RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Systemy wentylacji pożarowej w nowych i modernizowanych budynkach wielokondygnacyjnych

Fire ventilation systems in new and existing high-rise buildings

Fot. DHE

Fot. DHE

Od projektu do eksploatacji instalacji wentylacji pożarowej długa droga, a nawet z pozoru niewielki błąd może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie całego systemu. Każdy detal jest istotny, nieodzowny jest zatem skrupulatny nadzór nad realizacją projektu.

Zobacz także

RESAN pracownia projektowa Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie...

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie były używane, muszą być w budynku obecne, a do tego prawidłowo zaprojektowane, wykonane i kontrolowane, by pozostawać w gotowości do ocalenia zdrowia i życia użytkowników w sytuacji zagrożenia.

Redakcja RI Skuteczne oddymianie zimą

Skuteczne oddymianie zimą Skuteczne oddymianie zimą

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących...

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących z nią siłowników system nie spełni swojej funkcji.

mgr inż. Izabela Tekielak-Skałka, Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o. Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast,...

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast, w których liczba miejsc postojowych przy ulicach jest znacznie mniejsza od ilości kierowców szukających miejsc postojowych, co wpłynęło na popularyzację parkingów podziemnych oraz wielopoziomowych.

Budowa systemów wentylacji pożarowej powinna się rozpoczynać już na etapie projektu architektonicznego. Tylko wtedy możliwe jest zaplanowanie przestrzeni technicznych niezbędnych do prowadzenia przewodów transportu powietrza i odprowadzenia dymu, konstrukcyjne wydzielenie zasobników dymu lub optymalne zaplanowanie otworów nawiewu kompensacyjnego.

Staranne zaplanowanie funkcji systemu, optymalizacja jego działania w jasno zdefiniowanych strefach w oparciu o założenia prawidłowo wykonanego scenariusza pożarowego pozwalają na stworzenie skutecznego i, co nie mniej ważne, racjonalnego kosztowo systemu wentylacji pożarowej.

Niestety systemy ochrony przeciwpożarowej są bardzo rzadko uwzględniane kompleksowo na etapie projektu budowlanego, co na dalszym etapie realizacji procesu inwestycyjnego często powoduje wiele trudności i generuje niepotrzebne koszty dla tego typu instalacji.

Poniżej przedstawiono poszczególne etapy procesu projektowania i konstrukcji instalacji wentylacji pożarowej, które powinny zostać zrealizowane zarówno w przypadku nowych, jak i modernizowanych budynków.

Etapy budowy systemu wentylacji pożarowej można podzielić na sześć podstawowych punktów obejmujących cały proces projektowy i wykonawczy – od założeń wstępnych począwszy, aż do końcowych prób odbiorowych.

Punkt 1

Budowa systemu zabezpieczenia dróg ewakuacji zarówno w budynkach nowych, jak i modernizowanych powinna się rozpocząć od właściwego określenia założeń wstępnych, które przedstawić można w kilku podpunktach.

Minimalne wymagania dla systemu wynikające z przepisów techniczno-budowlanych aktualnych w chwili otrzymania pozwolenia na budowę. Wymagania te powinny zostać określone przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń i przedstawione w formie wytycznych bezpieczeństwa pożarowego budynku. Rzeczoznawca musi wziąć pod uwagę aktualną wersję przepisów, ponieważ nawet pozornie drobne zmiany prawa budowlanego mają bardzo konkretne przełożenie na sposób projektowania, cel funkcjonowania lub nawet wybór konkretnego systemu.

Przykładowo w perspektywie najbliższych dwóch lat wejdzie w życie nowelizacja warunków technicznych, która przewiduje m.in. mechaniczne zabezpieczenie korytarzy ewakuacyjnych przed zadymieniem. Wprowadzony zostanie wymóg stosowania pomiędzy korytarzami i pomieszczeniami klasyfikowanymi jako wysokie i wysokościowe (poza ZL IV) drzwi dymoszczelnych Sm oraz zastosowania na drogach stanowiących jedyny kierunek ewakuacji drzwi co najmniej EI 15 wyposażonych w samozamykacze.

Natomiast w budownictwie mieszkaniowym i hotelach (klasa ZL IV i ZL V) drzwi będą musiały mieć klasę EI 30. Dzięki wprowadzeniu takich wymagań (od lat obecnych np. w przepisach francuskich) w początkowej fazie pożaru napływ dymu z pomieszczenia objętego pożarem na korytarze zostanie ograniczony. Znacznie poprawia to warunki działania instalacji mechanicznego wyciągu powietrza i dymu, a w konsekwencji istotnie ułatwi ewakuację budynku.

Inny przykład to zmiana sposobu klasyfikacji garaży na otwarte i zamknięte (zmiana wymaganego prześwitu z 35% powierzchni jednej ściany na 5% rzutu kondygnacji lub co najmniej 1,25% dla pary przeciwległych ścian) spowoduje, że większa niż dotychczas grupa obiektów tego typu objęta zostanie wymaganiem posiadania instalacji oddymiających.

Zdefiniowanie głównego celu funkcjonowania instalacji wentylacji pożarowej. Warto przypomnieć, że nie zawsze musi to być bezpieczeństwo ewakuacji użytkowników budynku.

Celem priorytetowym może być również zapewnienie bezpiecznego dostępu dla ekip ratowniczych, a co za tym idzie, wymagania dla systemu mogą być zdecydowanie bardziej rygorystyczne (ochrona pionowych dróg ewakuacji) lub znacznie łagodniejsze (oddymianie garaży zamkniętych).

W przypadku klatek schodowych bezpieczeństwo ekip ratowniczych (zgodnie z propozycjami zawartymi w projekcie nowej normy EN 12101-13) będzie zapewnione, m.in. jeżeli system napowietrzania oraz zasilania pożarowego zostanie zdublowany, a wymagana prędkość ukierunkowanego przepływu w drzwiach otwartych pomiędzy strefą chronioną i niechronioną nadciśnieniem wzrośnie z min. 1 do min. 2 m/s.

Oznacza to konieczność zbudowania kilkukrotnie większej (i znacznie droższej) instalacji, niż wymagana jest wyłącznie na potrzeby ewakuacji ludzi. Inaczej sytuacja wygląda w garażu zamkniętym, gdzie zgodnie ze wspomnianymi powyżej zmianami przepisów zniknie wymóg zachowania dobrych warunków ewakuacji (tj. maks. temperatury w strefie przebywania ludzi na poziomie 60°C, zakresu widzialności i stężenia tlenu) na rzecz akceptowalnych warunków prowadzenia skutecznej akcji gaśniczej (maks. temperatura 100°C w odległości 10 m od źródła ognia).

Budowa systemu spełniającego obniżone wymagania będzie znacznie prostsza w praktycznej realizacji.

Zdefiniowanie przestrzeni objętych ochroną. Należy określić, czy ochroną objęte zostaną klatki schodowe, przedsionki i korytarze ewakuacyjne (zgodnie z tzw. przepisami francuskimi zawartymi w ciągle popularnej, choć już nieaktualnej Instrukcji ITB 378), czy np. wyłącznie klatki schodowe z drzwiami prowadzącymi bezpośrednio do pomieszczeń przyległych (częsty przypadek w budownictwie mieszkaniowym) lub przestrzeni typu open space.

Należy również zdefiniować, w jaki sposób instalacja wentylacji pożarowej zabezpieczyć powinna szachty wind na potrzeby ekip ratowniczych (wymagane zabezpieczenie przed zadymieniem szachtu) i zwykłych (napowietrzaniem pożarowym można zabezpieczyć szacht lub prowadzący do wind przedsionek przeciwpożarowy).

Ponadto w budynku mogą się znajdować nietypowe przestrzenie wymagające zastosowania różnych systemów wentylacji pożarowej (np. atria wewnętrzne, tzw. ogrody zimowe, kluby odnowy biologicznej, garaże zamknięte, lokale usługowe i handlowe, pomieszczenia techniczne, ETO itd.). System wentylacji pożarowej musi uwzględniać różne lokalizacje pożaru i współdziałanie systemów wentylacji pożarowej dla realizacji różnych scenariuszy rozwoju pożaru. 

W praktyce oznacza to, że praktycznie każdy obiekt wymaga indywidualnego podejścia oraz zastosowania niepowtarzalnego układu instalacji napowietrzania i oddymiania (rys. 1). 

Określenie sposobu ewakuacji z obiektu i dostępu ekip ratowniczych – czy np. przeprowadzana będzie ewakuacja stopniowa (oddzielnie dla każdej kondygnacji), czy jednoczesna całego budynku oraz jaki będzie poziom ochrony budynku (m.in. rozbudowany system monitoringu, układ DSO, poziom wyszkolenia służb w obiekcie itd.), a także stopień świadomości użytkowników obiektu (zagęszczenie osób, udział osób o ograniczonych zdolnościach poruszania się, ryzyko snu itd.). Wszystkie te dane są bardzo istotne dla wyznaczenia wymaganego czasu ewakuacji budynku oraz określenia wielkości instalacji wentylacji pożarowej.

Punkt 2

Drugim punktem budowy systemu bezpieczeństwa pożarowego jest określenie poziomu zagrożenia pożarowego oraz sporządzenie scenariusza funkcjonowania systemów wentylacji pożarowej w powiązaniu z innymi systemami ochrony przeciwpożarowej. 

Konieczne na tym etapie jest m.in. zdefiniowanie czynników wpływających na funkcjonowanie systemu, przy czym część z nich uwzględniają określone wielkości bezpiecznego nadciśnienia i prędkości przepływu powietrza (np. efekt rozprężania gazów pożarowych), a część określają zapisy scenariusza pożarowego (np. sposób działania podczas pożaru instalacji wentylacji bytowej, położenie przeciwpożarowych klap odcinających oraz sposób wykorzystania wind). 

Należy jednak pamiętać o zjawiskach nieujętych w standardach i scenariuszu, np. wpływie na funkcjonowanie systemu wentylacji pożarowej wiatru napierającego na elewację, ciągu termicznego (efektu kominowego), oporów przepływu powietrza na pionowych drogach ewakuacji, a także wymiany ciepła pomiędzy nawiewanym powietrzem a przegrodami budynku. Wiatr odgrywa szczególną rolę w przypadku stosowania okien oddymiających (w funkcji usuwania ciepła i dymu z kondygnacji objętej pożarem).

 

Powinien być to system zdublowany na dwóch różnych elewacjach budynku i sterowany czujnikiem określającym kierunek wiatru. Ciąg termiczny, szczególnie widoczny w obiektach o wysokości powyżej 50 m, powoduje silne rozwarstwienie ciśnienia pomiędzy skrajnymi kondygnacjami budynku, co może być często powodem ograniczonej skuteczności działania systemu różnicowania ciśnienia (np. przekroczenie dopuszczalnej siły potrzebnej do otwarcia drzwi lub podciśnienie w dolnej części klatki schodowej).

Najlepsze efekty dają tutaj tzw. układy przepływowe, które kompensują rozwarstwienie ciśnienia na skrajnych kondygnacjach budynku oporami przepływu powietrza przez klatkę schodową. Warunkiem musi być jednak odpowiednia konstrukcja samej klatki, ponieważ skuteczność systemów przepływowych opiera się na niwelacji różnicy ciśnienia oporami przepływu powietrza przez elementy konstrukcyjne klatki (biegi i spoczniki schodów). 

 

Im mniejszy opór przepływu powietrza (np. duże przestrzenie pomiędzy biegami schodów – tzw. dusza klatki, lub występująca szczególnie w obiektach przemysłowych ażurowa konstrukcja klatki – „krata wema”), tym gorsze efekty działania tego systemu.

Określenie możliwych dróg przepływu powietrza i dymu. Przykładowo – ukierunkowany przepływ powietrza chroniący przestrzeń przedsionka pożarowego i klatki schodowej przed napływem dymu tylko w przypadku, jeżeli na kondygnacji objętej pożarem wykonany zostanie sprawny system odbioru powietrza i dymu. Na tym etapie procesu należy podjąć kroki umożliwiające przepływ powietrza zawsze z przestrzeni chronionej do niechronionej nadciśnieniem. 

Spełnienie tego założenia wymaga często wykonania specjalnych szachtów oddymiających lub przebić transferowych. Najlepiej przewidzieć to na etapie tworzenia rozwiązań architektonicznych, ale o zapewnieniu swobodnego przepływu powietrza i dymu nie można również zapominać podczas dokonywania późniejszych zmian aranżacyjnych w budynku. 

Określenie zabezpieczenia dróg ewakuacji pod kątem oczekiwań użytkowników. Przykład wynika z praktyki eksploatacyjnej: w obiektach, w których podczas normalnego funkcjonowania ludzie nie korzystają praktycznie z dróg ewakuacyjnych, a cała komunikacja między kondygnacjami odbywa się przy wykorzystaniu wind (jest to powszechnie stosowana praktyka w wielokondygnacyjnych budynkach biurowych i hotelowych oraz w apartamentowcach o wysokim standardzie), nie ma potrzeby specjalnego zabezpieczenia wyjść ewakuacyjnych. Inaczej wygląda sytuacja w budynkach, gdzie klatki schodowe są intensywnie wykorzystywane przez użytkowników. 

W tym przypadku powszechnie dochodzi do celowego uszkadzania samozamykaczy lub blokowana drzwi ewakuacyjnych w pozycji otwartej (czasami nawet za pomocą gaśnic – fot. 1), czasami przez montowanie specjalnych zatrzasków. Działanie takie, podyktowane oczywiście zwiększeniem komfortu użytkowników, w sposób oczywisty sabotuje działanie każdego systemu zabezpieczenia pionowych dróg ewakuacyjnych i nie może być tolerowane. 

W obiektach tego typu należy przewidzieć zamontowanie trzymaczy elektromagnetycznych utrzymujących drzwi pożarowe w pozycji otwartej (podczas normalnego użytkowania budynku) i powodujących ich automatyczne zamknięcie podczas alarmu pożarowego.

Sporządzenie scenariuszy pożarowych, czyli opisanie scenariusza zadziałania systemów ochrony przeciwpożarowej (i ich współdziałania), wybór możliwych lokalizacji pożaru i jego charakterystyki oraz charakterystyki i strategii ewakuacji. Sporządzenie scenariusza polega na zbadaniu wrażliwości budynku i jego użytkowników na pożary przy różnej zakładanej lokalizacji pożaru. 

Stopień wrażliwości określić można różnymi metodami, przykładowo z wykorzystaniem narzędzi analizy ryzyka (analiza scenariuszy rozwoju pożaru) lub analizy na podstawie danych z podobnych pod względem funkcjonalnym i architektury wewnętrznej budynków. 

Przeczytaj także: Wymagania przeciwpożarowe stawiane instalacjom wentylacyjnym >>

Wykonanie scenariusza pożarowego umożliwia projektowanie wszelkich technicznych zabezpieczeń przeciwpożarowych w oparciu o złożony mechanizm zależności pomiędzy pożarem, ewakuacją ludzi i charakterystyką obiektu. Właściwa konstrukcja scenariusza może wykazać skuteczność i słuszność założeń projektowych dla systemów wentylacji pożarowej, a ponadto stwarza możliwość odnalezienia i wyeliminowania punktów wrażliwych tej instalacji. 

Punkt 3

Wybór typu systemu dla wydzielonych części funkcjonalnych w oparciu o wytyczne dla działania instalacji, przeprowadzoną analizę i scenariusz pożarowy. Wybrany system powinien:

  • zapewniać możliwie szeroki zakres ochrony dróg ewakuacji z uwzględnieniem prawdopodobnych zdarzeń wychodzących poza przyjęty scenariusz pożarowy. Chodzi tu m.in. o szeroki zakres regulacji i odporność na oscylacje (dla aktywnych systemów sterowanych elektronicznie), czyli możliwość skutecznego działania, jeżeli ewakuacja nie będzie przebiegać stopniowo, a obejmie jednocześnie kilka kondygnacji, warunki zewnętrzne i poziom szczelności budynku różnić się będą znacząco od stanu z chwili kalibracji układu itd.; 
  • zostać zbudowany z elementów certyfikowanych jako układ monolityczny. Obecnie dostępnych jest na rynku coraz więcej zestawów urządzeń posiadających certyfikat zgodności potwierdzający ich wysoką skuteczność i niezawodność dla działania w warunkach pożaru. Należy jednak pamiętać, że zestawy urządzeń do różnicowania ciśnienia to jedynie część systemu, którego funkcją jest stabilizacja warunku nadciśnienia i przepływu w wydzielonych przestrzeniach podlegających ochronie nadciśnieniem (klatki schodowe, przedsionki przeciwpożarowe, szachty wind).

System musi zostać uzupełniony o przemyślany układ odbioru powietrza i dymu, automatycznego sterowania wszystkimi jego elementami, współdziałający z innymi urządzeniami ochrony przeciwpożarowej.

Niekiedy zachodzi potrzeba stosowania rozwiązań inżynierskich dla nietypowej architektury. Bardzo duża różnorodność układu bryły budynku, a szczególnie architektury wewnętrznej, powoduje konieczność zastosowania rozwiązań nietypowych (ale akceptowalnych z formalnego punktu widzenia i dopuszczalnych przez standardy projektowe), których działanie z najwyższym prawdopodobieństwem spełni podstawowe wymaganie skutecznej ochrony dróg ewakuacji.

Przykładem takiego rozwiązania może być np. system grawitacyjnego oddymiania klatki schodowej z nawiewem mechanicznym (rys. 2), ochrona szachtów wind innych niż przewidziane na potrzeby ekip ratowniczych przez napowietrzanie przedsionka pożarowego (rys. 3) lub adaptowany do konkretnego obiektu system podniesienia ciśnienia w atrium wewnętrznym (rys. 4).

Opis typów dostępnych systemów różnicowania ciśnienia wraz z zakresem zastosowania zamieszczony został w nr. 1–2/2014 „Rynku” [5]. Przy wyborze konkretnego rozwiązania należy jednak doprecyzować dwie zasadnicze kwestie. Po pierwsze, w jaki sposób realizowane będzie napowietrzanie przestrzeni chronionych nadciśnieniem (klatek schodowych, przedsionków przeciwpożarowych oraz szachtów wind), po drugie, jaki system odbioru powietrza i dymu przewidziany zostanie dla powtarzalnych kondygnacji budynku. 

W pierwszym przypadku podstawowe pytania, na które trzeba znaleźć odpowiedź, to: czy możliwe będzie spełnienie założeń projektowych przy realizacji skoncentrowanego nawiewu jednopunktowego, wielopunktowego lub przepływowego oraz gdzie mają zostać zainstalowane zestawy urządzeń służące temu celowi. 

Zasadniczo można stwierdzić, że dla większości budynków wysokich i wysokościowych można uniknąć konieczności wykonania szachtów napowietrzających obsługujących przestrzeń klatki schodowej, uzyskując zadowalający poziom ochrony tej przestrzeni przy wykorzystaniu nawiewu jednopunktowego lub przepływowego (w obiektach o wysokości przekraczającej 50 m). 

 

W tym drugim przypadku, szczególnie dla obiektów wysokościowych, dla wyrównania przepływów przewidzieć należy dodatkowe punkty nawiewne (np. na kondygnacjach technicznych). Drugi przypadek to wybór pomiędzy systemem grawitacyjnym (okna uchylne) lub mechanicznym odbioru powietrza i dymu. 

Dokonując tego wyboru, trzeba przewidzieć wszystkie jego konsekwencje, takie jak np. zapewnienie transferu powietrza z przedsionka przeciwpożarowego i korytarzy do okna uchylnego, koszt wykonania kompletnej instalacji (okablowanie, niezbędne czujniki, siłowniki itd.), możliwość wytworzenia podciśnienia na poziomych drogach ewakuacji przez wyciąg mechaniczny itd.

Punkt 4

Opracowana koncepcja oraz wstępnie określony sposób zabezpieczenia dróg ewakuacji (wybór systemu) pozwala na wykonanie projektu technicznego i dobór konkretnej wielkości urządzeń wentylacji pożarowej. 

Projektując systemy różnicowania ciśnienia, należy w pierwszej kolejności wybrać standard, według którego dokonywane będą obliczenia, uwzględniający założenia scenariusza i oparty na aktualnych standardach projektowych. Dostępne standardy projektowe oraz zakres i ograniczanie ich stosowania omówione zostały szerzej w artykule [5].

Punkt 5

Kolejnym zadaniem jest wykonanie instalacji zgodnie z zasadami wiedzy inżynierskiej, wymaganiami przepisów i standardów projektowych. Dla właściwego funkcjonowania instalacji konieczna jest:

  • Realizacja projektu technicznego uzgodnionego i opartego na scenariuszu pożarowym, czyli dokładna realizacja zapisów projektowych oraz zastosowanie dobranych w projekcie zestawów urządzeń i urządzeń stanowiących elementy systemu. Na etapie wykonywania projektu częstą praktyką są tzw. podmianki, czyli zastępowanie wyspecyfikowanych i dobranych na etapie projektu wykonawczego urządzeń rozwiązaniami zamiennymi.

    Nie jest to dobry pomysł, szczególnie w przypadku systemów wentylacji pożarowej. Można tak powiedzieć, ponieważ urządzenia i zestawy urządzeń dostarczane przez poszczególnych producentów różnią się nie tylko sposobem działania, ale również zakresem pracy, skutecznością regulacji i stopniem wrażliwości na zmiany środowiska pracy.

    Konsekwencją stosowania „zamienników” są często trudności nie tylko z realizacją założeń projektowych (utrzymanie stabilnego nadciśnienia, ukierunkowanego przepływu, siły potrzebnej do otwarcia drzwi czy czasu reakcji systemu), ale również oscylacja układu, niekontrolowane skoki ciśnienia (tzw. uderzenie hydrauliczne), brak komunikacji pomiędzy elementami systemu itd.

    Z praktyki wynika, że „oszczędności” przy zakupie elementów często oznaczają dla inwestora nieplanowane koszty, co nierzadko kończy się długim i drogim sporem sądowym.
  • Kalibracja systemu po zakończeniu prac budowlanych w obrębie przestrzeni chronionej. Po zainstalowaniu urządzeń, układu zasilania i sterowania należy dokonać kalibracji systemu, czyli dostosować wydajność instalacji napowietrzania pożarowego oraz usuwania powietrza i dymu do rzeczywistego stanu budynku.

    Niestety szczególnie w przypadku budynków nowych proces kalibracji odbywa się najczęściej na etapie, kiedy chronione przestrzenie budynku nie nabrały jeszcze ostatecznego charakteru (brakuje końcowego wykończenia klatek schodowych, np. tynków, wykończenia biegów schodów, na poszczególnych kondygnacjach trwają prace wykończeniowe lub czekają one dopiero na aranżację potencjalnych najemców – fot. 2).

    Z praktyki wynika, że budynki nowe „dochodzą” do zakładanego poziomu szczelności w okresie kilku lat, co oznacza konieczność okresowej regulacji systemów różnicowania ciśnienia lub stosowania systemów adaptacyjnych o szerokim zakresie regulacji. 

Punkt 6

Końcowym etapem wykonania instalacji powinna być weryfikacja przyjętych rozwiązań podczas prób pożarowych i kontrola funkcjonowania systemu w trakcie prób okresowych. Jeżeli ich funkcją jest weryfikacja rzeczywistej skuteczności instalacji (a tak właśnie być powinno), zarówno próby odbiorowe, jak i okresowe muszą spełniać kilka podstawowych wymagań.

 

Jednoczesność działania. Próby powinny dotyczyć jednoczesnego działania wszystkich instalacji uruchamianych podczas realizacji określonego scenariusza pożarowego. Chodzi tu głównie o sprawdzenie skuteczności współdziałania wszystkich elementów wchodzących w skład systemu wentylacji pożarowej lub działających równolegle (koincydencja systemów). 

W praktyce zdarza się jednak, że podczas prób poszczególne systemy uruchamiane są sekwencyjnie i na tej podstawie wykonawca stara się udowodnić, że cała instalacja działa prawidłowo. Próby powinny być przeprowadzane w pełnym zakresie – od wywołania alarmu pożarowego we wszystkich strefach objętych działaniem układu. Wyzwolenie alarmu uruchamiać powinno sekwencje zdarzeń opisanych scenariuszem pożarowym dla danej strefy pożarowej. 

Po uruchomieniu sytemu w opisany sposób powinny zostać przeprowadzone badania sprawdzające wszystkie warunki funkcjonalne (poziom nadciśnienia w obszarach chronionych, siłę potrzebną do otwarcia drzwi na kondygnacji testowej i pozostałych kondygnacjach budynku, kierunek i natężenie przepływu powietrza itd.).

Adekwatność warunków. Próby powinny się odbywać dla takich samych warunków i lokalizacji pożaru jak założone w symulacjach. W ten sposób można uzyskać pewność, że projekt techniczny, coraz częściej oparty na wynikach symulacji komputerowych, został wykonany prawidłowo, a dobrane i zainstalowane urządzenia działają zgodnie z ich charakterystyką założoną w symulacjach CFD. Stosowanie opisanej procedury może również doprowadzić do wykrycia samowolnych zmian w projekcie technicznym. 

Dostosowanie zakresu prób do systemu. Zakres prób powinien być dostosowany do charakteru pracy systemu wentylacji pożarowej. Przykładowo dla systemów sterowanych elektronicznie oprócz zwyczajowego zakresu prób stabilizacji ciśnienia i przepływu należy wykonać test stabilnej pracy polegający na próbie wzbudzenia układu (oscylacji) przez zmianę charakterystyki hydraulicznej obiektu (otwarcie innej niż zakładana scenariuszem liczby drzwi ewakuacyjnych lub szybkie otwieranie i zamykanie drzwi). 

 

Inny przykład dotyczy systemów łączących funkcje bytowe i pożarowe, w przypadku których należy na etapie prób sprawdzić skuteczność działania dla obu warunków pracy.

Podsumowanie

Cele funkcjonowania instalacji wentylacji pożarowej w budynkach nowych i modernizowanych są identyczne, podobnie jak metoda projektowania tego typu instalacji. 

Możliwość nawet ograniczonej modyfikacji układu architektury wewnętrznej oraz zaprojektowania elementów funkcjonalnych systemu na tym etapie realizacji procesu inwestycyjnego pozwala uniknąć wielu kłopotów, a przede wszystkim zbędnych kosztów tego typu instalacji. Niezbędnym warunkiem jest jednak staranne i fachowe przygotowanie projektu technicznego oraz skrupulatny nadzór nad jego praktyczną realizacją. 

Literatura

1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).
2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109/2010, poz. 719).
3. PN-EN 12101-6 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Część 6. Wymagania techniczne dotyczące systemów różnicowania ciśnień. Zestaw urządzeń.
4. Mizieliński B., Kubicki G., Wentylacja pożarowa – oddymianie, WNT 2012.
5. Kubicki G., Wybrane problemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych, „Rynek Instalacyjny” nr 1–2/2014.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Oddymianie budynków wielokondygnacyjnych

Oddymianie budynków wielokondygnacyjnych Oddymianie budynków wielokondygnacyjnych

Zapobieganie ryzyku rozprzestrzeniania się pożaru na inne kondygnacje, strefy pożarowe czy drogi ewakuacyjne w budynkach wielokondygnacyjnych wymaga stosowania odpowiednich materiałów budowlanych oraz...

Zapobieganie ryzyku rozprzestrzeniania się pożaru na inne kondygnacje, strefy pożarowe czy drogi ewakuacyjne w budynkach wielokondygnacyjnych wymaga stosowania odpowiednich materiałów budowlanych oraz instalacji alarmowych, ppoż. i oddymiania. Wentylacja oddymiająca ma wpływ na czas potrzebny do podjęcia akcji ewakuacyjnych i ratunkowych oraz ich przebieg. Od jej poprawnego zaprojektowania i solidnego wykonania zależy bezpieczeństwo i życie ludzi w razie pożaru.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wymagania przeciwpożarowe stawiane instalacjom wentylacyjnym

Wymagania przeciwpożarowe stawiane instalacjom wentylacyjnym Wymagania przeciwpożarowe stawiane instalacjom wentylacyjnym

Instalacje wentylacyjne mogą być wykorzystywane nie tylko osobno do celów bytowych albo przeciwpożarowych, ale dzięki odpowiedniej modyfikacji łączyć mogą w budynku dwie funkcje: wentylacji bytowej i pożarowej....

Instalacje wentylacyjne mogą być wykorzystywane nie tylko osobno do celów bytowych albo przeciwpożarowych, ale dzięki odpowiedniej modyfikacji łączyć mogą w budynku dwie funkcje: wentylacji bytowej i pożarowej. W razie wystąpienia pożaru instalacja wentylacyjna niebędąca instalacją pożarową powinna automatycznie wyłączyć się, ustępując miejsca instalacji spełniającej również funkcję ochrony przeciwpożarowej. Podczas projektowania wydajność wentylacji pełniącej jednocześnie te dwie funkcje obliczana...

dr inż. Grzegorz Kubicki Nadciśnieniowy system ochrony przed zadymieniem klatek schodowych

Nadciśnieniowy system ochrony przed zadymieniem klatek schodowych Nadciśnieniowy system ochrony przed zadymieniem klatek schodowych

Artykuł prezentuje badania oraz symulacje, które mogą doprowadzić do skonstruowania kompleksowego i całkowicie nowatorskiego systemu ochrony przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych w budynkach wysokich. System...

Artykuł prezentuje badania oraz symulacje, które mogą doprowadzić do skonstruowania kompleksowego i całkowicie nowatorskiego systemu ochrony przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych w budynkach wysokich. System ten, dzięki możliwości stałej regulacji parametrów przepływu powietrza w trzonie klatki schodowej, ma szansę zdecydowanie poprawić uzyskiwany obecnie poziom bezpieczeństwa w tego typu obiektach.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja tuneli komunikacyjnych

Wentylacja tuneli komunikacyjnych Wentylacja tuneli komunikacyjnych

Budowle podziemne, do których należą tunele, służą m.in. do celów transportowych, komunikacyjnych, magazynowych i militarnych. Z uwagi na dużą liczbę osób przebywających w tunelach komunikacyjnych, drogowych...

Budowle podziemne, do których należą tunele, służą m.in. do celów transportowych, komunikacyjnych, magazynowych i militarnych. Z uwagi na dużą liczbę osób przebywających w tunelach komunikacyjnych, drogowych i kolejowych, a szczególnie w metrze oraz ze względu na realne niebezpieczeństwo utraty przez nie zdrowia i życia w razie wystąpienia zagrożenia pożarowego konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków ochrony ppoż. Podczas pożaru w tunelach powstają produkty spalania stanowiące zagrożenie...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2)

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2) Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2)

Zgodnie z przepisami [4, 5] w budynkach wysokich i wysokościowych, w strefach pożarowych innych niż ZL IV, należy zastosować rozwiązania techniczno-budowlane chroniące przed zadymieniem poziome drogi ewakuacyjne....

Zgodnie z przepisami [4, 5] w budynkach wysokich i wysokościowych, w strefach pożarowych innych niż ZL IV, należy zastosować rozwiązania techniczno-budowlane chroniące przed zadymieniem poziome drogi ewakuacyjne. Również klatki schodowe i przedsionki przeciwpożarowe, będące drogami ewakuacyjnymi, powinny być wyposażone w urządzenia zapobiegające ich zadymieniu.

Waldemar Joniec Izolacje przewodów oddymiających

Izolacje przewodów oddymiających Izolacje przewodów oddymiających

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny...

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny być wykonane z właściwych materiałów oraz zainstalowane i zabezpieczone tak, aby same nie stały się drogami, przez które pożar rozprzestrzeni się w budynku.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1) Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji...

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji budynków. W kolejnej części opisane zostaną systemy oddymiania dróg komunikacyjnych, garaży oraz szybów windowych.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Bezpieczeństwo pożarowe

Bezpieczeństwo pożarowe Bezpieczeństwo pożarowe

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie...

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie ryzyka powstania pożaru, a w przypadku jego zaistnienia – zwiększenie szans przeprowadzenia sprawnej ewakuacji osób z budynku. Nie bez znaczenia jest również zmniejszenie strat materialnych spowodowanych działaniem dymu i wysokiej temperatury.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej...

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej niebezpiecznych i katastrofalnych w skutkach należą pożary budynków wysokich, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. W cyklu artykułów opisane zostaną m.in. przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w tunelach i budynkach oraz wymagania ppoż. stawiane instalacjom wentylacyjnym.

dr inż. Grzegorz Kubicki Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać...

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać zrealizowany przy wykorzystaniu instalacji oddymiania lub układów zapobiegania zadymieniu, przy czym liczne próby i analizy symulacyjne wskazują na znacznie wyższą skuteczność drugiej z tych metod. Dlatego układy różnicowania ciśnienia (systemy zapobiegania zadymieniu) należy obowiązkowo stosować...

dr inż. Grzegorz Kubicki Systemy nawiewu pożarowego

Systemy nawiewu pożarowego Systemy nawiewu pożarowego

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI...

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI nr 10 i 11/2010) opisane zostały zasady wykorzystania w układach wentylacji pożarowej klap oddymiających i wentylatorów pożarowych. Przyszła zatem kolej na omówienie rozwiązań służących dostarczaniu powietrza kompensacyjnego, których zadaniem jest wypchnięcie powstającego podczas pożaru dymu ze strefy...

Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o., dr inż. Marek Prymon, Jakub Wojtyga, Michał Cieślik Klapy przeciwpożarowe

Klapy przeciwpożarowe Klapy przeciwpożarowe

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy...

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy klap przeciwpożarowych odcinających z napędem elektrycznym, których zadaniem jest w przypadku pożaru odcięcie danej części instalacji, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia przez instalację wentylacji ogólnej (bytowej).

Redakcja RI Klapy odcinające

Klapy odcinające Klapy odcinające

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż...

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż uległy one pewnym zmianom, wprowadzonym 12 marca 2009 r.

Waldemar Joniec Przewody oddymiające

Przewody oddymiające Przewody oddymiające

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje...

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje co odprowadzanie naturalne. Zaletą oddymiania wymuszonego jest to, że pełna moc wolumetryczna jest dostępna natychmiast i może być użyta także wobec zimnego dymu. Jednak przepływ gazów spowodowany przez wentylatory zmniejsza się w miarę wzrostu temperatury tych gazów, dlatego tak ważna jest odporność...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza...

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Nierozważne hermetyzowanie budynków, szczególnie starych, o wentylacji niedostosowanej do wprowadzanych zmian termomodernizacyjnych, jest przyczyną pogarszania się stanu higienicznego powietrza wewnętrznego.

dr inż. Grzegorz Kubicki Wentylatory w systemach oddymiania

Wentylatory w systemach oddymiania Wentylatory w systemach oddymiania

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako...

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako urządzenia odpowiedzialne za usuwanie toksycznych produktów spalania poza budynek, zajmują w tych systemach szczególne miejsce. Zarówno w układach mechanicznego oddymiania, jak i zapobiegania zadymieniu wentylatory muszą być wykonane bardzo starannie i spełniać rygorystyczne wymagania techniczne. Jednak...

Waldemar Joniec Sterowanie wentylacją garaży – detektory gazów

Sterowanie wentylacją garaży – detektory gazów Sterowanie wentylacją garaży – detektory gazów

W nowych i modernizowanych budynkach powstaje coraz więcej garaży zamkniętych. Wymagają one zastosowania skutecznej wentylacji usuwającej produkty spalania z silników samochodowych różnego typu, zwłaszcza...

W nowych i modernizowanych budynkach powstaje coraz więcej garaży zamkniętych. Wymagają one zastosowania skutecznej wentylacji usuwającej produkty spalania z silników samochodowych różnego typu, zwłaszcza śmiertelnie trującego tlenku węgla, oraz ewentualnych wycieków gazów wybuchowych z pojazdów zasilanych propanem-butanem lub metanem.

Waldemar Joniec Ograniczanie ryzyka przenoszenia pożaru i oddymianie dróg ewakuacyjnych Klapy odcinające i dymowe

Ograniczanie ryzyka przenoszenia pożaru i oddymianie dróg ewakuacyjnych Klapy odcinające i dymowe Ograniczanie ryzyka przenoszenia pożaru i oddymianie dróg ewakuacyjnych Klapy odcinające i dymowe

Ryzyko przenoszenia pożaru i dymów przez instalacje wentylacyjne, oddymiające oraz drogi komunikacyjne i ewakuacyjne, a także szyby dźwigowe można skutecznie ograniczyć, stosując m.in. odpowiednie zabezpieczenia...

Ryzyko przenoszenia pożaru i dymów przez instalacje wentylacyjne, oddymiające oraz drogi komunikacyjne i ewakuacyjne, a także szyby dźwigowe można skutecznie ograniczyć, stosując m.in. odpowiednie zabezpieczenia pomiędzy strefami pożarowymi. Dla sprawnej ewakuacji niezbędne są z kolei wydajne systemy oddymiania zgodne z funkcją i konstrukcją obiektu.

Redakcja RI Sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi w obiektach budowlanych. Relacja z konferencji

Sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi w obiektach budowlanych. Relacja z konferencji Sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi w obiektach budowlanych. Relacja z konferencji

7 listopada 2013 roku, w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, odbyła się konferencja poświęcona instalacjom ppoż., organizowana przez redakcje miesięczników "Rynek Instalacyjny" oraz "elektro.info"....

7 listopada 2013 roku, w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, odbyła się konferencja poświęcona instalacjom ppoż., organizowana przez redakcje miesięczników "Rynek Instalacyjny" oraz "elektro.info". Organizatorzy w tym roku zaproponowali uczestnikom skupienie się na sterowaniu urządzeniami przecipożarowymi w obiektach budowlanych - projektowaniu, montażu i eksploatacji instalacji elektrycznych, wentylacyjnych i gaśniczych.

Waldemar Joniec Detektory gazów jako sterowniki wentylacji

Detektory gazów jako sterowniki wentylacji Detektory gazów jako sterowniki wentylacji

Samochody coraz częściej znikają z ulic, gdyż brakuje na nich miejsc do parkowania. Zamknięte i podziemne garaże w nowych obiektach stają się standardem. Ich wentylacja wymaga stosowania skutecznego systemu...

Samochody coraz częściej znikają z ulic, gdyż brakuje na nich miejsc do parkowania. Zamknięte i podziemne garaże w nowych obiektach stają się standardem. Ich wentylacja wymaga stosowania skutecznego systemu usuwającego gazy spalinowe oraz zapobiegającego zagrożeniom w razie wycieku gazów wybuchowych, którymi coraz częściej zasila się silniki samochodów.

dr inż. Grzegorz Kubicki Wybrane problemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych

Wybrane problemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych Wybrane problemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych

Funkcjonowanie wentylacji pożarowej regulowane jest przez zaledwie kilka przepisów wykonawczych do ustawy Prawo budowlane oraz o ochronie przeciwpożarowej. Z jednej strony te skąpe regulacje umożliwiają...

Funkcjonowanie wentylacji pożarowej regulowane jest przez zaledwie kilka przepisów wykonawczych do ustawy Prawo budowlane oraz o ochronie przeciwpożarowej. Z jednej strony te skąpe regulacje umożliwiają stosowanie systemów wentylacji pożarowej w budynkach, ale z drugiej ich ogólność nie zawsze sprzyja stosowaniu rozwiązań najwłaściwszych z technicznego punktu widzenia. Niestety w wielu przypadkach nadal dominującym kryterium wyboru jest cena, a nie skuteczność systemu. Minimalizacja kosztów powoduje...

mgr inż. Magdalena Gawrońska-Dudek Oddymianie grawitacyjne w energetyce

Oddymianie grawitacyjne w energetyce Oddymianie grawitacyjne w energetyce

Rosnące wymagania stawiane zakładom produkującym energię elektryczną w zakresie emisji szkodliwych substancji wpłynęły na modernizacje w energetyce nie tylko w odniesieniu do instalacji SCR, IMOS, ale...

Rosnące wymagania stawiane zakładom produkującym energię elektryczną w zakresie emisji szkodliwych substancji wpłynęły na modernizacje w energetyce nie tylko w odniesieniu do instalacji SCR, IMOS, ale również w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

dr inż. Grzegorz Kubicki Ochrona dróg ewakuacji – przypadki rzeczywistych budynków

Ochrona dróg ewakuacji – przypadki rzeczywistych budynków Ochrona dróg ewakuacji – przypadki rzeczywistych budynków

Każdy budynek mieszkalny i użyteczności publicznej musi gwarantować użytkownikom możliwość jego bezpiecznego opuszczenia podczas pożaru. Fakt ten, poparty wymaganiami przepisów techniczno-budowlanych...

Każdy budynek mieszkalny i użyteczności publicznej musi gwarantować użytkownikom możliwość jego bezpiecznego opuszczenia podczas pożaru. Fakt ten, poparty wymaganiami przepisów techniczno-budowlanych i o ochronie przeciwpożarowej, często nie wytrzymuje konfrontacji z ograniczeniami budżetowymi, niską świadomości administratorów obiektów lub ignorancją uczestników procesu projektowego. Praktyczne obserwacje poczynione w wielu budynkach o różnym przeznaczeniu nie napawają niestety optymizmem.

Redakcja RI Złoty Medal Targów Innowacji Brussels Innova

Złoty Medal Targów Innowacji Brussels Innova Złoty Medal Targów Innowacji Brussels Innova

Tmaster - trzygazowy detektor do zastosowania w garażach i parkingach podziemnych. Qmaster - detektor czterogazowy - przeznaczony głównie do monitoringu jakości powietrza. Oba produkty otrzymały Złote...

Tmaster - trzygazowy detektor do zastosowania w garażach i parkingach podziemnych. Qmaster - detektor czterogazowy - przeznaczony głównie do monitoringu jakości powietrza. Oba produkty otrzymały Złote Medale Targów Innowacji Brussels Innova, zgłoszone zostały także do konkursu INNOVATOR MAŁOPOLSKI 2014.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.