RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Urządzenia technologiczne w zakładach gastronomicznych i ich wpływ na stosowanie instalacji sanitarnych

Kotły warzelne, Fot. rexpol.pl

Kotły warzelne, Fot. rexpol.pl

W ostatnich latach wprowadzono na rynek wiele nowych urządzeń stosowanych w gastronomii, które wymagają ich uwzględniania przy projektowaniu instalacji sanitarnych. Przy doborze urządzeń technologicznych i przy projektowaniu instalacji sanitarnych należy brać pod uwagę znaczący wzrost wymagań wprowadzanych przez Unię Europejską w zakresie bezpieczeństwa żywności i żywienia.

Zobacz także

ECKERT Czy cięcie wodą to rekomendowany rodzaj obróbki szkła w przemyśle?

Czy cięcie wodą to rekomendowany rodzaj obróbki szkła w przemyśle? Czy cięcie wodą to rekomendowany rodzaj obróbki szkła w przemyśle?

Nie ma wątpliwości, że szkło to jeden z tych materiałów, których obróbka jest wyjątkowo trudna. Z jednej strony szkło jest twarde, więc cięcie czy wycinanie szkła wymaga zastosowania dużej mocy. Z drugiej...

Nie ma wątpliwości, że szkło to jeden z tych materiałów, których obróbka jest wyjątkowo trudna. Z jednej strony szkło jest twarde, więc cięcie czy wycinanie szkła wymaga zastosowania dużej mocy. Z drugiej strony jest to materiał kruchy, a więc dosyć łatwo go zniszczyć. Dzisiaj coraz częściej przy obróbce szkła stosuje się cięcie wodą. Czy rzeczywiście jest to sposób na precyzyjne cięcie, bez ryzyka uszkodzenia tworzywa?

Geberit Sp. z o.o. Geberit Pluvia III - hałas od instalacji podciśnieniowej

Geberit Pluvia III - hałas od instalacji podciśnieniowej Geberit Pluvia III - hałas od instalacji podciśnieniowej

W systemach podciśnieniowych odwadniających dachy płaskie przewody z założenia całkowicie wypełniają się wodą, co w efekcie pozwala na bardzo szybkie usunięcie wody z dachu prowadzonymi bez spadku przewodami...

W systemach podciśnieniowych odwadniających dachy płaskie przewody z założenia całkowicie wypełniają się wodą, co w efekcie pozwala na bardzo szybkie usunięcie wody z dachu prowadzonymi bez spadku przewodami o małych średnicach. To rozwiązanie jest bardzo wygodne dla projektantów i użytkowników budynku, gdyż pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni pod stropem.

ADEY Innovation SAS Antykamienne zawory kulowe Calido S40 PRO

Antykamienne zawory kulowe Calido S40 PRO Antykamienne zawory kulowe Calido S40 PRO

Zawory Calido S40 PRO to innowacja na polskim rynku armatury. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości mosiądzu i pokryciu kuli zaworów nanoceramiką umożliwiają one bezpieczną dla zdrowia dystrybucję wody...

Zawory Calido S40 PRO to innowacja na polskim rynku armatury. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości mosiądzu i pokryciu kuli zaworów nanoceramiką umożliwiają one bezpieczną dla zdrowia dystrybucję wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, zachowując przy tym niezbędne właściwości użytkowe i trwałość.

Obowiązująca ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia [1] przyjęła do stosowania w Polsce prawodawstwo unijne, w tym m.in. system HACCP (Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli) oraz GMP (Dobrej Praktyki Produkcyjnej), a także GHP (Dobrej Praktyki Higienicznej). Przed wyborem urządzeń dla zakładu żywienia zbiorowego, należy się z nimi zapoznać, gdyż mogą wpływać na decyzję o wyborze. Dokonany wybór urządzeń z kolei determinuje stosowanie konkretnych rozwiązań w budowie instalacji sanitarnych.

Sprawdź: Sprzęt gastronomiczny marki Hendi >>

Charakterystyka zakładów gastronomicznych

Tabela 1. Charakterystyka zakładów gastronomicznych wg NTP [5]

Stosowane w gastronomii

Wykaz podstawowych grup maszyn i urządzeń stosowanych w zakładach gastronomicznych, podano w tab. 2. Dobór urządzeń technologicznych dla zakładów gastronomicznych jest trudny, gdyż są to zakłady o zróżnicowanej wielkości i zróżnicowane w świadczeniu usług. Często wielkość zakładu jest uwarunkowana narzuconą lokalizacją i powierzchnią pomieszczeń, jakie można wykorzystać. Działalność mniejszych zakładów gastronomicznych jest obecnie możliwa, gdyż istniejące zakłady garmażeryjne, cukiernicze i piekarnicze dostarczać do nich mogą gotowe wyroby spożywcze lub półfabrykaty spożywcze.

W zależności od zakresu czynności przygotowawczych w zakładzie, zakłady gastronomiczne podzielić możemy na niezależne i zależne.

W zakładach niezależnych (samodzielnych) prowadzi się pełną obróbkę środków spożywczych w zakresie: obróbki wstępnej surowca, obróbki zimnej lub ciepłej posiłków oraz wydawania posiłków do konsumpcji na miejscu lub „na wynos”. Zazwyczaj zakłady te, odpowiednio do tego dostosowane, mogą dostarczać gotowe posiłki do innych mniejszych zakładów.

W zakładach zależnych stosowane są dwa rozwiązania:

  • otrzymuje z innych zakładów potrawy po obróbce zimnej (półprodukty), z których u siebie przygotowuje dania gorące,
  • otrzymuje z innych zakładów gotowe gorące posiłki i jego funkcja ogranicza się do wydawania posiłków z urządzeń służących do podgrzewania tych posiłków (bemary, kuchenki mikrofalowe, szafy podgrzewcze).

W obydwu przypadkach napoje zimne i gorące przygotowywane są na miejscu. W odpowiednio dobranych witrynach mogą również sprzedawać inne dodatkowe środki żywnościowe lub pomocnicze.

urządzenia technologiczne w gastronomii

Tabela 2. Podział urządzeń technologicznych stosowanych w zakładach gastronomicznych [wg 7]

Dobór urządzeń technologicznych do obróbki zimnej i ciepłej będzie więc zależał od przewidywanego profilu usług gastronomicznych zakładu. Podział stosowanych urządzeń gastronomicznych w zakładach podano w tab. 2. Z wykazu tego omówione będą tylko dwie najważniejsze grupy, tj. urządzenia do obróbki gorącej potraw oraz urządzenia chłodnicze, gdyż doboru innych urządzeń dokonywać można na podstawie informacji podawanych przez ich producentów.

Urządzenia do termicznej obróbki potraw

Poniżej podane są ważniejsze spostrzeżenia dotyczące doboru i działania tej grupy urządzeń oraz ich wpływu na zastosowanie instalacji sanitarnych. Uzbrojenie instalacyjne urządzeń gastronomicznych wymaga starannego przeanalizowania ich zestawu oraz aktualnych wymogów z zakresu bezpieczeństwa żywności i żywienia, a następnie starannego wykonania projektu, zwłaszcza w przypadku odprowadzeń kanalizacyjnych i wentylacji, a także doprowadzenia świeżego powietrza.

Kotły warzelne o dużej łącznej objętości są rzadziej stosowane. Wyjątek stanowią duże zakłady gastronomiczne (restauracje, jadłodajnie, bary szybkiej obsługi) powyżej 100 miejsc do konsumpcji, obsługujące (również sezonowo) masowego konsumenta, wycieczki młodzieżowe, wczasowiczów i turystów itp. Stosuje się przeważnie dwa rodzaje kotłów warzelnych, jedne na przygotowywanie wywaru lub zupy, drugie do gotowania ziemniaków lub warzyw.

Kotłów warzelnych ogrzewanych gazem nie należy stosować, gdyż mają one palniki z powierzchniowym spalaniem gazu, wymagające grawitacyjnego odprowadzania spalin i umieszczenia na przewodzie spalinowym przerywacza ciągu. Działająca w pomieszczeniu kuchni wentylacja mechaniczna powoduje poważne zakłócenia w pracy kotłów warzelnych gazowych [8].

Przy większej liczbie stosowanych kotłów warzelnych korzystne jest zastosowanie układu, podanego w publikacji [8]. Ze względu na ustawialność kotłów warzelnych korzystne jest stosowanie kotłów w obudowie szafkowej oraz stosowanie „bliźniaków" w jednej obudowie szafkowej. W małych zakładach gastronomicznych stosuje się kotły o małych objętościach (20–50 dm3). Często do gotowania makaronów, warzyw, odgrzewania kiełbas, przyrządzania sosów stosuje się wanny z pokrywami, ogrzewane elektrycznie (z niewidoczną grzałką).

Trzony kuchenne stanowiły centralne urządzenie gastronomiczne do gorącej obróbki potraw. Rola ich obecnie znacznie zmalała, gdyż stosowane są urządzenia, które mogą je w pełni zastąpić. Urządzeniami tymi są piece konwekcyjno-parowe, patelnie, płyty elektryczne, kuchenki mikrofalowe itp. Całkowicie rezygnować z zastosowania trzonów nie radzę, gdyż są one niezbędne do procesów drobnych, jak przesmażanie cebuli, warzyw lub wędzonki, służących do przyprawiania zup i sosów, a także do przyrządzenia potraw jednostkowych.

Jeżeli inne urządzenia do obróbki gorącej dobierane są w pojedynczych egzemplarzach, trzon kuchenny będzie dla nich urządzeniem rezerwowym. Trzony kuchenne mogą być ogrzewane gazem (palniki powierzchniowe) lub płytami elektrycznymi. Mają one obecnie budowę modułową. Polecam również zastosowanie trzonów z wewnętrzną szafką podgrzewczą lub piekarnikiem. W pracowniach większych zakładów gastronomicznych (desery, garmażerka) zamiast trzonu stosować należy elektryczne kuchenki 4-płytowe.

Patelnie powinny być stosowane w zakładach gastronomicznych przeznaczonych dla masowych konsumentów (wycieczki). Przygotowuje się na nich głównie dania mięsne, barowe. W pozostałych zakładach gastronomicznych, patelnię zastąpić można płytami elektrycznymi płaskimi i ryflowanymi (beztłuszczowymi).

Mniejsze urządzenia grzejne stosuje się w barach różnych typów. Należą do nich frytkownice, grille, salamandry, rożna, bemary, płyty grzejne i kuchenki mikrofalowe.

Z kuchenek mikrofalowych chętnie się korzysta do odmrażania potraw oraz do podgrzewania gotowych produktów. Nie wolno ich stosować do pieczenia produktów surowych, zwłaszcza mięsa i ryb.

Piekarniki, powszechnie dotychczas stosowane, stosuje się nadal w zakładach wyspecjalizowanych oraz w stołówkach i kuchniach „zamkniętych" zakładów żywienia (szpitale, sanatoria, ośrodki wypoczynkowe itp.). W gastronomii stosowane są natomiast odmiany piekarników, piece do wypieku pizzy oraz piece konwekcyjno-parowe. Mogą być również stosowane w renomowanych kawiarniach i cukierniach. W małych zakładach gastronomicznych dokonuje się zakupów ciast i ciastek w innych zakładach. Do podawania ciast „na gorąco" wykorzystuje się kuchenki mikrofalowe.

Piece konwekcyjne i konwekcyjno-parowe powstały ze zmodyfikowanych piecy piekarniczych. Piece konwekcyjne z wymuszonym obiegiem powietrza służą głównie do pieczenia i gotowania w strumieniu obiegowym gorącego powietrza (50–270°C). Zastosowanie do sterowania obróbką termiczną potraw urządzeń elektronicznych umożliwiło skonstruowanie pieca konwekcyjno-parowego, w którym można przeprowadzać wszystkie dotychczas stosowane procesy obróbki: pieczenie, duszenie, gotowanie w wodzie i parze.Procesy te można przeprowadzać jednocześnie lub oddzielnie.

W piecach konwekcyjno-parowych stosowane mogą być następujące techniki obróbki termicznej:

  • pieczenie konwekcyjne w gorącym powietrzu w temperaturze 50–270°C (pieczenie, grillowanie, podgrzewanie),
  • gotowanie na parze przy ciśnieniu atmosferycznym (100°C) ryb, warzyw jajek, owoców, białego mięsa,
  • pieczenie kombinowane za pomocą gorącego powietrza i pary wodnej (50–270°C) drobiu i dużych kawałków mięsa,
  • gotowanie na parze, zwłaszcza warzyw, w temperaturze do 100°C,
  • długotrwałe rozmrażanie lub podgrzewanie żywności, zwłaszcza mięsa.

Piece mają wysoką jakość wykonania (stal nierdzewna), są sterowane elektronicznie i do działania wymagają dodatkowego wyposażenia w osprzęt i urządzenia (wytwornica pary, wózki, regały do załadunku, standardowe pojemniki GN), mają więc wysoką cenę zakupu. Piece wymagają również uzbrojenia instalacyjnego (woda do mycia, odprowadzenie kanalizacyjne oraz okap wentylacyjny). Zastosowanie pieców konwekcyjno-parowych ma uzasadnienie w dużych zakładach gastronomicznych, zwłaszcza tych, które przygotowują posiłki również dla zakładów zależnych. Małe piece konwekcyjno-parowe ustawione w zakładzie gastronomicznym mogą natomiast podnosić atrakcyjność zakładu.

Urządzenia chłodnicze

W obecnych warunkach rynkowych, poza urządzeniami chłodniczymi przeznaczonymi do przechowywania żywności w temperaturze +2/+6 do 8°C, stosowane są urządzenia mroźnicze (szafy, witryny, zamrażarki) o temperaturze –25/–15°C. Stosowane są również urządzenia do głębokiego mrożenia żywności (od –40/–30°C do –85/–60°C). Niskie temperatury szaf służą do przechowywania żywności mrożonej przez dłuższy okres czasu oraz do szybkiego schładzania i zamrażania świeżo wyprodukowanych potraw gorących. W mniejszych zakładach gastronomicznych stosuje się kombinowane szafy chłodnicze (szafa + zamrażarka) oraz służące do wyposażania bufetu ekspedycyjnych szafy, pojemniki, lady i witryny.

Urządzenia stosowane w liniach wydawczych potraw

Zestaw urządzeń stosowanych do przygotowywania potraw w bufecie hotelowym dostępnym z przestrzeni ogólnej komunikacyjnej podano w [7]. Przygotowywane dla konsumenta potrawy wykonywane są w zasięgu jego wzroku. Forma wydawania potraw w zakładach gastronomicznych samoobsługowych może być bardzo różna. Często zależeć to będzie od obiektu, który jest przez zakład gastronomiczny obsługiwany.

Wybrane wymagania instalacyjne

Z zakresu instalacji sanitarnych, w rozporządzeniu w sprawie warunków sanitarnych oraz zasad przestrzegania higieny przy produkcji i obrocie środkami spożywczymi, [9] wymaga się, aby przewody instalacji wodnej, kanalizacyjnej, parowej i innych instalacji wewnętrznych oraz grzejników były gładkie i szczelne, o konstrukcji zapobiegającej opadaniu ewentualnych skroplin lub zanieczyszczeń na artykuły spożywcze. W nowo budowanych budynkach zakładów nie należy prowadzić instalacji po powierzchni ścian.

Wymagania te nie dotyczą podłączeń do odbiorników. Instalacje powinny być prowadzone pod tynkiem (w bruzdach) lub zabezpieczone osłonami. Instalacje powinny ponadto spełniać wymagania określone odrębnymi przepisami. W obrębie budynku wewnętrzne instalacje kanalizacji sanitarnej odprowadzające ścieki z misek ustępowych nie mogą być podłączone do wewnętrznej kanalizacji technologicznej odprowadzającej ścieki poprodukcyjne.

Kanalizacyjne wpusty podłogowe powinny być zabezpieczone kratkami i posiadać zamknięcia syfonowe oraz łatwe do czyszczenia osadniki. Rozporządzenie to wymaga również, aby w nowo budowanych budynkach zakładu odtłuszczownik był usytuowany na zewnątrz budynku lub w wydzielonym pomieszczeniu, w części techniczno-gospodarczej zakładu.

Pragnę podkreślić, że obowiązujące dotychczas normy z zakresu projektowania instalacji wod-kan [10, 11] nie gwarantują dobrego zaprojektowania tych instalacji. Z powyższego względu, projektując instalacje wod-kan, należy zapoznać się z uwagami i propozycjami, podanymi we wcześniejszych publikacjach w „Rynku Instalacyjnym”, w tym w numerach 5/2003, 5/2005 i 5/2001 [12–14]. Instalacje ciepłej wody wymagają również stosowania innych zasad, niż stosowano dotychczas. Obecnie należy je tak zaprojektować, aby nie dopuścić do rozwoju Legionelli. Instalacja c.w.u. wymaga dobrego działania cyrkulacji wody, a więc prawidłowego doboru średnic przewodów rozprowadzających i cyrkulacyjnych oraz doboru pompy cyrkulacyjnej. Propozycję doboru podano w numerze 10/2004 RI [16]. Aby uniknąć zastoin wody w instalacji ciepłej wody, należy unikać stosowania zasobników ciepłej wody o dużych objętościach.

Projektowanie wentylacji w zakładach gastronomicznych nie należy do łatwych, gdyż zmianie uległa technologia przygotowywania posiłków oraz wyposażenie technologiczne w sprzęt i urządzenia. Podawane w literaturze wskaźniki obliczeniowe dla wentylacji zmian tych nie uwzględniają. Do czasu opracowania nowych norm lub wytycznych z zakresu projektowania wentylacji w zakładach gastronomicznych proponuję wykorzystanie wskaźników i informacji, podanych w moich publikacjach w RI 12/2004 oraz w TChiK 10/2005 [18, 19].

Literatura

  1. Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (DzU nr 171, poz. 1225).
  2. Turlejska H., Pelzner U., Konecka-Matyjak E., Wiśniewska K., Przewodnik do wdrożenia zasad GMP/GHP i systemu HACCP w zakładach żywienia zbiorowego. Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa, Warszawa 2003.
  3. Turlejska H., Pelzner U., Konecka-Matyjak E., Zasady systemu HACCP oraz GHP/GMP w zakładach produkcji i obrotu żywnością oraz żywienia zbiorowego, Państwowa Inspekcja Sanitarna. Główny Inspektor Sanitarny, Warszawa 2004.
  4. Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Ochrony Zdrowia i Konsumentów. Zbiór wytycznych w zakresie wdrażania procedur opartych na zasadach HACCP oraz ułatwień we wdrażaniu zasad HACCP w niektórych przedsiębiorstwach sektora spożywczego, Bruksela 16 września 2005 r.
  5. Zarządzenia nr 140–148 Ministra Budownictwa i PMB z dnia 12 kwietnia 1965 r. w sprawie ustanowienia normatywów technicznych projektowania zakładów gastronomicznych (DzBud nr 13, poz. 51–59) oraz załączone do zarządzeń Normatywy techniczne projektowania.
  6. Nowakowski E., Brydak-Jeżowiecka D., Objętość zasobników ciepłej wody w zakładach żywienia zbiorowego, COW 5/1985.
  7. Nowakowski E., Urządzenia technologiczne w gastronomii, BIT 11/1999
  8. Nowakowski E., Problemy ogrzewania kotłów warzelnych w kuchniach żywienia zbiorowego, „Polski Instalator” 5/2006.
  9. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 lutego 2000 r. w sprawie warunków sanitarnych oraz zasad przestrzegania higieny przy produkcji i obrocie środkami spożywczymi, używkami i substancjami dodatkowo dozwolonymi (DzU nr 30, poz. 377).
  10. PN-92/B-O1706 Instalacje wodociągowe. Wymagania w projektowaniu.
  11. PN-92/B-01707 Instalacje kanalizacyjne. Wymagania w projektowaniu.
  12. Nowakowski E., Wod-kan w zakładach żywienia zbiorowego, „Rynek Instalacyjny” 5/2003.
  13. Nowakowski E., Instalacje wod-kan w małej gastronomii, „Rynek Instalacyjny” 5/2005.
  14. Nowakowski E., Przepływy obliczeniowe wody w instalacjach zakładów gastronomicznych i żywienia zbiorowego, „Rynek Instalacyjny” 5/2001.
  15. Nowakowski E., Brydak-Jeżowiecka D., Odtłuszczanie ścieków w zakładach gastronomicznych, GWiTS 7/1984.
  16. Nowakowski E., Średnice przewodów cyrkulacyjnych w instalacjach ciepłej wody, „Rynek Instalacyjny” 10/2004.
  17. Nowakowski E., Instalacje ciepłej wody w obiektach służby zdrowia, a problem Legionelli, Materiały Konferencji „SANMED-2003” PZITS Oddz. Łódź 2003.
  18. Nowakowski E., Wymiana powietrza w salach konsumenckich, „Rynek Instalacyjny” 12/2004.
  19. Nowakowski E., Strumienie objętości powietrza wentylacyjnego w pomieszczeniach zakładów żywienia zbiorowego, TChiK 10/2005.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Moris.eu Zakupy stali online – dlaczego warto?

Zakupy stali online – dlaczego warto? Zakupy stali online – dlaczego warto?

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy...

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy się, jak zakupy w hurtowni Moris.eu przez internet mogą ułatwić i usprawnić Twoje przedsięwzięcia budowlane lub produkcyjne.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę...

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Joanna Ryńska, Waldemar Joniec Pompy ciepła w przemyśle, produkcji i ciepłownictwie

Pompy ciepła w przemyśle, produkcji i ciepłownictwie Pompy ciepła w przemyśle, produkcji i ciepłownictwie

Doświadczenia wielu krajów europejskich wskazują, że pompy ciepła wykorzystujące ciepło odpadowe mogą odegrać istotną rolę nie tylko w ciepłownictwie, ale także w przemyśle i produkcji. Potencjał możliwego...

Doświadczenia wielu krajów europejskich wskazują, że pompy ciepła wykorzystujące ciepło odpadowe mogą odegrać istotną rolę nie tylko w ciepłownictwie, ale także w przemyśle i produkcji. Potencjał możliwego do pozyskania ciepła odpadowego rośnie wraz z rozwojem technologii wysokotemperaturowych pomp ciepła i praktycznego zastosowania urządzeń o dużych mocach.

Waldemar Joniec news Inauguracja roku akademickiego

Inauguracja roku akademickiego Inauguracja roku akademickiego

2 października w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024 Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska. Podczas wydarzenia...

2 października w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024 Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska. Podczas wydarzenia jak co roku doceniono wyróżniających się pracowników i studentów, a także nakreślono nowe wyzwania.

Henco Industries Przegląd rozwiązań Henco Industries

Przegląd rozwiązań Henco Industries Przegląd rozwiązań Henco Industries

Henco Industries, belgijski producent rur wielowarstwowych, zadebiutował na rodzimym rynku w 1993 roku. Od tego momentu nieustannie się rozwija, zwiększając eksport oraz rozwijając ofertę o innowacyjne...

Henco Industries, belgijski producent rur wielowarstwowych, zadebiutował na rodzimym rynku w 1993 roku. Od tego momentu nieustannie się rozwija, zwiększając eksport oraz rozwijając ofertę o innowacyjne produkty umożliwiające montaż wydajnych systemów grzewczych oraz instalacji wodnych.

Redakcja RI news SANPLAST SA i HOESCH razem na ISH 2023

SANPLAST SA i HOESCH razem na ISH 2023 SANPLAST SA i HOESCH razem na ISH 2023

W dniach 13-17 marca 2023 roku we Frankfurcie nad Menem odbędzie się kolejna edycja Targów ISH, które po kilkuletniej przerwie wracają do tradycyjnej formy. Wśród wystawców znajdziemy firmę HOESCH wchodzącą...

W dniach 13-17 marca 2023 roku we Frankfurcie nad Menem odbędzie się kolejna edycja Targów ISH, które po kilkuletniej przerwie wracają do tradycyjnej formy. Wśród wystawców znajdziemy firmę HOESCH wchodzącą w skład grupy SANPLAST. Polski producent będzie współwystawcą stoiska targowego na którym zaprezentowane zostaną rozwiązania do łazienki.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.