Systemy PV są obecnie postrzegane jako inwestycje długoterminowe, które muszą być precyzyjnie zarządzane w celu poprawy zwrotu z inwestycji i wyników finansowych. Fot. SolarEdge
Systemy fotowoltaiczne są obecnie postrzegane jako inwestycje długoterminowe, którymi należy precyzyjnie zarządzać w celu zwiększania zwrotu z inwestycji i wyników finansowych. Działania mające na celu zwiększenie produkcji energii przez system PV należy podjąć już na etapie koncepcji i projektu. W trakcie eksploatacji ważna jest szybka reakcji na wszelkie sygnały świadczące o spadku produkcji oraz fachowa obsługa i konserwacja obejmująca działania prewencyjne i korygujące, z uwzględnieniem najnowszego stanu wiedzy technicznej.
Fotowoltaika stała się w ostatnich latach główną siłą napędową rozwoju OZE w Polsce. Moc zainstalowana w źródłach generujących energię elektryczną z promieniowania słonecznego wyniosła na koniec lipca 2022 roku 10,6 GW. Regulacje stymulujące rozwój rynku OZE w Polsce poprzez cele wyznaczone w Krajowym planie na rzecz energii i klimatu czy w unijnym planie RePowerEU, determinowane obecnymi wyzwaniami energetycznymi, klimatycznymi i polityczno-geograficznymi, każą optymistycznie patrzeć na przyszłość polskiego rynku systemów PV.
Wraz ze wzrostem tempa oddawania do użytku komercyjnych systemów PV, przy jednoczesnym dojrzewaniu obecnych systemów, rynek widzi w nich coś więcej niż tylko źródło czystej energii. Systemy fotowoltaiczne są obecnie postrzegane jako inwestycje długoterminowe, którymi należy precyzyjnie zarządzać w celu zwiększania zwrotu z inwestycji i wyników finansowych. W przypadku komercyjnych systemów fotowoltaicznych, podobnie jak w innych tego typu inwestycjach, kluczem do zwiększenia opłacalności jest maksymalizacja przychodów (produkcji energii) przy jednoczesnej minimalizacji kosztów obsługi (eksploatacji systemu PV). Przyjrzyjmy się bliżej, jak można tego dokonać w zakresie komercyjnych instalacji PV.
Systemy PV są obecnie postrzegane jako inwestycje długoterminowe, które muszą być precyzyjnie zarządzane w celu poprawy zwrotu z inwestycji i wyników finansowych
Źródło: SolarEdge
Możliwości zwiększenia rentowności inwestycji w instalację PV
Standardową metodą oceny wydajności komercyjnej instalacji fotowoltaicznej jest współczynnik PR (ang. Performance Ratio). Mierzy on różnicę między rzeczywistą a potencjalną obliczeniową wydajnością systemu fotowoltaicznego. Miarą jest procentowy udział bieżącej produkcji systemu PV w odniesieniu do jego teoretycznej potencjalnej produktywności obliczonej na podstawie pomiaru natężenia promieniowania słonecznego i temperatury. Działania w zakresie eksploatacji i utrzymania (O&M – ang. Operating and Maintenance) prowadzone są w celu przybliżenia rzeczywistej wydajności do teoretycznie możliwej do osiągnięcia w danych warunkach efektywności systemu.
Działania mające na celu zwiększenie produkcji energii przez system PV należy podjąć już na etapie koncepcji i projektu. Analizując dostępne na rynku rozwiązania techniczne, projektanci i inwestorzy powinni wybrać takie, które umożliwi maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni montażowej, z uwzględnieniem wszelkiego rodzaju przeszkód mogących negatywnie wpłynąć na pracę instalacji PV.
Większość oferowanych na rynku rozwiązań dla systemów PV opiera się na kilku sztywnych zasadach projektowania narzucających ograniczenia dotyczące liczby modułów fotowoltaicznych w układzie oraz ich rozmieszczenia. Tego typu systemy są również wrażliwe na wszelkiego rodzaju zakłócenia w pracy modułu, tj. zacienienie, zabrudzenie czy mikropęknięcia. Rozwiązanie, które nie jest obarczone wszystkimi wymienionymi ograniczeniami, pozwala zwiększyć rentowność inwestycji już na etapie jej kalkulacji.
Innym kluczowym sposobem poprawy wydajności instalacji fotowoltaicznej jest całkowite zredukowanie strat spowodowanych niedopasowaniem termicznym modułów i ich tolerancją mocy oraz nierównomiernym starzeniem się modułów PV, a tym samym zwiększenie produkcji systemu. Właściciele systemów i projektów EPC (ang. Engineering, Procurement and Construction, czyli kontraktów „pod klucz”), podejmując świadomą i przemyślaną decyzję już na etapie wyboru technologii, mogą zadbać o zoptymalizowanie kosztów komponentów, projektowania, realizacji i eksploatacji systemu PV oraz zapewnić najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa.
Dwa główne sposoby zwiększenia zwrotu z inwestycji w komercyjny system fotowoltaiczny to zwiększenie produkcji energii i zmniejszenie kosztów w okresie eksploatacji
Źródło: SolarEdge
Technologia MLPE (ang. Module-Level Power Electronics), czyli elektronika na poziomie modułu, gwarantuje maksymalizację uzysku energii w każdym przypadku. Dzięki obecności optymalizatorów mocy przy każdym module śledzenie punktu pracy mocy maksymalnej (MPPT) odbywa się na poziomie pojedynczego modułu, a nie jak w przypadku tradycyjnych falowników szeregowych na poziomie całego łańcucha modułów. Przewagą optymalizacji jest fakt, że każdy moduł w instalacji PV pracuje niezależnie od innych, z maksymalną w danych warunkach wydajnością. W przypadku połączenia szeregowego „najsłabsze ogniwo” decyduje o wydajności całego łańcucha. Optymalizatory mocy w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań pozwalają projektować dłuższe łańcuchy oraz instalować w ramach jednego systemu moduły różnej mocy, o różnym nachyleniu i orientacji – bez wpływu na wydajność całej instalacji. Dodatkowo większego wyzwania nie stanowią potencjalne awarie wiążące się z wymianą modułów.
Na poziomie O&M zapewnienie szybkiej reakcji na wszelkie źródła powodujące spadek produkcji jest kolejnym ważnym czynnikiem poprawiającym czas pracy systemu. Obsługa i konserwacja mogą być bardzo kosztownym przedsięwzięciem przy wydłużonym czasie reakcji. Jednak wraz z pojawieniem się systemów monitorowania na poziomie modułu możliwe stało się śledzenie wydajności oraz wielu innych parametrów pracy każdego z modułów w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Dane historyczne oraz ocena wydajności dostępne w zasięgu kilku kliknięć z poziomu chmury umożliwiają precyzyjne, zdalne wykrywanie i rozwiązywanie problemów z dowolnego miejsca. Na podstawie informacji uzyskanych z monitoringu personel terenowy obsługujący instalacje PV wie dokładnie, gdzie i z jakim wyzwaniem ma do czynienia. Obecność optymalizatorów mocy pozwala zaoszczędzić nawet 25% kosztów związanych z utrzymaniem systemu.
W przypadku odpowiedzialności za zarządzanie całością kosztów związanych z systemem fotowoltaicznym kluczowe znaczenie ma odpowiedni falownik, zapewniający dyspozycyjność i optymalną produkcję energii
Źródło: SolarEdge
Kolejnym elementem analizy rozwiązań z zakresu obsługi i konserwacji jest odróżnienie od siebie dwóch rodzajów działań – prewencyjnych i korygujących. Konserwacja prewencyjna ma na celu utrzymanie systemu PV w najwyższym stanie pracy i ograniczenie jego przestojów. Wymaga to zazwyczaj corocznej wizyty na miejscu inwestycji, w celu dokładnej oceny elementów systemu PV i sprawdzenia jego stanu. W przypadku standardowych systemów każdy moduł musi być sprawdzony w celu potwierdzenia jego prawidłowego działania. Jest to procedura uciążliwa, kosztowna i nieefektywna. W niektórych dużych obiektach może nawet wymagać użycia do kontroli dronów. Naraża ponadto personel serwisu na niebezpieczne warunki pracy, takie jak wysokie napięcia czy wysokości.
Podczas konserwacji zapobiegawczej pracownicy często odkrywają ukryte problemy, które spowodowały, że system przez dłuższy czas ograniczał produkcję energii. Może to się wiązać z koniecznością przeprowadzenia konserwacji korygującej. Jest ona przeprowadzana po wykryciu problemu i obejmuje rzeczywisty proces naprawy.
Istnieje jednak również opcjonalny typ konserwacji – konserwacja selektywna. Dzięki zaawansowanym systemom monitorowania, w szczególności na poziomie modułu, możliwe jest zbieranie i analiza alertów dotyczących problemów z systemem w celu zmniejszenia liczby wizyt i czasu spędzanego na miejscu. Ten rodzaj monitoringu umożliwia dostawcom usług O&M przeprowadzenie analizy miejsca instalacji dla systemów DC instalacji i wysyłanie personelu w teren tylko wtedy, gdy ma to sens. Przykładowo jeśli jednostka ma wadliwą diodę, dostawca usług O&M jest w stanie na podstawie analizy danych z monitoringu zidentyfikować ten problem. Moduł można łatwo namierzyć, a jego producent może otrzymać zrzut ekranu do roszczenia gwarancyjnego. Oznacza to, że podczas następnej wizyty dostawca usług O&M może wymienić moduł, który uległ awarii, bez konieczności wyjazdu w teren, oszczędzając budżet.
Dzięki wybraniu systemu zaprojektowanego do pokonywania przeszkód, takich jak zacienienie lub niedopasowanie modułów, system fotowoltaiczny będzie od pierwszego dnia bardziej rentowny Źródło: SolarEdge
Ten rodzaj monitorowania wymaga MLPE, który zazwyczaj nie jest oferowany przez podmioty zewnętrzne. Co ważniejsze, każdy rodzaj usługi monitorowania innej firmy spowoduje wzrost kosztów, co negatywnie wpłynie na zwrot inwestycji w system. Technologia SolarEdge oferuje tu holistyczne podejście do bezpieczeństwa PV – od poziomu modułu do systemu. Zapewnia kompleksowy pakiet rozwiązań bezpieczeństwa, który obejmuje następujące mechanizmy i środki: SafeDC™, Rapid Shutdown, wykrywanie zwarcia łukowego, ciągłą kontrolę stanu technicznego zacisków AC/DC z wbudowanym monitorowaniem temperatury, monitorowanie i zarządzanie systemem z różnymi poziomami dostępu serwisowego
Optymalizacja przychodów i kosztów może być związana bezpośrednio z pierwotnym wyborem falownika. W ostatnich latach proces wyboru falowników stał się znany ze względu na wpływ na koszty BoS (ang. Balance of System), ale obecnie związany jest bezpośrednio z produkcją systemu i wydatkami na obsługę i konserwację. Dzieje się tak, ponieważ falownik zarządza 100% produkcji systemu i może kontrolować koszty O&M. Na przykład rozwiązanie falownikowe SolarEdge zoptymalizowane pod kątem produkcji prądu stałego oferuje oparte na chmurze monitorowanie na poziomie modułu bezpłatnie przez 25 lat. Nie tylko eliminuje to koszty inwestycyjne, ale także zmniejsza bieżące koszty konserwacji i pomaga wydłużyć czas pracy systemu. Korzystając z selektywnej konserwacji, zakład O&M wymaga poświęcenia mniej czasu na miejscu i mniejszej liczby wyjazdów. Przy rosnących kosztach pracy selektywne i zdalne rozwiązywanie problemów, które jest możliwe dzięki monitorowaniu na poziomie modułu, może radykalnie obniżyć długoterminowe koszty obsługi i konserwacji. Ponadto tego typu rozwiązania monitorujące oferują raporty dotyczące wydajności paneli uwzględniające ich degradację, co jest często wymagane przez inwestorów, banki, zakłady energetyczne czy przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.
Ze względu na te czynniki wybór falownika jest postrzegany jako coraz bardziej istotny dla bieżącej kondycji i produkcji systemu fotowoltaicznego. Falownik może w największym stopniu poprawić wskaźnik wydajności systemu. Dlatego planując dużą inwestycję, taką jak system fotowoltaiczny, ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób falowniki mogą zwiększać przychody z systemu i obniżać koszty przez cały okres jego eksploatacji.
Pompa ciepła to coraz bardziej popularny na polskim rynku wydajny sposób zarządzania i kontrolowania temperatury w pomieszczeniach i systemie wodnym. Jest to jednak stosunkowo nowy system w branży ogrzewania,...
Pompa ciepła to coraz bardziej popularny na polskim rynku wydajny sposób zarządzania i kontrolowania temperatury w pomieszczeniach i systemie wodnym. Jest to jednak stosunkowo nowy system w branży ogrzewania, dlatego może być trudno dostępny. Gdzie można kupić pompę ciepła w Internecie i urządzenia do instalacji całego systemu?
Czasem zdarza się, że wybrany przez Ciebie przewód elektryczny okazuje się zbyt krótki. Co robić w takiej sytuacji? Przewody instalacyjne możesz ze sobą połączyć, łatwo je w ten sposób wydłużając. Zainwestuj...
Czasem zdarza się, że wybrany przez Ciebie przewód elektryczny okazuje się zbyt krótki. Co robić w takiej sytuacji? Przewody instalacyjne możesz ze sobą połączyć, łatwo je w ten sposób wydłużając. Zainwestuj w podstawowe narzędzia i zrób to samodzielnie!
Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie...
Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie rozwiązań architektoniczno-budowlanych, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Stosuje się też systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, zmniejszają koszty eksploatacyjne budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu. Jakie rozwiązania...
Wykorzystywanie niskotemperaturowych źródeł ciepła do ogrzewania obiektów jest rozwiązaniem, które w obecnych czasach coraz bardziej zyskuje na popularności – zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach...
Wykorzystywanie niskotemperaturowych źródeł ciepła do ogrzewania obiektów jest rozwiązaniem, które w obecnych czasach coraz bardziej zyskuje na popularności – zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach europejskich. Wiąże się z tym wzrost sprzedaży między innymi pomp ciepła typu powietrze-woda, które w takim przypadku stanowią serce instalacji centralnego ogrzewania budynków.
Panasonic zaprasza na webinar pt. „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych”. Wydarzenie online rozpocznie się już w najbliższy wtorek,...
Panasonic zaprasza na webinar pt. „Agregaty transkrytyczne z naturalnym czynnikiem chłodniczym CO2 do średniej wielkości obiektów komercyjnych”. Wydarzenie online rozpocznie się już w najbliższy wtorek, 13 grudnia 2022 r., o godz. 10:00.
Aermec wprowadza nowe układy sterowania kaskadą pomp ciepła powietrze-woda serii HMI. System oparty jest o sterownik centralny z kolorowym wyświetlaczem dotykowym pozwalającym na połączenie do czterech...
Aermec wprowadza nowe układy sterowania kaskadą pomp ciepła powietrze-woda serii HMI. System oparty jest o sterownik centralny z kolorowym wyświetlaczem dotykowym pozwalającym na połączenie do czterech pomp ciepła typu HMI pracujących w jednym układzie hydraulicznym.
Kończący się rok 2022 był dla branży fotowoltaicznej niczym przejażdżka rollercoasterem. Pierwszy kwartał to boom na panele PV przed wejściem nowych zasad rozliczania sprzedaży prądu. Potem czekanie, co...
Kończący się rok 2022 był dla branży fotowoltaicznej niczym przejażdżka rollercoasterem. Pierwszy kwartał to boom na panele PV przed wejściem nowych zasad rozliczania sprzedaży prądu. Potem czekanie, co dalej. I w drugiej połowie roku znowu boom na fotowoltaikę i pompy ciepła.
Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej wiąże się z wieloma korzyściami. Wcześniej jednak trzeba zapłacić za jej montaż. Sprawdzamy zatem, jakie czynniki wpływają na koszt fotowoltaiki. Podpowiadamy...
Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej wiąże się z wieloma korzyściami. Wcześniej jednak trzeba zapłacić za jej montaż. Sprawdzamy zatem, jakie czynniki wpływają na koszt fotowoltaiki. Podpowiadamy również, z jakich programów pomocowych warto skorzystać, by obniżyć te koszty. Oto najważniejsze informacje!
Coraz dotkliwsze, wydłużające się z roku na rok susze sprawiają, że w okresie letnim na mieszkańców niektórych regionów nakładane są ograniczenia związane ze zużyciem wody. Do takich restrykcji należy,...
Coraz dotkliwsze, wydłużające się z roku na rok susze sprawiają, że w okresie letnim na mieszkańców niektórych regionów nakładane są ograniczenia związane ze zużyciem wody. Do takich restrykcji należy, między innymi, podlewanie ogrodu. Każdy miłośnik uprawy roślin wie, jak ważne jest ich nawadnianie, dlatego coraz więcej z nich decyduje się na zakup zbiornika na deszczówkę. Jeżeli chcesz efektywnie gromadzić opady, z pewnością przyda Ci się zbieracz wody deszczowej. Dowiedz się, jak działa i dlaczego...
Odpowiednio dobrane i poprawnie działające zawory przełączające mają wpływ na wydajną pracę systemu grzewczego. Jeżeli zajdzie konieczność wymiany takiego zaworu, warto zwrócić uwagę na 5 podstawowych...
Odpowiednio dobrane i poprawnie działające zawory przełączające mają wpływ na wydajną pracę systemu grzewczego. Jeżeli zajdzie konieczność wymiany takiego zaworu, warto zwrócić uwagę na 5 podstawowych kwestii.
Kiedy urządza się mieszkanie lub dom, najpierw pojawiają się pytania o styl wnętrza. Niezależnie od tego czy będzie to wnętrze w stylu loft, pokój skandynawskim czy w stylu klasycznym, należy zadbać o...
Kiedy urządza się mieszkanie lub dom, najpierw pojawiają się pytania o styl wnętrza. Niezależnie od tego czy będzie to wnętrze w stylu loft, pokój skandynawskim czy w stylu klasycznym, należy zadbać o każdy szczegół. To jaki obraz pasuje na ścianę do salonu, to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Nie da się ukryć, że jest to kropka nad i w salonie i odpowiednio dobrane do wnętrz obrazy, modne i nowoczesne, to dzieła sztuki.
Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła...
Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła typu monoblok przed zamarznięciem w sytuacji wystąpienia awarii zasilania elektrycznego.
Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...
Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.
Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....
Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.
Inteligentna stacja ładowania firmy Fronius daje wiele nowych możliwości. Nowy Fronius Wattpilot oferuje zarządzanie obciążeniem, większą elastyczność, wyższy stopień ochrony IP i maksymalną trwałość.
Inteligentna stacja ładowania firmy Fronius daje wiele nowych możliwości. Nowy Fronius Wattpilot oferuje zarządzanie obciążeniem, większą elastyczność, wyższy stopień ochrony IP i maksymalną trwałość.
Lubimy produkty nowoczesne, innowacyjne, nieraz zaskakujące. Równocześnie każdy z nas ceni sobie sprawdzoną jakość, przetestowane rozwiązania i ponadczasowy design. Grzejniki aluminiowe to doskonałe połączenie...
Lubimy produkty nowoczesne, innowacyjne, nieraz zaskakujące. Równocześnie każdy z nas ceni sobie sprawdzoną jakość, przetestowane rozwiązania i ponadczasowy design. Grzejniki aluminiowe to doskonałe połączenie klasycznego wzornictwa z nowoczesną, a jednocześnie sprawdzoną przez miliony użytkowników funkcjonalnością. Są niezwykle popularnym wyborem wśród właścicieli domów, a także projektantów wnętrz ze względu na swój prosty, estetyczny kształt, ale przede wszystkim efektywność ogrzewania. Czym...
Jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX zapowiada się wyjątkowo. W dniach 8-9 marca 2023 roku w Targach Kielce spotkają się najlepsi...
Jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX zapowiada się wyjątkowo. W dniach 8-9 marca 2023 roku w Targach Kielce spotkają się najlepsi światowi producenci, którzy zaprezentują najnowsze rozwiązania branżowe.
Rzeczywistość prawna w krajowym sektorze fotowoltaiki zmienia się ostatnio dynamicznie. Z końcem października zaczęła obowiązywać w Polsce znowelizowana ustawa o odnawialnych źródłach energii, która pozwala...
Rzeczywistość prawna w krajowym sektorze fotowoltaiki zmienia się ostatnio dynamicznie. Z końcem października zaczęła obowiązywać w Polsce znowelizowana ustawa o odnawialnych źródłach energii, która pozwala na spore ułatwienia inwestycyjne. W tym samym miesiącu zaproponowany został również inny dokument, regulujący zasady rozliczeń prosumentów. Zgodnie z nim wszyscy, którzy staną się prosumentami do dnia wejścia w życie ustawy, tj. 1 kwietnia 2022 r., będą rozliczani na dotychczasowych zasadach,...
Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej Greenpower to doskonała okazja do spotkań ze specjalistami branży odnawialnych źródeł energii. W tym roku targi odbędą się w dniach 14-16 września na terenie Międzynarodowych...
Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej Greenpower to doskonała okazja do spotkań ze specjalistami branży odnawialnych źródeł energii. W tym roku targi odbędą się w dniach 14-16 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
W słonecznym systemie grzewczym istotną rolę odgrywa właściwa współpraca kolektorów słonecznych z pozostałymi elementami. W artykule omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące magazynowania ciepła w zasobnikach...
W słonecznym systemie grzewczym istotną rolę odgrywa właściwa współpraca kolektorów słonecznych z pozostałymi elementami. W artykule omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące magazynowania ciepła w zasobnikach oraz sposobów wykorzystania wymienników ciepła i regulatorów, a także aspektów bezpieczeństwa.
W Polsce brakuje wytycznych i standardów dotyczących wyboru i wykonywania dolnych źródeł dla gruntowych pomp ciepła. Branża korzysta z wytycznych niemieckich, austriackich i szwajcarskich. Duża liczba...
W Polsce brakuje wytycznych i standardów dotyczących wyboru i wykonywania dolnych źródeł dla gruntowych pomp ciepła. Branża korzysta z wytycznych niemieckich, austriackich i szwajcarskich. Duża liczba zmiennych i tym samym ryzyko uzyskania z wymienników gruntowych niedostatecznej ilości energii dla pomp ciepła zmuszają do bardzo starannego projektowania i budowy takich instalacji.
Uruchomiona niedawno czwarta edycja systemu wsparcia instalacji fotowoltaicznych skonstruowana została tak, by współgrać z ustawą o OZE, czyli promować zwiększanie zużycia energii na miejscu i w trakcie...
Uruchomiona niedawno czwarta edycja systemu wsparcia instalacji fotowoltaicznych skonstruowana została tak, by współgrać z ustawą o OZE, czyli promować zwiększanie zużycia energii na miejscu i w trakcie jej produkcji oraz świadome magazynowanie i zarządzanie jej wykorzystaniem. Wprowadzenie nowych priorytetowych zadań w programie „Mój Prąd” sprawia, że wchodzimy na nową ścieżkę rozwoju fotowoltaiki i reformy systemu energetycznego. Zmiany na tym rynku sprawiają, że znaleźliśmy się na rozstaju dróg...
12 czerwca tego roku w Centrum PAP w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona kampanii informacyjnej „Dom bez rachunków”. Podczas spotkania przedstawiono założenia i cele kampanii, a także nowy,...
12 czerwca tego roku w Centrum PAP w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona kampanii informacyjnej „Dom bez rachunków”. Podczas spotkania przedstawiono założenia i cele kampanii, a także nowy, preferencyjny instrument finansowy dla inwestorów zainteresowanych budownictwem plus energetycznym.
Lubimy produkty nowoczesne, innowacyjne, nieraz zaskakujące. Równocześnie każdy z nas ceni sobie sprawdzoną jakość, przetestowane rozwiązania i ponadczasowy design. Grzejniki aluminiowe to doskonałe połączenie...
Lubimy produkty nowoczesne, innowacyjne, nieraz zaskakujące. Równocześnie każdy z nas ceni sobie sprawdzoną jakość, przetestowane rozwiązania i ponadczasowy design. Grzejniki aluminiowe to doskonałe połączenie klasycznego wzornictwa z nowoczesną, a jednocześnie sprawdzoną przez miliony użytkowników funkcjonalnością. Są niezwykle popularnym wyborem wśród właścicieli domów, a także projektantów wnętrz ze względu na swój prosty, estetyczny kształt, ale przede wszystkim efektywność ogrzewania. Czym...
Inteligentna stacja ładowania firmy Fronius daje wiele nowych możliwości. Nowy Fronius Wattpilot oferuje zarządzanie obciążeniem, większą elastyczność, wyższy stopień ochrony IP i maksymalną trwałość.
Inteligentna stacja ładowania firmy Fronius daje wiele nowych możliwości. Nowy Fronius Wattpilot oferuje zarządzanie obciążeniem, większą elastyczność, wyższy stopień ochrony IP i maksymalną trwałość.
Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....
Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.
Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...
Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.
Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła...
Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła typu monoblok przed zamarznięciem w sytuacji wystąpienia awarii zasilania elektrycznego.
W dniach 13-17 marca 2023 roku we Frankfurcie nad Menem odbędą się kolejne targi ISH – wiodące wydarzenie dla branży instalacyjno-sanitarnej.
W dniach 13-17 marca 2023 roku we Frankfurcie nad Menem odbędą się kolejne targi ISH – wiodące wydarzenie dla branży instalacyjno-sanitarnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.