION to marka osprzętu elektroinstalacyjnego stworzona przez Kanlux. Oferujemy w niej rozwiązania nie tylko do wnętrz, ale również zewnętrzne. Do tych zadań przeznaczyliśmy serię TEKNO.

BMETERS POLSKA sp. z o.o. news HYDROCAL M4 RADIO

HYDROCAL M4 RADIO HYDROCAL M4 RADIO

HYDROCAL M4 RADIO to ciepłomierz kompaktowy typu combo do pomiaru energii ciepła i chłodu. W standardzie ma wbudowany moduł radiowy WMBUS i LoRAWAN, oraz interfejs NFC służący do konfiguracji.

HYDROCAL M4 RADIO to ciepłomierz kompaktowy typu combo do pomiaru energii ciepła i chłodu. W standardzie ma wbudowany moduł radiowy WMBUS i LoRAWAN, oraz interfejs NFC służący do konfiguracji.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Świeże powietrze wolne od wirusów z klimatyzatorem Hisense Fresh Master

Świeże powietrze wolne od wirusów z klimatyzatorem Hisense Fresh Master Świeże powietrze wolne od wirusów z klimatyzatorem Hisense Fresh Master

Każdy chce, aby jego dom był bezpiecznym i zdrowym miejscem, w którym będzie czuć się bezpieczny – chroniony przed różnymi zagrożeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. To poczucie komfortu jest...

Każdy chce, aby jego dom był bezpiecznym i zdrowym miejscem, w którym będzie czuć się bezpieczny – chroniony przed różnymi zagrożeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. To poczucie komfortu jest związane z jakością powietrza, którym oddychasz. Dlatego tak ważne jest, aby każdego dnia zapewniać sobie i swojej rodzinie czyste i świeże powietrze. Tu z pomocą przychodzi innowacyjny i inteligentny klimatyzator Hisense Fresh Master.

KFA Armatura Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Obalamy mity o grzejniku aluminiowym Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, to wciąż wokół nich krąży wiele mitów...

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, to wciąż wokół nich krąży wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Postanowiliśmy więc obalić niektóre z nich i podzielić się wiedzą, podając kilka niezaprzeczalnych faktów.

IZOMIX sp. z o.o. IZOMIX SP. Z O.O. – firma stawiająca na intensywny rozwój, jakość i zadowolenie klienta!

IZOMIX SP. Z O.O. – firma stawiająca na intensywny rozwój, jakość i zadowolenie klienta! IZOMIX SP. Z O.O. – firma stawiająca na intensywny rozwój, jakość i zadowolenie klienta!

Izolacja rurociągów przemysłowych, izolacje na statkach, montaż płaszczy blaszanych czy przemysłowe instalacje chłodnicze i wentylacyjne to tylko część zagadnień, którymi zajmują się monterzy izolacji...

Izolacja rurociągów przemysłowych, izolacje na statkach, montaż płaszczy blaszanych czy przemysłowe instalacje chłodnicze i wentylacyjne to tylko część zagadnień, którymi zajmują się monterzy izolacji przemysłowych oraz blacharze. Wysokiej jakości materiały i możliwość skorzystania z fachowych porad zapewni im sklep IZOMIX.

Kanlux SA news Polska Fabryka Kanlux

Polska Fabryka Kanlux Polska Fabryka Kanlux

Podczas realizacji inwestycji budowlanej ważnych jest wiele czynników. Jednym z nich jest terminowość i szybkość dostarczenia niezbędnych komponentów. Nie bez znaczenia jest też spełnienie (specyficznych...

Podczas realizacji inwestycji budowlanej ważnych jest wiele czynników. Jednym z nich jest terminowość i szybkość dostarczenia niezbędnych komponentów. Nie bez znaczenia jest też spełnienie (specyficznych często) wymogów projektu. Oczywiście liczy się też niezawodność, i bezawaryjność dostarczonych produktów.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Panasonic wystartował z kampanią promocyjną „Home Cool Home” dla klimatyzacji domowej

Panasonic wystartował z kampanią promocyjną „Home Cool Home” dla klimatyzacji domowej Panasonic wystartował z kampanią promocyjną „Home Cool Home” dla klimatyzacji domowej

Panasonic Heating & Cooling Solutions, jeden z liderów w branży klimatyzacji z ponad 60-letnim doświadczeniem w sektorze, ruszył z nową kampanią promocyjną „Home Cool Home”. Ma ona na celu wsparcie instalatorów...

Panasonic Heating & Cooling Solutions, jeden z liderów w branży klimatyzacji z ponad 60-letnim doświadczeniem w sektorze, ruszył z nową kampanią promocyjną „Home Cool Home”. Ma ona na celu wsparcie instalatorów poprzez dotarcie do zwykłego Kowalskiego oraz zachęcenie ich do zaopatrzenia się w urządzenia klimatyzacyjne Panasonic, aby zapewnić klientom końcowym niespotykany dotąd komfort w domu podczas upalnych, letnich dni, jednocześnie gwarantując czystsze powietrze dzięki wbudowanej w urządzenia...

V-TAC Poland Sp. z o.o. Mechanizm Long Life w oświetleniu LED-owym V-TAC – czym wyróżniają się produkty z tym rozwiązaniem?

Mechanizm Long Life w oświetleniu LED-owym V-TAC – czym wyróżniają się produkty z tym rozwiązaniem? Mechanizm Long Life w oświetleniu LED-owym V-TAC – czym wyróżniają się produkty z tym rozwiązaniem?

Oświetlenie LED-owe, czyli diodowe, zyskało ogromną popularność w ciągu ostatnich lat ze względu na swoje liczne zalety w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Jedną z najważniejszych cech oświetlenia LED-owego...

Oświetlenie LED-owe, czyli diodowe, zyskało ogromną popularność w ciągu ostatnich lat ze względu na swoje liczne zalety w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Jedną z najważniejszych cech oświetlenia LED-owego jest jego długa żywotność, która w przypadku produktów V-TAC z mechanizmem Long Life sięga nawet 50 000 godzin – jeżeli światło jest włączone 12 godzin na dobę, to aż 11,4 lat! Dla porównania żywotność LED-ów bez mechanizmu Long Life to około 15-20 tysięcy godzin.

dr inż. Edmund Nowakowski Nawiewniki i wywiewniki wentylacyjne

Nawiewniki i wywiewniki wentylacyjne Nawiewniki i wywiewniki wentylacyjne

W artykule opisano problemy, które występują przy wyborze nazewnictwa elementów składowych instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Niejednoznaczne nazwy związane są prawdopodobnie z faktem tłumaczeń...

W artykule opisano problemy, które występują przy wyborze nazewnictwa elementów składowych instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Niejednoznaczne nazwy związane są prawdopodobnie z faktem tłumaczeń normy europejskiej EN 12792:2003 przez osoby nieznające słownictwa technicznego określonej branży wyrobów.

Waldemar Joniec Nawiewniki powietrza zewnętrznego

Nawiewniki powietrza zewnętrznego Nawiewniki powietrza zewnętrznego

Większość polskich budynków mieszkalnych i publicznych wyposażonych jest w instalację wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej wywiewnej. Aby instalacja w tych budynkach działała, konieczne jest doprowadzenie...

Większość polskich budynków mieszkalnych i publicznych wyposażonych jest w instalację wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej wywiewnej. Aby instalacja w tych budynkach działała, konieczne jest doprowadzenie do pomieszczeń powietrza. Jednak wewnątrz budynków tego powietrza coraz bardziej brakuje.

Waldemar Joniec Nawiewniki i kratki nawiewne

Nawiewniki i kratki nawiewne Nawiewniki i kratki nawiewne

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza,...

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza, ale też poziom emisji hałasu oraz możliwość wkomponowania tych elementów w wystrój pomieszczenia.

Waldemar Joniec Nawiewniki

Nawiewniki Nawiewniki

Nawiewniki systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych pełnią istotną funkcję w dystrybucji powietrza w pomieszczeniu. Na ich wybór, oprócz aspektów technicznych, wpływa wzornictwo i możliwość wkomponowania...

Nawiewniki systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych pełnią istotną funkcję w dystrybucji powietrza w pomieszczeniu. Na ich wybór, oprócz aspektów technicznych, wpływa wzornictwo i możliwość wkomponowania tych urządzeń w elementy sufitów lub ścian.

Najnowsze produkty i technologie

V-TAC Poland Sp. z o.o. Mechanizm Long Life w oświetleniu LED-owym V-TAC – czym wyróżniają się produkty z tym rozwiązaniem?

Mechanizm Long Life w oświetleniu LED-owym V-TAC – czym wyróżniają się produkty z tym rozwiązaniem? Mechanizm Long Life w oświetleniu LED-owym V-TAC – czym wyróżniają się produkty z tym rozwiązaniem?

Oświetlenie LED-owe, czyli diodowe, zyskało ogromną popularność w ciągu ostatnich lat ze względu na swoje liczne zalety w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Jedną z najważniejszych cech oświetlenia LED-owego...

Oświetlenie LED-owe, czyli diodowe, zyskało ogromną popularność w ciągu ostatnich lat ze względu na swoje liczne zalety w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Jedną z najważniejszych cech oświetlenia LED-owego jest jego długa żywotność, która w przypadku produktów V-TAC z mechanizmem Long Life sięga nawet 50 000 godzin – jeżeli światło jest włączone 12 godzin na dobę, to aż 11,4 lat! Dla porównania żywotność LED-ów bez mechanizmu Long Life to około 15-20 tysięcy godzin.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Panasonic wystartował z kampanią promocyjną „Home Cool Home” dla klimatyzacji domowej

Panasonic wystartował z kampanią promocyjną „Home Cool Home” dla klimatyzacji domowej Panasonic wystartował z kampanią promocyjną „Home Cool Home” dla klimatyzacji domowej

Panasonic Heating & Cooling Solutions, jeden z liderów w branży klimatyzacji z ponad 60-letnim doświadczeniem w sektorze, ruszył z nową kampanią promocyjną „Home Cool Home”. Ma ona na celu wsparcie instalatorów...

Panasonic Heating & Cooling Solutions, jeden z liderów w branży klimatyzacji z ponad 60-letnim doświadczeniem w sektorze, ruszył z nową kampanią promocyjną „Home Cool Home”. Ma ona na celu wsparcie instalatorów poprzez dotarcie do zwykłego Kowalskiego oraz zachęcenie ich do zaopatrzenia się w urządzenia klimatyzacyjne Panasonic, aby zapewnić klientom końcowym niespotykany dotąd komfort w domu podczas upalnych, letnich dni, jednocześnie gwarantując czystsze powietrze dzięki wbudowanej w urządzenia...

Kanlux SA news Polska Fabryka Kanlux

Polska Fabryka Kanlux Polska Fabryka Kanlux

Podczas realizacji inwestycji budowlanej ważnych jest wiele czynników. Jednym z nich jest terminowość i szybkość dostarczenia niezbędnych komponentów. Nie bez znaczenia jest też spełnienie (specyficznych...

Podczas realizacji inwestycji budowlanej ważnych jest wiele czynników. Jednym z nich jest terminowość i szybkość dostarczenia niezbędnych komponentów. Nie bez znaczenia jest też spełnienie (specyficznych często) wymogów projektu. Oczywiście liczy się też niezawodność, i bezawaryjność dostarczonych produktów.

IZOMIX sp. z o.o. IZOMIX SP. Z O.O. – firma stawiająca na intensywny rozwój, jakość i zadowolenie klienta!

IZOMIX SP. Z O.O. – firma stawiająca na intensywny rozwój, jakość i zadowolenie klienta! IZOMIX SP. Z O.O. – firma stawiająca na intensywny rozwój, jakość i zadowolenie klienta!

Izolacja rurociągów przemysłowych, izolacje na statkach, montaż płaszczy blaszanych czy przemysłowe instalacje chłodnicze i wentylacyjne to tylko część zagadnień, którymi zajmują się monterzy izolacji...

Izolacja rurociągów przemysłowych, izolacje na statkach, montaż płaszczy blaszanych czy przemysłowe instalacje chłodnicze i wentylacyjne to tylko część zagadnień, którymi zajmują się monterzy izolacji przemysłowych oraz blacharze. Wysokiej jakości materiały i możliwość skorzystania z fachowych porad zapewni im sklep IZOMIX.

KFA Armatura Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Obalamy mity o grzejniku aluminiowym Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, to wciąż wokół nich krąży wiele mitów...

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, to wciąż wokół nich krąży wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Postanowiliśmy więc obalić niektóre z nich i podzielić się wiedzą, podając kilka niezaprzeczalnych faktów.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Świeże powietrze wolne od wirusów z klimatyzatorem Hisense Fresh Master

Świeże powietrze wolne od wirusów z klimatyzatorem Hisense Fresh Master Świeże powietrze wolne od wirusów z klimatyzatorem Hisense Fresh Master

Każdy chce, aby jego dom był bezpiecznym i zdrowym miejscem, w którym będzie czuć się bezpieczny – chroniony przed różnymi zagrożeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. To poczucie komfortu jest...

Każdy chce, aby jego dom był bezpiecznym i zdrowym miejscem, w którym będzie czuć się bezpieczny – chroniony przed różnymi zagrożeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. To poczucie komfortu jest związane z jakością powietrza, którym oddychasz. Dlatego tak ważne jest, aby każdego dnia zapewniać sobie i swojej rodzinie czyste i świeże powietrze. Tu z pomocą przychodzi innowacyjny i inteligentny klimatyzator Hisense Fresh Master.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.