RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 11

Podstawowe schematy hydrauliczne termicznych instalacji solarnych

Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych

Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych

W standardowych instalacjach solarnych mamy do czynienia praktycznie z dwoma podstawowymi przypadkami zabudowy. Jeżeli budynek znajduje się na etapie projektowania, instalacja może być wykonana w sposób optymalnie wykorzystujący jej możliwości. Natomiast montaż instalacji w budynku istniejącym może uniemożliwiać pełne jej wykorzystanie, może się to też wiązać z koniecznością wyboru innego schematu hydraulicznego instalacji.

Zobacz także

FERRO S.A. Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu...

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu ręcznego (w postaci jednoramiennej dźwigni lub motylka), trzpienia z dławikiem oraz gniazda wraz z kulą. W kuli znajdziemy wydrążony z dwóch stron otwór służący do przepuszczania medium, gdy zawór jest otwarty. Obracając dźwignię zaworu o dziewięćdziesiąt stopni, zamykamy przepływ medium.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB...

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB Lowara postawiono na spełnienie tych oczekiwań dzięki połączeniu rozwiązań zapewniających dobre parametry hydrauliczne i efektywność energetyczną.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu...

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu sprawia, że stabilna praca instalacji zapewniona jest bez udziału użytkownika.

Instalacje do przygotowywania ciepłej wody użytkowej

Standardowy schemat instalacji

W sieciach handlowych sprzedawane są tzw. kompletne zestawy solarne do podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Wyposażone są one we wszystkie podstawowe podzespoły, a ich integralną częścią są zasobniki solarne z dwiema wężownicami (rys. 1).

Instalacja solarna z zasobnikiem

Rys. 1. Standardowa instalacja solarna z zasobnikiem dwuwężownicowym [1]

Instalacja solarna z dwoma zasobnikami

W przypadku gdy uzyskanie wymaganej pojemności zasobnika dla zmagazynowania ciepłej wody użytkowej nie może być zrealizowane przy zastosowaniu pojedynczego zbiornika albo w przypadku rozbudowy istniejącej instalacji, stosuje się układ z dwoma zasobnikami. W takich sytuacjach zakłada się grzanie cieplejszego zbiornika (priorytet) zawsze wtedy, gdy występuje wystarczająca ilość promieniowania słonecznego do zrealizowania tego celu.

W momencie gdy promieniowanie słoneczne jest słabsze, ładowany jest chłodniejszy zasobnik, dzięki temu temperatura kolektorów słonecznych podczas przyrostu promieniowania nie może się zwiększyć do poziomu zasobnika z priorytetem. W takim systemie wymagane jest zastosowanie poza czujnikami temperatury dodatkowego czujnika, który mierzy wielkość aktualnego natężenia promieniowania. Wraz ze wzrostem natężenia promieniowania słonecznego czujnik taki daje sygnał do przełączenia grzania na zasobnik priorytetowy.

Instalacja solarna z buforem ciepła

Budowa i funkcjonowanie takiej instalacji są podobne jak standardowej. Różnica polega na tym, że w buforze znajduje się woda instalacji grzewczej, która grzana jest do wymaganej temperatury energią słoneczną albo dodatkowym źródłem ciepła (rys. 2).

Dzięki zastosowaniu pojedynczego zbiornika straty ciepła są mniejsze, a stopień wykorzystania instalacji solarnej wysoki. Najważniejszą zaletą tego systemu jest wyeliminowanie ryzyka rozwoju bakterii Legionella. Ciepłą wodę użytkową uzyskuje się w przepływowym wymienniku ciepła. Jego precyzyjne zwymiarowanie jest bardzo ważne i wydajność należy dostosować do wartości szczytowego poboru ciepłej wody użytkowej.

Obwód grzewczy zasilany jest bezpośrednio z bufora ciepła. Sterownik dogrzewu bufora wymaga zastosowania inteligentnej regulacji zaworu trójdrogowego, ponieważ w zależności od poboru energii do podgrzewu ciepłej wody użytkowej albo do ogrzewania pomieszczeń musi następować ładowanie warstwowe górnej lub środkowej części bufora ciepła. Regulator działa podobnie jak w standardowej instalacji solarnej.

Instalacja z podgrzewaczem

Rys. 2. Instalacja z buforem ciepła i przepływowym podgrzewaczem c.w.u. [1]

Zabudowa w istniejących instalacjach

Sporym segmentem rynku instalacji solarnych są modernizowane budynki jedno- i dwurodzinne. W budynkach tych często znajdują się kotły grzewcze o dobrej wydajności, których okres użytkowania jest niewielki, a zasobnik ciepłej wody użytkowej jest dobrej jakości. W takim przypadku nie jest wymagana modernizacja systemu grzewczego albo instalacji ciepłej wody użytkowej, ale zastosowanie instalacji solarnej może znacznie poprawić zaopatrzenie w c.w.u.

Praktycznie każda instalacja będąca rozbudową sieci istniejącej w budynku stanowi szczególny przypadek. W trakcie planowania instalacji należy przeanalizować istniejące potrzeby, sposób wykonania instalacji oraz możliwość wykorzystania istniejących elementów, jak również oczekiwania użytkownika. Szczególną uwagę należy poświęcić systemowi regulacji instalacji, gdyż najczęściej zastosowane rozwiązania będą inne niż dla instalacji nowych. Zastosowane w tym przypadku regulatory solarne muszą być kompatybilne z istniejącymi w budynku regulatorami urządzeń grzewczych, co oznacza, że nie mogą zakłócać ich pracy, a generalnie nie powodować wyłączenia urządzeń zabezpieczających kocioł.

Podłączenie instalacji solarnej w przypadku rozbudowy istniejącej instalacji realizowane jest najczęściej na dwa sposoby:

  • w pierwszym dokonuje się wymiany istniejącego zasobnika na dwuwężownicowy zasobnik solarny. Możliwe jest wówczas wykorzystanie istniejącej pompy ładującej oraz regulatora. Trzeba pamiętać, że należy również wykorzystać istniejący czujnik temperatury, ponieważ jest on kompatybilny z regulatorem. W razie potrzeby trzeba przedłużyć kabel albo wymienić na nowy, oferowany przez producenta kotła.
  • w drugim przypadku następuje montaż zasobnika z jedną wężownicą przed istniejącym układem przygotowania ciepłej wody użytkowej (rys. 3a i rys. 3b). Wtedy regulator obwodu solarnego musi przejąć funkcję dogrzewu i komunikować się z regulatorem kotła, żeby zachowana była funkcja priorytetu ciepłej wody użytkowej. Tylko w ten sposób uniknie się w trakcie dogrzewania wychładzania zasilania obiegu grzewczego albo zbyt długiego okresu dogrzewu.
Instalacja z małym zbiornikiem

Rys. 3a. Instalacja z małym zbiornikiem w budynku, zasobnik solarny wpięty przed zbiornikiem [2]

W przypadku zastosowania kolektorów słonecznych w budynku z istniejącym zasobnikiem, który – jak się może okazać – ma zbyt małą pojemność, zachodzi potrzeba zainstalowania dodatkowego zasobnika solarnego. W zależności od proporcji pojemności pomiędzy zasobnikiem solarnym a istniejącym może być konieczne zastosowanie układu mieszającego (rys. 3b).

Instalacja z dużym zbiornikiem

Rys. 3b. Instalacja z dużym zbiornikiem w budynku, zasobnik solarny wpięty przed zbiornikiem, wymagany układ mieszający [2]

Instalacje do przygotowywania c.w.u. i wspomagania ogrzewania

Solarne ogrzewanie – warunki brzegowe

W bilansie energetycznym standardowego budynku jednorodzinnego przeważająca część energii zużywana jest na jego ogrzewanie. Pojawia się więc potrzeba wykorzystania promieniowania słonecznego do ogrzewania budynków.

Wymogiem podstawowym zastosowania solarnego systemu grzewczego jest wysoki standard energetyczny budynku. Pozwala to bowiem na ograniczenie wielkości zastosowanej instalacji solarnej, a co za tym idzie, na zmniejszenie nakładów inwestycyjnych.

Największym problemem w przypadku solarnej instalacji grzewczej jest dysproporcja pomiędzy potrzebami grzewczymi a możliwością ich zaspokojenia przez promieniowanie słoneczne (maksimum promieniowania w lecie pokrywa się z minimum potrzeb cieplnych związanych z ogrzewaniem i na odwrót).

Nie można dopuścić do sytuacji, gdy ciepło pozyskane przez kolektory słoneczne jest marnotrawione. Oznacza to, że instalacja powinna w pełni wykorzystywać dostępne promieniowanie słoneczne. Wiąże się to z koniecznością magazynowania energii. Ponieważ energia słoneczna ma być wykorzystywana do grzania budynku, należy zadbać o jej zgromadzenie bezpośrednio w czynniku grzewczym.

Rozwiązania technologiczne

Przy opracowywaniu koncepcji solarnego wspomagania ogrzewania należy się kierować następującymi założeniami:

  • zabudowa kompletnego zestawu solarnego: projektowanie zestawu wymaga doświadczenia oraz sporo czasu. Zakup kompletnego zestawu w renomowanej firmie pozwala na uniknięcie niespodzianek;
  • wykorzystanie komponentów już istniejących w budynku musi być szczegółowo przeanalizowane: należy przeprowadzić rozmowę ze zleceniodawcą w celu przekonania go do zalet proponowanego rozwiązania oraz pokazania wad, które mogą wynikać z wykorzystania elementów przez niego sugerowanych;
  • instalacja powinna być możliwie prosta pod względem konstrukcyjnym oraz łatwa w obsłudze i regulacji: czasami warto poświęcić kilka procent uzysku instalacji solarnej, ale osiągnąć wymienione cele.

Dla optymalnego wykorzystania warstwowego ładowania w instalacjach do wspomagania ogrzewania stosuje się technikę wolnego przepływu (low-flow). Pozwala to bowiem na uzyskanie znacznego przyrostu temperatury na kolektorach słonecznych, a co za tym idzie, bezpośrednio wymaganej temperatury ciepłej wody użytkowej, a nawet temperatur wyższych.

W instalacjach do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz wspomagania ogrzewania stosuje się trzy podstawowe systemy. Są to systemy z oddzielnym magazynowaniem energii w zasobniku ciepłej wody użytkowej oraz w buforze ciepła lub systemy z jednym zbiornikiem. W przypadku systemu z jednym zbiornikiem jest to tzw. zasobnik kombinowany, bufor ciepła z wewnętrznym przepływowym systemem przygotowania ciepłej wody użytkowej albo bufor ciepła z zewnętrzną stacją przygotowania c.w.u.

W przypadku instalacji solarnej z dwoma zbiornikami (rys. 4) oba zbiorniki mogą być ładowane z kolektorów słonecznych w zależności od poziomu osiąganych temperatur. Ciepło z kolektorów słonecznych przełączane jest na poszczególne zbiorniki za pośrednictwem zaworu trójdrożnego. W przypadku gdy kolektory słoneczne nie są w stanie zapewnić wymaganych temperatur, zbiorniki są dogrzewane dodatkowym źródłem ciepła.

Instalacja solarna schemat

Rys. 4. Instalacja solarna z dwoma zbiornikami [1]

Zalety wynikające z takiego systemu to:

  • wysoki wskaźnik wykorzystania instalacji solarnej w obwodzie przygotowania ciepłej wody użytkowej dzięki niskiemu poziomowi temperatur wynikającemu z dopływu zimnej wody,
  • relatywnie prosta budowa zbiorników z możliwością wykorzystania zasobnika istniejącego oraz
  • możliwość stosowania w dużych budynkach.

Wadami są większe straty ciepła niż w zbiorniku kombinowanym, wyższe nakłady instalacyjne oraz trudniejsza regulacja.

W przypadku zintegrowania zasobnika ciepłej wody użytkowej z buforem ciepła uzyskujemy zbiornik kombinowany (rys. 5), przez co upraszcza się obwód solarny oraz regulacja. Ciepło z kolektorów słonecznych oddawane jest wodzie grzewczej, która z kolei ogrzewa zanurzony w niej zasobnik ciepłej wody użytkowej. Zasobnik ten powinien sięgać możliwie jak najdalej w dół bufora, żeby dopływająca zimna woda utrzymywała dolny obszar bufora, w którym znajduje się wężownica solarna, na niskim poziomie temperatury. W przypadku takiego rozwiązania pojemność zasobnika c.w.u. stanowi mniej więcej 25% objętości bufora.

Schemat instalacji z zasobnikiem

Rys. 5. Instalacja solarna z zasobnikiem kombinowanym [1]

Zaletami systemu są: zwarta budowa, niskie nakłady instalacyjne i regulacji, niższe koszty.

Dla efektywnego wykorzystania energii słonecznej w zasobnikach kombinowanych niezbędne jest zastosowanie warstwowego ładowania i rozładowania ciepła, które pozwoli na utrzymanie warstw temperaturowych w zasobniku.

Ważne jest również, żeby w poszczególnych obwodach instalacji stosować optymalnie dobrane strumienie przepływu oraz zadbać o minimalizację strat ciepła na recyrkulacji. Uzyskanie takich efektów w pokazanym powyżej zbiorniku kombinowanym z pojedynczą wężownicą jest utrudnione.

Lepszy efekt wykorzystania energii słonecznej uzyskać można, stosując zbiornik kombinowany z dwiema wężownicami solarnymi (rys. 6b) lub ładowanie warstwowe poprzez zewnętrzny wymiennik solarny (rys. 6a).

W systemach z buforem posiadającym wewnętrzny wymiennik przepływowy ciepłą wodę użytkową uzyskuje się w trakcie jej przemieszczania się przez wymiennik umieszczony wewnątrz bufora wody grzewczej (rys. 7). Wymiennikiem takim jest najczęściej karbowany wąż o dużej powierzchni wymiany ciepła.

W przypadku instalacji solarnej z zewnętrznym wymiennikiem ciepłą wodę uzyskuje się systemem przepływowym przy wykorzystaniu płytowego wymiennika ciepła wraz z pompą o regulowanej wydajności (podobnie jak na rys. 6a). Dzięki regulowanej wydajności pompy uzyskać można stały przyrost temperatury ciepłej wody użytkowej przy zmiennej temperaturze cieczy solarnej.

Ładowanie warstwowe schemat

Rys. 6. Ładowanie warstwowe a) zasobnik [1], b) zasobnik kombinowany dwuwężownicowy [3]

Instalacja z wewnętrznym podgrzewem

Rys. 7. Instalacja solarna z zasobnikiem z wewnętrznym podgrzewem c.w.u. [1]

W obu powyżej opisanych przypadkach kocioł grzewczy doprowadza ciepło do bufora. Dzięki temu buforuje się „piki” poboru energii grzewczej. Unika się również częstego taktowania (za- i wyłączania się) kotła w przypadku małych poborów energii grzewczej, co odgrywa niepoślednią rolę w ograniczeniu zbędnej emisji.

 

W układach z kotłem na drewno system taki jest niezastąpiony. Równocześnie wydajność instalacji solarnej w takim systemie bardzo zależy od poziomu temperatur na powrocie z obwodu grzewczego.

Instalacja solarna z buforem ładowanym warstwowo pracuje w systemie wolnego przepływu, a ładowanie bufora odbywa się poprzez zewnętrzny wymiennik solarny (rys. 8). Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest efektywne grzanie górnej części bufora nawet przy stosunkowo małym nasłonecznieniu. Ogranicza to wielkość energii doprowadzanej z kotła grzewczego oraz poprawia wartość wskaźnika pokrycia solarnego.

Instalacja solarna schemat

Rys. 8. Instalacja solarna z buforem ładowanym warstwowo [1]

Wymogiem jest system inteligentnej regulacji.

Zaletą systemu jest zwarta budowa, a co za tym idzie, małe straty ciepła i wysoka sprawność dzięki ładowaniu warstwowemu.

Wadami: zależność sprawności instalacji solarnej od poziomu temperatur obwodu grzewczego i dodatkowe nakłady na regulację.

Instalacja solarna do podnoszenia temperatury powrotu z obiegu grzewczego (rys. 9) służy głównie do solarnego przygotowania ciepłej wody użytkowej. Przy niedoborach energii słonecznej pracuje kocioł grzewczy. Kocioł zasila również bezpośrednio instalację grzewczą.

W sytuacjach gdy temperatura w dolnej części zbiornika przekracza o zadaną wartość temperaturę powrotu z instalacji grzewczej, następuje przełączenie zaworu trójdrożnego na powrocie z instalacji i skierowanie wody grzewczej do zbiornika. Zadanie to realizuje regulator wyposażony w czujnik temperatury powrotu z instalacji grzewczej. Dzięki temu zwiększona zostaje temperatura wody grzewczej, zanim kocioł podgrzeje ją do zadanej temperatury zasilania.

Zaletami takiego systemu są: niższe temperatury w zbiorniku w okresie grzewczym, a tym samym mniejsze straty ciepła. Wady to częstsze załączanie się kotła, gdyż zbiornik nie posiada funkcji bufora, oraz możliwość zastosowania jedynie w kotłach z modulowanym palnikiem albo dużym zbiornikiem.

Układem podnoszenia temperatury

Rys. 9. Instalacja solarna z układem podnoszenia temperatury powrotu z instalacji grzewczej [1]

Instalacja solarna ze zbiornikiem z wewnętrznym wymiennikiem przepływowym i zabudowanym kotłem odróżnia się od przedstawionych powyżej wariantów bezpośrednią zabudową kotła w zbiorniku (rys. 10). Takie kompaktowe rozwiązanie dostępne jest na rynku i wymaga jedynie podłączenia do instalacji grzewczej oraz obwodu ciepłej wody, jak również podłączenia zasilania kotła i przewodu odprowadzenia spalin. Zaletami takiego systemu są: mały koszt montażu, minimalne straty ciepła oraz niewielki obszar zabudowy.

Instalacja z kotłem

Rys. 10. Instalacja solarna zintegrowana z kotłem grzewczym [1]

Literatura

  1. Materiały kraju związkowego Badenii-Wirtembergii, www.baden-wuerttemberg.de.
  2. Zawadzki M., Kolektory słoneczne pompy ciepła na tak, Wydawnictwo Polska Ekologia, 2003.3. www.jenni.ch.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) Rynek biomasy stałej w UE (2011-2012). Raport

Rynek biomasy stałej w UE (2011-2012). Raport Rynek biomasy stałej w UE (2011-2012). Raport

W latach 2011-2012 ilość wykorzystanej energii pierwotnej zawartej w biomasie stałej zaczęła ponownie wzrastać, osiągając poziom 82,3 miliona ton oleju ekwiwalentnego (Mtoe), czyli o 4,2 Mtoe więcej w...

W latach 2011-2012 ilość wykorzystanej energii pierwotnej zawartej w biomasie stałej zaczęła ponownie wzrastać, osiągając poziom 82,3 miliona ton oleju ekwiwalentnego (Mtoe), czyli o 4,2 Mtoe więcej w porównaniu do roku ubiegłego. W 2011 roku wyjątkowo łagodna zima przyczyniła się do znacznego zmniejszenia ilości wykorzystanej biomasy, co zahamowało niezakłócony od 1999 roku rozwój tego rynku. Rok 2012 przyniósł poprawę koniunktury we wszystkich sektorach wykorzystujących biomasę stałą do produkcji...

dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB, dr inż. Dorota Anna Krawczyk, Andrzej Gajewski, prof. dr hab. inż. Józefa Wiater Badanie komfortu cieplnego w salach dydaktycznych przed modernizacją Cz. 2. Eksperyment

Badanie komfortu cieplnego w salach dydaktycznych przed modernizacją Cz. 2. Eksperyment Badanie komfortu cieplnego w salach dydaktycznych przed modernizacją Cz. 2. Eksperyment

Komfort cieplny w pomieszczeniach definiowany jest jako stan, w którym człowiek przebywający w pomieszczeniu nie odczuwa ani ciepła, ani zimna. W poprzednim artykule (RI 10/2013) opisano parametry komfortu,...

Komfort cieplny w pomieszczeniach definiowany jest jako stan, w którym człowiek przebywający w pomieszczeniu nie odczuwa ani ciepła, ani zimna. W poprzednim artykule (RI 10/2013) opisano parametry komfortu, poniżej omówione zostały wyniki badań parametrów jakości powietrza wewnętrznego w obiekcie szkolnym: temperatury, wilgotności względnej i stężenia CO2.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Równoważenie hydrauliczne modernizowanej instalacji c.o.

Równoważenie hydrauliczne modernizowanej instalacji c.o. Równoważenie hydrauliczne modernizowanej instalacji c.o.

Termomodernizacja budynku wielorodzinnego zmienia termiczne i hydrauliczne warunki pracy istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Dotychczasowa moc cieplna, układ ciśnień, regulacja i równoważenie...

Termomodernizacja budynku wielorodzinnego zmienia termiczne i hydrauliczne warunki pracy istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Dotychczasowa moc cieplna, układ ciśnień, regulacja i równoważenie hydrauliczne stają się nieaktualne i nieskuteczne. Wymagane są zmiany dostosowujące c.o. do pracy w nowych warunkach. Dla zapewnienia poprawnej, komfortowej i energooszczędnej pracy konieczne jest ponowne równoważenie hydrauliczne istniejącej instalacji c.o.

Ilario Vigani Kogeneracja z zastosowaniem bezolejowych mikroturbin

Kogeneracja z zastosowaniem bezolejowych mikroturbin Kogeneracja z zastosowaniem bezolejowych mikroturbin

Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, nazywane również kogeneracją, jest jednoczesną produkcją dwóch rodzajów energii – ciepła i energii elektrycznej – z jednego źródła paliwa. Wytwarzanie...

Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, nazywane również kogeneracją, jest jednoczesną produkcją dwóch rodzajów energii – ciepła i energii elektrycznej – z jednego źródła paliwa. Wytwarzanie dwóch rodzajów energii z jednego źródła jest wydajne, oszczędne i korzystne dla środowiska. Bezolejowe mikroturbiny pozwalają na zmianę natężenia zasilania w cyklu dzień-noc oraz lato-zima, co jest zaletą w porównaniu do standardowych silników stosowanych w branży hotelarskiej i spa.

dr inż. Jacek Biskupski Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS

Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS

Wnioski z kilkunastu lat pracy kilku zestawów kolektorów słonecznych, zarówno płaskich, jak i rurowych, wskazują, że osiągnięcie teoretycznych parametrów pracy podawanych w danych katalogowych jest w praktyce...

Wnioski z kilkunastu lat pracy kilku zestawów kolektorów słonecznych, zarówno płaskich, jak i rurowych, wskazują, że osiągnięcie teoretycznych parametrów pracy podawanych w danych katalogowych jest w praktyce niemożliwe, gdyż odnoszą się one do samego kolektora, a nie całej instalacji – wymaga to uwzględniania przez projektantów przy doborze urządzeń i projektowaniu instalacji. Wraz z rozwojem budownictwa niskoenergetycznego rosnąć będzie znaczenie instalacji solarnych wspomagających pracę układów...

Waldemar Joniec Rynek pomp ciepłaWyniki i trendy

Rynek pomp ciepłaWyniki i trendy Rynek pomp ciepłaWyniki i trendy

Europejski rynek pomp ciepła w latach 2005–2008 rozwijał się w tempie od 10 do 30% rocznie. Po kryzysie w 2009 r. odnotowano spadek o ok. 12% i niewielkie wzrosty w następnych latach. Jaka jest obecnie...

Europejski rynek pomp ciepła w latach 2005–2008 rozwijał się w tempie od 10 do 30% rocznie. Po kryzysie w 2009 r. odnotowano spadek o ok. 12% i niewielkie wzrosty w następnych latach. Jaka jest obecnie sytuacja tego segmentu rynku i co przyniesie mu przyszłość?

dr inż. Michał Strzeszewski Wstępne porównanie sposobu określania mocy szczytowej do ogrzewania budynków wg norm PN-B-03406:1994 PN-EN 12831:2006

Wstępne porównanie sposobu określania mocy szczytowej do ogrzewania budynków wg norm PN-B-03406:1994 PN-EN 12831:2006 Wstępne porównanie sposobu określania mocy szczytowej do ogrzewania budynków wg norm PN-B-03406:1994 PN-EN 12831:2006

Norma PN-EN 12831:2006 [14] zastąpiła w katalogu Polskich Norm dotychczasową normę PN-B-03406:1994 [8]. Norma PN-EN 12831:2006 jest tłumaczeniem „bez wprowadzania jakichkolwiek zmian” normy europejskiej...

Norma PN-EN 12831:2006 [14] zastąpiła w katalogu Polskich Norm dotychczasową normę PN-B-03406:1994 [8]. Norma PN-EN 12831:2006 jest tłumaczeniem „bez wprowadzania jakichkolwiek zmian” normy europejskiej EN 12831:2003 [12]. Norma europejska w wielu miejscach znacząco zmienia dotychczasową metodykę obliczania zapotrzebowania na moc cieplną do ogrzewania budynków, jak również może prowadzić do innych wyników obliczeń. Zmianę tę trudno – zdaniem autora – uzasadnić zdecydowaną przewagą nowego sposobu...

Maciej Danielak Sterowanie hotelowym systemem grzewczo-chłodzącym

Sterowanie hotelowym systemem grzewczo-chłodzącym Sterowanie hotelowym systemem grzewczo-chłodzącym

Niskie koszty utrzymania budynku to aspekt równie ważny jak komfort jego użytkowników, szczególnie w przypadku hotelu. Specyfika użytkowania pomieszczeń jest dużym wyzwaniem dla automatyki takiego budynku....

Niskie koszty utrzymania budynku to aspekt równie ważny jak komfort jego użytkowników, szczególnie w przypadku hotelu. Specyfika użytkowania pomieszczeń jest dużym wyzwaniem dla automatyki takiego budynku. Jednak dobrze dobrany system regulacji umożliwia oszczędną pracę systemu grzewczo-chłodzącego, co wiąże się z relatywnie małymi kosztami eksploatacyjnymi, a w konsekwencji lepszą pozycją danego hotelu na rynku.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

Jerzy Chodura Prawidłowy montaż instalacji solarnej

Prawidłowy montaż instalacji solarnej Prawidłowy montaż instalacji solarnej

W artykule zamieszczono praktyczne rady dotyczące montażu kolektorów słonecznych, pozwalające uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

W artykule zamieszczono praktyczne rady dotyczące montażu kolektorów słonecznych, pozwalające uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

Jerzy Kosieradzki Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy

Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy

Analizując moce cieplne kolektorów słonecznych w poszczególnych miesiącach roku oraz zapotrzebowanie na energię cieplną budynku, łatwo stwierdzić, że w okresie od listopada do końca marca kolektory nie...

Analizując moce cieplne kolektorów słonecznych w poszczególnych miesiącach roku oraz zapotrzebowanie na energię cieplną budynku, łatwo stwierdzić, że w okresie od listopada do końca marca kolektory nie wytworzą tyle ciepła, by móc ogrzać budynek i podgrzać ciepłą wodę użytkową. Zatem kwestią kluczową pozostaje magazynowanie nadwyżki ciepła, którą kolektory są w stanie wyprodukować w okresie kwiecień–październik.

prof. nzw. dr hab. inż. Zbysław Pluta, dr inż. Ryszard Wnuk Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi

Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi

W artykule zawarto zagadnienia związane z projektowaniem dużych instalacji słonecznych na przykładzie systemu wstępnego podgrzewania wody uzupełniającej zład sieci ciepłowniczej Zakładu Energetyki Cieplnej...

W artykule zawarto zagadnienia związane z projektowaniem dużych instalacji słonecznych na przykładzie systemu wstępnego podgrzewania wody uzupełniającej zład sieci ciepłowniczej Zakładu Energetyki Cieplnej (ZEC) w Wołominie. Omówiono zasadnicze różnice w opracowaniu koncepcji i konstrukcji „małych” i „dużych” instalacji, a także będące ich konsekwencją różnice w sposobach sterowania, zabezpieczeń i eksploatacji.

dr inż. Bogusław Maludziński Obliczanie długości trwania sezonu grzewczego

Obliczanie długości trwania sezonu grzewczego Obliczanie długości trwania sezonu grzewczego

Rozporządzenie w sprawie „metodologii” obliczania charakterystyki energetycznej budynków [1] nie zawsze precyzyjnie podaje wszystkie wzory niezbędne do obliczania pewnych wielkości wymaganych w tym dokumencie....

Rozporządzenie w sprawie „metodologii” obliczania charakterystyki energetycznej budynków [1] nie zawsze precyzyjnie podaje wszystkie wzory niezbędne do obliczania pewnych wielkości wymaganych w tym dokumencie. Przed osobami wykonującymi obliczenia na podstawie arkuszy kalkulacyjnych pojawiają się czasami problemy trudne do rozwiązania. Autor spotkał się również z brakiem obliczeń długości czasu trwania sezonu grzewczego w niektórych programach komputerowych (czas ten jest przyjmowany na podstawie...

dr inż. Edmund Nowakowski Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter...

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter ogólny i niewystarczający do unowocześnienia i modernizacji tych obiektów. W artykule zostaną przeanalizowane wymagania zawarte w obecnie obowiązujących przepisach.

Waldemar Joniec Legionella w instalacjach c.w.u.

Legionella w instalacjach c.w.u. Legionella w instalacjach c.w.u.

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii...

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii Legionella, a w przypadku jej wykrycia obowiązek dezynfekcji instalacji. Obowiązek taki spoczywa na administratorach tych obiektów. Brak przestrzegania wymaganej temperatury w instalacjach c.w.u. w zakresie 55÷60°C i niewłaściwie prowadzona ich konserwacja oraz występowanie osadów i biofilmu, a...

dr inż. Edmund Nowakowski Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich...

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich i osiedlach, dla których zakładany jest nowy wodociąg. Problemy projektowania i realizacji przyłącza wody w dużej aglomeracji miejskiej są bardziej skomplikowane. W artykule zostanie opisany przypadek realizacji przyłącza w jednym z miast wojewódzkich.

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

dr inż. Edmund Nowakowski Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w...

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w praktyce może to sprawiać problemy.W instalacjach ciepłej wody występuje zagrożenie rozwoju bakterii Legionella. Aby ograniczyć do minimum możliwości rozwoju tych bakterii, w „Warunkach technicznych” wprowadzono szereg zaleceń do stosowania.

Jacek Derendarz Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

Obejmy naprawcze Gebo Unifix® Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

dr inż. Edmund Nowakowski Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia...

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Brakuje jednak zasad projektowania takich instalacji – w artykule spróbowano wypełnić tę lukę.

Materiały PR Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Jerzy Kosieradzki Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u. Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do...

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do jej sprawności i prawidłowości tego doboru.

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono...

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w...

Redakcja RI Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Błędy w instalacjach wod-kan i c.o. Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.