RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Smart buildings

Co decyduje o inteligencji budynków, a czego wymaga prawo?

Smart building; fot. unsplash

Smart building; fot. unsplash

W branży budowlanej funkcjonuje wiele różnych definicji budynku inteligentnego, tym samym jego koncepcja i cechy nie są jasno i jednoznacznie zdefiniowane. W wielu wypadkach używa się tego terminu w celu podkreślenia znaczenia komfortu i bezpieczeństwa. Z kolei koncepcja inteligentnych budynków wprowadzona do prawa wspólnotowego w dyrektywie w sprawie efektywności energetycznej ma na celu promowanie produkcji energii odnawialnej i interakcji pracy urządzeń zużywających energię, zwłaszcza HVAC, z użytkownikami. Perspektywy dla inteligentnych technologii zostały w ten sposób wyraźnie określone i czeka nas rewolucja technologiczna służąca osiągnięciu celów dotyczących zrównoważonego rozwoju.

Zobacz także

Sharib Hasan Inteligentne systemy parkingowe – strumień przestrzenny czujników IoT

Inteligentne systemy parkingowe – strumień przestrzenny czujników IoT Inteligentne systemy parkingowe – strumień przestrzenny czujników IoT

Inteligentny system parkingowy obejmuje system oparty na IoT, który przesyła dane o wolnych (i zajętych) miejscach parkingowych za pośrednictwem systemu przewodowego lub bezprzewodowego za pomocą aplikacji...

Inteligentny system parkingowy obejmuje system oparty na IoT, który przesyła dane o wolnych (i zajętych) miejscach parkingowych za pośrednictwem systemu przewodowego lub bezprzewodowego za pomocą aplikacji internetowej lub mobilnej. Urządzenie IoT, zawierające sterownik i liczne czujniki, może być rozmieszczone w wielu indywidualnych miejscach parkingowych. Użytkownicy będą cieszyć się aktualizacją na żywo dostępnych miejsc parkingowych i zyskają możliwość wyboru dogodnej dla siebie przestrzeni.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Budowa bez papieru

Budowa bez papieru Budowa bez papieru

Branża budowlana staje w obliczu nowej fali cyfrowej transformacji, która rewolucjonizuje sposób realizacji projektów na miejscu dzięki wykorzystaniu analizy, automatyzacji i sztucznej inteligencji. W...

Branża budowlana staje w obliczu nowej fali cyfrowej transformacji, która rewolucjonizuje sposób realizacji projektów na miejscu dzięki wykorzystaniu analizy, automatyzacji i sztucznej inteligencji. W ostatnich latach procesy transformacji cyfrowej zyskały ogromnie na znaczeniu i dotknęły praktycznie każdą branżę.

BayWa r.e. Solar Systems Spotkajmy się na targach Enex!

Spotkajmy się na targach Enex! Spotkajmy się na targach Enex!

Jak co roku w Kielcach odbędzie się największe wydarzenie branżowe w Polsce – Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii Enex. Targi odbędą się w środę i czwartek...

Jak co roku w Kielcach odbędzie się największe wydarzenie branżowe w Polsce – Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii Enex. Targi odbędą się w środę i czwartek (8-9 marca), start o godzinie 9:00. W tym roku będzie to już 25. – jubileuszowa edycja! Zapowiada się, że będzie też rekordowa pod względem frekwencji. Tym bardziej nie mogłoby nas zabraknąć!

W artykule:

  • SRI – wskaźnik potencjału inteligencji budynków
  • Proste czynności niezbędne na drodze do inteligentnych budynków
  • Plany a realizacja
  • Inteligentny budynek w Długoterminowej Strategii Renowacji

Badanie Whirlpool Corporation przeprowadzone na najważniejszych rynkach europejskich, w tym w Polsce, pokazuje, czego dokładnie oczekują konsumenci od inteligentnych urządzeń i budynków. Polacy cenią sobie te innowacje, które umożliwiają zmniejszenie zużycia energii (40,6%) i śladu węglowego (38%), jak również pozwalają zaoszczędzić pieniądze (37,3%) lub czas (25,7%). Badanie wykazało także, że – pomijając koszty i markę – najważniejszą dla polskich konsumentów cechą sprzętu AGD jest oszczędność energii i wody (53,7%).

Każdego dnia w budynkach wykorzystuje się energię do zaspokojenia różnych potrzeb: ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, oświetlenia oraz zasilania urządzeń AGD i RTV. Dla energii elektrycznej nie ma praktycznie alternatywy – zasilamy nią wszystkie urządzenia. Przyszłością ogrzewania również wydaje się wykorzystanie energii elektrycznej (poza budynkami wielorodzinnymi, które mogą korzystać z sieci ciepłowniczej). Przemawia za tym jej powszechna dostępność i fakt, że może być ona wytwarzana w instalacjach zasilanych energią odnawialną.

Sprawdź: Czy pralki automatyczne są ekonomiczne? >>

Ogólnoświatowym trendem jest wznoszenie nowych budynków z zastosowaniem inteligentnych technologii, jednak standard ten bywa różnie rozumiany. Jego celem powinno być przede wszystkim zmniejszenie kosztów i ilości zużywanej energii oraz wpływu na środowisko w całym cyklu życia budynku. Liczy się również komfort i, co najważniejsze, inteligentny budynek (czyli oszczędzający energię) nie musi być drogi w budowie. Powinien spełniać aktualne wymagania przepisów i korzystać z powszechnie dostępnych technologii, które oferują przede wszystkim producenci urządzeń grzewczych i wentylacyjnych.

W celu optymalizacji pracy urządzeń AGD i RTV oraz zapewnienia komfortu można już korzystać z technologii, które dostępne są np. w smartfonach czy telewizorach – sterować nimi w ramach IoT (internetu rzeczy), określać scenariusze i ramy pracy. Użytkownik oczekujący wyższego komfortu i poziomu bezpieczeństwa może skorzystać ze specjalnych ofert. Ważny jest fakt, że cyfrowe technologie decydujące o zużyciu energii do ogrzewania i wentylacji stają się standardem w nowych urządzeniach do tego służących, a nie odrębnym dodatkiem.

Przyczyniły się do tego m.in. niskie koszty elektroniki i upowszechnienie standardów łączności bezprzewodowej, pozwalające zaoferować zaawansowane rozwiązania w niskich cenach.

Internet rzeczy wchodzi bardzo szybko do naszego życia codziennego i możemy nawet nie zauważyć, że już nie tylko nowe telewizory, ale także pralki, lodówki, odkurzacze, kuchenki i piekarniki wyposażane są w aplikacje do sterowania nimi. Każda technologia korzystająca z przesyłu i analizy danych przez internet ma również słabą stronę związaną z ochroną informacji i podatnością na wrogie działania. Nie jest to jednak przeszkodą w ich rozwoju, gdyż jednocześnie rozwijane są narzędzia bezpieczeństwa.

Czytaj też: Smart city – utopia czy nieuchronna wizja jutra »

Podkreślenia wymaga fakt, że filarem infrastruktury inteligentnych budynków i miast jest korzystanie z energii odnawialnej i jej racjonalne zużywanie, a nie jedynie nowe możliwości informatyczne. Inteligentne systemy HVAC, zdalne opomiarowanie, izolacje, energooszczędne oświetlenie, systemy automatyki i zarządzania budynkiem oraz sieć internetowa to główne technologie wykorzystywane w celu osiągnięcia statusu inteligentnego budynku. O jego inteligencji decydują jednak nie zastosowane programy, ale efekty energetyczne oraz zwiększony komfort i bezpieczeństwo.

Nowe budynki stanowią wciąż niewielki procent wszystkich istniejących obiektów – przybywa ich rocznie ok. 2%. Z wielu starszych budynków nigdy nie zrezygnujemy i tylko przemyślana modernizacja energetyczna pozwoli zmniejszyć w nich zużycie energii. W Unii Europejskiej w 2050 roku wciąż użytkowane będzie 90% obecnych zasobów budowlanych, ale budynki wnoszone 30 lat temu są według dzisiejszych standardów „energetycznymi zombies”. Jeśli ich nie unowocześnimy do poziomu wymaganego aktualnie i w przyszłości od nowych budynków, realizacja celów globalnej polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju będzie niemożliwa.

SRI – wskaźnik potencjału inteligencji budynków

Zgodnie ze znowelizowaną w 2018 roku dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) żaden budynek mieszkalny w UE nie powinien już w 2050 roku korzystać z paliw kopalnych. Dyrektywa ta wprowadziła nowe narzędzie: SRI (Smart Readiness Indicator) – wskaźnik absorbowalności inteligentnych rozwiązań. Pozwala on ocenić zdolność budynku do obsługi inteligentnych rozwiązań oraz zdolność budynku lub jego części do dostosowania swojego funkcjonowania do potrzeb użytkowników. SRI ma też zwiększać świadomość użytkowników w zakresie korzyści płynących ze stosowania technologii inteligentnych i informacyjno-komunikacyjnych w budynkach, a także integrować sektor budynków z przyszłymi inteligentnymi systemami energetycznymi. Ma również usprawniać współpracę między wszystkimi uczestnikami procesu wznoszenia obiektów budowlanych.

Kryteria wyznaczania wskaźnika SRI powinny obejmować funkcje związane z budynkiem i jego systemami technicznymi, zwłaszcza zdolność utrzymania charakterystyki energetycznej i funkcjonowania w procesie zwiększania efektywności zużycia energii, w tym ze źródeł odnawialnych, a także dostosowania trybu działania do potrzeb użytkowników. Zatem jego dwa główne cele to: energoefektywność w połączeniu z energią odnawialną oraz komfort w połączeniu ze zdolnością do reakcji na bieżącą sytuację w systemie energetycznym.

Stosowanie tego wskaźnika nie jest obowiązkowe i każde państwo samo decyduje o jego wprowadzeniu do prawa krajowego. Nie funkcjonuje też jeszcze powszechna metodologia jego wyznaczania. SRI obejmuje następujące kryteria budynku: energia, elektryczność, produkcja energii (np. PV), komfort, wygoda, zdrowie, konserwacja i prognozowanie awarii oraz informacja dla mieszkańców za pomocą programów i aplikacji. Średnia ocena tych kryteriów stanowi właśnie wskaźnik SRI. Są one oparte na takich funkcjach, jak: ogrzewanie, chłodzenie, c.w.u., kontrolowana wentylacja, oświetlenie, żaluzje, produkcja własna odnawialnej energii elektrycznej, zarządzanie popytem i podażą na energię elektryczną, ładowanie samochodów elektrycznych, a także system monitoringu i sterowania budynkiem. W efekcie otrzymujemy jednak wskaźnik z wartością, która niewiele mówi użytkownikom.

W projekcie zmian do dyrektywy EPDB z grudnia 2021 r. zawarte zostały zapisy wzmacniające wskaźnik inteligentnej gotowości dla dużych budynków niemieszkalnych od 2026 r. Ponadto, aby ułatwić rozwój nowych usług związanych z budynkami, znalazł się tam też zapis dotyczący danych o systemach budowlanych, do których należy zapewnić dostęp właścicielom, najemcom i zarządcom lub osobom trzecim. Zasady mają zostać określone w nowych przepisach dotyczących interoperacyjności danych i dostępu do nich.

Jak pokazał system świadectw charakterystyki energetycznej, ich dowolna w poszczególnych krajach forma niekoniecznie pozwoliła osiągnąć zamierzony cel. Świadectwa miały być mocnym argumentem przy zakupie i wynajmie nieruchomości, ale ich pozyskiwanie, możliwe nawet zdalnie, w wielu krajach stało się jedynie formalnością. Wiązane z nimi nadzieje na realne zaangażowanie audytorów energetycznych w proces zwiększania energoefektywności budynków przeszły do historii. Oby nowy wskaźnik nie podzielił losu „suwakowych” świadectw – według branży instalacyjno-grzewczej [3] dobrowolny charakter SRI i wymóg utrzymania kosztów jego sporządzenia na bardzo niskim poziomie ograniczy jego zdolność do pozytywnego wpływu na charakterystykę energetyczną budynków, co jest kluczowym celem dyrektywy EPBD. SRI bez odpowiedniej zawartości informacyjnej dla użytkowników i zachęt finansowych nie zmotywuje konsumentów do zwiększonego wykorzystania inteligentnych rozwiązań w ich budynkach.

W projekcie zmian do dyrektyw EPDB Komisja Europejska proponuje, żeby przepisy dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej, ich wystawiania i formy oraz baz danych zostały zmienione tak, by można było zapewnić ich porównywalność w całej Unii. Mają się pojawić klasy od A do F, przeskalowane z myślą o celu, jakim są bezemisyjne zasoby budowlane do 2050 roku. Co więcej, ważność świadectw charakterystyki energetycznej niższych klas, od D do G, ma zostać skrócona do pięciu lat. Zwiększona zostanie natomiast wiarygodność wydawanych certyfikatów – konieczna będzie wizyta na miejscu i kontrola jakości wyników.

Kluczową kwestią w promowaniu inteligentnych technologii i informowaniu użytkowników są korzyści wynikające ze stosowania rozwiązań i urządzeń zwiększających efektywność ogrzewania i wentylacji oraz przygotowania c.w.u. – są to bowiem główne wydatki energetyczne. Stały dostęp do informacji o zużyciu energii na te cele oraz możliwość analizy pod kątem zwiększania energoefektywności pozwoli uświadomić użytkownikom, które z kluczowych funkcji należy zaktualizować, aby uczynić budynek bardziej inteligentnym. Konieczne są do tego narzędzia służące analizie danych i sporządzaniu referencji.

Czytaj też: Pompy ciepła w epoce smart »

Brzmi to może skomplikowanie, ale narzędzia do realizacji takich zadań są już dostępne. Kilku czołowych producentów urządzeń grzewczych oferuje usługi ogrzewania i wentylacji, a nie tylko urządzenia – mając po prostu stały wgląd w ich pracę i dokonując analiz nie tylko zapobiegających awariom, ale i zwiększających efektywność energetyczną i komfort, łącznie z propozycją całkowitej wymiany urządzenia na nowe, jeśli analiza wykaże opłacalność energetyczną i ekonomiczną takiego działania. Ma to swoje plusy, ale też bardzo mocno wiąże obie strony. Upowszechnienie się takich narzędzi do analizy energetycznej i ich masowe udostępnienie umożliwiłoby osobom zainteresowanym inteligentnymi technologiami dokonanie wstępnej oceny własnego budynku i podjęcie decyzji o ewentualnych dalszych działaniach.

Dyrektywa wprowadziła także pewne nowe definicje, m.in. „systemu automatyki i sterowania budynku”, który oznacza: system obejmujący wszystkie produkty, oprogramowanie oraz usługi inżynieryjne, które ułatwiają efektywne energetycznie, oszczędne i bezpieczne działanie systemów technicznych budynku poprzez automatyczne sterowanie i dzięki umożliwianiu manualnego zarządzania tymi systemami technicznymi budynku.

Proste czynności niezbędne na drodze do inteligentnych budynków

Dyrektywa 2018/844 wymaga, by każdy budynek nowy oraz istniejący, w którym wymieniane jest źródło ciepła, wyposażony został w samoregulujące się urządzenia do indywidualnego sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach lub w strefie ogrzewanej modułu budynku, jeżeli jest to możliwe z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia. Zaleca również regularne przeglądy systemów ogrzewania i połączonych systemów ogrzewania i wentylacji o minimalnej znamionowej mocy ponad 70 kW, a także systemów klimatyzacji lub połączonych systemów klimatyzacji i wentylacji o znamionowej mocy użytecznej ponad 70 kW. Zakres przeglądów ma obejmować ocenę sprawności funkcjonowania i doboru odpowiedniej mocy źródła ciepła lub chłodu w celu optymalizacji ich działania w typowych lub przeciętnych warunkach eksploatacji. Ma to pozwolić ocenić trafność doboru mocy urządzeń pod względem szczytowego zapotrzebowania na ciepło bądź chłód oraz ich sprawność i funkcjonowanie w typowych warunkach pracy. Efektem tej oceny może być optymalizacja sezonowego zużycia energii i wyeliminowanie różnic między obliczeniowym a rzeczywistym zużyciem energii, pojawiających się w przypadku źle zaprogramowanych systemów i nastaw temperatury oraz niewłaściwych harmonogramów pracy.

Obowiązek ten nie jest powszechny, a zwolnione z niego są systemy techniczne budynku objęte uzgodnionym kryterium charakterystyki energetycznej lub obsługiwane przez operatora urządzeń czy sieci i podlegające środkom monitorowania po stronie systemu, a także budynki, w których stosowane są inteligentne systemy automatyki i sterowania monitorujące i analizujące m.in. zużycie energii. Informatyczne systemy zarządzania BMS (Building Management System) i BEMS (Building and Energy Management System) powinny być obowiązkowo zamontowane do 2025 roku we wszystkich budynkach niemieszkalnych, które wyposażone są w systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji o znamionowej mocy użytecznej ponad 290 kW.

Z kolei ustawa o charakterystyce energetycznej [2] zaleca okresowe kontrole systemów ogrzewania z uwzględnieniem efektywności energetycznej kotłów: co najmniej raz na 5 lat dla urządzeń o nominalnej mocy cieplnej od 20 do 100 kW niezależnie od rodzaju paliwa, a w przypadku urządzeń o mocy ponad 100 kW: co najmniej raz na 2 lata dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym i co najmniej raz na 4 lata dla opalanych gazem. Celem tej kontroli jest m.in. sprawdzenie, czy system ogrzewania wraz z kotłem jest użytkowany, konserwowany i regulowany w sposób zapewniający optymalną sprawność energetyczną. Oszacowanie rzeczywistej sezonowej sprawności energetycznej kotła oraz określenie możliwych do zastosowania usprawnień w trakcie eksploatacji mogą się przyczynić do optymalizacji kosztów zużycia energii [4]. Systemy klimatyzacji o nominalnej mocy chłodniczej większej niż 12 kW muszą być poddawane okresowym kontrolom co najmniej raz na 5 lat.

Plany a realizacja

Jak każdy plan w UE, także dyrektywy wykorzystują zarówno „kije” – zalecane do wprowadzenia wymagania prawne i strategie rozwoju, jak i „marchewki” – środki wsparcia ich realizacji.

Czytaj też: Smart city – przykłady planów i realizacji inteligentnych miast »

Krajowe prawo i plany powinny być dostosowane do zapisów dyrektyw. Aby móc skorzystać ze środków na wsparcie renowacji zasobów budowlanych, należy opracować i przekazać do UE plan działania i politykę państwa zmierzające do zredukowania emisji gazów cieplarnianych w 2050 roku o 80–95% w porównaniu do roku 1990 i zapewnienia wysokiej efektywności energetycznej oraz dekarbonizacji budynków, a także ich przekształcenia w obiekty o niemal zerowym zużyciu energii.

W lutym 2021 r. Rada Ministrów wpisała projekt Długoterminowej Strategii Renowacji do wykazu prac legislacyjnych i rozpoczął się etap konsultacji społecznych. Uwag było chyba wiele, bo od tego czasu na stronie ministerstwa nie widać żadnego ruchu w tej sprawie [5]. Niezakończenie prac nad tym dokumentem i nieprzedłożenie go Brukseli spowodowało, że nie została uruchomiona wypłata przeznaczonych na te cele unijnych środków finansowych w ramach perspektywy budżetowej na lata 2021–2027. DSR powinniśmy byli przedłożyć Komisji Europejskiej już 10 marca 2020 r.

Jesienią 2021 r. 20 stowarzyszeń, związków i korporacji z branży budowlanej wystosowało do Premiera RP list z sugestią jak najszybszego przyjęcia Długoterminowej Strategii Renowacji, wskazując, że obecna sytuacja skutkuje nie tylko brakiem dostępu do środków finansowych z UE, ale i coraz wyższymi kosztami użytkowania budynków, gdyż odkładana jest ich termomodernizacja. Zwrócono także uwagę, że Strategia jest istotnym elementem krajowego planu działania w dziedzinie energii i klimatu. Dlaczego jest to dla branży tak ważne?

Strategia obejmuje promocję głębokiej termomodernizacji budynków oraz zwiększanie tempa termomodernizacji w Polsce z 1 do ok. 3% rocznie. Określa jednocześnie skalę i źródła wsparcia finansowego dla tego procesu. Uruchomienie unijnych środków dałoby wielu gospodarstwom domowym szansę ograniczenia wydatków z powodu wzrostu cen energii, gdyż po modernizacji budynki mogą jej zużywać nawet o 60% mniej. 3 mld euro z UE na redukcję zużycia energii z pewnością posłużyłyby lepiej niż miliardy wydawane (z budżetu?) na jednorazowe akcje dla konsumentów, których efektem jest zmniejszenie nie tyle zużycia energii, co (chwilowe) ceny gazu na rachunkach. Skorzysta na tym jedynie dostawca gazu, bo państwo musi mu zrekompensować straty spowodowane zamrożeniem cen, natomiast my wszyscy do tych działań dopłacimy, pozostając w punkcie wyjścia.

Kolejną korzyścią związaną z realizacją DSR jest osiągnięcie celu dyrektywy, jakim jest zmniejszenie negatywnego wpływu budynków na środowisko dzięki ograniczeniu emisji zanieczyszczeń. Dla mieszkańców oprócz niższych kosztów ogrzewania ważne jest także zwiększenie jakości i komfortu życia.

Inteligentny budynek w Długoterminowej Strategii Renowacji

Projekt DSR przedstawia plan poprawy efektywności energetycznej sektora budowlanego oraz ścieżkę wielkoskalowej i głębokiej renowacji zasobów budowlanych w Polsce do roku 2030, 2040 i 2050. Budynki powinny zostać zmodernizowane w sposób spójny z transformacją w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie, przy uwzględnieniu pilnej potrzeby wymiany najbardziej emisyjnych źródeł ciepła w celu poprawy jakości powietrza. W DSR zawarto szereg wytycznych dotyczących wsparcia renowacji budynków w Polsce, pozwalających kompleksowo podejść do kwestii zwiększania ich efektywności energetycznej.

Przykładowo w ramach obszaru „Inteligentne technologie” przewidziano wsparcie dla takich rozwiązań oraz wdrażanie systemów inteligentnego zarządzania energią na poziomie budynków i miast w celu optymalizacji wykorzystania energii, m.in. poprzez wprowadzenie wskaźnika SRI. Tworzone są ramy prawne i finansowe wspierające implementację i funkcjonowanie nowoczesnych technologii, w szczególności inteligentnych liczników i systemów opomiarowania. Rozwijane będą prace badawcze nad innowacyjnymi technologiami pozwalającymi przeprowadzić termomodernizację budynków do poziomu obiektów zeroemisyjnych. Wspierane ma być także wdrażanie systemów współpracy pomiędzy projektantami różnych branż, zgodnie z ideą zintegrowanego projektowania (technologia BIM – Building Information Modeling), w tym opracowanie narzędzi ułatwiających projektowanie, optymalizację, modelowanie i użytkowanie budynków energooszczędnych. Powstać mają projekty demonstracyjne i pilotażowe budownictwa modułowego (prefabrykowanego), materiałów i technologii ekologicznych, o niskiej emisji wbudowanej i pochodzących z recyklingu, technologii integrujących systemy energetyczne z konstrukcją/obudową budynku oraz trójgeneracji.

W Strategii zawarto także cały rozdział pt. Wsparcie inteligentnych technologii oraz budynków i społeczności korzystających z dobrej łączności. Zapewnia się w nim, że aktualna polityka rozwoju zakłada wspieranie sektorów wpisanych do Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, a wśród nich „Inteligentne i energooszczędne budownictwo” z siedmioma grupami tematycznymi: materiały i technologie, systemy energetyczne budynków, rozwój maszyn i urządzeń, rozwój aplikacji i środowisk programistycznych, zintegrowane projektowanie, weryfikacja energetyczna i środowiskowa oraz przetwarzanie i powtórne użycie materiałów.

Czytaj też: Audytor SMART »

W zakresie „rozwoju aplikacji i środowisk programistycznych” Strategia przewiduje:

  1. Opracowanie otwartego środowiska programistycznego Software Development Kit, które umożliwiałoby tworzenie aplikacji wyższego poziomu w postaci graficznej, służących do sterowania pracą urządzeń w inteligentnych budynkach i interakcją pomiędzy poszczególnymi urządzeniami w sieci.
  2. Powstanie zintegrowanych aplikacji diagnostycznych do zdalnego monitoringu oraz badania systemów BMS/HMS (Building or Home Management Systems).
  3. Stworzenie aplikacji/systemów/interfejsów BMS/HMS poprawiających bezpieczeństwo, wspierających obsługę budynków i podnoszących jakość życia zarówno osób starszych o częściowej niepełnosprawności, jak i osób niepełnosprawnych (niewidomych, głuchoniemych, upośledzonych ruchowo).
  4. Opracowanie standardów komunikacji i wymiany danych pomiędzy aktywnymi elementami inteligentnych budynków i systemów lokalnych.
  5. Projektowanie, budowę i testowanie modułów komunikacyjnych zapewniających wymianę danych i zarządzanie aktywnymi elementami inteligentnych budynków.
  6. Projektowanie, budowę i testowanie zintegrowanych systemów zarządzania energią dla autonomicznych systemów lokalnych.
  7. Projektowanie, testowanie i wdrażanie algorytmów optymalizujących zarządzanie zasobami autonomicznych systemów lokalnych.

Z kolei w ramach grupy „zintegrowane projektowanie” Strategia obejmuje:

  1. Opracowanie i standaryzację bibliotek wspierających BIM.
  2. Metody i narzędzia projektowe prowadzące do Inteligentnej Konstrukcji, w tym wykorzystanie technik symulacji komputerowych oraz techniki BIM we wszystkich fazach projektowania (opracowanie narzędzi wspomagających projektowanie, modelowanie i symulację budynków energooszczędnych zarówno od strony zastosowanych technologii, jak i symulacji efektu ekonomicznego: nakłady/czas zwrotu inwestycji).W ramach grupy „weryfikacja energetyczna i środowiskowa” mowa o:
    1. Programach wspomagających i automatyzujących audyt energetyczny obiektów poddawanych modernizacji oraz monitoring efektów.
    2. Opracowaniu narzędzi do weryfikacji energetycznej i środowiskowej pod kątem energochłonności wbudowanej i stosowania metody pełnego cyklu życia – LCA.
    3. Walidacji zintegrowanych systemów budownictwa zeroenergetycznego w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych („sieć budynków doświadczalnych” w różnych systemach).
    4. Metodach i narzędziach do oceny jakości wykonania elementów budynków (istniejących oraz wznoszonych) umożliwiających określenie rzeczywistej charakterystyki obiektów.
    5. Badaniach i technologiach dotyczących wpływu systemów infrastruktury budynku na zdrowie i wydajność pracy.
    6. Innowacyjnych systemach poligonowej kontroli parametrów wyrobów budowlanych mających wpływ na końcową efektywność energetyczną budynku.

DSR stwierdza, że inteligentne technologie to rozwiązania strategiczne, które przybliżą sektor budynków w Polsce do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Od wielu lat prowadzone są priorytetowe badania, monitorowane przez specjalny portal Ministerstwa Rozwoju – SmartRadar, służący do wizualizacji i porównywania danych statystycznych związanych z realizacją koncepcji inteligentnych specjalizacji (https://mpit-smartradar.avility.pl/).

Strategia zawiera też podrozdział o stanie wdrażania inteligentnych technologii w Polsce. Jest tam punkt poświęcony inteligentnym licznikom (smart meters) oraz inteligentnym sieciom (smart grids). Dane są stare i według stanu na 2018 rok inteligentne liczniki zainstalowane były u ok. 8,4% odbiorców (średnia europejska to 34,2%) – najwięcej w północnej Polsce. Ale plany są ambitne i do końca 2023 roku liczniki takie ma mieć co najmniej 15% odbiorców, do końca 2025 – 35%, a do końca 2028 r. zainstalowane zostaną u min. 80% odbiorców końcowych.

Obowiązek wyposażenia do 1 stycznia 2027 r. wszystkich ciepłomierzy i wodomierzy w lokalach w funkcję umożliwiającą zdalny odczyt opisujemy w tym numerze w osobnym artykule. Spośród technologii dotyczących zarządzania energią na poziomie smart city w Polsce najczęściej wdrażane są systemy zdalnego odczytu liczników i czujników oraz gospodarki odpadami.

Podkreślenia wymaga m.in. fakt, że w ramach obszaru „Inteligentne i innowacyjne technologie” Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje i planuje m.in. następujące projekty: efektywna wentylacja dla szkół i domów, magazynowanie energii (ciepła i chłodu), magazyny zintegrowane z pompami ciepła i systemami klimatyzacji oraz magazynowanie energii elektrycznej. W ramach tych przedsięwzięć tworzone są rozwiązania, które będą mogły zostać bezpośrednio wykorzystane w procesie termomodernizacji budynków lub posłużą do dalszych badań. Znajdą one również zastosowanie w nowym budownictwie.

Załącznik nr 1 do DSR zawiera także przegląd nowoczesnych rozwiązań w zakresie renowacji zasobów budowlanych. Są to m.in. inteligentne izolacje, których przewodność cieplna zmienia się w zależności od warunków zewnętrznych, czy inteligentne systemy sterowania systemami grzewczymi, wentylacyjnymi i klimatyzacyjnymi, które wykorzystują np. rewersyjne pompy ciepła, pulsacyjne gazowe kotły kondensacyjne, urządzenia kogeneracyjne, trzygeneracyjne oraz poligeneracyjne. W przypadku ogrzewania inteligentny system zarządzania energią w budynkach tylko dzięki niezależnej regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu pozwala zaoszczędzić nawet 30% energii. A jeśli dodamy do tego korzyści z zastosowania izolacji termicznej oraz modernizacji wentylacji, potencjał oszczędności energii sięgnie 70–80%.

W kolejnym artykule przyjrzymy się, jakie rozwiązania i narzędzia dostępne są na rynku w ramach technologii inteligentnych budynków – aplikacjom i programom oraz ich funkcjom.

Literatura

  1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/844 z dnia 30 maja 2018 r. zmieniająca dyrektywę 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej (Dz.Urz. UE L 156/75 z 19.06.2018)
  2. Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (DzU 2014, poz. 1200, z późn. zm.)
  3. Stanowisko branży instalacyjno-grzewczej dot. współczynnika SRI w budynkach na trzecie spotkanie konsultacyjne w Brukseli, 28.05.2021, https://www.cire.pl/artykuly/materialy-problemowe/186988-stanowisko-branzy-instalacyjno-grzewczej-dot-wspolczynnika-sri-w-budynkach-na-trzecie-spotkanie-konsultacyjne-w-brukseli-28052021
  4. Ekspertyzy techniczne kotłów wykonywane przez UDT, https://www.udt.gov.pl/ekspertyzy-techniczne/efektywnosc-energetyczna-kotlow
  5. https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/dlugoterminowa-strategia-renowacji (dostęp: 20.01.2022)

Komentarze

Powiązane

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła...

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

Redakcja RI news Konferencja Projekt BMS 2022

Konferencja Projekt BMS 2022 Konferencja Projekt BMS 2022

23–24 listopada 2022 r. odbędzie się ósma już edycja ogólnopolskiej konferencji Projekt BMS 2022.

23–24 listopada 2022 r. odbędzie się ósma już edycja ogólnopolskiej konferencji Projekt BMS 2022.

Agata Nowicka Inteligentne technologie w budynkach

Inteligentne technologie w budynkach Inteligentne technologie w budynkach

Idea inteligentnych budynków i sieci energetycznych nabiera znaczenia wraz z rozwojem technologii cyfrowych. Szczególnym impulsem do jej rozwoju są jednak kwestie efektywności energetycznej i redukcji...

Idea inteligentnych budynków i sieci energetycznych nabiera znaczenia wraz z rozwojem technologii cyfrowych. Szczególnym impulsem do jej rozwoju są jednak kwestie efektywności energetycznej i redukcji emisji w celu zapobiegania szybkim zmianom klimatycznym. Wykorzystanie potencjału inteligentnych budynków i sieci zmieni nasze budownictwo nie tylko w kontekście dekarbonizacji, ale też komfortu i bezpieczeństwa, a także stylu życia użytkowników.

Redakcja RI news Showroom smart home

Showroom smart home Showroom smart home

Nowoczesne technologie sprawiają, że dzisiejsze wnętrza mogą żyć wraz z ich użytkownikami. Rozwiązania smart home i smart building stają się coraz bardziej powszechne. Mimo to wciąż dla wielu inwestorów...

Nowoczesne technologie sprawiają, że dzisiejsze wnętrza mogą żyć wraz z ich użytkownikami. Rozwiązania smart home i smart building stają się coraz bardziej powszechne. Mimo to wciąż dla wielu inwestorów i specjalistów są czymś zagadkowym i tajemniczym. Dlatego w Warszawie powstał showroom YAK Living Space Experience – miejsce, w którym można odkryć pełen potencjał inteligentnych wnętrz.

Damian Żabicki Cyfryzacja usług energetycznych i komunalnych

Cyfryzacja usług energetycznych i komunalnych Cyfryzacja usług energetycznych i komunalnych

Obecnie równolegle trwa kilka rewolucji, w wyniku których następują szybkie zmiany w przemyśle i usługach. Obejmują one transformację zarówno sposobu produkcji, jak i dostępu do administracji czy usług...

Obecnie równolegle trwa kilka rewolucji, w wyniku których następują szybkie zmiany w przemyśle i usługach. Obejmują one transformację zarówno sposobu produkcji, jak i dostępu do administracji czy usług – prywatnych i publicznych. Zmiany nie ominęły także energetyki oraz usług komunalnych. Pomimo że cyfryzacja w pełnym zakresie wciąż jeszcze jest przyszłością, jej poszczególne elementy stopniowo stają się częścią naszej teraźniejszości.

Waldemar Joniec Inteligentne budynki – czujniki, regulatory i zawory w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Inteligentne budynki – czujniki, regulatory i zawory w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Inteligentne budynki – czujniki, regulatory i zawory w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

O tym, na ile budynek jest „inteligentny”, decyduje nie tylko zastosowanie programów do analizy danych, ale przede wszystkim wyposażenie go w czujniki, liczniki, zawory i siłowniki. Elementy pomiarowe...

O tym, na ile budynek jest „inteligentny”, decyduje nie tylko zastosowanie programów do analizy danych, ale przede wszystkim wyposażenie go w czujniki, liczniki, zawory i siłowniki. Elementy pomiarowe i wykonawcze zapewniają energooszczędność i komfort oraz bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników – to elementy nieodzowne dla uzyskania statusu „smart building”.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.