RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Budowa i działanie powietrznego kolektora słonecznego w warunkach klimatycznych Polski

Construction and operation of an air solar collector in the climatic conditions of Poland

Roczne wartości promieniowania całkowitego w Polsce; fot. redakcja

Roczne wartości promieniowania całkowitego w Polsce; fot. redakcja

Powietrzne kolektory słoneczne są tanie w budowie oraz eksploatacji i mogą być wykorzystywane do ogrzewania, osuszania, wentylacji, a także podgrzewania wody użytkowej. Wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkcji ciepła nabiera znaczenia w kontekście ograniczania emisji spalin z paliw kopalnych. Powietrzne kolektory słoneczne nie mają tak szerokiego zastosowania, jak instalacje PV, niemniej mogą wnosić sporo energii do niewielkich obiektów, zwłaszcza tych z odpowiednio dużą powierzchnią zewnętrzną wyeksponowaną na promieniowanie słoneczne – jak domy jednorodzinne.

Zobacz także

ESBE Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji? Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie...

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie kotła montuje się zawór temperaturowy.

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

dr inż. Paweł Kowalski Kolektory słoneczne - dofinansowania

Kolektory słoneczne - dofinansowania Kolektory słoneczne - dofinansowania

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)...

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poprzez sieć banków z którymi podpisał umowy (Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy, Mazowiecki Bank Regionalny...

W artykule:

• Istota konwersji promieniowania słonecznego w warunkach Polski
• Powietrzne kolektory słoneczne – budowa i zasada działania
• Parametry badanego słonecznego kolektora powietrznego

Streszczenie

W artykule przedstawiono propozycję zastosowania prostego w budowie i możliwie taniego powietrznego kolektora słonecznego. Kolektor ten wykorzystuje podczas działania promieniowanie słoneczne do ogrzewania i wentylacji budynku. Przeanalizowano sprawności kolektorów słonecznych różnego rodzaju. Przedstawiono średnie wartości napromieniowania słonecznego w warunkach Polski. Na podstawie badań powietrznego kolektora słonecznego na terenie kraju przedstawiono uzyskane wyniki. Ich analiza daje możliwości dalszego doskonalenia budowy i działania tych urządzeń.

Abstract

The article presents a proposal of using a simple in construction and possibly cheap air solar collector. The solar collector during operation uses solar radiation to heat and ventilate the building. The efficiency of various types of solar collectors has been analyzed. The average values of solar radiation in the conditions of Poland have been presented. On the basis of the research on the air solar collector in Poland, the obtained results were presented. The analysis of the results gives the possibility of further improvement of the air collectors construction and operation in the climatic conditions of Poland.

Możliwości wykorzystania energii promieniowania słonecznego do wytworzenia energii cieplnej są wciąż aktualnym zagadnieniem, ponieważ zasoby paliw kopalnianych wyczerpują się [1, 2] i dążymy do ograniczenia ich wykorzystania z uwagi na emisję spalin powodującą zmiany klimatyczne. Kwestia ta jest szczególnie aktualna i ważna w przypadku niewielkich obiektów o powierzchni zewnętrznej, na którą pada energia słoneczna całkowicie wystarczająca na ich potrzeby energetyczne – domów jednorodzinnych. Powietrzne kolektory słoneczne są tanie w budowie i eksploatacji, mogą być wykorzystywane do ogrzewania, osuszania, wentylacji i podgrzewania ciepłej wody. Na podstawie badań wprowadzane są nowe rozwiązania w ich budowie.

Prowadzone są analizy numeryczne [15] i modelowanie z wykorzystaniem funkcji Greena [16] do badań w zakresie przepływu, wymiany ciepła i konstrukcji kolektorów płaskich. Obecnie analizie poddaje się kolektory z płytami pochłaniającymi ciepło [17] lub z absorberem składającym się z pojemników wypełnionych materiałem podlegającym przemianie fazowej [18]. Celem tych badań jest zapewnienie jak najwyższej sprawności wymiany ciepła i minimalizacja kosztów budowy kolektorów powietrznych. W artykule przedstawiono wyniki badań po­wietrznego kolektora słonecznego zbudowanego przez autorkę we własnym zakresie podczas stażu praktycznego w przedsiębiorstwie.

Czytaj też: Dofinansowanie OZE dla inwestorów indywidualnych >>

Istota konwersji promieniowania słonecznego w warunkach Polski

Słońce jest podstawowym źródłem energii docierającej do Ziemi. Moc przez nie wypromieniowywaną można określić z prawa Stefana–Boltzmanna. Prawo to [6] określa całkowitą moc wypromieniowywaną przez ciało doskonale czarne w danej temperaturze:

(1)

gdzie:

Φ – strumień energii wypromieniowywany z jednostki powierzchni ciała, W/m2;

σ – stała Stefana–Boltzmanna;

T – temperatura w skali Kelvina.

Promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez Słońce ma szerokie spektrum długości fali, od ok. 0,2 do 2,5 µm, i w zależności od tej długości niesie w sobie zróżnicowaną ilość energii. Natężenie promieniowania dla ciała doskonale czarnego w zależności od częstotliwości fali określa prawo Plancka [4] i można je wyrazić wzorem:

 (2)

gdzie: 

I(f) – radiancja spektralna (natężenie promieniowania na zadaną jednostkę częstotliwości);

h – stała Plancka, równa 6,626 · 10–34, J · s;

T – temperatura bezwzględna (w skali Kelvina) ciała doskonale czarnego;

c – prędkość światła (w próżni);

k – stała Boltzmanna;

f – częstotliwość promieniowania (dla której liczymy natężenie).

Zależność natężenia promieniowania od długości fali dla ciała doskonale czarnego określić można przez tzw. rozkład Plancka. Dla promieniowania słonecznego wykres zależności natężenia promieniowania od długości fali pokazano na rys. 1.

Wykres promieniowanie słoneczne

Rys. 1. Rozkład natężenia promieniowania słonecznego w zależności od długości fali [5]

Na wykresie przedstawiono widmo promieniowania słonecznego docierającego do granicy atmosfery ziemskiej i promieniowania docierającego na powierzchnię Ziemi. Tylko część promieniowania, o wartości od 350 do ok. 750 nm, to zakres światła widzialnego. 46% energii promieniowania przypada na promieniowanie widzialne, reszta na podczerwień (47%) i ultrafiolet (7%). Energia słoneczna w formie promieniowania słonecznego dociera do granicy atmosfery ziemskiej. Moc promieniowania na tym poziomie wynosi ok. 1,39 kW/m2, ulega niewielkim zmianom i określana jest również jako stała słoneczna. Na rys. 2 przedstawiono straty promieniowania słonecznego oraz promieniowanie docierające do Ziemi.

Rozkład mocy promieniowania słonecznego

Rys. 2. Rozkład mocy promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi [8]

Odbicie, absorpcja i rozproszenie promieniowania w warstwie atmosfery powoduje, że do Ziemi w warunkach bezchmurnego nieba dociera na poziomą powierzchnię promieniowanie bezpośrednie o średniej mocy ok. 1 kW/m2. Moc promieniowania słonecznego na powierzchni Ziemi zależy także od położenia Słońca względem zenitu, co wiąże się z grubością atmosfery, przez którą to promieniowanie jest absorbowane. Wielkość straty energii promieniowania słonecznego w atmosferze ziemskiej w wyniku różnego kąta padania definiowana jest współczynnikiem AM (Air Mass). Współczynnik AM określony jest przez iloraz długości ścieżki promieniowania optycznego L przechodzącego przez atmosferę ziemską i długości ścieżki L0 w zenicie. Współczynnik masy powietrza może być użyty w celu scharakteryzowania widma słonecznego po przejściu promieniowania słonecznego przez atmosferę. Współczynnik masy powietrza jest powszechnie stosowany do opisu wydajności ogniw słonecznych w warunkach znormalizowanych i jest często określany za pomocą składowej AM, po której następuje liczba, np. AM1,5 [9].

(3)

Na rys. 4 przedstawiono średnie wartości całkowitego promieniowania słonecznego w Polsce. Zmiany wartości mocy promieniowania słonecznego zależą, jak już wspomniano, także od warunków atmosferycznych panujących w danym momencie na określonym obszarze. Dla bezchmurnego nieba moc promieniowania słonecznego może wynosić do 1000 W/m2, a w pochmurny zimowy dzień wartość ta spada do ok. 50 W/m2. W Polsce usłonecznienie wynosi od 1300 do 1900 godz./rok.

Roczne wartości promieniowania całkowitego w Polsce

Rys. 4. Roczne wartości promieniowania całkowitego w Polsce [7, 19]

Na rys. 5 w formie graficznej przedstawiono wartości promieniowania słonecznego docierającego do Ziemi. Rozkład promieniowania słonecznego w znacznym stopniu zależy od pory roku i warunków atmosferycznych – ok. 80% rocznej wartości nasłonecznienia przypada na okres od kwietnia do września.

Zmiana mocy promieniowania słonecznego

Rys. 5. Zmiana mocy promieniowania słonecznego w zależności od warunków atmosferycznych [11]

Czytaj też: Kolektory słoneczne: rodzaje i działanie - przegląd produktów >>

Powietrzne kolektory słoneczne – budowa i zasada działania

Znanych jest kilka rodzajów powietrznych kolektorów słonecznych. Różnią się budową, ale ich zasada działania jest podobna. Kolektory słoneczne składają się z obudowy z absorberem, przykrycia przezroczystego obudowy i ewentualnie izolacji cieplnej. Najważniejszym elementem kolektora jest absorber. W kolektorach powietrznych energia promieniowania słonecznego przekazywana jest do absorbera, od którego ogrzewa się przepływające w nim powietrze. Powietrzne kolektory słoneczne mają szereg zalet, takich jak brak możliwości zamarzania czynnika roboczego, możliwość bezpośredniego użycia czynnika roboczego do ogrzania pomieszczeń oraz szybkość działania. Mogą być zbudowane jako odkryte, w których promieniowanie słoneczne pada bezpośrednio na absorber, oraz zakryte, z absorberem znajdującym się pod przezroczystą osłoną. Strumień powietrza w zależności od budowy kolektora może przepływać nad absorberem lub pod nim, a w kolektorach bardziej rozbudowanych nad i pod absorberem lub przez absorber. W kolektorach o nowych rozwiązaniach strumień powietrza przepływa przez specjalnie wyprofilowane kanały [3]. Wyróżniamy kanały o przekroju prostokątnym, trójkątnym, lub owalnym. Absorber może być płaski, chropowaty lub porowaty, dzięki czemu znacznie wzrasta powierzchnia i sprawność wymiany ciepła między absorberem a przepływającym powietrzem.

Na rys. 6 przedstawiono schemat budowy i zasadę działania kolektora powietrznego. W przypadku absorberów perforowanych, z dużą liczbą niewielkich otworów, przez które zasysane jest powietrze, uzyskuje się dobry kontakt powietrza z absorberem, co powoduje podwyższenie sprawności.

Budowa kolektora słonecznego

Rys. 6. Budowa i zasada działania słonecznego kolektora powietrznego [10, 12, 13]: 1 – świeże, ogrzane powietrze nawiewane jest do wnętrza pomieszczenia, 2 – wentylator, 3 – powietrze zasysane jest przez perforowaną pokrywę na całej powierzchni, 4 – perforowana aluminiowa pokrywa, 5 – mata z czarnego filcu, 6 – pokrywa, 7 – moduł fotowoltaiczny

Powietrzne kolektory słoneczne charakteryzują się dużą sprawnością przetwarzania energii słonecznej na energię cieplną [1, 3], a czynnikiem roboczym jest w nich powietrze. Na rys. 7 przedstawiono sprawność różnych rodzajów kolektorów słonecznych.

Wykres sprawności wybranych kolektorów

Rys. 7. Wykres sprawności wybranych kolektorów słonecznych [20], gdzie: Tm – średnia temperatura czynnika roboczego, Ta – temperatura otoczenia, I – natężenie promieniowania słonecznego

W temperaturach typowych dla klimatu na Ziemi powietrze jest niepodatne na zmiany fazowe, dlatego eksploatacja kolektorów powietrznych nie powoduje trudności związanych ze zmianami temperatury. Jednocześnie powietrze ogrzane w kolektorze może być używane do ogrzania obiektu bezpośrednio, bez czynników pośrednich. Wykorzystanie przepływu ciepłego powietrza z kolektora może także zapewnić bardzo dobrą wentylację odpowiednich pomieszczeń. Niewątpliwą zaletą kolektorów powietrznych jest łatwe sterowanie strumieniem powietrza, możliwość szybkiej zmiany temperatury oraz monitorowania stanu termodynamicznego pomieszczeń.

Parametry badanego słonecznego kolektora powietrznego Na potrzeby badań zbudowano powietrzny kolektor słoneczny o wymiarach 2700×1400×150 mm z absorberem z blachy aluminiowej o wymiarach 2500×1250 mm, o całkowitej powierzchni czynnej wynoszącej 3,125 m2. Założono jak najniższe koszty wykonania, absorber pokryto obustronnie czarną matową farbą, a skrzynię kolektora wykonano z drewna. Izolację termiczną ściany tylnej i ścianek bocznych wykonano z warstw czarnego filcu wewnątrz i styropianu na zewnątrz. Pokrycie ściany przedniej wykonano ze szkła o grubości 4 mm. Absorber z blachy umieszczono w odległości 25 mm od ścianki tylnej kolektora i 30 mm od osłony ze szkła, tak aby powietrze mogło opływać i odbierać ciepło z obu stron absorbera. Do wymuszenia przepływu powietrza w kolektorze wykorzystano dwa wentylatory 9G180 NMB o napięciu 12 V i natężeniu prądu 1,34 A, zasilane z ogniwa fotowoltaicznego o napięciu 12 V i mocy 25 W. Aby nie komplikować konstrukcji kolektora i nie zwiększać kosztów jego wykonania, zrezygnowano z układu automatyki sterowania prędkością przepływu powietrza. Przy wzro­ście napromieniowania rośnie temperatura powietrza w kolektorze, jednocześnie zwiększa się napięcie zasilania wentylatorów i przepływ powietrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie jest konieczny montaż dodatkowego zasilania w energię elektryczną. Założono, że chłodne powietrze będzie pobierane z budynku, a następnie ogrzane wracało do niego, wlot chłodnego i wylot ogrzanego powietrza zlokalizowano z tej samej strony kolektora. Szkic kolektora i schemat przepływu powietrza przedstawiono na rys. 8.

Szkic badanego kolektora

Rys. 8. Szkic badanego kolektora i schemat przepływu powietrza [14]

Czytaj też: Jak działa węzeł cieplny? >>

Badania

Słoneczny kolektor powietrzny zaproponowany przez autorkę do wykonania w trakcie wspomnianego stażu jest zbliżony pod względem projektu i budowy do kolektora opracowanego i przebadanego przez autorkę wcześniej [14]. Krótki termin stażu nie pozwolił na przeprowadzenie i opracowanie pełnych badań tego kolektora. Aby przybliżyć możliwe do osiągnięcia parametry urządzenia wykonanego w czasie stażu, poniżej przedstawiono część wyników badań z kolektora o zbliżonych parametrach opracowanego wcześniej przez autora [14]. Żeby prześledzić zmiany napromieniowania, temperatury ogrzanego powietrza i strumień energii z kolektora, przedstawiono je w formie graficznej (rys. 9).

Wykres danych

Rys. 9. Wykres danych rejestrowanych w czasie badań [14]

Chłodne powietrze, przepływając przez kolektor powietrzny, jest ogrzewane w wyniku działania pro­mieniowania słonecznego i wzrasta jego temperatura oraz entalpia. Znając strumień masy m przepływającego przez kolektor powietrza i wzrost entalpi ∆h, możemy określić strumień energii e.

(4)

Znając strumień energii e, powierzchnię czynną kolektora Sk i napromieniowanie słoneczne, możemy określić wydajność energetyczną kolektora η.

(5) 

W przypadku słonecznego kolektora powietrznego prostego w budowie i wykonanego z możliwie tanich materiałów uzyskano wydajność rzędu 50%, co należy uznać za dobry wynik.

Podsumowanie 

Kolektory wytwarzane przez znanych producentów, np. Solar Venti Ltd. [10], osiągają wydajność powyżej 70% (model SV30 Air). W najnowszych konstrukcjach kolektorów powietrznych (technologia solarna Solhotair) osiągana jest sprawność powyżej 80%. Wyniki analizy kolektora badanego w warunkach północnej Polski pokazują, że można uzyskać wysoką wydajność przy stosunkowo prostej i niedrogiej konstrukcji. W przypadku kolektora wykonanego we własnym zakresie uzyskano maksymalną wydajność bliską 50%, co należy uznać za dobry wynik. Kolektory powietrzne mogą współpracować z instalacją wentylacyjną budynku lub stanowić urządzenia działające autonomicznie, wyposażone są wówczas w wentylator zapewniający obieg powietrza, a czasem również w autonomiczny system zasilania opierający się na ogniwach PV.

Wykorzystanie w tej instalacji ogniwa fotowoltaicznego sprawia, że kolektor załącza się automatycznie, gdy tylko zaświeci Słońce. Możliwe jest wyposażenie kolektora w układ regulacji pracy wentylatora i temperatury dostarczanego powietrza. Kolektor słoneczny zapewnia całkowicie darmowy nawiew świeżego i ciepłego powietrza, które może być używane bezpośrednio do celów grzewczych budynku, bez czynników pośrednich. Wykorzystanie przepływu ciepłego powietrza z kolektora może także zapewnić bardzo dobrą wentylację i osuszanie odpowiednich pomieszczeń. Niewątpliwą zaletą kolektorów powietrznych jest łatwość sterowania strumieniem powietrza, szybkiej zmiany temperatury oraz monitorowania stanu termodynamicznego pomieszczeń. Powietrzne kolektory słoneczne mogą być dobrym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych i domków rekreacyjnych, kiedy podczas nieobecności mieszkańców pomieszczenia będzie ciągle wentylowane i ogrzewane, co całkowicie ogranicza rozwój pleśni i grzybów oraz eliminuje nieprzyjemny zapach wilgoci. 

Ilość energii cieplnej dostarczonej z kolektorów powietrznych zależy od ilości promieniowania słonecznego dostępnego w sezonie grzewczym na danym obszarze. Kolektory słoneczne dobrze sprawdzają się jako urządzenia wspomagające główny układ grzewczy, na przykład gazowy. Od jesieni do wiosny dodatkowa energia z kolektorów powietrznych pozwala zmniejszyć koszty ponoszone na ogrzewanie budynków.

Publikacja powstała w wyniku odbycia przez ­autorkę stażu w przedsiębiorstwie „Produkcja, Usługi i Handel w branży metalowej – Zygmunt Kraska”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego ­Funduszu Społecznego (Program Operacyjny ­Wiedza Edukacja Rozwój), zrealizowanego w projekcie Program Rozwojowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w ­Olsztynie (POWR.03.05.00-00-Z310/17)

Literatura

  1. Smolec Włodzimierz, Fototermiczna konwersja energii słonecznej, PWN, Warszawa 2000.
  2. Timilsina Govinda R., Kurdgelashvili Lado, Narbel Patrick A., A review of solar energy; Markets, economics and policies, World Bank Policy Research Working Paper No. 5845, „Soc. Sci. Res. Netw.”, 2011.
  3. Maier Marcus, GetSolar software, version 10.1.1. 21.12.2009.
  4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Plancka.
  5. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/ 4/4c/Solar_Spectrum.png.
  6. https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Stefana-Boltzmanna.
  7. http://www.instsani.pl/401/zasoby-energii-slonecznej.
  8. https://en.wikipedia.org/wiki/Air_mass_(solar_energy).
  9. https://www.newport.com/t/introduction-to-solar-radiation.
  10. http://www.galileaenergy.com/kolektory-powietrzne-systemy-solar-venti.php.
  11. www.energosol.pl/energia_slonca.html.
  12. Fieducik Jolanta, Godlewski Jan, Analiza możliwości wykorzystania słonecznych kolektorów powietrznych do ogrzewania domów jednorodzinnych oraz podgrzewania wody, „Czasopismo Inżynierii Lądowej, Środowiska i Architektury”, 2014, 61 (3/II), s. 133–142.
  13. Fieducik Jolanta, Godlewski Jan, The low energy house using an air solar collector – a case study, „Czasopismo Techniczne. Budownictwo”, 2014 (3-B), p. 99–105.
  14. Fieducik Jolanta, The use of solar radiation for generating heat in a solar air collector in northern Poland (2019, w druku).
  15. Tzu-Chen Hung, Tsung-Jie Huang, Duen-Sheng Lee, Chih-HungLin, Bau-Shei Pei, Zeng-YaoLi, Numerical analysis and experimental validation of heat transfer characteristic for flat-plate solar air collector, „Applied Thermal Engineering”, 111 (2017).
  16. Ali Grine, Radjouh Asma, Harmand Souad, Analytical modelling using Green’s functions of heat transfer in a flat solar air collector „Solar Energy”, 105 (2014).
  17. Shuhui Xu, Haiguang Dong, Heat transfer characteristics study on solar air collector of heat-absorbing plate with holes, „World Automation Congress Proceedings”, art. no. 6321398 (2012).
  18. Charvat Pavel, Pech Ondrej, Hejcik Jiri, Experimental investigations of the performance of a solar air collector with latent heat thermal storage integrated with the solar absorber, „EPJ Web of Conferences”, 45, art. no. 01127 (2013).
  19. http://www.praze.pl/UserFiles/Image/zdjecia%20do%20OZE/polska.jpg.
  20. Neupauer Krzysztof, Magiera Janusz, Analiza sprawności kolektorów słonecznych różnych typów, „Czasopismo Techniczne. Chemia” 1-Ch/2009, Zeszyt 4.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • AdamAd AdamAd, 18.11.2019r., 10:07:03 Jeszcze żeby ceny były trochę niższe

Powiązane

TECH STEROWNIKI Gdy ogrzewanie myśli o Tobie – sprawdź możliwości sterowników do podłogówki

Gdy ogrzewanie myśli o Tobie – sprawdź możliwości sterowników do podłogówki Gdy ogrzewanie myśli o Tobie – sprawdź możliwości sterowników do podłogówki

Ogrzewanie podłogowe od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wysoki komfort cieplny, wygoda i niższe rachunki za ogrzewanie to zalety, które skłaniają do wyboru tego rozwiązania. Dobra wiadomość...

Ogrzewanie podłogowe od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wysoki komfort cieplny, wygoda i niższe rachunki za ogrzewanie to zalety, które skłaniają do wyboru tego rozwiązania. Dobra wiadomość jest taka, że system może pracować jeszcze efektywniej, gdy będzie sterowany. Nowoczesne sterowniki zapewnią idealnie dopasowaną do potrzeb dystrybucję ciepła do pomieszczeń przy zachowaniu maksymalnych oszczędności.

Materiały PR Co to jest wentylacja mechaniczna?

Co to jest wentylacja mechaniczna? Co to jest wentylacja mechaniczna?

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna to wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach. Wyciągane jest powietrze zanieczyszczone, czyli zużyte, a nawiewane świeże powietrze z zewnątrz. Dodatkowo nawiewane...

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna to wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach. Wyciągane jest powietrze zanieczyszczone, czyli zużyte, a nawiewane świeże powietrze z zewnątrz. Dodatkowo nawiewane powietrze jest filtrowane (jakość filtracji zależy od klasy filtra i zastosowanych rozwiązań dodatkowych).

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, mgr inż. Agnieszka Chmielewska, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno...

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno energetycznie, jak i finansowo. Stosowanie takiego rozwiązania w lokalizacjach o obniżonym przebiegu temperatury zewnętrznej w ciągu roku – na przykład w terenie górskim – wymaga starannych obliczeń. Ponadto warto szukać możliwości pozyskiwania energii odpadowej, np. z powietrza wentylacyjnego.

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) Podsumowanie trendów rynku budowlanego i instalacyjno-grzewczego w III kwartale 2016 r.

Podsumowanie trendów rynku budowlanego i instalacyjno-grzewczego w III kwartale 2016 r. Podsumowanie trendów rynku budowlanego i instalacyjno-grzewczego w III kwartale 2016 r.

Trzeci kwartał 2016 roku w branży instalacyjno-grzewczej był generalnie dobry. Według ocen praktycznie wszystkich respondentów, nastąpiły wzrosty czasami nawet wysokie, oceniane jak zwykle na różnym poziomie,...

Trzeci kwartał 2016 roku w branży instalacyjno-grzewczej był generalnie dobry. Według ocen praktycznie wszystkich respondentów, nastąpiły wzrosty czasami nawet wysokie, oceniane jak zwykle na różnym poziomie, ale panował ogólny optymizm.

mgr inż. Bartosz Radomski, mgr inż. Joanna Jaskulska Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych

Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych

W celu optymalizacji procesu projektowania budynków energooszczędnych, pasywnych i zeroenergetycznych warto już w fazie koncepcji przeprowadzić wielopoziomową analizę wyboru rozwiązania oraz niezbędne...

W celu optymalizacji procesu projektowania budynków energooszczędnych, pasywnych i zeroenergetycznych warto już w fazie koncepcji przeprowadzić wielopoziomową analizę wyboru rozwiązania oraz niezbędne symulacje. Wskazane jest współdziałanie projektanta instalacji z architektem w celu przygotowania propozycji działania układu oraz przeanalizowania jego możliwości technicznych. Przy wyborze rozwiązań priorytetem są pożądane parametry komfortu klimatycznego środowiska wewnętrznego przy jednoczesnym...

kr Zapobieganie stratom ciepła i chłodu w obiektach publicznych

Zapobieganie stratom ciepła i chłodu w obiektach publicznych Zapobieganie stratom ciepła i chłodu w obiektach publicznych

Koszty eksploatacji instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych w obiektach użyteczności publicznej są wysokie. Dlatego obecnie poszukuje się rozwiązań, które pozwolą ograniczyć do minimum zużycie energii...

Koszty eksploatacji instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych w obiektach użyteczności publicznej są wysokie. Dlatego obecnie poszukuje się rozwiązań, które pozwolą ograniczyć do minimum zużycie energii i przy okazji wykorzystać odnawialne źródła energii.

Waldemar Joniec Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub...

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub obiektu energia nie może być marnowana – powinna być przekazywana prawie bez strat i odzyskiwana tam, gdzie to tylko możliwe. Rola wymienników w instalacjach stale rośnie, zwłaszcza że współczesne instalacje są zasilane z wielu źródeł i wymagają precyzyjnego transportu energii.

Waldemar Joniec Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach...

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach oraz poddawanych termomodernizacji. Są też efektywne w instalacjach ogrzewczych remontowanych budynków, także zabytkowych. Tam, gdzie jest to możliwe, coraz częściej do zasilania pomp ciepła wykorzystuje się instalacje fotowoltaiczne. Wiele inwestycji nie wymaga już dotacji i stają się one atrakcyjne...

r k Kompletne systemy sterowania nagrzewnicami

Kompletne systemy sterowania nagrzewnicami Kompletne systemy sterowania nagrzewnicami

Obiekty wielkokubaturowe i wielkopowierzchniowe wymagają specjalistycznych rozwiązań, które zapewnią komfort oraz możliwie energooszczędną pracę.

Obiekty wielkokubaturowe i wielkopowierzchniowe wymagają specjalistycznych rozwiązań, które zapewnią komfort oraz możliwie energooszczędną pracę.

Stefan Żuchowski Kotły kondensacyjne – nowe rozwiązania i kierunki rozwoju

Kotły kondensacyjne – nowe rozwiązania i kierunki rozwoju Kotły kondensacyjne – nowe rozwiązania i kierunki rozwoju

Rynek kotłów kondensacyjnych odnotowuje stały dynamiczny rozwój. Coraz nowsze konstrukcje są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby użytkowników i wymagania budownictwa. Zmieniają się również systemy...

Rynek kotłów kondensacyjnych odnotowuje stały dynamiczny rozwój. Coraz nowsze konstrukcje są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby użytkowników i wymagania budownictwa. Zmieniają się również systemy sterowania. Coraz częściej kotły stają się częścią systemów hybrydowych i wielopaliwowych.

Redakcja RI Czym są kurtyny powietrzne

Czym są kurtyny powietrzne Czym są kurtyny powietrzne

Straty ciepła przez częste otwieranie drzwi lub bram, to jeden z głównych źródeł ubytku ciepła w obiektach takich, jak hale przemysłowe, a także sklepy, czy obiekty użyteczności publicznej.

Straty ciepła przez częste otwieranie drzwi lub bram, to jeden z głównych źródeł ubytku ciepła w obiektach takich, jak hale przemysłowe, a także sklepy, czy obiekty użyteczności publicznej.

VTS Polska Sp. z o.o. WING - nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych

WING - nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych WING - nowa jakość w technologii kurtyn powietrznych

Strefa wejściowa we współczesnym budownictwie ma znaczenie nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim reprezentacyjne. Estetyka wnętrza i komfort osób przebywających w holu wejściowym nowoczesnego biurowca,...

Strefa wejściowa we współczesnym budownictwie ma znaczenie nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim reprezentacyjne. Estetyka wnętrza i komfort osób przebywających w holu wejściowym nowoczesnego biurowca, banku, apartamentowca, urzędu lub innego obiektu użyteczności publicznej stanowią więc jedne z najbardziej istotnych cech tej części budynku.

dr hab. inż. Paweł Michnikowski Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Materiały PR Co to jest kocioł pulsacyjny?

Co to jest kocioł pulsacyjny? Co to jest kocioł pulsacyjny?

Kocioł pulsacyjny to wysokiej klasy gazowe urządzenie grzewcze, pracujące w technologii połączenia kondensacji z pulsacyjnym systemem spalania. Kocioł pulsacyjny, czyli pulsator zamiast tradycyjnego palnika...

Kocioł pulsacyjny to wysokiej klasy gazowe urządzenie grzewcze, pracujące w technologii połączenia kondensacji z pulsacyjnym systemem spalania. Kocioł pulsacyjny, czyli pulsator zamiast tradycyjnego palnika ma komorę spalania, do której doprowadzona jest mieszanka gazowo-powietrzna. Czym się różni pulsator od tradycyjnych kotłów grzewczych?

Materiały PR Jakie są wady i zalety wentylacji mechanicznej?

Jakie są wady i zalety wentylacji mechanicznej? Jakie są wady i zalety wentylacji mechanicznej?

Każdy budynek musi mieć odpowiednią wentylację. Jej zadanie polega na filtrowaniu i wymianie zużytego powietrza na nowe, co jest konieczne przy oddychaniu osób przebywających w danych budynku. Co więcej,...

Każdy budynek musi mieć odpowiednią wentylację. Jej zadanie polega na filtrowaniu i wymianie zużytego powietrza na nowe, co jest konieczne przy oddychaniu osób przebywających w danych budynku. Co więcej, wentylacja potrzebna jest także wszystkim sprzętom znajdującym się w pomieszczeniu, aby mogły prawidłowo funkcjonować. Dlatego wentylacja musi dobrze spełniać swoje zadanie. System wentylacji mechanicznej zapewnia niezależne od warunków pogodowych stałe dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń...

dr inż. Grzegorz Krzyżaniak, prof. dr hab. Halina Koczyk Zapotrzebowanie na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody użytkowej – metody obliczeń

Zapotrzebowanie na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody użytkowej – metody obliczeń Zapotrzebowanie na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody użytkowej – metody obliczeń

Celem artykułu jest omówienie i porównanie najczęściej stosowanych metod obliczeń zapotrzebowania na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody wymagających różnych danych wyjściowych, takich...

Celem artykułu jest omówienie i porównanie najczęściej stosowanych metod obliczeń zapotrzebowania na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody wymagających różnych danych wyjściowych, takich jak: ilość i rodzaj armatury w punktach poboru, liczba mieszkańców czy normatywne ilości wody dla różnych punktów poboru.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

mgr inż. Katarzyna Rybka Wymienniki ciepła

Wymienniki ciepła Wymienniki ciepła

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji...

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji różnego rodzaju, w tym wodnych, nie miałaby prawa działać. Mimo że są to dość proste w obsłudze urządzenia, nawet pozornie nieistotne szczegóły i niedociągnięcia wpływają na spadek ich efektywności.

Jerzy Chodura Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 11

Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 11 Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 11

W XI części cyklu publikacji autor pisze o instalacjach do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (standardowym schemacie instalacji, instalacjach solarnych z z dwoma zasobnikami i z buforem ciepła) oraz...

W XI części cyklu publikacji autor pisze o instalacjach do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (standardowym schemacie instalacji, instalacjach solarnych z z dwoma zasobnikami i z buforem ciepła) oraz o instalacjach do przygotowywania c.w.u. i wspomagania ogrzewania (warunkach brzegowych ogrzewania solarnego i rozwiązaniach technologicznych).

dr inż. Andrzej Górecki Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność

Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność

Zagadnienia trwałości i sprawności instalacji ogrzewczych były przedmiotem wielu artykułów. Jednak większość instalacji c.o. (oraz innych układów zamkniętych) wciąż nie spełnia wymagań, które powinny zagwarantować...

Zagadnienia trwałości i sprawności instalacji ogrzewczych były przedmiotem wielu artykułów. Jednak większość instalacji c.o. (oraz innych układów zamkniętych) wciąż nie spełnia wymagań, które powinny zagwarantować im 50-letnią trwałość oraz komfort użytkowania pomieszczeń, a także prawidłowe rozliczanie kosztów ogrzewania.

Koniec rur przy grzejniku

Koniec rur przy grzejniku Koniec rur przy grzejniku

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

Redakcja RI Pompy ciepła - rynek, szkolenia, perspektywy

Pompy ciepła - rynek, szkolenia, perspektywy Pompy ciepła - rynek, szkolenia, perspektywy

Rośnie liczba instalowanych pomp ciepła, zwiększa się jakość projektów i montowanych instalacji. Sprzyjają temu szkolenia dla instalatorów i nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej...

Rośnie liczba instalowanych pomp ciepła, zwiększa się jakość projektów i montowanych instalacji. Sprzyjają temu szkolenia dla instalatorów i nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej i korzystania z energii odnawialnej. Za kilka lat pompy ciepła mogą być najczęściej stosowanymi urządzeniami do zasilania instalacji c.o. i c.w.u. w nowych obiektach.

dr inż., arch. Karolina Kurtz-Orecka, inż. Agata Taudul Nowa charakterystyka energetyczna – przewodnik po normach cz. 2.Obliczenia słonecznych zysków ciepła

Nowa charakterystyka energetyczna – przewodnik po normach cz. 2.Obliczenia słonecznych zysków ciepła Nowa charakterystyka energetyczna – przewodnik po normach cz. 2.Obliczenia słonecznych zysków ciepła

Przy określaniu charakterystyki energetycznej budynku słoneczne zyski ciepła obliczane są jedynie dla przezroczystych elementów zbierających obudowy, z pominięciem wpływu powierzchni nieprzezroczystych....

Przy określaniu charakterystyki energetycznej budynku słoneczne zyski ciepła obliczane są jedynie dla przezroczystych elementów zbierających obudowy, z pominięciem wpływu powierzchni nieprzezroczystych. Przy przyjęciu miesięcznego kroku obliczeniowego może to prowadzić do znacznego niedoszacowania zapotrzebowania na energię do celów chłodzenia.

mgr inż. Ilona Czerkawska, mgr inż. Bartosz Cyba Nocne obniżenia temperatury w halach basenowych

Nocne obniżenia temperatury w halach basenowych Nocne obniżenia temperatury w halach basenowych

W wielu obiektach basenowych stosuje się nocne obniżenia temperatury, co w okresie zimowym może powodować wzrost ryzyka wykraplania się wilgoci na zimnych przegrodach. Ryzyko to minimalizuje się, stosując...

W wielu obiektach basenowych stosuje się nocne obniżenia temperatury, co w okresie zimowym może powodować wzrost ryzyka wykraplania się wilgoci na zimnych przegrodach. Ryzyko to minimalizuje się, stosując nawiew szczelinowy ciepłym powietrzem, który tworzy kurtynę osłaniającą przegrody. Korzystniejsze z punktu widzenia wystąpienia ryzyka kondensacji jest obniżenie wilgotności względnej w okresie nocnym. Natomiast względy eksploatacyjne (koszty uzdatniania powietrza) przemawiają za utrzymywaniem...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.