Opłacalność instalacji PV z bateryjnymi magazynami energii a proponowane zmiany w rozliczaniu prosumentów
Profitability of prosumer photovoltaic installations with battery energy storage in the context of the proposed changes in the settlement of prosumers in Poland
Dla istniejącego obecnie systemu opustów zerowy bilans kosztów zmiennych zostaje osiągnięty przy mocy instalacji ok. 4,3 kWp dla typowego gospodarstwa domowego w budynku jednorodzinnym. W nowym, proponowanym systemie osiągnięcie bilansu zerowego kosztów zmiennych, co jest głównym celem wielu osób inwestujących w PV, wymaga instalacji o mocy ponad półtora razy większej – ok. 7 kWp. Pomimo znacznego spadku cen litowo-jonowych magazynów energii wciąż jest to zbyt wysoki koszt inwestycyjny dla wielu prosumentów. Pozytywnym impulsem do rozwoju prosumenckich magazynów energii i tym samym koniecznych zmian w systemie energetycznym wynikających z szybkiego rozwoju fotowoltaiki prosumenckiej byłyby z pewnością dopłaty do budowy takich magazynów.
Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej wiąże się z wieloma korzyściami. Wcześniej jednak trzeba zapłacić za jej montaż. Sprawdzamy zatem, jakie czynniki wpływają na koszt fotowoltaiki. Podpowiadamy...
Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej wiąże się z wieloma korzyściami. Wcześniej jednak trzeba zapłacić za jej montaż. Sprawdzamy zatem, jakie czynniki wpływają na koszt fotowoltaiki. Podpowiadamy również, z jakich programów pomocowych warto skorzystać, by obniżyć te koszty. Oto najważniejsze informacje!
Hurtownia fotowoltaiczna Sunprofi wprowadziła do oferty pompy ciepła włoskiej firmy Aermec. Urządzenia Aermec to wydajne, przyjazne dla środowiska i niezawodne rozwiązania grzewcze. Nowa gama produktów...
Hurtownia fotowoltaiczna Sunprofi wprowadziła do oferty pompy ciepła włoskiej firmy Aermec. Urządzenia Aermec to wydajne, przyjazne dla środowiska i niezawodne rozwiązania grzewcze. Nowa gama produktów jest już dostępna w magazynach Sunprofi.
Zapotrzebowanie na energię stale rośnie, a prognozy pokazują, że tendencja będzie trwała. Niezależność energetyczna to nie tylko ekologia, ale również spore oszczędności. Dla inwestorów to również przewaga...
Zapotrzebowanie na energię stale rośnie, a prognozy pokazują, że tendencja będzie trwała. Niezależność energetyczna to nie tylko ekologia, ale również spore oszczędności. Dla inwestorów to również przewaga konkurencyjna – coraz więcej firm dąży do zrównoważonego rozwoju, podejmując działania na rzecz ochrony środowiska. Dla takich Klientów powstała marka BuyPV.
Na początku czerwca br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało projekt dotyczący nowelizacji w Prawie energetycznym oraz ustawie o odnawialnych źródłach energii. Proponowane zmiany podyktowane są koniecznością wdrożenia unijnej dyrektywy rynkowej 2019/944. Wśród wielu zaproponowanych zmian najwięcej dyskusji wzbudził projekt zmieniający dotychczasowy system rozliczenia prosumentów oparty na opustach w wysokości 1:0,8 lub 1:0,7. Nowelizacja zakłada rezygnację z tego systemu z początkiem 2022 roku na rzecz sprzedaży nadwyżek energii do sieci. Taka zmiana de facto dąży do zrównania praw prosumenta z innymi, większymi graczami na rynku energii.
Nie ulega wątpliwości, że obecny system rozliczeń jest o wiele bardziej korzystny dla prosumentów niż ten wskazany w propozycji Ministerstwa. W dalszej części artykułu autorzy postarają się wskazać, jak wyglądać będzie opłacalnośćmontażu instalacji PV dla odbiorców indywidualnych po proponowanych zmianach oraz w jaki sposób na opłacalność inwestycji wpłynie zastosowanie magazynu energii. Całość obliczeń wykonano metodą godzinową, korzystając z rzeczywistych profili zapotrzebowania na energię dla odbiorców z taryfy G.
Profil zużycia energii
W analizie wykorzystano zbiór danych dotyczących zużycia energii elektrycznej pochodzących z kilku domów jednorodzinnych w Polsce. Z analizowanych profili wybrano najbardziej reprezentatywny. Wyniki otrzymywane dla pozostałych profili były bardzo zbliżone.
Wykres na rys. 1 przedstawia uporządkowane roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną analizowanego obiektu. Moc szczytowa używana jest przez niewielką liczbę godzin. Pobór mocy w skali całego roku waha się od 0 do 2326 kW, a średnia wartość wynosi 0,399 kW. Łączne roczne zużycie wynosi 3500 kWh. Profil charakteryzuje się dużą zmiennością zapotrzebowania na moc, co jest często spotykane w przypadku domów jednorodzinnych. Wpływ na to mają różnice pomiędzy poszczególnymi dniami, jak i porami roku.
Rys. 1. Uporządkowany wykres zapotrzebowania na energię elektryczną analizowanego obiektu (opracowanie własne)
Na rys. 2 przedstawiono średni dobowy profil zużycia energii elektrycznej. Wartości mocy wahają się od 0,148 kW do 0,734 kW, podczas gdy średnia wynosi 0,399 kW. Kształt profilu pokrywa się z typową krzywą zużycia energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego. Występuje w nim „dolina nocna”, szczyt przedpołudniowy od ok. godz. 8 do 9 rano oraz szczyt wieczorny od ok. 20 do 22.
Rys. 2. Średni dobowy profil zużycia energii elektrycznej (opracowanie własne)
Na rys. 3 i 4 przedstawiono wybrane dzienne profile zużycia energii elektrycznej. Pierwszy z nich (rys. 3) pokazuje profil dla dnia letniego, natomiast rys. 4 przedstawia profil zużycia dla wybranego dnia w zimie. Najniższe zużycie występuje w nocy, następnie widać pierwszy szczyt – przedpołudniowy, po czym mamy do czynienia z obniżeniem zapotrzebowania i pod koniec dnia występuje wyraźny wieczorny szczyt. Jest to typowy profil zapotrzebowania na energię elektryczną dla taryfy G11 w gospodarstwach domowych nieposiadających ogrzewania zasilanego energią elektryczną.
Rys. 3. Wybrany dzienny profil zużycia energii elektrycznej występujący latem (opracowanie własne)
Rys. 4. Wybrany dzienny profil zużycia energii elektrycznej występujący zimą (opracowanie własne)
• Profil zużycia energii • Instalacja fotowoltaiczna • Magazyny energii
Streszczenie
Proponowane zmiany w systemie rozliczenia prosumentów energii elektrycznej sprawią, że opłacalność inwestycji w przydomowe instalacje fotowoltaiczne zmaleje. Potencjalnym rozwiązaniem tego problemu może być zintegrowanie instalacji fotowoltaicznych z bateryjnymi magazynami energii, które w ostatnim czasie zyskują na popularności, głównie ze względu na ich rolę w rozwoju elektromobilności i wspieraniu rozwoju OZE. Dotychczas ich wysokie ceny sprawiały, że rozwiązanie to było brane pod uwagę tylko w kontekście zasilania awaryjnego, możliwości pracy off-grid lub przez pasjonatów nowych technologii. W artykule przeanalizowano wpływ wielkości instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii na bilans finansowy przykładowego domu rodzinnego we wschodniej Polsce, którego roczne zużycie energii elektrycznej wynosi 3500 kWh. Posłużono się rzeczywistymi godzinowymi profilami zużycia energii oraz symulacjami produkcji energii z fotowoltaiki z wykorzystaniem danych meteorologicznych. W proponowanym systemie rozliczeń prosty czas zwrotu z instalacji wynosi ok. 11 lat i nie zmienia się znacząco wraz ze zmianą mocy instalacji. Przy obecnych cenach rynkowych magazynów energii doposażenie systemu w magazyn powoduje wydłużenie czasu zwrotu instalacji. Oznacza to, że bez znacznych dofinansowań inwestycja w tego typu układy nie będzie opłacalna.
Abstract
The proposed changes in the electricity prosumers’ tariff system will reduce the profitability of investments in the residential photovoltaic installations. A potential solution to this problem may be the integration of photovoltaic installations with battery energy storage systems, which has recently been gaining popularity, mainly due to their role in the development of electromobility and supporting the development of renewable energy sources. So far, their high prices put this solution only in the context of emergency power supply, the possibility of off-grid operation, or for enthusiasts of new technologies. This article analyzes the impact of the size of the photovoltaic installation and battery energy storage on the financial balance for the case of a family house in eastern Poland, whose annual electricity consumption is 3500 kWh. Actual hourly energy consumption profiles and simulations of energy production from photovoltaics (based on the meteorological data for that region) were used. In the proposed billing system, the simple payback time from the installation is about 11 years and does not change significantly with the change of the installation capacity. At the current market prices of energy storages, retrofitting the system with a battery extends the payback time of the installation. This means that without significant funding, the investment in such systems will not be profitable.
Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....
Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.
Warszawa przeznaczy 60 mln zł na instalację fotowoltaiki na budynkach miejskich w latach 2022-2024. Do końca 2030 r. wszystkie możliwe budynki należące do Urzędu Miasta i miejskich jednostek mają zostać...
Warszawa przeznaczy 60 mln zł na instalację fotowoltaiki na budynkach miejskich w latach 2022-2024. Do końca 2030 r. wszystkie możliwe budynki należące do Urzędu Miasta i miejskich jednostek mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne.
Instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła są wyjątkowo popularne w ostatnich latach. Panele możemy spotkać już właściwie w większości gospodarstw domowych, a w firmach i przedsiębiorstwach stały się one...
Instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła są wyjątkowo popularne w ostatnich latach. Panele możemy spotkać już właściwie w większości gospodarstw domowych, a w firmach i przedsiębiorstwach stały się one zupełnym standardem. Zazwyczaj panele słoneczne widzimy na dachach budynków, zdarzają się również systemy montażowe na gruncie lub tzw. carporty, które zyskują coraz większą popularność. Jak działają instalacje fotowoltaiczne, kiedy mają sens i czy warto je instalować? Czy klimat panujący w Polsce...
Jako dostawca energooszczędnych systemów komfortu cieplnego, firma Klima-Therm – generalny dystrybutor i właściciel marki KAISAI, wprowadza do oferty marki kolejne rozwiązania z segmentu OZE. Moduły fotowoltaiczne...
Jako dostawca energooszczędnych systemów komfortu cieplnego, firma Klima-Therm – generalny dystrybutor i właściciel marki KAISAI, wprowadza do oferty marki kolejne rozwiązania z segmentu OZE. Moduły fotowoltaiczne KAISAI to następna po pompach ciepła powietrze-woda i centralach wentylacyjno-rekuperacyjnych gama produktów rozszerzająca portfolio firmy w tym segmencie i stanowiąca kolejny etap w jej rozwoju w zakresie rozwiązań stosowanych w budownictwie nisko- i zero-energetycznym.
Badanie zrealizowane przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku dla Sunday Polska wskazuje wysokie zainteresowanie technologią fotowoltaiczną wśród właścicieli domów jednorodzinnych w Polsce. 67% z nich...
Badanie zrealizowane przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku dla Sunday Polska wskazuje wysokie zainteresowanie technologią fotowoltaiczną wśród właścicieli domów jednorodzinnych w Polsce. 67% z nich planuje zainwestować w panele słoneczne w ciągu najbliższych trzech lat. 60% z nich motywuje decyzję przyszłymi oszczędnościami, a jedna czwarta względami ekologicznymi. Odbiór fotowoltaiki jest w Polsce bardzo pozytywny, 77% posiadaczy dobrze lub bardzo dobrze ocenia działanie domowej elektrowni słonecznej.
Nowa pompa ciepła Panasonic do podgrzewania wody jest świetnym rozwiązaniem dla każdego domu. Dostępne w wariantach 200 lub 270 litrów pompy zapewniają wysoką wydajność na poziomie A+ i zmniejszony o 75%...
Nowa pompa ciepła Panasonic do podgrzewania wody jest świetnym rozwiązaniem dla każdego domu. Dostępne w wariantach 200 lub 270 litrów pompy zapewniają wysoką wydajność na poziomie A+ i zmniejszony o 75% pobór energii w porównaniu z tradycyjnymi elektrycznymi urządzeniami do ogrzewania wody.
NFOŚiGW poinformowało, że od 31 marca można składać tylko w formie elektronicznej wnioski o dotacje z programu „Mój Prąd”. Kanał elektroniczny na gov.pl to sposób na szybsze uzyskanie pieniędzy na domową...
NFOŚiGW poinformowało, że od 31 marca można składać tylko w formie elektronicznej wnioski o dotacje z programu „Mój Prąd”. Kanał elektroniczny na gov.pl to sposób na szybsze uzyskanie pieniędzy na domową fotowoltaikę. Aby złożyć wniosek online, wystarczy mieć profil zaufany założony np. dzięki bankowości elektronicznej lub e-dowód. Papierowe wnioski w „Moim Prądzie” będzie można składać tylko do 30 marca br. Zmiana ta nie dotyczy agregatorów (instalatorów PV), z którymi NFOŚiGW ma podpisane umowy...
Pomimo epidemii koronawirusa programy NFOŚiGW, czyli „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze” cieszą się nadal dużym zainteresowaniem. Wnioski o dotacje sukcesywnie wpływają do NFOŚiGW i wojewódzkich funduszy.
Pomimo epidemii koronawirusa programy NFOŚiGW, czyli „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze” cieszą się nadal dużym zainteresowaniem. Wnioski o dotacje sukcesywnie wpływają do NFOŚiGW i wojewódzkich funduszy.
NFOŚiGW poinformował, że nieprawidłowe lub nieczytelne wypełnianie papierowych wniosków w programie „Mój Prąd” utrudnia obsługę tych prawidłowo złożonych. Dlatego m.in. zostanie zakończona możliwość składania...
NFOŚiGW poinformował, że nieprawidłowe lub nieczytelne wypełnianie papierowych wniosków w programie „Mój Prąd” utrudnia obsługę tych prawidłowo złożonych. Dlatego m.in. zostanie zakończona możliwość składania ich na papierze, będzie można to zrobić wyłącznie elektronicznie.
NFOŚiGW poinformował, że w związku z podejmowanymi działaniami związanymi z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 infolinia „Mój Prąd” zostaje zawieszona od 13 do 27 marca 2020 r.
NFOŚiGW poinformował, że w związku z podejmowanymi działaniami związanymi z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 infolinia „Mój Prąd” zostaje zawieszona od 13 do 27 marca 2020 r.
13 stycznia 2020 r. ruszył drugi nabór w ramach programu „Mój Prąd”. Dzięki kolejnym 600 mln zł dotacji na przydomowe instalacje fotowoltaiczne (PV) wygenerowana zostanie moc 700 MW. Nowością w programie...
13 stycznia 2020 r. ruszył drugi nabór w ramach programu „Mój Prąd”. Dzięki kolejnym 600 mln zł dotacji na przydomowe instalacje fotowoltaiczne (PV) wygenerowana zostanie moc 700 MW. Nowością w programie jest strona mojprad.gov.pl, na której można sprawdzić status złożonego wniosku.
Jaki jest efekty pierwszego naboru programu „Mój Prąd”? Redukcja szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla o 58,8 tys. ton rocznie, 65 mln zł wypłaconych i zatwierdzonych do przekazania dotacji, 13,5 tys....
Jaki jest efekty pierwszego naboru programu „Mój Prąd”? Redukcja szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla o 58,8 tys. ton rocznie, 65 mln zł wypłaconych i zatwierdzonych do przekazania dotacji, 13,5 tys. dofinansowanych instalacji PV przez 100 dni. Wychodząc naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu fotowoltaiką prosumencką Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada drugi konkurs. Do wykorzystania jest jeszcze ponad 90% z miliardowego budżetu programu.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał porozumienie z pięcioma firmami z branży fotowoltaicznej w celu uregulowania zasad współpracy i optymalizacji procesu składania wniosków...
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał porozumienie z pięcioma firmami z branży fotowoltaicznej w celu uregulowania zasad współpracy i optymalizacji procesu składania wniosków w programie „Mój Prąd”.
Od 21 października wnioski w ramach programu „Mój Prąd” można składać nie tylko w formie papierowej, ale także elektronicznej. Wystarczy wejść na portal gov.pl.
Od 21 października wnioski w ramach programu „Mój Prąd” można składać nie tylko w formie papierowej, ale także elektronicznej. Wystarczy wejść na portal gov.pl.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał do Ministerstwa Energii 2 912 wniosków w ramach programu dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych Mój Prąd.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał do Ministerstwa Energii 2 912 wniosków w ramach programu dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych Mój Prąd.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia zainteresowanym samodzielny...
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia zainteresowanym samodzielny montażu instalacji PV.
Program „Mój Prąd” wystartował 30 sierpnia. W ciągu pierwszego tygodnia działania złożonych zostało prawie 170 wniosków. Program prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Program „Mój Prąd” wystartował 30 sierpnia. W ciągu pierwszego tygodnia działania złożonych zostało prawie 170 wniosków. Program prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
30 sierpnia 2019 r. rozpoczął się nabór wniosków do programu „Mój Prąd”. W programie znalazł się budżet w wysokości miliarda złotych, który ma przyczynić się do rozwoju fotowoltaiki prosumenckiej w Polsce....
30 sierpnia 2019 r. rozpoczął się nabór wniosków do programu „Mój Prąd”. W programie znalazł się budżet w wysokości miliarda złotych, który ma przyczynić się do rozwoju fotowoltaiki prosumenckiej w Polsce. Po raz pierwszy zastosowano tak duże wsparcie o zasięgu ogólnopolskim dla osób indywidualnych. Program prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać gospodarstwa domowe do 50 proc....
We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać gospodarstwa domowe do 50 proc. wartości instalacji.
Minister Energii zapowiedział, że program „Mój Prąd” ma wystartować we wrześniu tego roku, a na wsparcie przeznaczono 1 mld zł. Według ministra instalacje prosumenckie wykorzystujące odnawialne źródła...
Minister Energii zapowiedział, że program „Mój Prąd” ma wystartować we wrześniu tego roku, a na wsparcie przeznaczono 1 mld zł. Według ministra instalacje prosumenckie wykorzystujące odnawialne źródła energii i wybudowane w ramach programu „Mój Prąd” będą w stanie wyprodukować tyle mocy, co jedna elektrownia konwencjonalna.
Rząd zaprezentował nowy program „Mój prąd”, polegający na dofinansowaniu nowych instalacji fotowoltaicznych. Na ten cel ma zostać przeznaczony 1 mld zł, a maksymalne dofinansowanie dla prosumenta ma wynieść...
Rząd zaprezentował nowy program „Mój prąd”, polegający na dofinansowaniu nowych instalacji fotowoltaicznych. Na ten cel ma zostać przeznaczony 1 mld zł, a maksymalne dofinansowanie dla prosumenta ma wynieść 5 tys. zł. Kiedy ruszy program i jakie trzeba spełnić warunki, aby otrzymać dofinansowanie?
Jak poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, program Energia Plus wchodzi w kolejną fazę – PKO Bank Polski wystartował z pożyczką gotówkową, dzięki której można sfinansować zakup i...
Jak poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, program Energia Plus wchodzi w kolejną fazę – PKO Bank Polski wystartował z pożyczką gotówkową, dzięki której można sfinansować zakup i instalację paneli fotowoltaicznych do kwoty 50 tys. zł. Ministerstwo zapowiada również, że już wkrótce do konsultacji ma trafić projekt nowelizacji ustawy o OZE, który umożliwi MŚP działalność prosumencką.
Prąd drożeje nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Niestety, nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja miała się w najbliższych latach zmienić. Rosnące ceny paliwa oraz certyfikatów emisji CO2 przekładają...
Prąd drożeje nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Niestety, nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja miała się w najbliższych latach zmienić. Rosnące ceny paliwa oraz certyfikatów emisji CO2 przekładają się na rachunki każdego obywatela i przedsiębiorcy. Sposobem na oszczędności może być ograniczenie zużycia z sieci i znalezienie innego źródła energii elektrycznej. Jedną z możliwości jest inwestycja w coraz popularniejsze panele fotowoltaiczne.
Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....
Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.
Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...
Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.
Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła...
Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła typu monoblok przed zamarznięciem w sytuacji wystąpienia awarii zasilania elektrycznego.
Odpowiednio dobrane i poprawnie działające zawory przełączające mają wpływ na wydajną pracę systemu grzewczego. Jeżeli zajdzie konieczność wymiany takiego zaworu, warto zwrócić uwagę na 5 podstawowych...
Odpowiednio dobrane i poprawnie działające zawory przełączające mają wpływ na wydajną pracę systemu grzewczego. Jeżeli zajdzie konieczność wymiany takiego zaworu, warto zwrócić uwagę na 5 podstawowych kwestii.
Coraz dotkliwsze, wydłużające się z roku na rok susze sprawiają, że w okresie letnim na mieszkańców niektórych regionów nakładane są ograniczenia związane ze zużyciem wody. Do takich restrykcji należy,...
Coraz dotkliwsze, wydłużające się z roku na rok susze sprawiają, że w okresie letnim na mieszkańców niektórych regionów nakładane są ograniczenia związane ze zużyciem wody. Do takich restrykcji należy, między innymi, podlewanie ogrodu. Każdy miłośnik uprawy roślin wie, jak ważne jest ich nawadnianie, dlatego coraz więcej z nich decyduje się na zakup zbiornika na deszczówkę. Jeżeli chcesz efektywnie gromadzić opady, z pewnością przyda Ci się zbieracz wody deszczowej. Dowiedz się, jak działa i dlaczego...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.